Θα κάνετε το εμβόλιο;

Θα κάνετε το εμβόλιο;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 147)
  • Ναι

    Ψήφοι: 108 73.5%
  • Όχι

    Ψήφοι: 22 15.0%
  • Δεν ξέρω

    Ψήφοι: 17 11.6%

kiyoshi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kiyoshi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Έχω πολλές απορίες σχετικά με τους 'σκεπτόμενους' του καφενείου που αναπαράγουν συνέχεια απόψεις τύπου "εμβόλιο=θάνατος", "δεν είμαι πρόβατο/ καλύτερα να κολλήσω" ενώ ταυτόχρονα αρνούνται να ενημερωθούν με επίσημα επιστημονικά δεδομένα ή έστω να ανοίξουν ένα βιβλίο βιολογίας γενικής παιδείας. Απορώ βασικά αν έχουν νοιαστεί να ενημερωθούν για την χρόνια συμπτωματολογία που καταλείπει ο ιός SARS-CoV-2 (λαϊκιστί Long Covid) σε σημαντικό ποσοστό ανθρώπων.
Στο Long Covid λοιπόν περιέχονται πολλά "όμορφα" πραγματάκια όπως η επιμένουσα COVID-19 (OSC) διάρκειας 4-12 εβδομάδων μετά την πρώτη εμφάνιση συμπτωμάτων, τα επακόλουθα της COVID-19 μετά την οξεία φάση (PASC) που αφορά ό,τι ζημιά αφήνει ο ιός μετά την οξεία φάση (πχ ανάγκη αποκατάστασης μετά την διασωλήνωση, πνευμονικές βλάβες, θρομβώσεις, απορρυθμισμένη νεφρική λειτουργία και δεν συμμαζεύεται) και τέλος το PCS (Post-acute COVID-19 syndrome) το σύνδρομο που περιλαμβάνει όλη την συμπτωματολογία μετά τους 12 μήνες.
Σε αυτό λοιπόν εντάσσονται πάρα πολλά συμπτώματα από σχεδόν όλα τα μέρη του σώματος.
Ενδεικτικά τα πιο χαρακτηριστικά συμπτώματα του Long Covid (PCS): μυαλγίες, δύσπνοια, διαταραχές συγκέντρωσης/μνήμης, θωρακικό άλγος, ταχυκαρδίες, κνίδωση, γαστρεντερικά, ανοσμία, παροσμία, δυσγευσία, αλωπεκία, μεταβολικές απορρυθμίσεις κοκ.
Το καλύτερο; Δεν μπορεί να προβλεφθεί ποιος θα εμφανίσει Long Covid!
Άρα καλό θα ήταν να μην βάζουμε τον εαυτό μας και τους γύρω μας σε κίνδυνο και να σχηματίζουμε μη-συναισθηματικά-φορτισμένες απόψεις σύμφωνα με βάσιμα επιστημονικά στοιχεία. Θενκς.

Μπλε ανθρωπάκια = Υγιείς χωρίς εμβόλιο
Κίτρινα ανθρωπάκια = Υγιείς εμβολιασμένοι
Κόκκινα ανθρωπάκια = Νοσούν
Λίγα κόκκινα ανθρωπάκια ανάμεσα στους ανεμβολίαστους μπλε οδηγούν σε πολλά κόκκινα ανθρωπάκια. Αν ανάμεσα στα κόκκινα ανθρωπάκια υπάρχουν ευάλωτες ομάδες/ ανοσοκατεσταλμένοι τότε καλό παράδεισο να 'χουνε.
Λίγα κόκκινα ανθρωπάκια ανάμεσα σε σημαντικό ποσοστό κίτρινων εμβολιασμένων τότε η μετάδοση του ιού μειώνεται ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ άρα μειώνονται και οι θάνατοι ανασοκατεσταλμένων και μη.

Ξαναλέω η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας!
View attachment 85007

Αγνοείς κάθε επιχείρημα μου όμως. Επίσης τα δικά σου 'επιχειρήματα' να τα υποστηρίζεις με επίσημα στοιχεία, όχι με αρλούμπες από την φαντασία σου.

