Θα κάνετε το εμβόλιο;

Θα κάνετε το εμβόλιο;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 147)
  • Ναι

    Ψήφοι: 108 73.5%
  • Όχι

    Ψήφοι: 22 15.0%
  • Δεν ξέρω

    Ψήφοι: 17 11.6%

pantium

Νεοφερμένος

Η pantium αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
1. Ανοσία έναντι στον ιο
2. Δεν θα με αναγκάζει το κράτος θα διενεργώ 2 self test σε εβδομαδιαία βάση ώστε να μπορώ να προσέρχομαι στο σχολείο
3. Πρόσβαση σε διάφορους χώρους όπου ζητείται το εμβόλιο
Ανοσία δεν έχεις ,απλώς αν κολλήσεις μαλλον θα το περάσεις στο πόδι. Τώρα για τα άλλα 2 που αναφέρεις, τα test δεν τα γλιτώνεις, όλο και κάποια στιγμή θα χρειαστεί να κάνεις, κι αυτό γιατί και οι εμβολιασμένοι υπάρχει πιθανότητα να κουβαλούν τον ιό.
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Ανοσία δεν έχεις ,απλώς αν κολλήσεις μαλλον θα το περάσεις στο πόδι. Τώρα για τα άλλα 2 που αναφέρεις, τα test δεν τα γλιτώνεις, όλο και κάποια στιγμή θα χρειαστεί να κάνεις, κι αυτό γιατί και οι εμβολιασμένοι υπάρχει πιθανότητα να κουβαλούν τον ιό.
Ναι, η χρήση της λέξης ανοσίας είναι κάπως εσφαλμένη, ας το θέσουμε ως λιγότερες πιθανότητες να το περάσω επώδυνα. Όσον αφορά τα τεστ, η συχνότητα τους δεν θα συγκρίνεται με εκείνη εάν δεν το κάνω.
 

Rene2004

Νεοφερμένος

Η Rene2004 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Δεν το έχω κάνει και δεν είμαι διατεθειμένη να το κάνω.Ο λόγος είναι ότι φοβάμαι να κάνω ένα εμβόλιο που δεν έχει δοκιμαστεί αρκετό καιρό.Επισης,συγγενικό μου πρόσωπο εμφάνισε το βράδυ μετά τον εμβολιασμό του πρήξιμο σε όλο το χέρι!Ενημέρωσε τους γιατρούς του και φυσικά του είπαν ότι δεν είναι από το εμβόλιο!Αυτήν την στιγμή δεν γνωρίζω τι έχει συμβεί γιατί δεν επικοινωνώ εγώ μαζί του αλλά ο παππούς μου.
 

littlefungi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο littlefungi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 252 μηνύματα.
Εγώ πάντως 22 Ιουνίου έδινα το τελευταίο μάθημα πανελληνιες, 23 Ιουνίου έκανα την 1η δόση του εμβολίου. Τώρα είμαι πληρως εμβολιασμένος.
 

rainbowcat

Νεοφερμένος

Η rainbowcat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Παρακολουθώ εδώ και πολύ καιρό το forum και είναι η πρώτη φορά που δημοσιεύω. Καλησπέρα λοιπόν! :) Είμαι η Ροζαλία:) Είμαι 20 χρονών, φοιτήτρια Πληροφορικής και είμαι πλήρως εμβολιασμένη. Έκανα το εμβόλιο της Pfizer. Θεωρώ το εμβόλιο τη μόνη λύση για να σταματήσουμε να χάνουμε άλλους συνανθρώπους μας, ενώ την ίδια στιγμή κάποιοι ταλαιπωρούνται ακόμη από long covid συμπτώματα. Τα εμβόλια έχουν ελάχιστες και πολύ συγκεκριμένες σπάνιες ανεπιθύμητες παρενέργειες (στα mRNA εμβόλια πρακτικά έχουμε μυοκαρδίτιδα-περικαρδίτιδα σε πολύ σπάνιες περιπτώσεις και αντιμετωπίζονται εύκολα και γρήγορα). Τέλος, είμαι ξεκάθαρα υπέρ της όποιας υποχρεωτικότητας του εμβολιασμού, εξαιρουμένων των ατόμων που για σοβαρούς λόγους υγείας δεν μπορούν να εμβολιαστούν, και στα οποία θεωρώ ότι τα rapid test πρέπει να είναι δωρεάν με βάση τον ΑΜΚΑ τους. Ανυπομονώ να γυρίσω στη σχολή μου, την οποία έζησα μόνο 1 εξάμηνο πρακτικά από κοντά. Όλον αυτόν τον καιρό προσέχω ακατάπαυστα, δεν έχω συναντηθεί παρά ελάχιστες φορές με πολύ συγκεκριμένους φίλους, δεν ανήκω σε ευπαθή ομάδα, δεν έχω πάει σε κανένα κορωνοπάρτι, τηρώ ευλαβικά τα μέτρα και θέλω να απευθυνθώ σε όλους όσοι ζοριστήκατε τόσο καιρό, τηρούσατε τα μέτρα, εμβολιαστήκατε και είχατε πραγματικά κοινωνική συνείδηση. Καταλαβαίνω το λούκι που έχετε τραβήξει, είμαι ευγνώμων για όλους σας.
 

