Θα σκοτώνατε άνθρωπο για να εκπληρωθεί μία επιθυμία σας;

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
δεν ειναι αναγκη να ειναι καποιος εγωιστης για να σκοτωσει αυτον που θετει σε κινδυνο τη ζωη του..ενστικτο ειναι..ολοι το χουμε απο τοτε που γεννιομαστε...αμα στο δρομο καποιος παει να μας τραβηξει ,τον σπρωχνουμε..δεν το σκεφτομαστε..βγαινει αυθορμητα,οσο αυθορμητα πχ ξυπναμε αποτομα απο εναν δυνατο ηχο..δεν ειναι ουτε θεμα διαφορετικου ψυχισμου,ουτε θεμα εγωισμου γιατι απλα σε τετοιες καταστασεις δεν υπαρχει σκεψη/μυαλο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Φυσικά και είναι ένστικτο. Το ένστικτο της αυτοσυντήρησης και της επιβίωσης, αποτέλεσμα του οποίου είναι κι ο εγωισμός, πολλές φορές. Απλά όταν ο άνθρωπος καλείται να επιβιώσει, γίνεται ζώο. Γι'αυτό δικαιολογούνται τα πάντα, συνεπώς ο εγωισμός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hey Joy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hey Joy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Πάντως το να λέμε "αν κάποιος απειλούσε τη ζωή μου ή τη ζωή αγαπημένου μου προσώπου, θα τον σκότωνα" είναι εγωιστικό. Είναι σα να λες ότι αφού πρόκειται κάποιος να πεθάνει, ας μην είμαι εγώ. Δεν το κατηγορώ αυτό. Αλίμονο αν προστάτευες κάποιον άλλον περισσότερο από τον εαυτό του. Άλλωστε το ένστικτο της επιβίωσης δείχνει τη ζωώδη φύση μας. Απλά κάνω μία διαπίστωση...
Δεν είναι καθόλου εγωιστικό. Όταν ο άλλος έρχεται από το πουθενά, με ό,τι κακία έχει στην ψυχή του και πάει να σε σκοτώσει, εσένα ή τον αδερφό σου ή τη μάνα σου ρε παιδί μου... Ε, θα τον σκοτώσεις εσύ. (ή θα προσπαθήσεις τουλάχιστον) Είναι υπαίτιος για τον ευατό του και τον τρόπο με τον οποίο τον καλλιέργησε, ό,τι κι αν έχει περάσει, και προκαλεί ισχυρή αντίδραση. Ο θάνατός του, θα είναι η τιμωρία του για αυτό που πήγε να κάνει.
Απλό. Και αν δεν το πληρώσει εκείνη τη στιγμή θα το πληρώσει αργότερα, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.


Και στην τελική εγωιστής δε θα είσαι εσύ, αλλά ο άλλος που θέλησε να σου αφαιρέσει τη ζωή. Δράση-αντίδραση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fabulous

Δραστήριο μέλος

Η Mαρία. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 544 μηνύματα.
Δεν είναι καθόλου εγωιστικό. Όταν ο άλλος έρχεται από το πουθενά, με ό,τι κακία έχει στην ψυχή του και πάει να σε σκοτώσει, εσένα ή τον αδερφό σου ή τη μάνα σου ρε παιδί μου... Ε, θα τον σκοτώσεις εσύ. (ή θα προσπαθήσεις τουλάχιστον) Είναι υπαίτιος για τον ευατό του και τον τρόπο με τον οποίο τον καλλιέργησε, ό,τι κι αν έχει περάσει, και προκαλεί ισχυρή αντίδραση. Ο θάνατός του, θα είναι η τιμωρία του για αυτό που πήγε να κάνει.
Απλό. Και αν δεν το πληρώσει εκείνη τη στιγμή θα το πληρώσει αργότερα, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.
Αυτό είναι το σωστό..:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

metalhead

Νεοφερμένος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
οιπον ακουσα τη γνωμη σας και θα σας πω και την δικη μου δεν θα σκοτωνα ποτε μονο ξυλο παιζω και δεν θα σκοτωνα ειδικα για την πολιτικη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

O_G

Νεοφερμένος

Ο O_G αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Μπααααααα....πολλή κούραση, ρε παιδί μου...:p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν είναι καθόλου εγωιστικό. Όταν ο άλλος έρχεται από το πουθενά, με ό,τι κακία έχει στην ψυχή του και πάει να σε σκοτώσει, εσένα ή τον αδερφό σου ή τη μάνα σου ρε παιδί μου... Ε, θα τον σκοτώσεις εσύ. (ή θα προσπαθήσεις τουλάχιστον) Είναι υπαίτιος για τον ευατό του και τον τρόπο με τον οποίο τον καλλιέργησε, ό,τι κι αν έχει περάσει, και προκαλεί ισχυρή αντίδραση. Ο θάνατός του, θα είναι η τιμωρία του για αυτό που πήγε να κάνει.
Απλό. Και αν δεν το πληρώσει εκείνη τη στιγμή θα το πληρώσει αργότερα, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.


