Η γνώμη σας για τα greeklish

Ποια είναι η γνώμη σας για τα greeklish;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 307)
  • Είμαι υπέρ

    Ψήφοι: 36 11.7%
  • Είμαι κατά

    Ψήφοι: 216 70.4%
  • Δε με ενδιαφέρει

    Ψήφοι: 55 17.9%

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Όντως! Τα αγγλικά έχουν πολύ πιο δύσκολη και περιττή (αν θα μπορούσε κανείς να το πει έτσι) ορθογραφία...
Έχουν πολλά παραπάνω γράμματα που δεν διαβάζονται.
Αλλά παρόλα αυτά, όσους έχω δει να μην ξέρουν ελληνική ορθογραφία, συνήθως κατα κάποιο παράξενο τρόπο, ξέρουν αγγλική!
οπότε μήπως παίζει κάτι άλλο; μήπως είναι ΚΑΙ θέμα αρνητισμού;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iratus

Δραστήριο μέλος

Ο Iratus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Μια περίοδο είχαν βγει όλοι και λέγαν στοπ στα γκρικλις,λες και αυτό περίμενε η Ελλάδα για να σωθεί..Μήπως να τρολλάρουμε και σε γραμμική β;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Μια περίοδο είχαν βγει όλοι και λέγαν στοπ στα γκρικλις,λες και αυτό περίμενε η Ελλάδα για να σωθεί..Μήπως να τρολλάρουμε και σε γραμμική β;

πιο μαικιους πεθαίνεις....:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Αδιαφορώ για τα Greeklish.Τα χρησιμοποιώ μόνο όταν βαριέμαι να αλλάξω γλώσσα στο λάπτοπ ή στο κινητό.Πάντως δεν βρίσκω πού είναι το κακό κ όλοι τα κακολογούνε. Αντιθέτως, θα γίνει πιο εύκολη η γλώσσα μας.Έκαναν και οι Κινέζοι κάτι παρόμοιο κ έτσι τώρα πολλοί αντί για ιδεογράμματα μαθαίνουν πινγιν.Δεν τους έκανε κακό που ο αριθμός των μαθητών στα κινέζικα πολλαπλασιάστηκε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Αδιαφορώ για τα Greeklish.Τα χρησιμοποιώ μόνο όταν βαριέμαι να αλλάξω γλώσσα στο λάπτοπ ή στο κινητό.Πάντως δεν βρίσκω πού είναι το κακό κ όλοι τα κακολογούνε. Αντιθέτως, θα γίνει πιο εύκολη η γλώσσα μας.Έκαναν και οι Κινέζοι κάτι παρόμοιο κ έτσι τώρα πολλοί αντί για ιδεογράμματα μαθαίνουν πινγιν.Δεν τους έκανε κακό που ο αριθμός των μαθητών στα κινέζικα πολλαπλασιάστηκε!
Η pinyin, όπως και η romaji γραφή των ιαπωνικών, είναι η φωνητική απεικόνιση των πραγματικών συμβόλων της Κίνας, της Ιαπωνίαw και "αλφάβητων" με σύμβολα άλλων χωρών.

Επειδή, λοιπόν, υπάρχουν τόσα πολλά σύμβολα που αντιστοιχούν σε μία συλλαβή κι όχι σε ένα γράμμα, είναι δύσκολη η γραφή τους από πληκτρολόγιο qwerty. Αν το δοκιμάσεις και μόνος σου, βάζοντας κινέζικο πληκτρολόγιο στο σύστημά σου, θα δεις ότι σου δίνει εναλλακτικές μορφές γραφής μίας λέξης που έγραψες με λατινικούς χαρακτήρες.
Κάτι τέτοιο:

Βέβαια, νομίζω ότι δίνεται και η επιλογή χειρόγραφης γραφής (δηλαδή να γράφεις εσύ το σύμβολο με το ποντίκι).