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.
Παρακολουθώ εδώ και πολύ καιρό το forum και είναι η πρώτη φορά που δημοσιεύω. Καλησπέρα λοιπόν! :) Είμαι η Ροζαλία:) Είμαι 20 χρονών, φοιτήτρια Πληροφορικής και είμαι πλήρως εμβολιασμένη. Έκανα το εμβόλιο της Pfizer. Θεωρώ το εμβόλιο τη μόνη λύση για να σταματήσουμε να χάνουμε άλλους συνανθρώπους μας, ενώ την ίδια στιγμή κάποιοι ταλαιπωρούνται ακόμη από long covid συμπτώματα. Τα εμβόλια έχουν ελάχιστες και πολύ συγκεκριμένες σπάνιες ανεπιθύμητες παρενέργειες (στα mRNA εμβόλια πρακτικά έχουμε μυοκαρδίτιδα-περικαρδίτιδα σε πολύ σπάνιες περιπτώσεις και αντιμετωπίζονται εύκολα και γρήγορα). Τέλος, είμαι ξεκάθαρα υπέρ της όποιας υποχρεωτικότητας του εμβολιασμού, εξαιρουμένων των ατόμων που για σοβαρούς λόγους υγείας δεν μπορούν να εμβολιαστούν, και στα οποία θεωρώ ότι τα rapid test πρέπει να είναι δωρεάν με βάση τον ΑΜΚΑ τους. Ανυπομονώ να γυρίσω στη σχολή μου, την οποία έζησα μόνο 1 εξάμηνο πρακτικά από κοντά. Όλον αυτόν τον καιρό προσέχω ακατάπαυστα, δεν έχω συναντηθεί παρά ελάχιστες φορές με πολύ συγκεκριμένους φίλους, δεν ανήκω σε ευπαθή ομάδα, δεν έχω πάει σε κανένα κορωνοπάρτι, τηρώ ευλαβικά τα μέτρα και θέλω να απευθυνθώ σε όλους όσοι ζοριστήκατε τόσο καιρό, τηρούσατε τα μέτρα, εμβολιαστήκατε και είχατε πραγματικά κοινωνική συνείδηση. Καταλαβαίνω το λούκι που έχετε τραβήξει, είμαι ευγνώμων για όλους σας.
σε ποιο τμημα εισαι :whistle:

Προσωπικα και εγω μολις τελειωσα την εξεταστικη μεσα στον ιουλιο εκανα και τις 2 δοσεις με phizer χωρις να εχω καμια παρενεργεια και χωρις εντονο πονο στο χερι (μονο τις πρωτες 2 μερες με ενοχλουσε ελαχιστα οταν το τεντωνα).
 

rainbowcat

Νεοφερμένος

Η rainbowcat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
σε ποιο τμημα εισαι :whistle:

Προσωπικα και εγω μολις τελειωσα την εξεταστικη μεσα στον ιουλιο εκανα και τις 2 δοσεις με phizer χωρις να εχω καμια παρενεργεια και χωρις εντονο πονο στο χερι (μονο τις πρωτες 2 μερες με ενοχλουσε ελαχιστα οταν το τεντωνα).
Καλησπέρα! Σπουδάζω στο τμήμα Μηχανικών Ηλεκτρονικών Υπολογιστών & Πληροφορικής του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων! :) Προσωπικά στην 1η δόση είχα πολύ έντονο πόνο στο χέρι, ο οποίος ευτυχώς πέρασε μέσα σε 2-3μέρες. Στη 2η δόση ένιωθα απλώς πολύ κούραση και ανέβασα μέχρι 38 πυρετό.
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,664 μηνύματα.
Εχω ηδη κάνει κανει το εμβόλιο, δεν βρίσκω λογο να μην γίνεται ο εμβολιασμός.
 

igeorgeoikonomo

Νεοφερμένος

Ο igeorgeoikonomo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Στο φόρουμ αυτό παίζει να είμαστε όλοι οι (λίγοι) εμβολιασμένοι στην Ελλάδα 😂😂
Και εγώ δηλώνω υπερήφανα ότι έκανα Pfizer!!
 

