Η απάτη με το "άγιο" φως

Τελετή Αγίου φωτός (θαύμα ή απάτη) ;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 443)
  • Θαύμα

  • Απάτη

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Κι εμενα με τσαντιζει η σταση τους...φέτος είπα να μην νηστέψω και ολοι με κοιταγαν καπως.....λες και αυτοι ειναι πιο χριστιανοι απο μενα.Προσωπικα προσπαθω να ειμαι καλος ανθρωπος και μαλιστα ολη την χρονιά...όχι υποκριτής δυο φορές τον χρόνο ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kurosaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kurosaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Κλίνω προς τον αγνωστικισμό επομένως θα έπρεπε να μην είχα άποψη επί του θέματος και να ήμουν ουδέτερος. Κάποιες ωστόσο βασικές παρατηρήσεις αποδεικνύουν πως το συγκεκριμένο θέμα πρόκειται για μια καλοστημένη απάτη. Το πρώτο πράγμα που μου έκανε μεγάλη εντύπωση είναι πως το παραδέχονται αρκετοί ιερείς. Έτυχε μάλιστα κάποτε να ρωτήσω ο ίδιος έναν ιερέα (ο οποίος χρίζει ιδιαίτερης εκτίμησης από εκατοντάδες ελληνορθόδοξους και δεν θα αποκαλύψω εδώ το όνομα του) ποια ήταν η άποψη του περί του "Παναγίου Φωτός" και μου απάντησε αυτολεξεί "εμείς δεν περιμένουμε να ανάψουν μαγικά οι λαμπάδες για να πιστέψουμε, έχουμε δυνατότερα τεκμήρια" πράγμα που στα δικά μου μάτια έδειξε πως απλά πήγε να τα μπαλώσει. Επιπλέον, οι Ισραηλινοί αστυνομικοί και το κράτος, παρότι καγχάζουν τη χριστιανική θρησκεία, παίζουν μια χαρά το παιχνίδι του κλέφτη και του αστυνόμου. Γιατί να χαλάσουν τη μαγιονέζα που τους αποφέρει τόσα χρήματα, με τους πιστούς που επισκέπτονται κατά χιλιάδες τους χριστιανικούς άγιους τόπους; Ντρέπομαι ειλικρινά που ζω σε μια χώρα στην οποία βασιλεύει ο σκοταδισμός και η θεοκρατία. Η θρησκεία από μόνη της είναι πράγμα απόλυτα σεβαστό και κατανοητό μα δεν υπάρχει χειρότερο κακό απ'την οργανωμένη θρησκεία. Ελπίζω πάντως πως η νέα γενιά θα αλλάξει την κατάσταση προς το καλύτερο αν και πολύ αμφιβάλλω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Αμα γινοταν να αποδειξεις τα θαυματα δεν θα ηταν θαυματα ;)...

Ε οχι και αυτό θαύμα ρε παιδιά έλεος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
οποιος δεν πιστευει με μεγαλυτερη ευκολια βαφτιζει απατη το Αγιο φως,οποιος πιστευει απλα το αποδεχεται ή εστω ειναι καχυποπτος.

η αληθεια ειναι πως απο την στιγμη που δεν εχει παει καποιος στα ιεροσολυμα δεν μπορει να εχει ιδια αντιληψη...ειναι θεμα προαιρεσης..δεν ειναι λιγα τα θαυματα που γινονται..προσωπικα επειδη γνωριζω ατομα που εχουν παει ιεροσολυμα και εχουν ζησει την στιγμη ,πιστευω ειναι ενα θαυματουργο γεγονος που ταυτοχρονα ενεχει ισχυρους συμβολισμους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Aραγε εχει παει καποια ομαδα επιστημονων να εξετασει το φαινομενο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Έχει ειπωθεί σε προηγούμενη σελίδα πως μπορεί να γίνει αυτό. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Aραγε εχει παει καποια ομαδα επιστημονων να εξετασει το φαινομενο?
Άκομη και να πάει πιστεύεις ότι ερευνιέται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
οποιος δεν πιστευει με μεγαλυτερη ευκολια βαφτιζει απατη το Αγιο φως,οποιος πιστευει απλα το αποδεχεται ή εστω ειναι καχυποπτος.
Δηλαδή εσύ ότι λέει η θρησκεία σου το καταπίνεις αμάσητο έτσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
απλα ειμαι χ.ο και πιστευω στον Θεο..δεν το καταπινω αμασητο...και οσον αφορα το συγκεκριμενο ζητημα οπως ηδη ανεφερα εχω και ενδειξεις και με οσα διαβασα και με οσα μου ειπαν να το θεωρω θαυμα...

