Θα κάνετε το εμβόλιο;

Θα κάνετε το εμβόλιο;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 147)
  • Ναι

    Ψήφοι: 108 73.5%
  • Όχι

    Ψήφοι: 22 15.0%
  • Δεν ξέρω

    Ψήφοι: 17 11.6%

Rene2004

Νεοφερμένος

Η Rene2004 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Αγαπητοί αντιεμβολιαστές, Αναπαυθείτε πάνω στο ψεκασμένο συννεφάκι σας. Σας αφιερώνω φωτογραφίες των ηγετών σας για προσκύνημα. Πάντως, να είστε σίγουροι ότι πολύ σύντομα σε όλη την Ευρώπη, ο εμβολιασμός θα γίνει υποχρεωτικός για όλους. Περαστικά σας.

View attachment 84877View attachment 84878

View attachment 84879View attachment 84880
Δηλαδή επειδή είμαστε κατά του εμβολίου σημαίνει ότι υποστηρίζουμε ακριβώς ότι υποστηρίζουν και αυτοί;Αυτό είναι το λεγόμενο τσουβαλιασμα. Κατηγοριοποιεις του ανθρωπους και κάνεις γενικεύσεις.
 

rainbowcat

Νεοφερμένος

Η rainbowcat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Ακόμα και ο Λουκ Μοντανιέ, ο οποίος βρήκε το ιό HIV είναι ενάντιος του εμβολίου κατά του κορονοιου! Και μιλάμε για νομπελίστα όχι για γιατράκο της πλακίτσας! Και αυτός ψεκασμενος είναι?
Σε προκαλώ να ψάξεις ποιος είναι ο Λουκ Μοντανιέ. Πολύ πριν ο κορωνοϊός κάνει την εμφάνισή του, 100 Γάλλοι ακαδημαϊκοί στείλαν επιστολή ζητώντας την αποπομπή του από τον Ιατρικό Σύλλογο καθώς απέρριπτε πλέον την παραδοσιακή ιατρική και τασσόταν υπέρ της ομοιοπαθητικής. Πολλοί θεώρησαν ότι λόγω ηλικίας έχασε τα λογικά του, μιας και τα λεγόμενά του σε επιστημονικά συνέδρια ήταν ξαφνικά γεμάτα ασυναρτησίες, ενώ σε όλη την προηγούμενη πορεία του μαχόταν υπέρ των εμβολίων και των αρχών που διέπουν την Ιατρική.
 

snowy

Νεοφερμένος

Η snowy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 98 μηνύματα.
Επιλέγω να αγνοήσω τους παραπάνω παραλογισμός και να πω πως μέχρι και ο πατέρας μου, πρώην αντιεμβολιαστης, δεν εμφάνισε καμία παρενέργεια.
Όλη η οικογένεια μου είναι μια χαρά στο τομέα της υγείας μετά το εμβόλιο. Η φιλη μου που κόλλησε κοβιντ σχεδόν πριν ένα χρόνο ακόμη δεν έχει την αίσθηση της γεύσης. Ευτυχώς δεν έχει κάποιο άλλο πρόβλημα εκτός από τρομερή κόπωση.
 

nicole1982

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nicole1982 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Γαλλικής Γλώσσας & Φιλολογίας (Αθήνα). Έχει γράψει 299 μηνύματα.
Αγαπητοί αντιεμβολιαστές, Αναπαυθείτε πάνω στο ψεκασμένο συννεφάκι σας. Σας αφιερώνω φωτογραφίες των ηγετών σας για προσκύνημα. Πάντως, να είστε σίγουροι ότι πολύ σύντομα σε όλη την Ευρώπη, ο εμβολιασμός θα γίνει υποχρεωτικός για όλους. Περαστικά σας.

