Η σημασία των βαθμών

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το θεμα με τους βαθμους εχει καταντησει βλακεια πλεον.Τι νοημα εχουν αν 20 παιρνει αυτος που το αξιζει και 20 παιρνει και αυτος που εχει η μανα του πιπιλισει τα αυτια των καθηγητων.Εχω ακουσει εγω 1000 περιπτωσεις γονεων που πιεζουν τα παιδια για βαθμους και μετα τα καημενα σε καθε διαγωνσιμα και τεστ αλλαζουν 10005 χρωματα γιατι φοβουνται οτι αμα δεν παρουν 20 θα φανε κατσαδα καθως ακομα και το 19 σημαινει αποτυχια.Γι'αυτο και τα παιδια δεν διαβαζουν για να μαθουν αλλα για να γραψουν σε ενα προχειρο και να πουνε και κατεβατο το μαθημα στον καθηγητη να παρουν αυτο το πολυποθητο 20 γιατι αμα δεν το δουνε στο χαρτι αρχιζουν και τα κλαματα...πρωτα οι γονεις φταινε στο θεμα αυτο...γιατι απλα δεν εχουν καταλαβει οτι αυτο το χαρτι τελοσπαντων με τα νουμερακια δεν ειναι τιποτα παρα ενα κομμενο δεντρο και τα νουμερακια πανω ειναι μελανι του εκτυπωτη...δεν αντιπροσωπευει κατι πραγματικο αφου δεν υπαρχει αξιοκρατια και το μονο που δινει ειναι μια στιγμιαια ηθικη ικανοποιηση που μετα απο μερες θα εχει ξεχαστει.Και μεταφερουν οι γονεις αυτο το βαθμοθηρικο αισθημα στα παιδια και μετα τα παιδια αποκτουν εμμονη και τα κανουν σαν τα μουτρα τους...Εχω λοιπον να πω τα εξης
Δεν χρειαζετε καλε γονεις να πιεζεται τα παιδια γιατι ολοι μας εχουμε δικαιωμα να γραψουμε και το 20 να γραψουμε και το 14 και να πουμε ''ε και τι εγινε!'
Επισης για οσους εχουν 2-3 παιδια δεν χρειαζεται να τα συγκρινουν...επειδη ο γιαννακης περασε πολυτεχνειο δεν σημαινει οτι και η ελενιτσα πρεπει να περασει πολυτεχνειο..επειδη η μαριγουλα πηγε θετικη δεν σημαινει οτι η βασιλω που παει θεωρητικη κανει λαθος...
Τελος για οσους γονεις πιανουν τους καθηγητες και ζητανε βαθμους εχω να πω ενα μεγαλο ''χαχαχαχαχαχαχ''

Α και να πω οτι...λενε λενε λενε βαλτε βαθμους βαλτε 20 στο παιδι μου ...το παιδι μου ειναι πανεξυπνο...ειναι μονο για 20...τα παιρνει ολα 20 το παιδι και ερχονται οι πανελληνιες γραφει κατι ωραια δεκαρακια και ψαχνονται ομαδικως μετα...εκει ειναι τα ρεζιλια...
τωρα θα μου πειτε παιζουν κι αλλοι παραγοντες ρολο αλλα εγω εχω την γνωμη οτι ενας καλος μαθητης που διαβαζει και δεν εχει κενα...μπορει να αποτυχει σε ενα μαθημα ...θελετε 2?οκ 2 αλλα οχι σε ολα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Δεν νομιζω να φταινε στο 100% των περιπτωσεων οι γονεις οταν το παιδι εχει κολλημα με τον βαθμο. Ειναι και ατομα που εχουν απο μονα τους αυτο το κολλημα, δεν χρειαζονται βοηθεια. :D Τελος παντων, οσο πιο γρηγορα προσγειωνεσαι στην πραγματικοτητα, τοσο το καλυτερο.

