Η γνώμη σας για τα greeklish

Ποια είναι η γνώμη σας για τα greeklish;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 307)
  • Είμαι υπέρ

    Ψήφοι: 36 11.7%
  • Είμαι κατά

    Ψήφοι: 216 70.4%
  • Δε με ενδιαφέρει

    Ψήφοι: 55 17.9%

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Αν δε σου αρέσει ξέχνα τη και πήγαινε να ζήσεις αλλού. Καλύτερα. Δεν θα χάσει και κανέναν σπουδαίο ομιλητή η γλώσσα, γιατί άλλωστε υπάρχουν εκατομμύρια ξένοι που την τιμούν καλύτερα. Ενημερωτικά σου λέω οτι τα Αρχαία Ελληνικά διδάσκονται στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση πολλών ευρωπαικών χωρών και είναι στη βασική εκπαίδευση της γλωσσολογίας σε πάρα πολλά μεγάλα πανεπιστήμια του κόσμου. Συγκεκριμένο παράδειγμα το κορυφαίο φιλολογικό πανεπιστήμιο Humboldt του Βερολίνου, από το οποίο έχω και ιδία γνώση, καθ'ότι φοιτήτρια εκεί είναι η αδερφή μου για master degree της Ευρωπαικής Γλωσσολογίας, του οποίου master βασικότατο και κύριο μάθημα είναι τα Ελληνικά. Αρκεί μόνο να σου πω το αστείο. Η αδερφή μου διδάσκει νέα ελληνικά στον καθηγητή της του Humboldt, ο οποίος της διδάσκει γλωσσολογία. Και όχι μόνο. Αρκεί, επίσης να αναφέρω, οτι στη Γερμανία στα δυσλεκτικά παιδιά συνιστούν εκμάθηση ελληνικών και κινέζικων. Η αδερφή μου δουλεύει και σε κέντρο γλωσσικών διαταραχών στο Βερολίνο και παραδίδει τέτοια μαθήματα, ως απόφοιτη, με βαθμό Λίαν Καλώς, της Φιλοσοφικής Σχολής του Εθν. Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών. Η λογική της έκφρασης των ελληνικών είναι η κορυφαία των ινδοευρωπαικών γλωσσών και ακολουθήκε πιστά ή λιγότερο πιστά από όλες σχεδόν τις μετέπειτα δυτικές γλώσσες, όπως η παγκόσμια οργάνωση της Γαλλοφωνίας έχει ήδη παραδεχτει. Μια σκέτη αρχαία γλώσσα δεν είναι και το απέδειξε κλείνοντας επάξια πάνω από 3 χιλιάδες χρόνια ένδοξης Ιστορίας κι ακόμη τη μιλούν πάνω από 16 εκατομμύρια φυσικοί ομιλητές στον κόσμο. Κι επιπλέον, δεν καταλαβαίνω το ρατσισμό σου. Δηλαδή τα λατινικά που δεν τα μιλάει εν έτει 2008 ούτε ένας άνθρωπος (φυσικός ομιλητής), σημαίνει οτι απαξιώνονται σαν γλώσσα; Μην τρελαθούμε δηλαδή...Πέραν τούτου, τα Τούρκικα, που ομιλούνται από πολλά περισσότερα εκατομμύρια ανθρώπους, έχουν μεγαλύτερη αξία από τα ελληνικά για την ανθρωπότητα; Ας μην ξεχνάμε τι προσέφερε ο τούρκικος πολιτισμός στον κόσμο και τι ο ελληνικός. Κι επίσης ας μην ξεχνάμε οτι η γλώσσα ειναι ο βασικός φορέας κάθε πολιτισμού. Περί προφοράς δεν θα μιλήσω καθόλου. Κανένας φυσικός ομιλητής δε μπορεί να πει αν η γλώσσα του είναι εύηχη ή όχι. Κανένας Ιταλός δεν μπορεί να δει την ομορφιά της προφοράς των Ιταλικών. Αυτό το οποίο εγώ κρατώ, είναι το γεγονός οτι άνθρωποι που μιλούν γερμανογενή γλώσσα (συγκεκριμένα, ολλανδικά, γερμανικά κλπ.) μου έχουν πει οτι βρίσκουν την ελληνική αρκετά μελωδικότερη από την ιταλική. Βέβαια εκεί παίζει ρόλο το γούστο του καθενός.
Πάντως αν δεν ήταν άξια γλώσσα, οι δυτικοί δεν θα εξέφραζαν όλα τα υψηλά νοήματα με ελληνόφερτες λέξεις, ούτε οι σινοιάπωνες θα πίστευαν οτι μόνο η εκμάθηση των ελληνικών θα τους φέρει πιο κοντά στη Δύση (γι'αυτο ιδρύθηκε και Ελληνικη Σχολή στο πανεπιστήμιο του Πεκίνου). Ακόμη, να σου θυμίσω οτι η Καινή Διαθήκη με τα υψηλά χριστιανικά, ανθρωπιστικά ιδεώδη γράφτηκε στα ελληνικά, τη στιγμή που μπορούσε κάλλιστα να γραφτεί στα λατινικά ή στα αραμαικά. Αξίζει ν'αναφερθεί οτι και οι 4 ευαγγελιστές ΔΕΝ ήταν Έλληνες, παρ'ολο που έγραψαν στα Ελληνικά. Μήπως να σου αναφέρω και τον ορισμό της Ευρωπαικής Αναγέννησης; ΟΚ, "Ήταν το κίνημα των κορυφαίων ευρωπαίων διανοούμενων του 16-17ου αιώνα, οι οποίοι επεδίωκαν την επιστροφή στα ελληνικά κλασικά γράμματα, με σκοπό να λύσουν τα τεράστια κοινωνικά, πολιτικά, θρησκευτικά και άλλα ζητήματα της σκοταδιστικής εποχής του Μεσαίωνα".

