Θέλω πολύ να γίνω απουσιολόγος

metspanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο metspanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Λοιπον παιδια, θα σας μιλησω ως δασκαλος σας και ως φιλος σας. Ο στοχος πρεπει να ειναι η γνωση και οχι ο βαθμος. Ο μεγαλος βαθμος δεν δειχνει απαραιτητα ευφυια, οξυνοια, αλλα και πιεση στους καθηγητες απο τους γονεις, πιεση στα παιδια απο τους γονεις, καλη οικονομικη και κοινωνικη κατασταση μαθητη. Ειδικα τωρα, ο απουσιολογος φερει μεγαλη ευθυνη και γινεται ο κακος της ταξης του, αφου θα πρεπει να βαλει απουσια σε οποιοδηποτε μαθητη ακομη και τον κοπανατζη και οχι να τον καλυψει. Εγω, στο λυκειο, αν και ειχα πρωτευσει στην ταξη, αρνηθηκα να παρω το απουσιολογιο, ακριβως για να μην εχω αυτες τις δυσκολιες και το παραχωρησα σε μια συμμαθητρια μου. Ακουστε τη γνωμη ενος δασκαλου της ελληνικης γλωσσης μας και μη ζητατε βραβεια και τιμες αλλα να κυνηγατε τη γνωση και τη μαθηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Αν ημουν καθηγητρια θα επιανα ολους αυτους τους ''καλους'' γονεις και θα τους ελεγα: Σταματηστε να αναγκαζεται τα παιδια σας να κυνηγουν το 20! Τι ειναι το 20; ΤΙΠΟΤΑ! Πεστε μου ενα ατομο ( σωστο) το οποιο θα ρωτησει καποιον 27 χρονων: ρε συ ποσο ειχες γραψει στο διαγωνισμα της φυσικης στο α τριμηνο της γ γυμνασιου; ΔΗΛΑΔΗ ΕΛΕΟΣ! κανενας εξω στην κοινωνια δεν θα σε ρωτησει καν με ποσο εβγαλες την β γυμνασιου. Η καταπιεση απο τους γονεις ειναι πιστευω ο πιο σημαντικος παραγοντας που τα παιδια αρχιζουν να λενε: ''θελω πολυ να γινω απουσιολογος'', μεσα τους δεν το θελουν αληθινά , το θελουν για να ικανοποιησουν τους γονεις τους με τις υψηλές απαιτήσεις. Που αυτοι οι κυριοι που θελουν τα παδια τους αριστουχους εβγαζαν 13 και 14. Δεν εχει σημασια το απουσιολογιο, σημασια εχει να μαθεις 5 πραγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The little musician boy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 134 μηνύματα.
Προσωπικά θεώρω πως το απουσιολόγιο μόνο υποχρεώσεις φέρνει και για να μην μιλάω αόριστα:
Ζωντανό παράδειγμα μια φιλη μου που είναι και απουσιολόγος.Όλη την ώρα κοιτάει ποιος λείπει έχοντας άγχος μήπως ξεχάσει κανέναν και το φορτωθεί αυτή μετά.Κάθε φορά που έχουμε γυμναστική πρέπει να κουβαλάει μαζί της το απουσιολόγιο σε όλο το διάλειμμα.Αλλά η ίδια και όλο της το σόι έχει ψύχωση για την σημαία και το απουσιολόγιο.Επομένως,δν σου προφέρει απολύτως τίποτα το απουσιολόγιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

varicap

Νεοφερμένος

Ο varicap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Διαβάζω τεράστια λάθη.
1ον. Και βέβαια θα σε ρωτήσουν τι βαθμό είχες στο καθένα μάθημα. Το πρώτο που ρωτούν σε ξένα Πανεπιστήμια π.χ όπου φοιτώ εγώ σήμερα.
2ον. Ο βαθμός είναι αφενός επιβράβευση, αφετέρου μέτρηση από κάποιον έμπειρο της αφομοίωσης της αντίστοιχης πληροφορίας. Αν κάποιοι δεν κάνουν σωστά την δουλειά τους αυτό είναι κάτι άλλο.
3ον Η ανάπτυξη ανταγωνισμού είναι καλή διότι στην αρένα των πρώτων δημιουργούνται τα ρεκόρ

Μέχρι εκεί καλά. Μερικοί βέβαια συνδέουν το απουσιολόγιο με εξουσία και αυτό είναι λάθος. Στη βάση του θεσπίστηκε σωστά. Είναι η αναγνώριση ότι μια τέτοια διαδικασία που απαιτεί επιμέλεια και ωριμότητα, ανατίθεται σε κάποιον καλό μαθητή.

