Η απάτη με το "άγιο" φως

Τελετή Αγίου φωτός (θαύμα ή απάτη) ;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 443)
  • Θαύμα

  • Απάτη

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Ολη η θρησκεια ειναι βασισμενη πανω σε συμβολισμους. Το Αγιο φως ειναι ενας απο αυτους. Τα κενα στην ιστορια του ειναι πολλα αλλα αυτος που δεχεται την θεωρια του εθελοτυφλει. Κατα βαθος ξερει οτι ειναι απατη, αλλα δεν τον ενδιαφερει. Δεν θα χαλασει τα πιστευω του για αυτο το λογο. Η Ορθοδοξια ετσι οπως την ξερουμε σημερα ειναι μια θρησκεια φτιαγμενη απο ανθρωπους. Αν ηταν μορφωμενοι ή οχι, μισογυνηδες ή οχι κλπ δεν ειναι σημαντικο. Η νηστεια, οι αμαρτιες, οι περιορισμοι (πχ οι γυναικες να φορουν φουστα) και ολα τα υπολοιπα ειναι δημιουργηματα ανθρωπων. Το οτι τα εδραιωσε καποιος ας πουμε τον 7ο αιωνα, δεν σημαινει οτι ειναι και σωστα ή οποιος δεν τα τηρει δεν μπορει να εχει σχεση με τη θρησκεια. Επισης δεν σημαινει πως οποιος αμφισβητει ενα μερος οσων διδασκει η εκκλησια ειναι σατανιστης/αντιχριστος, πρεπει να καει στην πυρα, να κρεμαστει αναποδα κ.ο.κ. Για παραδειγμα δειτε τον Δημου. Ασχετως αν οσα πιστευει ιδεολογικα, πολιτικα ειναι σωστα ή λαθος, εξεφρασε την αποψη του. Και ειναι δικαιωμα του. Εχουμε ελευθερια αποψεων. Και βγηκε ο Αμβροσιος σε ενα μηνυμα καφριλας και μισανθρωπιας και ειπε να τον αφορισουν. Γιατι? Επειδη δεν σε συμφερουν αυτα που λεει? Ή μηπως γιατι οσα υποστηριζει στηριζονται καπου? Κακα τα ψεματα ζουμε σε ενα ημι-θεοκρατικο καθεστως. Ο ρολος της εκκλησιας μειωνεται, αλλα ακομα εχει δυναμη. Και οσο εχει δυναμη, θα βλεπουμε ενα κερι να εχει τιμες αρχηγου κρατους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Είχα μία συζήτηση χθες με δυο γνωστές μου για το άγιο φως και μόλις διανοήθηκα να πω την άποψή μου άκουσα τον εξάψαλμο. Μέχρι που φτάσαν στο συμπέρασμα ότι είμαι άθεη γιατί λέει είναι μόδα. :worry:
Γενικά αν πεις σε έναν χριστιανό ότι θεωρείς το άγιο φως απάτη παίζει να αφινιάζει. Σε κοιτάνε σε φάση από που ήρθες τώρα εσύ; :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Είχα μία συζήτηση χθες με δυο γνωστές μου για το άγιο φως και μόλις διανοήθηκα να πω την άποψή μου άκουσα τον εξάψαλμο. Μέχρι που φτάσαν στο συμπέρασμα ότι είμαι άθεη γιατί λέει είναι μόδα. :worry:
Γενικά αν πεις σε έναν χριστιανό ότι θεωρείς το άγιο φως απάτη παίζει να αφινιάζει. Σε κοιτάνε σε φάση από που ήρθες τώρα εσύ; :hehe:
Ε να σου πω δεν συμένει ότι επειδή νομίζεις ότι είναι απάτη είσαι και άθεη.
Εγώ δε πιστεύω σε αυτό και ότι περπάτησε στην θάλασσα.
Ε δε συμένει ότι είμαι άθεος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Ε να σου πω δεν συμένει ότι επειδή νομίζεις ότι είναι απάτη είσαι και άθεη.
Εγώ δε πιστεύω σε αυτό και ότι περπάτησε στην θάλασσα.
Ε δε συμένει ότι είμαι άθεος
