Θα κάνετε το εμβόλιο;

Θα κάνετε το εμβόλιο;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 147)
  • Ναι

    Ψήφοι: 108 73.5%
  • Όχι

    Ψήφοι: 22 15.0%
  • Δεν ξέρω

    Ψήφοι: 17 11.6%

Guest 561241

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

T C

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο T C αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Προσέξτε μόνο μην εθιστείτε στην βελόνα
Aυτη την ατάκα την ακουσα προχθες απο αντιεμβολιαστη μπαρμπα σε καφενείο.. 80 χρονών ανθρωπος και επαναλαμβανονται τα λογια του.. Καλά παμε..
 

Guest 561241

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Πχιά βελόνα Νεφελάκι μου; <3 Παίζει να ήταν η μόνη φορά στη ζωή μου που αισθάνθηκα το μικροσκοπικό χανσαπλάστ και όχι ότι με "τρύπησαν". Πραγματικά η βελόνα ήταν αόρατη.
 

bovid19

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο bovid19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
giphy - Copy.gif
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,617 μηνύματα.
Όλη η κατάστασις εις την οποίαν βρισκόμαστε σαν χώρα και σαν νεολαία. Η κυβέρνησις προσπαθεί να τα ρίξει όλα στους ανεμβολίαστους, ο αποδιοπομπαίος τράγος. Βάζουν τους Έλληνες να τρώγονται μεταξύ τους. Διαίρει και βασίλευε, μία πανάρχαια τακτική αποτελεσματικής διακυβέρνησης. Εγώ χθες έκανα τη δεύτερη δόση και τελείωσα αλλά είμαι απόλυτα συνειδητοποιημένος και όχι κορόιδο. Αυτοί που φταίνε για τη κατάσταση μου είναι η κυβέρνησις και όχι οι ανεμβολίαστοι.
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Να προβληματιζόμαστε για τα εμβόλια και τις συγκεκριμένες και σπάνιες παρενέργειες που έχουν εμφανίσει (και όχι όλες θανατηφόρες), αλλά όχι για το ότι κάποιοι ζουν με ψίχουλα τόσους μήνες λόγω του ότι ο κόσμος φοβάται ακόμα να πάει σε ορισμένες επιχειρήσεις, ούτε και για τους θανάτους από κορωνοϊό, ούτε για τους διασωληνωμένους, ούτε για τους ανθρώπους που έχουν εμφανίσει long covid συμπτώματα.

Δεν είναι ντροπή να πει κάποιος ότι φοβάται να κάνει το εμβόλιο. Εγώ και το δέχομαι και το σέβομαι και γνωρίζω και προσωπικά τέτοιους ανθρώπους. Η ντροπή είναι να προσπαθεί να αντικρούσει επιστημονικά επιχειρήματα για να δικαιολογήσει τον φόβο του με αποτέλεσμα ο φόβος του να μετατρέπεται σε αντιεμβολιαστική προπαγάνδα δίχως όρια.

Επίσης ο φόβος μας για ένα τόσο σημαντικό ζήτημα, πρέπει να μένει ΓΙΑ ΕΜΑΣ. Δεν φταίνε σε τίποτα οι άλλοι άνθρωποι.

Θα έλεγα να σταματήσετε να "πετροβολειτε" την nefeli και την καθε nefeli που δεν πείστηκε να εμβολιαστεί.. κάνεις που λέει την άποψη του δεν διορίστηκε να αντιπροσωπεύει το 46.6% των Ελλήνων που δεν είναι πλήρως εμβολιασμοί.. Οστοσο η άποψη της κοινής γνώμης ισως ειναι χρησιμη για τους αρμοδιους που προσπαθούν να πείσουν και παίρνουν τις αποφάσεις. αν και θεωρώ οτι ξέρουν ηδη

θα σε παρακαλέσω εφόσον έχεις συγγενής γιατρούς και εφόσον έχεις τόσο δυναμική συμμετοχή σε αυτο το thread και σε συμβουλεύουν τι να γράφεις (οπως μου είπες...) να τους πεις (και αυτοί εχουν τον τρόπο να το μεταφέρουν στα κατάλληλα αυτιά).