Τη θέση σου μπορείς να τη διατηρείς και να τη διατυμπανίζεις, αλλά με λίγη σοβαρότητα και κυρίως χωρίς να κατηγορείς τα ελληνικά επειδή θεωρείς κάποια άλλη γλώσσα πιο "trendy". Γιατί τουλάχιστον εμένα αυτό μ'εκανες να καταλάβω. Να τονίσω οτι η παρέμβασή μου δεν στηρίζει τη δήλωση του qwertyuiop2, διότι το αν μια γλώσσα ειναι όμορφη (προφανώς αισθητικά) είναι εντελώς υποκειμενικό κι επίσης, εκτός των Ελληνικών, υπήρξαν για την ανθρωπότητα κι άλλοι σημαντικοί πολιτισμοί με τις γλώσσες τους, όπως τα κινέζικα, τα αραβικά και άλλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
έλεος ....
σιγά την ωραία γλώσσα ..
τι έχει : ωραία προφορά ? ..... κάτι το ξεχωριστό στο τρόπο έκφρασης ? τίποτα είναι μια σκέτη αρχαί γλώσσα που κανείς εκτός από τους έλληνες δεν την ξέρουν

αυτή είναι η προσωπ. μου γνώμη απο κει κ πέρα ο καθένας εχει τ δικαιωμα να εχει διαφορ. γνωμη


Λοιπόν, επειδή δε θέλω να φάω και τρίτο μπαν θα αρκεστω στο να σε βρίσω χοντρά μέσα μου και στο να ευχηθώ να ήσουν αγόρι να σου αστράψω δυο τρεις να καταλάβεις τι εστί βερίκοκο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
πρωτα απο ολα με τα greeklish δν εχω προβλημα οταν ειναι στο msn ,σε chat ή στο κινητο στα μηνυματα(στο κινητο αναγκαζομαι και βαζω γλωσσα εισαγωγης τα αγγλικα γτ ο αριθμος των γραμματων π μ δινει στα ελληνικα ειναι κατα 50 συμβολα μικροτερος σπο αυτον των αγγλικων..περιεργο:hmm:).
στα πιο μεγαλα κειμενα οχι οτι εχω κ τρομερη δυσκολια αναγνωσης αλλα κατανοω οτι
ειναι για την πλειοψηφια δυσαναγνωστα.η χρηση τους ειναι θεμα συνηθειας για μενα..αυτο ομως δν σημαινει οτι με επηρεαζουν γενικα στον επισημο γραπτο μ λογο..τρια χρονια τωρα γραφω σε greeklish κ στα γραπτα μ (στο σχολειο ή σε προσωπικες σημειωσεις) δν εχω σχεδον ποτε ορθογραφικα κ εχω παντα τονους καθως κ ο τονισμος κ η ορθογραφια μου βγαινουν μπορω να πω αυθορμητα:)..