ειναι θεμα πιστης...εσυ δεν πιστευεις και απορριπτεις τα παντα,εγω πιστευω σε αυτα που μας παραδιδει η ορθοδοξια...πιστη ομως δεν σημαινει βεβαιοτητα...αν υπηρχε βεβαιοτητα προφανως δεν θα υπηρχε λογος συζητησης και ουτε και ελευθερια..

εξαλλου το ουσιαστικο σημειο της θρησκειας δεν εχει να κανει με το Αγιο Φως...
[FONT=Palatino Linotype, serif]ΑΓΑΠΗΣΕΙΣ ΚΥΡΙΟΝ ΤΟΝ ΘΕΟΝ ΣΟΥ ΕΞ ΟΛΗΣ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΣΟΥ ΚΑΙ ΕΞ ΟΛΗΣ ΤΗΣ ΔΙΑΝΟΙΑΣ ΣΟΥ ΚΑΙ ΕΞ ΟΛΗΣ ΤΗΣ ΙΣΧΥΟΣ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΛΗΣΙΟΝ ΣΟΥ ΩΣ ΣΕΑΥΤΟΝ
[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]
εχθες διαβαζα την Καινη Διαθηκη,ειχα πολυ καιρο να το κανω,εχω διαβασει πολλα βιβλια και λογους,μερικοι απο τους πλεον προικι
[/FONT][FONT=Palatino Linotype, serif]σμενους ανθρωπους,πραγματικα ομως τους λογους του Ιησου,την δυναμη που εχουν αυτοι,την ευστροφια των απαντησεων δεν τους εχω συναντησει πουθενα,δεν μπορει να βγηκαν αυτοι απο εναν ξυλουργο και μονο..Η Καινη διαθηκη,τα ευαγγελια,οι επιστολες του Παυλου,οι αγιοι μας και οι παλαιοι και οι συγχρονοι μου δινουν ισχυροτατες ενδειξεις και ισχυρα θεμελια πιστης...δεν επροκειτο για φιλοσοφια και μονο(η οποια φιλοσοφια απαριθμει σωρεια επιχειρηματων υπερ της υπαρξεως Του ηδη απο την εποχη του αριστοτελη και του ξενοφανη μεχρι τον Καρτεσιο και τον Καντ κ.ο.κ).

Ειναι ομως τελικα και θεμα προσωπικο,του καθενος.Στην ελλαδα συνηθιζουμε πολυ σοβαρα ζητηματα και ερωτηματα που τιθενται διαχρονικα και βασανιζουν τον ανθρωπο απαρχης του κοσμου να τα παιρνουμε και καπως επιπολαια
[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
απλα ειμαι χ.ο και πιστευω στον Θεο..δεν το καταπινω αμασητο...και οσον αφορα το συγκεκριμενο ζητημα οπως ηδη ανεφερα εχω και ενδειξεις και με οσα διαβασα και με οσα μου ειπαν να το θεωρω θαυμα...

ειναι θεμα πιστης...εσυ δεν πιστευεις και απορριπτεις τα παντα,εγω πιστευω σε αυτα που μας παραδιδει η ορθοδοξια...πιστη ομως δεν σημαινει βεβαιοτητα...αν υπηρχε βεβαιοτητα προφανως δεν θα υπηρχε λογος συζητησης και ουτε και ελευθερια..

