[Θερινή προετοιμασία] Πανελλήνιες 2018

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Καιρός ήταν να ανοιχτεί τέτοιο θέμα και πήρα την πρωτοβουλία.

Ήρθε καλοκαιράκι, αλλά οι περισσότεροι από εμάς τυρρανιόμαστε με τη θερινή προετοιμασία των μαθημάτων για τις πανελλήνιες του 2018. Το θέμα λοιπόν ανοίχτηκε για να μοιραζόμαστε όλοι εδώ τις απορίες, τους προβληματισμούς, τις ανησυχίες και τις εμπειρίες μας από την θερινή μας προετοιμασία. Όπως καταλάβατε, ήρθε η σειρά μας!

Καλή επιτυχία σε όλους λοιπόν!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tonyler

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tonyler αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Απ'όσα εχω ήδη βιώσει (εχω ήδη μια βδομάδα φροντιστήρια) , το καλοκαίρι αυτο για εμάς θα διαρκέσει 1 μήνα στην καλύτερη. Για κάποιο λόγο ομως το εχω παρει πολυ θερμα το θέμα. Ίσως να οφείλεται στο γεγονός οτι εχω αποφασίσει σε ποια σχολή θέλω να περάσω. Προτείνω στα υπόλοιπα παιδια , αν τους ειναι δυνατον , να βρουν πρώτα με τι θέλουν να ασχοληθούν, ώστε να αποκτήσουν κίνητρο. Εγω στη Β' ήμουν ψιλοαδιαφορος (διάβαζα για να διαβάσω) και έβγαλα 18 και 8/10. Φέτος ομως το εχω πιστέψει και θα το παλέψω (γτ οπως είπα έχω στόχο πλεον).

Καλή επιτυχία σε ολα τα παιδια!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Εγώ δε θέλω να γίνω πικρόχολη πάλι σήμερα, μια συμβουλή μόνο θα δώσω.

Αυτόν τον ένα μήνα διακοπές που έχετε, χαρείτε τον. Ούτε διάβασμα, ούτε άγχος "Πρέπει να διαβάσω", ούτε "ας κάνω καμιά άσκηση χαλαρά". Να μην ανοίξετε βιβλίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Indiana Jones

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Εγώ δε θέλω να γίνω πικρόχολη πάλι σήμερα, μια συμβουλή μόνο θα δώσω.

Αυτόν τον ένα μήνα διακοπές που έχετε, χαρείτε τον. Ούτε διάβασμα, ούτε άγχος "Πρέπει να διαβάσω", ούτε "ας κάνω καμιά άσκηση χαλαρά". Να μην ανοίξετε βιβλίο.

Εσύ έκανες θερινά,ποια.μαθήματα και πώς σου φάνηκαν? Έχω αρχίσει να αγχώνομαι γιατί το 2019 έρχεται και η δική μου σειρά! :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Προς τους θετικους
Επι 2 χρονια τα θεματα φυσικης ηταν βατα.Ετοιμαστειτε για φετος γιατι εκει θα πεσει το παλουκι :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ria...

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ria... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Προς τους θετικους
Επι 2 χρονια τα θεματα φυσικης ηταν βατα.Ετοιμαστειτε για φετος γιατι εκει θα πεσει το παλουκι :D
Τρίτη και φαρμακερή;;; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Προς τους θετικους
Επι 2 χρονια τα θεματα φυσικης ηταν βατα.Ετοιμαστειτε για φετος γιατι εκει θα πεσει το παλουκι :D

Κι εγώ έτσι νομίζω.:/: Προτιμώ όμως δύσκολα θέματα και χαμηλές βάσεις, παρά εύκολα θέματα και βάσεις στο Θεό.
Φυσική ξεκινήσαμε με κρούσεις (ελαστικές και ανελαστικές) και μου αρέσει πολύ! Ελπίζω να συνεχίσει έτσι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Meow

Νεοφερμένος

Ο Meow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Η αδελφή μου κάνει θερινά (θεωρητική) εδώ και 2 εβδομάδες και εγώ την παρακολουθώ. Ξεκινώ από Σεπτέμβρη φροντιστήριο για πρώτη φορά για προετοιμασία γ' (θετική) και δεν ξέρω καν τι πεδίο θέλω να ανοίξω και τι στόχο να βάλω.. μια χαρά με βλέπω

Τρίτη και φαρμακερή;;; :P

ασ πέσουν εύκολα και το 18 και το 19 :upside:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Τρίτη και φαρμακερή;;; :P

Χαχα η τριτη να σου πω την αληθεια πιστευω θα πονεσει(τα μαθηματικα αντιθετως θα ειναι πιο ευκολα απο περυσι) :P

Κι εγώ έτσι νομίζω.:/: Προτιμώ όμως δύσκολα θέματα και χαμηλές βάσεις, παρά εύκολα θέματα και βάσεις στο Θεό.
Φυσική ξεκινήσαμε με κρούσεις (ελαστικές και ανελαστικές) και μου αρέσει πολύ! Ελπίζω να συνεχίσει έτσι!