Συμπέρασμα: Δεν το κάνουν επειδή το θέλουν. Technology is made to work properly for the western world :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
ΑΑντιθέτως, θα γίνει πιο εύκολη η γλώσσα μας.Έκαναν και οι Κινέζοι κάτι παρόμοιο κ έτσι τώρα πολλοί αντί για ιδεογράμματα μαθαίνουν πινγιν.Δεν τους έκανε κακό που ο αριθμός των μαθητών στα κινέζικα πολλαπλασιάστηκε!
αντιλαμβανεσαι οτι για να βρισκεται κπς σε "μεσο" επιπεδο στην κινεζικη χρειαζεται να γνωριζει καπου 1500 χαρακτηρες:confused:
απλως βρισκω τη συγκριση που κανεις καπως αστοχη:P

edit: jj you mοthercracker με προλαβες :}
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Mythik52

Νεοφερμένος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αμφίκλεια (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Τα greeklish θα ηταν μια χαρα εαν υπηρχε μια επισημη επιτροπη που θα οριζε αλφαβητο για αυτα... Δηλαδη:
Egw eimai kala --> OK!
Ego ime kala --> ανορθογραφο

Ακομη τα γραμματα θ,ξ,ψ να αναπαριστανται με τα 8,3,4 αντιστοιχα... Το ps και το ks παραπεμπουν σε πσ και κσ που ειναι λαθος.
Οι διφθογγοι να αναπαριστανται με δυο γραμματα (αι - ai)...
Τελος το ομικρον με ο, το ωμεγα με w, το γιωτα με i, το ητα με h και το υψιλον με y ή u.

Οποιαδηποτε αλλη μορφη θα θεωρουνταν ανορθογραφη οπως και το ''εγο ημε καλα''..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Τι λέτε μωρέ greeklish και βλακείες!!

Γράφετε ελληνικά και ας είστε και ανορθόγραφοι! Μα ήθελα να ήξερα δεν σας κουράζει ένα κείμενο μεγάλο σε greeklish;

Και αφού εσύ κύριε Mythik52 ζητάς να γράφουμε ορθογραφημένα στα greeklish, τότε τι στο καλό σε εμποδίζει να γράφεις ορθογραφημένα και με ελληνικούς χαρακτήρες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Τα greeklish θα ηταν μια χαρα εαν υπηρχε μια επισημη επιτροπη που θα οριζε αλφαβητο για αυτα... Δηλαδη:
Egw eimai kala --> OK!
Ego ime kala --> ανορθογραφο

Ακομη τα γραμματα θ,ξ,ψ να αναπαριστανται με τα 8,3,4 αντιστοιχα... Το ps και το ks παραπεμπουν σε πσ και κσ που ειναι λαθος.
Οι διφθογγοι να αναπαριστανται με δυο γραμματα (αι - ai)...
Τελος το ομικρον με ο, το ωμεγα με w, το γιωτα με i, το ητα με h και το υψιλον με y ή u.

Οποιαδηποτε αλλη μορφη θα θεωρουνταν ανορθογραφη οπως και το ''εγο ημε καλα''..
Οι απόψεις διίστανται :P

Από τη μία τα "ορθογραφημένα" κατά την άποψή σου greeklish δεν είναι φωνητικώς ορθά. Από την άλλη, θα μπορούσες να πεις ότι υπάρχουν ομοιότητες στην εικόνα των ελληνικών και λατινικών γραμμάτων, πχ ω-->w. Όμως, αυτό που λες για τα 8,3,4 για εμένα είναι πιο απεχθές από το ps, ks, th :P

Γενικά, εφόσον έχουμε full qwerty πληκτρολόγιο στα μέτρα μας και πλήρη υποστήριξη των ελληνικών από όλες τις ιστοσελίδες, δε νομίζω να υπάρχει λόγος ύπαρξης των greeklish πλέον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mythik52