Οτι ο κόσμος δεν είναι μονο οτι φοβάται... οπως μπορείς να διαβασεις σε πολλά σημειο στο ίντερνετ ο κόσμος φαίνεται σκεπτικός και --δεν εμπιστεύεται-- αρχικά τις κυβερνήσεις τους που δεν εχουν αξιοπιστία και κατα δεύτερον στα ίδια τα έμβολια.

το θέμα μπορεί να ειναι υγειονομικής φύσεως όμως το διαχειρίζονται οι κυβερνήσεις και μάλιστα με τιμωρητικα μέτρα και υποχρεωτικοτητα (οπως γίνεται στο υγειονομικό προσωπικό που ετσι και αλλιως απο την αρχη της πανδημίας ηταν αναγκασμένο να παίρνει ασυνήθιστα μετρα προστασίας για να μην κολλήσει απο τους ασθενείς που περιθαλπτει.

αν ψάξεις στο ίντερνετ το BBC οπως και Ελληνικά ειδησεογραφικα sites αυτες τις μέρες εχουν δημοσιοποιησει άρθρα για προβληματικες παρτίδες εμβολίων στην Ιαπωνία οπου εχουν εντοπιστεί ξένα σωματίδια μαλιστα ορατά με το μάτι (ενδεχομένως και μη ορατα) την στιγμή που ηδη έχει αποσυρθεί προιγουμενη παρτιδα εμβολιου για λόγους μη καταλληλοτητας.

μπορώ να σου δώσω λινκ να διαβάσεις απο το BBC και απο Ελληνικά ειδησεογραφικα sites οπως και ιαπωνικα links που μπορείς να μεταφράσεις απο το Google translator.

πλέον σε ολο το κοσμο υπάρχουν θάνατοι λόγω και του εμβολίου (και στην ιαπωνια).


Και η απώλεια μια ανθρώπινης ζωής ποσο (μάλλον χωρις προιγουμενο προβλημα υγείας) απο ενα εμβόλιο που θα δρούσε προστατευτικα - δεν- ειναι αμελητέο ζητημα ακομα και αν το ποσοστο θνησιμότητας με αιτία το εμβολιο ειναι της τάξης του ~0,000004%

το νούμερο (κατά προσέγγιση) ειναι εξαιρετικά μικρό ομως η απώλεια ενως κατα τα αλλα υγιούς ανθρώπου ειναι μεγάλη και άδικη !!

Για ποίους? για τους συγγενής, φιλους, συναδέλφους και για όσους γνώριζαν το άτομο που χάνεται και φυσικά για την κοινωνία που μάλιστα επιτρέπει κατι τέτοιο με την στάση της στο θέμα.

εχω μια προσωπική ερώτηση να τους απευθύνεις και να μου δώσεις μια απάντηση αν μπορείς και θέλεις.

εφόσον ο ιός κατα κύριο λογο μεταδίδεται με αερολυματα λογω ομιλίας φτερνισνατος, κλπ γιατι είμαστε υπιχρεωμενοι να κάνουμε τεστ που απαιτούν την χρηση μπατονετας που ειδικα στα rapid test ο τρόπος που γίνεται η εξέταση προκαλεί δυσφορία ειδικά στα παιδιά, την στιγμή που υπάρχουν τα τεστ σαλιου?

αν ειναι θεμα ευαισθησίας του τεστ η κόστους.. να βρουν το τρόπο δεν μπορεί να μιλάμε υπαρξη εμβολιων υψηλης τεχνολογίας οπως τα mRNA και αλλα εμβόλια με κόστος σχεδον τζάμπα οπως της astra με $3 η δοση και να κολλάμε στην τεχνολογία των διαγνωστικών τεστ.

το 46.6% των ανενβολιαστων δεν ειναι αναγκαία αμόρφωτοι μπορεί απλως αρκετοί να αντιμετωπιζουν το θέμα με σκεπτικισμό για το λόγο που κάποια πράγματα εφαρμόζονται οπως εφαρμόζονται. :)
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.
Πάνω απο το 65% των ενηλίκων έχει ήδη εμβολιαστεί. Άμα εμβολιαστούν και νεότεροι, το ποσοστό αυτό θα αυξηθεί.
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Πάνω απο το 65% των ενηλίκων έχει ήδη εμβολιαστεί. Άμα εμβολιαστούν και νεότεροι, το ποσοστό αυτό θα αυξηθεί.