Μα είμαι άθεη. Απλά αν πεις ότι πιστεύεις πως είναι απάτη και πεις και για την αθεΐα σε αντιμετοπίζουν σαν άλιεν σε λένε ότι τους προσβάλεις τη θρησκεία και άλλα τέτοια. Αλλά οκ τι να κάνουμε δεν γίνεται ρε γαμώτο όλοι να πιστεύουμε τα ίδια. Δηλαδή αν εγώ προσβάλλομαι από όλο αυτό το πανηγύρι με το "άγιο" φως απαγορεύεται να το πω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Μα είμαι άθεη. Απλά αν πεις ότι πιστεύεις πως είναι απάτη και πεις και για την αθεΐα σε αντιμετοπίζουν σαν άλιεν σε λένε ότι τους προσβάλεις τη θρησκεία και άλλα τέτοια. Αλλά οκ τι να κάνουμε δεν γίνεται ρε γαμώτο όλοι να πιστεύουμε τα ίδια. Δηλαδή αν εγώ προσβάλλομαι από όλο αυτό το πανηγύρι με το "άγιο" φως απαγορεύεται να το πω;
Οχι. Κοίταξε να δεις τι γίνεται με εμένα πιστεύω ότι υπήρχε Χριστος αλλά δε πιστεύω στα θαύματα που λένε ότι έκανε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Οχι. Κοίταξε να δεις τι γίνεται με εμένα πιστεύω ότι υπήρχε Χριστος αλλά δε πιστεύω στα θαύματα που λένε ότι έκανε
Οπότε δεν πιστεύεις ότι είναι θεός. (έτσι πως το προβάλει ο χριστιανισμός δηλαδή)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Οπότε δεν πιστεύεις ότι είναι θεός. (έτσι πως το προβάλει ο χριστιανισμός δηλαδή)
Κάπως έτσι.
Ε περισσότερο πιστεύω ότι ήταν άνθρωπος (όπως εσύ και εγώ) δηλαδή και επίση πιστεύω ότι δε μισούσε κανέναν άνθρωπο στον πλανήτη.
Οχι σαν τους σημερινούς που λες ότι είσαι άθεος και αμέσως πιστεύουν ότι είσαι εξωγηίνος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
βρε σεις δειξτε λιγο σεβασμο μερες που ειναι ..τι πραγμα ειναι αυτο!
Ποιος πρέπει να δείξει σεβασμό σε ποιον; Ο σεβασμός είναι κάτι που εμπνέται και πρέπει να είναι αμοιβαίος. Σε τι σέβονται οι θρησκόληπτοι κάποιον που έχει διαφορετική από αυτούς άποψη; Επιβάλλουν τον προσηλυτισμό, καταφέρνουν και απαγορεύουν θεατρικές παραστάσεις που δεν τους αρέσουν, καταδικάζουν κάποιον που σατυρίζει τις ασυναρτησίες ενός γέροντα, προσπαθούν με κάθε τρόπο να φιμώσουν τους μη ομόθρησκούς τους, αναγκάζουν με την πίεση των ψήφων τις κυβερνήσεις να συμμετέχουν στο τσίρκο του "<<αγίου>>" φωτός και τόσα άλλα. Γιατί εμείς που δεν είμαστε "πιστοί" θα πρέπει να σωπαίνουμε και να καταπίνουμε το διεθνές ρεζίλεμα της Ελλάδας με τα μαγικά κεράκια; Προσωπικά θεωρώ ότι έχω το δικαίωμα, αυτούς τους χριστιανοταλιμπάν να τους ασκώ κριτική και να τους ειρωνεύομαι.
Έχω γνωρίσει αρκετούς που θρησκεύονται, αλλά έχουν μόρφωση και επίπεδο. Βλέπουν το Θεό σαν μεταφυσική έννοια, μελετούν και δέχονται τη διδασκαλία του Ιησού, ξεχωρίζουν ποια από τα γραπτά της θρησκείας είναι συμβολικά, πηγαίνουν στους ναούς, προσεύχονται και τιμούν τις χριστιανικές γιορτές. Όμως, είναι θρησκευόμενοι και όχι θρησκόληπτοι. Αντιμετωπίζουν τη χριστιανική θρησκεία κριτικά και δεν καταπίνουν αμάσητο ότι τους πετάνε κάποιοι που έχουν συμφέροντα. Χαμογελούν όταν ακούνε για "αγίους" που τη νύχτα βγαίνουν από το φέρετρό τους και περπατούν λιώνοντας τα παπούτσια τους, αρνούνται να συζητήσουν "προφητείες" για το πώς με τη βοήθεια των Ρώσων θα πάρουμε την Πόλη, απαξιούν να ασχοληθούν με εικόνες που "δακρύζουν' και παραδέχονται ότι το "άγιο" φως είναι μια διαχρονική απάτη. Προς τους ανθρώπους αυτούς, ναι αισθάνομαι σεβασμό.