για οσα ειπε μια κοπελια για την ελληνικη θα συμφωνησω σε γενικες γραμμες με την απαντηση που της δοθηκε απο τον miv.

στο αλλο ακρο ,ομως, με τν qwerty δν προκειται να συμφωνησω γτ απο αλλες συζητησεις εχω καταλαβει οτι ειναι ολιγον τι εθνικιστης..καμια γλωσσα δν ειναι ομορφοτερη απο μια αλλη.πισω απο καθε γλωσσα κρυβεται ο πολιτισμος της .αρα δν μπορεις να χαρακτηριζεις τους πολιτισμους ομορφους και ασχημους γτ ειναι απλως διαφορετικοι..το τι γοητευει εσενα κρατα το για τον εαυτο σου μιας και βασιζεται στην υποκειμενικη (κ ανολοκληρωτη) σκεψη σου...η ελληνικη γλωσσα ειναι παναρχαια,ειναι γλωσσα που κουβαλαει εναν πολυ αξιολογο πολιτισμο (χωρις να ειναι η μονη),ειναι βαση για αλλες(οχι καθρεφτης τους)...αυτα απο μενα..

Λοιπόν, επειδή δε θέλω να φάω και τρίτο μπαν θα αρκεστω στο να σε βρίσω χοντρά μέσα μου και στο να ευχηθώ να ήσουν αγόρι να σου αστράψω δυο τρεις να καταλάβεις τι εστί βερίκοκο...

αυτο π μου αρεσει σε σενα ρε κουερτυ ειναι που εισαι gentleman:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
έλεος ....
σιγά την ωραία γλώσσα ..
τι έχει : ωραία προφορά ? ..... κάτι το ξεχωριστό στο τρόπο έκφρασης ? τίποτα είναι μια σκέτη αρχαί γλώσσα που κανείς εκτός από τους έλληνες δεν την ξέρουν

αυτή είναι η προσωπ. μου γνώμη απο κει κ πέρα ο καθένας εχει τ δικαιωμα να εχει διαφορ. γνωμη

Να σου πω και κάτι που δε γνωρίζεις.

Τα ελληνικά διδάσκονται σε πάρα πολλές χώρες της ευρώπης, και τα λατρεύουν.

Τα αρχαία ελληνικά δε θα εξαφανιστούν ποτέ, και αυτό χάρη στους φιλέλληνες και όχι στούς έλληνες.

Και για αυτό να ξέρεις ότι, ευτυχώς, δεν είμαστε οι μόνοι που μιλάμε ελληνικά, αλλά υπάρχουν και πολλοί άλλοι που την εκτιμούν, μάλιστα, περισσότερο από μας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stathis619

Νεοφερμένος

Ο Stathis619 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
έλεος ....
σιγά την ωραία γλώσσα ..
τι έχει : ωραία προφορά ? ..... κάτι το ξεχωριστό στο τρόπο έκφρασης ? τίποτα είναι μια σκέτη αρχαί γλώσσα που κανείς εκτός από τους έλληνες δεν την ξέρουν

αυτή είναι η προσωπ. μου γνώμη απο κει κ πέρα ο καθένας εχει τ δικαιωμα να εχει διαφορ. γνωμη



Φυσικά εχεις το δικαίωμα να πιστεύεις σ' ότι θες και δεν χρειάζεται κανείς να σου ασκεί επιρροή.