και εσυ φυσικά θέλεις να αυξηθεί έτσι? :D

δεν ειναι 65% οι πλήρως εμβολιασμένοι..καλό είναι για τέτοια πράγματα να γράψουμε όσο μπορούμε
επίσημα στοιχεία αν το έχεις δεί κάπου επίσημα οκ, αλλιώς δες την φώτο και την πηγή της.

επίσης να συμπληρώσω κάτι άλλο σε αυτό που έλεγα πιο πάνω... υπάρχει πρόβλημα οταν
υπολογίζεται μια ζωή κατα αυτό το τρόπο δλδ..με ποσοστό επι του συνόλου ευτελίζοντας
την ετσι...

πάει ενάντια στις ανθρώπινες αξίες και αρχές ενώ πλέον έχουμε νόμους που υπολογίζουν την
αξία της ζωής κάθε ζωντανού πλάσματος και τιμωρούν την κακοποίηση των ζώων!! για τους
ανθρωπους θα κάνουμε βήματα πίσω να την ευτελίζουμε?


1630511242081.png
 
Τελευταία επεξεργασία:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.
Mια χαρά τα είπα. Αναφέρθηκα στον ενήλικο ελληνικό πληθυσμό. Δεν συμπεριέλαβα τους νέους επειδή τελευταία ξεκίνησαν να εμβολιάζονται στην Ελλάδα. Στοιχεία σημερινά από το ECDC
1630511771193.png

Η σελίδα ενημερώνεται κάθε Τετάρτη απόγευμα. Μερικές φορές και Παρασκευή.
COVID-19 | European Centre for Disease Prevention and Control (europa.eu)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Mια χαρά τα είπα. Αναφέρθηκα στον ενίληκο ελληνικό πληθυσμό. Δεν συμπεριέλαβα τους νέους επειδή τελευταία ξεκίνησαν να εμβολιάζονται στην Ελλάδα. Στοιχεία σημερινά από το ECDC

Η σελίδα ενημερώνεται κάθε Τετάρτη απόγευμα. Μερικές φορές και Παρασκευή.
COVID-19 | European Centre for Disease Prevention and Control (europa.eu)

αρχικά γιατί να εξαιρέσεις μέρος του πλυθυσμού? τι σημασία έχει πότε άρχισαν να εμβολιάζονται?
αυτό που θες να ξέρεις είναι ως σήμερα πόσοι είναι οι εμβολιασμένοι? βλέπεις στην φωτογραφία
που ανέβασα? σου δίχνει μεχρι 29/8 (κούνισα το mouse δεν έπιασε και την 31/8)

και κατα δεύτερο απο αυτό το πίνακα που ανέβασες δείχνει ανα ηλικιακή ομάδα πως το έβγαλες
το 65%? και γιατί κάνεις την ζωή σου δύσκολη?


το προιγούμενο ποστ που έκανα το διάβασεσ ή ήταν βαρετό? :P γιατί βλέπω επικεντρώνεσαι
στα ποσοστά
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.

Εξαίρεσα τους νέους γιατί συνήθως δεν έχουν τα πολλά προβλήματα που έχουν οι μεγαλύτεροι. Είναι σίγουρο οτι θα εμβολιαστούν αρκετοί με το άνοιγμα των σχολείων και των πανεπιστημίων. Ευτυχώς οι εκπαιδευτικοί είναι κατα το 85% εμβολιασμένοι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Εξαίρεσα τους νέους γιατί συνήθως δεν έχουν τα πολλά προβλήματα που έχουν οι μεγαλύτεροι. Είναι σίγουρο οτι θα εμβολιαστούν αρκετοί με το άνοιγμα των σχολείων και των πανεπιστημίων. Ευτυχώς οι εκπαιδευτικοί είναι κατα το 85% εμβολιασμένοι.