Και στην τελική εγωιστής δε θα είσαι εσύ, αλλά ο άλλος που θέλησε να σου αφαιρέσει τη ζωή. Δράση-αντίδραση.


Ναι, άρα ίδιες ιδιότητες. Ρε μην τα παίρνετε. Εγωιστής είναι ο άνθρωπος από τη φύση του κι έτσι είναι. Γιατί κάνετε σα να σας προσβάλλω; Ο εγωισμός είναι ιδιότητα του ατόμου, όταν έχει όρια μέσα στην κοινωνία. Δεν είναι κατι κακό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Εξαρτάται ποιόν άνθρωπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

explorer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο explorer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
Δεν είναι καθόλου εγωιστικό. Όταν ο άλλος έρχεται από το πουθενά, με ό,τι κακία έχει στην ψυχή του και πάει να σε σκοτώσει, εσένα ή τον αδερφό σου ή τη μάνα σου ρε παιδί μου... Ε, θα τον σκοτώσεις εσύ. (ή θα προσπαθήσεις τουλάχιστον) Είναι υπαίτιος για τον ευατό του και τον τρόπο με τον οποίο τον καλλιέργησε, ό,τι κι αν έχει περάσει, και προκαλεί ισχυρή αντίδραση. Ο θάνατός του, θα είναι η τιμωρία του για αυτό που πήγε να κάνει.
Απλό. Και αν δεν το πληρώσει εκείνη τη στιγμή θα το πληρώσει αργότερα, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.


Και στην τελική εγωιστής δε θα είσαι εσύ, αλλά ο άλλος που θέλησε να σου αφαιρέσει τη ζωή. Δράση-αντίδραση.
:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
Ναι, άρα ίδιες ιδιότητες. Ρε μην τα παίρνετε. Εγωιστής είναι ο άνθρωπος από τη φύση του κι έτσι είναι. Γιατί κάνετε σα να σας προσβάλλω; Ο εγωισμός είναι ιδιότητα του ατόμου, όταν έχει όρια μέσα στην κοινωνία. Δεν είναι κατι κακό...

αφου το θετεις υπο αυτο το πρισμα,οκ..και φυσικα δεν ειναι καθολου κακο...περιεργο και αφυσικο θα ηταν να μην υπερασπιζοταν καποιος το τομαρι του σε περιπτωση κινδυνου,οχι αν το εκανε...

εγω ειπα οτι μονο σε τετοια περιπτωση θα σκοτωνα (αν δηλαδη επιχειρησουσαν να σκοτωσουν εμενα ή δικο μου ανθρωπο) και παλι -πιστευω (χωρις να εχω την εμπειρια:P)-οτι δεν θα ειχα τυψεις..γιατι να εχω τυψεις που διετελεσα μια φυσικη ταση ? εχω τυψεις που φοραω μπουφαν οταν εχει κρυο για να προστατευτω ? αν οχι,γιατι να εχω επειδη εσωσα τον εαυτο του απο τα θυμαρακια ?

νταξει,ειναι λιγο σοκ για εμας το ολο θεμα του φονου,αλλα εξακολουθω να το αντιμετωπιζω ετσι απλα γιατι μου φαινεται απολυτως φυσιολογικο..δεν θα ηθελα,οσο και αν δεν εξαρταται απο μενα,να εχω τυψεις για κατι που στο κατω-κατω δεν φερω ευθυνη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jimmy13

Νεοφερμένος

Ο Jimmy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
κίνδυνος-κρύο και μπουφάν-φόνος..............Μάλιστα.............
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
οταν κινδυνευει η ζωη σου,τι διαφορα εχει?

θεμα ενστικτου ειναι,επαναλαμβανω.

οπως ο ανθρωπος αυθορμητα επιδιωκει τη ζεστασια ετσι επιδιωκει και την επιβιωση του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rafa Nadal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 348 μηνύματα.
οχι.ποιος μπορει να κρινει οτι η δικια του επιθυμια ταυτιζεται και με το κοινο οφελος?ισως ετσι βολευει μερικους ..."ειναι καλο για τον κοσμο..ας το κανω" ...αρκετα ιστορικα εγκληματα εχουν παρει αυτο το "ενδυμα"...τεσπα,σιγουρα οταν λετε για την ελευθερια ,εχετε καλο σκοπο ,δεν το αμφισβητω,απλως το τι ειναι καλο και κακο για το συνολο ειναι λιγο υποκειμενικο..
τελοσπαντων,περιεργο τοπικ:Pαλλα γενικα μπορω να φανταστω τον εαυτο μου να σκοτωνει μονο εαν κινδυνευει η ζωη μου ή η ζωη οσων αγαπω...τωρα αν θα εκανα κατι τετοιο επειδη θιγεται ενα πιστευω μου ,που τυχαινει να ειναι και πιστευω πολλων ενω παραλληλα καποιος επιχειρει να το καταλυσει...δεν ξερω τι θα εκανα..μαλλον θα προτιμουσα να σκοτωσω τις ιδεες αυτου του ατομου (ΕΑΝ ειναι επικινδυνες..τοτε και μονο τοτε...οχι μονο γιατι διαφωνω)παρα τον ιδιο..