Αν δε σου αρέσει ξέχνα τη και πήγαινε να ζήσεις αλλού. Καλύτερα. Δεν θα χάσει και κανέναν σπουδαίο ομιλητή η γλώσσα, γιατί άλλωστε υπάρχουν εκατομμύρια ξένοι που την τιμούν καλύτερα. Ενημερωτικά σου λέω οτι τα Αρχαία Ελληνικά διδάσκονται στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση πολλών ευρωπαικών χωρών και είναι στη βασική εκπαίδευση της γλωσσολογίας σε πάρα πολλά μεγάλα πανεπιστήμια του κόσμου. Συγκεκριμένο παράδειγμα το κορυφαίο φιλολογικό πανεπιστήμιο Humboldt του Βερολίνου, από το οποίο έχω και ιδία γνώση, καθ'ότι φοιτήτρια εκεί είναι η αδερφή μου για master degree της Ευρωπαικής Γλωσσολογίας, του οποίου master βασικότατο και κύριο μάθημα είναι τα Ελληνικά. Αρκεί μόνο να σου πω το αστείο. Η αδερφή μου διδάσκει νέα ελληνικά στον καθηγητή της του Humboldt, ο οποίος της διδάσκει γλωσσολογία. Και όχι μόνο. Αρκεί, επίσης να αναφέρω, οτι στη Γερμανία στα δυσλεκτικά παιδιά συνιστούν εκμάθηση ελληνικών και κινέζικων. Η αδερφή μου δουλεύει και σε κέντρο γλωσσικών διαταραχών στο Βερολίνο και παραδίδει τέτοια μαθήματα, ως απόφοιτη, με βαθμό Λίαν Καλώς, της Φιλοσοφικής Σχολής του Εθν. Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών. Η λογική της έκφρασης των ελληνικών είναι η κορυφαία των ινδοευρωπαικών γλωσσών και ακολουθήκε πιστά ή λιγότερο πιστά από όλες σχεδόν τις μετέπειτα δυτικές γλώσσες, όπως η παγκόσμια οργάνωση της Γαλλοφωνίας έχει ήδη παραδεχτει. Μια σκέτη αρχαία γλώσσα δεν είναι και το απέδειξε κλείνοντας επάξια πάνω από 3 χιλιάδες χρόνια ένδοξης Ιστορίας κι ακόμη τη μιλούν πάνω από 16 εκατομμύρια φυσικοί ομιλητές στον κόσμο. Κι επιπλέον, δεν καταλαβαίνω το ρατσισμό σου. Δηλαδή τα λατινικά που δεν τα μιλάει εν έτει 2008 ούτε ένας άνθρωπος (φυσικός ομιλητής), σημαίνει οτι απαξιώνονται σαν γλώσσα; Μην τρελαθούμε δηλαδή...Πέραν τούτου, τα Τούρκικα, που ομιλούνται από πολλά περισσότερα εκατομμύρια ανθρώπους, έχουν μεγαλύτερη αξία από τα ελληνικά για την ανθρωπότητα; Ας μην ξεχνάμε τι προσέφερε ο τούρκικος πολιτισμός στον κόσμο και τι ο ελληνικός. Κι επίσης ας μην ξεχνάμε οτι η γλώσσα ειναι ο βασικός φορέας κάθε πολιτισμού. Περί προφοράς δεν θα μιλήσω καθόλου. Κανένας φυσικός ομιλητής δε μπορεί να πει αν η γλώσσα του είναι εύηχη ή όχι. Κανένας Ιταλός δεν μπορεί να δει την ομορφιά της προφοράς των Ιταλικών. Αυτό το οποίο εγώ κρατώ, είναι το γεγονός οτι άνθρωποι που μιλούν γερμανογενή γλώσσα (συγκεκριμένα, ολλανδικά, γερμανικά κλπ.) μου έχουν πει οτι βρίσκουν την ελληνική αρκετά μελωδικότερη από την ιταλική. Βέβαια εκεί παίζει ρόλο το γούστο του καθενός.
Πάντως αν δεν ήταν άξια γλώσσα, οι δυτικοί δεν θα εξέφραζαν όλα τα υψηλά νοήματα με ελληνόφερτες λέξεις, ούτε οι σινοιάπωνες θα πίστευαν οτι μόνο η εκμάθηση των ελληνικών θα τους φέρει πιο κοντά στη Δύση (γι'αυτο ιδρύθηκε και Ελληνικη Σχολή στο πανεπιστήμιο του Πεκίνου). Ακόμη, να σου θυμίσω οτι η Καινή Διαθήκη με τα υψηλά χριστιανικά, ανθρωπιστικά ιδεώδη γράφτηκε στα ελληνικά, τη στιγμή που μπορούσε κάλλιστα να γραφτεί στα λατινικά ή στα αραμαικά. Αξίζει ν'αναφερθεί οτι και οι 4 ευαγγελιστές ΔΕΝ ήταν Έλληνες, παρ'ολο που έγραψαν στα Ελληνικά. Μήπως να σου αναφέρω και τον ορισμό της Ευρωπαικής Αναγέννησης; ΟΚ, "Ήταν το κίνημα των κορυφαίων ευρωπαίων διανοούμενων του 16-17ου αιώνα, οι οποίοι επεδίωκαν την επιστροφή στα ελληνικά κλασικά γράμματα, με σκοπό να λύσουν τα τεράστια κοινωνικά, πολιτικά, θρησκευτικά και άλλα ζητήματα της σκοταδιστικής εποχής του Μεσαίωνα".