View attachment 84877View attachment 84878

View attachment 84879View attachment 84880
Για να γίνει υποχρεωτικός θα πρέπει να γίνει άρση του ακαταδίωκτου. Άλλωστε ποιος γιατρός θα δεχτεί να μας βάζει κάτω με το ζόρι να μας χώνει τη βελόνα; Όποιος το κάνει θα έχει να φάει πολλές μηνύσεις.

Συνεχίστε τώρα να ζείτε στη γυαλιτσα σας, με τα αντισυλληπτικά σας και δείχνοντας πιστοποιητικα φρονημάτων στους ταβερνιάρηδες.
 

rainbowcat

Νεοφερμένος

Η rainbowcat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Για να γίνει υποχρεωτικός θα πρέπει να γίνει άρση του ακαταδίωκτου. Άλλωστε ποιος γιατρός θα δεχτεί να μας βάζει κάτω με το ζόρι να μας χώνει τη βελόνα; Όποιος το κάνει θα έχει να φάει πολλές μηνύσεις.

Συνεχίστε τώρα να ζείτε στη γυαλιτσα σας, με τα αντισυλληπτικά σας και δείχνοντας πιστοποιητικα φρονημάτων στους ταβερνιάρηδες.
Το να αποκαλείς ταβερνιάρηδες τους ιδιοκτήτες των εστιατορίων σε υποβιβάζει σαν άνθρωπο, πράγμα που δεν δείχνει να σε ενοχλεί.
Όσο για το περιβόητο ακαταδίωκτο, μάθε ότι το ίδιο γίνεται σε όλες τις χώρες για να προστατευτούν οι επιστήμονες από τις αποφάσεις έκτακτης ανάγκης που καλούνται να πάρουν στις δύσκολες εποχές που ζούμε. Αν ο καθένας τους έκανε μήνυση και τους έτρεχε στα δικαστήρια, τότε πώς στο καλό θα μπορούσαν να επιδοθούν απρόσκοπτα στο έργο τους;
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο τ. Aspiring Lawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,564 μηνύματα.
Παραθέτω ένα άρθρο που απαντά στο ζήτημα των μακροχρόνιων παρενεργειών:


Προφανώς τίποτα δεν μπορούμε να αποκλείσουμε, αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί εστιάζουμε μόνο σε μακροπρόθεσμες συνέπειες του εμβολίου αλλά αγνοούμε αυτές που μπορεί να προξενεί ο κορωνοϊός.

Ήδη βλέπουμε για το long covid, θέλω να πω υπάρχει φόβος για ένα εμβόλιο (του οποίου η τεχνολογία αναπτύσσεται δεκαετίες τώρα) αλλά όχι για τον ιό. Φυσικά κανείς μας δεν πήγε να εμβολιαστεί σαν να πηγαίνει στην παιδική χαρά, όλοι στο πίσω μέρος του μυαλού μας είχαμε αμφιβολίες.

Έχουμε πανδημία πεθαίνουν τόσοι χιλιάδες άνθρωποι παγκοσμίως κάθε μέρα, δε γίνεται να έχουμε και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο. Αν δεν εμβολιαστούμε σε μεγάλο ποσοστό θα συνεχίσουμε να ζούμε σε καθεστώς πανδημίας και θανάτων για πολύ καιρό ακόμα. Αυτό θέλετε; Για να τελειώσουμε με την πανδημία πρέπει να πάρουμε το -μηδαμινό κατ' εμέ- ρίσκο του εμβολιασμού.

Συγγνώμη, αλλά σε ποιο απο τα σχόλια της έχει ακριβώς παραθέσει μελέτες; Και...μάλιστα πότε πρόλαβε να παραθέσει και ένα σωρό τη στιγμή που η ίδια έχει αναφέρει ότι μόλις σήμερα άρχισε να δημοσιεύει στο forum.

Τώρα αν δεν μπορούμε να συμφωνήσουμε και σε αυτό που το βλέπουμε αμφότεροι δεν ξέρω πως θα βγάλουμε άκρη στα υπόλοιπα. :P Δείτε το μήνυμα 44, έχει 4 μελέτες. Με μεγάλη χαρά όμως να δούμε μελέτες που υποστηρίζουν και τα δικά σας λεγόμενα.
 