Και κατι ψιλοασχετο, αλλα βλεπω πολλοι να λενε οτι "ολα κρινονται στις πανελληνιες". Εν μερει συμφωνω μ' αυτη την αποψη. Αλλα και παλι, μπορει να κριθει η αξια ενος μαθητη σε ενα 3ωρο; :hmm: (δεν ειναι ειρωνεια, απλος συλλογισμος ειναι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Δεν νομιζω να φταινε στο 100% των περιπτωσεων οι γονεις οταν το παιδι εχει κολλημα με τον βαθμο. Ειναι και ατομα που εχουν απο μονα τους αυτο το κολλημα, δεν χρειαζονται βοηθεια. :D Τελος παντων, οσο πιο γρηγορα προσγειωνεσαι στην πραγματικοτητα, τοσο το καλυτερο.

Και κατι ψιλοασχετο, αλλα βλεπω πολλοι να λενε οτι "ολα κρινονται στις πανελληνιες". Εν μερει συμφωνω μ' αυτη την αποψη. Αλλα και παλι, μπορει να κριθει η αξια ενος μαθητη σε ενα 3ωρο; :hmm: (δεν ειναι ειρωνεια, απλος συλλογισμος ειναι)

Δεν είναι καν συλλογισμός, είναι ένα ολόκληρο θέμα, το οποίο και είχα κατα νου να ανοίξω κάποια στιγμή. Κι επειδή είχα διαβάσει κάποτε σε μια εφημερίδα κάτι που μ'άρεσε και το κράτησα, ας το αντιγράψω:

"Με λίγα λόγια δεν χωράω σε μια κόλλα χαρτί ή σε μια δεκάλεπτη συνέντευξη, όπως εσύ δεν είσαι τα πτυχία ή το θράσος σου. Δεν είναι όλοι έτοιμοι να αντιμετωπίσουν την ερώτηση λαιμητόμο ή να επιδοθούν σε ασκήσεις εντυπωσιασμού σε ελάχιστο χρόνο. Ο "μπούσουλας" του βαθμού έχει διαμορφώσει χρόνιες συμπεριφορές και φθονερά βλέμματα. Όπως πριν χρόνια ο Χατζιδάκις προσπαθώντας να προλάβει την ψυχική διάλυση των παιδιών έλεγε: Και πρώτα απ'όλα, τι εννοούμε όταν λέμε παιδεία; Την πληροφορία, την τεχνική, το δίπλωμα εξειδίκευσης που εξασφαλίζει γάμο, αυτοκίνητο κι ακίνητο, με πληρωμή την πλήρη υποταγή του εξασφαλισθέντος ή την πνευματική και ψυχική διάπλαση ενός ελεύθερου ανθρώπου, με τεχνική αναθεώρησης και ονειρικής δομής, με αγωνία απελευθέρωσης και με διαθέσεις μιας ιπτάμενης φυγής προς τ'άστρα;"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgis_h

Νεοφερμένος

Ο giorgis_h αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 55 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Και κατι ψιλοασχετο, αλλα βλεπω πολλοι να λενε οτι "ολα κρινονται στις πανελληνιες". Εν μερει συμφωνω μ' αυτη την αποψη. Αλλα και παλι, μπορει να κριθει η αξια ενος μαθητη σε ενα 3ωρο; :hmm: (δεν ειναι ειρωνεια, απλος συλλογισμος ειναι)

Επίτομο σχόλιο στον απλό συλλογισμό:
Η κρίση της αξίας και του μέλλοντος σε ένα τρίωρο (αξίας ως προς την ακαδημαΪκή επίδοση) είναι πολύ ήπια περίπτωση. (το γνωρίζω το περί 3ώρου επιχείρημα, πολλάκις το ακούω, το σέβομαι, αλλά δεν το υιοθετώ)

