Η απάτη με το "άγιο" φως

Τελετή Αγίου φωτός (θαύμα ή απάτη) ;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 443)
  • Θαύμα

  • Απάτη

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
Και το σκεφτόμουν αυτές τις μέρες. Δε θα το ξεθάψει κανείς αυτό το θέμα; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Και το σκεφτόμουν αυτές τις μέρες. Δε θα το ξεθάψει κανείς αυτό το θέμα; :P
Όπως είπε και ο δίας είναι παράδοση. :pfff:

Btw και εγώ σήμερα σκεφτόμουν να το ξεθάψω :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thomas l.

Τιμώμενο Μέλος

Ο ΘΩΜΑΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,526 μηνύματα.
να ανοίξουμε και την άλλη συζήτηση
με τον καιρό την μεγάλη παρασκευή :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Μπα δε χρειάζεται το σχολιάζουμε και εδώ. Να δούμε άραγε τι καιρό θα κάνει. :whistle:
Πάντως ως παρατήρηση είναι εντελώς χαζή. Δηλαδή κάθε μεγάλη παρασκευή έχει μουντό καιρό λένε. Οκ, που;;;
Δηλαδή μπορεί εδώ να βρέχει και σε μια άλλη χώρα να τρέχουν στις παραλίες. Δεν πάει παντoύ ο θεός έτσι; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thomas l.

Τιμώμενο Μέλος

Ο ΘΩΜΑΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,526 μηνύματα.
Μπα δε χρειάζεται το σχολιάζουμε και εδώ. Να δούμε άραγε τι καιρό θα κάνει. :whistle:
Πάντως ως παρατήρηση είναι εντελώς χαζή. Δηλαδή κάθε μεγάλη παρασκευή έχει μουντό καιρό λένε. Οκ, που;;;
Δηλαδή μπορεί εδώ να βρέχει και σε μια άλλη χώρα να τρέχουν στις παραλίες. Δεν πάει παντoύ ο θεός έτσι; :P

μπορεί να κουράζεται και να μην πάει παντού :P

την παρασκευή πάντως που θα βρέχει
εχω ικανούς τους θρησκους να πούνε
ότι το είχε σχεδιάσει ο θεός :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
To επιχείρημα για τα έξοδα της μεταφοράς είναι λανθασμένο. Το κράτος από όλη αυτή την ιστορία κερδίζει περισσότερα από ότι χάνει. Κατά την άποψη μου δεν είναι απάτη γιατί διαφορετικά δεν θα μπορούσε να κρατηθεί κάτι τέτοιο μυστικό τόσα πολλά χρόνια.

Μια πολύ καλή ανάλυση βρίσκεται εδώ:
https://www.youtube.com/watch?v=LNAPZQfrMMI
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Και η θρησκεία απάτη είναι και μια χαρά υπάρχει τόσα χρόνια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
To επιχείρημα για τα έξοδα της μεταφοράς είναι λανθασμένο. Το κράτος από όλη αυτή την ιστορία κερδίζει περισσότερα από ότι χάνει.
Πολύ θα ήθελα να μάθω τι κερδίζει το κράτος από την ιστορία αυτή. (Εκτός αν εννοείς "κέρδος" τα εύσημα της "εκκλησίας" και τους ψηφοφόρους που δεν θα χαθούν). Πάντως, το κράτος επωμίζεται:
1. Το κόστος της ειδικής πτήσης για τη μεταφορά του Υπουργού Εξωτερικών και των άλλων επιβατών της πτήσης προς την Ιερουσαλήμ και πίσω.
2. Το κόστος διαμονής των παραπάνω και άλλα έξοδα διαβίωσης.
3. Το κόστος των αγημάτων και άλλων τελετών και εκδηλώσεων κατά την υποδοχή του «Αγίου φωτός».
4. Το κόστος των ειδικών πτήσεων (με αεροπλάνα της πολιτικής και πολεμικής αεροπορίας) για τη διανομή του «Αγίου φωτός» στις Μητροπόλεις της χώρας.
5. Το κόστος άλλων σχετικών με τη μεταφορά και διανομή του «Αγίου φωτός» εξόδων.
Κατά την άποψη μου δεν είναι απάτη γιατί διαφορετικά δεν θα μπορούσε να κρατηθεί κάτι τέτοιο μυστικό τόσα πολλά χρόνια.
Η απάτη έχει ήδη αποδειχθεί καθώς έχει ομολογηθεί από ιερείς, παλιούς πατριάρχες και τον ίδιο το σημερινό πατριάρχη Κωνσταντινουπόλεως που έχει χαρακτηρίσει "θρύλο" το φως. Ο ιερέας Μεταλληνός έχει εξηγήσει στην τηλεόραση το πώς γίνεται το "θαύμα". Τώρα αν κάποιοι "πιστοί" σκόπιμα τα αγνοούν αυτά, εθελοτυφλούν μη βλέποντας την "ακοίμητη κανδήλα" και (το χειρότερο) θεωρούν το θεό τους τόσο μικρό και ασήμαντο ώστε να ασχολείται με εφέ εντυπωσιασμού, το πρόβλημα είναι αποκλειστικά δικό τους.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

