Η πρώτη μη κρατική ιατρική σχολή στην Ελλάδα

Pharmacist01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pharmacist01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Σίγουρα είναι άδικο για τα παιδιά που μοχθουν να περάσουν με πανελλαδικες κατατακτηριες. Σίγουρα η εισαγωγή σε μια σχολή δεν πρέπει να γίνεται με οικονομικά κριτήρια. Ωστόσο στα πλαίσια της ελεύθερης αγοράς και εφόσον υπάρχουν ήδη παγκοσμίως ιδιωτικά πανεπιστήμια, θα ήταν παράνομο να μην επιτρεπόταν και στην Ελλάδα. Έχει το καλό ότι θα διοχετευονται πιο πολλά χρήματα στο εσωτερικό της χώρας αντί του εξωτερικού. Ωστόσο ίσως επεκταθεί ο θεσμός της ιδιωτικής παιδείας με αποτέλεσμα μεγαλύτερη εγκατάλειψη των δημόσιων πανεπιστημιων. Ελπίζω να μην ισχύσει το τελευταίο σενάριο και τα έσοδα από τα ιδιωτικά πανεπιστήμια να μοιραστούν στα δημόσια πανεπιστήμια. Επίσης ελπίζω στην αύξηση της ανταγωνιστικοτητας των πανεπιστημιων με την είσοδο ιδιωτικών ξένων συμφερόντων.
 

Abiogenesis

Νεοφερμένος

Η Abiogenesis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 79 μηνύματα.
Γιατι σε ενοχλεί το κάποιος με 3.000 μόρια θα μπαίνει σε ιδιωτικό πανεπιστήμιο και δεν σε ενοχλεί ότι έμπαιναν μαζικά από ΕΠΑΛ άτομα με 5.000 μόρια όπου έπαιρναν και πτυχίο; Εκεί η αξιοκρατία δεν μας ενοχλεί μόνο και μόνο επειδή είναι δημόσιο άρα θεωρούμε ότι όλα βαίνουν καλώς;;
Θέλω να μάθω ποιος μπήκε με 5000 μορια και σε τι σχολή από επαλ. Και αυτό δείχνει λάθος του συστήματος που εισάγονται παιδιά από επαλ σε πανεπιστήμια και οι γνώσεις που έχουν λάβει είναι ένα τίποτα, μόνο η αρχή όσων πάνε γελ. Γιατί δεν τα φτιάχνουν; Τρομερή κυβερνησάρα αλλά γιατί σπεύδουν για να κάνουν ιδιωτικά ενώ το δημόσιο σέρνεται; Η τεχνική εκπαίδευση σε πολλές χώρες είναι σε υψηλή υπόληψη ενώ εδώ είναι η λύση της κακιάς ώρας.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,574 μηνύματα.
Θέλω να μάθω ποιος μπήκε με 5000 μορια και σε τι σχολή από επαλ. Και αυτό δείχνει λάθος του συστήματος που εισάγονται παιδιά από επαλ σε πανεπιστήμια και οι γνώσεις που έχουν λάβει είναι ένα τίποτα, μόνο η αρχή όσων πάνε γελ. Γιατί δεν τα φτιάχνουν; Τρομερή κυβερνησάρα αλλά γιατί σπεύδουν για να κάνουν ιδιωτικά ενώ το δημόσιο σέρνεται; Η τεχνική εκπαίδευση σε πολλές χώρες είναι σε υψηλή υπόληψη ενώ εδώ είναι η λύση της κακιάς ώρας.
Σε πολλά οικονομικά τμήματα στην Αθήνα η βάση ήταν 6-7 χιλιάδες μόρια χαμηλότερη σε σχέση με τα ΓΕΛ. Όταν μπήκα εγώ το 2019 το τμήμα μου είχε 12.100 μόρια από ΓΕΛ και 4.700 από ΕΠΑΛ.
 

Abiogenesis

Νεοφερμένος

Η Abiogenesis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 79 μηνύματα.
Όντως, τι στο διαλο. Πως έγινε αυτό
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,574 μηνύματα.

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Παιδια πρεπει ομως και να βελτιωθουν και οι εγκαταστασεις στα δημοσια.Λιγο πρασινο,λιγο βαψιμο κτλ.
 

Primary Care

Νεοφερμένος

Ο Primary Care αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 49 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 80 μηνύματα.

Θα είναι παράρτημα του πανεπιστημίου της Λευκωσίας.

Πιστεύω τα δίδακτρα θα είναι πάνω από 15 χιλιάδες τον χρόνο.