Νεοφερμένος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αμφίκλεια (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Αυτο πιστευω κι εγω... Απλα αν κι εφοσον καποιος θελει να γραψει greeklish να τα γραφει σωστα... Dogie εννοειται πως δεν με εμποδιζει. Εγω δεν γραφω πουθενα με greeklish ετσι κι αλλιως... Απλα στην προαναφερθεισα περιπτωση ειναι προτιμοτερο να ειναι ορθογραφημενα αντι να ειναι ανορθογραφα. Δηλαδη για μενα προσωπικα το eimai kala ειναι πιο ομορφο απο το ime kala. Εννοειται βεβαια οτι το ΄΄ειμαι καλα'' ειναι το ορθοτερο και ομορφοτερο ολων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Αν κατι ξεχωριζει τα ελληνικα απο τις υπολοιπες ευρωπαικες γλωσσες (δν αναφερομαι σε σλαβικες) ειναι το ελληνικο αλφαβητο. Κατα την γνωμη μου ειναι λαθος να το αντικαθιστουμε με το λατινικο, και καλα πριν καποια χρονια δν ειχαν ελληνικα καποια κινητα και παλιοτερα υπολογιστες. Τωρα ομως? Η αλλαγη γλωσσας ειναι απλα ενα κουμπι στο smartphone σου ή εστω Shift&Alt στο πληκτρολογιο σου. Μηχανικα μετα απο καποιο σημειο το κανεις.

Ακομα και αν ομως δεχτουμε καπου τα greeklish, σε καμια περιπτωση δν δεχομαι τα ανορθογραφα. Και πολλα ατομα πισω απο αυτη τη γραφη κρυβουν το γεγονος οτι ειναι ανορθογραφοι. Γραφουμε einai δεν γραφουμε ine, το πρωτο ειναι τα αντιστοιχα γραμματα, το δευτερο ειναι μια λεξη που σε κανει να θες να βγαλεις αργα και βασανιστικα τα ματια σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Greeklish??? No, Thank you.

Πάντα ήμουν - είμαι - και ΘΑ είμαι ΚΑΤΑ της οποιασδήποτε μορφής κατακρεούργησης της Ελληνικής Γλώσσας. Προσωπικά είμαι περήφανη που η μόνη περίπτωση που συμβαίνει να χρησιμοποιώ αυτή τη γελοία "διάλεκτο", είναι όταν το πληκτρολόγιό μου είναι γυρισμένο στα αγγλικά (από προηγούμενη χρήση) και πληκτρολογώ δίχως να κοιτάζω στην οθόνη. ( Με αποτέλεσμα να θέλω να γράψω πχ εκπαίδευση και ξαφνικά να συνειδητοποιώ ότι στην οθόνη εμφανίζεται κάποιο "ekpa;ideysh" :P ).Δε βλέπω απλά το λόγο! Λες και δεν έχουμε δική μας γλώσσα ή λες και θα πρέπει να ντρεπόμαστε γι' αυτή υιοθετώντας το αλφάβητο μιας άλλης. Κάποτε στη γ' γυμνασίου θυμάμαι είχα διαβάσει ένα δοκίμιο του Γ. Μπαμπινιώτη που έκανε λόγο για " προστασία του κάστρου της γλωσσικής μας ρωμιοσύνης" και για τους "αλλότριους κινδύνους που το απειλούν". Ε, λοιπόν (αν και δεν τον πάω αυτό τον άνθρωπο από τη γενικότερη κοινωνικά προβαλλόμενη στάση του) δε μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο.Έχουμε Γλώσσα, Κύριοι. Γλώσσα με Ιστορία, με Περιεχόμενο, με Ισχύ. Έχουμε ένα υπέροχο αλφάβητο ικανό να σχηματίσει εκατομμύρια λέξεις με ετυμολογική σημασία. Έχουμε Ορθογραφικούς Κανόνες που διαφυλάσσουν την ετυμολογία. Έχουμε Γλώσσα ,Κύριοι. Και, ναι ,δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει να προσπαθούμε ως Λαός να τυποποιηθούμε και να υιοθετήσουμε κάτι που δεν μας εκφράζει. Κάτι που διευκολύνει την κατρακύλα μας. Την "φελλοποίησή" μας. Γιατί όπως πάμε, τείνουμε να γίνουμε Φελλοί που επιπλέουν και πάνε όπου τους πάει το κύμα...
(Κάτι που άλλωστε το έχω επισημάνει και σε άλλο νήμα -για το Πολίτευμα της Ελλάδας. )

