Θανατική ποινή

Είστε υπέρ ή κατά της θανατικής ποινής;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 127)

Nikos93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Βασικα θα ημουν συμφωνος αν καποιος κρατουμενος μετα απο ελεγχο ψυχικης καταστασης ηθελε να εφαρμοστει πανω του η θανατκη ποινη . Κατι σαν επιλογη δηλαδη .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gtdead

Νεοφερμένος

Ο Gtdead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 42 μηνύματα.
To πρόβλημα με την θανατική ποινή είναι ότι είναι άχρηστη στην πρόληψη του εγκλήματος. Εμένα πάντα μου άρεσε η ιδέα, αλλά δεν λέει και πολλά. Αν ήταν καλή λύση, τότε είδη θα είχαν βρει τρόπους για manipulation ώστε ο κατάδικος να απαρνείται το δικαίωμα της ζωής. 'Εχω μερικές ιδέες, αλλά δεν θέλω να τις αποκαλύψω εδώ. Μπορώ βέβαια να τις πουλήσω :D .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agiostimotheos

Δραστήριο μέλος

Ο agiostimotheos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 562 μηνύματα.
Dark mind the above
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto.s

Πολύ δραστήριο μέλος

Η myrto.s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.
Αυτο ομως δεν σημαινει πως δεν πρεπει να τους δωθει η ευκαιρια να καταλαβουν το λαθος τους.

Κι εγώ αυτο λέω!;)

To πρόβλημα με την θανατική ποινή είναι ότι είναι άχρηστη στην πρόληψη του εγκλήματος. Εμένα πάντα μου άρεσε η ιδέα, αλλά δεν λέει και πολλά. Αν ήταν καλή λύση, τότε είδη θα είχαν βρει τρόπους για manipulation ώστε ο κατάδικος να απαρνείται το δικαίωμα της ζωής. 'Εχω μερικές ιδέες, αλλά δεν θέλω να τις αποκαλύψω εδώ. Μπορώ βέβαια να τις πουλήσω

παίζει κι αυτό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Atzaki

Νεοφερμένος

Η Atzaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Κοιταξτε παιδια..... Εγω εαν και πιστευω πως ειναι πολυ ακραιο... Σε εγκληματα οπως η παιδεραστια και ο βιασμος σοβαρα νομιζω πως επιβαλεται...!!! Ειναι πολυ σκληρο να πεθαινει ενας δικος σου ανθρωπος και ειδικα με τετοιες κατηγοριες, αλλα εαν εχει διαπραξει ΟΝΤΩΣ εγκληματα σαν και αυτα που ανεφερα παραπανω του αξιζει.... Χωρις παρεξηγηση....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nitsa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 389 μηνύματα.
ειμαι υπερ,αλλα σε ακραιες περιστασεις κ μονο εφοσον ειναι αποδεδειγμενη 100% η ενοχη καποιου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Πότε μπορείς να είσαι 100% σίγουρος για οτιδήποτε;:P
Εγώ είμαι κατά σε κάθε περίπτωση,κυρίως επειδή θεωρώ πως η απαδοχή της θανατικής ποινής ισοδυναμεί με παραδοχή της αποτυχίας του σωφρονιστικού συστήματος.Αντί να καταφεύγουμε σε βαρβαρότητες θα μπορούσαμε να προσπαθήσουμε να το βελτιώσουμε.
Αυτό που με προβληματίζει,είναι το πώς άνθρωποι οι οποίοι δηλώνουν ιδιαιτέρως θρησκευόμενοι,στην πλειοψηφία τους είναι υπέρ.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elpida<3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ελπίδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Εγω πιστευω πως αφου τη ζωη μας την εδωσε ο Θεος, εκεινος μονο μπορει και να μας την παρει. Παρ' ολα αυτα, θεωρητικα μιλωντας και σε ακραιες περιπτωσεις,-σορρυ αν το εχει ηδη πει καποιος(δεν διαβασα ολα τα posts)-πιστευω πως κατι τετοιο θα ταιριαζε σαν ποινη προς το βιασμο και την ακραια κακοποιηση των ζωων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georg13pao

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο georg13pao αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Θανατική ποινή=επίσημη δολοφονία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meidei

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο meidei αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 381 μηνύματα.
Το ότι είναι μια μη αντιστρέψιμη διαδικασία, μου είναι αρκετό για να τη θεωρώ απαράδεκτη.


Υγ. Να υπενθυμίσω ότι υποτίθεται ότι σκοπός της τιμωρίας του εγκλήματος είναι κυρίως η αναμόρφωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nitsa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 389 μηνύματα.
Το ότι είναι μια μη αντιστρέψιμη διαδικασία, μου είναι αρκετό για να τη θεωρώ απαράδεκτη.


