[Θερινή προετοιμασία] Πανελλήνιες 2018

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
Συγχαρητήρια κύριε Άλεξ, κάνατε την ίδια καταπληκτική μαλακια με εμένα. Εάν μετά τον Μάρτη δεν μπορείς να ανοίξεις βιβλίο, δεν είναι κάτι, μπορεί να το ξεπεράσεις (Εγώ δεν το ξεπέρασα). Αλλά μην αγχώνεσαι, όλα καλά θα πάνε. (Είπα αφού σε τρομοκρατησα)
Τελικά θα ξαναδώσεις Στεφανία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofia10

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αυτο το ξερω μονο εγω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 186 μηνύματα.
εγω εχω να πω οτι τα καλοκαιρινα δεν ειναι και τοσο χαλαρα οσο περιμενα (καλα δεν περιμενα και να τσιλαρω αλλα νταξ.. ) ΑΛΛΑ μεχρις στιγμης εχω να πω οτι τα μαθηματα ειναι ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ . τα μαθηματικα (δεν περιμενα και κατι λιγοτερο απο αυτα ) εχω να πω πως οσο πανε γινονται και καλυτερα , η φυσικη ακομα με ανεβαζει το αιμα στο κεφαλι ορισμενες φορες αλλα την συμπαθω κιολας ( σχεση αγαπης μισους ) , η χημεια ειναι οκει χημεια..και αρχισα να βλεπω και την εκεθση με αλλο ματι..βεβαια δεν την πολυδιαβαζω ακομα αλλα λεω να την χρησιμοποιω για ξεκουραση , αναγωνση κειμενων , καμια ασκηση θεωριας κλπ ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alex_t

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,500 μηνύματα.
Συγχαρητήρια κύριε Άλεξ, κάνατε την ίδια καταπληκτική μαλακια με εμένα. Εάν μετά τον Μάρτη δεν μπορείς να ανοίξεις βιβλίο, δεν είναι κάτι, μπορεί να το ξεπεράσεις (Εγώ δεν το ξεπέρασα). Αλλά μην αγχώνεσαι, όλα καλά θα πάνε. (Είπα αφού σε τρομοκρατησα)

Κάτι τέτοια ακούω και ενισχύεται η πεποίθησή μου ότι θα περάσω σε κανένα ΤΕΙ Ζαμπονοκοπτικής (με μαχαιράκι μάλιστα) στην Κωλοπετεινίτσα :P.
Έχω πανικοβληθεί λίγο, γιατί ακόμη δεν ξεκίνησα καλά καλά, και με το ζόρι ανοίγω το βιβλίο για να διαβάσω (φυσικά μετά από πάρα πολλές ώρες που απλά κοιτάω το εξώφυλλο και σκέφτομαι πως πρέπει επιτέλους να ξεκινήσω). Δε θέλω ούτε καν να σκέφτομαι πώς θα είμαι από το Φλεβάρη-Μάρτη και μετά.
Ευχαριστώ πάντως για την προτροπή σου να μην αγχώνομαι :P. Καλά αποτελέσματα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Παιδιά μου καλα ( η ντόιτς κλαίει γιατι πάντα ήθελε να συμβουλέψει για πανελλήνιες αλλα μεχρι τωρα όλο οι άλλοι την συμβούλευαν),
καλη αρχή να εχετε!!!
Το καλοκαίρι εμενα με ειχε ζορίσει. Δεν μπορούσα να διαβάζω με τη ζεστη ρε παιδι μου! Δεν μπορούσα να ξυπνάω στις 8 για να κατέβω κέντρο για μαθημα. Ανυπομονουσα να τελειώσω και να παω θαλασσα.
Παιδιά. Διαβάστε! Δεν σημαίνει τιποτα το οτι ειναι καλοκαίρι. Θα βαριέστε, θα στεναχωριέστε αλλα διαβάστε. Ειναι κρίμα να πάνε χαμένοι αυτοί οι μήνες. Θα δείτε στη συνέχεια οτι ειναι μεγάλη βοήθεια!!! Θα μπείτε με περισσότερη αυτοπεποίθηση στη χειμερινή προετοιμασία.

