Θανατική ποινή

Είστε υπέρ ή κατά της θανατικής ποινής;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 127)

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.

το ξέρεις ότι η φυλακή (η εισόβια κάθειρξη) σαν ποινή αποκτινώνει και χειροτερεύει πολλές φορές, αντί να σοφρωνεί τον εγκληματία; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sylvia19

Νεοφερμένος

Η sylvia19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 66 μηνύματα.
(ν. βλεπω μεσα ειμαστακομα!
παιδια ενταξει,τιλεμετωρα.επομενως χαρη του κανεις,σκοτωσε τον να μην ταλαιπωραιται κι αυτος ο κακομοιρος?εοχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Malouta

Νεοφερμένος

Η Malouta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Παιδιά θέλω να κάνω μία διευκρίνιση γιατί βλέπω ότι οι περισσότεροι αναφέρεστε στους βιαστές και στους παιδεραστές και στους ψυχάκιες ως άξιους για τη μεγαλύτερη τιμωρία... Καταρχήν ας μη ξεχνάμε ότι πρώτα φτιάχνει η κοινωνία το άτομο και μετά το άτομο την κοινωνία...Τα άτομα αυτά στις περισσότερες περιπτώσεις έχουν "καεί" από το ίδιο το κοινωνικό σύστημα που τους υποβίβασε είτε μέσω της οικογενειακής βίας είτε με την προβολή λάθος προτύπων είτε με την έλλειψη ενδιαφέροντος. Επομένως εφόσον θεωρούμε την ποινή ενδεικτικό μέσο επιβολής του κοινωνικού δικαίου, θα πρέπει να κάνουμε μία πολύ προσεκτική διαλογή σε ό,τι αφορά το μέγεθος της ποινής , που φυσικά θα πρέπει να λαμβάνει υπόψη ολόκληρη τη ψυχοσύνθεση του δράστη, την πρόθεση , τις συνθήκες υπό τις οποίες έδρασε καθώς και πολλές ,πάρα πολλές άλλες παραμέτρους. Από αυτή τη σκοπιά ο ψυχάκιας σεξομανής βιαστής έχει πολλά περισσότερα ελαφρυντικά από τον έμπορο ναρκωτικών που δρα με βάση το χρήμα ,καθώς ο ένας είναι φύσην αδίστακτος και πειραγμένος, ο άλλος όμως επέλεξε από τους κοινωνικούς μηχανισμούς αυτόν που τον βολεύει περισσότερο για να πλουτίσει.
Και πάει λέγοντας...
Απλά διευκρινίζω λοιπόν ότι όταν μιλάμε για εφαρμογή της θανατικής ποινής ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να μιλάμε για καθολική εφαρμογή αλλά για ειδική και βασισμένη σε ποικίλα κριτήρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sylvia19

Νεοφερμένος

Η sylvia19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 66 μηνύματα.
καταρχας οι ψυχοπαθεις δεν θεωρουνται υπευθυνοι των πραξεων τους,στο τρελοκομειο τους κλεινουνε.

αλλα η θανατικη ποινη,το να λες σε καποιον σε σκοτωνουμε προμελετημενα βασει σχεδιου και ΝΟΜΟΥ δεν αξιζει σε κανεναν ,ο τι κι αν εχει κανει.και ακομα κι αν αξιζει δε θα επρεπε να γινεται,γιατι το κανουν ανθρωποι νομοταγεις και ηθικοι κατα τα αλλα,και μαυτον τον τροπο απανθρωπιζονται και οι ιδιοι,οσο κι αν νομιζουν οτι ετσι δικαιωνονται/παρηγορουνται.
ακομα και ο μεγαλυτερος εγκληματιας πολεμου/τρομοκρατης/δολοφονος εθνους δεν θα επρεπε να πεθανει ετσι.γιατι ετσι δεν δικαιωνεται κανενας.καλυτερα να πεσει θυμα δολοφονιας απο παθιασμενο πολιτη στο δρομο,την ωρα που μεταφερεται στις φυλακες.αλλα οχι καταδικαστει σε θανατο βασει ανθρωπίνων νομων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Malouta

