Η γνώμη σας για τα greeklish

Ποια είναι η γνώμη σας για τα greeklish;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 307)
  • Είμαι υπέρ

    Ψήφοι: 36 11.7%
  • Είμαι κατά

    Ψήφοι: 216 70.4%
  • Δε με ενδιαφέρει

    Ψήφοι: 55 17.9%

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
ΟΧΙ! ΟΧΙ! ΟΧΙ! Δεν υφίσταται τέτοιο ζήτημα!

Ο καθένας έχει στο μυαλό του 50.000 λεξήματα. Την γλώσσα δεν την μαθαίνουμε αλλά την κατακτάμε. Όταν πάμε στο σχολείο έχουμε μάθει να μιλάει χωρίς καν να έχουμε προσπαθήσει ιδιαίτερα. Αυτό το φαινόμενο ονομάζεται γλωσσική κατάκτηση.

Ο καθένας μπορεί να μιλήσει για το οτιδήποτε. Το αν μπορεί να σε πείσει είναι άλλο θέμα.

Για αρχή σου προτείνω:

Γλωσσικό ένστικτο του Pinker
Eισαγωγή στη μελέτη της γλώσσας της Fromkin
Μίλα μου για γλώσσα του Παναγιωτίδη
Δε θέλω σε καμία περίπτωση να σε προσβάλω, αλλά μου φαίνεται ότι φέρεσαι αρκετά αλαζονικά. Γίνεσαι απόλυτη γράφοντας : "ΟΧΙ! ΟΧΙ! ΟΧΙ! Δεν υφίσταται τέτοιο ζήτημα! "
Επικαλείσαι 2-3 αυθεντίες-βιβλία και ξεμπερδεύεις, χωρίς να εξηγείς στον nPb γιατί "η νεολαία δε βιώνει μια λεξιπενία ". Ή τουλάχιστον εγώ δεν κατάλαβα πως συνδέονται αυτά που είπες με αυτό που έγραψε ο nPb.
Μήπως , εσύ που έχεις διαβάσει τα βιβλία, θες να μας εξηγήσεις γιατί είναι λάθος τα όσα λέει ο nPb;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Για τρίτη φορά λέω ότι ο καθένας μας έχει στο κεφαλάκι του 50.000 λεξήματα. Αυτό ακριβώς δείχνει ότι δεν τίθεται θέμα λεξιπενίας.
Πολλοί όμως ισχυρίζονται το ακριβώς αντίθετό π.χ. Βουλευτής (Β. Μιχαλολιάκος) δηλώνει ότι «όλο και περισσότεροι Έλληνες της νεότερης γενιάς μιλούν χρησιμοποιώντας μόνον 200 έως 250 λέξεις». Από Τα Νέα της 21/9/2000.

Ο καθένας μπορεί να μιλήσει για το οτιδήποτε καθώς όλοι μας έχουμε την καθολική γραμματική (Noam Chomsky, γλωσσολόγος, 1957, σχετικό βιβλίο συντακτικές δομές), πράγμα το οποίο σημαίνει ότι με πεπερασμένο αριθμό λέξεων μπορεί να εκφέρει αναρίθμητες προτάσεις. Είναι σαν να έχουμε μία συνταγή που μας βοηθάει να μιλάμε.

Εσείς από ότι βλέπω εσείς συγχέεται την λεξιπενία/αγλωσσία των νέων με το πρόβλημα γραμματισμού. Οι νέοι ασκούν την δημιουργικότητα τους στο χώρο της γλώσσας και αυτό δεν σημαίνει ότι είναι καταστροφή γι' αυτή ούτε ότι αντιμετωπίζουν σοβαρό πρόβλημα αγλωσσίας/λεξιπενίας. Επίσης, κάποια πράγματα σας φαίνονται λάθη ενώ στην ουσία δεν είναι γιατί η γλώσσα αλλάζει π.χ. το διαφανές πλαστικό που στις μέρες ολοένα και περισσότεροι λένε το διαφανί πλαστικό.