Ας δούμε και κανένα πρόσφατο διαγραμματάκι.
Τα μπλε βουνά είναι τα κρούσματα της μετάλλαξης Δέλτα. Τα κόκκινα βουνά από κάτω είναι οι θάνατοι που προήλθαν από αυτά. Τι συμπέρασμα βγάζουμε όμως; Στις χώρες με υψηλό ποσοστό εμβολιασμένων, το βουναλάκι των θανάτων δεν αντικατοπτρίζει το βουνό με εκείνους που κόλλησαν. Είναι μάλιστα πολύ πιο μικρό & άρα σε χώρες με υψηλή εμβολιαστική κάλυψη η αύξηση των κρουσμάτων λόγω Δέλτα ΔΕΝ οδηγεί και σε αύξηση θανάτων.
Η @Nefeli. λοιπόν ας ταξιδέψει στην Τυνησία όπου τα βουναλάκια των κρουσμάτων είναι σχεδόν ίδιο με το βουναλάκι των θανάτων.View attachment 85009

Με ρώτησες κάτι? Δεν μπορώ να βλέπω όλες τις ερωτήσεις:) το μόνο που βλέπω από εσένα συνεχώς είναι οι αντιδράσεις γέλιου σε κάθε μου απάντηση:)
Όχι δεν σε ρώτησα κάτι απλώς διορθώνω την παραπληροφόρηση που διασπείρεις στα μηνύματα που παρέθεσα (πχ ''το εμβόλιο δεν προστατεύει γιατί να το κάνω").
Σέβομαι την απόφαση σου να μην εμβολιαστείς αλλά σταμάτα να κοινοποιείς τέτοια "επιχειρήματα" όπως τα χαρακτηρίζεις γιατί είναι λιγάκι επικίνδυνα. :)
 

rainbowcat

Νεοφερμένος

Η rainbowcat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Να προβληματιζόμαστε για τα εμβόλια και τις συγκεκριμένες και σπάνιες παρενέργειες που έχουν εμφανίσει (και όχι όλες θανατηφόρες), αλλά όχι για το ότι κάποιοι ζουν με ψίχουλα τόσους μήνες λόγω του ότι ο κόσμος φοβάται ακόμα να πάει σε ορισμένες επιχειρήσεις, ούτε και για τους θανάτους από κορωνοϊό, ούτε για τους διασωληνωμένους, ούτε για τους ανθρώπους που έχουν εμφανίσει long covid συμπτώματα.

Δεν είναι ντροπή να πει κάποιος ότι φοβάται να κάνει το εμβόλιο. Εγώ και το δέχομαι και το σέβομαι και γνωρίζω και προσωπικά τέτοιους ανθρώπους. Η ντροπή είναι να προσπαθεί να αντικρούσει επιστημονικά επιχειρήματα για να δικαιολογήσει τον φόβο του με αποτέλεσμα ο φόβος του να μετατρέπεται σε αντιεμβολιαστική προπαγάνδα δίχως όρια.

Επίσης ο φόβος μας για ένα τόσο σημαντικό ζήτημα, πρέπει να μένει ΓΙΑ ΕΜΑΣ. Δεν φταίνε σε τίποτα οι άλλοι άνθρωποι. Άλλωστε εκεί είναι οι σωστοί υγειονομικοί και οι επιστήμονες ψυχικής υγείας, για να μας μιλήσουν για τις όποιες απορίες, προβληματισμούς, φόβους.

Γνωρίζω ανθρώπους που έχουν επηρεαστεί σε μεγάλο βαθμό ψυχολογικά και έχουν καταλήξει σε ψυχολόγους επειδή βίωσαν τραγική (λεκτική, ψυχολογική) επίθεση από ορισμένους ανθρώπους, απλά και μόνο επειδή εμβολιάστηκαν. Ας αναλογιστούμε λοιπόν για ένα λεπτό και αυτούς τους ανθρώπους.