εξαλλου το ουσιαστικο σημειο της θρησκειας δεν εχει να κανει με το Αγιο Φως...
[FONT=Palatino Linotype, serif]ΑΓΑΠΗΣΕΙΣ ΚΥΡΙΟΝ ΤΟΝ ΘΕΟΝ ΣΟΥ ΕΞ ΟΛΗΣ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΣΟΥ ΚΑΙ ΕΞ ΟΛΗΣ ΤΗΣ ΔΙΑΝΟΙΑΣ ΣΟΥ ΚΑΙ ΕΞ ΟΛΗΣ ΤΗΣ ΙΣΧΥΟΣ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΛΗΣΙΟΝ ΣΟΥ ΩΣ ΣΕΑΥΤΟΝ[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]εχθες διαβαζα την Καινη Διαθηκη,ειχα πολυ καιρο να το κανω,εχω διαβασει πολλα βιβλια και λογους,μερικοι απο τους πλεον προικι[/FONT][FONT=Palatino Linotype, serif]σμενους ανθρωπους,πραγματικα ομως τους λογους του Ιησου,την δυναμη που εχουν αυτοι,την ευστροφια των απαντησεων δεν τους εχω συναντησει πουθενα,δεν μπορει να βγηκαν αυτοι απο εναν ξυλουργο και μονο..Η Καινη διαθηκη,τα ευαγγελια,οι επιστολες του Παυλου,οι αγιοι μας και οι παλαιοι και οι συγχρονοι μου δινουν ισχυροτατες ενδειξεις και ισχυρα θεμελια πιστης...δεν επροκειτο για φιλοσοφια και μονο(η οποια φιλοσοφια απαριθμει σωρεια επιχειρηματων υπερ της υπαρξεως Του ηδη απο την εποχη του αριστοτελη και του ξενοφανη μεχρι τον Καρτεσιο και τον Καντ κ.ο.κ).[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Ειναι ομως τελικα και θεμα προσωπικο,του καθενος.Στην ελλαδα συνηθιζουμε πολυ σοβαρα ζητηματα και ερωτηματα που τιθενται διαχρονικα και βασανιζουν τον ανθρωπο απαρχης του κοσμου να τα παιρνουμε και καπως επιπολαια[/FONT]
Κοίταξε να δεις επειδή οι χριστιανοί είναι σε διάφορες ομάδες (καθολικοί,ορθόδοξοι,διαμαρτυρόμενοι) πιστεύει ο καθένας τα δικά του.
Στους καθολικούς για παράδειγμα η μεγαλύτερη γιορτή είναι η τα Χριστούγεννα. Ενώ για εμάς είναι το Πάσχα.
Όποτε πρέπει να δεχόμαστε τις απόψεις των άλλων είτε για το άγιο φως είτε για τα θαύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paris7777

Νεοφερμένος

Ο Paris7777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 82 μηνύματα.
(η οποια φιλοσοφια απαριθμει σωρεια επιχειρηματων υπερ της υπαρξεως Του ηδη απο την εποχη του αριστοτελη και του ξενοφανη μεχρι τον Καρτεσιο και τον Καντ κ.ο.κ)