Guest 004218

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γεια σας παιδιά! Συμφωνώ απόλυτα με την @rainbowcat και μπορώ να πω ότι με κάλυψε πλήρως. Η υποχρέωση/καθήκον μας προς τον εμβολιασμό δεν είναι απέναντι στην κυβέρνηση ή στους εκάστοτε νόμους, ούτε έχει να κάνει με τα προνόμια που μας δίνονται. Εμβολιαζόμαστε για τους συνανθρώπους μας και για τον ίδιο μας τον εαυτό ακόμα, για μια ασφαλής κοινωνία και για να μπορέσουμε να επιστρέψουμε στην κανονικότητα όσο πιο σύντομα γίνεται. Εγω πριν λίγες μέρες έκανα την δεύτερη δόση του Pfizer και τώρα που πήρε και την επίσημη έγκριση απο τον FDA, δεν θεωρώ ότι υπάρχει κάποια δικαιολογία για κάποιον, ποσο μαλλον για εναν νεο που υποτίθεται ότι σκέφτεται προοδευτικά, λογικά και συλλογικά, να μην κάνει το εμβόλιο. Τέλος, ελπίζω τα σχολεία και οι σχολές να επαναλειτουργήσουν με όσο το δυνατόν καλύτερη τήρηση των μέτρων και υπευθυνότητα, και να έχουμε ολοι μια καλή και ασφαλής χρόνια! Καλή επιτυχία και σε μας της Γ' και καλά διαβάσματα! ;)
 

Anna 16

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Anna 16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 159 μηνύματα.
Έχω κάνει και τις δύο δόσεις (Pfizer) μετά από ενημέρωση από γιατρό ο οποίος είναι και συγγενής μου. Καλύτερα να ρωτήσετε τους γιατρούς σας παρά άλλους άσχετους για να ενημερωθείτε.
Ιατρική επιστήμη : Αν και όλοι την απαξιώνουν, επίσης όλοι έχουν ως χόμπι να παριστάνουν τους γιατρούς δίνοντας ιατρικες συμβουλές σε άλλους. Αναρωτιέμαι αν όλοι αυτοί ξέρουν τι είναι mRNA, τι είναι κυτταρικη ανοσία και πώς αυτή επιτυγχάνεται, εάν έχουν δει ποτε στην ζωή τους στο μικροσκόπιο ένα γ@μημενο κύτταρο και έχουν κι άποψη για την πρωτεΐνη-ακιδα του ιού.
Όταν έχετε πρόβλημα με το αυτοκίνητο, ρωτάτε μηχανικό ή κρεοπώλη;
Όταν έχετε νομικό πρόβλημα, ρωτάτε δικηγόρο ή οφθαλμίατρο;
Δεν μπορώ να καταλάβω πχ γιατί ένας ηλεκτρολόγος έχει άποψη για την θεραπεία της αναιμίας. Πώς;;; Από το ίντερνετ;;;
 

Συνημμένα

  • medical.jpg
    medical.jpg
    139.3 KB · Εμφανίσεις: 120

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Μπράβο σε όλα τα παιδάκια που εμβολιαστήκατε 😀 Καλή ακαδημαϊκή χρονιά να έχετε (κι εγώ μαζί σας αν και ως μεταπτυχιακή φοιτήτρια πια).
 