Προς τους θεωρητικούς: Μην αφήσετε στιγμή το άγνωστο. Αν γύριζα τους μήνες πίσω μόνο αυτο θα άλλαζα. Ειναι παρεξηγημένο και δύσκολο κομμάτι. Αλλα πραγματικά αξίζει. Σας το λέω εγω που δεν το ήθελα καθόλου και αναθεώρησα με τις σχέσεις μας τον Φλεβάρη.

Καλη δύναμη να εχετε και να σκέφτεστε:
Δεν εχετε φτάσει στον στόχο, καθε μερα ομως είστε λιγο πιο κοντά σε αυτον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fenia00

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η <3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Καλησπέρα :D.Αναφέρομαι σε όσους τελείωσαν την Γ αλλά και σε όσους κάνουν θερινά.Επειδή ακόμα στο δικό μου φροντιστήριο δεν έχουν ξεκινήσει να μας βάζουν ασκήσεις στη φυσική και επειδή βλέπω άλλους συμμαθητές μου να έχουν κάθε μέρα 25+ ασκήσεις και αγχώνομαι,ποιες ασκήσεις προτείνετε να κάνω στη κρούση από το βοήθημα του μαθιουδάκη;Επίσης,οι ασκήσεις για εμβάθυνση που έχει,χρειάζονται ιδιαίτερη προσοχή ή δεν είναι τόσο σημαντικές;(είναι δύσκολες από όσο βλέπω).Με λίγα λόγια εννοώ να τις προσπαθήσω ή είναι χάσιμο χρόνου γιατί παραείναι δύσκολες;Δώστε μου τα φώτα σας παιδιά γιατί θα τρελαθώ :P Btw για όσους έχουν τελειώσει και αράζουν (ΣΑΣ ΖΗΛΕΥΩ!!!),θεωρείτε υπερβολή το πολύ διάβασμα από τώρα;όπως προανέφερα πολλοί συμμαθητές μου έχουν πάρα πολλές ασκήσεις κάθε μέρα,ειδικά στη φυσική.Εσείς τι πιστεύετε,το θεωρείτε σωστό ή θα έχει ως αποτέλεσμα να κουραστούν και μετά τα Χριστούγεννα να βαριούνται να ανοίξουν βιβλίο;Εγώ όπως σας είπα αγχώνομαι που εκείνοι έχουν τόσα πολλά και εγώ ακόμα τίποτα γιατί πιστεύω πως αυτοί θα είναι καλά προετοιμασμένοι ενώ εγώ θα έχω μείνει πίσω :( (αφήστε που όλο νιώθω τύψεις επειδή δεν κάνω τίποτα όλη μέρα(αφού ασκήσεις δεν έχω)).Τέσπα απλά πείτε μου τι πιστεύετε :P
ΥΓ ελπίζω να μην είμαι η μοναδική τρελή που νιώθει έτσι και να ταυτίζεται κάποιος μαζί μου :P Muchas gracias <3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Καλησπέρα :D.Αναφέρομαι σε όσους τελείωσαν την Γ αλλά και σε όσους κάνουν θερινά.Επειδή ακόμα στο δικό μου φροντιστήριο δεν έχουν ξεκινήσει να μας βάζουν ασκήσεις στη φυσική και επειδή βλέπω άλλους συμμαθητές μου να έχουν κάθε μέρα 25+ ασκήσεις και αγχώνομαι,ποιες ασκήσεις προτείνετε να κάνω στη κρούση από το βοήθημα του μαθιουδάκη;Επίσης,οι ασκήσεις για εμβάθυνση που έχει,χρειάζονται ιδιαίτερη προσοχή ή δεν είναι τόσο σημαντικές;(είναι δύσκολες από όσο βλέπω).Με λίγα λόγια εννοώ να τις προσπαθήσω ή είναι χάσιμο χρόνου γιατί παραείναι δύσκολες;Δώστε μου τα φώτα σας παιδιά γιατί θα τρελαθώ :P Btw για όσους έχουν τελειώσει και αράζουν (ΣΑΣ ΖΗΛΕΥΩ!!!),θεωρείτε υπερβολή το πολύ διάβασμα από τώρα;όπως προανέφερα πολλοί συμμαθητές μου έχουν πάρα πολλές ασκήσεις κάθε μέρα,ειδικά στη φυσική.Εσείς τι πιστεύετε,το θεωρείτε σωστό ή θα έχει ως αποτέλεσμα να κουραστούν και μετά τα Χριστούγεννα να βαριούνται να ανοίξουν βιβλίο;Εγώ όπως σας είπα αγχώνομαι που εκείνοι έχουν τόσα πολλά και εγώ ακόμα τίποτα γιατί πιστεύω πως αυτοί θα είναι καλά προετοιμασμένοι ενώ εγώ θα έχω μείνει πίσω :( (αφήστε που όλο νιώθω τύψεις επειδή δεν κάνω τίποτα όλη μέρα(αφού ασκήσεις δεν έχω)).Τέσπα απλά πείτε μου τι πιστεύετε :P
ΥΓ ελπίζω να μην είμαι η μοναδική τρελή που νιώθει έτσι και να ταυτίζεται κάποιος μαζί μου :P Muchas gracias <3