Τη θέση σου μπορείς να τη διατηρείς και να τη διατυμπανίζεις, αλλά με λίγη σοβαρότητα και κυρίως χωρίς να κατηγορείς τα ελληνικά επειδή θεωρείς κάποια άλλη γλώσσα πιο "trendy". Γιατί τουλάχιστον εμένα αυτό μ'εκανες να καταλάβω. Να τονίσω οτι η παρέμβασή μου δεν στηρίζει τη δήλωση του qwertyuiop2, διότι το αν μια γλώσσα ειναι όμορφη (προφανώς αισθητικά) είναι εντελώς υποκειμενικό κι επίσης, εκτός των Ελληνικών, υπήρξαν για την ανθρωπότητα κι άλλοι σημαντικοί πολιτισμοί με τις γλώσσες τους, όπως τα κινέζικα, τα αραβικά και άλλα.

^Συμφωνώ :iagree:





Ναι,τα greeklish τα χρησιμοποιώ κυρίως στο wlm .... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Ειμαι κατα των greeklish.
Κατ'αρχας ,ειναι πολυ καλο ιστοσελιδες σαν αυτη να μη τα δεχονται!
Τα Greeklish ειναι ευρημα των ανορθογραφων.

Θα έλεγα οτι δημιουργήθηκαν απο μια ανάγκη (πχ αν προσπαθούσες να γράψεις αρχεία με ελληνικά ονόματα παλιότερα στο dos γελούσε και το παρδαλό κατσίκι) . Ήταν ένα αναγκαίο κακό που δυστυχώς διαιωνίζεται και άδικα μέσα απο IRC και MMORPG (ενώ τα περισσότερα clients πλεον υποστηρίζουν κανονικότατα ελληνικά).
Τώρα όντως, σιγα σιγά καλό είναι να τα σουτάρουμε. Απλά δεν γίνεται απο την μια μέρα στην άλλη και παντού.

πρωτα απο ολα με τα greeklish δν εχω προβλημα οταν ειναι στο msn ,σε chat ή στο κινητο στα μηνυματα(στο κινητο αναγκαζομαι και βαζω γλωσσα εισαγωγης τα αγγλικα γτ ο αριθμος των γραμματων π μ δινει στα ελληνικα ειναι κατα 50 συμβολα μικροτερος σπο αυτον των αγγλικων..περιεργο:hmm:).
Αυτό συμβαίνει γιατί οι ελληνικοί χαρακτήρες χρειάζονται περισσότερη πληροφορία για να αναπαρασταθούν και άρα το μήνυμα βγαίνει πιο μεγάλο (φαντάσου οτι είναι πιο πολλά σύμβολα με όλους τους τόνους κτλ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

_sentenced_

Νεοφερμένος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ίλιον (Αττική). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
εννοείται πως διαφωνώ κάθετα με τη χρήση των greeklish. Ακόμα και στο msn γράφω με Ελληνικούς χαρακτήρες και τόνους.
Πιστεύω πως η χρήση αυτού του τρόπου γραφής είναι άθλιος. Πέρα από το δεν είναι καθόλου ωραία να βλέπεις φράσεις όπως: "ime kala, ego, euxaristo poli" κλπ πιστεύω και γω πως έτσι υποβαθμίζουμε μία τόσο όμορφη γλώσσα.
Μην ξεχνάμε ότι ο ελληνικός πολιτισμός ήταν ένας από τους σημαντικότερους που γνώρισε ποτέ ο πλανήτης και ένα από τα προιόντα αυτού του πολιτισμού είναι μία άρτια γλώσσα. Και μεις το μόνο που κάνουμε για να την τιμήσουμε είναι αυτό.
Κάτι ακόμα που πιστεύω είναι ότι αυτός ο τρόπος γραφής είναι καθαρή αντιγραφή ξένων συνηθειών.Γιατί να το κάνουμε δλδ αυτό. Τόσο πολύ θέλουμε να μοιάσουμε στους άλλους.
ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ GREEKLISH ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟΨΗ.

Συγγνώμη για τον τόνο, αλλά πραγματικά αυτό το θέμα με εκνευρίζει!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Τα Greeklish με ζαλίζουν. Καταργούν τους κανόνες ορθογραφίας και συνεπώς φέρνουν απειθαρχία στα άτομα που τα χρησιμοποιούν (ή το αντίστροφο, τα άτομα που τα χρησιμοποιούν είναι, από λίγο έως πολύ, απειθάρχητα).