Νεοφερμένος

Η Malouta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Ο ορισμός ψυχάκιας είναι παρεξηγημένος. Δεν αναφέρομαι στις βαριές περιπτώσεις που σίγουρα μπαίνουν τρελοκομείο αλλά στις ήπιες που δεν παύουν να αποτελούν ψυχασθένεια αλλά που δυστυχώς δε λαμβάνονται υπόψη τις περισσότερες φορές.
Επίσης συμφωνώ ότι η θανατική ποινή αποτελεί ένδειξη απίστευτης σκληρότητας αλλά εξίσου σκληρή είναι - όπως εφαρμόζεται σήμερα- η κάθε ποινή. Επομένως αν πρόκειται να αναθεωρήσουμε τις απόψεις μας σχετικά με τη Θ.Π ας αναθεωρήσουμε γενικά για κάθε ποινή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georg13pao

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο georg13pao αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 369 μηνύματα.
το ξέρεις ότι η φυλακή (η εισόβια κάθειρξη) σαν ποινή αποκτινώνει και χειροτερεύει πολλές φορές, αντί να σοφρωνεί τον εγκληματία; :)

Τα παράπονά σου στο σωφρονιστικό σύστημα ;) Ο σωφρονισμός ως ιδέα δε θα έπρεπε να το επιτρέπει αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sylvia19

Νεοφερμένος

Η sylvia19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Επομένως αν πρόκειται να αναθεωρήσουμε τις απόψεις μας σχετικά με τη Θ.Π ας αναθεωρήσουμε γενικά για κάθε ποινή

(πολυ ενδιαφερον αυτο,πως και με ποια κριτηρια μπορεις να ξεχωριζεις τον πραγματικα ψυχακια απτον απλα κακο/αρρωστημενο/νοητικα και ηθικα πειραγμενο.θα το ψαξω λιγο.)

Καλα,το σωφρονιστικο συστημα γενικοτερα χρηζει εξυγιανσης.αλλα το σιγουρο ειναι οτι ποινες χρειαζονται.ειναι εξακριβωμενα αποτρεπτικες του εγκληματος.αλλιως κιεγω που δεν ειμαι ψυχοπαθης θα πηγαινα πανω σε μια στιγμη εξαρσης και θα σκοτωνα αυτον που με τσαντισε.αλλαα ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΩΣ ΤΙΜΩΡΙΑ ισως χρειαζεται αναθεωρηση,δεν ξερω,αλλα συμφωνα με τη δικη μου λογικη δε θα επρεπε καν να συζητιεται.

(να ρωτησω απο περιεργεια αν σπουδαζεις κοινωνιολογια,λογω της λογικης πορειας που χρησιμοποιεις)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
«διόγκωση» και «μηδενιστική αντίληψη» είναι όταν στον μήνα έχουμε υπεραρκετές ληστείες και εν ψυχρώ δολοφονίες; ε; εκτός και αν τα θύματα είναι ηθοποιοί των ΜΜΕ... όσο για το αν είμαι θύμα άσε να το κρίνω εγώ καλύτερα, δεν σου πέφτει λόγος! επίσης και εσύ και όλοι μας είμαστε θύματα από την στιγμή που πληρώνουμε φόρους σε αυτήν την χώρα...με προορισμό κάποιες τσέπες και όχι για την συνταγματική προάσπιση των δικαιωμάτων των ανθρώπων!

για τη συνταγματικη προασπιση των δικαιωματων υπευθυνος εισαι ΚΑΙ εσυ. πες μου λοιπον, τι κανεις για να τα προασπισεις εκτος απο το να κλαψουριζεις για την... δηθεν... αποτυχημενη ελλαδιτσα;

για παράδειγμα "φωνάζω" μαζί με άλλα παιδιά στις συνελεύσεις για καλύτερη ποιότητα συγγραμμάτων και έγκαιρη παραλαβή και oι παρατάξεις, με γράφουν στα τρυφερά τους
καμια αλλη παρεμβαση κανεις; καμια αλλη ουσιαστικη προσπαθεια;

σαν νέος άνθρωπος, αυτή η χώρα σε εμπνέει; ε; που ολημερίς και οληνυχτίς αντί να ακούς κάτι προοδευτικό από συνανθρώπους ή ΜΜΕ (πάσης μορφής) ακούς διαπιστώσεις μια αέναης κοινωνικής κατρακύλας..