Το να κυνηγάς αυτό καθαυτό το απουσιολόγιο δεν λέει τίποτα. Το να κυνηγάς τη γνώση που θα σε οδηγήσει σε αυτό είναι η ουσία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lili.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Ποτε δεν ειχα μανια να γινω απουσιολογος και ποτε -καθ'ολη την διαρκεια των σχολικων μου ετων- δεν πιεστηκα σε τιποτα οσον αφορα στο διαβασμα απο τους γονεις μου.. ισως επειδη ανεκαθεν διαβαζα αρκετα απο μονη μου, χωρις εξτρα παρακινηση.. Ενα ειναι το θεμα στο σχολειο : να αποκομισετε οσο το δυνατον περισσοτερες γνωσεις και να μην αφηνετε κενα.. διοτι τα οποια κενα μετα θα τα βρειτε στις πανελληνιες που κρινεται το μελλον σας και ισως τοτε να ειναι αργα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Κι εγώ θελω το απουσιολογιο,αλλα δεν εβγαλα αρκετα υψηλο μ.ο τα 2 πρωτα εξαμηνα για να το πάρω:-(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ανευθηνη

Νεοφερμένος

Η ανευθηνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
παιδιααααααα βοηθειααααα ειμαι νεα απουσιολογοσ και σημερα{πρωτη μερα στο σχολειο μετα απο πληρη χαλαρωση } ξεχασαααα το απουσιολογιο στην ταξη τι θα γινει αυριο που θα παω στο σχολειο πλζζζζζζ χελπππππ:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eliminated

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Eliminated αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 391 μηνύματα.
πλάκα κάνετε έτσι; εμένα όποτε με βάζαν αποσιολόγο ή αναπληρωτή έτρεχα να βρω άτομο για να κάνω αλλαγή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ανευθηνη

Νεοφερμένος

Η ανευθηνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Οκ φίλε το ξέρω αλλά πλζ πες μια απάντηση είναι πολύ επείγων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
παιδιααααααα βοηθειααααα ειμαι νεα απουσιολογοσ και σημερα{πρωτη μερα στο σχολειο μετα απο πληρη χαλαρωση } ξεχασαααα το απουσιολογιο στην ταξη τι θα γινει αυριο που θα παω στο σχολειο πλζζζζζζ χελπππππ:worry:

Τιποτα δεν θα γίνει βρε, το πολύ πολυ να το βρει η καθαριστρια και να το πάει στο γραφειο, και ότι ήταν να κάνεις σημερα το μεσημερι να το κάνεις αύριο το πρωι πριν την προσευχη ή πριν μπείς στην ταξη... Ή μπορείς να περασεις τις σημερινες μαζι με τις αυριανες... Ηρέμησε :)

πσ. Καλά λεω εγω ότι το απουσιολόγιο μόνο άγχος και επιπλέον φόρτωμα φέρνει... :whistle::whistle:
πσ2. ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΞΕΧΑΣΕΣ ΤΟ ΑΠΟΥΣΙΟΛΟΓΙΟ ΣΤΗΝ ΤΑΞΗ, ΑΠΟΥΣΙΟΛΟΓΟΣ ΠΡΑΜΑ?? :mad::mad::mad: Καλά το έβαλες το νικ :P

Aαα και καλωσήρθες :rolleyes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Eliminated

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Eliminated αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 391 μηνύματα.
υπάρχουν και χειρότερα. ένας παλιός συμμαθητής μου πήγε να βάλει το χαρτί της ημέρας στο βιβλιαράκια και έπεσαν και μπερδεύτηκαν όλα τα χαρτιά όλων των τμημάτων. τα έβαλε μέσα όπως ήταν και έφυγε... :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ανευθηνη

