Η δυσκολότερη γλώσσα

Ποια είναι η δυσκολότερη γλώσσα;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 39)
  • Κινέζικα

  • Κορεάτικα

  • Ιαπωνικά

  • Ρωσικά

  • Ουγγρικά

  • Φινλανδικά

  • Αραβικά

  • Ελληνικά

  • Άλλη (ποια;)

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,782 μηνύματα.
ρε καλε μου φιλε τι ειναι παλι αυτο που μας ειπες; και σπουδαζεις και σε αξιολογω τμημα απο ό,τι βλεπω...δεν ειναι ετσι η γλωσσολογια ρε φιλε μου...ανοιξτε τη συγχρονη βιβλιογραφια να δειτε...οσο για αυτο που με ρωτας...βασικες αρχες της κοινωνιογλωσσολογίας...τωρα δε θα κανουμε κοινωνικο-πολιτισμική αναλυση παραγοντων για να στο αποδειξω..ελα να τα πουμε πριβε με την ησυχια μας αν θελεις... πολυ ευχαριστως... αλλα μην πεφτεις σε αυτή την παγισα...πχ πετσοκοψε λεξεις... αυτό δεν υπαρχει για τη γλωσσολογία... και στο λεω πολυ φιλικα...δεν υπαρχει... και μιλαω για τη συγχρονη γλωσσολογια...οταν αλλαξει ελα πες το μου.

Βασικά την αβεβαιότητα ως προς τις επιστήμες μου την έδωσε το δικό μου το τμήμα... Η δικιά μου επιστήμη και αν αλλάζει ανά τα χρόνια ή ανά τις χώρες. Η ιστορία ήταν ανεκαθεν θύμα των πολιτικών καταστάσεων. Για αυτό και για τη γλωσσολογία έχω κάποιους ενδοιασμούς. Σίγουρα εσύ ξέρεις καλύτερα επί του θέματος. Στο θέμα της δυσκολίας μάλλον όταν λες δεν υπάρχουν πιο δύσκολες γλώσσες εννοείς προφανώς ότι αλλάζει για τον κάθε άνθρωπο η εκάστοτε δυσκολία ( π.χ. ο Κινέζος μαθαίνει ευκολότερα Γιαπωνέζικα από ότι αγγλικά ενώ ο Έλληνας πιο εύκολα αγγλικά από Γιαπωνέζικα)is that right?
 

art1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Βασικά την αβεβαιότητα ως προς τις επιστήμες μου την έδωσε το δικό μου το τμήμα... Η δικιά μου επιστήμη και αν αλλάζει ανά τα χρόνια ή ανά τις χώρες. Η ιστορία ήταν ανεκαθεν θύμα των πολιτικών καταστάσεων. Για αυτό και για τη γλωσσολογία έχω κάποιους ενδοιασμούς. Σίγουρα εσύ ξέρεις καλύτερα επί του θέματος. Στο θέμα της δυσκολίας μάλλον όταν λες δεν υπάρχουν πιο δύσκολες γλώσσες εννοείς προφανώς ότι αλλάζει για τον κάθε άνθρωπο η εκάστοτε δυσκολία ( π.χ. ο Κινέζος μαθαίνει ευκολότερα Γιαπωνέζικα από ότι αγγλικά ενώ ο Έλληνας πιο εύκολα αγγλικά από κινέζικα )is that right?
αχχ...μιλησε μου για την ιστορια...ναι... όλα αλλαζουν, ναι. τα παντα ρει. και πρεπει λπν να στεκομαστε κριτικά. ετσι και η γλωσσολογια. για αυτό το τονιζω πάντα...η συγχρονη γλωσσολογια...όχι δεν ξερω και του ποτε... οσο για το τελευταίο ένα κομματι αυτου ειναι αυτο που λες (χωρις τα συγκεκριμενα παραδειγματα...γιατι δεν ειμαι και πολυ σιγουρος για τη βεβαιότητα τους...μην σου πω δεν ειμαι καθόλου σιγουρος...).
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,782 μηνύματα.
αχχ...μιλησε μου για την ιστορια...ναι... όλα αλλαζουν, ναι. τα παντα ρει. και πρεπει λπν να στεκομαστε κριτικά. ετσι και η γλωσσολογια. για αυτό το τονιζω πάντα...η συγχρονη γλωσσολογια...όχι δεν ξερω και του ποτε... οσο για το τελευταίο ένα κομματι αυτου ειναι αυτο που λες (χωρις τα συγκεκριμενα παραδειγματα...γιατι δεν ειμαι και πολυ σιγουρος για τη βεβαιότητα τους...μην σου πω δεν ειμαι καθόλου σιγουρος...).

Βασικά εγώ πιστεύω ότι είναι καλό το παράδειγμα. Για το θέμα των Ελλήνων νομίζω συμφωνείς και η αντίρρηση σου έγκειται στους Κινέζους. Είναι εξοικειωμένοι με τα ιδεογράμματα και οι Ιάπωνες έχουν και τα κινεζικής προέλευσης Kanji άρα πιστεύω οι Κινέζοι έχουν ένα πλεονέκτημα.
 

art1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Βασικά εγώ πιστεύω ότι είναι καλό το παράδειγμα. Για το θέμα των Ελλήνων νομίζω συμφωνείς και η αντίρρηση σου έγκειται στους Κινέζους. Είναι εξοικειωμένοι με τα ιδεογράμματα και οι Ιάπωνες έχουν και τα κινεζικής προέλευσης Kanji άρα πιστεύω οι Κινέζοι έχουν ένα πλεονέκτημα.
ναι αλλα τα κινεζικα ειναι τονική γλωσσα, τα γιαπωνεζικα οχι...ακνηκουν σε αλλη κατηγορια βάσει τυπολογικων κριτηριων.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,782 μηνύματα.
ναι αλλα τα κινεζικα ειναι τονική γλωσσα, τα γιαπωνεζικα οχι...ακνηκουν σε αλλη κατηγορια βάσει τυπολογικων κριτηριων.