εγω προσωπικα ακουω και για προοδους, δεν εχω εχω κλεισει τα αυτια μου σε τετοιες ειδησεις. εσυ απο την αλλη, πιστευω οτι το εχεις κανει, και, απλα, παρακολουθεις ειδησεις απο τα ΜΜΕ που μονο για "κοινωνικες κατρακυλες" μιλουν, γιατι, οπως και να το κανουμε, αυτες οι συναισθηματικα φορτισμενες ειδησεις ειναι που θα ανεβασουν τα νουμερα.

οτι υπαρχουν επιτευγματα, αναπτυξη και προοδος ειναι γεγονος. το αν επιλεξουμε να τα παρακολουθουμε και να τα στηριζουμε ειναι επιλογη.
δεν νιωθω περιφανος για την "ελλαδα" γιατι η ελλαδα δεν ειναι υπαρκτο προσωπο.
αντιθετα μπορω να νιωσω περιφανος για ανθρωπους που παλευουν για την προοδο.

επίσης, ναι από τους άλλους έχοντες "εξουσία" περιμένω να λυθούν τα προβλήματα, διότι γι' αυτόν τον λόγο τους ψήφισα...προσωπικά, δεν έχω "νομικές" δυνάμεις για να αλλάξω τον "κόσμο" όπως λέτε...18 χρόνια ζωής, ακούω ότι οι "αλλαγές" μπορούν να γίνουν μέσα από την κοινωνία, μέσα από τους ίδιους τους ανθρώπους...αλλά, δεν αναρρωτηθήκαμε ποτέ, ότι ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός με υποκειμενική αντίληψη της "αλλαγής",...κτλ. παρ' όλα αυτά, δεν βλέπω να τηρούνται και οι δημοκρατικότεροι όλων, "νόμοι" για πολλά θέματα, νόμοι που θεσπίστηκαν ύστερα από τεράστιους αγώνες κα θυσίες του λαού, ώστε να αποδίδονται ιδιαίτερα σκληρές ποινικές κυρώσεις εκεί που πρέπει και όταν πρέπει...πρόσεχε όχι πάντα, αλλά εκεί που πρέπει και όταν πρέπει!
αποφασισε τελικα, εισαι προθυμος να βοηθησεις στην προοδο; οχι μονο σε θεματα νομικου επιπεδου, αλλα σε θεματα που ειναι πολυ πιο κοντα σε σενα. σε θεματα δηλαδη που αφορουν την κοινωνια (ναι, ναι, αυτη την σαπια οπως την αποκαλεις). Αν μου πεις οτι πολυ απλα αναθετεις σε αλλους την υποχρεωση σου, μεσω της ψηφου σου, θα σου πω οτι αυτο απεχει παρα πολυ απο τη δημοκρατια και ως εκ τουτου θα ειναι οξυμωρο να την επικαλεισαι.


μήπως και για αυτήν την κατάντια της ανώτατης παιδείας (του πωπού) ευθύνομαι και εγώ
ποσα μαθηματα χρωστας καμαρι μου; γιατι στο προγραμμα σπουδων σου εχεις 39 μαθηματα σε 4 ετη. με αυτα που μου λες, η εξεταστικη σου θα διαρκεσει μονο δυο μερες.

οχι, τα προβληματα της παιδειας δεν ειναι κατι στο οποιο εχεις ευθυνη εσυ, αλλα ειναι κατι που πρεπει να αλλαξεις

οσο για τα συγγραματα, ποιον περιμενεις να πιεσει τη διοικηση να πιεσει; τους ανθρωπους που ψηφισες στις βουλευτικες;


το ξέρεις ότι η φυλακή (η εισόβια κάθειρξη) σαν ποινή αποκτινώνει και χειροτερεύει πολλές φορές, αντί να σοφρωνεί τον εγκληματία;
επειδη... η ποινη αποκτηνωνει τους φυλακισμενους... πρεπει να τους σκοτωνουμε πριν τους αποκτηνωσει. ή θα ηταν μηπως καλυτερα να βελτιωσουμε το σωφρονισμο;


Υ.Γ. μιλωντας για παρακμασμενη κοινωνια, συγκρητικα με αλλες χωρες ειμαστε σε πολυ καλυτερη κατασταση. βλεπε ΗΠΑ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Malouta