Τι γνώμη έχετε;
Δίδακτρα περί τις €20-22.000/έτος
Θέσεις περί τις 100 ανά έτος .
Σταγόνα στον ιατρικό ωκεανό .
Με τις Νομικές σχολές & Ψυχολογίες θα γίνει το μεγάλο παιχνίδι .
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Ωστόσο ίσως επεκταθεί ο θεσμός της ιδιωτικής παιδείας με αποτέλεσμα μεγαλύτερη εγκατάλειψη των δημόσιων πανεπιστημιων.
Εγώ είπα τι θα γίνει με τα δημόσια...ΠΛΗΡΗΣ εγκατάληψη...αφού θα πηγαίνουν ελάχιστοι...θα υπάρχει και η ανάλογη χαμηλή χρηματοδότηση από το κράτος...
Λιγο πρασινο,λιγο βαψιμο κτλ.
Κορωνοϊός: Κλείνουν το Πάντειο και το πανεπιστήμιο στο Ρέθυμνο για δύο μέρες

Με τις Νομικές σχολές & Ψυχολογίες θα γίνει το μεγάλο παιχνίδι .
Καλά εκεί θα γίνει σφαγή...ο κάθε κουλός θα χτυπάει νομική...για γέλια πραγματικά
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,892 μηνύματα.
Την αποψη μου για τα ιδιωτικα την εχω γραψει παλιοτερα και συνοψιζω:

Ιδια βαση εισαγωγης με το ομοειδες τμημα καθως και ΕΒΕ. Δεν βρισκω λογο να υπαρχει περιορισμος για το δημοσιο, εαν δεν υπαρχει για το ιδιωτικο.

Ακομη, στα πλαισια της ελευθερης αγορας, πρεπει να ειναι επιλογη του αλλου να παει να σπουδαζει στο ιδιωτικο για το οποιο συγκριτικο πλεονεκτημα μπορει να εχει, αφου ομως εχει αποδειξει οτι πληρει καποια στανταρ ανεξαρτητως συστηματος.

Να πω ομως και κατι που δεν αναφερθηκε:

Το να βγαινουν/εισαγονται με το κιλο "γιατροι" με παρα πολυ χαμηλο επιπεδο, ειναι τρομερα ζημιογονο για το κρατος.

Οταν μπαινουν στην ειδικοτητα, το κοστος για τον φορολογουμενο παει στα αστερια εαν καποιος χρειαζεται να τον πιασουν απο το χερακι να του μαθουν βασικες θεωρητικες και πρακτικες γνωσεις.

Το επιπεδο εκπαιδευσης για τους υπολοιπους ειδικευομενους, αναγκαστικα παει πισω, οταν το team βρισκεται σε τετοιο χασμα γνωσεων.

Αντιστοιχα λοιπον, ζητηματα προκυπτουν και στην ποιοτητα υγειας που θα απολαμβανουν οι ασθενεις στα δημοσια νοσοκομεια, και μη-χειροτερα, στην αυξημενη επιπτωση ιατρικου λαθους.

Με τις πανελληνιες και τη δυσκολια της τριτοβαθμιας εκπαιδευσης, υπαρχουν στην πορεια των σπουδων καποιου ορισμενα φιλτρα.
Τελεια δεν ειναι, αλλα διασφαλιζεται σε μεγαλο βαθμο οτι θα μπουν οσοι εχουν ορεξη για δουλεια και ικανοτητες για ποιοτικες υπηρεσιες.

Υπαρχουν και αλλοι τροποι, αλλα κοστιζουν χρηματα. Τα οικονομικα της χωρας και η κουλτουρα αδιαφανειας δεν ειναι αρκετα για να τα υποστηριξουν. Τα διαδοχικα αντικειμενικα "φιλτρα" λοιπον, για την χωρα αυτη, ειναι το καλυτερο δυνατο σεναριο αυτη τη στιγμη.

* Για το οτι θα μενουν χρηματα στη χωρα με την ιδρυση ιδιωτικων εδω, εχω πολλες αμφιβολιες. Οι οικονομολογοι φοιτητες του φορουμ σιγουρα μπορουν να σκεφτουν αρκετρους τροπους ωστε τα χρηματα να μην μενουν εδω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Τελεια δεν ειναι, αλλα διασφαλιζεται σε μεγαλο βαθμο οτι θα μπουν οσοι εχουν ορεξη για δουλεια και ικανοτητες για ποιοτικες υπηρεσιες.
διασφαλίζεται ότι ο άλλος ΔΕΝ είναι τεμπέλης και έχει όρεξη για δουλειά και αυτό ισχύει για σχολές όπως ιατρική κλπ
Το να βγαινουν/εισαγονται με το κιλο "γιατροι" με παρα πολυ χαμηλο επιπεδο, ειναι τρομερα ζημιογονο για το κρατος.
Δεν έχεις καταλάβει...λογιστική στο μητροπολιτικό φίλη μου τη πέρασε με 8 χωρίς να πάει καν...