Ισχύει αυτό. Τα Γιαπωνέζικα βέβαια αν δεις σε μήνυμα μου πιο πάνω απεδειξα ότι είναι δυσκολότερα μακράν των Κινεζικών. Τουλάχιστον για τους Ευρωπαίους πριν αρχίσεις πάλι τα περί γλωσσολογίας 😝😝
 

art1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Ισχύει αυτό. Τα Γιαπωνέζικα βέβαια αν δεις σε μήνυμα μου πιο πάνω απεδειξα ότι είναι δυσκολότερα μακράν των Κινεζικών. Τουλάχιστον για τους Ευρωπαίους πριν αρχίσεις πάλι τα περί γλωσσολογίας 😝😝
με εχεις παρει απο φοβο...που να 'μασταν και συμφοιτητες...δε θα μου μιλουσες ουτε στο διαδρομο της φιλοσοφικης...χαχαχα!! (είσαι τυχερος!! χεχε!!)
 

uni77

Δραστήριο μέλος

Η Μαίρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
Τα κινεζικα πιστεύω ειναι τα πιο δυσκολα.
Τα τούρκικα δεν είναι καθόλου δύσκολα. Για την ακρίβεια είναι πολύ εύκολη γλώσσα. Στη σχολή παρακολούθησα εθελοντικές παραδόσεις τουρκικής γλώσσας και πραγματικά είναι γελοία. Το δύσκολο είναι να συνηθίσεις τα επιθηματα. Ουσιαστικά ολόκληρη η τουρκική γλώσσα είναι να αποστηθίσεις τα επιθήματα και να εντρυφήσεις στο λεξιλόγιο. Λεξιλόγιο + επιθήματα = άριστη γνώση τουρκικής γλώσσας. Τα επιθήματα είναι από μόνα τους γραμματική και συντακτικό. Τα τούρκικα επίσης έχουν ακόμα ένα advantage. Δεν υπάρχουν παρά ελάχιστες εξαιρέσεις στους κανόνες. Όταν ο Κεμάλ λατινοποιησε την γλώσσα φρόντισε να χτίσει ασφυκτικους κανόνες. Τα τούρκικα δεν έχουν καμία σχέση με την υπερπλουσια Οθωμανική γλώσσα. Τα Οθωμανικά ήταν άλλης κλάσης.

Συμφωνώ σε αυτα που είπες, αν και δεν μπορεις να την πεις πολυ ευκολη. Μπορει να μπερδευτεις αν χρειαστει να χρησιμοποιησεις πολλα επιθηματα, τουλαχιστον στον προφορικο λογο (γιατι στον γραπτο εχεις περισσοτερο χρονο να σκεφτεις)
Ουσιαστικά ειναι μια γλωσσα-παζλ.

Μια αλλη ιδιαιτερότητα επισης ειναι η τοποθετηση των ρημάτων στο τελος των προτασεων. Πρέπει το μυαλο σου να συνηθίσει στην αλλαγη αυτη.

Βεβαια η γραμματική της δεν εχει δυσκολιες και με καλη εξασκηση την γλωσσα τη μαθαινεις άνετα.
Το λεξιλόγιο είναι σημαντικό, όπως για καθε αλλη γλωσσα.

Οταν μπηκα στην σχολη τουρκικων, αναρωτιομουν πώς θα μαθουμε τουρκικα χωρις πολλοι από εμας να εχουμε ερθει σε επαφη με αυτα. Καταλαβα οτι δεν χρειαζεται• τα διδασκουν απο το μηδεν.

Αν τελικά φυγω απο την σχολη, σκεφτομαι πολυ σοβαρα να συνεχισω να μαθαινω την γλωσσα, να μην την αφησω, να παρω και tomer αργότερα.
Προσωπικά την θεωρώ πολυ ωραια και ενδιαφερουσα.. ενα απο τα λιγα μαθηματα που δεν διαβαζα με το ζορι.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,852 μηνύματα.
 

Drglitterstar

Δραστήριο μέλος

Η Drglitterstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 419 μηνύματα.
Ποια θεωρείτε την δυσκολότερη γλώσσα; Τη θεωρείτε επειδή σας δυσκολεύει να τη μιλήστε ή να τη μάθετε; Εγώ δεν μπορώ να έχω άποψη, απλά μπορώ να τονίσω ότι η κινεζική κι ιδιαιτέρως η ελληνική είναι οι πιο δύσκολες για να τις μάθει ένας ξένος. Έχω ακούσει για την Ισλανδική αλλά δεν έχω έρθει ποτέ σε επαφή με τη γλώσσα. Εάν πιστεύετε ότι μου λείπει κάποια γλώσσα στη δημοσκόπιση να με ενημερώσετε.
Προσπαθώ να μάθω παντζαμπι είναι πραγματικά βουνό. Έχουν 5 γράμματα τα οποία ακούγονται το ίδιο αλλά προφέρονται διαφορετικά. Ενας φίλος μου είναι παντζαμπ και όσο και να προσπαθώ δεν μπορώ να τα προφέρω σωστά μου ακούγονται το ίδιο.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top