Νεοφερμένος

Η Malouta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Δε σπουδάζω κοινωνιολογία... απλά είμαι πορωμένη με τη ψυχιατρική, που φυσικά λαμβάνει υπόψη της ΚΑΙ την κοινωνιολογία.. :) .. Εν τέλει συμφωνούμε : Η ποινή έχει χαρακτήρα επανόρθωσης και όχι σκοπό την "εξάλειψη" του δράστη !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sylvia19

Νεοφερμένος

Η sylvia19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 66 μηνύματα.
και αν οχι την επανορθωση(ντεντ πιπλ αρ ντεντ:xixi:)τουλαχιστον την τιμωρια.αλλα οχι το θανατο,μεικ λαβ νοτ γουορ.(πλακα κανω σαφως.)

((ψυχολογια θα ηταν η δευτερη μαντεψια μου;))
-----------------------------------------
ουπς..ψυχιατρικη ειπες ε οχι ψυχολογια σορι,ειδες,θα εχανα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Malouta

Νεοφερμένος

Η Malouta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Κ εσύ κάτι συναφές?? Ψυχολογία και ψυχιατρική μακρινοί συγγενείς αλλά ,όπως και ν α το κάνουμε συγγενείς! Το ανεπανόρθωτο της θανατικής ποινής είναι όντως το πιο σοβαρό επιχείρημα αλλά εξίσου σοβαρό είναι και το ανεπανόρθωτο των ισοβίων : "Τα χρόνια που χάθηκαν στη φυλακή δε γυρίζουν πίσω...."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sylvia19

Νεοφερμένος

Η sylvia19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 66 μηνύματα.
τα χρονια που χανονται στη φυλακη δε γυριζουν πισω,αλλα ουτε τα υποψηφια θυματα μου εαν δεν υπηρχε η ποινη της ισοβιας καθειρξης(--10 χρονακια πανωκατω)

σοβαρα τωρα,ψυχολογια και ψυχιατρικη ακομα περισσοτερο ειναι τα αντικειμενα με τα οποια ειμαι 'απο μακρια κιαγαπημενοι'.με γοητευουνπολυ αλλα με τρομαζουν αλλο τοσο.

(μεσα μαζικης:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diana222

Νεοφερμένος

Η diana222 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 72 μηνύματα.
είναι φοβερό να αφαιρέσεις τη ζωή κάποιου. όμως τελικά είναι χειρότερο να τον σκοτώσεις και να τελειώσει εκεί, ή να τον έχεις μια ζωή στη φυλακή; θεωρώ πάντως ότι κανείς δεν έχει το διακαίωμα να αφαιρέσει τη ζωή του άλλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sylvia19

Νεοφερμένος

Η sylvia19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 66 μηνύματα.
είναι φοβερό να αφαιρέσεις τη ζωή κάποιου. όμως τελικά είναι χειρότερο να τον σκοτώσεις και να τελειώσει εκεί, ή να τον έχεις μια ζωή στη φυλακή; θεωρώ πάντως ότι κανείς δεν έχει το διακαίωμα να αφαιρέσει τη ζωή του άλλου.

ειναι πολυ χειροτερο να τον σκοτωσεις και να τελειωσει εκει.γιατι ουσιαστικα δεν εχει τελειωσει εκει,συνεχιζεις να παθιαζεσαι με αυτο και να πνιγεσαι απο την αδικια για ολη την υπολοιπη ζωη σου.χωρις να αναφερουμε τις περιπτωσεις των καταφορων αδικιων και των καθαρων 'φόνων' απο αυτη την ποινη στις αναπτυσσομενες χωρες.

φυσικα και κανεις δεν εχει το δικαιωμα να αφαιρεσει τη ζωη του αλλου.γιαυτο και η θανατικη ποινη δεν θα επρεπε να υφισταται υπο καμια συνθηκη και περαν συζητησεως.γιατι αποτελει αυτο ακριβως:επικυρωμενη απο το νομο αφαιρεση μιας ζωης.και αυτος που καλειται να 'τιμωρηθει' ετσι το ξερει.πεθαινει σκεφτομενος 'δεν αξιζω τιποτα,με σκοτωνουν με χαρα γιατι δε θεωρουμαι πλεον ανθρωπος.'
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofia21

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 377 μηνύματα.
και εγώ συμφωνώ απόλυτα diana. ποιος είναι ο σκοπός? να αφαιρέσεις τη ζωή κάποιου ή να τον κάνεις να καταλάβει τι έπραξε? με το να τον σκοτώσεις χάρη του κάνεις. και με αυτό τον τρόπο δεν τον κάνεις να πληρώσει, αφού ούτως ή άλλως νεκρός κανείς δε σκέφτεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
πάντως βλέπω ότι όλες σας, μιλάτε από θέση ισχύος!