nicole1982

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nicole1982 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Γαλλικής Γλώσσας & Φιλολογίας (Αθήνα). Έχει γράψει 299 μηνύματα.
Έχω κάνει και τις δύο δόσεις (Pfizer) μετά από ενημέρωση από γιατρό ο οποίος είναι και συγγενής μου. Καλύτερα να ρωτήσετε τους γιατρούς σας παρά άλλους άσχετους για να ενημερωθείτε.
Ιατρική επιστήμη : Αν και όλοι την απαξιώνουν, επίσης όλοι έχουν ως χόμπι να παριστάνουν τους γιατρούς δίνοντας ιατρικες συμβουλές σε άλλους. Αναρωτιέμαι αν όλοι αυτοί ξέρουν τι είναι mRNA, τι είναι κυτταρικη ανοσία και πώς αυτή επιτυγχάνεται, εάν έχουν δει ποτε στην ζωή τους στο μικροσκόπιο ένα γ@μημενο κύτταρο και έχουν κι άποψη για την πρωτεΐνη-ακιδα του ιού.
Όταν έχετε πρόβλημα με το αυτοκίνητο, ρωτάτε μηχανικό ή κρεοπώλη;
Όταν έχετε νομικό πρόβλημα, ρωτάτε δικηγόρο ή οφθαλμίατρο;
Δεν μπορώ να καταλάβω πχ γιατί ένας ηλεκτρολόγος έχει άποψη για την θεραπεία της αναιμίας. Πώς;;; Από το ίντερνετ;;;
Το ότι ρώτησες συγγενή σου που είναι γιατρός, δεν σε κάνει ούτε εσένα γιατρό ώστε να τη λες στους άλλους πως δεν έχουν όλες αυτές τις γνώσεις που προαναφέρεις. Ούτε εσύ τις έχεις, προφανώς για αυτό και ρώτησες τον συγγενή σου.

Επίσης, είναι διαχρονικό φαινόμενο το γεγονός ότι όλοι οι γιατροί δεν έχουν τις ίδιες αποψεις για τα διάφορα θέματα που άπτονται της επιστήμης τους. Εδώ έχει πρόβλημα κάποιος για παράδειγμα με το πόδι του και πάει στον έναν γιατρό και του λέει πάμε για χειρουργείο και πάει και στον άλλο που είναι της αντίθετης άποψης. Άρα, γιατί τα συγκεκριμένα εμβόλια να αποτελούν την εξαίρεση. Υπάρχουν κι εκεί γιατροί που είναι υπερ, υπαρχουν και γιατροί που είναι κατά.

Το θέμα είναι να πάρεις διαφορετικές γνώμες και μετά να αποφασίσεις μόνος σου. Άλλωστε, ο γιατρός είναι εκεί απλώς για να σε συμβουλέψει, δεν μπορεί να σου βάλει το πιστόλι στον κρόταφο. Γι'αυτό και κανείς γιατρός είτε διορισμένος στο δημόσιο είτε ιδιώτης, επειδή απλώς λέει τη γνώμη του, δεν υπάρχει περίπτωση να δεχτει να υπογράψει ούτε ότι το εμβόλιο δεν έχει παρενέργειες ούτε ότι έχει.

Όταν έχεις νομικό θέμα σίγουρα θα πας σε δικηγόρο, αλλά και πάλι θα ρωτήσεις 2-3 διαφορετικούς δικηγόρους και θα πάρεις 2-3 διαφορετικές απαντήσεις, καθώς ο κάθε δικηγόρος μπορεί να έχει διαφορετικό τρόπο προσέγγισης, οπότε και πάλι αφού τους ακούσεις θα ζυγίσεις τα πράγματα και θα πάρεις την απόφασή σου.

Για αυτό λέμε τόσο καιρό ότι είναι προσωπική απόφαση του καθενός, ο καθένας ζυγίζει τα υπέρ και τα κατά και δεν χωράνε υποχρεωτικότητες, απειλές, εκβιασμοί και ειδικά σε θέματα υγείας.

Το γεγονός, πάλι, ότι κάποιος έχει ρωτήσει γιατρούς, δεν σημαίνει ότι δεν έχει δικαίωμα να έχει και ο ίδιος μια άποψη και να την εκφράζει. Κι εσύ αυτή τη στιγμή αυτό κάνεις καθώς υποστηρίζεις ότι όποιος δεν έχει δει κύτταρο στη ζωή του δεν μπορεί να έχει άποψη. Εσύ έχεις δει;