Guest 488121

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αγαπητοί αντιεμβολιαστές, Αναπαυθείτε πάνω στο ψεκασμένο συννεφάκι σας. Σας αφιερώνω φωτογραφίες των ηγετών σας για προσκύνημα. Πάντως, να είστε σίγουροι ότι πολύ σύντομα σε όλη την Ευρώπη, ο εμβολιασμός θα γίνει υποχρεωτικός για όλους. Περαστικά σας.

View attachment 84877View attachment 84878

View attachment 84879View attachment 84880
Μιλάς για ψεκασμενους και έχεις φώτο με τον dia και username Dias. Να φοράς την μασκουλα να μας προσέχεις. Πολύ πόνο ρε παιδιά για τους ανεμβολιαστους. Γιατί έτσι?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Παραθέτω ένα άρθρο που απαντά στο ζήτημα των μακροχρόνιων παρενεργειών:


Προφανώς τίποτα δεν μπορούμε να αποκλείσουμε, αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί εστιάζουμε μόνο σε μακροπρόθεσμες συνέπειες του εμβολίου αλλά αγνοούμε αυτές που μπορεί να προξενεί ο κορωνοϊός.

Ήδη βλέπουμε για το long covid, θέλω να πω υπάρχει φόβος για ένα εμβόλιο (του οποίου η τεχνολογία αναπτύσσεται δεκαετίες τώρα) αλλά όχι για τον ιό. Φυσικά κανείς μας δεν πήγε να εμβολιαστεί σαν να πηγαίνει στην παιδική χαρά, όλοι στο πίσω μέρος του μυαλού μας είχαμε αμφιβολίες.

Έχουμε πανδημία πεθαίνουν τόσοι χιλιάδες άνθρωποι παγκοσμίως κάθε μέρα, δε γίνεται να έχουμε και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο. Αν δεν εμβολιαστούμε σε μεγάλο ποσοστό θα συνεχίσουμε να ζούμε σε καθεστώς πανδημίας και θανάτων για πολύ καιρό ακόμα. Αυτό θέλετε; Για να τελειώσουμε με την πανδημία πρέπει να πάρουμε το -μηδαμινό κατ' εμέ- ρίσκο του εμβολιασμού.



Τώρα αν δεν μπορούμε να συμφωνήσουμε και σε αυτό που το βλέπουμε αμφότεροι δεν ξέρω πως θα βγάλουμε άκρη στα υπόλοιπα. :P Δείτε το μήνυμα 44, έχει 4 μελέτες. Με μεγάλη χαρά όμως να δούμε μελέτες που υποστηρίζουν και τα δικά σας λεγόμενα.
Μελέτες του CDC και επίσημα στατιστικά στο Ισραήλ δεν σου φτάνει?
 

snowy

Νεοφερμένος

Η snowy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 98 μηνύματα.
Πότε δεν θα καταλάβω το επιχείρημα του τύπου "το εμβόλιο είναι καινούργιο". Συγγενείς μου πριν πολλά χρόνια έβριζαν τη μητέρα μου επειδή με πήγε να κάνω το εμβόλιο κατά του τραχηλου της μήτρας όσο πιο γρήγορα μπορούσε. Τώρα αν τόσοι εκατομμύρια επιστήμονες κάνουν λάθος ή είναι όλοι συννενοημενοι μεταξύ τους για να αλλιωσουν το γνήσιο ελληνικο μας dna, νταξει δεν μπορώ να πω κάτι.
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Για να γίνει υποχρεωτικός θα πρέπει να γίνει άρση του ακαταδίωκτου. Άλλωστε ποιος γιατρός θα δεχτεί να μας βάζει κάτω με το ζόρι να μας χώνει τη βελόνα; Όποιος το κάνει θα έχει να φάει πολλές μηνύσεις.
Παιδαριώδης σκέψη. Υποχρεωτικό δεν σημαίνει με σωματική βία. Υπάρχουν και άλλοι τρόποι. Μη είσοδος σε Σχολή, αφαίρεση διαβατηρίου και άδειας οδήγησης, αναστολή εργασίας κλπ. Και μην ακούσω την παπαριά για ατομικά δικαιώματα και αντισυνταγματικότητα. Το συμφέρον του συνόλου είναι υπεράνω των ατομικών καπρίτσιων. Ήδη τα δικαστήρια αποφασίζουν και σύντομα και ο Άρειος Πάγος.