Υγ. Να υπενθυμίσω ότι υποτίθεται ότι σκοπός της τιμωρίας του εγκλήματος είναι κυρίως η αναμόρφωση.

σ αυτο εχεις δικιο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orestes

Δραστήριο μέλος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
πιστευω πως κατι τετοιο θα ταιριαζε σαν ποινη προς το βιασμο και την ακραια κακοποιηση των ζωων.

Όχι. Ούτε σε αυτή την περίπτωση αρμόζει η θανατική ποινή... Ιατρική βοήθεια θα έλεγα πως απαιτείται... Δεν μπορείς να κρίνεις εάν ο άλλος επιδέχεται σωφρονισμό όσο ακραίος και να φαντάζει ο βιασμός και η κακοποίηση ζώων. Πολύ απλά σκέψου τι μπορεί να έχει αντιμετωπίσει ο συγκεκριμένος άνθρωπος στην παιδική του ηλικία για να προβεί σε τέτοιες πράξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georg13pao

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο georg13pao αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Γιατι, τι έχουν αυτές οι πράξεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nitsa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 389 μηνύματα.
οταν βλεπεις τα πραγματα απ εξω ειναι ευκολο να βγαζεις συμπερασμα, ομως οταν συμβει κατι σε καποιον δικο σου ανθρωπο,δε μπορεις να αποδεχτεις πως δε θα τιμωρηθει αναλογα.

ετσι μου φαινεται τουλαχιστον....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orestes

Δραστήριο μέλος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Γιατι, τι έχουν αυτές οι πράξεις;

Το να βιάσεις και να κακοποιήσεις ζώο;;; Τίποτα μωρέ, απολύτως υγιής συμπεριφορά μου φαίνεται.. :sick:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georg13pao

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο georg13pao αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Το να βιάσεις και να κακοποιήσεις ζώο;;; Τίποτα μωρέ, απολύτως υγιής συμπεριφορά μου φαίνεται.. :sick:

Ποιος το κρίνει ότι δεν είναι νορμαλ συμπεριφορά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elpida<3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ελπίδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Όχι. Ούτε σε αυτή την περίπτωση αρμόζει η θανατική ποινή... Ιατρική βοήθεια θα έλεγα πως απαιτείται... Δεν μπορείς να κρίνεις εάν ο άλλος επιδέχεται σωφρονισμό όσο ακραίος και να φαντάζει ο βιασμός και η κακοποίηση ζώων. Πολύ απλά σκέψου τι μπορεί να έχει αντιμετωπίσει ο συγκεκριμένος άνθρωπος στην παιδική του ηλικία για να προβεί σε τέτοιες πράξεις.


καλα δεν ειπα οτι ειμαι υπερ...χμμ οκ το παιρνω πισω, αλλα και παλι πιστευω πως σε αυτες τις περιπτωσεις αξιζει αν οχι να αφαιρεσεις, να καταστρεψεις τη ζωη του αλλου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nitsa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 389 μηνύματα.

Orestes

Δραστήριο μέλος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Ποιος το κρίνει ότι δεν είναι νορμαλ συμπεριφορά;

Οι ηθικοί κανόνες, οι νόμοι, ο θεσμός της δημοκρατίας, και πάνω απ'όλα η πλειοψηφία των πολιτισμένων ανθρώπων..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Atzaki

Νεοφερμένος

Η Atzaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Όχι. Ούτε σε αυτή την περίπτωση αρμόζει η θανατική ποινή... Ιατρική βοήθεια θα έλεγα πως απαιτείται... Δεν μπορείς να κρίνεις εάν ο άλλος επιδέχεται σωφρονισμό όσο ακραίος και να φαντάζει ο βιασμός και η κακοποίηση ζώων. Πολύ απλά σκέψου τι μπορεί να έχει αντιμετωπίσει ο συγκεκριμένος άνθρωπος στην παιδική του ηλικία για να προβεί σε τέτοιες πράξεις.

Kοιταξε και να εχει αντιμετωπισει καποιες ακραιες καταστασεις στην παιδικη του ηλικια αυτο δεν σημαινει πως πρεπει τα ψυχολογικα του προβληματα να τα βγαζει πανω σε αλλους... Ας τον βοηθησουν οι γυρω του... Ή ακομα καλυτερα ο εαυτος του.... Ειδικα στην παιδεραστια εγω ειμαι υπερ στο να εφαρμοστει μια ποινη τετοιου ειδους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top