Νεοφερμένος

Η ανευθηνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Τιποτα δεν θα γίνει βρε, το πολύ πολυ να το βρει η καθαριστρια και να το πάει στο γραφειο, και ότι ήταν να κάνεις σημερα το μεσημερι να το κάνεις αύριο το πρωι πριν την προσευχη ή πριν μπείς στην ταξη... Ηρέμησε :)

πσ. Καλά λεω εγω ότι το απουσιολόγιο μόνο άγχος και επιπλέον φόρτωμα φέρνει... :whistle::whistle:
πσ2. ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΞΕΧΑΣΕΣ ΤΟ ΑΠΟΥΣΙΟΛΟΓΙΟ ΣΤΗΝ ΤΑΞΗ, ΑΠΟΥΣΙΟΛΟΓΟΣ ΠΡΑΜΑ?? :mad::mad::mad: Καλά το έβαλες το νικ :P

Aαα και καλωσήρθες :rolleyes:
Όχι, όλα τα έχω γράψει και έχω βάλει όλες τις απουσίες. Μόνο το ξέχασα όταν έφαγα δεν είναι και δύσκολο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Όχι, όλα τα έχω γράψει και έχω βάλει όλες τις απουσίες. Μόνο το ξέχασα όταν έφαγα δεν είναι και δύσκολο.

Ναι αυτο σου λέω... Δεν ξέρω πώς είναι σε εσάς, στο δικό μας σχολείο όταν σχολάμε οι απουσιολόγοι σκίζουν το μπλε χαρτακι και το βαζουν σε εναν φακελο με άλλα μπλε χαρτάκια, και μετά τα αφήνουν εκει διπλα τα απουσιολογια και τα βιβλία υλης και φευγουν.. :P Εσύ το έβαλες το μπλε χαρτακι στον φάκελο ή όχι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ανευθηνη

Νεοφερμένος

Η ανευθηνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Τιποτα δεν θα γίνει βρε, το πολύ πολυ να το βρει η καθαριστρια και να το πάει στο γραφειο, και ότι ήταν να κάνεις σημερα το μεσημερι να το κάνεις αύριο το πρωι πριν την προσευχη ή πριν μπείς στην ταξη... Ή μπορείς να περασεις τις σημερινες μαζι με τις αυριανες... Ηρέμησε :)

πσ. Καλά λεω εγω ότι το απουσιολόγιο μόνο άγχος και επιπλέον φόρτωμα φέρνει... :whistle::whistle:
πσ2. ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΞΕΧΑΣΕΣ ΤΟ ΑΠΟΥΣΙΟΛΟΓΙΟ ΣΤΗΝ ΤΑΞΗ, ΑΠΟΥΣΙΟΛΟΓΟΣ ΠΡΑΜΑ?? :mad::mad::mad: Καλά το έβαλες το νικ :P

Aαα και καλωσήρθες :rolleyes:

Δηλαδή δεν θα πάρω διήμερη αποβολή;;

Ναι αυτο σου λέω... Δεν ξέρω πώς είναι σε εσάς, στο δικό μας σχολείο όταν σχολάμε οι απουσιολόγοι σκίζουν το μπλε χαρτακι και το βαζουν σε εναν φακελο με άλλα μπλε χαρτάκια, και μετά τα αφήνουν εκει διπλα τα απουσιολογια και τα βιβλία υλης και φευγουν.. :P Εσύ το έβαλες το μπλε χαρτακι στον φάκελο ή όχι?

Κοιτά στο σχολείο μας αυτό το κάνει ένας καθηγητής κάθε μηνα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Δηλαδή δεν θα πάρω διήμερη αποβολή;;
Κοιτά στο σχολείο μας αυτό το κάνει ένας καθηγητής κάθε μηνα

Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχ τι λες βρε, όχι βεβαια.. Δεν πιστευω καν να σου πουν και τιποτα, πρωτη σου μερα ειδικα :p Δεν έκανες και κανένα έγκλημα... Δηλαδή η μόνη σου υποχρέωση είναι να το πηγαίνεις στο γραφείο μετά το σχόλασμα?

