Η μαγεία των μαθηματικών!

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Τα computer που λατρεύεις δεν θα υπήρχαν αν δεν υπήρχαν τα μαθηματικά.Και έλεος με τους κομπλεξισμούς τύπου εμένα μου αρέσει αυτό τα άλλα είναι :whatever:
-----------------------------------------


Eνώ εσύ περνιέσαι για έξυπνη;Δημήτρη και τα σχολικά μαθηματικά πάντως έχουν τη μαγεία τους:)
Λατρεύω τους υπολογιστές αλλα όχι να ασχολειθώ μαζί τους.Πάντα απο μικρή μου άρεσε η ιστορία(βαθμός 20):up: και με αυτό έχω σκοπό να ασχολειθώ στο μέλλον.Όπως άλλο ένα ευκολο μαθημα είναι τα αρχαία.(βαθμός 18):D
-----------------------------------------
Την επόμενη φορά που θα πας στο γιατρό πες του να σου δώσει το φάρμακο σε συντάγματα του 1864 και όχι σε μιλιγκραμ
Και να μου υπογράψει την συνταγή με χρυσόβουλο!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Λατρεύω τους υπολογιστές αλλα όχι να ασχολειθώ μαζί τους.Πάντα απο μικρή μου άρεσε η ιστορία(βαθμός 20):up: και με αυτό έχω σκοπό να ασχολειθώ στο μέλλον.Όπως άλλο ένα ευκολο μαθημα είναι τα αρχαία.(βαθμός 18):D
-----------------------------------------

Και να μου υπογράψει την συνταγή με χρυσόβουλο!!

Tην ευκολία την καθορίζεις με τον βαθμό που έχεις ισοπεδώνοντας την σημασία των άλλων;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Γιατί και ποιος γράφει καλά.:sick: Είναι το χειρότερο μάθημα από όλα.:down:Να λέγατε για την μαγεία της Ιστορίας να το καταλάβω.Είναι υπέροχο μάθημα(Ιστορία):up:.Όποιος δεν του αρέσει είναι χαζός:s

Αυτό που κάνεις στο σχολείο μόνο Ιστορία δε μπορεί να λέγεται. Είναι απλά ό,τι είπε παρακάτω ο Ηλίας:

Η Ιστορία πολλές φορές είναι στεγνή παπαγαλία:).Δεν μπορείς να λες χαζούς σε όσους δεν τους αρέσει.:bye:

Δυστυχώς αμφιβάλλω αν θα καταλάβεις ποτέ τι εστί Ιστορία, αν δεν επιλέξεις ανάλογη σχολή. Το σχολείο βρίσκεται πολύ μακριά από το να σου δώσει έστω και την παραμικρή γεύση αυτής της υπέροχης, πραγματικά, επιστήμης η οποία ως βασική αρχή της έχει την αντικειμενικότητα κάτι που απ' ό,τι βλέπω εσύ δεν έχεις. ;)

Το ποιο ηλίθιο Μάθημα του αιώνα:down:.Όσοι το εφεύρισαν είναι ηλίθιοι.Να μην τος χαρακτιρίσω αλλιώς:ee::stop::ntomata::prrrrrr::punch:

Κατ' αρχάς μην προσβάλλεις τους αιώνες των μαθηματικών και αυτούς τους οποίους ασχολήθηκαν, μέσα απ' αυτούς, με αυτά. Έχεις τη δική σου άποψη, έχουν οι υπόλοιποι τη δική τους. Δέξου την και μη χαρακτηρίζεις. Φυσικά σε δικαιολογώ κάπως μιας και ό,τι είπα πριν για την ιστορία και το ελληνικό σχολείο ισχύει δυστυχώς και για τα μαθηματικά. Και όπως αμφέβαλλα πριν έτσι αμφιβάλλω και τώρα. Δε ξέρω αν είναι ικανό το σχολείο από μόνο του να σου αλλάξει γνώμη.