Αυτό δεν είναι λάθος αλλά ένδειξη αλλαγής της γλώσσας. Τώρα φαίνεται λάθος, σε 20 - 30 χρόνια ίσως έχει μπει ως σωστό και στις επιστημονικές και παιδαγωγικές γραμματικές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Θες να μας ορίσεις τι είναι η λεξιπενία λοιπόν; Γιατί νομίζω ότι εκεί τίθεται το θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Το να χρησιμοποιείς πολύ μικρό αριθμό λέξεων όταν επικοινωνείς είτε γραπτά είτε προφορικά. Με άλλα λόγια το φτωχό λεξιλόγιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Σε εφαρμόγές και παιχνίδια του Η/Υ που δεν υπάρχει ελληνικό αλφάβητο, τι θα κάναμε?!
Ας τα βγάλουνε και σε ελληνικά και τότε το ξανα συζητάμε -.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jasonosaj

Νεοφερμένος

Ο Ιασονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 119 μηνύματα.
61% κατα? Νόμιζα οτι είχε ξεχαστεί το θέμα. Τα greeklish αποτελούν έναν κώδικα επικοινωνίας nothing more nothing less. ΠΡΟΣΟΧΗ ΚΩΔΙΚΑ! Ο οποιοσδήποτε μπορεί να γράφει συνεχώς με greeklish και παράλληλα να γνωρίζει άπταιστα την Ελληνική γλώσσα. Ο λόγος που τα χρησιμοποιούμε είναι καθαρά η ευκολία που προσδίδουν στην επικοινωνία(κυρίως στην γρήγορη εναλλαγή μεταξύ αγγλικών και ελληνικών χαρακτήρων). Γιατι έχω δεί διάφορους που γράφουν και καλά στα ελληνικά στο κινητό και στο internet, αλλά παραολαυτα δεν τονίζουν, που με την λογική τους ειναι ΥΒΡΙΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ bla bla bla... έλεος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Εννοειται κατα.
Απλα εχουμε γλωσσα πολυ ωραια οχι αυτα που δε θελω να τα βλεπω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
61% κατα? Νόμιζα οτι είχε ξεχαστεί το θέμα. Τα greeklish αποτελούν έναν κώδικα επικοινωνίας nothing more nothing less. ΠΡΟΣΟΧΗ ΚΩΔΙΚΑ! Ο οποιοσδήποτε μπορεί να γράφει συνεχώς με greeklish και παράλληλα να γνωρίζει άπταιστα την Ελληνική γλώσσα. Ο λόγος που τα χρησιμοποιούμε είναι καθαρά η ευκολία που προσδίδουν στην επικοινωνία(κυρίως στην γρήγορη εναλλαγή μεταξύ αγγλικών και ελληνικών χαρακτήρων). Γιατι έχω δεί διάφορους που γράφουν και καλά στα ελληνικά στο κινητό και στο internet, αλλά παραολαυτα δεν τονίζουν, που με την λογική τους ειναι ΥΒΡΙΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ bla bla bla... έλεος...

Asxeta me to poso grhgorh lysi theoreis esi ta greeklish gia ton pompo, allo toso argh einai gia to dekth. Dioti, anamfimbola, einai poli pio diskolo na diabaseis afto to keimeno apo oti to antistoixo ellhniko, akomh kai an to deftero einai atono. Kai o basikoteros logos einai oti dn iparxei mia koinh simbash, apodekth gia olous. Parapanw, egrapsa "lysi", eno proigoumenos ebala "iparxei".

Ειναι στη διακριτη ευχερεια μου να χρησιμοποιω τοσο "w" οσο και "ο" για να δηλωσω το "ω". Επισης, τα "η","ι","υ","ει","οι" αντικαθιστονται ολα απο το "i". Για να μην μιλησουμε για τα "8" και "th" που αντικαθιστουν το "θ" ή το "c" που για αλλους σημαινει "σ/ς" και για αλλους "κ". Ο υποτιθεμενος κωδικας μεταβαλλεται, τοσο απο ατομο σε ατομο, οσο και απο λεξη σε λεξη, μεσα στο ιδιο κειμενο. Και, ενω εδω τιθεται το ζητημα οτι "ο τονος μπορει να αλλαξει το νοημα της λεξη", αρκει να σημειωθει οτι ουτε τα greeklish επιτρεπουν τονισμο.