Πάντως γενικά να προσέχεις με το απουσιολόγιο, είναι επίσημο έγγραφο και είσαι καθαρά εσυ υπεύθυνη γι'αυτό, πιστεύω θα σου τα έχουνε πει αυτα.. Πχ αν πεσει νερο πανω ή αν σκιστει/χαθεί, μπορεί και να μπλεξεις γιαυτο να το εχεις ΣΑΝ τα μάτια σου.. Κανένας δεν το πιάνει, κανένας δεν το ξεφυλίζει, και εννοειται κανενας δεν ΓΡΑΦΕΙ... Ούτε καθηγητες θα αφήνεις να γραφουνε τις απουσίες, μονο υπογραφή να βάζουν, γιατι αν γινει κάποιο λάθος πάλι εσύ θα την πληρωσεις.. Αν δεις καθηγητή πρώτη ώρα να πάει να περάσει τις απουσιες ζήτα ευγενικά να το κάνεις εσυ, κι αν επιμενει κάτσε στην έδρα να τον βλέπεις.. Στο λέω από προσωπικες εμπειριες.. :whistle::whistle:
Καλή τύχη πάντως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
πλάκα κάνετε έτσι; εμένα όποτε με βάζαν αποσιολόγο ή αναπληρωτή έτρεχα να βρω άτομο για να κάνω αλλαγή...
Παρούσα η αναπληρώτρια :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ανευθηνη

Νεοφερμένος

Η ανευθηνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχ τι λες βρε, όχι βεβαια.. Δεν πιστευω καν να σου πουν και τιποτα, πρωτη σου μερα ειδικα :p Δεν έκανες και κανένα έγκλημα... Δηλαδή η μόνη σου υποχρέωση είναι να το πηγαίνεις στο γραφείο μετά το σχόλασμα?

Πάντως γενικά να προσέχεις με το απουσιολόγιο, είναι επίσημο έγγραφο και είσαι καθαρά εσυ υπεύθυνη γι'αυτό, πιστεύω θα σου τα έχουνε πει αυτα.. Πχ αν πεσει νερο πανω ή αν σκιστει/χαθεί, μπορεί και να μπλεξεις γιαυτο να το εχεις ΣΑΝ τα μάτια σου.. Κανένας δεν το πιάνει, κανένας δεν το ξεφυλίζει, και εννοειται κανενας δεν ΓΡΑΦΕΙ... Ούτε καθηγητες θα αφήνεις να γραφουνε τις απουσίες, μονο υπογραφή να βάζουν, γιατι αν γινει κάποιο λάθος πάλι εσύ θα την πληρωσεις.. Αν δεις καθηγητή πρώτη ώρα να πάει να περάσει τις απουσιες ζήτα ευγενικά να το κάνεις εσυ, κι αν επιμενει κάτσε στην έδρα να τον βλέπεις.. Στο λέω από προσωπικες εμπειριες.. :whistle::whistle:
Καλή τύχη πάντως!

Thx με ανακουφιζεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Thx με ανακουφιζεις

Είχε γίνει στο γυμνάσιο π πήγαινα ίδιο σκηνικό, και το παιδί πήρε 3ήμερη για συμμόρφωση. :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Είχε γίνει στο γυμνάσιο π πήγαινα ίδιο σκηνικό, και το παιδί πήρε 3ήμερη για συμμόρφωση. :confused:

ΜΠΡΑΒΟ, ΆΞΙΟΣ :whistle::whistle:
Εδω καναμε αμάν να την ανακουφίσουμε την κοπέλα...

πσ. Αλήθεια?? :worry::worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
παιδιααααααα βοηθειααααα ειμαι νεα απουσιολογοσ και σημερα{πρωτη μερα στο σχολειο μετα απο πληρη χαλαρωση } ξεχασαααα το απουσιολογιο στην ταξη τι θα γινει αυριο που θα παω στο σχολειο πλζζζζζζ χελπππππ:worry:

Θα αποβληθείς δια παντός από το σχολείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top