Και...επειδή το θέμα του ιου έχει καταντήσει να είναι πλέον περισσότερο πολιτικό παρά ιατρικό, θα σου πω κι εγώ ότι κάλλιστα ένας δικηγόρος μπορεί να έχει άποψη για το θέμα γιατί ξέρει κατά ποσο όλες αυτές οι αποφάσεις είναι αντισυνταγματικες΄ή όχι. Ακόμα κι εγώ που είμαι φιλόλογος και έχω γνώσεις σχετικές με το τι είναι ανάπτυξη κριτικής σκέψης, τι είναι η αυθεντία, σχετικές με την προπαγάνδα των ΜΜΕ, την πλύση του εγκεφάλου που μπορεί να προκαλέσουν, για τα κοινωνικά δικαιώματα, για τους πολιτικούς και το σύνηθες φαινόμενο του να λένε ψέματα, για την ευθύνη-ηθική του επιστήμονα, θέματα που διδάσκονται στο πλαίσιο του μαθήματος της έκθεσης έκφρασης, σαφώς και έχω δικαίωμα να έχω σχηματίσει μια κάποια άποψη για το τι συμβαίνει με την όλη υπόθεση.
 

Anna 16

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Anna 16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 159 μηνύματα.
Το ότι ρώτησες συγγενή σου που είναι γιατρός, δεν σε κάνει ούτε εσένα γιατρό ώστε να τη λες στους άλλους πως δεν έχουν όλες αυτές τις γνώσεις που προαναφέρεις. Ούτε εσύ τις έχεις, προφανώς για αυτό και ρώτησες τον συγγενή σου.

Επίσης, είναι διαχρονικό φαινόμενο το γεγονός ότι όλοι οι γιατροί δεν έχουν τις ίδιες αποψεις για τα διάφορα θέματα που άπτονται της επιστήμης τους. Εδώ έχει πρόβλημα κάποιος για παράδειγμα με το πόδι του και πάει στον έναν γιατρό και του λέει πάμε για χειρουργείο και πάει και στον άλλο που είναι της αντίθετης άποψης. Άρα, γιατί τα συγκεκριμένα εμβόλια να αποτελούν την εξαίρεση. Υπάρχουν κι εκεί γιατροί που είναι υπερ, υπαρχουν και γιατροί που είναι κατά.

Το θέμα είναι να πάρεις διαφορετικές γνώμες και μετά να αποφασίσεις μόνος σου. Άλλωστε, ο γιατρός είναι εκεί απλώς για να σε συμβουλέψει, δεν μπορεί να σου βάλει το πιστόλι στον κρόταφο. Γι'αυτό και κανείς γιατρός είτε διορισμένος στο δημόσιο είτε ιδιώτης, επειδή απλώς λέει τη γνώμη του, δεν υπάρχει περίπτωση να δεχτει να υπογράψει ούτε ότι το εμβόλιο δεν έχει παρενέργειες ούτε ότι έχει.

Όταν έχεις νομικό θέμα σίγουρα θα πας σε δικηγόρο, αλλά και πάλι θα ρωτήσεις 2-3 διαφορετικούς δικηγόρους και θα πάρεις 2-3 διαφορετικές απαντήσεις, καθώς ο κάθε δικηγόρος μπορεί να έχει διαφορετικό τρόπο προσέγγισης, οπότε και πάλι αφού τους ακούσεις θα ζυγίσεις τα πράγματα και θα πάρεις την απόφασή σου.

Για αυτό λέμε τόσο καιρό ότι είναι προσωπική απόφαση του καθενός, ο καθένας ζυγίζει τα υπέρ και τα κατά και δεν χωράνε υποχρεωτικότητες, απειλές, εκβιασμοί και ειδικά σε θέματα υγείας.

Το γεγονός, πάλι, ότι κάποιος έχει ρωτήσει γιατρούς, δεν σημαίνει ότι δεν έχει δικαίωμα να έχει και ο ίδιος μια άποψη και να την εκφράζει. Κι εσύ αυτή τη στιγμή αυτό κάνεις καθώς υποστηρίζεις ότι όποιος δεν έχει δει κύτταρο στη ζωή του δεν μπορεί να έχει άποψη. Εσύ έχεις δει;