Η πραγματικότητα στην ζωή είναι πολύ πιο σκληρή. Η ζωή σου η ίδια, αλλά και η αξία σου, κρίνεται επανειλλημένως όχι σε 3ωρο, αλλά σε δευτερόλεπτα.
-όταν θα προβλέψεις ένα τροχαίο και θα αντιδράσεις ανάλογα για να το αποφύγεις
-σε μια 10λεπτη συνέντευξη για δουλειά, που μπορεί να είναι αφετηρία ζωής
-στο μεγάλο ΝΑΙ ή στο μεγάλο ΟΧΙ που οπωσδήποτε κάποτε θα πεις
-στο "χωρίζουμε" ή όχι με το ταίρι της ζωής σου.
-στην φευγαλέα ματιά με ένα άγνωστο φλερτ, που μπορεί να γίνει σύντροφος ζωής.
-στο πώς θα αποπάρεις το παιδί σου και θα χάσεις για πάντα την εμπιστοσύνη του.
-κλπ
-κλπ

λέω λοιπόν ότι την αξία σου την κουβαλάς πάντα μαζί σου, και δεν χρειάζεται να την δείχνεις. Φαίνεται η ίδια όχι σε 3ωρο, αλλά σε 3/1000 του sec. Αυτή είναι η ζωή. Άρα "έσο έτοιμος"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hey Joy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hey Joy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Έχουμε μεγαλώσει με μια βαθμοθηρική αντίληψη που είναι δύσκολο να αποβάλλουμε, το εκπαιδευτικό σύστημα το απαιτεί αν το καλοσκεφτεί κανείς.
Στην πραγματικότητα οι βαθμοί είναι κάτι το τελείως επιφανειακό, κάτι τελείως "φλου".
Στα λατινικά δεν πήρα 20 από ένα λάθος απροσεξίας, που το θυμήθηκα δέκα λεπτά αφού παρέδωσα την κόλλα. Στο συντακτικό, που είναι το αγαπημένο μου κομμάτι, επειδή η κατανομή των μονάδων ήταν περίεργη, έκανα ένα λάθος και από 90 έπεσα στο 60. Και κάποιοι άλλοι που έκαναν αυτό το πράγμα σωστό πήραν περισσότερο. Φέτος έβγαλα 17, κάτι που στο προηγούμενο σχολείο μου μπορεί να ήταν και 14. Γιατί εκεί τα πράγματα θα ήταν ανόητα αυστηρά θα έλεγα, και γιατί θα είχα μια ψυχολογία κολλημένη στο πάτωμα λόγω του χώρου που θα βρισκόμουν.

Ποιος, αλήθεια, ψάχνει να δει τα λάθη του αφού έχει δει το βαθμό;
Αν το πρώτο πράγμα που έβλεπες μόλις κρατούσες στα χέρια σου το διαγώνισμά σου δεν ήταν αυτό το νούμερο γραμμένο με κόκκινο χρώμα αλλά τα λάθη, ίσως όλοι να τα προσέχαμε περισσότερο και να γινόμασταν πιο εύκολα καλύτεροι.
Παρ' όλα αυτά, όλα κρίνονται από αυτό το περιβόητο νούμερο.