Η Φιλοσοφία(και όχι η ψευτοφιλοσοφία,στην οποία εσύ αναφέρεσαι) υπήρξε θεμέλια βάση για την Κριτική θέαση της Θρησκείας,και μετέπειτα την απόρριψη της.Το μεγαλύτερο ποσοστό των φιλοσόφων ήταν άθεοι,και εκτός αυτού,εκτός δηλαδή της αθεμελιώτης προσωπικής θέασης,υπήρξαν και επιχειρήματα πχ απο τον Ορθολογιστή Μπέρτραντ Ράσελ(τσαγιέρα του Ράσελ).
Είναι δύσκολα κάποιος να κρίνει βάσει Φιλοσοφίας θέματα.Νομίζεις πως φιλοσοφία είναι σοφά λογάκια διαφόρων που μπεκρόπιναν όλη μέρα?Η Φιλοσοφία είναι λογική σκέψη,Μεθοδολογία έρευνας και κριτική.Σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να χαρακτηριστεί σύμμαχος της Θρησκείας,και γενικότερα της δόξας/πίστης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Νομίζω πως στο συγκεκριμένο θέμα δεν αμφισβητεί κανείς την ύπαρξη του Θεού ή την εγκυρότητα του χριστιανισμού σαν θρησκεία.
Απλά προβάλλονται απόψεις για μια "παράμετρο" της θρησκείας αυτής η οποία μπάζει από παντού... Η εμφάνιση του αγίου φωτός εξάλλου αμφισβητείται από πολλούς ,θρησκευόμενους και μη και δεν εχει να κάνει με το πόσο πιστός είναι ο καθένας μας αλλά κατά πόσο χρησιμοποιεί τη λογική του.. Η πίστη είναι προσωπικό θέμα και δεν είναι κανένας σε θέση να κρίνει τον άλλον. Ειλικρινά,δε καταλαβαινω γιατί θίγεστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
σωτηρη κοιτα εισαι μικρος νομιζω λιγο για αυτην την συζητηση(μην με παρεξηγεις),εχω στο μυαλο μου καποιους συνομηλικους που συμμετεχουν στην κουβεντα και γι αυτο συμμετειχα σε αυτην...
ειναι δικαιωμα του καθενος να πιστευει ή οχι..δεν το απαγορευει κανεις αυτο! αυτο δεν σημαινει ομως πως πρεπει να συμφωνει καποιος με αυτες ,ετσι δεν ειναι; π.χ εγω πιστευω και τις απορριπτω .

τελος παντων :)

ps : paris νομιζω δεν ξερεις γιατι πραγμα μιλας :) εντελως φιλικα

τα λεμε..να ειστε καλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
σωτηρη κοιτα εισαι μικρος νομιζω λιγο για αυτην την συζητηση(μην με παρεξηγεις),εχω στο μυαλο μου καποιους συνομηλικους που συμμετεχουν στην κουβεντα και γι αυτο συμμετειχα σε αυτην...
ειναι δικαιωμα του καθενος να πιστευει ή οχι..δεν το απαγορευει κανεις αυτο! αυτο δεν σημαινει ομως πως πρεπει να συμφωνει καποιος με αυτες ,ετσι δεν ειναι; π.χ εγω πιστευω και τις απορριπτω .

τελος παντων :)

ps : paris νομιζω δεν ξερεις γιατι πραγμα μιλας :) εντελως φιλικα

τα λεμε..να ειστε καλα
Δεν παρεξηγουμαι. Αλλα για την θρησκεια υπαρχουν πολλες αποψεις οχι μια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jonas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jonas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 360 μηνύματα.
Ό,τι πιστεύεις και σε κάνει καλύτερο άνθρωπο είναι καλό (για σένα).
Ό,τι πιστεύεις και σε κάνει φανατικό άνθρωπο είναι κακό (για όλους). [© :P]
Αν ήταν εδώ ο Χριστός, πιστεύω ότι θα έλεγε το διαχρονικό "αγαπάτε αλλήλους".
Σε ελεύθερη απόδοση, κουλάρετε όλοι και μην προσπαθείτε τόσο σκληρά να αποδείξετε κάτι.
Καλό Πάσχα σε όλους :).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
μπορει αυτο που πιστευει καποιος jonas να ειναι καλο και αγαθο αλλα ο ιδιος ο "πιστος" να ειναι ανικανος να το διαχειριστει για δικο του οφελος(πολυ περισσοτεροι ομως να τα καταφερνουν να εχει θετικη επιρροη στην ζωη τους),ή πιο σωστα να διαχειριστει τον ψυχισμο του,γιατι τελικα ο φανατισμος ειναι προβλημα και εδω που τα λεμε δεν αφορα μονο το θρησκευτικο χωρο,αλλα και τον πολιτικο και οποιοδηποτε
ειναι μια πολυ δυσαρεστη κατασταση και ο φανατισμος και η θρησκοληψια ...θα πρεπει να υπαρχει σεβασμος στι αποψεις του αλλου,οποιες και αν ειναι(εκτος και αν καταληγουν σε υβρεις και προκλησεις φυσικα)