Πάντως παιδιά να ξέρετε πως γενικά υπάρχουν και οι άνθρωποι που υποστηρίζουν πως τα μαθηματικά είναι εργαλείο άλλων επιστημών και όχι επιστήμη από μόνα τους. Σαφώς η Ραφαέλα δε λέει αυτό, απλά τονίζω πως υπάρχουν. Προσωπικά δε συμφωνώ πλήρως. Είναι ταυτόχρονα και επιστήμη και εργαλείο. Το δεύτερο χωρίς το πρώτο άλλωστε δύσκολα υπάρχει. :iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Μία ερώτηση μονάχα. Ας υποθέσουμε ότι έχεις δίκιο. Γιατί οι υπόλοιποι τα θεωρούν επιστήμη; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki

Δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 732 μηνύματα.
Tην ευκολία την καθορίζεις με τον βαθμό που έχεις ισοπεδώνοντας την σημασία των άλλων;

Κι εγώ ακριβώς αυτή την απορία είχα.Έλεος δηλαδή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Και να μου υπογράψει την συνταγή με χρυσόβουλο!!

Και αν ζήσεις εμένα τρύπα μου τη μύτη.

Αφού δε σου αρέσουν τα μαθηματικά, δικαίωμά σου.

Πάντως καμία απ' αυτές τις βλακείες που λες δεν ταιριάζει σ' αυτά


:)


(Sorry για την έκφραση, αλλά έτσι είναι. Έχει την άποψή της, ναι, σεβαστό. Αλλά μέχρι ένα σημείο. Δεν απορρίπτουμε έτσι κάτι σύμφωνα με το οποίο έχει χτιστεί ο κόσμος όλος)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Τι να σας κάνω ανάλογα με το βαθμό πάμε στο σχολείο μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
If one considers science to be strictly about the physical world, then mathematics, or at least pure mathematics, is not a science.
https://en.wikipedia.org/wiki/Mathematics
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Δηλαδή αν στην επόμενη τάξη πάρεις 18 στην Ιστορία και 19 στη Φυσική (λέμε τώρα), θα αρχίσεις να λες ότι η Ιστορία είναι το πιο άχρηστο μάθημα του αιώνα;

Πες μου, για να ξέρω αν θα βαρέσω ένεση στο μάτι ή θα κόψω βλέφες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Και αν ζήσεις εμένα τρύπα μου τη μύτη.

Αφού δε σου αρέσουν τα μαθηματικά, δικαίωμά σου.

Πάντως καμία απ' αυτές τις βλακείες που λες δεν ταιριάζει σ' αυτά


:)


(Sorry για την έκφραση, αλλά έτσι είναι. Έχει την άποψή της, ναι, σεβαστό. Αλλά μέχρι ένα σημείο. Δεν απορρίπτουμε έτσι κάτι σύμφωνα με το οποίο έχει χτιστεί ο κόσμος όλος)

Η βία φέρνει βία (μεταφορικά εδώ). Ο καθένας έχει την άποψή του. Για μερικούς ο θεός είναι η αρχή του κόσμου και όμως κάποιοι απορρίπτουν αυτή την αρχή. Το ίδιο συμβαίνει και εδώ. Άσ' την να έχει τις δικές της πεποιθήσεις. Ας μη βρίζουμε και ας μην παρεκτρεπόμαστε σε κάθε περίπτωση. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Τι περιμένετε να σας πώ, καλό για τα Μαθηματικά; Λυπάμε δεν λέω!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
If one considers science to be strictly about the physical world, then mathematics, or at least pure mathematics, is not a science.
https://en.wikipedia.org/wiki/Mathematics

Οk, αλλά ποιος σου είπε ότι για να θεωρείται κάτι επιστήμη πρέπει είναι συνδεμένο με το φυσικό κόσμο;

:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Tα μαθηματικά δεν είναι επιστήμη είναι αφηρημένα διανοητικά κατασκευάσματα.
Οk, αλλά ποιος σου είπε ότι για να θεωρείται κάτι επιστήμη πρέπει είναι συνδεμένο με το φυσικό κόσμο;
Επειδή αυτό είναι η επιστήμη,η μελέτη του φυσικού κόσμου.
Τα μαθηματικά φέρνουν πιο πολύ σε τέχνη παρά σε επιστήμη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Τι περιμένετε να σας πώ, καλό για τα Μαθηματικά; Λυπάμε δεν λέω!!!

Ε δε θέλουμε αυτό :P

Δεν πιέζουμε κανέναν.

Απλώς προσπαθούμε να σου εξηγήσουμε ότι τόσο ακραίες σκέψεις, βασισμένες στου βαθμούς, δεν είναι σωστές.

Αν δε θες να μας ακούσεις, δικαίωμά σου.