ξαναλέω δεν εχει νόημα να εξαιρείς κανέναν... τόσο λεπτομερή στατιστικά (πχ ανα ηλικιακή ομάδα)
ενδιαφέρουν το κράτος που κάνει συγκεκριμένες ερεύνες, εμείς θέλουμε να ξέρουμε η χώρα μας
σε τι ποσοστό είναι εμβολιασμένη συγκριτικά με άλλες χώρες.

και αντε και πιο το ποσοστό το εμβολιασμένων με μια δόση και πιο των πλήρως εμβολιασμένων.

τελος πάντων αυτό δεν είναι το πλέον σημαντικό για συζήτηση...έχεις να πείς κάτι για τα
εμβόλια που για δεύτερη φορά βρεθηκαν επιμολυσμένα στην Ιαπωνία? κερδίζει την εμπιστοσύνη
του κόσμου κάτι τέτοιο??



 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.
Ξεπέρασαν τα 11 εκατ. οι εμβολιασμοί στη χώρα ενώ περισσότεροι από 5.850.000 πολίτες έχουν εμβολιαστεί με τουλάχιστον μία δόση, ποσοστό που αντιστοιχεί σε 55,6% του γενικού πληθυσμού και 65% επί του ενήλικου πληθυσμού.
Πηγή Κορωνοϊός: Πόσοι Έλληνες έχουν εμβολιαστεί - Δείτε τα ποσοστά ανά ηλικιακή ομάδα (protothema.gr)

Σημειωτέον οτι και αυτά τα ποσοστά έχουν αυξηθεί. Δεν είμαστα στους 5.850.000 πολίτες που έχουν εμβολιαστεί αλλά είναι πάνω απο έξι εκατομμύρια.

To site που χρησιμοποίησες έχει γύρω στο 60% επι του συνόλου του πληθυσμού με χθεσινή ημερομηνία.
1630513927658.png
 
Τελευταία επεξεργασία:

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Πηγή Κορωνοϊός: Πόσοι Έλληνες έχουν εμβολιαστεί - Δείτε τα ποσοστά ανά ηλικιακή ομάδα (protothema.gr)

Σημειωτέον οτι και αυτά τα ποσοστά έχουν αυξηθεί. Δεν είμαστα στους 5.850.000 πολίτες που έχουν εμβολιαστεί αλλά είναι πάνω απο έξι εκατομμύρια.

To site που χρησιμοποίησες έχει γύρω στο 60% επι του συνόλου του πληθυσμού με χθεσινή ημερομηνία.


ρε αγόρι...το λινκ που έδωσες σου λέει με μέτρηση 17/8:

55,6% του γενικού πληθυσμού και 65% επί του ενήλικου πληθυσμού.

Οι πολίτες που έχουν ολοκληρώσει τον εμβολιασμό, αντιστοιχεί σε ποσοστό 52,5% στον γενικό
πληθυσμό

αυτο σε ενδιαφέρει!... που επίσης βλέπεις και στα μεταγενέστερα στατιστικά που ανέβασα
τα οποία με ημερομηνία 29/8 ήταν 53.3% και χθές 31/8 ήταν 53.5%


οταν μου έστειλες prive μήνυμα να συμετάσχω στην συζήτηση τι σου ειπα? οτι δεν εχει νόημα
γιατι ο καθένας έχει την άποψη του.. σωστά?

εδώ ουτε εμείς οι δύο δεν μπορούμε να βγάλουμε άκρη και να συμφωνήσουμε σε απλά πράγματα. :cool:
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.
Αυτό με ενδιαφέρει
1630514870939.png

Και μάλιστα σε μια χώρα που λόγω κρίσης έχουν φύγει περίπου μισό εκατομμύριο Έλληνες.
 

pacheiko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pacheiko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Θα έλεγα να σταματήσετε να "πετροβολειτε" την nefeli και την καθε nefeli που δεν πείστηκε να εμβολιαστεί.. κάνεις που λέει την άποψη του δεν διορίστηκε να αντιπροσωπεύει το 46.6% των Ελλήνων που δεν είναι πλήρως εμβολιασμοί.. Οστοσο η άποψη της κοινής γνώμης ισως ειναι χρησιμη για τους αρμοδιους που προσπαθούν να πείσουν και παίρνουν τις αποφάσεις. αν και θεωρώ οτι ξέρουν ηδη

θα σε παρακαλέσω εφόσον έχεις συγγενής γιατρούς και εφόσον έχεις τόσο δυναμική συμμετοχή σε αυτο το thread και σε συμβουλεύουν τι να γράφεις (οπως μου είπες...) να τους πεις (και αυτοί εχουν τον τρόπο να το μεταφέρουν στα κατάλληλα αυτιά).