καλο πασχα να εχετε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Α γεια σου. Εγώ πριν τι έλεγα. ΌΧΙ φανατισμός, μόνο αυτό. Στάθηκα σε προηγούμενα ποστ στο γεγονός ότι όλες οι απόψεις πρέπει να γίνονται σεβαστές (πχ η άποψη σου ότι το άγιο φως είναι θαύμα τη σέβομαι παρόλο που δεν συμφωνώ) και να μην αντιμετοπίζουμε τον συνομιλητή μας σαν λάθος της φύσης γιατί δεν πιστεύει τα ίδια με εμάς. Δεν είναι θέμα ας πούμε το ότι εγώ λέω πως το άγιο φως είναι απάτη προσβάλω τον χριστιανισμό την άποψη μου λέω μόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Δε θα κάτσω να ασχοληθώ με το οικονομικό του θέματος που είναι να παίρνεις φόρα και να κοπανάς το κεφάλι σου στον τοίχο. Δε θα ασχοληθω με το κράξιμο από δεκάδες νούμερα που έγινε στο Νίκο Δήμου.

Θα αχοληθώ μόνο με εσένα αγαπητέ φίλε που πιστεύεις πραγματικά οτι το φώς που έρχεται από το Ισραήλ είναι άγιο και όλο αυτό το τελετουργικό είναι απαραίτητο.
[...]
Πραγματικά είναι να χάνεις κάθε ευγένεια όταν βρίσκεσαι μπροστά σε τόση δυσθεώρητη βλακεία.

Δε με νοιάζει το οικονομικό. Ειλικρινά δε με νοιάζει. Κι ας είμαστε σε απελπιστική κατάσταση και χρεωμένοι μεχρι το τρίς χιλιάδες μετά πέμπτης παρουσίας.

Το μεγάλο πρόβλημα είναι όλος αυτός ο όχλος παντού, από απλούς πολίτες μέχρι εκλεγμένους βουλευτές, που υπερασπίζονται πως δε μας έφτανε που κάνουμε εισαγωγή ακόμα και λάδι πρέπει να παμε και να εισάγουμε και αναμμένα κεριά.

Ναι, αλλά όχι οποιαδήποτε κεριά. Ένα κερί που καίγεται με το περίφημο "άγιο" φως! Μιλάμε, θέλει άντερα για να στηρίξεις με θάρρος και παρρησία τέτοια πεποίθηση.

Κάτι τέτοια βλέπουν και οι Μορμόνοι και έρχονται κατά δώ με το κιλό. Σου λέει, αυτούς τους πείσανε να εισάγουν φώς δε θα τους πείσουμε εμείς για τον Τζόζεφ Σμίθ;

"Άγιο φώς" !!! Τι το άγιο έχει; Τίποτα φυσικά. Δε χρειάζεται.

Αυτό που χρειάζεται είναι να πιστέψει ο κόσμος ότι είναι άγιο.

Και επειδή ο μέσος πολίτης έχει ευφυΐα σάπιου ακτινιδίου γινόμαστε και πάλι περίγελος της Ευρώπης. Ποιας Ευρώπης; Του Πλανήτη. Ποιου Πλανήτη; Του Γαλάξια!

Γελάνε ως και τα Ζέργκ με τα χάλια μας. Ο Νταρθ Βέιντερ θα φτιαχνε τρίτο Ντεθ Σταρ αν μπορούσε για να αφανίσει τη χαζομάρα μας από το Σύμπαν.

