Θα κάνετε το εμβόλιο;

Θα κάνετε το εμβόλιο;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 147)
  • Ναι

    Ψήφοι: 108 73.5%
  • Όχι

    Ψήφοι: 22 15.0%
  • Δεν ξέρω

    Ψήφοι: 17 11.6%

Theodora03

Δραστήριο μέλος

Η Theodora03 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 481 μηνύματα.
Όταν νοσούμε εκτιθέμεθα σε όλα τα αντιγόνα του ιου. Αν αυτοί οι άνθρωποι νοσούσαν πιστεύεις δεν θα είχαν πάλι την ίδια κατάληξη; Ποσό πιθανό είναι να πεθάνεις εάν νοσήσεις και ποσό εάν κανείς το εμβόλιο. Ζυγίζεις τα στατιστικά και παίρνεις μια απόφαση. Απλά μαθηματικά
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Και οι εμβολιασμένοι νοσούν. Κι εσυ η ίδια το είπες. Άρα το τελευταίο το σχόλιο είναι άκυρο
Οι πιθανότητες όμως είναι να νοσήσουν με ήπια συμπτώματα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μην πιστεύετε άκριτα οτι σας πλασάρει η τηλεόραση. Το εμβόλιο εννοείται πως είναι ένα πολύ ισχυρό όπλο στη μάχη με τον κορωνοιο όμως κακά τα ψέματα δεν είναι αρκετά ελεγμένο. Δεν είναι το ίδιο με ένα εμβόλιο που κυκλοφορεί χρονια. Αν είστε τόσο σίγουροι κ εμβολιαστήκατε χωρίς να φοβάστε καθόλου μπράβο σας. Εγώ το έκανα επειδή ανήκω στις ευπαθείς ομάδες. Όμως έχω στον νου μου οτι δεν είναι 10000% ασφαλές. Συνεπώς θεωρώ απαράδεκτο να εξαναγκάζουν τους πάντες να εμβολιαστουν χωρίς να γνωρίζουν ούτε οι ίδιοι τους το σύνολο των πιθανών παρενεργειών. Στην αρχή ανάγκαζαν όλους τους υγειονομικούς να εμβολιαστουν και τώρα λένε οτι όσοι πάσχουν από μερικές παθήσεις δεν πρέπει να εμβολιαστουν. Τι γίνεται όμως με όσους βιάστηκαν να απειλήσουν κ ανάγκασαν να εμβολιαστουν παρόλο που έπασχαν από μια τέτοια πάθηση;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Katerinaev

Δραστήριο μέλος

Η Katerinaev αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 568 μηνύματα.
Οι πιθανότητες όμως είναι να νοσήσουν με ήπια συμπτώματα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μην πιστεύετε άκριτα οτι σας πλασάρει η τηλεόραση. Το εμβόλιο εννοείται πως είναι ένα πολύ ισχυρό όπλο στη μάχη με τον κορωνοιο όμως κακά τα ψέματα δεν είναι αρκετά ελεγμένο. Δεν είναι το ίδιο με ένα εμβόλιο που κυκλοφορεί χρονια. Αν είστε τόσο σίγουροι κ εμβολιαστήκατε χωρίς να φοβάστε καθόλου μπράβο σας. Εγώ το έκανα επειδή ανήκω στις ευπαθείς ομάδες. Όμως έχω στον νου μου οτι δεν είναι 10000% ασφαλές. Συνεπώς θεωρώ απαράδεκτο να εξαναγκάζουν τους πάντες να εμβολιαστουν χωρίς να γνωρίζουν ούτε οι ίδιοι τους το σύνολο των πιθανών παρενεργειών. Στην αρχή ανάγκαζαν όλους τους υγειονομικούς να εμβολιαστουν και τώρα λένε οτι όσοι πάσχουν από μερικές παθήσεις δεν πρέπει να εμβολιαστουν. Τι γίνεται όμως με όσους βιάστηκαν να απειλήσουν κ ανάγκασαν να εμβολιαστουν παρόλο που έπασχαν από μια τέτοια πάθηση;
Προσωπικά είμαι φοιτήτρια ιατρικής όποτε δεν με ενδιαφερει καθόλου η άποψη της κυβέρνησης και το τι λέει η τηλεόραση. Με ενδιαφερει όμως η άποψη των επιστημόνων. Αυτοί λοιπόν που πεθαίνουν από τα εμβόλια λες ότι θα νοσούσαν ηπια εάν κολλούσαν τον ιο;
 