Δεν δαγκώνουμε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Δηλαδή αν στην επόμενη τάξη πάρεις 18 στην Ιστορία και 19 στη Φυσική (λέμε τώρα), θα αρχίσεις να λες ότι η Ιστορία είναι το πιο άχρηστο μάθημα του αιώνα;

Πες μου, για να ξέρω αν θα βαρέσω ένεση στο μάτι ή θα κόψω βλέφες
Ποτέ.Αλλά το θέμα είναι ότι μισω τον καθηγητή που κάνει μαθηματικά.Και τα έχω πάρει σβάρνα όλα.
-----------------------------------------
Tα μαθηματικά δεν είναι επιστήμη είναι αφηρημένα διανοητικά κατασκευάσματα.

Επειδή αυτό είναι η επιστήμη,η μελέτη του φυσικού κόσμου.
Τα μαθηματικά μοιάζουν φέρνουν πιο πολύ σε τέχνη παρά σε επιστήμη
:iagree::jumpy::thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

efoula18

Νεοφερμένος

Η εφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Και αν ζήσεις εμένα τρύπα μου τη μύτη.

Αφού δε σου αρέσουν τα μαθηματικά, δικαίωμά σου.

Πάντως καμία απ' αυτές τις βλακείες που λες δεν ταιριάζει σ' αυτά


:)


(Sorry για την έκφραση, αλλά έτσι είναι. Έχει την άποψή της, ναι, σεβαστό. Αλλά μέχρι ένα σημείο. Δεν απορρίπτουμε έτσι κάτι σύμφωνα με το οποίο έχει χτιστεί ο κόσμος όλος)
ρε παιδια μην πλακωνεστε εγω η σοφή σας τα ελεγα απο την αρχη:οποιος μισει τα μαθηματικα ο,τι και να του πεις αδυνατει να τα δει με αλλο ματι! ΤΕΛΟΣ!

Ποτέ.Αλλά το θέμα είναι ότι μισω τον καθηγητή που κάνει μαθηματικά.Και τα έχω πάρει σβάρνα όλα.
-----------------------------------------

:iagree::jumpy::thanks:
ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΙΣΟΥΣΑ τους μαθηματικους που ειχα σε ολες τις ταξεις οι περισσοτεροι δεν ξερανε να γραψουν σωστα μια προταση ελεησον!

Έχει δίκιο
thanks ραφαελα! αλλα ρε παιδια ειναι και ατιμα τα ατιμα! χαχα. ελεεινα και τρισαθλια!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Tα μαθηματικά δεν είναι επιστήμη είναι αφηρημένα διανοητικά κατασκευάσματα.

Επειδή αυτό είναι η επιστήμη,η μελέτη του φυσικού κόσμου.
Τα μαθηματικά φέρνουν πιο πολύ σε τέχνη παρά σε επιστήμη

Έχει οριστεί ποτέ η έννοια της επιστήμης;

Δεν υπάρχει κλάδος των μαθηματικών που να μην έχει έστω και την ελάχιστη πρακτική εφαρμογή στη φυσική ζωή.

Πληροφοριακά, σε κάποιες εξετάσεις είχανε βάλει ένα θέμα μαθηματικών στο οποίο ζητούσαν να υπολογιστεί ο ρυθμός απορρόφησης μιας ουσίας από τον οργανισμό και λυνόταν καθαρά με μαθηματικές γνώσεις

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Δεν υπάρχει κλάδος των μαθηματικών που να μην έχω έστω και την ελάχιστη πρακτική εφαρμογή στη φυσική ζωή
Πχ η θεωρία των αριθμών που ακριβώς έχει εφαρμογή στη φυσική ζωή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
ρε παιδια μην πλακωνεστε εγω η σοφή σας τα ελεγα απο την αρχη:οποιος μισει τα μαθηματικα ο,τι και να του πεις αδυνατει να τα δει με αλλο ματι! ΤΕΛΟΣ!

Πέρυσι δεν ήθελα ΟΥΤΕ να τα βλέπω, και γενικά είχα αποφασίσει ότι είναι τελείως άχρηστα.

Μετά όμως από μια σοβαρή συζήτηση με έναν καθηγητή, κατάλαβα ότι αξίζουν και πλέον προσπαθώ πάρα πολύ, έχω πάει σε διαγωνισμούς της ΕΜΕ και ξέρω ότι αυτό που θέλω να κάνω στη ζωή μου είναι να ασχοληθώ με τα μαθηματικά :jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
-5χ(2χ-3)-3χ(2-3χ).
Όποιος είναι μάγκας ας την λύση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top