Νομίζω πως η γλώσσα μας είναι ότι έχει απομείνει από τον αρχαίο ελληνικό πολιτισμό (όλα τα άλλα τα έχουμε πετάξει και έχουμε γίνει Νεοέλληνες, ο καθένας να νοιάζεται για την πάρτη του, ενώ ξεχνάμε τί μπορούμε να πετύχουμε όλοι μαζί. Ο Winston Churchill (?) είχε πει μια φορά ότι "αν οι Έλληνες άφηναν στην άκρη τις διαφορές τους θα κατακτούσαν τον κόσμο. Όμως αυτό δεν πρόκειται ποτέ να συμβεί."). Επομένως νομίζω πως αυτό το λίγο που μας έχει μείνει πρέπει να το θωρακίσουμε και να το προστατέψουμε από τέτοιου είδους επιρροές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
το αν ενας ανθρωπος ειναι απειθαρχητος δν μπορεις να το καταλαβεις απο το αν χρησιμοποιει greeklish.μη λεμε και γελοιοτητες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Είπα από λίγο έως πολύ. Λίγο απειθάρχητος δεν είναι και κακό. Εννοώ ότι τα άτομα που γράφουν Greeklish τείνουν να αμφισβητούν την κανονική γλώσσα, και μ' αυτό τον τρόπο, εκδηλώνουν την αδάμαστη και (λίγο ή πολύ) απειθάρχητη φύση τους. Κι εγώ είμαι λίγο απειθάρχητος (δε μου αρέσει π.χ. να μου λένε τί να κάνω, όποιος κι αν είναι).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
οκ ρε παιδι μ ...δν θεωρω εγω προσωπικα το απειθαρχητος και κακιστο χαρακτηρισμο αλλα σ λεω οτι το αν χρησιμοποιεις greeklish δν σημαινει απαραιτητα οτι αμφισβητεις καμια γλωσσα..μπορει να γινεται και για λογους αναγκης..οπως αυτο με τα μνματα του κινητου που περιεγραψα σε προηγουμενο ποστ μ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Εντάξει, σ' αυτό συμφωνώ (αν κι εγώ δεν έχω κινητό και δεν έχω βρεθεί ποτέ στην ανάγκη να χρησιμοποιήσω Greeklish). Αλλά εφ' όσον ο συγγραφέας έχει την εναλλακτική του ελληνικού αλφαβήτου, δε δικαιολογείται να γράφει σε greeklish.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
αποψη σου φιλε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

conn-a

Νεοφερμένος

Η Κωνσταντινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
εγω πιστευω οτι το θεμα ειναι η ευαναγνωστικοτητα η ορθοτητα και η σωστη κατανοηση του τι γραφει ο αλλος ουτως ωστε να μπορει να καταλαβαινει και να απανταει και αυτος αναλογα..τωρα αν θα ειναι σε μορφη ελληνικων η γκρικ ειναι πιο πολυ στην κριση του ατομου που γραφει αρκει φυσικα να μην παραβαινει τους βασικους κανονες γραμματικης και συντακτικου πχ εγω προτιμω να διαβαζω ena grapto ki as einai grammeno etsi παρα ενα γραπτω γραμαινω καποσ αιτσοι
δεν ξερω αν καταλαβαινετε!!προσωπικα προτιμω τα ελληνικα καθως ειναι πιο ευαναγνωστα και χτυπανε καλυτερα στο ματι αλλα τωρα αν ο χρηστης βιαζεται η δεν εχει την δυνατοτητα να γραψει ελληνικα η τον βολευει να αποφευγει καποια σημαντικα γραμματικα λαθη ας το κανει αρκει να δινει και σε μας την ευκαιρια να καταλαβαινουμε τι λεει

Υ.Γ συγγνωμη που παρεβην ενα κανονα του φορουν(την χρηση γκρικ)αλλα το κανα χαρει παραδειγματος αν θεωρηθει οτι πρεπει να σβηστει ας μου πει καποιος να το σβησω η ας το κανει καποιος μοντ αν δεν του κανει κοπο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

neni

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η neni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
έλεος ....
σιγά την ωραία γλώσσα ..
τι έχει : ωραία προφορά ? ..... κάτι το ξεχωριστό στο τρόπο έκφρασης ? τίποτα είναι μια σκέτη αρχαί γλώσσα που κανείς εκτός από τους έλληνες δεν την ξέρουν