Εγω για αρχη προτεινω να λυνεις του σχολικου και παρομοιες με αυτες.Οχι δεν το θεωρω υπερβολη να διαβαζεις απο τωρα λλα μην το παρακανεις 2-3 ωρες την ημερα ειναι υπεραρκετες,γιατι αν το πας σαν και μενα που διαβαζα γυρω στις 7-8 ωρες την ημερα τα χριστουγεννα θα εισαι πτωμα και θα θες 2 μηνες να συνελθεις και να ξαναπαρεις τα πανω σου :P
Στο μονο ισως μαθημα που δεν αξιζει να ριξεις ματια στις ασκησεις του σχολικου ειναι η χημεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
εγώ προτείνω να μη κοιτάς τι κάνουν οι συμμαθητές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fenia00

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η &lt;3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Stickerbush σωστά αλλά όταν το μυαλό κολλάει σε μία ιδέα δύσκολα ξεκολλάει :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Tώρα που τελείωσα το διάβασμα για σήμερα και βρήκα εύκαιρο υπολογιστή θα κάνω ένα μεγαλύτερο ποστ... Ίσως είναι νωρίς βέβαια για τέτοιες συμβουλές, αλλά δυστυχώς θα φύγω στο εξωτερικό, όταν γυρίσω θα δουλεύω και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο θα με βρει αυτό το καλοκαίρι...

ΑΡΧΑΙΑ dos

Αν είσαι παιδί που μαθαίνει εύκολα απο έξω σίγουρα για εσένα οι εισαγωγές δεν είναι πρόβλημα. Αν όμως δυσκολεύεσαι σε συμβουλεύω πρώτα να τις μάθεις για εσένα. Τι εννοώ; Να φτάσεις σε τέτοιο σημείο έτσι ώστε να είσαι σε θέση με δικά σου λόγια να γράψεις το περιεχόμενο κάθε παραγράφου χωρίς να ξεχάσεις κάτι. Για εξάσκηση, μπορείς ταυτόχρονα να λύνεις και ασκήσεις από το βοήθημά σου, από το φροντιστήριο ή από ερωτήσεις εισαγωγής των πανελληνίων.... Η εισαγωγή δεν πρέπει να θεωρηθεί ''ασήμαντη!'' είναι 10 ολόκληρα μόρια!

Μεταφράσεις! Αν μαθαίνεις εύκολα, πάλι για εσένα τα πράγματα είναι σαφώς πιο εύκολα από ότι ήταν για εμένα και για άλλους σαν και εμένα. Οι μεταφράσεις είναι άλλα 10 μόρια για εσένα... Και πρέπει να βάλεις στόχο να μη χάσεις ούτε 1! Μπορείς να τις μάθεις από έξω ή με πολλές φορές διάβασμα να μπορέσεις να βγάλεις μια μετάφραση κοντά σε αυτή που σου έχει δωθεί.