Theodora03

Δραστήριο μέλος

Η Theodora03 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 481 μηνύματα.
Προσωπικά είμαι φοιτήτρια ιατρικής όποτε δεν με ενδιαφερει καθόλου η άποψη της κυβέρνησης και το τι λέει η τηλεόραση. Με ενδιαφερει όμως η άποψη των επιστημόνων. Αυτοί λοιπόν που πεθαίνουν από τα εμβόλια λες ότι θα νοσούσαν ηπια εάν κολλούσαν τον ιο;
Είναι αλλιώς να ξέρεις ότι πέθανε ένας δικός σου άνθρωπος επειδη έτυχε να κολλήσει τον ιο από το να ξέρεις ότι προκάλεσε ο ίδιος τον θάνατο του κάνοντας ένα εμβόλιο. Γιατί το εμβόλιο σε εξαναγκάζουν να το κανεις ενώ το αν θα κολλήσεις ή όχι δεν είναι βέβαιο. Δεν διαφωνώ με τον εμβολιασμό. Διαφωνώ με την υποχρεωτικότητα για κάτι που δεν είναι απόλυτα ασφαλές
 

Νομάρχης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νομάρχης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 169 μηνύματα.
Αφήστε την πάρλα περί σκοτεινών δυνάμεων για τους μόνιμους πελάτες του καφενείου της γειτονιάς, και εμβολιαστείτε.
 

Theodora03

Δραστήριο μέλος

Η Theodora03 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 481 μηνύματα.
Προσωπικά είμαι φοιτήτρια ιατρικής όποτε δεν με ενδιαφερει καθόλου η άποψη της κυβέρνησης και το τι λέει η τηλεόραση. Με ενδιαφερει όμως η άποψη των επιστημόνων. Αυτοί λοιπόν που πεθαίνουν από τα εμβόλια λες ότι θα νοσούσαν ηπια εάν κολλούσαν τον ιο;
Επίσης θα ήθελα να μου λύσεις την εξής απορία. Οι άνθρωποι που δουλεύουν στις ΜΕΘ Covid δεν είναι επιστήμονες;; Δεν έχουν σώσει πόσες ζωες;; Γιατί μερικοί από αυτούς αρνούνται να εμβολιαστουν ακόμα κι αν πρόκειται να χάσουν τη δουλειά τους;;
 

Katerinaev

Δραστήριο μέλος

Η Katerinaev αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 568 μηνύματα.
Επίσης θα ήθελα να μου λύσεις την εξής απορία. Οι άνθρωποι που δουλεύουν στις ΜΕΘ Covid δεν είναι επιστήμονες;; Δεν έχουν σώσει πόσες ζωες;; Γιατί μερικοί από αυτούς αρνούνται να εμβολιαστουν ακόμα κι αν πρόκειται να χάσουν τη δουλειά τους;;
Δεν μπορώ να απαντησω εκ μέρους άλλων. Γιατί δεν ρωτάς τους ίδιους; Ζητά να δεις που βασίζονται οι απόψεις τους και θα ήθελα να μάθω κι εγώ. Με ενδιαφέρουν επιστημονικές απόψεις ομωσ. Οχι απόψεις τύπου το εμβόλιο ειναι το 666.
 

Theodora03

Δραστήριο μέλος

Η Theodora03 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 481 μηνύματα.
Δεν μπορώ να απαντησω εκ μέρους άλλων. Γιατί δεν ρωτάς τους ίδιους; Ζητά να δεις που βασίζονται οι απόψεις τους και θα ήθελα να μάθω κι εγώ. Με ενδιαφέρουν επιστημονικές απόψεις ομωσ. Οχι απόψεις τύπου το εμβόλιο ειναι το 666.
Δεν γνωρίζω κάποιον προσωπικά για να μπορώ να τον ρωτήσω και δεν τους επιτρέπεται να εκθέσουν τις απόψεις τους δημόσια κάτι που με ενοχλεί. Έχουμε δημοκρατία αρα και ελευθερία λόγου. Ας αφήσουν όποιον επιστήμονα έχει τις γνώσεις και θέλει να εκθέσει τις απόψεις του και μετά ο καθένας αποφασίζει να κάνει ότι θέλει. Αυτή τη στιγμή αισθάνομαι πως δεν μας παρουσιάζουν το σύνολο των δεδομένων και ως γνωστόν η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αγνοια
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,052 μηνύματα.
η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αγνοια
Εδώ συμφωνούμε απόλυτα.

1631445471011.png
 

Theodora03

Δραστήριο μέλος

Η Theodora03 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 481 μηνύματα.
Εδώ συμφωνούμε απόλυτα.