Μία τέτοια ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ συμπεριφορά, είναι και αυτή που βλέπετε παρακάτω.

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Και κάτι άλλο. Επιστήμονες δεν είναι μόνο υγειονομικοί. Είναι και όλοι οι φαρμακοποιοί, οι βιολόγοι, οι μοριακοί βιολόγοι που ασχολούνται με την έρευνα και οι οποίοι έχουν συμβάλλει τα μέγιστα σε μελέτες και αναλύσεις που έχουν λάβει χώρα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Tέτοια παράκρουση έχουμε πάθει με το θέμα αυτό που ακόμη και το θέμα

"Πανελλήνιες 2021: που περάσατε - σχολιασμός βάσεων"

το διαβάζω ως

"Πανελλήνιες 2021: που περάσατε - εμβολιασμός βάσεων"

...εμβολιαστείτε, δεν μας βλέπω καλά :bye2:
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα

βλέπω εδω αρκετοί που γράφετε είστε σκεπτόμενα άτομα και τέλος πάντων κάποιοι
σπουδάζετε και συναφής ιδικότητες του τομέα της υγείας...

θέλω να ρωτήσω γνωρίζουμε οτι οτι ο "Νέος" κορωνοϊος γιατί φυσικά υπάρχει και παλιός!**
αρα δεν είναι ενα κακό που μας βρήκε τώρα..
:cool:


** Υπάρχουν οι (SARS, MERS, κλπ) και γενικότερα οι κοινοί ανθρώπινοι κοροναϊοί, συμπεριλαμβανομένων των
τύπων 229E, NL63, OC43 και HKU1 που μας συντροφεύουν έτσι και αλλιώς στις εποχιακές ιώσεις (αυτές που
προκαλούν μαζι με τους ρινοϊους το κοινό κρυολόγημα). [1]



συμπεριφέρεται σαν τον ιο της γρίπης?? influenza virus (H1N1, H2N2,κλπ)
δηλαδή μεταλλάσσεται αρκετά εύκολα και γρήγορα και όπως γνωρίζουμε ήδη απο τον
ιο της γρίπης που κάθε χειμώνα βγαίνει νέο εμβόλιο, το ίδιο έχει γίνει γνωστό οτι ενδέχεται
να συμβεί με τον SARS-COV-2 (η αλλιώς νέο κορωνοϊο) οταν θα μεταλλαχτεί αρκετά και δεν
θα τον καλύπτουν τα ήδη υπάρχοντα εμβόλια?? (πρόσφατα ανακοίνωσαν το στέλεχος lambda)

δηλαδή με λίγα λόγια η επιστήμη μας ενημερώνει οτι ενδεχομένως πέρα απο την 3η δόση που
(ήδη έχει δρομολογηθεί) θα χρειαστούν και νέοι εμβολιασμοί.

μάλιστα πολλοι επιστήμονες μαζι και Έλληνες πιστεύουν οτι είναι πολύ πιθανό να μην εξαφανιστεί
εντελώς ο ιος (οπως είχε γίνει με τον ιο της πανδημίας του 1920 Spanish flu, influenza A virus που
μετά απο εναν κύκλο 2 ετών εξαφανίστηκε) και απλώς μετά απο αρκετές ακόμο μεταλλάξεις να
παραμείνει ανάμεσα στις εποχιακές ιώσεις. [3] [6]


παιδιά αυτά τα γνωρίζουμε?? ο ιος ενδέχεται να ήρθε για να μείνει, έστω και σε μια ίσως πιο ακίνδυνη
μορφή, πόσο συχνά θεωρείτε οτι είναι διατεθημένο το 80% του πλανήτη να πατάει απο ενα εμβόλιο για
να χτίζει προσωρινά την πολυπόθητη ανοσία??
οταν υπάρχει και η εποχιακή γρίπη που ζητάει το
εμβόλιο της, οταν οταν...1000 όταν... και οταν και η πολυπόθητη ανοσία αμβισβητείται διότι και πάλι
κολλάς και μεταδίδεις με την πιθανότητα (ειδικά αν δεν εχεις υποκείμενα) να νοσήσεις πιο ήπια και
γενικότερα να μεταδίδεις λιγότερο την ίωση σε σχέση με τους ανεμβολίαστους.