ΨΕΚΕΣ ΜΑΛΑΚΕΣ.jpg
 

Guest 561241

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδαριώδης σκέψη. Υποχρεωτικό δεν σημαίνει με σωματική βία. Υπάρχουν και άλλοι τρόποι. Μη είσοδος σε Σχολή, αφαίρεση διαβατηρίου και άδειας οδήγησης, αναστολή εργασίας κλπ. Και μην ακούσω την παπαριά για ατομικά δικαιώματα και αντισυνταγματικότητα. Το συμφέρον του συνόλου είναι υπεράνω των ατομικών καπρίτσιων. Ήδη τα δικαστήρια αποφασίζουν και σύντομα και ο Άρειος Πάγος.

View attachment 84881
Και από την εικόνα που δημοσίευσες δείχνει πόσο μυαλό έχεις... Μη σας ξανά ακούσω να λέτε ότι ο τσιτσιπας σας κάνει περήφανους!
 

Rene2004

Νεοφερμένος

Η Rene2004 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Παιδαριώδης σκέψη. Υποχρεωτικό δεν σημαίνει με σωματική βία. Υπάρχουν και άλλοι τρόποι. Μη είσοδος σε Σχολή, αφαίρεση διαβατηρίου και άδειας οδήγησης, αναστολή εργασίας κλπ. Και μην ακούσω την παπαριά για ατομικά δικαιώματα και αντισυνταγματικότητα. Το συμφέρον του συνόλου είναι υπεράνω των ατομικών καπρίτσιων. Ήδη τα δικαστήρια αποφασίζουν και σύντομα και ο Άρειος Πάγος.

View attachment 84881
Μάλλον κάτι δεν έχω καταλάβει καλά τόσο καιρό...Δεν εξηγείται αλλιώς...Αν κάνω το εμβόλιο δεν θα νοσήσει,δεν θα μπορεί να μεταδώσει και δεν θα μπει στην ΜΕΘ ο συμπολίτης μου και εγώ φυσικά μαζι;Ε αν είναι σίγουρα 100% αυτά τότε ναι μιλάμε για το συμφέρον του συνόλου.Εχω όμως την εντύπωση ότι κάτι τέτοιο δεν συμβαίνει.
 

snowy

Νεοφερμένος

Η snowy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 98 μηνύματα.
Υπάρχει άτομο που λέει πως ο Τσιτσιπας τον κάνει περήφανο; Μήπως είναι παρενέργεια του εμβολίου;
 

nicole1982

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nicole1982 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Γαλλικής Γλώσσας & Φιλολογίας (Αθήνα). Έχει γράψει 299 μηνύματα.
Σε προκαλώ να ψάξεις ποιος είναι ο Λουκ Μοντανιέ. Πολύ πριν ο κορωνοϊός κάνει την εμφάνισή του, 100 Γάλλοι ακαδημαϊκοί στείλαν επιστολή ζητώντας την αποπομπή του από τον Ιατρικό Σύλλογο καθώς απέρριπτε πλέον την παραδοσιακή ιατρική και τασσόταν υπέρ της ομοιοπαθητικής. Πολλοί θεώρησαν ότι λόγω ηλικίας έχασε τα λογικά του, μιας και τα λεγόμενά του σε επιστημονικά συνέδρια ήταν ξαφνικά γεμάτα ασυναρτησίες, ενώ σε όλη την προηγούμενη πορεία του μαχόταν υπέρ των εμβολίων και των αρχών που διέπουν την Ιατρική.
Και για τον Χριστόδουλο είπαν ότι πήγε από καρκίνο, αλλά δυστυχώς τον καρκίνο του τον χωσανε, τον δολοφόνησαν κοινώς, καθώς ήξερε πολύ καλά την λαίλαπα που έρχεται.