Εγώ συμφωνώ με την scully..Η έννοια του καλού κ του κακού όντως ορίζεται υποκειμενικά...Ξαναλέω όπως έλεγαν οι σοφιστές δεν υπάρχει αντικειμενική άποψη άρα κ αντικειμενική αλήθεια...Επί της ουσίας το να σκοτώσεις κάποιον είναι αδίκημα κ θα το έκανα μόνο σε περίπτωση προστασίας του εαυτού μου...Εξάλλου κάποιος που κατηγορείται για ανθροπωκτονία απαλάσσεται από τις κατηγορίες όταν είναι σε αυτοάμυνα...Είνα άδικο να αφαιρείς μια ζωή χωρίς σημαντικό λόγο...Όπως λέει εδώ η scully το να σκοτώσεις κάποιον για τις απόψεις του όχι...Να προσαπαθήσεις να τον μεταπείσεις απλά...Συμφωνώ με την scully όπως κ να έχει...Θεωρώ σωστά αυτά που πιστεύει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolisman

Δραστήριο μέλος

Ο tolisman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Προσωπικά δεν θα σκότωνα άνθρωπο για να εκπληρωθεί κάποια επιθυμία μου.. Ειδικά αν μιλάμε για απόκτηση υλικών αγαθών κτλ.

Οι μόνες δύο περιπτώσεις που ίσως σκότωνα κάποιον θα ήταν α) αν απειλείτο εμφανώς η ζωή αγαπημένου μου προσώπου ή η δική μου ζωή και β) σε περίπτωση δίκαιου πολέμου.

*Δίκαιος πόλεμος κατά τη γνώμη μου μπορεί να χαρακτηριστεί μόνο ο αμυντικός και ο απελευθερωτικός πόλεμος.

Βέβαια πιστέυω ότι θα είχα τύψεις γιατί όσο να 'ναι το να σκοτώνεις κάποιον άνθρωπο (ό,τι κι αν είναι αυτός κι ό,τι κι αν έχει κάνει) ποτέ δεν είναι κάτι καλό..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
δεν ειπε κανεις οτι ο φονος ειναι καλος.απλως δεν ειναι οσο κακος ,οσο παρουσιαζεται..και επαναμβανω οτι μιλαω ΜΟΝΟ για περιπτωσεις οπου απειλειται η ζωη μας οποτε λειτουργουμε σωματικα (και οχι πνευματικα δηλαδη με το μυαλουδακι μας) και ενστικτωδως...σαφως και σε καθε αλλη περιπτωση (οπως και τα υλικα αγαθα βεβαια) ειναι αηδιαστικο εγκλημα που πρεπει να τιμωρειται με την εσχατη των ποινων (εγω προτιμω να μενω στη φυλακιση..εχω πει γιατι ειμαι κατα της θανατικης ποινης) και δεν μπορει να δικαιολογηθει εκτος αν ο δολοφονος ειναι ψυχοπαθης..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hey Joy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hey Joy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Ναι, άρα ίδιες ιδιότητες. Ρε μην τα παίρνετε. Εγωιστής είναι ο άνθρωπος από τη φύση του κι έτσι είναι. Γιατί κάνετε σα να σας προσβάλλω; Ο εγωισμός είναι ιδιότητα του ατόμου, όταν έχει όρια μέσα στην κοινωνία. Δεν είναι κατι κακό...

Δεν τα πήρα καθόλου, είμαι φιλήσυχος άνθρωπος εγώ.:P
Απλά τη γνώμη μου είπα.
Και συνεχίζω να πιστεύω ότι δεν είναι εγωιστικό αλλά μπορώ να καταλάβω γιατί πιστεύεις αυτό που πιστεύεις.
:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ToMakriAggouri

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
εμενα παντως η ολη ιδεα trained to kill assasin παντα μου ηταν γοητευτικη.. σε κανα 2 ατομα που μισω θανασιμα θα γουσταρα να τα εχω δεμενα και να παιζω μαζι τους... αλλα δεν νομιζω να εφτανα στο σημειο να τα καθαριζα..

ο ψυχαναλητης μου, λεει οτι εχω κανει προοδο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
εχμ είναι χειρότερο το βασάνισμα από τον άμεσο θάνατο που προσφέρει μια σφαίρα ή ένας αποκεφαλισμός


κι εμένα ο ψυχαναλυτής μου είπε πως έχω κάνει πρόοδο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ToMakriAggouri

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
εσυ πως τους βασανιζεις?.. εγω προτιμω τα επεισοδια του LASLO.. αν και παντα βοηθαει ενα μαχαιρι και ενα καραοκε σετ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
ωχ θε μου θε μου :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top