αυτή είναι η προσωπ. μου γνώμη απο κει κ πέρα ο καθένας εχει τ δικαιωμα να εχει διαφορ. γνωμη

Χμ.... Προσωπικά νομιζω οτι η ελληνικη γλωσσα ειναι πολυ πλουσια. Τωρα, πραγματι δεν την ξερουν πολλοι ανθρωποι, πραγμα που καμια φορα ειναι ενοχλητικο... Είναι δυσκολη γιατι το καθε πραγμα μπορεις να το πεις με 100 διαφορετικούς τροπους. Αυτο ειναι που μου αρεσει, όμως. Ίσως να τη συμπαθησεις αν σκεφτείς λίγο πιο θετικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

conn-a

Νεοφερμένος

Η Κωνσταντινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
φιλη σταχτουλα διαφωνω απολυτα μαζι σου.Η ελληνικη γλωσσα εχει αρμονικοτητα!ακομα καθε λεξη εχει διαφορετικο νοημα κουβαλα μια ιστορια απο πισω της και μια δικη της φιλοσοφια και χαρακτηριζει απολυτα το αντικειμενο το οποιο περιγραφει.Για το οτιδηποτε υπαρχει συγκεκριμενος τροπος εκφρασης και διαφορετικη λεξη που το περιγραφει απολυτα!ακομα το οτι οι λεξεις γραφονται με οι,ει,υ,η,ι, δεν ειναι τυχαιο εχει να κανει με την προφορα που ειχαν καποτε την οποια και με την παροδο των χρονων καταστρεψαμε!!(ναι και αυτην)το να γραφει κανεις γκρικ δεν με ενοχλει οπως ειπα ιδιαιτερα καθως ο καθενας οπως μπορει και οπως μπορει και θελει γραφει αλλα θεωρω και συγγνωμη κιολας απαραδεκτο απο μια ελληνιδα να μιλα ετσι για την ελληνικη-μητρικη της γλωσσα
επισης το οτι δεν την ξερουν πολλοι ειναι και θεμα της δυσκολιας κι αυτο λογω των πολλων πραγματων που πρεπει να μαθεις για να την μιλας σωστα και φυσικα ολοι αρκουμαστε στα ξερα-γελοια αγγλικα με την απλη γραμματικη(τι να κανουμε ομως μας ειναι στην εποχη μας απαραιτητα και σημαντικο οπλο)
φιλικα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Κάθε λέξη κρύβη Ιστορία. Αυτό ξαναπέστο. Οι ετυμολογικές αναλύσεις καθεμιάς από τις ελληνικές λέξεις είναι ολόκληρη επιστήμη. Δεν έχει προκύψει ουδεμία ελληνική λέξη τυχαία, αντίθετα με τα αγγλικά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

herculesthemad

Νεοφερμένος

Ο Ηρακλής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Άνω Λιόσια (Αττική). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
για μερικούς ανθρώπους όπως εμένα τα greeklish είναι ένας τρόπος να γράφουμε στα forum χωρίς να κομπλάρουμε για την ορθογραφία. εγω σίγουρα θα κάνω ορθογραφικό λάθος.

αλλα απτην άλλη είναι και τα παιδιά που το βλεπουν σαν μόδα..

so its up to admins.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lacta345

Νεοφερμένος

Η Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
έλεος ....
σιγά την ωραία γλώσσα ..
τι έχει : ωραία προφορά ? ..... κάτι το ξεχωριστό στο τρόπο έκφρασης ? τίποτα είναι μια σκέτη αρχαί γλώσσα που κανείς εκτός από τους έλληνες δεν την ξέρουν

αυτή είναι η προσωπ. μου γνώμη απο κει κ πέρα ο καθένας εχει τ δικαιωμα να εχει διαφορ. γνωμη

Χριστέ μου! Το άκουσα & αυτό!!!!
Δεν περίμενα ποτέ να ακούσω από κάποιον κάτι τέτοιο & ειδικά από Έλληνα!

Δεν έχει η γλώσσα μας κάτι το ξεχωριστό στον τρόπο έκφρασης;;;;
Μην τρελαθούμε! Που για να περιγραφεί μια ελληνική λέξη, πχ. στα αγγλικά, χρειάζεται 5 λέξεις και πάλι θα είναι ανεπαρκής η μεταφορά της!