να ανοίξουμε και την άλλη συζήτηση με τον καιρό την μεγάλη παρασκευή
Σήμερα όλη την ημέρα στην Αθήνα ο καιρός ήταν πολύ ωραίος, είχε λιακάδα και ο καφές στην παραλία ήταν υπέροχος. Δεν γνωρίζω αν σε άλλες πόλεις της Ελλάδας ο ουρανός έκλαιγε.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

notis_19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,538 μηνύματα.

Συνημμένα

  • 10246614_666269736743107_4099117446865825116_n.jpg
    10246614_666269736743107_4099117446865825116_n.jpg
    81 KB · Εμφανίσεις: 194
Τελευταία επεξεργασία:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Οπότε βουλώστε το.!!!!!!
Όχι παληκάρι μου. Δεν θα το "βουλώσουμε". Έχουμε κι εμείς όπως κι εσύ, κάθε δικαίωμα να λέμε την άποψή μας. Όμως εσύ δεν έχεις το δικαίωμα να χρησιμοποιείς τέτοιες εκφράσεις.
Καλή Ανάσταση σε όλους και χρόνια πολλά.!
Χρόνια πολλά και σε σένα παληκάρι μου.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

notis_19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,538 μηνύματα.
Ζητώ συγνώμη για την αυθόρμητη συμπεριφορά μου αλλά δεν σας τιμά ιδιαίτερα να θίγεται ένα τέτοιο θέμα. Δεν έχετε το δικαίωμα να καταδικάζετε κάτι χωρίς καμία απόδειξη, χωρίς να είστε σίγουρος.Το να αναφέρεται ποια είναι η γνώμη σας, είμαι σωστό αλλά το να γελοιοποιείται την όλη υπόθεση με ότι σας κατέβει στο μυαλό και να επιμένετε ότι το άγιο φως είναι απάτη δεν είναι καθόλου ορθό. Εμείς που πιστεύουμε σε αυτό, θέλετε να χειροκροτήσουμε τα όσα λέτε ή μήπως να καθόμαστε με σταυρωμένα χέρια και να δεχόμαστε τα όσα υποστηρίζετε ?

Την καληνύχτα μου ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Ζητώ συγνώμη για την αυθόρμητη συμπεριφορά μου αλλά δεν σας τιμά ιδιαίτερα να θίγεται ένα τέτοιο θέμα. Δεν έχετε το δικαίωμα να καταδικάζετε κάτι χωρίς καμία απόδειξη, χωρίς να είστε σίγουρος.Το να αναφέρεται ποια είναι η γνώμη σας, είμαι σωστό αλλά το να γελοιοποιείται την όλη υπόθεση με ότι σας κατέβει στο μυαλό και να επιμένετε ότι το άγιο φως είναι απάτη δεν είναι καθόλου ορθό. Εμείς που πιστεύουμε σε αυτό, θέλετε να χειροκροτήσουμε τα όσα λέτε ή μήπως να καθόμαστε με σταυρωμένα χέρια και να δεχόμαστε τα όσα υποστηρίζετε ?

Την καληνύχτα μου ..
Όπα φίλε λες ότι δεν έχουμε απόδειξη ότι είναι απάτη.
Σε ρωτώ έχειςεσύ απόδειξη ότι είναι θαύμα για να το δω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
Όπα φίλε λες ότι δεν έχουμε απόδειξη ότι είναι απάτη.
Σε ρωτώ έχεις εσύ απόδειξη ότι είναι θαύμα για να το δω

Αμα γινοταν να αποδειξεις τα θαυματα δεν θα ηταν θαυματα ;)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Ζητώ συγνώμη για την αυθόρμητη συμπεριφορά μου αλλά δεν σας τιμά ιδιαίτερα να θίγεται ένα τέτοιο θέμα. Δεν έχετε το δικαίωμα να καταδικάζετε κάτι χωρίς καμία απόδειξη, χωρίς να είστε σίγουρος.Το να αναφέρεται ποια είναι η γνώμη σας, είμαι σωστό αλλά το να γελοιοποιείται την όλη υπόθεση με ότι σας κατέβει στο μυαλό και να επιμένετε ότι το άγιο φως είναι απάτη δεν είναι καθόλου ορθό. Εμείς που πιστεύουμε σε αυτό, θέλετε να χειροκροτήσουμε τα όσα λέτε ή μήπως να καθόμαστε με σταυρωμένα χέρια και να δεχόμαστε τα όσα υποστηρίζετε ?