Και...επειδή το θέμα του ιου έχει καταντήσει να είναι πλέον περισσότερο πολιτικό παρά ιατρικό, θα σου πω κι εγώ ότι κάλλιστα ένας δικηγόρος μπορεί να έχει άποψη για το θέμα γιατί ξέρει κατά ποσο όλες αυτές οι αποφάσεις είναι αντισυνταγματικες΄ή όχι. Ακόμα κι εγώ που είμαι φιλόλογος και έχω γνώσεις σχετικές με το τι είναι ανάπτυξη κριτικής σκέψης, τι είναι η αυθεντία, σχετικές με την προπαγάνδα των ΜΜΕ, την πλύση του εγκεφάλου που μπορεί να προκαλέσουν, για τα κοινωνικά δικαιώματα, για τους πολιτικούς και το σύνηθες φαινόμενο του να λένε ψέματα, για την ευθύνη-ηθική του επιστήμονα, θέματα που διδάσκονται στο πλαίσιο του μαθήματος της έκθεσης έκφρασης, σαφώς και έχω δικαίωμα να έχω σχηματίσει μια κάποια άποψη για το τι συμβαίνει με την όλη υπόθεση.
Εντάξει εσύ για ενημέρωση ρώτησε όποιον γουστάρεις. Άλλωστε το ίντερνετ είναι γεμάτο από "ειδικούς" πχ. Γρήγορη Πετρακο, Στέφανο Χίο, την εφημερίδα "Μακελειό" και αλλες πολλες αξιόπιστες πηγές. Όλα τα υπόλοιπα περι "πιστολιου στον κρόταφο" που τα είδες στην αναρτηση μου; Και ναι, δεν είμαι γιατρός να δω κύτταρο στο μικροσκόπιο για αυτό και ρώτησα γιατρό που έβγαλε τα ματια του μετά από 6+6 χρόνια εκπαίδευσης.
 

nicole1982

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nicole1982 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Γαλλικής Γλώσσας & Φιλολογίας (Αθήνα). Έχει γράψει 299 μηνύματα.
Εντάξει εσύ για ενημέρωση ρώτησε όποιον γουστάρεις. Άλλωστε το ίντερνετ είναι γεμάτο από "ειδικούς" πχ. Γρήγορη Πετρακο, Στέφανο Χίο, την εφημερίδα "Μακελειό" και αλλες πολλες αξιόπιστες πηγές. Όλα τα υπόλοιπα περι "πιστολιου στον κρόταφο" που τα είδες στην αναρτηση μου; Και ναι, δεν είμαι γιατρός να δω κύτταρο στο μικροσκόπιο για αυτό και ρώτησα γιατρό που έβγαλε τα ματια του μετά από 6+6 χρόνια εκπαίδευσης.
Ούτε αυτούς που αναφέρεις τους ακούω και τους διαβάζω. Γενικώς, τηλεόραση ελάχιστα βλέπω γιατί οι περισσότερες εκπομπές είναι σκουπίδια.

Παρεμπιπτόντως, ο Γρηγόρης Πετράκος έχει γνώσεις επί του θέματος, γιατί έχει σπουδάσει σε σχετικό τμήμα. Έχει κάθε δικαίωμα να βγαίνει και να κάνει δηλώσεις. Αν δεν θες, μην τον ακούς. Δεν μπορείς να κρίνεις τον άλλον που τον ακούει και ενστερνίζεται τις απόψεις του.

Κι εγώ δεν ήθελα με αυτή τη λογική να ακούω τον Παπαδόπουλο που έχει χρυσοπληρωθεί να βγαίνει και να μου κάνει προπαγάνδεα το μένουμε σπίτι ασφαλείς, οπότε έκλεινα την τηλεόραση και τελείωνε το θέμα. Δεν σε εκρινα, όμως, εσένα που μπορει να τον έβλεπες.

Επίσης, ο Πετράκος παίζει να έχει και περισσότερες γνώσεις από τον Κικίλια που δεν ξέρουμε τελικά τι ακριβώς επαγγέλεται και μας κουνάει και το δάχτυλο, γιατρός, μπασκετμπολίστας ή πολιτικός, κάθεται και διαβάζει ό,τι του σερβίρουν και μάλιστα διαβάζει και άλλα αντ' άλλων.

Αυτά τα βούρλα μας κουνάνε το δάχτυλο και μας εκβιάζουν.

Μπορεί να μην έχεις δει κύτταρο, αλλά εκφράζεις την αρνητική άποψή σου ότι όποιος δεν έχει δει κύτταρο πρέπει να το βουλώνει και να δέχεται αμάσητες τις γνώμες των άλλων.
 