Μπορεί να είσαι "trendy" μπορεί να είσαι "emo", μπορεί & τίποτα, δεν ξέρω & δεν με νοιάζει, αλλά λίγα τα λόγια σου για μια από τις αρτιότερες, αν όχι την αρτιότερη, γλώσσα του κόσμου!

Το ότι δεν την μιλάει πολύ κόσμος δεν φανερώνει την απαξίωση του προς αυτή, αλλά τη δυσκολία να ανταπεξέλθουν στην εκμάθησή της. Και μόνο το γεγονός ότι έχουμε διαφορετικό αλφάβητο το καθιστά δύσκολο για τους ξένους.

Πρέπει να γνωρίζεις όμως ότι την μιλάνε πολλοί περισσότεροι από όσους νομίζεις!
Στο εξωτερικό η γνώση της ελληνικής, & μάλιστα της Αρχαίας Ελληνικής, σε καθιστά έναν ολοκληρωμένο "μορφωμένο άνθρωπο".
Πήγα ταξίδι στη Γερμανία και ο καθηγητής του Γερμανικού Κολλεγίου μου μιλούσε Αρχαία Ελληνικά! Σου λέει κάτι αυτό;

Και αν ήταν τόσο "μικρή" η γλώσσα μας, τότε στην έναρξη των Ολυμπιακών Αγώνων δεν θα τραγουδούσαν το "Αρχαίο Πνεύμα Αθάνατο", αλλά το "Ancient immortal spirit"!
Όμως κάτι ξέρουν! Την αίγλη της γλώσσας μας δεν θα την αποκτήσει ποτέ η αγγλική (ή οποιαδήποτε άλλη γλώσσα). Και φυσικά η αίγλη αυτή δεν μετριέται σε αριθμό ανθρώπων που μιλάνε τη γλώσσα. Τα έχεις μπερδέψει μου φαίνεται.


Προσπάθησε να μεταφράσεις λοιπόν το παρακάτω χωρίς να αλλοιώσεις τα αισθήματα που προκαλούν ο ελληνικοί στίχοι, σε όποια γλώσσα εσύ θεωρείς ιδιαίτερη, με ωραία προφορά και τρόπο έκφρασης που να σου αρέσει.


Αρχαίο Πνεύμα αθάνατο, αγνέ Πατέρα
του ωραίου, του μεγάλου και τ' αληθινού.
Κατέβα, φανερώσου κι άστραψε εδώ πέρα,
στη δόξα της δικής σου γης και τ' ουρανού.

Στο δρόμο και στο πάλεμα και στο λιθάρι,
Στων ευγενών αγώνων λάμψε την ορμή.
Και με το αμάραντο στεφάνωσε κλωνάρι
και σιδερένιο πλάσε και άξιο το κορμί.

Κάμποι, βουνά και θάλασσες φέγγουνε μαζί σου
σαν ένας λευκοπόρφυρος μέγας ναός
Και τρέχει στο ναό εδώ προσκυνητής σου
Αρχαίο Πνεύμα αθάνατο, κάθε λαός.

Την ελληνική γλώσσα δεν την μιλάς! Την αισθάνεσαι.

EDIT: Συγγνώμη για τις ελάχιστες αγγλικές φράσεις που χρησιμοποίησα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δεν έχει η γλώσσα μας κάτι το ξεχωριστό στον τρόπο έκφρασης;;;;
Μην τρελαθούμε! Που για να περιγραφεί μια ελληνική γλώσσα, πχ. στα αγγλικά, χρειάζεται 5 λέξεις και πάλι θα είναι ανεπαρκής η μεταφορά της!

Υποθέτω ότι γράφοντας "για να περιγραφεί μια ελληνική γλώσσα" ήθελες να γράψεις "για να περιγραφεί μια ελληνική λέξη";
Αυτό πάντως δεν ισχύει σε καμία περίπτωση.
Επειδή τυχαίνει να χρειάζεται να μεταφράζω συχνά κομμάτια φράσεων από τα αγγλικά στα ελληνικά (κυρίως σε software), σε πληροφορώ ότι ΠΑΝΤΑ τα ελληνικά πιάνουν πολύ περισσότερο χώρο, ενίοτε και διπλάσιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top