Βέβαια ο υπουργός Άδωνις Γεωργιάδης παρά τον εμβολιασμό του αναφέρεται οτι νόσησε βαριά [5].

"ο ιός της γρίπης μεταλλάσσεται συνεχώς και απαιτεί ετήσιο εμβόλιο που προσφέρει ένα ορισμένο
ποσοστό προστασίας
, η ιλαρά για παράδειγμα χρειάζεται μόνο ένα εμβόλιο δύο δόσεων κατά την
παιδική ηλικία για ισόβια ανοσία. Μια νέα μελέτη έχει μια εξήγηση: Οι επιφανειακές πρωτεΐνες
που χρησιμοποιεί ο ιός της ιλαράς για να εισέλθουν στα κύτταρα δεν είναι αποτελεσματικές εάν
υποστούν κάποια μετάλλαξη." [2]


το παραπάνω μας λεει οτι -δεν- αντιμετωπίζονται ολοι οι ιοι με ενα μόνο εμβόλιο και αυτό είναι
γνωστό και απο τη εποχική γρίπη που κάθε χρόνο απαιτεί και νεο εμβολιασμό.


Όσοι λοιπόν πιστεύετε οτι έχει κάποιο νοήμα αυτό το ποστ αν μπορείτε συζητήστε τα αυτά και
με τους καθηγητές σας.

Εγω δεν είμαι επιστήμονας ούτε φοιτητής, απλό googlarisma έκανα για την συζήτηση και τις
διαφωνίες που εχετε δημιουργήσει σε αυτό το νήμα.


Πηγές - βιβλιογραφία:

1. [CDC- κέντρo Ελέγχου και πρόληψης ασθενειών]

2. [Sciencedaily.com δημοσίευση επιστημονικών άρθρων]

3. [Wikipedia.com - Online Εγκυκλοπαίδεια]

4. [National geographic - Περιοδικό για την επιστήμη, γεωγραφία, ιστορία και τον παγκόσμιο πολιτισμό]

5. [Το Έθνος - Εφημερίδα]

6. [Τα Νέα - Εφημερίδα]
 
Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα

6. [Τα Νέα - Εφημερίδα]

Νομίζω ότι εδώ παρουσιάζονται αρκετά στοιχεία για τη διάρκεια της πανδημίας δεδομένου ότι μιλούν τα μαθηματικά και όχι απλές αρλουμπολογίες θεωρητικών της υγείας. :|
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Νομίζω ότι εδώ παρουσιάζονται αρκετά στοιχεία για τη διάρκεια της πανδημίας δεδομένου ότι μιλούν τα μαθηματικά και όχι απλές αρλουμπολογίες θεωρητικών της υγείας. :|

δεν ξέρω... :happy:

εγω τουλάχιστον δεν μπορεί να πει κανείς οτι γράφω ψέματα ή ανακρίβειες έτσι? μεταφέρω
τα πράγματα οσο μπορω αυτούσια και οσο γίνεται απο έγκυρες πηγές..

εμένα ξέρεις τι με προβληματίζει? αυτή η φρενίτιδα των κυβερνήσεων με τα εμβόλια
και της δικής μας φυσικά.. με την "Επιχείρηση Ελευθερία" ελευθερία απο τι
αν ιος ήρθε για να μείνει? ελευθερία να μας αφήσουν ελεύθερους χωρίς μέτρα?

ο κόσμος ειναι στο χύλος να απολέσει την δουλειά του να αυξηθεί η ανεργία που
υποτίθεται είναι μείζον κοινωνικό πρόβλημα και τι προσπαθούν? να πάρουν τιμωρητικά
μετρα που τα βαφτίζουν μη τιμωρητικά? για να μην μιλήσω για ολα τα υπόλοιπα
περιοριστικά μέτρα..