Ναι, πολλές φορές, τα greeklish συνιστούν μονόδρομο, κυρίως σε online παιχνίδια και πλατφόρμες που δεν υποστηρίζουν ελληνικούς χαρακτήρες. Επίσης, δεδομένου ότι ο κυρίαρχος λόγος που τα υποστηρίζουν οι οπαδοί τους είναι η "ταχυτήτα" γραφής του, προφανώς αναφερόμαστε σε μικρά μηνύματα. Προσωπικά, δεν θεωρώ τόσο ως πρόβλημα το "steile twra" αντί για "στειλε τωρα". Αλλά, όταν από βιασύνη "ξεχάσαμε" ή "αμελήσαμε" να αλλάξουμε το πληκτρολόγιο σε ελληνικά και καταλήξαμε να έχουμε γράψει ένα κείμενο 3 παραγράφων, τότε εκεί έχουμε πρόβλημα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Ειναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ κουραστικα... Βεβαια ειναι η ευκολη λυση για να αποφυγουμε ορθογραφικα λαθη κλπ. Εκοψα τα γκρικλις πριν καλα καλα τα μαθω :P το να διαβαζω ενα κειμενο: po re file. Egw dn 8a er8w smr κλπ κλπ μου φαινεται ακρως βλακεια....
Αν ειναι να αρχισουμε τα γκρικντοιτς και τα γκρικλις αλλα απο την αναποδη πχ:
Χάου άρ γιού; Γουάτ άρ γιού ντούινγκ νάου;
ή
Χαλλούχεν! Ιχ ράιζε μόργκεν νάχ Μαλόρκα. Βίλλστ ντου μιτ μίρ κόμμεν;

*Ξεφτιλα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr Someone

Νεοφερμένος

Ο Dr Someone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Αν ειναι καποιος να γραψει γκρικλις ας γραψει , αρκει να ακολουθει τους κανονες ορθογραφιας. Διαφορετικα αδιαφορω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Αν ειναι καποιος να γραψει γκρικλις ας γραψει , αρκει να ακολουθει τους κανονες ορθογραφιας. Διαφορετικα αδιαφορω.

Μα τα greeklish δημιουργήθηκαν για να μην υπάρχει σωστή και λάθος ορθογραφία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,796 μηνύματα.
Τα greeklish είναι αθέμιτα,παράνομα,επονείδιστα,απεχθή και μη βιώσιμα..:hehe:
Πέρα από την πλάκα,δε μου αρέσουν καθόλου.Είναι αντιαισθητικά,τροχοπέδη για την ορθογραφία και πολύ "χύμα" να το πω; Δε θα κρυφτώ πίσω από το δάχτυλο μου και θα πω ότι δε τα χρησιμοποιούσα ποτέ. Τότε, εποχές 2010-2012 που ήταν στην ακμή τους τα χρησιμοποιούσα και'γω.Μεγαλώνοντας κατάλάβα ότι είναι ανούσια.Περισσότερο απο τα greeklish ομως,με ενοχλεί ο συνδυασμός τους με αριθμούς του τύπου " 9elw,3ulo" κτλ. Χαζομάρααα :tongue: Ο καλύτερος τρόπος γραφής της ελληνικής ειναι με ελληνικούς χαρακτήρες και όχι λατινικούς φίλοι μου. Δηλάδη νταξ, είναι οφθαλμοφανές :crazy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Οχι, υπαρχει ορθογραφια και στα greeklish. Δεν μπορεις να γραψεις "o babas ",ο mpampas λεγεται. Καλα μπορει να φαινεται αστειο αλλα ετσι ειναι. Και εγω τωρα ελληνικα γραφω αλλα οταν γραφω greeklish δεν τα γραφω οπως θελω.. Επισης σε καποια παιχνιδια κ.α απογορευονται οι ελληνικοι χαρακτηρες οποτε η αγγλικα η greeklish.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 824270