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Παλιά τα χρησιμοποιούσα και εγώ (guilty as charged) τώρα μου μοιάζουν απλά grotesque στην καλύτερη, κάθε φορά που τα βλέπω μου γυρίζει το μάτι ανάποδα. Υποθέτω μόνο αν εντρυφήσεις στο μεγαλείο της ελληνικής γλώσσας αρχίζεις να την εκτιμάς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Παλιά τα χρησιμοποιούσα και εγώ (guilty as charged) τώρα μου μοιάζουν απλά grotesque στην καλύτερη, κάθε φορά που τα βλέπω μου γυρίζει το μάτι ανάποδα. Υποθέτω μόνο αν εντρυφήσεις στο μεγαλείο της ελληνικής γλώσσας αρχίζεις να την εκτιμάς
Και αν μετά από ένα καλοκαίρι γράφοντας γκρίκλις επιστρέφεις στο σχολείο και δεν θυμάσαι πως γράφονται οι μισές λέξεις. :P Όχι πως ήμουν ποτέ τόσο καλή στην ορθογραφία που έφταιγαν μόνο τα γκρίκλις για την κατάστασή μου αλλά τότε ειδικά είχε παραγίνει το κακό :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,798 μηνύματα.
Το τελείως ανέκδοτο, είναι ότι το κράτος απαιτεί την έκθεση ως βασικό μάθημα των εξετάσεων για λόγους προφανείς. Αυριανοί επιστήμονες που θα πρέπει να χειρίζονται τη μητρική γλώσσα σωστά. Την ίδια στιγμή όμως οι κοινωνικές εξελίξεις έχουν διαμορφώσει μια νέα πραγματικότητα: της χρήσης των greeklish. Πολλοί μαθητές έχουν ξεχάσει ορθογραφία, άλλοι δεν έχουν διαβάσει ούτε ένα λογοτεχνικό βιβλίο. Οι εξετάσεις έχουν ξεμείνει σε άλλη εποχή, όπου στην έκθεση έπεφτε θέμα στα αρχαία ελληνικά και ζητούσαν από τον μαθητή να το μεταφράσει και έπειτα να γράψει μια έκθεση ιδεών. Εκεί φαινόταν η καλή χρήση της γλώσσας με βάση τις δεδομένες κοινωνικές ανάγκες. Σε μια εποχή όμως, που η σωστή εκμάθηση των Ελληνικών δεν απασχολεί κανέναν (πόσο μάλλον το ίδιο το σχολείο) για ποιο λόγο παραμένει η έκθεση; Τι ρόλο ακριβώς επιτελεί, όταν η πλειοψηφία των μελλοντικών φοιτητών αδυνατεί να συντάξει μια πρόταση ή να διατυπώσει μια περίληψη ενός κειμένου; Ακούς κατά καιρούς συνεντεύξεις με Έλληνες νέους (ενδεχόμενα φοιτητές), και οι περισσότεροι απλά χαχανίζουν ή το λεξιλόγιό τους περιορίζεται στο "περνάμε καλάαα". Γιατί τόση υποκρισία; Η γλωσσική πενία αποτελεί πολιτική "κατεύθυνση" των τελευταίων δεκαετιών. Αν υποθέσουμε ότι από το 2000 μέχρι ώρας πέρασαν 13 χρόνια, ένας μαθητής Γ' Λυκείου του 2000 σήμερα είναι περίπου 31 ετών. Το 2009 που έγιναν εκλογές ήταν περίπου 27 ετών. Δηλαδή, ώριμος νέος. Τα κοινωνικοπολιτικά αποτελέσματα είναι προφανή. Η αδυναμία λεξιλογικής έκφρασης έχει πολλές συνιστώσες π.χ. ιστορικό αναλφαβητισμό, κοινωνική αδιαφορία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Το τελείως ανέκδοτο, είναι ότι το κράτος απαιτεί την έκθεση ως βασικό μάθημα των εξετάσεων για λόγους προφανείς. Αυριανοί επιστήμονες που θα πρέπει να χειρίζονται τη μητρική γλώσσα σωστά. Την ίδια στιγμή όμως οι κοινωνικές εξελίξεις έχουν διαμορφώσει μια νέα πραγματικότητα: της χρήσης των greeklish. Πολλοί μαθητές έχουν ξεχάσει ορθογραφία, άλλοι δεν έχουν διαβάσει ούτε ένα λογοτεχνικό βιβλίο. Οι εξετάσεις έχουν ξεμείνει σε άλλη εποχή, όπου στην έκθεση έπεφτε θέμα στα αρχαία ελληνικά και ζητούσαν από τον μαθητή να το μεταφράσει και έπειτα να γράψει μια έκθεση ιδεών. Εκεί φαινόταν η καλή χρήση της γλώσσας με βάση τις δεδομένες κοινωνικές ανάγκες. Σε μια εποχή όμως, που η σωστή εκμάθηση των Ελληνικών δεν απασχολεί κανέναν (πόσο μάλλον το ίδιο το σχολείο) για ποιο λόγο παραμένει η έκθεση; Τι ρόλο ακριβώς επιτελεί, όταν η πλειοψηφία των μελλοντικών φοιτητών αδυνατεί να συντάξει μια πρόταση ή να διατυπώσει μια περίληψη ενός κειμένου; Ακούς κατά καιρούς συνεντεύξεις με Έλληνες νέους (ενδεχόμενα φοιτητές), και οι περισσότεροι απλά χαχανίζουν ή το λεξιλόγιό τους περιορίζεται στο "περνάμε καλάαα". Γιατί τόση υποκρισία; Η γλωσσική πενία αποτελεί πολιτική "κατεύθυνση" των τελευταίων δεκαετιών. Αν υποθέσουμε ότι από το 2000 μέχρι ώρας πέρασαν 13 χρόνια, ένας μαθητής Γ' Λυκείου του 2000 σήμερα είναι περίπου 31 ετών. Το 2009 που έγιναν εκλογές ήταν περίπου 27 ετών. Δηλαδή, ώριμος νέος. Τα κοινωνικοπολιτικά αποτελέσματα είναι προφανή. Η αδυναμία λεξιλογικής έκφρασης έχει πολλές συνιστώσες π.χ. ιστορικό αναλφαβητισμό, κοινωνική αδιαφορία.


