[Θερινή προετοιμασία] Πανελλήνιες 2018

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

fenia00

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η <3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Να πω και εγώ την άποψη μου.Αρχικά είμαι 3ο πεδίο
ΦΥΣΙΚΗ: Δεν μου αρέσει καθόλου,είμαστε ακόμα κρούσεις και δε ξέρω για ποιο λόγο τη συχαίνομαι τόσο(από πάντα υπήρχε σχέση μίσους μεταξύ μας :P)
ΧΗΜΕΙΑ: Δεν ξέρω γιατί,αλλά αυτό το μάθημα το αγαπώ πολύ!!Είναι το αγαπημένο μου από την κατεύθυνση και το βρίσκω πολύ ενδιαφέρον
ΒΙΟΛΟΓΙΑ Ωραίο μάθημα,βέβαια θέλει αρκετό διάβασμα και αρκετή αποστήθιση σε ορισμένα σημεία
ΕΚΘΕΣΗ Δεν έχει αλλάξει ιδιαίτερα από πέρυσι και πρόπερσι οπότε μου φαίνεται το ίδιο όπως παλιά :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Λοιπόν, εγώ είμαι θετική κατεύθυνση με βιολογία και καθώς διανύουμε την τρίτη εβδομάδα των θερινών είπα να διατυπώσω τις εντυπώσεις μου μέχρι στιγμής.
Φυσική: Οι κρούσεις είναι αρκετά συμπαθητικές, αλλά φοβάμαι τις ταλαντώσεις που ακολουθούν. Επίσης ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα βοήθημα, να προτιμήσω Μαθιουδάκη ή Σαββάλα?
Χημεία: Δεν θα έλεγα ότι είναι το πιο εύκολο μάθημα, αλλά σε γενικές γραμμές είναι βατή.
Βιολογία: Ενδιαφέρον μάθημα, αλλά έχει ΠΑΡΑ πολύ γράψιμο.
Έκθεση: Μου φαίνεται ίδια με τις προηγούμενες χρονιές.
Καλό κουράγιο σε εμάς του '00 και σε όσους ξαναδίνουν!
Μαθιουδακη ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alex_t

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,500 μηνύματα.
Έκθεση: Το μόνο κομμάτι που μου αρέσει είναι η παραγωγή λόγου, μου αρέσει να γράφω γενικά οπότε δεν το βλέπω σαν αγγαρεία. Τα υπόλοιπα σημεία της έκθεσης είναι βαρετά του κερατά και δεν αντέχονται όμως.

Ιστορία κατ: Η ιστορία είναι υπέροχη έτσι και αλλιώς, αλλά η ιστορία κατεύθυνσης είναι καταπληκτική! Νιώθω πολύ αισιόδοξος για αυτό το μάθημα.

Λατινικά: Το χειρότερό μου. Αν και πολύ ενδιαφέρουσα γλώσσα από γλωσσολογικής άποψης, ο τρόπος διδασκαλίας της μου φαίνεται απαίσιος. Δεν είναι το εύκολο μάθημα σε καμία περίπτωση, και έχω αρκετά κενά, τα οποία όμως θέλω να πιστεύω πως θα τα καλύψω εγκαίρως.

Μαθηματικά γεν: ΟΚ, τίποτα το εξαιρετικά δύσκολο ή πολύπλοκο, κάποια σημεία είναι ψιλοστριφνά, αλλά εντάξει, θεωρώ πως θα στρώσει στη πορεία. Ευχάριστο μάθημα overall.

Παιδάκια μου πείτε μου πώς σας φαίνονται τα αρχαία! Είτε γνωστό είτε άγνωστο.