Για τους υγειονομικούς υπάλληλους λένε οτι αν μετανοήσουν μετα την 1/9 ενδέχεται και να μην
τους επιτρέψουν να γυρίσουν στις δουλειες τους!! ετσι διάβαζα σήμερα...

βάζουν ισα και όμοια τους απλούς σκεπτόμενους ανθρώπους με τα ακραία στοιχεία αντιεμβολιαστών
και αρνητών της ύπαρξης του κορωνοιου και δημιουργούν προπαγάνδες!!


τι γίνεται εδω? που πάει το πράγμα θα πάρουμε λεφτά σαν χώρα αν πιάσουμε το "πολυπόθητο ποσοστό
ανοσίας";; να το δούμε το πράγμα τι μπορει να γίνει αν είναι να μειωθεί το εθνικό χρέος!

gιa to patrida... :laugh:
 

An_uknown_world

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η An_uknown_world αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 146 μηνύματα.
ο ιος ενδέχεται να ήρθε για να μείνει, έστω και σε μια ίσως πιο ακίνδυνη
Το θέμα είναι να κερδίσουμε χρόνο με το εμβόλιο μέχρι να βρεθεί η θεραπεία, το φάρμακο. Αν μετά υπάρξει και κίνημα κατά του φαρμάκου. Εντάξει τι να πω...
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.
Τα φάρμακα νομιζω δε δρουν προληπτικά (όπως τα εμβόλια) και έχουν πολλές παρενέργειες. Συνδυαστικά όμως είναι καλά για την καταπολέμηση του ιού.
 

An_uknown_world

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η An_uknown_world αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 146 μηνύματα.
Τα φάρμακα νομιζω δε δρουν προληπτικά (όπως τα εμβόλια) και έχουν πολλές παρενέργειες. Συνδυαστικά όμως είναι καλά για την καταπολέμηση του ιού.
Ναι, σωστά και ίσως να ναι και ακριβά στην αρχή. Απλά ελπίζω πως θα έρθουν καλύτερες μέρες με τα φάρμακα. Το κίνημα κατά των εμβολίων υπήρχε από πολύ παλιά. Πόσα άτομα πίστευαν και πιστεύουν πως τα εμβόλια προκαλούν αυτισμό στα παιδιά. Δυστυχώς πολλά άτομα... Από ο,τι έχω διαβάσει όμως ο κόσμος δε δείχνει να φοβάται τόσο τα φάρμακα. Επίσης θα πρέπει να καταλάβουμε πως εκτός του φαρμάκου και του εμβολίου καλό είναι εφαρμόζουμε κάποια μέτρα υγιεινής στη καθημερινή μας ζωή ακόμη και αν φύγει ο covid-19. Πόσο δύσκολο είναι να πλένουμε τα χέρια μας όταν γυρνάμε στο σπίτι; Πόσο δύσκολο είναι να υπάρχει ένα αντισηπτικό μέσα στα πολυκαταστήματα;
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.
Από ο,τι έχω διαβάσει όμως ο κόσμος δε δείχνει να φοβάται τόσο τα φάρμακα.
Είμαι σχεδόν σίγουρος πως αυτοί που είναι κατά των εμβολίων θα είναι και εναντίον των φαρμάκων. Μάλιστα επειδή τα φάρμακα δεν τα παίρνεις μόνο δύο τρείς φορές όπως τα εμβόλια αλλά σε πολύ περισσότερες δόσεις θα κατηγορηθούν για παρενέργειες και για υπερβολικά κέρδη των φαρμακευτικών εταιρειών.
Τα φάρμακα βέβαια τα παίρνεις αφού συντελεστεί το κακό. Οπότε είναι δύσκολο να περιορίσουν την πανδημία. Κακά τα ψέματα, το εμβόλιο είναι το μεγαλύτερο όπλο κατά του κορονοιου έως τώρα.
 

