Η γνώμη σας για τη Φιλοσοφία

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους.

Μιας και δεν υπάρχει κανένα θέμα εδώ στον τομέα της θεωρητικής κατεύθυνσης, ας κάνω την αρχή.

(Καλώς σας βρήκα ως καινούριος παρεπιμπτόντως..)

Ποιά η γνώμη σας για το μάθημα της Φιλοσοφίας στη Β' Λυκείου;;
Φυσικά, θα μιλήσουν αυτοί που τώρα θα πάνε Γ' και γνωρίζουν αλλά και τα παιδιά που μετά από καιρό, φέτος που θα είναι Β', έχουν μια γνώμη και θέλουν ας πούνε.

Η δικιά μου άποψη είναι αρκετά καλή για το συγκεκριμένο μάθημα. Λίγο βαρετό ίσως μερικές φορές, λόγω της μεγάλης ομοιότητας σε διαφορετικές θεωρίες κτλ αλλά με τον κατάλληλο καθηγητή, μπορεί να γίνει ένα πολύ ευχάριστο μάθημα και καθόλου κουραστικό.
Μετά από τη Β' Λυκείου λοιπόν, έχω να θυμάμαι πολλά καλά στοιχεία από το μάθημα της Φιλοσοφίας. Σε κάνει να βλέπεις λίγο τα πράγματα από "πολλές οπτικές γωνίες", όπως έλεγε και η δικιά μου καθηγήτρια..

Για πείτε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Δεν έχει τύχει να ασχοληθώ με το εν λόγω μάθημα μιας και ήμουν στην Θετική/Τεχνολογική Κατεύθυνση.

Ωστόσο θα ήθελες να μας περιγράψεις σε μέσες άκρες τι εξετάζει το μάθημα; Πρέπει να είναι ενδιαφέρον μάθημα που μπορεί να διευρύνει τους γνωστικούς ορίζοντες των παιδιών. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Είναι αρκετά ενδιαφέρον μάθημα, ξανατονίζω φυσικά πως πολύ καλύτερο είναι αν υπάρχει και ευρηματικός καθηγητής. Αυτό φυσικά ισχύει για όλα τα μαθήματα, απλά είναι μάθημα που αν δεν υπάρχει ένταση το βαριέσαι εύκολα... Και είναι κρίμα..
Το μάθημα σε γενικές γραμμές εξετάζει τους φιλοσοφικούς κλάδους από την αρχαιότητα(Προσωκρατικοί για παράδειγμα) μέχρι και τους πιο πρόσφατους αιώνες.. Κυρίως δηλαδή από ευρωπαίους φιλοσόφους, όπως ο Καντ..
Οι ορίζοντες διευρύνονται αρκετά, γιατί έχει περιθώρια και για παράλληλες συζητήσεις, όπως το μάθημα της έκθεσης.
Και φυσικά όπως είπα και πριν, μαθαίνεις να κοιτάς τις καταστάσεις από πολλές οπτικές γωνίες;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστίνα20750

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα20750 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Δυστυχώς στην Κύπρο δεν έχουμε το μάθημα της Φιλοσοφίας στη Β'Λυκείου.
Υπάρχει όμως σα μάθημα επιλογής στη Γ'Λυκείου, αλλά τότε θά'μαι ανάμεσα στο δίλημμα "Λογοτεχνία ή Φιλοσοφία";

Πάντως σκοπεύω να περάσω στο τμήμα Φιλοσοφίας και Κλασικών Σπουδών (Παν.Κύπρου), άρα μ'ενδιαφέρει άμεσα...

Keep informing us ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Όντως Χριστίνα, είναι ένα δίλλημα η επιλογή αυτή.
Πάντως μην κολλάς.
Εφ'όσον θες να περάσεις Φιλοσοφία θα σου έλεγα να πάρεις τα Κείμενα. Από την άλλη όμως, εμείς εδώ -και μάλλον και εσείς-τόσα χρόνια διδασκόμαστε το μάθημα των Κειμένων.
Οπότε εγώ σου προτείνω να επιλέξεις Φιλοσοφία, για να δεις και πως λειτουργεί το μάθημα μέσα σε μια τάξη...
Καλή Συνέχεια..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christine_ithaki