Από που να αρχίσω δε ξέρω...
Αν σε άκουγε κάποιος γλωσσολόγος απλά θα γελούσε, φίλε μου!

Όλοι μας χειριζόμαστε σωστά την γλώσσα γιατί δεν την μαθαίνουμε με συνειδητή και επίπονη προσπάθεια ή επίσημη καθοδήγηση αλλά
αντιθέτως την γλώσσα την κατακτάμε σε μικρή ηλικία. Ένα παιδάκι 4 - 5 χρονών μιλάει άψογα μιας και έχει κατακτήσει την γλώσσα, δεν την έχει μάθει. Γλωσσική κατάκτηση και γλωσσική εκμάθηση είναι κάτι τελείως διαφορετικό. Επομένως, δεν εξεταζόμαστε στην έκθεση για να δείξουμε ότι μιλάμε σωστά αλλά για να δείξουμε ότι μπορούμε να πείσουμε επιχειρηματολογώντας.

Τα greeklish δεν μας κάνουν να ξεχνάμε τη γλώσσα και ούτε την καταστρέφουν. Και αυτό γιατί χρησιμοποιούνται μόνο σε sms, μηνύματα μέσω υπολογιστή κλπ. Και καμία γλώσσα δεν είναι καλύτερη ή χειρότερη από κάποια άλλη. Απλά έχουν διαφορετική συστηματική πολυπλοκότητα.

Επίσης, ζήτημα λεξιπενίας δεν υφίσταται. Όλοι μας έχουμε τουλάχιστον 50.000 λεξήματα στο κεφαλάκι μας.