An_uknown_world

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η An_uknown_world αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 146 μηνύματα.
Κακά τα ψέματα, το εμβόλιο είναι το μεγαλύτερο όπλο κατά του κορονοιου έως τώρα.
Δε διαφωνώ, δε νομίζω να μπορώ να διαφωνήσω. Το μόνο άσχημο είναι οι νέες μεταλλάξεις που βγαίνουν διαρκώς.
Τα φάρμακα βέβαια τα παίρνεις αφού συντελεστεί το κακό.
Νομίζω πάνω σε αυτό πάταγε το άρθρο που είχα διαβάσει. Όταν οι άνθρωποι ήταν ετοιμοθάνατοι και απελπισμένοι θα έκαναν σχεδόν οτιδήποτε για να ζήσουν. Όσο είναι υγιείς δε τους ενδιαφέρει να κάνουν το εμβόλιο, ο/η καθένας/μια για το δικό τους λόγο. Και η αλήθεια είναι πως υπήρχαν περιστατικά ανθρώπων που ήταν αρνητές του covid-19 και όταν κόλλησαν νοσηλεύτηκαν στο νοσοκομείο και έλεγαν στους άλλους να προσέχουν.
Μάλιστα επειδή τα φάρμακα δεν τα παίρνεις μόνο δύο τρείς φορές όπως τα εμβόλια αλλά σε πολύ περισσότερες δόσεις θα κατηγορηθούν για παρενέργειες και για υπερβολικά κέρδη των φαρμακευτικών εταιρειών.
Καλά αυτός που θέλει να σε κατηγορήσει πάντα θα βρει τρόπο να το κάνει. Επίσης αν δεν έχουν και ένα επίπεδο γνώσεων να μπορούν να αντιληφθούν πως δουλεύει ο κόσμος δε φταινε που κατηγορούν τα φάρμακα, τα εμβόλια κτλ αλλά οδηγούν την κοινωνία προς το χειρότερο χωρίς να το καταλαβαίνουν. Η προσωπική μου άποψη είναι πως το εκπαιδευτικό σύστημα ευθύνεται κυρίως για όλα αυτά. Δε ξέρω μπορεί να κάνω λάθος αλλά αυτό πιστεύω.
 

An_uknown_world

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η An_uknown_world αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 146 μηνύματα.
Εγώ θα κάνω το εμβόλιο γιατί θέλω να τελειώσει αυτό το μαρτύριο και δεν θέλω να ζω με τον φόβο...
εξάλλου θα χρειαστεί να κάνω για το πανεπιστήμιο! ΔΕΝ έχω καμία όρεξη να κάνω Τεστ, να με τρυπάνε και να πληρώνω 70 ευρώ ενώ μπορώ να κάνω το εμβόλιο και να ξενιάσω μια και καλή!!!
Δεν είμαι κατά του εμβολίου αλλά κανένας εμβολιασμενος δε μπορεί να ξενιασει μια και καλή όπως λες. Ακόμη και οι εμβολιασμενοι κολλάνε και μεταδίδουν τον ιό. Ναι προσφέρει μια προστασία αλλά αυτό δε σημαίνει πως μετά δε χρειάζεται να πλένουμε τα χέρια μας ή πως θα μπαίνουμε χωρίς μάσκες σε κάθε κατάστημα. Επίσης , ποιος ανόητος πραγματικά θα έχανε την ευκαιρία να μπει στο πανεπιστήμιο γιατί δε θέλει να εμβολιαστεί; Φοβάμαι πως αρκετοί θα το σκεφτούν
 

Katerinaev

Δραστήριο μέλος

Η Katerinaev αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 568 μηνύματα.
Covid κόλλησα μέσα Απριλίου 2020... όχι δεν φοβάμαι τόσο όσο φοβάμαι το εμβόλιο, σε κάλυψα?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Με ρώτησες κάτι? Δεν μπορώ να βλέπω όλες τις ερωτήσεις:) το μόνο που βλέπω από εσένα συνεχώς είναι οι αντιδράσεις γέλιου σε κάθε μου απάντηση:)
γιατί φοβάσαι το εμβόλιο περισσότερο από τον covid? Βασίζεται κάπου η ανησυχία σου ή είναι απλά φόβος για το άγνωστο. Genuinely asking
 