Το άγνωστο, ενώ γενικά μου αρέσει πολύ, δεν κάναμε καλή αρχή φέτος. Στη γραμματική και στο συντακτικό δεν έχω κανένα πρόβλημα, αλλά η μετάφραση των κειμένων απλά δε μου βγαίνει. Είτε δεν αποδίδω σωστά το νόημα και καταλαβαίνω κάτι διαφορετικό από αυτό που γράφει, είτε δεν μπορώ καν να καταλάβω τι λέει το κείμενο και δεν μπορώ να αποδώσω τη μετάφραση. Με τα κείμενα πέρσι δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα, δεν ξέρω τι συμβαίνει τώρα :/:
Το γνωστό είναι συμπαθητικό, λίγο βαρετό, αλλά οκ, προς το παρόν δεν έχει κάποια δυσκολία, και ελπίζω να συνεχίσει έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Το άγνωστο, ενώ γενικά μου αρέσει πολύ, δεν κάναμε καλή αρχή φέτος. Στη γραμματική και στο συντακτικό δεν έχω κανένα πρόβλημα, αλλά η μετάφραση των κειμένων απλά δε μου βγαίνει. Είτε δεν αποδίδω σωστά το νόημα και καταλαβαίνω κάτι διαφορετικό από αυτό που γράφει, είτε δεν μπορώ καν να καταλάβω τι λέει το κείμενο και δεν μπορώ να αποδώσω τη μετάφραση. Με τα κείμενα πέρσι δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα, δεν ξέρω τι συμβαίνει τώρα :/:
Το γνωστό είναι συμπαθητικό, λίγο βαρετό, αλλά οκ, προς το παρόν δεν έχει κάποια δυσκολία, και ελπίζω να συνεχίσει έτσι.
Η μετάφραση είναι πάντα περίεργη και σπάνια βγάζει πραγματικά νόημα, μη σε ανησυχεί. Αλλά αν μπορείς να βγάλεις το συντακτικό θα μάθεις πώς να βγάλεις και μετάφραση γρήγορα! Μη νομίζεις δηλαδη ποτέ ότι θα βγάλεις καμιά μετάφραση που τη διαβάζεις κι είναι σαν ένα οποιοδήποτε αλλο κείμενο στη νέα ελληνική. :lol:

Ο Πρωταγόρας είναι ύπουλος, να ξέρεις. Φαίνεται εύκολος αλλά έχει σημεία κυρίως δομής/διάρθρωσης του λόγου που χρειάζονται πολύ μεγάλη προσοχή για να κατανοησεις πραγματικά το έργο. Αλλά όχι δεν είναι δύσκολος σε καμία περίπτωση. Γερά! :clapup:

Θα μπορούσα κάποια στιγμη θεωρητικά μου πουλιά να σας γράψω κάποια βασικά πράγματα για κάθε ενότητα σαν 5-10 ας πούμε λέξεις κλειδιά για κάθε μία. Μιας και απ όσο θυμάμαι κάποιοι δεν κάνουν φροντιστήριο πείτε μου αν θέλει κάποιος αν νομίζει πως θα του φανούν χρήσιμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maniamanitsa

Νεοφερμένος

Η maniamanitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Η μετάφραση είναι πάντα περίεργη και σπάνια βγάζει πραγματικά νόημα, μη σε ανησυχεί. Αλλά αν μπορείς να βγάλεις το συντακτικό θα μάθεις πώς να βγάλεις και μετάφραση γρήγορα! Μη νομίζεις δηλαδη ποτέ ότι θα βγάλεις καμιά μετάφραση που τη διαβάζεις κι είναι σαν ένα οποιοδήποτε αλλο κείμενο στη νέα ελληνική. :lol:

Ο Πρωταγόρας είναι ύπουλος, να ξέρεις. Φαίνεται εύκολος αλλά έχει σημεία κυρίως δομής/διάρθρωσης του λόγου που χρειάζονται πολύ μεγάλη προσοχή για να κατανοησεις πραγματικά το έργο. Αλλά όχι δεν είναι δύσκολος σε καμία περίπτωση. Γερά! :clapup:

Θα μπορούσα κάποια στιγμη θεωρητικά μου πουλιά να σας γράψω κάποια βασικά πράγματα για κάθε ενότητα σαν 5-10 ας πούμε λέξεις κλειδιά για κάθε μία. Μιας και απ όσο θυμάμαι κάποιοι δεν κάνουν φροντιστήριο πείτε μου αν θέλει κάποιος αν νομίζει πως θα του φανούν χρήσιμα.[/QUOTE
Εγω θα το ηθελα πολυ.