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η αλήθεια είναι ότι στα greeklish δεν υπάρχουν κανόνες ορθογραφίας. Γι'αυτό και τα χρησιμοποιούν πολλοί οικειοθελώς για να αποφύγουν τα ορθογραφικά λάθη (είτε λόγω άγνοιας της ορθογραφίας, είτε βιασύνης, είτε αδιαφορίας, είτε οτιδήποτε). Επειδή όμως μερικοί κάνουν υποδείξεις (και δεν το λέω με παρεξηγημένο τόνο) το "εγώ σου έκανα", για παράδειγμα , γράφεται "ego soy ekana" και όχι "egw sou ecana". Όχι ότι υπάρχουν κανόνες στα greeklish όπως προανάφερα, αλλά το "ω" στους λατινικούς χαρακτήρες αποδίδεται με "ο", το "υ" με "y" και το "κ" με "k" (τονίζω το τελευταίο γιατί κάποιοι χρησιμοποιούν το "c") Στο γυμνάσιο τα χρησιμοποιούσα φανατικά, όμως τώρα τα απεχθάνομαι και τα χρησιμοποιώ αν τύχει να είναι το πληκτρολόγιο στα αγγλικά και βαριέμαι να το αλλάξω. Επιπλέον, θεωρώ αγένεια να υποδεικνύω στον άλλον πως να γράφει, ειδικά όταν πρόκειται για μικρές προτάσεις π.χ. συνομιλία, αλλά εννοείται ότι με ένα μεγάλο κείμενο από greeklish βγάζεις τα μάτια σου μέχρι να το διαβάσεις όλο. Εκτός του ότι δεν είναι καθόλου ευπαρουσίαστα , είναι ντροπή και δείγμα αδιαφορίας για την ελληνική γλώσσα και τον πολιτισμό μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
αλλά εννοείται ότι με ένα μεγάλο κείμενο από greeklish βγάζεις τα μάτια σου μέχρι να το διαβάσεις όλο
Βέβαια και στα Ελληνικά να ήταν, αν η ανορθογραφία πήγαινε σύννεφο, πάλι θα βγάζαμε τα μάτια μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Кала та гриклиш итан анаги палиа стус ипологистэс. Эци ксэкинисан киолас.

Эмэна му арэсун та гречусский, пантос.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Παλιά και εγώ εγραφα με greeklish,και μαλιστα egrafa kapwc etci :look: Τα greeklish οντως τα χρησιμοποιούν πολλοί που δεν ξέρουν ορθογραφία,αλλα ακόμα και εκεί,τις σκοτωνουν τις λέξεις. Το τι έχουν δει τα ματάκια μου δεν λέγεται..
Φυσικά και προτιμω να γραφω με ελληνικούς χαρακτηρες τώρα. Αλλά μερικές φορές αν θέλω να στείλω στα γρήγορα ενα μηνυμα και βαριεμαι να αλλάξω το πληκτρολόγιο, θα το γράψω στα greeklish :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Кала та гриклиш итан анаги палиа стус ипологистэс. Эци ксэкинисан киолас.

Эмэна му арэсун та гречусский, пантос.

Να κάνω μετάφραση;;:P (από αυτά τα λίγα που κατάλαβα δηλαδή)

"Καλά τα Greeklish ήταν ανάγκη πάντα στους υπολογιστές. Δεν(?) ξεκίνησαν κιόλας.
Εμένα μου αρέσουν τα ..... πάντως."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LadyPhantom

Νεοφερμένος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
εγω σε αυτη την εποχη ειμαι τελειως αντιυετη με τα greeklish! :mad: Aν θες να γραψεις κατι,γραψτο στη γλωσσα σου στα ελληνικα οχι σε αυτη την αναμεικτη γλωσσα,μην βαριεσαι! :mad: Εγω παλια εγραφα στα greeklish αλλα τωρα εχω κοψει αυτη τη συνηθεια εδω και 3-4 χρονια γιατι σεβομαι τη γλωσσα μου και θελω να γραφω σε αυτην! Οι ξαδελφες μου γραφουν στα greeklish απο το facebook στο τσατ και τους λεω δεν θελουν,ειναι και ξενες και κακομαθημενες οποτε τι να κανεις σε αυτη τη περιπτωση και ο χαρακτηρας τους; χαλια! :mad: τελος παντων,εγω προσπαθω να μην γραφω στα greeklish αν και μερικες φορες γραφω κατι και εχοντας γραψει κατι στα αγγλικα πριν ξεχναω να αλλαξω την γλωσσα και το γραφω στα γκρικλισ αλλα μετα το σβηνω! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Παιδιά...ΜΌΝΟ ελληνικά..τέρμα! Εγώ πιστεύω ότι τα greeklish χρησιμοποιούνται από παιδιά κυρίως αδύναμα στην ορθογραφία..με απώτερο σκοπό την κάλυψη λαθών. Σίγουρα δεν ισχύει για όλους..αλλά για πολλούς! Όχι ότι δε φαίνεται πότε κάποιος είναι ανορθόγραφος με τα greeklish..αλλά τουλάχιστον δεν σου βγαίνουν τα μάτια..και για άτομα σαν και μένα που είναι σαν ψυχαναγκαστικοί, καλύτερα να χρησιμοποιούν greeklish γιατί εκνευρίζομαι όσο δεν πάει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top