θα ήθελα να μου εκφράζατε τις ίδιες θέσεις σας, ενώ ο πατέρας ή η μητέρα σας ήταν δολοφονημένοι και ο δολοφόνος μπόρεσε και ολοκλήρωσε την «μειωμένη» ποινή του με τα ελαφρυντικά,...κτλ...εκεί σας θέλω

όλα τα άλλα, είναι άλλα λόγια να αγαπιόμαστε :fss:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sylvia19

Νεοφερμένος

Η sylvia19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 66 μηνύματα.
παιδια μην τρελαθουμε,δεν ειναι μονο θεμα σκοπου.(τιμωριας.)δεν αφορα μονο τον εγκληματια.αφορα και εμας.ειναι θεμα αρχων.δε δεχομαι να επικυρωσω καποιο νομο που αφαιρει τη ζωη ενος ανθρωπου,ενος εγκληματια.ειναι απανθρρωπο,ανηθικο.αν αυριο βρεθω να εχω κανει φονο απο παρανοια η για οποιονδηποτε λογο δε θα μπορουσα να διανοηθω οτι η πολιτεια εχει το δικαιωμα να μου αφαιρεσει τη ζωη.με ενοχλει ιδεολογικα,και μονο ως σκεψη.οσο κι αν θα ηθελα να δω καποιο βιαστη να πεθαινει,ως ανθρωπος δεν εχω το δικαιωμα να το κανω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofia21

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 377 μηνύματα.
δεν ειναι αλλα λογια, ειναι οι αποψεις μας. αν δεν σου αρεσουν, τουλαχιστον σεβασου τες. η αποψη μου θα ηταν η ιδια, ό,τι και αν ειχε γινει.
-----------------------------------------
παιδια μην τρελαθουμε,δεν ειναι μονο θεμα σκοπου.(τιμωριας.)δεν αφορα μονο τον εγκληματια.αφορα και εμας.ειναι θεμα αρχων.δε δεχομαι να επικυρωσω καποιο νομο που αφαιρει τη ζωη ενος ανθρωπου,ενος εγκληματια.ειναι απανθρρωπο,ανηθικο.αν αυριο βρεθω να εχω κανει φονο απο παρανοια η για οποιονδηποτε λογο δε θα μπορουσα να διανοηθω οτι η πολιτεια εχει το δικαιωμα να μου αφαιρεσει τη ζωη.με ενοχλει ιδεολογικα,και μονο ως σκεψη.οσο κι αν θα ηθελα να δω καποιο βιαστη να πεθαινει,ως ανθρωπος δεν εχω το δικαιωμα να το κανω.
και ως θεμα ιδεολογιας και αρχων με ενοχλει. τωρα ομως απαντησα μονο απο αποψη σκοπου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
δεν ειναι αλλα λογια, ειναι οι αποψεις μας. αν δεν σου αρεσουν, τουλαχιστον σεβασου τες. η αποψη μου θα ηταν η ιδια, ό,τι και αν ειχε γινει.
-----------------------------------------

και ως θεμα ιδεολογιας και αρχων με ενοχλει. τωρα ομως απαντησα μονο απο αποψη σκοπου

μα με αυτήν την λογική, πλέον όλοι οι νόμοι είναι άχρηστοι...οπότε ας επικυρώσουμε μια γενικευμένη ανομία και να τα «βαφτίσουμε» όλα ηθικά, όλα τέλεια, όλα νόμιμα...διότι η λειτουργία του νόμου όταν πρέπει ενοχλεί από ότι φαίνεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofia21

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 377 μηνύματα.
είπα εγώ να τα κανουμε ολα ηθικα ή ανήθικα? ουτε για τους νομους μιλησα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top