goth

Νεοφερμένος

Η Kατερινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γέρακας (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Και η θρησκεία απάτη είναι και μια χαρά υπάρχει τόσα χρόνια..
Η θρησκεία είναι μια απάτη έτσι όπως την έχουν φτιάξει κι αλλοιώσει οι άνθρωποι με τα χρόνια...Εγώ προσωπικά δεν είμαι χριστιανή γιατί δεν πιστεύω στα θαύματα και στην Ανάσταση,στα οποία βασίζεται ο χριστιανισμός.Αλλά πιστεύω πως ο Χριστός υπήρξε απλά ήταν ένας πολύ σοφός και φωτισμένος άνθρωπος που επηρέασε πολύ την σκέψη των ανθρώπων.Τώρα εσύ θα μου πεις <<και οι αρχαίοι Έλληνες ήταν σοφοί αλλά κανείς δεν τους έκανε θεούς>>κι εγώ,μέχρι εκεί που μου επιτρέπει η ηλικία μου κι η ωριμότητά μου να σκεφτώ,σου απαντώ πως όταν εμφανίστηκε ο Χριστός οι άνθρωποι είχαν ανάγκη έναν άνθρωπο που να δίνει ελπίδα και να λέει ωραίες ιστορίες που κάνει τους ανθρώπους ενωμένους...Στην αρχαία Ελλάδα κανείς δεν είχε ανάγκη τον Σωκράτη να λέει τις φολοσοφίες του γι'αυτό ακριβώς και τον δηλητηρίασαν...Αυτό που θέλω να πω είναι ότι η θρησκεία είναι ένα τελείως υποκειμενικό θέμα...που εσύ μπορεί να μην βλέπεις το μπλε φως στην Λαμπάδα αλλά να τον βλέπουν αυτοί που πιστεύουν...απ΄την άλλη μπορεί εσύ να είσαι ο λογικός κι αυτοί οι τρελοί!Όμως αυτό που ισχύει πάντοτε είναι ότι δεν πρέπει να γινόμαστε κυνικοί,προκαταλειμένοι και να χάσουμε τον σεβασμό για τους ανθρώπους που η θρησκεία είναι το μόνο που τους δίνει ελπίδα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Πολύ θα ήθελα να μάθω τι κερδίζει το κράτος από την ιστορία αυτή. (Εκτός αν εννοείς "κέρδος" τα εύσημα της "εκκλησίας" και τους ψηφοφόρους που δεν θα χαθούν). Πάντως, το κράτος επωμίζεται:
1. Το κόστος της ειδικής πτήσης για τη μεταφορά του Υπουργού Εξωτερικών και των άλλων επιβατών της πτήσης προς την Ιερουσαλήμ και πίσω.
2. Το κόστος διαμονής των παραπάνω και άλλα έξοδα διαβίωσης.
3. Το κόστος των αγημάτων και άλλων τελετών και εκδηλώσεων κατά την υποδοχή του «Αγίου φωτός».
4. Το κόστος των ειδικών πτήσεων (με αεροπλάνα της πολιτικής και πολεμικής αεροπορίας) για τη διανομή του «Αγίου φωτός» στις Μητροπόλεις της χώρας.
5. Το κόστος άλλων σχετικών με τη μεταφορά και διανομή του «Αγίου φωτός» εξόδων.