Σχόλια! Και στο σχολείο και στο φροντιστήριο θα σε γεμίσουν με έναν τόνο φυλλάδια με αναλύσεις των ενοτήτων. Μη φοβηθείς!
Τα σχόλια που πρέπει σίγουρα να γνωρίζεις πολύ καλά είναι εκείνα του σχολικού βιβλίου. Είναι τα μοναδικά που όλοι όσοι θα δώσετε έχετε ΚΟΙΝΑ και ΟΛΟΙΔΙΑ. Μάλιστα, στους καθηγητές που διορθώνουν δίνονται σαφείς οδηγίες με ποια σχόλια του βιβλίου πρέπει να υπάρχουν σε κάθε απάντηση στις ερμηνευτικές ερωτήσεις. Από τα υπόλοιπα φυλλάδια, υπογράμμιζε τα βασικά και δώσε βάση σε όσα λέτε στο μάθημα!

Άγνωστο: Να λύσεις όσα περισσότερα άγνωστα κείμενα μπορείς!

ΑΡΧΑΙΑ dont's

Μην προσπαθείς να μάθεις από έξω όλα όσα σου δίνουν στο γνωστό! Μη προσπαθείς να μαθαίνεις από έξω απαντημένες ερωτήσεις!

Μην αφήσεις τη γραμματική στο άγνωστο! Εκτός από τις ασκήσεις γραμματικής που θα πρέπει να λύσεις, η γραμματική είναι σημαντική στη σωστή κατανόηση του άγνωστου κειμένου ( μιλάω εγώ ναι. Που 2 μήνες πριν κατάφερα να μάθω επιτέλους ολόσωστα τα ρήματα εις -μι. Καλά, δεν έπεσε κανένα αλλά μην πάτε με αυτή τη λογική :P )

Το βράδυ θα επανέλθω με τα υπόλοιπα μαθήματα της θεωρητικής...
Θα σας τα έγραφα όλα τώρα, αλλά παιδιά δυστυχώς δεν είμαι στο σπίτι και πρέπει να βγω!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Indiana Jones

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ τη Στεφανία και την Deutch Lover για τις συμβουλές τους! Πραγματικά πολύ χρήσιμες! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Deutsch, καταπληκτική πρωτοβουλία. Έχω κάποιες ενστάσεις σε κάποια οπότε θα μου επιτρέψεις σε κάποια να εκφέρω διαφορετική άποψη, κι εγώ το βράδυ αναλυτικά. Θεωρητικοπουλα είστε σε καλά χέρια, οι προκάτοχοί σας όπως βλέπετε θα σας μαθητευσουν.

Και πάλι deutsch, σε συγχαίρω για την έξοχη ιδέα σου και καλούμε και άλλους να κάνουν το ίδιο, ανεξαρτήτως κατεύθυνσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Indiana Jones

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Deutsch, καταπληκτική πρωτοβουλία. Έχω κάποιες ενστάσεις σε κάποια οπότε θα μου επιτρέψεις σε κάποια να εκφέρω διαφορετική άποψη, κι εγώ το βράδυ αναλυτικά. Θεωρητικοπουλα είστε σε καλά χέρια, οι προκάτοχοί σας όπως βλέπετε θα σας μαθητευσουν.

Και πάλι deutsch, σε συγχαίρω για την έξοχη ιδέα σου και καλούμε και άλλους να κάνουν το ίδιο, ανεξαρτήτως κατεύθυνσης.

Τώρα η επιτυχία μας είναι σίγουρη! :P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sinai

Νεοφερμένος

Ο Sinai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Σωστό, ας μη λέμε πολλά μήπως στο τέλος χρειαστεί να γράφουμε κι εμείς εδώ τις προόδους μας :lol:
Το απεύχομαι.Δεν αντέχω να ξαναδιαβάσω όσο διάβασα για μια χρονιά.Αν δεν περάσετε εκεί που θέλετε θα ξαναδώσετε πανελλήνιες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fenia00