Anna 16

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Anna 16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 159 μηνύματα.
Ωραία, να προτείνεις στον Κουλη στον επομενο ανασχηματισμό να τοποθετήσει τον "ειδικό" Γρήγορη Πετρακο στο υπουργείο Υγείας.
ΥΓ Επειδή με τρώει η περιέργεια , τις "γνώσεις επί του θέματος" πού στο καλό τις απέκτησε ο Πετράκος;;; Μήπως στο fame story τους έκαναν εντατικά πάνω στην λοιμωξιολογια;
Εντάξει παιδιά μετά από αυτα με τον Πετρακο, I rest my case...
Η απόλυτη επιβεβαίωση της φωτό που έβαλα σε προηγούμενο ποστ.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
καλώς ή κακως πρεπει να γινει, ωστοσο οταν ενα μονο εμβολιο εχει παρει επισημη αδειοδοτηση, τοτε τοσο καιρο τα πραγματοποιοούσαν υπο πειραματική μέθοδο. Προσωπικά, θα ήθελα να κανω το Sputnik, ωστοσο για πολιτικούς λόγους στην Ευρώπη δεν το εγκρίνουν.

Πιστεύω ότι το μεγαλύτερο πλήθος εμβολιασμών θα δρομολογηθεί για Σεπτέμβριο-Οκτώβριο και μεσα σε αυτους θα ειμαι και εγώ. Ωστοσο το εμβόλιο όπως είπε ο Ιωαννίδης δεν είναι πανάκεια. Δεν αλλάζει κάτι τοσο σημαντικά.

Και να κανω μια φυσιολογική ερώτηση: Ο Κικίλιας χτες ανακοίνωσε τα μέτρα για τους εργαζόμενους. Ειπε οτι απο τα μεσα Σεπτεμβρίου μέχρι τα Μέσα Μαρτίου, θα ισχυουν αυτα τα μετρα. Δηλαδη από το Μάρτιο του 2022 και έπειτα θα φύγει ο κοβιντ και είτε εμβολιάστηκες είτε όχι θα είσαι στα ίδια με τους άλλους\?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ωραία, να προτείνεις στον Κουλη στον επομενο ανασχηματισμό να τοποθετήσει τον "ειδικό" Γρήγορη Πετρακο στο υπουργείο Υγείας.
ΥΓ Επειδή με τρώει η περιέργεια , τις "γνώσεις επί του θέματος" πού στο καλό τις απέκτησε ο Πετράκος;;; Μήπως στο fame story τους έκαναν εντατικά πάνω στην λοιμωξιολογια;
γιατι περασε ο πετρακος απο το fame story? πότε?
 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 532 μηνύματα.
καλώς ή κακως πρεπει να γινει, ωστοσο οταν ενα μονο εμβολιο εχει παρει επισημη αδειοδοτηση, τοτε τοσο καιρο τα πραγματοποιοούσαν υπο πειραματική μέθοδο. Προσωπικά, θα ήθελα να κανω το Sputnik, ωστοσο για πολιτικούς λόγους στην Ευρώπη δεν το εγκρίνουν.

Πιστεύω ότι το μεγαλύτερο πλήθος εμβολιασμών θα δρομολογηθεί για Σεπτέμβριο-Οκτώβριο και μεσα σε αυτους θα ειμαι και εγώ. Ωστοσο το εμβόλιο όπως είπε ο Ιωαννίδης δεν είναι πανάκεια. Δεν αλλάζει κάτι τοσο σημαντικά.

Και να κανω μια φυσιολογική ερώτηση: Ο Κικίλιας χτες ανακοίνωσε τα μέτρα για τους εργαζόμενους. Ειπε οτι απο τα μεσα Σεπτεμβρίου μέχρι τα Μέσα Μαρτίου, θα ισχυουν αυτα τα μετρα. Δηλαδη από το Μάρτιο του 2022 και έπειτα θα φύγει ο κοβιντ και είτε εμβολιάστηκες είτε όχι θα είσαι στα ίδια με τους άλλους\?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


γιατι περασε ο πετρακος απο το fame story? πότε?
Θα απαντήσω μόνο στο τελευταίο ερώτημα γιατί το εμβόλιο το θεωρώ προσωπική υπόθεση του καθενός. Ναι πέρασε από το fame story, ένα από τα πρώτα που έγιναν. Πρέπει να ήταν περίπου 15 χρόνια πριν.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,784 μηνύματα.
Σε θέματα κοινωνικής ευθύνης και ευσυνειδησίας για την ανθρώπινη ζωή όλων, δεν υπάρχει προσωπική υπόθεση. Ο ατομικισμός εκεί που μας συμφέρει, αποτελεί μέρος της μόνιμης μιζέριας στην Ελληνική κοινωνία.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top