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Έμεις στην Ιθάκη έχουμε κάνει μέχρι τώρα περίπου 8 ώρες Φιλοσοφία και το βρίσκω πολύ ενδιαφέρον μάθημα παρόλο που δεν έχουμε ακόμα βιβλία..Με φωτοτυπίες την βγάζουμε πέρα κοντά ενα μήνα τώρα που εχουν ανοίξει τα σχολεία... Και όχι μόνο Φιλοσοφια, 3 μαθήματα!:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ilianna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ilianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 322 μηνύματα.
Στο δικό μας σχολείο, όσοι είναι στη Θεωρητικη, δεν εχουν Βιβλίο ούτε κι αυτοι και η καθηγητρια δεν τους φερνει φωτοτυπιες, γιατι τα παιδια αρνουνται να φερουν χαρτι( τους ειχε ζητησει να αγορασουν:( ) κι απ' ό,τι λένε και το μάθημα έτσι όπως το κάνει δεν είναι καθόλου καλό... Οπότε είναι αναλογα και με τον καθηγητη!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mastermind91

Νεοφερμένος

Η mastermind91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Κι εμείς από την αρχή της χρονιάς χωρίς βιβλία είμαστε,με φωτοτυπίες.Η καθηγήτρια είναι αρκετά καλή και με ερωτήσεις επισημαίνουμε τα πιο σημαντικά σημεία σε κάθε μάθημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Πολυ μπλα-μπλα ομως, αυτα τα μαθηματα. Δεν μπορω να λειτουργησω ετσι. Ενδιαφερον κατα τα αλλα. Παντως απ'οτι ξερω, οι θεωρητικοι στο σχολειο μου ειχαν βιβλιο φιλοσοφιας απο 11 σεπτεμβρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chara7909

Νεοφερμένος

Η Χαρά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
παιδιά καλησπέρα!!!!
εμένα η φιλοσοφία δεν μου κάνει ούτε κρύο ούτε ζέστη!!!
θεωρώ ότι είναι κάτι σαν ιστορία μόνο που είναι πιο εύκολο.
πάντως το καινούριο βιβλίο σε σχέση με το παλιο είναι πιο ωραίο..
προσωπικά, οφείλω να ομολογήσω ότι εμείς έχουμε την ώρα της φιλοσοφίας για να κοιμόμαστε!!!:sick:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Εγω παλι κοιμαμαι σε ολα τα θεωρητικα!:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mastermind91

Νεοφερμένος

Η mastermind91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Σήμερα επιτέλους μας ήρθαν τα βιβλία.Είναι διαφορετικά από τα προηγούμενα πάντως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Creation

Νεοφερμένος

Η Creation αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Καλημέρα και καλώς σας βρήκα.

Χαίρομαι που βλέπω νέους ανθρώπους να συζητούν για τη φιλοσοφία. Είναι ένα μάθημα που εαν διδαχθεί σωστά και δεν παρουσιάζεται με βαρετό τρόπο, προσφέρει πολλά στον άνθρωπο.

Ήμουν εξ'αποστάσεως φοιτήτρια και δοκιμάζω τις δυνάμεις μου στην εξ'αποστάσεως εκπαίδευση. Υπάρχει ένα φόρουμ εδώ https://eteaching.forumup.gr/forum-4-eteaching.html Εαν χρειάζεστε βοήθεια σε κάποιο απο αυτά τα μαθήματα γράψτε εκεί ή γράψτε για να καλέσετε εμένα ή κάποιον απο εμάς στο φόρουμ σας.

Creation
Πτυχιούχος Π.Σ. "Σπουδές στον Ευρωπαϊκό Πολιτισμό" Ελληνικού Ανοιχτού Πανεπιστημίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Η φιλοσοφία είναι θαυμάσια, ειδικά όταν εκφράζεται μέσα από την ποίηση.

Βλέπε Ζορμπάς - Καζαντζάκης..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Creation

Νεοφερμένος

Η Creation αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Εμένα μου αρέσει όταν εκφράζεται μέσα απο τους Μόντυ Πάιθονς
[ame]https://www.youtube.com/watch?v=xrShK-NVMIU[/ame] (πολύ μελετημένο...)
και όταν εκφράζεται μέσα απο τα μαθηματικά και την επιστημολογία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Καλά αυτό το βίντεο είναι κορυφή :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mastermind91

Νεοφερμένος

Η mastermind91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Τέλειο το βιντεάκι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Αστείο ναι, αλλά φιλοσοφικό; :boom:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Creation

Νεοφερμένος

Η Creation αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Καλή ερώτηση. Πιστεύω ότι το βιντεάκι αυτό είναι ένα σκαρίφημα της Ιστορίας της Φιλοσοφίας.

Ξέρει κανείς ποιοί είναι οι δύο βοηθοί του διαιτητή και τι ρόλο έχουν παίξει στην ιστορία της φιλοσοφικής σκέψης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top