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η &lt;3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Χμ τι προτείνετε από τις ασκήσεις που έχει το βοήθημα του μαθιουδάκη; :P Βασικά οι ασκήσεις εμβάθυνσης χρειάζονται και αυτές κοίταγμα;Δε ξέρω παιδιά ειλικρινά μέχρι στιγμής δεν έχει βάλει καμία άσκηση και δε ξέρω τι περιμένει ο καθηγητής..Μάλλον θέλει να τελειώσουμε το κεφάλαιο με τις κρούσεις και μετά να μας τις βάλει όλες τις ασκήσεις μαζεμένες.Αλλά και πάλι εγώ αγχώνομαι πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SnowLover

Νεοφερμένος

Ο SnowLover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
παιδιά καλή αρχή να έχετε..το καλοκαίρι είναι πιο χαλαρό και θα το αναπολείτε αργότερα μέσα στην χρονιά...διαβάστε άλλα σε φυσιολογικό επίπεδο. Κάντε αυτά που σας βάζουν οι καθηγητές σας και ότι θέλετε από εξωσχολικά βοηθήματα άπλα δεν χρειάζονται υπερβολές γιατί έρχεται μια πολύ δύσκολη χρονιά..Μετα τον Ιανουαριο αρχιζουν τα δυσκολα που φορτωνει η υλη,η κούραση μεγαλώνει και ο χρονος λιγοστεύει μαζι με τα ψυχικά αποθέματα...Το σημαντικο ειναι να μην αφηνετε κενα σε κανένα μάθημα γιατι στην επαναληψη δεν ειναι δυνατο να τα καλύψετε..Ουσιαστικα στην επαναληψη χρησιμοποιεις τις γνωσεις σου που απεκτησες μεσα στην χρονια για την εμβάθυνση και την λυση ισως και πιο extreme ασκησεων..Και κατι τελευταιο..Επειδη ο χρονος αυτη την χρονια περναει πολυ γρηγορα οτι μπορειτε να κάνετε σημερα μην το αφηνετε για αυριο...Το πιο πιθανο ειναι να κουραστειτε να αγχωθειτε και να μην το προλαβετε.(εγω δεν καταλαβα πως απο το καλοκαιρινο εφτασα Ιουνιο να παω να δωσω εκθεση...FORZAA
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fenia00

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η &lt;3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Snow Lover να σε καλά,μας μετέδωσες λίγη αισιοδοξία. :D :D
Καλά αποτελέσματα εύχομαι :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SnowLover

Νεοφερμένος

Ο SnowLover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Snow Lover να σε καλά,μας μετέδωσες λίγη αισιοδοξία. :D :D
Καλά αποτελέσματα εύχομαι :D

ευχαριστω:D

και κατι ακομα που ξεχασα..Οι πανελληνιες δεν ειναι τοσο τραγικες οσο τις παρουσιαζουν μερικοι και ειδικα οι καθηγητες στο σχολειο που προσπαθουν να δειξουν οτι κατι κανουν..Ειναι εξετασεις σαν τις ενδοσχολικες που δινουν ολοι καθε χρονο απλα με περισσοτερη ησυχια στην ταξη..Φετος ελεγε ο διευθυντης του σχολειου μην ζητησετε να πατε τουαλετα γιατι ειναι χρονοβορα και δυσκολη διαδικασια..τιποτα απο αυτα δεν ισχυει...δεν παιρνουν κεφαλια:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Επέστρεψα!!
Πάμε λοιπόν στη μεγάλη μου αγάπη, την ιστορία