Παιδια μια ερωτηση...

Ιστορια πρωτο κεφαλαιο,αρχαια ολη η πρωτη εισαγωγη συν τα 7 πρωτα κειμενα κ γραμματικη συντακτικο,λατινικα 5 κειμενα συν γραμματικη συντακτικο ειναι οκ για θερινη προετοιμασια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

L (Πάρης)

Νεοφερμένος

Ο L (Πάρης) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Καλη επιτυχια και απο μενα στα παιδια που δινουν φετος! Φετος τελειωσα και εγω (Θετικη Κατευθυνση). Μερικες συμβουλες και απο μενα:
1)ΠΑΝΤΑ ΚΑΛΟΣ ΒΡΑΔΙΝΟΣ ΥΠΝΟΣ
2)Ηρεμια και καθολου αγχος. Μια χρονια ειναι, με διαφορα η πιο γρηγορη απο τα σχολικα σας χρονια, οσο διαβαζετε να μην εχετε κανενα φοβο. Ολα καλα θα πανε και θα εχετε αναλογο αποτελεσμα.
3) Να λειπει η ηττοπαθεια απο την καθημερινοτητα σας. Σιγουρα καποια στιγμη θα συναντησετε καποια δυσκολα ή μια αποτυχια σε ενα διαγωνισμα. Καθολου στεναχωρια. Μαθετε απο τα λαθη σας ωστε να γινετε καλυτεροι. Καλυτερα να τα κανετε οταν πρεπει παρα εκεινη τη μερα.
4) Δωστε χρονο στον εαυτο σας. Αν νιωσετε εξαντληση ή <<σκαλωμα>> καντε ενα διαλειμμα, οσο εσεις χρειαζεστε ειτε με τη μπρφη αποστασης απο το γραφειο σας ειτε με τη μορφη υπνου. Μονο σε κακο θα σας βγει η υπερβολικη εξαντληση, ποσο μαλλον αν αρχισει πριν το νεο ετος.

Καλο κουραγιο! Σχεδον τελειωσατε ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Εγω θα το ηθελα πολυ.

Παιδια μια ερωτηση...

Ιστορια πρωτο κεφαλαιο,αρχαια ολη η πρωτη εισαγωγη συν τα 7 πρωτα κειμενα κ γραμματικη συντακτικο,λατινικα 5 κειμενα συν γραμματικη συντακτικο ειναι οκ για θερινη προετοιμασια?

Για να μην επιβαρυνουμε αυτό το νήμα θα το γράψω στα Αρχαία Κατεύθυνσης και θα παραθέσω εδώ το λινκ.

Ο καθένας έχει τους δικούς του ρυθμούς δε χρειάζεται άγχος! Σε αρχαία και ιστορία αυτό το πρόγραμμα θεωρώ είναι ιδανικό! Στα λατινικά, αν τα 5 κείμενα είναι από το βιβλίο της Γ Λυκείου, ναι πάλι πολύ καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Οχι στην φυσική στην θερινή προετοιμασία ολοκληρωσα τα κύματα και στέρεο έφτασα μέχρι ροπή αδρανειας τα αλλα ήταν από την προετοιμασία πριν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DiligentStudent

Νεοφερμένος

Ο DiligentStudent αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Βοηθημα φυσικης: Σαββαλας ή Μαθιουδακης-Παναγιωτακοπουλος?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristianax

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xristianax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Βοηθημα φυσικης: Σαββαλας ή Μαθιουδακης-Παναγιωτακοπουλος?:hmm:

Μαθιουδακης, θεωρειται κορυφαιο και καλυπτει καθε πιθανο ερωτημα σε πανελλαδικο επιπεδο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cisse