View attachment 85495
Ο κόσμος όμως δεν είναι απαραίτητο να γνωρίζει όλα τα ιατρικά δεδομένα. Δεν είναι όλοι γιατροί. Οποτε μήπως το πιο σωστό θα ήταν να αφήσουν τους επιστήμονες να μιλήσουν;; Αυτή τη στιγμή βλέπω να μιλάνε 5-6 συγκεκριμένα άτομα μόνο και μόλις ακουστεί αντίθετη άποψη από επιστήμονα τον εξαφανίζουν. Όταν είναι διχασμένη η ίδια η ιατρική κοινότητα πως είναι δυνατόν ο απλός πολίτης να αισθάνεται ασφαλής;
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Πηγαίνετε να κάνετε όλοι το μπόλι... ε το εμβόλιο, γιατί δεν σας βλέπω να την παλεύετε εάν ξαναμπούμε καραντίνα...
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Όντας μαθητής της δευτεροβάθμιας, θα κάνω την πρώτη δόση του εμβολίου στις αρχές του Σεπτεμβρίου.
Ας ενημερώσω, λοιπόν, την ανάρτησή μου. Έκανα το εμβόλιο την Τρίτη(7/9), το μόνο συμπτώμα που εμφανίστηκε ήταν πόνος την επόμενη μέρα(το έκανα απόγευμα) στο χέρι που εμβολιάστηκα.
 

Katerinaev

Δραστήριο μέλος

Η Katerinaev αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 568 μηνύματα.
Από την στιγμή που έχει μπλεχτεί η κυβέρνηση με την ιατρική έχει χαθεί η μπάλα. Περιμένουμε να μάθουμε από την τηλεόραση αν θα κάνουμε το εμβόλιο ή οχι
 

Theodora03

Δραστήριο μέλος

Η Theodora03 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 481 μηνύματα.
Από την στιγμή που έχει μπλεχτεί η κυβέρνηση με την ιατρική έχει χαθεί η μπάλα. Περιμένουμε να μάθουμε από την τηλεόραση αν θα κάνουμε το εμβόλιο ή οχι
Εδώ ακριβώς στηρίζω κι εγώ την άποψη μου. Όταν ο κόσμος βλέπει να μιλάνε 5-6 άνθρωποι που πιθανότατα λένε ότι τους επιβάλλει η κυβέρνηση δεν μπορούμε να ξέρουμε ποια είναι η αλήθεια και ποιο είναι το ψεμα. Επομένως, δικαιολογημένα μπορεί ο καθένας να φοβάται και να μην θέλει να εμβολιαστεί με ένα σκεύασμα που δεν γνωρίζει τι μπορεί να του προκαλέσει
 

Katerinaev

Δραστήριο μέλος

Η Katerinaev αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 568 μηνύματα.
Εδώ ακριβώς στηρίζω κι εγώ την άποψη μου. Όταν ο κόσμος βλέπει να μιλάνε 5-6 άνθρωποι που πιθανότατα λένε ότι τους επιβάλλει η κυβέρνηση δεν μπορούμε να ξέρουμε ποια είναι η αλήθεια και ποιο είναι το ψεμα. Επομένως, δικαιολογημένα μπορεί ο καθένας να φοβάται και να μην θέλει να εμβολιαστεί με ένα σκεύασμα που δεν γνωρίζει τι μπορεί να του προκαλέσει
Γιατί να περιμένεις από την τηλεόραση να ενημερωθείς;;; Ο καθένας μας έχει κάποιο/ους γιατρο/ους που τους εμπιστεύεται. Ας μιλήσει με αυτούς και ας αποφασίσει.
 

Stif6

Νεοφερμένος

Ο Stif6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Γιατί να περιμένεις από την τηλεόραση να ενημερωθείς;;; Ο καθένας μας έχει κάποιο/ους γιατρο/ους που τους εμπιστεύεται. Ας μιλήσει με αυτούς και ας αποφασίσει.
Εγω που εχω μιλησει με την γιατρο μου για αυτο το θεμα και μου ειπε οτι λογο τις ηλικιας μου δεν χρειαζεται να εμβολιαστω παρολο που ειμαι ευπαθη ομαδα (θεωρητικα). Αμα αυτα τα πω σε καποιον εσυ πιστευεις οτι δεν θα με πουν ψεκασμενο, ανευθηνο και οτι ολα λενε για εμας τους ανεμβολιαστους ;;;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Theodora03