ΙΣΤΟΡΙΑ DOS

1. Αγοράζεις ενα καλόοο βοήθημα! Εγώ είχα του Θανάση Καραμήτρου από τις εκδόσεις Ζήτη. Έχει μέσα οργανωμένα τα μαθήματα με πλαγιότλους, ασκήσεςι κλειστού τύπου, ανάπτυξης, πηγές αναλυμένες, διαγωνίσματα κλπ
2. Όταν διαβάζεις κάθε μάθημα να δίνεις πολύ προσοχή στον τίτλο και στους πλαγιότιτλους
3. Πριν ξεκινήσεις να ''μαθαίνεις'' το κάθε μάθημα, πρώτα να το διαβάζεις όλο μια φορά για να έχεις μια γενική εικόνα του περιεχομένου.
4. Να κάνεις συχνές επαναλήψεις. Εγώ έκανα κάθε ΣΚ όσα μαθήματα είχαμε κάνει:redface:
5. Να μην αφήνεις τριήμερο/ ΣΚ/ διακοπές χωρίς ιστορία ( προσοχή! Όχι τον καιρό που θα σας αφήσουν για ξεκούραση από τα θερινά )
6. Θα έχεις συνεχώς την έκθεση ότι πολλά πράγματα δεν τα θυμάσαι. Μη τρελαίνεσαι. Αρχικά είναι απολύτως φυσιολογικό και έπειτα ΕΣΥ θα νομίζεις απλά ότι δεν τα θυμάσαι, δεν θα ισχύει ( αν έχεις διαβάσει βέβαια)
7. Αν σε βοηθάει να γράφεις, κάνε σημειώσεις όταν διαβάζεις με τα βασικά σημεία έτσι ώστε να μη ξεχνάς και τα πράγματα που πρέπει να αναφέρεις
8. Αν θέλεις μπορείς να μπαίνεις εδώ . Είναι το σάιτ του καθηγητή μου.
Για την ιστορία, το υλικό στο ιντερνετ είναι ελάχιστο. Γι αυτό στο δίνω. Μπορείς μετά το μάθημα να κοιτάς τις παρουσιάσεις ώστε να δεις το περιεχόμενο άλλη μια φορά. Επίσης, στο τέλος έχει και ερωτήσεις με πηγες από το ΚΕΕ από όπου βάζουν συνήθως και στις πανελλήνιες.

ΙΣΤΟΡΙΑ DONT'S

1. Αρχικά ΜΗΝ ΑΚΟΥΣ ΚΑΝΕΝΑΝ. Μην αγχώνεσαι όταν ακούς πχ ότι η τάδε συμμαθήτριά σου είναι στο ΔΟΕ ενώ εσύ είσαι στους σιδηρόδρομους ή ότι εκείνη έχει βγάλει το δεύτερο κεφάλαιο 3 φορές επανάληψη ενώ εσύ 2. Ο καθένας έχει τον τρόπο και τον ρυθμό του.

2. Μη πιέζεσαι με τη παπαγαλία. Η σύνταξη και γενικά ο τρόπος γραφής ειδικά του 1ου κεφαλαίου ίσως σε δυσκολέψει. Προσπάθησε να τα μαθαίνεις με δικά σου λόγια. Με τις πολλές επαναλήψεις θα σου έρθουν και τα λόγια του βιβλίου... Και αν δεν σου έρθουν;
Δεν πειράζει. Και σε εμένα δεν ήρθαν ποτέ. Και ναι δεν έλεγα με τη σειρά ότι αριθμούσαμε για 1,2,3. Αλλά πάντα τα έλεγα ΟΛΑ και ας ήταν με άλλη σειρά, και με άλλη σύνταξη και μερικές φορές με άλλες λέξεις, 3 διαφορετικοί φιλόλογοι δεν μου πήραν ΠΟΤΕ ΤΙΠΟΤΑ λάθος.

3. Μην αφήνεις τις πηγές! Εκτός του ότι πιάνουν 10 μονάδες, όταν κάνεις πηγές βλέπεις και αν όντως έχεις εμπεδώσει τα μαθήματα.

4. Μην κάνεις τσαπατσουλιές. Καλύτερα να κάνεις 2 μαθηματάκια, παρά 5. Να κοιτάς να μαθαίνεις σε βάθος ό,τι διαβάζεις και όχι απλά να 'διαβάζεις' τις σελίδες.



ΛΑΤΙΝΙΚΑ DOS

Εδώ θα επιμείνω στη μετάφραση από έξω. Οι λόγοι: α) πιάνει 40 και όχι 10 μόρια όπως τα αρχαία β) δεν έχεις τη γλωσσική ικανότητα να αυτοσχεδιάζεις.
Να μην αφήνεις την ύλη... Εγώ στη γραμματική κάποια στιγμή κάπου χάθηκα και απέκτησα κενά στον τομέα ρήματα. Μην το κάνεις!
Να διαβάζεις σαν να διαβάζεις για μια ξένη γλώσσα.
Να κλίνεις όσα περισσότερα ρήματα μπορείς όπως και ουσιαστικα/ επίθετα. Εγώ έκανα χρονική αντικατάσταση πάντα σε όλα τα ρήματα κάθε κειμένου και έκλεινα και κάποια ουσιαστικά.
Να κάνεις πολλές ασκήσεις συντακτικού. Όταν λεω πολλές, εννοώ άπειρες.