Νεοφερμένος

Ο cisse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
τα παντα δεν καλυπτει κανενα βοηθημα παντα μπορουν να βρουν και να βαλουν κατι που δεν κυκλοφωρει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Cisse νομίζω πως πλέον πως Όχι. Όποιο από τα δύο βοηθήματα να επιλέξεις πλέον σε καλύπτουν πλήρως. Από την πιο εύκολη εως και της πιο δύσκολη άσκηση που μπορεί να μπει σε πανελλήνιες. Το μόνο που δεν καλύπτουν είναι ασκήσεις για διαγωνισμούς φυσικής. Σε συνδυασμό με τα επαναληπτικά του παναγιωτακοπουλου Είσαι πανέτοιμος για οτιδήποτε μπορεί να σου ζητηθεί στις πανελλήνιες. Cisse δεν ξέρω αν δίνεις φέτος πανελλήνιες ή αν είχες δώσει παλιότερα που ήταν Αλλιώς τα βοηθήματα αυτά Αλλά τώρα με 500 ασκήσεις στα κύματα από Σαββάλα δεν νομίζω ότι ο θεματοδοτης μπορεί να βρει κάτι που δεν υπάρχει εκεί σε παρόμοιο επίπεδο δυσκολίας . Σαφώς και υπάρχουν θέματα που δεν τα καλύπτουν τα βοηθήματα Αλλά δεν είναι καθόλου στο κλίμα των πανελληνίων. Η φυσική άλλωστε δεν είναι σαν τα μαθηματικά. Δεν μπορεί να υπάρχουν άπειρες ασκήσεις σε ενα κεφάλαιο της ειδικά όταν δεν διδάσκεται ολοκληρωμένο όπως όλη η φυσική του Λυκείου που λόγω του ότι δεν υπάρχουν οι κατάλληλες γνώσεις στα μαθηματικά δεν διδάσκεται όπως πρέπει. Τέλος πάντων για να απαντήσω και στον diligent student Προσωπικά σου προτείνω είτε Σαββάλα είτε παναγιωτακοπουλο για την πρώτη φορά και για επανάληψη τα επαναληπτικά του παναγιωτακοπουλου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristianax

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xristianax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
τα παντα δεν καλυπτει κανενα βοηθημα παντα μπορουν να βρουν και να βαλουν κατι που δεν κυκλοφωρει
Το γνωρίζω και για αυτό είπα πιθανό πανελλαδικό ερώτημα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

osfp123123

Νεοφερμένος

Ο osfp123123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Ποιο βοήθημα χρησιμοποιείτε στα μαθηματικά κατεύθυνσης??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanni_

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
φιλε ο Παπαδακης ειναι μακραν ο καλυτερος στα μαθηματικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

osfp123123

Νεοφερμένος

Ο osfp123123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Και γω αυτόν χρησιμοποιώ και νομίζω ότι θεωρείται πιο δύσκολος απο Μπαρλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,271 μηνύματα.
Σαβαλλας στεργειου-Νακης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Παιδια στην βιολογια δεν τους ενδιαφερει πλεον τοσο η αποστηθιση οσο η κατανοηση!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanni_

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
καμια σχεση Φωταρα το βοηθημα του Στεργιου ειναι πολυ υποδεεστερο του Παπαδακη κανενος το βοηθημα δεν φτανει κοντα στου Παπαδακη.Πολυ ωραιες ασκησεις λυμμενες και παρα πολλες αλυτες που καλυπτουν ολη την υλη ενδελεχως.Φιλε antyyy δεν εχει να κανει το θεμα δυσκολιας ο Παπαδακης εχει μια ευρυτερη γκαμα ασκησεων και ευκολες και δυσκολες επιλεγεις αυτες που θες να κανεις με βαση τον χρονο σου και την ικανοτητα σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KamilGR

Νεοφερμένος

Ο KamilGR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Εγω Φυσικη χρησιμοποιω Μαθιουδακη-Παναγιωτακοπουλο. Πολυ καλο επιπεδο ασκησεων , θεωρω πως μας καλυπτει .
Μαθηματικα ξεκινησα με Παπαδακη αλλα τωρα χρησιμοποιω παραλληλα και Μπαρλα για καποιες επιπλεον ασκησεις. Πολυ καλα βοηθηματα και τα δυο , με πολλες ασκησεις , ειδικα ο Παπαδακης.
Χημεια και εκθεση δεν χρησιμοποιω βοηθηματα. Ισως στη πορεια να αγορασω και Σαλτερη για τη χημεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top