Παράδειγμα οι έμμεσοι και άμεσοι φόροι από την αγορά των λαμπάδων.


Η απάτη έχει ήδη αποδειχθεί καθώς έχει ομολογηθεί από ιερείς, παλιούς πατριάρχες και τον ίδιο το σημερινό πατριάρχη Κωνσταντινουπόλεως που έχει χαρακτηρίσει "θρύλο" το φως. Ο ιερέας Μεταλληνός έχει εξηγήσει στην τηλεόραση το πώς γίνεται το "θαύμα". Τώρα αν κάποιοι "πιστοί" σκόπιμα τα αγνοούν αυτά, εθελοτυφλούν μη βλέποντας την "ακοίμητη κανδήλα" και (το χειρότερο) θεωρούν το θεό τους τόσο μικρό και ασήμαντο ώστε να ασχολείται με εφέ εντυπωσιασμού, το πρόβλημα είναι αποκλειστικά δικό τους.


Yπάρχουν κάποιες μαρτυρίες περί απάτης, αλλά πολύ περισσότερες για το αντίθετο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
Θαυμα 'η απατη, εμας ο παπας στο χωριο μας δινει φως απο τον αναπτυρα του και end of story. Simple as that!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

goth

Νεοφερμένος

Η Kατερινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γέρακας (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Θαυμα 'η απατη, εμας ο παπας στο χωριο μας δινει φως απο τον αναπτυρα του και end of story. Simple as that!
Αχαχαχαχαχαχαχα!Έτσι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Παράδειγμα οι έμμεσοι και άμεσοι φόροι από την αγορά των λαμπάδων.
Βασικά, πιο πολλά χρήματα κερδίζει από τα αρνιά, παρά από τις λαμπάδες :P Αν περίμενε τις λαμπάδες...:hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Θαυμα 'η απατη, εμας ο παπας στο χωριο μας δινει φως απο τον αναπτυρα του και end of story. Simple as that!