Το θέμα είναι να ξέρεις ότι ξέρεις και να είσαι ειλικρινής με τον εαυτό σου.
Αν ας πούμε τώρα πω ότι δεν ξέρω τίποτα στη λογοτεχνία για παράδειγμα επειδή πήρα χαμηλό βαθμό, θα είναι λάθος. Αν πω πάλι ότι ξέρω γεωμετρία επείδη πήρα 20 λόγω αντιγραφής θα είμαι ηλίθια.
Οι μικρές ατυχίες νομίζω συμβαίνουν μόνο στους μαθητές που όντως προσπαθούν, οπότε δεν αξίζει να σε παίρνει από κάτω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Όντως. Παρατήρησα ότι στη φυσική θα είχα 17 αντί για 12.5 αν είχα ακολουθήσει την ανθρώπινη λογική κι όχι την παπαγαλία στην οποία ήξερα ότι ΔΕΝ τα καταφέρνω με την καμία. Πήρα το γραπτό κι αναφώνησα "Αυτό το 'ξερα!" Η λογική μου άλλο έλεγε, εγώ άλλο θυμόμουν να έχω παπαγαλίσει και την πάτησα. Από 'δω και πέρα θα βασίζομαι στη λογική μου και θα βγαίνω ασπροπρόσωπος. Μια φορά παπαγάλισα στη ζωή μου και την πάτησα. Γκχμφγρρρρ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Όταν λες ότι οι βαθμοί είναι κίνητρο για να τους ανεβάσεις και να τους κρατήσεις αξιοπρεπώς, αναφέρεσαι φαντάζομαι σε άτομα με αξιοπρέπεια, παντελόνια και συνείδηση. Γιατί υπάρχουν κι άλλοι που δε δίνουν δεκάρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angekon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 165 μηνύματα.
και να πουμε και το τελευταιο ετσι; ποσοι αριστουχοι μαθητες βρισκουν αμεσως δουλεια στην τελική; σκεφτητε λοιπον καποιον που τελειωνει αριστουχος το λυκειο και αριστουχος το πανεπιστημιο δηλ. 6χρονια στο πανεπιστημιο και 1 πλεον ο στρατος 7. στα 25 ψαχνεις δουλεια. ελα που αυτος που δεν πηγε πανεπιστημιο και τελειωσε στρατιωτικο στα 20 επιασε δουλεια στο συνεργειο και μεχρι τα 25 εχει 5 χρονια προυπηρεσια. εγινε εξπερ δηλαδη. θα τον διωξει το αφεντικο να προσλαβη εμένα τον αριστουχο μηχανολογο του πανεπιστημίου; και στο φιναλε ποσοι αριστουχοι κατέληξαν ειδικ φρουρ ή δημοτικοι αστυνομοι ή στρατιωτ και χιλια αλλα που δεν ηθελαν. ολα στην ζωή ειναι τυχερα και οσο και αν σκοτωνομαστε για τους βαθμούς ένα χαρτί ειναι μόνο το απολυτήριο όπως καλή ώρα το χαρτί της τουαλέτας. :bye::bye::bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlitos

Δραστήριο μέλος

Ο Παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 725 μηνύματα.
Ρε παιδιά απο πότε βγαίνουν τόσο εύκολα τα 20 σε γενικό Μ.Ο. ??

Εγώ έβγαλα 18 και 10/13

Μην ασχολείσαι απλά.Αυτοί οι βαθμοί είναι εικονικοί.Πολλοί παίρνουν βαθμούς που δεν τους αξίζουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

THERISTIS

Νεοφερμένος

Ο THERISTIS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
εδω θελω να προσθεσο οτι δν μπορουν να σ βγουν οταν εσυ γραφεισ 20 κ σε αποκαλουν φυτο !!!
εδω αντιθετοσ εσυ πρεπει να τουησ την βγεις ..! κ αυτο μπορει να γινει ... προκαλοντασ τους π.χ. πες τους ..αν μπορουν να γραπσουν κ αυτοι 20
εγω αν εγραφα 20 θα το παινευομουν κ δν θα ντρεπομουν
!
γτ καποιοι νομιζουν οτι ειναι μαγκια το να μν διαβαζεισ
ομωσ αυτοι αργοτερα δν θα ξερουν π να τρεξουν να κρυφτουν


προς Ραφαελα!1
αυτη ειναι τουλαχιστον η γνωμη μ...:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mavro Provato

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mavro Provato αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 343 μηνύματα.
γτ καποιοι νομιζουν οτι ειναι μαγκια το να μν διαβαζεισ

..μαγκιά είναι να μην διαβάζεις και να παίρνεις βαθμούς! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cel

Δραστήριο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 665 μηνύματα.

Mavro Provato

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mavro Provato αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 343 μηνύματα.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
εβγαλα μ.ο. 20:)
(και δεν νομιζω να πηρα βαθμο παραπανω απο αυτο που αξιζα)

Κατά την γνώμη σου "άξιζες" 20??