Θα μου πεις ρε συ Γιωργάρα γίνεται ; Κ όμως έγινε!
Ιδια βαση εισαγωγης με το ομοειδες τμημα καθως και ΕΒΕ.
Πέρα από αυτο...αυτό το πράγμα να είναι 3ετη...τι σου λέει εσένα; Λες και είμαστε στην Αγγλία ; Άμα θέλουν να αναγνωρίζονται...να αναγνωρίζονται με εξετάσεις σε κάποιον φορέα (άμα δεν θέλουν να γίνουν 4ετη γιατι υπακούν στην συνθήκη της Μπολόνιας που μας λέει ο "επιλέγω εξωτερικό γιατι στην Ελλάδα κάθετε η πλέμπα" ο @Φινεύς
πχ

Τελείωσες μπέμπη από το μητροπολιτικό διοίκηση επιχειρήσεων ; Πολύ ωραία
Εξετάσεις από το Οικονομικό Επιμελητήριο στα εξής γνωστικά αντικείμενα

-Μικροοικονομια
-Μακροοικονομια
-Ποσοτικες Μεθόδους & Στατιστικη
-Οικονομετρια
-Χρηματοοικονομική Λογιστική
-Χρηματοοικονομική

Αν τα περάσεις...ΜΠΡΑΒΟ σου ! Το πτυχίο σου αναγνωρίζεται!!
 

41%

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο 41% αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 250 μηνύματα.
μέλλον από αυτούς που έχουν μόνο ικανότητα.
Ικανότητα σε τι; Ας αλλάξει το σύστημα εισαγωγής και ξανασυζητάμε περί ικανότητας γτ θεωρώ γελοίο να θεωρούμε ικανό έναν που έγραψε καλά σε εξετάσεις παπαγαλίας. Και για να μην μιλάω με αερολογίες ρίχνω πρόταση, βάλτε θέματα ΕΜΕ, AMC etc θα τολμήσω να πω και imo, εκεί θα δούμε ταλέντα.

ικανότητα + χρήμα
Αν γνωρίζεις πολλά ιδιωτικά εκπαιδευτήρια και πανεπιστήμια ανά τον κόσμο δίνουν ολικές υποτροφίες σε άτομα που προανέφερα για να χτίσουν όνομα και κύρος και σε βεβαιώνω ότι το πετυχαίνουν στο 100%.

Υ.Γ.1. Έχω υπόψην μου πολλούς γνωστούς με μετάλλια σε Εθνικές ολυμπιάδες που δεν τα πήγαν και τόσο καλά στις πανελλήνιες εξετάσεις αλλά το μυαλό τους δεν συγκρίνεται ούτε στο ελάχιστο με αυτό που αποκαλούμε "διαβαστερό μαθητή/φοιτητή".

Υ.Γ.2. Προσωπική πεποίθηση θα έχουμε ιδιωτικά 2 ταχυτήτων, τα πρώτα θα αποτελειώσουν τα δημόσια.
 
Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,843 μηνύματα.
Πανεπιστήμιο Λευκορωσίας είπατε; Τι είπατε; :book: Τι Partners είναι αυτοι; Πολυμετοχικό Fund είναι; :king::book:
 

aggorf

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο aggorf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Θράκης. Έχει γράψει 247 μηνύματα.

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 760 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,574 μηνύματα.
διασφαλίζεται ότι ο άλλος ΔΕΝ είναι τεμπέλης και έχει όρεξη για δουλειά και αυτό ισχύει για σχολές όπως ιατρική κλπ

Δεν έχεις καταλάβει...λογιστική στο μητροπολιτικό φίλη μου τη πέρασε με 8 χωρίς να πάει καν...

Θα μου πεις ρε συ Γιωργάρα γίνεται ; Κ όμως έγινε!