Συνήθως, αυτή είναι η τακτική όταν θες να βουλώσεις στόματα. Βγάζεις τον άλλον τρελό ή τον δολοφονείς.
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο τ. Aspiring Lawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,564 μηνύματα.
Μελέτες του CDC και επίσημα στατιστικά στο Ισραήλ δεν σου φτάνει?
Υπάρχει κάποια μελέτη του CDC ή του Ισραήλ που λέει ότι το εμβόλιο είναι επικίνδυνο ή κάνει αναφορά σε μακροπρόθεσμες παρενέργειες; Γιατί περί αυτού μιλάμε τώρα. Σε περίπτωση που υπάρχει, παρακαλώ να μου την κοινοποιήσετε για να τη λάβω υπ' όψιν.
 

Guest 561241

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μάλλον κάτι δεν έχω καταλάβει καλά τόσο καιρό...Δεν εξηγείται αλλιώς...Αν κάνω το εμβόλιο δεν θα νοσήσει,δεν θα μπορεί να μεταδώσει και δεν θα μπει στην ΜΕΘ ο συμπολίτης μου και εγώ φυσικά μαζι;Ε αν είναι σίγουρα 100% αυτά τότε ναι μιλάμε για το συμφέρον του συνόλου.Εχω όμως την εντύπωση ότι κάτι τέτοιο δεν συμβαίνει.
Οι εμβολιασμενοι και κολλάνε και μεταδίδουν τον ιό εξίσου με τους ανεμβολιαστους...
 

nicks1999

Νεοφερμένος

Ο nicks1999 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Όπως στα 18 έρχεσαι αντιμέτωπος με την επιλογή σχολής μέσα σε πόσες άλλες χωρίς να ξέρεις ποια ειναι η καλυτερη επιλογή ( προφανώς γιατί δεν ζεις 1000 ζωές για να τα δοκιμασεις όλα και να καταλήξεις στο καλύτερο), έτσι και το εμβόλιο. Απλά το κανείσ και προχωρασ. Δεν υπάρχει γιατί.
 

Guest 488121

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Rene2004

Νεοφερμένος

Η Rene2004 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Οι εμβολιασμενοι και κολλάνε και μεταδίδουν τον ιό εξίσου με τους ανεμβολιαστους...
Το γνωρίζω αλλά αφού συμβαίνει αυτό ζητώ να μάθω πια ευθύνη έχω απέναντι στην κοινωνία.Γιατι μερικοί εδώ μέσα μας λένε ψεκες και μας επιρρίπτουν ευθύνες.
 

snowy

Νεοφερμένος

Η snowy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 98 μηνύματα.
Οι εμβολιασμενοι και κολλάνε και μεταδίδουν τον ιό εξίσου με τους ανεμβολιαστους...
Αλλά με το εμβόλιο γλιτώνεις τη ΜΕΘ (με τη προϋπόθεση ότι θα υπάρχει ελεύθερη ΜΕΘ, προφανώς)
 

Rene2004

Νεοφερμένος

Η Rene2004 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Αλλά με το εμβόλιο γλιτώνεις τη ΜΕΘ (με τη προϋπόθεση ότι θα υπάρχει ελεύθερη ΜΕΘ, προφανώς)
Υπάρχουν εμβολιασμενοι συμπολίτες μας στις ΜΕΘ ή και γενικότερα άνθρωποι στον πλανήτη.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top