Δραστήριο μέλος

Η Theodora03 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 481 μηνύματα.
Γιατί να περιμένεις από την τηλεόραση να ενημερωθείς;;; Ο καθένας μας έχει κάποιο/ους γιατρο/ους που τους εμπιστεύεται. Ας μιλήσει με αυτούς και ας αποφασίσει.
Το θέμα είναι ότι δεν του επιτρέπουν να αποφασίσει. Η κυβέρνηση σου λέει ή εμβολιάζεσαι ή δεν μπορείς να σπουδάσεις να εργαστείς να πας ένα ταξίδι και σε λίγο δεν θα μπορείς ούτε να κυκλοφορείς. Αυτό δεν είναι παράλογο;; Ας παρέχουν δωρεάν τεστ σε ολους
 

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Θεοδωρα, εκτός των άλλων που λες, για τον εκ της Ρόδου, οι δικοι του είπαν ότι το πρόβλημα το ειχε από πριν το εμβολιο.

Απο κει και πέρα: ολοι θα έρθουμε σε επαφή με τον ιο κάποια στιγμή, μαθηματικά δεν το γλιτώνεις.

Τοτε σε καθε περίπτωση, ο ανεμβολιαστος θα πάει πολύ χειρότερα.
Εμβολιασμός, εμβολιασμός, εμβολιασμός, ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΟΣ.

ΔΕΝ υπάρχει αντίθετη "αποψη".
 

New member

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η New member αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 184 μηνύματα.
Θα κάνω και την τρίτη δόση, γιατί ανήκω στις ευπαθείς ομάδες. Οπότε, από μένα είναι ναι.
 

Theodora03

Δραστήριο μέλος

Η Theodora03 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 481 μηνύματα.
Η
Θεοδωρα, εκτός των άλλων που λες, για τον εκ της Ρόδου, οι δικοι του είπαν ότι το πρόβλημα το ειχε από πριν το εμβολιο.

Απο κει και πέρα: ολοι θα έρθουμε σε επαφή με τον ιο κάποια στιγμή, μαθηματικά δεν το γλιτώνεις.

Τοτε σε καθε περίπτωση, ο ανεμβολιαστος θα πάει πολύ χειρότερα.
Εμβολιασμός, εμβολιασμός, εμβολιασμός, ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΟΣ.

ΔΕΝ υπάρχει αντίθετη "αποψη".
Όπως και να έχει υπάρχουν κατηγορίες ανθρώπων που δεν πρέπει να εμβολιαστουν λόγω κάποιων προβλημάτων υγείας. Αρχικά εκβίαζαν να εμβολιαστουν κ στη συνέχεια είπαν να μην εμβολιάζονται όσοι πάσχουν από αυτές τις παθήσεις. Τους υγειονομικούς όμως τους ανάγκαζαν να εμβολιαστουν κ ας είχαν κάποιο πρόβλημα υγείας. Είναι απίθανο δηλαδή ένας γιατρός ή νοσηλευτής να έχει περάσει σοβαρή αλλεργία και για τον λόγο αυτό να μην μπορεί να εμβολιαστεί με mRNA εμβόλιο; Και μην ακούσω πως έχουμε κι αλλα εμβόλια γιατί όταν έβαζαν τους υγειονομικούς να εμβολιαστουν στην Ελλάδα είχαμε μόνο Pfizer
 

Katerinaev

Δραστήριο μέλος

Η Katerinaev αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 568 μηνύματα.
Η

Όπως και να έχει υπάρχουν κατηγορίες ανθρώπων που δεν πρέπει να εμβολιαστουν λόγω κάποιων προβλημάτων υγείας. Αρχικά εκβίαζαν να εμβολιαστουν κ στη συνέχεια είπαν να μην εμβολιάζονται όσοι πάσχουν από αυτές τις παθήσεις. Τους υγειονομικούς όμως τους ανάγκαζαν να εμβολιαστουν κ ας είχαν κάποιο πρόβλημα υγείας. Είναι απίθανο δηλαδή ένας γιατρός ή νοσηλευτής να έχει περάσει σοβαρή αλλεργία και για τον λόγο αυτό να μην μπορεί να εμβολιαστεί με mRNA εμβόλιο; Και μην ακούσω πως έχουμε κι αλλα εμβόλια γιατί όταν έβαζαν τους υγειονομικούς να εμβολιαστουν στην Ελλάδα είχαμε μόνο Pfizer
Ποιος σου το είπε αυτό; Υπάρχει λίστα παθήσεων που τα άτομα που πάσχουν από μια από αυτές εξαιρούνται από τον ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ εμβολιασμό.
Σε αλλά νέα το θεωρώ απαράδεκτο που η έλλειψη εμπιστοσύνης προς την κυβέρνηση μας κάνει να αμφισβητούμε το εμβόλιο.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top