Την καληνύχτα μου ..
Όχι έχουμε κάθε δικαίωμα να υποστηρίζουμε την άποψη μας. Μη τσατίζεσαι με τον κόσμο που δεν πιστεύει σε έναν θεό που ανάβει καντήλια. Αυτό το γεγονός ή το πιστεύεις ή όχι. Και αν νομίζουμε πως είναι απάτη θα το λέμε. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Peace_

Τιμώμενο Μέλος

Η Peace_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 1,563 μηνύματα.
Είχα μία συζήτηση χθες με δυο γνωστές μου για το άγιο φως και μόλις διανοήθηκα να πω την άποψή μου άκουσα τον εξάψαλμο. Μέχρι που φτάσαν στο συμπέρασμα ότι είμαι άθεη γιατί λέει είναι μόδα.
Γενικά αν πεις σε έναν χριστιανό ότι θεωρείς το άγιο φως απάτη παίζει να αφινιάζει. Σε κοιτάνε σε φάση από που ήρθες τώρα εσύ;

Άκουσα και το άλλο το κορυφαίο εχθές...''Μιλάς πολύ λογικά, δεν μπορώ να σε ακολουθήσω'' :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Άκουσα και το άλλο το κορυφαίο εχθές...''Μιλάς πολύ λογικά, δεν μπορώ να σε ακολουθήσω'' :hehe:
Χαχαχα έτσι ωραία! Τους θρήσκους αν τους στριμώξεις λίγο λένε και το άλλο σταμάτα να μιλάς με προσβάλλεις ή εγώ έτσι πιστεύω και αρνούμαι να το συζητήσω.
Οκ φυσικά το δέχομαι το τελευταίο αλλά αν είναι να καταλήξουν εκεί ας μην ανοίγουν συζήτηση. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,792 μηνύματα.
Διαπιστώνω με λύπη ότι ακόμη και η νέα γενιά εμμένει σε στερεότυπα, ταμπού και "οθωμανισμούς" του παρελθόντος. Βλέπω στο τέλος, να πέφτει και ξύλο. Είναι αρκετά άσχημο να μπαίνει η θρησκεία εμπόδιο στη λογική και στις ανθρώπινες σχέσεις. Έχουμε να χωρίσουμε κάτι φίλτατε notis19, κομνηνέ κ.α που νομίζετε ότι θίγεστε;

Για ποιο λόγο κάποιοι θέλουν και "μαλώνουν" για ξένο αχυρώνα; Η ελευθερία επιλογής πίστης εμπεριέχει και την ελευθερία άποψης. Σεβόμαστε την προσωπικότητα κάθε ανθρώπου αλλά έχουμε το δικαίωμα να σχολιάζουμε με δόση χιούμορ ότι δεν μας αρέσει. Δεν μ' αρέσει να βάζω ταμπέλες: πιστοί vs άθεοι. Ο καθένας επιλέγει ότι του αρέσει. Απλά πρέπει να είναι έτοιμος να δέχεται και κριτική γι' αυτό που πιστεύει ή δεν πιστεύει. Ειδάλλως, μην παραπονιόμαστε που η δημοκρατία μας είναι υποκειμενική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marina-lalala

Νεοφερμένος

Ο Marina-lalala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Καλά ρε δεν ντρέπεστε λίγο άγιες μέρες; Σε λίγο θα πείτε ότι δεν υπάρχει και άι Βασίλης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Άκουσα και το άλλο το κορυφαίο εχθές...''Μιλάς πολύ λογικά, δεν μπορώ να σε ακολουθήσω'' :hehe:
:hehe::hehe::hehe::hehe::worship::worship:
απλα ελιωσα στο γελιο:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Διαπιστώνω με λύπη ότι ακόμη και η νέα γενιά εμμένει σε στερεότυπα, ταμπού και "οθωμανισμούς" του παρελθόντος. Βλέπω στο τέλος, να πέφτει και ξύλο. Είναι αρκετά άσχημο να μπαίνει η θρησκεία εμπόδιο στη λογική και στις ανθρώπινες σχέσεις. Έχουμε να χωρίσουμε κάτι φίλτατε notis19, κομνηνέ κ.α που νομίζετε ότι θίγεστε;

Για ποιο λόγο κάποιοι θέλουν και "μαλώνουν" για ξένο αχυρώνα; Η ελευθερία επιλογής πίστης εμπεριέχει και την ελευθερία άποψης. Σεβόμαστε την προσωπικότητα κάθε ανθρώπου αλλά έχουμε το δικαίωμα να σχολιάζουμε με δόση χιούμορ ότι δεν μας αρέσει. Δεν μ' αρέσει να βάζω ταμπέλες: πιστοί vs άθεοι. Ο καθένας επιλέγει ότι του αρέσει. Απλά πρέπει να είναι έτοιμος να δέχεται και κριτική γι' αυτό που πιστεύει ή δεν πιστεύει. Ειδάλλως, μην παραπονιόμαστε που η δημοκρατία μας είναι υποκειμενική.
Πες τα χρυσόστομε!:P
Πάντα ήμουν της άποψης ότι αν κάποιος δεν είναι φανατισμένος με τη θρησκεία του μια χαρά μπορείς να ανταλλάξεις απόψεις να συζητήσεις κτλ. Είναι άσχημο να θες να κάνεις διάλογο και μόλις πεις την άποψη σου να σε αντιμετωπίζουν ρατσιστικά. :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top