Η φυσικη ηταν ενα μαθημα που μου αρεσε πολυ...μεχρι που εφτασα γ λυκειου :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SweetGirl

Νεοφερμένος

Η SweetGirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Έφτασε και η δική μας ώρα!! Ακόμα δεν το έχω συνειδητοποιήσει.:redface: Περιμένω συμβουλές από τους (πρώην τώρα πια) θεωρητικούς (stefaniat, Deutsch... Lover κ.α)!:P Παραθέτω και κάτι που είχα ρωτήσει σε άλλο θρεντ, αλλά δεν έλαβα απάντηση:

Καλησπέρα αγαπητή κοινότητα. Καταρχάς, να πω ότι τελείωσα τη Β λυκείου και είμαι θεωρητική κατεύθυνση. Δεν ξέρω ακόμα αν θα κάνω θερινά ( μάλλον όχι ) και θα ήθελα να ξεκινήσω διάβασμα μόνη μου! Το θέμα είναι ότι τα έχω χαμένα και δεν ξέρω τι να πρωτοκάνω... Να "λιώσω" γραμματικές, συντακτικά σε αρχαία-λατινικά ή να πάρω το βιβλίο ιστορίας και να ξεκινήσω μόνη μου (χωρίς υπερβολές εννοείται, καλοκαίρι έχουμε)? Με την ιστορία όμως, φοβάμαι ότι αν ξεκινήσω από τώρα θα τα έχω ξεχάσει μέχρι να ξεκινήσουν τα σχολεία... Από την άλλη έχουμε και το γνωστό-άγνωστο στα αρχαία που φοβάμαι ότι δεν θα προλάβω να βγάλω την ύλη αν ξεκινήσω Σεπτέμβριο (γνωστό). Έκθεση δεν την φοβάμαι. Λατινικά μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο καλό βοήθημα να κάνω μόνη μου τα κείμενα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
@SweetGirl τελικά θα κάνεις φροντιστήριο ή μόνη σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SweetGirl

Νεοφερμένος

Η SweetGirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 100 μηνύματα.
@SweetGirl τελικά θα κάνεις φροντιστήριο ή μόνη σου;

Τελικά δεν θα κάνω θερινά, οπότε ότι κάνω μόνη μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Προς το γλυκό κορίτσι.
Επειδή δεν έχω δουλέψει καθόλου βοηθήματα, το μόνο που θα σου πω είναι πιεσου μέσα στον Ιούλιο να βγάλεις το 1ο κεφάλαιο ιστορίας. Είναι το πιο δύσκολο και απαιτητικό, θα αναρωτηθείς πολλές φορές αν αξίζει να πας Πανεπιστήμιο, αλλά από τη στιγμή που θα βγάλεις αυτό η υπόλοιπη ιστορία θα σου φανεί καραμελιτσα.

Και γραμματική αρχαίων και λατινικών θα πρέπει να λιωσεις σίγουρα! Ας σου πει κάποιος που γνωρίζει για καλά βοηθήματα!

Όσον αφορά συντακτικό, στα αρχαία τα άγνωστα θέλουν εξάσκηση, δεν ξέρω αν υπάρχουν βοηθήματα που έχουν κείμενα για να κάνεις, αλλά πρέπει οπωσδήποτε να κανεις εξάσκηση! Το συντακτικό των λατινικών είναι πολύ παρόμοιο με των αρχαίων και επίσης είναι γνωστό. Πέρα από κάποια λίγα περίεργα φαινόμενα δεν είναι δύσκολο.

Γνωστό, όσο κι αν θέλεις δυστυχώς χρειάζεται καθηγητή, τουλάχιστον κατά την ταπεινή μου άποψη. Φυσικά θα δουλέψεις σχεδόν αποκλειστικά με τα σχόλια του ψηφιακού σχολείου, όμως χρειάζεται βαθύτατη κατανόηση του γνωστού κειμένου, δεν πρέπει να μάθεις απλώς τα σχόλια απ έξω, δεν το θεωρώ συνετό.