An_uknown_world

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η An_uknown_world αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 146 μηνύματα.
. Η θετική περίπτωση είναι μια ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη απλά συνήθως καμία πλευρά δεν είναι έτοιμη ψυχολογικά για ένα παιδάκι και η κατάσταση γίνεται σαπουνόπερα.
Μάλλον αυτή είναι η χειρότερη εκδοχή αν γεννηθεί τελικά το παιδί! Θα υποφέρει μια ζωή ένας αθώος άνθρωπος εξαιτίας των ανεύθυνων γωνιών του. Όμως είναι στα αλήθεια ανεύθυνοι ή απλά αμόρφωτοι;
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
Συμφωνώ ότι πολλοί φοβούνται το άγνωστο. Κι εγώ είχα μια αίσθηση ότι καλύτερα να κολλήσω παρά να δεχτώ το κακό εμβόλιο το πειραματικό :P

Η τεχνολογία που χρησιμοποιείται στο εμβόλιο είναι 10 ετών έρευνας, όχι κάτι που ανακαλύψαμε σε 1 χρόνο κορωνοίο. Αυτός ήταν και ο λόγος που αντιδράσαμε σχετικά γρήγορα σαν ανθρωπότητα και βγάλαμε εμβόλια.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Μάλλον αυτή είναι η χειρότερη εκδοχή αν γεννηθεί τελικά το παιδί! Θα υποφέρει μια ζωή ένας αθώος άνθρωπος εξαιτίας των ανεύθυνων γωνιών του. Όμως είναι στα αλήθεια ανεύθυνοι ή απλά αμόρφωτοι;

Ανάφερα την θετική εκδοχή με την έννοια ότι φέρνεις στον κόσμο μια νέα ζωή. Το επόμενο ερώτημα είναι τι είδους ζωή θα έχει αυτή η ψυχούλα. Στις περισσότερες περιπτώσεις, η ιστορία της κοινωνίας δείχνει ότι αν κάποιος βιολογικά φέρνει ένα παιδί στον κόσμο δεν σημαίνει ότι είναι κατάλληλος γονιός. Γνωρίζουμε πολλά παραδείγματα με παιδιά που μεγάλωσαν σε μια οικογένεια που ήταν ανύπαρκτη για την ανατροφή τους. Συμβατικά μόνο υπήρχε η οικογένεια ως θεσμός. Είναι άλλο πράγμα η βιολογική ικανότητα δημιουργίας μιας οικογένειας και άλλο πράγμα η ανατροφή μιας οικογένειας. Δυστυχώς, είναι ανώριμοι άνθρωποι που στο σαρκικό πάθος αγνόησαν τις ευθύνες τους. ;)
 

H|M

Διάσημο μέλος

Ο H|M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,465 μηνύματα.
IsThatPolicyFair.jpg
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας κρούει τον κώδωνα για την μετάλλαξη Μ...από το Δ πότε κιόλας πήγαμε στο Μ; :beach:
 

Guest 561241

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας κρούει τον κώδωνα για την μετάλλαξη Μ...από το Δ πότε κιόλας πήγαμε στο Μ; :beach:
Με αγάπη από Κολομβία:) Κάτσε, έχουμε ακόμη 12 μεταλλάξεις και 12 δόσεις εμβολίου! Προσέξτε μόνο μην εθιστείτε στην βελόνα
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,593 μηνύματα.
Με αγάπη από Κολομβία:) Κάτσε, έχουμε ακόμη 12 μεταλλάξεις και 12 δόσεις εμβολίου! Προσέξτε μόνο μην εθιστείτε στην βελόνα
Εσυ παντως θα εθιστεις σιγουρα στα ραπιντ και στο να ριχνεις 10ρικα για να μπεις στη σχολη σου που με τοσο κοπο μπηκες.Παντως αμα τα πληρωνεις μονη σου τα τεστ οκ δεν υπαρχει θεμα αλλα αμα επιβαρυνεις τους γονεις σου τοτε τι να πω...
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top