Οτι ο κόσμος δεν είναι μονο οτι φοβάται... οπως μπορείς να διαβασεις σε πολλά σημειο στο ίντερνετ ο κόσμος φαίνεται σκεπτικός και --δεν εμπιστεύεται-- αρχικά τις κυβερνήσεις τους που δεν εχουν αξιοπιστία και κατα δεύτερον στα ίδια τα έμβολια.

το θέμα μπορεί να ειναι υγειονομικής φύσεως όμως το διαχειρίζονται οι κυβερνήσεις και μάλιστα με τιμωρητικα μέτρα και υποχρεωτικοτητα (οπως γίνεται στο υγειονομικό προσωπικό που ετσι και αλλιως απο την αρχη της πανδημίας ηταν αναγκασμένο να παίρνει ασυνήθιστα μετρα προστασίας για να μην κολλήσει απο τους ασθενείς που περιθαλπτει.

αν ψάξεις στο ίντερνετ το BBC οπως και Ελληνικά ειδησεογραφικα sites αυτες τις μέρες εχουν δημοσιοποιησει άρθρα για προβληματικες παρτίδες εμβολίων στην Ιαπωνία οπου εχουν εντοπιστεί ξένα σωματίδια μαλιστα ορατά με το μάτι (ενδεχομένως και μη ορατα) την στιγμή που ηδη έχει αποσυρθεί προιγουμενη παρτιδα εμβολιου για λόγους μη καταλληλοτητας.

μπορώ να σου δώσω λινκ να διαβάσεις απο το BBC και απο Ελληνικά ειδησεογραφικα sites οπως και ιαπωνικα links που μπορείς να μεταφράσεις απο το Google translator.

πλέον σε ολο το κοσμο υπάρχουν θάνατοι λόγω και του εμβολίου (και στην ιαπωνια).


Και η απώλεια μια ανθρώπινης ζωής ποσο (μάλλον χωρις προιγουμενο προβλημα υγείας) απο ενα εμβόλιο που θα δρούσε προστατευτικα - δεν- ειναι αμελητέο ζητημα ακομα και αν το ποσοστο θνησιμότητας με αιτία το εμβολιο ειναι της τάξης του ~0,000004%

το νούμερο (κατά προσέγγιση) ειναι εξαιρετικά μικρό ομως η απώλεια ενως κατα τα αλλα υγιούς ανθρώπου ειναι μεγάλη και άδικη !!

Για ποίους? για τους συγγενής, φιλους, συναδέλφους και για όσους γνώριζαν το άτομο που χάνεται και φυσικά για την κοινωνία που μάλιστα επιτρέπει κατι τέτοιο με την στάση της στο θέμα.

εχω μια προσωπική ερώτηση να τους απευθύνεις και να μου δώσεις μια απάντηση αν μπορείς και θέλεις.

εφόσον ο ιός κατα κύριο λογο μεταδίδεται με αερολυματα λογω ομιλίας φτερνισνατος, κλπ γιατι είμαστε υπιχρεωμενοι να κάνουμε τεστ που απαιτούν την χρηση μπατονετας που ειδικα στα rapid test ο τρόπος που γίνεται η εξέταση προκαλεί δυσφορία ειδικά στα παιδιά, την στιγμή που υπάρχουν τα τεστ σαλιου?

αν ειναι θεμα ευαισθησίας του τεστ η κόστους.. να βρουν το τρόπο δεν μπορεί να μιλάμε υπαρξη εμβολιων υψηλης τεχνολογίας οπως τα mRNA και αλλα εμβόλια με κόστος σχεδον τζάμπα οπως της astra με $3 η δοση και να κολλάμε στην τεχνολογία των διαγνωστικών τεστ.