Στο Άλφα Κενταυρου; Στο Άλφα Κενταύρου τίποτα ακόμα, γιατί δεν έχουν πάει τα νέα ακόμα λόγω απόστασης. Μόλις θα πάνε; Θα γελάνε μέχρι θανάτου ότι όντα υπάρχουν εκεί. Ορίστε! Θα αφανίσουμε τη πανίδα του Άλφα Κενταύρου με αυτά που κάνουμε.

Αλλά στο θέμα μας. Αν ήταν πραγματικά θαυματουργό αυτό το φως κύριοι, ας έπαιρνε τα όρη τα βουνά και τα πέλαγα και ας ερχόταν μόνο του. Όχι αυτά τα καραγκιοζιλίκια.

Θές κύριε Άγιε Πνεύμα να δείξεις οτι φτουράς; Ιδού η Ρόδος, ιδού και το πήδημα. Κάνε τα "Χόκους Πόκους" σου και γκελ μπουρντά να μας φωτίσεις. Όχι τίποτα άλλο αλλα υπάρχουν και δύσπιστοι άνθρωποι. Εγώ για σένα το λέω.

Αλλά τζάμπα τα λέω.

Τα χω πεί και σε φίλους και σε γνωστούς. Και τι γίνεται. Θα πάνε πάλι σήμερα να περιμένουν το φώς του Άγιου Zippo (μεγάλη η χάρη του). Και μετά αφού το πάνε σπίτι, θα μουτζουρώσουν το πάνω μέρος της πόρτας τους μέ την φωτιά (ή οποία παρεπιπτόντως υποτίθεται οτι δεν καίει) του.

Γιατί ένα έθιμο αλά Ζουλού δεν είναι ποτέ ολοκληρωμένο άμα δε μουτζουρώσεις και το σπίτι σου για να δείξεις σε όλο τον κόσμο πόσο ....πιστός(sic) είσαι.

...Μα "άγιο" φώς...; Να κοκκινίζεις τη μούρη σου από τα facepalms…
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Ρε παιδια στησατε πανηγυρι οσο δεν ειχα υπολογιστη? Παρτε ενα σεντονι τωρα :P

Λοιπον διαβασα πολλα εδω μεσα. Αυτο που παρατηρω ιδιαιτερα σε μαθητες δευτεροβαθμιας ειναι μια απολυτη αρνηση οσων εχουν διδαχθει μεχρι τωρα. Και ειναι αναμενομενο. Ειναι μια ηλικια που το μυαλο σου ξεκιναει να πηζει, γνωριζεις τον κοσμο εξω απο την ομπρελα των γονιων σου και νιωθεις μια ελευθερια που σου επιτρεπει να απορριπτεις οσα εχεις διδαχθει μεχρι εκεινη τη στιγμη στο θεμα της θρησκειας. Τα περισσοτερα εκ των οποιων ειναι περιορισμοι. Μην φας κρεας αυτη τη μερα γιατι ειναι νηστεια, μην κανεις το ενα, μην κανεις το αλλο, μην μην μην. Κακα τα ψεματα η θρησκεια ειναι ενα συνολο περιορισμων και εκφοβισμων. Οτι ειναι αμαρτια, οτι θα πας στην κολαση, οτι θα σε κρινει ο θεος οτι οτι οτι. Δεν χρειαζεται να απαριθμησω τις αμαρτιες και τις πιθανες τιμωριες, πανω κατω τα γνωριζετε ολοι κι αν οχι, google it. Οποτε λοιπον στην εφηβεια σου νιωθεις τη δυνατοτητα να γραψεις στα παπαρια σου ολους αυτους τους περιορισμους και κρυφα νιωθεις μια ευχαριστηση οταν Μεγαλη Πεμπτη τρως πιτσα για πρωτη φορα. ΑΛΛΑ φτανεις στο αλλο ακρο. Φτανεις στο σημειο να προσβαλεις οσους πιστευουν, οσους για δικους τους λογους ασπαζονται μια ή περισσοτερες διδασκαλιες της Εκκλησιας. Και ειναι αρκετοι, αλλοι μορφωμενοι, αλλοι αμορφωτοι, αλλοι φτωχοι, αλλοι πλουσιοι, απο ολα εχει ο μπαχτσες. Οπως λοιπον εσυ εχεις δικαιωμα να αμφισβητεις τις διδασκαλιες της Εκκλησιας, ετσι και αυτοι εχουν δικαιωμα να τις δεχονται. Το να προσπαθεις να πεισεις ενα πιστο οτι αυτα που πιστευει ειναι ψεματα εχει οση επιτυχια εχει το εγχειρημα να δεις ματς της Εθνικης Ποδοσφαιρου χωρις να κοψεις τις φλεβες σου απο τη βαρεμαρα.