Ο Χριστός κι η μάνα του, τι ακούμε σήμερα..

Δώσε βάση στα σημαντικά και στην ουσία, και βγάλε απ το μυαλό σου την βαθμοθηρική προσέγγιση στα μαθήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Εγώ το νομίζω, γιατί κανείς δεν είναι τέλειος.

Tότε να καταργήσουμε το 20 και να βάλουμε ανώτατο όριο το 19,9. Αλλά στάσου, τότε πάλι το 19,9 δε θα είναι εφικτό γιατί πάλι κανείς δε θα είναι τέλειος. Προτείνω να καταργήσουμε τους βαθμούς.

Το ότι κάποιος πήρε 20 δε σημαίνει ότι είναι τέλειος. Μη συγκρίνετε έναν ξερό βαθμό με την τελειότητα. Δε συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα, αυτό το μαθαίνουμε από το δημοτικό. Πολλοί θα πείτε ότι υπερασπίζομαι τον εαυτό μου. Ίσως ναι, πάντως ξέρω ότι αν βγάλεις 20 δεν είσαι τέλειος, δεν πρέπει καν να το σκέφτεσαι αυτό. Ένας βαθμός είναι, δεν μου λέει κάτι. Γι' αυτό λοιπόν αφήστε τα "κανείς δεν είναι τέλειος". Το ξέρουμε αυτό εδώ και αιώνες, δεν περιμέναμε εσάς να μας το πείτε.

Άλλο ο βαθμός, άλλο η τελειότητα. Απλά πράγματα

Ίσως να το έχω ξαναδηλώσει,και εγώ είχε κόλλημα με τους βαθμούς μέχρι που έκανα μια συζήτηση με ένα εκπληκτικό για εμένα άτομο (εκτός forum) και κατάλαβα ότι η γνώση δεν μετριέται στους βαθμούς...Τίποτα πλέον δε μου δίνει περισσότερη χαρά από το να μιλάμε για το φαινόμενο του θερμοκηπίου και να ξέρω ότι το μεθάνιο, το οποίο συμβάλλει σ' αυτό, έχει κάποια σύσταση, κάποιες ιδιότητες, παράγεται μ' αυτούς τους τρόπους και πολλά άλλα. Και ας έχω και 0,00 με ακρίβεια δεκάτου στη χημεία στο τετράμηνο :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
..μαγκιά είναι να μην διαβάζεις και να παίρνεις βαθμούς! :D
δεν ειναι μαγκια...τι να τους κανεις τους βαθμους αν δεν τους αξιζεις?σκοπος ειναι να κοπιασεις για κατι,να μαθεις καποια πραγματα..
μετα οι βαθμοι θα σου προσφερουν ηθικη ικανοποιηση και οχι παροδικη χαρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
..μαγκιά είναι να μην διαβάζεις και να παίρνεις βαθμούς! :D

μαγκια ειναι να λες εξυπναδες εκει που πρεπει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Μα φυσικά και είναι μαγκιά να πέρνεις βαθμους χωρίς να διαβάζεις (πολύ)

Με πολύ λιγότερη προσπάθεια καταφέρενεις αυτό για το οποίο άλλοι σκίζονται και δεν το καταφέρνουν κι όλας. Τι καλύτερο ;)

Αλλά έτσι κι αλλιώς οι βαθμοί δεν έχουν ΚΑΜΙΑ σημασία. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Μαγκιά δηλαδή είναι να είσαι έξυπνος.

Συμφωνώ

Aυτό όμως δε φαίνεται στο σχολείo έτσι όπως το έχουν καταντήσει

:p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Μαγκιά δηλαδή είναι να είσαι έξυπνος.

Συμφωνώ

Aυτό όμως δε φαίνεται στο σχολείo έτσι όπως το έχουν καταντήσει

:p

+ άπειρο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top