Μιας και δε θα κάνεις θερινά, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να λιωσεις ιστορία (αν βγάλεις το πρώτο κεφάλαιο θα είναι πολύ καλό, ΑΛΛΑ πρέπει να τσεκάρεις αν προβλέπεται στην εξεταστέα ύλη του 2018. Πιστεύω πως θα είναι πάλι στην ύλη αλλά προφανώς και δεν ξέρω. Επίσης πολλή εξάσκηση σε γραμματική γραμματική γραμματική, να φεύγουν οι τύποι άνετα! Από Σεπτέμβρη θα πιεστεις για την ύλη αλλά δεν πιστεύω ότι δεν θα μπορέσεις να τη βγάλεις! Καλό κουράγιο σου εύχομαι, ο,τι κι αν αποφασίσεις να κάνεις.

Και τώρα θα σας πω κάτι πολύ εκνευριστικό. Ένας χρόνος έμεινε. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alex_t

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,500 μηνύματα.
Καλησπέρα στην κοινότητα, και καλώς σας βρήκα :). Ξεκίνησα θερινή προετοιμασία την προηγούμενη εβδομάδα, από θεωρητική κατεύθυνση, χωρίς κάποιο συγκεκριμένο στόχο :P. Με φοβίζουν αρκετά τα λατινικά, που έκανα και πέρσι, γιατί δεν τα είχα πάρει με πολύ καλό μάτι, με αποτέλεσμα να έχω κάποια κενά, αλλά αντίθετα είμαι πολύ αισιόδοξος για την Ιστορία και τα Αρχαία. Άντε καλή μας αρχή! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ria...

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ria... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Η αδελφή μου κάνει θερινά (θεωρητική) εδώ και 2 εβδομάδες και εγώ την παρακολουθώ. Ξεκινώ από Σεπτέμβρη φροντιστήριο για πρώτη φορά για προετοιμασία γ' (θετική) και δεν ξέρω καν τι πεδίο θέλω να ανοίξω και τι στόχο να βάλω.. μια χαρά με βλέπω
ασ πέσουν εύκολα και το 18 και το 19 :upside:
Μα αμα είσαι θετική, ένα πεδίο μπορείς μόνο να ανοίξεις με τα 4 μαθήματα.. Πως γίνεται να μην ξέρεις;
Το να πέσουν εύκολα, δεν ξέρω αν είναι σωστή σκέψη ή οχι, επειδή δεν ξέρεις που θα φτάσουν οι βάσεις.. Εγω να σου ευχηθώ να πέσουν θέματα που να ξέρεις να τα γράψεις, είτε εύκολα είτε μέτρια είτε δύσκολα.

Χαχα η τριτη να σου πω την αληθεια πιστευω θα πονεσει(τα μαθηματικα αντιθετως θα ειναι πιο ευκολα απο περυσι) :P
Πέρυσι εννοείς αυτήν την χρονιά που τελείωσε; Επειδή αν εννοείς τα θέματα του 2016, πόσο πιο εύκολα να πέσουν; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Μα αμα είσαι θετική, ένα πεδίο μπορείς μόνο να ανοίξεις με τα 4 μαθήματα.. Πως γίνεται να μην ξέρεις;
Το να πέσουν εύκολα, δεν ξέρω αν είναι σωστή σκέψη ή οχι, επειδή δεν ξέρεις που θα φτάσουν οι βάσεις.. Εγω να σου ευχηθώ να πέσουν θέματα που να ξέρεις να τα γράψεις, είτε εύκολα είτε μέτρια είτε δύσκολα.


Πέρυσι εννοείς αυτήν την χρονιά που τελείωσε; Επειδή αν εννοείς τα θέματα του 2016, πόσο πιο εύκολα να πέσουν; :P

Ειμαι λιγο αουγκανος δεν πειραζει :P Εννοω τα φετινα χαχαχαχ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Τα καλυτερα παιδια ειστε!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,970 μηνύματα.
Ξεκίνησα σήμερα με πληροφορική και Αοθ εντάξει πανεύκολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Indiana Jones

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Ξεκίνησα σήμερα με πληροφορική και Αοθ εντάξει πανεύκολα.

Άντε και καλή επιτυχία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top