Παμε και στους πιστους. Οπως λοιπον ο αθεος/απιστος/αγνωστικιστης δεν εχει δικαιωμα να σε προσβαλλει φιλε πιστε, ετσι κι εσυ δεν εχεις δικαιωμα να τον προσβαλεις για ενα συμπερασμα που κατεληξε χρησιμοποιωντας την κοινη λογικη. Μπορει να ειναι απλοικο, δεν διαφωνω. Αλλα ειναι δικαιωμα του. Αλλωστε η πιστη ειναι αυτο που λεει το ονομα της, πιστευεις κατι. Αν ηταν αποδεδειγμενη θα τη λεγαμε Αποδειξη. Οχι πιστη. Το να προσπαθεις να αποδειξεις σε εναν μη-θρησκο οτι υπαρχει θεος εχει οση επιτυχια εχει το να πεισεις ενα φανατικο μουσουλμανο εξτρεμιστη οτι δεν τον περιμενουν γυναικες και πιλαφι στον παραδεισο. Μην κατηγορεις ομως οσους σε κρινουν οταν δεχεσαι αμασητα οσα λεει η εκκλησια. Δεν ειναι δειγμα υγιους μυαλου, πρεπει οσα ακουμε να τα φιλτραρουμε. Για να εισαι σωστος πιστος δεν πρεπει να αποδεχεσαι το συνολο οσων λεει η Εκκλησια. Αλλωστε η εκκλησια τα λεει, κανονες που δημιουργηθηκαν πολυ αργοτερα απο τα χρονια που εζησε ο Χριστος. Για αυτο λοιπον βαλε το μυαλο σου να σκεφτει και μην απορριπτεις και βριζεις οσους εξεφρασαν μια αντιρρηση για οσα διδασκει η Εκκλησια.

ΥΓ. Εγραψα ετσι το μηνυμα επειδη βαριομουν να απαντησω στον καθενα χωριστα. Ο καθενας μπορει να τοποθετησει τον εαυτο του σε οποια απο τις δυο κατηγοριες πιστευει οτι ανηκει.
ΥΓ 2. Το αν υπαρχει ή οχι Θεος και αν οσα διδασκει η Θρησκεια ειναι σωστα ή λαθος και αν ολα ειναι ενα ψεμα εχει απασχολησει πολυ μεγαλα μυαλα και σιγουρα δεν προκειται να λυθει μεσα σε ενα φορουμ ηλικιων 15-25
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alan09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο alan09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 162 μηνύματα.
Μια άλλη σημαντική πτυχή του θέματος είναι και η παράδοση. Είτε είναι αληθινό είτε όχι, αναμφισβήτητα το άγιο φως έχει συνδεθεί, αιώνες τώρα, με τον εορτασμό της Ανάστασης και του Πάσχα. Μήπως λοιπόν κάποιοι (σε πολιτικούς αναφέρομαι κυρίως) έχουν σχέδιο να απομακρύνουν σταδιακά το λαό μας από τις παραδόσεις και τις ρίζες του;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top