το 46.6% των ανενβολιαστων δεν ειναι αναγκαία αμόρφωτοι μπορεί απλως αρκετοί να αντιμετωπιζουν το θέμα με σκεπτικισμό για το λόγο που κάποια πράγματα εφαρμόζονται οπως εφαρμόζονται. :)
Βεβαίως δίκαιωμα του καθενός είναι εάν θα εμβολιαστεί ή όχι. Δεκτός και ο σκεπτικισμός γιατί εδώ που τα λέμε εάν δεν υπήρχε δεν θα εξελισσόταν η επιστήμη από τα λάθη της.
Αυτό που δεν είναι δεκτό είναι η Νεφέλη και η κάθε Νεφέλη να βρίζει αυτούς που το κάνουν. Δεν της έδωσε κανείς δικαιώμα ωστόσο θεωρεί τον εαυτό της υπεράνω για κάποιο λόγο.
Κανείς δεν είναι χαζός, εμβολιασμένος ή όχι.
Χαζός είναι αυτός που βρίζει τον άλλο για την επιλογή ΤΟΥ, ενώ λαχανιάζει εδώ και ένα χρόνο για το δικαιώμα της ελεύθερης επιλογής.
Εγώ άκουσα τον γιατρό μου, που έχει ΣΠΟΥΔΑΣΕΙ επάνω στο αντικείμενο, έκανα την επιλογή μου. Εάν έκανα την σωστή ή την λάθος επιλογή το ξέρω εγώ η ίδια μόνο. Ακούω τις ανησυχίες των άλλων επάνω στα εμβόλια και τις σέβομαι.
Η Νεφέλη και η κάθε Νεφέλη δεν το έκανε, δικιά της επιλογή. Όμως για κάποιο λόγο την ενοχλεί που ο άλλος έχει αυτονομία και το έκανε. Και 10 και 100 και 100.000 άνθρωποι να το κάνουν δεν θα αλλάξει το γεγονός ότι είναι ανεμβολίαστη γιατί είναι επιλογή ΤΗΣ.
Γιατί σας καίει τόσο τι κάνουμε εμείς εν τέλει;
Θες; Δεν θες; Δεκτό. Μην μας τα πρήζετε όμως.
Κουβέντα από την πλευρά των ανεμβολίαστων δεν υπάρχει, μόνο οι λέξεις ''μπολιασμένος'' ''πρόβατο'' ''βλήμα''.
Δεν μιλάμε για σκεπτικισμό εδώ αλλά για διχασμό, πιο πολύ από μέρος της ''ελίτ'' των ανεμβολίαστων.
Δεν θέλω να τσακώνομαι, ούτε πια να το συζητάω. Πες με ό,τι θες , δεν θα καταφέρεις να αδρανοποίησεις το αδενόχρωμα που μου έδωσε η Pfizer.
Θέλω απλά όλο αυτό το πράγμα να τελειώσει και να ζήσω την ζωή μου κανονικά.
Φιλικά εκ της διευθύνσεως. :happy:
 

Rene2004

Νεοφερμένος

Η Rene2004 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Ενώ εδώ μερικοί εμβολιασμενοι δεν έχετε στοχοποιήσει την Νεφέλη και την κάθε Νεφέλη.Δεν μιλήσατε υποτιμητικά για ανεμβολιαστους και απαντούσατε πάντα με ευγένεια.Ε μπράβο σας τότε.Εχετε μια εξαιρετική ανατροφή και οι καλοί τρόποι που μάθατε έπιασαν τόπο.
 

Guest 561241

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ενώ εδώ μερικοί εμβολιασμενοι δεν έχετε στοχοποιήσει την Νεφέλη και την κάθε Νεφέλη.Δεν μιλήσατε υποτιμητικά για ανεμβολιαστους και απαντούσατε πάντα με ευγένεια.Ε μπράβο σας τότε.Εχετε μια εξαιρετική ανατροφή και οι καλοί τρόποι που μάθατε έπιασαν τόπο.
Ναι δεν είδες? Μέσα στην ευγένεια είναι...
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top