Επομένως, πριν επιχειρηματολογήσεις για ένα τέτοιο ζήτημα, κάτσε διάβασε. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,798 μηνύματα.
Α
πό που να αρχίσω δε ξέρω...
Αν σε άκουγε κάποιος γλωσσολόγος απλά θα γελούσε, φίλε μου!

Όλοι μας χειριζόμαστε σωστά την γλώσσα γιατί δεν την μαθαίνουμε με συνειδητή και επίπονη προσπάθεια ή επίσημη καθοδήγηση αλλά
αντιθέτως την γλώσσα την κατακτάμε σε μικρή ηλικία. Ένα παιδάκι 4 - 5 χρονών μιλάει άψογα μιας και έχει κατακτήσει την γλώσσα, δεν την έχει μάθει. Γλωσσική κατάκτηση και γλωσσική εκμάθηση είναι κάτι τελείως διαφορετικό. Επομένως, δεν εξεταζόμαστε στην έκθεση για να δείξουμε ότι μιλάμε σωστά αλλά για να δείξουμε ότι μπορούμε να πείσουμε επιχειρηματολογώντας.

Τα greeklish δεν μας κάνουν να ξεχνάμε τη γλώσσα και ούτε την καταστρέφουν. Και αυτό γιατί χρησιμοποιούνται μόνο σε sms, μηνύματα μέσω υπολογιστή κλπ. Και καμία γλώσσα δεν είναι καλύτερη ή χειρότερη από κάποια άλλη. Απλά έχουν διαφορετική συστηματική πολυπλοκότητα.

Επίσης, ζήτημα λεξιπενίας δεν υφίσταται. Όλοι μας έχουμε τουλάχιστον 50.000 λεξήματα στο κεφαλάκι μας.

Επομένως, πριν επιχειρηματολογήσεις για ένα τέτοιο ζήτημα, κάτσε διάβασε. :)

Πάντως, ο κ.Μπαμπινιώτης έχει "κρούσει" τον κώδωνα του κινδύνου. Τα greeklish και η υποκρισία της δήθεν ανάπτυξης του λόγου στο μάθημα της έκθεσης δείχνουν πόσο κρίσιμη είναι η κατάσταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Όσο χρησιμοποιούνται μόνο σε μηνύματα δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Αυτήν άποψη την έχει και ο Μπαμπινιώτης και όλοι οι γλωσσολόγοι.

Αν τα greeklish αρχίσουν να χρησιμοποιούνται και εκτός υπολογιστή, τότε ναι, θα είμαστε μπροστά σε μία γλωσσική αλλαγή.

Η γλώσσα είναι ζωντανός οργανισμός και αλλάζει συνεχώς. Αυτή είναι άποψη της σύγχρονης γλωσσολογίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,798 μηνύματα.
Ναι αλλά μπορείς να το δεχτείς ότι τα τελευταία χρόνια, η νεολαία βιώνει μια λεξιπενία. Το βλέπω και στη σχολή. Πας να μιλήσεις και κομπλάρουν. Ή θα χαζογελάνε ή θα σε κοιτάζουν με ύφος αγελάδας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
ΟΧΙ! ΟΧΙ! ΟΧΙ! Δεν υφίσταται τέτοιο ζήτημα!

Ο καθένας έχει στο μυαλό του 50.000 λεξήματα. Την γλώσσα δεν την μαθαίνουμε αλλά την κατακτάμε. Όταν πάμε στο σχολείο έχουμε μάθει να μιλάει χωρίς καν να έχουμε προσπαθήσει ιδιαίτερα. Αυτό το φαινόμενο ονομάζεται γλωσσική κατάκτηση.

Ο καθένας μπορεί να μιλήσει για το οτιδήποτε. Το αν μπορεί να σε πείσει είναι άλλο θέμα.

Για αρχή σου προτείνω:

Γλωσσικό ένστικτο του Pinker
Eισαγωγή στη μελέτη της γλώσσας της Fromkin
Μίλα μου για γλώσσα του Παναγιωτίδη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top