Πέρα από αυτο...αυτό το πράγμα να είναι 3ετη...τι σου λέει εσένα; Λες και είμαστε στην Αγγλία ; Άμα θέλουν να αναγνωρίζονται...να αναγνωρίζονται με εξετάσεις σε κάποιον φορέα (άμα δεν θέλουν να γίνουν 4ετη γιατι υπακούν στην συνθήκη της Μπολόνιας που μας λέει ο "επιλέγω εξωτερικό γιατι στην Ελλάδα κάθετε η πλέμπα" ο @Φινεύς
πχ

Τελείωσες μπέμπη από το μητροπολιτικό διοίκηση επιχειρήσεων ; Πολύ ωραία
Εξετάσεις από το Οικονομικό Επιμελητήριο στα εξής γνωστικά αντικείμενα

-Μικροοικονομια
-Μακροοικονομια
-Ποσοτικες Μεθόδους & Στατιστικη
-Οικονομετρια
-Χρηματοοικονομική Λογιστική
-Χρηματοοικονομική

Αν τα περάσεις...ΜΠΡΑΒΟ σου ! Το πτυχίο σου αναγνωρίζεται!!

Θες να μου πεις ότι στο δημόσιο πανεπιστήμιο δεν υπάρχουν άτομα που δεν πατάνε ποτέ στο μάθημα όμως περνούν τα μαθήματα χαλαρά, μήπως να θυμηθούμε όλοι τι έγινε 1,5 χρόνο στα διαδικτυακά μάθημα όπου κυριολεκτικά περνούσαν τα μαθήματα το 90% των φοιτητών;; Δεν λέω ότι στο ιδιωτικό δεν χαρίζονται πτυχία πολλές φορές αλλά το να λέμε ότι το δημόσιο πανεπιστήμιο είναι full αξιοκρατικό όπως έχει γίνει τα τελευταία χρόνια είναι κάπου κοροϊδία.
 

Primary Care

Νεοφερμένος

Ο Primary Care αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 49 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Παρεπιπτόντως ας ετοιμάζεστε για εξετάσεις πριν την έναρξη ειδικότητας …
 

ggl

Νεοφερμένος

Ο ggl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Μαθηματικών ΑΠΘ. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Το βασικό πρόβλημα δεν νομίζω να είναι ότι ο κάθε άσχετος θα παίρνει πτυχίο, οκ θα το βρει μπροστά του μετά στην αγορά εργασίας.

Πιστεύω ότι το θέμα είναι να μην γίνει η εκπαίδευση σαν την υγεία, δηλαδή να εγκαταλείψουν τα δημόσια πανεπιστήμια και ουσιαστικά να είναι η τελευταία επιλογή για όποιον δεν έχει χρήματα, και δεν είμαι αισιόδοξος ότι δεν θα γίνει..
 

Primary Care

Νεοφερμένος

Ο Primary Care αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 49 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Η ευρωπαϊκή οδηγία είναι να αποσυνδεθούν τα πτυχία από τα επαγγελματικά δικαιώματα .
Συνεπώς … σπουδάστε όπου θέλετε .
Η αγορά εργασίας θα ξεσκαρτάρει τα πάντα !
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Θες να μου πεις ότι στο δημόσιο πανεπιστήμιο δεν υπάρχουν άτομα που δεν πατάνε ποτέ στο μάθημα όμως περνούν τα μαθήματα χαλαρά, μήπως να θυμηθούμε όλοι τι έγινε 1,5 χρόνο στα διαδικτυακά μάθημα όπου κυριολεκτικά περνούσαν τα μαθήματα το 90% των φοιτητών;;
Καλά με τα διαδικτυακά άλλη συνθήκη...στα διαδικτυακά έπεφτε η αντιγραφή σύννεφο παντού...άλλο αυτό...

Απο κει και περα,δεν έχω δει φοιτητή να μην πατάει στην εξέταση μαθήματος και να περνάει με 8 😂 . Είναι ανίκουστο...
Δεν λέω ότι στο ιδιωτικό δεν χαρίζονται πτυχία πολλές φορές αλλά το να λέμε ότι το δημόσιο πανεπιστήμιο είναι full αξιοκρατικό όπως έχει γίνει τα τελευταία χρόνια είναι κάπου κοροϊδία.
Πάντως είναι περισσότερο αξιοκρατικό από την ιδιωτική τριτ. εκπαίδευση γιατί σκέψου αν πέφτουν αντιγραφές στο δημόσιο με ρυθμό 50% στο ιδιωτικό που είναι μη ελεγχόμενα και απροσδιορίστου αξίας φαντάσου τι γίνεται...
150% 😑
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο Poirot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,670 μηνύματα.
Καλά εκεί θα γίνει σφαγή...ο κάθε κουλός θα χτυπάει νομική...για γέλια πραγματικά
:no: Ήδη υπάρχουν δύο κολλέγια που προσφέρουν νομικές σπουδές, βέβαια το πρόγραμμα σπουδών τους αν το συγκρίνεις με τις κανονικές σχολές είναι για γέλια.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top