ΛΑΤΙΝΙΚΑ DONT'S


Μην αφήσεις τις προτάσεις... Μάθε καλά να τις ξεχωρίζεις.
Μη μαθαίνεις αντωνυμίες χωρίς να ξέρεις το είδος τους!!!!
Να θυμάσαι πως το παν είναι οι αρχικοί χρόνοι! Αν δεν ξέρεις αυτούς, δεν μπορείς να κάνεις καμία γραμματική/ συντατική άσκηση .
Ούτε άσκηση με ρήματα, ούτε άσκηση συντακτικού ( πχ σκοπός, υποθετικοί λόγοι, μετατροπή ενεργητικής σύνταξης σε παθητική κλπ)
Μην πιστέψεις ότι τα λατινικά είναι γελοία. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ. Όσο εύκολα μπορείς να γράψεις καλά, τόσο εύκολα μπορείς να γράψεις χάλια.

ΕΚΘΕΣΗ DOS

Διάβαζε από μόνος/η σου άρθρα σε εφημερίδες. Θέματα διαφόρων θεμάτων.
Προσπάθησε μέσα στη χρονιά να γράψεις όσες περισσότερες εκθέσεις μπορείς. Όπως λένε στη Γερμανία: Übung macht den Meister (=
η εξάσκηση φέρνει τη τελειότητα)
Αν έχεις το βιβλίο των γλωσσικών ασκήσεων στο σπίτι, να λύνεις ασκήσεις από εκει.
Αν έχεις επίσης το βιβλίο των θεματικών κύκλων, διάβασε και κανένα κείμενο και από εκει.
Δούλεψε το ύφος σου!
Διάβαζε καλά τα βοηθητικά φυλλάδια! Μη κολλάς στους ορισμούς ( εκεί που δεν χρειάζεται) ! Να κρατάς από τα φυλλάδια 3 ιδέες για καθε πιθανό ερώτημα που να είσαι σιγουρος/η ότι μπορείς να φτιάξεις παράγραφο γι αυτές.

ΕΚΘΕΣΗ DONT'S
1. Μην αφήνεις την έκθεση! Πολλά παιδιά την αφήνουν και επικεντρώνονται στα υπόλοιπα. Η έκθεση μπορεί να σε βάλει στη σχολή!
2. Μη μαθαίνεις τα φυλλάδια από έξω.
3. Μη ξεχασεις τη περίληψη! Δούλεψε τη πύκνωση και προσπάθησε ( οσο μπορείς) να ''μαζέψεις'' τις σκέψεις σου σε λίγες λέξεις.
4. Μην αποφεύγεις/ φοβάσαι να γράφεις!!!!!!!!!!


Στεφανία, περιμένω γνώμες να δούμε τι μπροούμε να διορθώσουμε.

Παιδιά ελπιζω να σας βοήθησα έστω στο ελάχιστο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,280 μηνύματα.
Μας βοήθησες πολύ,εγώ στην έκθεση αυτά θα κάνω merci beaucoup!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alex_t

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,500 μηνύματα.
Μην πιστέψεις ότι τα λατινικά είναι γελοία. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ. Όσο εύκολα μπορείς να γράψεις καλά, τόσο εύκολα μπορείς να γράψεις χάλια.

Αυτό ισχύει ΤΟΣΟ πολύ! Κάπου στη μέση της περσινής χρονιάς άρχισα να τα παραμελώ, απέκτησα κενά στη γραμματική και τώρα τρέχω και δε φτάνω! Είναι πολύ δυσκολότερα από όσο πιστεύει η πλειονότητα των μαθητών.
Πολύ βοηθητικές οι συμβουλές σου, ευχαριστούμε πολύ! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top