Με αναπτήρα για πετρογκάζ από το καφενείο του χωριού; :P

Μέχρι κάποια ηλικία νόμιζα ότι το Άγιο Φως το άναβαν στην Αρχαία Ολυμπία με την ίδια ιεροτελεστία. Τελικά το Άγιο Φως πώς και δεν σβήνει κατά τη μεταφορά του από τον Πανάγιο Τάφο; Κατά τη διαδρομή από την Εκκλησία προς σπίτι, το Άγιο Φως σβήνει πολλές φορές λόγω του αέρα. Αυτό δεν είναι αμαρτία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Η θρησκεία είναι μια απάτη έτσι όπως την έχουν φτιάξει κι αλλοιώσει οι άνθρωποι με τα χρόνια...Εγώ προσωπικά δεν είμαι χριστιανή γιατί δεν πιστεύω στα θαύματα και στην Ανάσταση,στα οποία βασίζεται ο χριστιανισμός.Αλλά πιστεύω πως ο Χριστός υπήρξε απλά ήταν ένας πολύ σοφός και φωτισμένος άνθρωπος που επηρέασε πολύ την σκέψη των ανθρώπων.Τώρα εσύ θα μου πεις <<και οι αρχαίοι Έλληνες ήταν σοφοί αλλά κανείς δεν τους έκανε θεούς>>κι εγώ,μέχρι εκεί που μου επιτρέπει η ηλικία μου κι η ωριμότητά μου να σκεφτώ,σου απαντώ πως όταν εμφανίστηκε ο Χριστός οι άνθρωποι είχαν ανάγκη έναν άνθρωπο που να δίνει ελπίδα και να λέει ωραίες ιστορίες που κάνει τους ανθρώπους ενωμένους...Στην αρχαία Ελλάδα κανείς δεν είχε ανάγκη τον Σωκράτη να λέει τις φολοσοφίες του γι'αυτό ακριβώς και τον δηλητηρίασαν...Αυτό που θέλω να πω είναι ότι η θρησκεία είναι ένα τελείως υποκειμενικό θέμα...που εσύ μπορεί να μην βλέπεις το μπλε φως στην Λαμπάδα αλλά να τον βλέπουν αυτοί που πιστεύουν...απ΄την άλλη μπορεί εσύ να είσαι ο λογικός κι αυτοί οι τρελοί!Όμως αυτό που ισχύει πάντοτε είναι ότι δεν πρέπει να γινόμαστε κυνικοί,προκαταλειμένοι και να χάσουμε τον σεβασμό για τους ανθρώπους που η θρησκεία είναι το μόνο που τους δίνει ελπίδα!!
Δεν λέω ότι η θρησκεία είναι απάτη επειδή την έχουν κάνει ορισμένοι σαν να μούτρα τους. Τη θεωρώ γενικά ότι είναι απάτη και στηρίζεται στον ανθρώπινο φόβο για το άγνωστο. Και γενικά η θρησκεία είναι καθαρά ανθρώπινο δημιούργημα.
Δηλαδή όπως λες είναι για τους ανθρώπους μία ελπίδα. Σέβομαι την θρησκεία και την πίστη του κάθε ανθρώπου αλλά τη γνώμη μου μπορώ να την πω νομίζω. Τη θρησκεία τη θεωρώ ένα ψέμα και αν κάποιοι ενθουσιάστηκαν και πίστεψαν σε έναν άνθρωπο που είπε ωραία λόγια μπράβο αλλά εγώ αυτό δεν το ενστερνίζομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Τελικά το Άγιο Φως πώς και δεν σβήνει κατά τη μεταφορά του από τον Πανάγιο Τάφο; Κατά τη διαδρομή από την Εκκλησία προς σπίτι, το Άγιο Φως σβήνει πολλές φορές λόγω του αέρα. Αυτό δεν είναι αμαρτία;
Φαίνεται ότι το <<"άγιο">> φως έχει ημερομηνία λήξης σε ένα χρόνο. Δεν εξηγείται διαφορετικά το ότι δεν κάνει το παλιό γιατί είναι μπαγιάτικο και δεν μας κάνει, οπότε χρειάζεται η τελετή να γίνεται κάθε χρόνο. Και σε κάποια χωριά που δεν φτάνει το καντήλι; Τι να πουν οι καημένοι οι Αυστραλοί που λόγω διαφοράς ώρας δεν παίρνουν ποτέ φρέσκο <<"άγιο">> φως;
Μέχρι κάποια ηλικία νόμιζα ότι το Άγιο Φως το άναβαν στην Αρχαία Ολυμπία με την ίδια ιεροτελεστία.
Στην Ολυμπία το εκεί <<"άγιο">> φως το ανάβει ο θεός Απόλλων με το δικό του "θαύμα", αλλά οι διαδικασίες είναι πιο διαφανείς. Ένα κοίλο κάτροπτρο συγκεντρώνει τις ακτίνες του ήλιου και το έφλεκτο υλικό της δάδας ανάβει. Βέβαια κι εκεί, αν έχει συννεφιά, ο αναπτήρας bic έχει το λόγο.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

goth

Νεοφερμένος

Η Kατερινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γέρακας (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Δεν λέω ότι η θρησκεία είναι απάτη επειδή την έχουν κάνει ορισμένοι σαν να μούτρα τους. Τη θεωρώ γενικά ότι είναι απάτη και στηρίζεται στον ανθρώπινο φόβο για το άγνωστο. Και γενικά η θρησκεία είναι καθαρά ανθρώπινο δημιούργημα.
Δηλαδή όπως λες είναι για τους ανθρώπους μία ελπίδα. Σέβομαι την θρησκεία και την πίστη του κάθε ανθρώπου αλλά τη γνώμη μου μπορώ να την πω νομίζω. Τη θρησκεία τη θεωρώ ένα ψέμα και αν κάποιοι ενθουσιάστηκαν και πίστεψαν σε έναν άνθρωπο που είπε ωραία λόγια μπράβο αλλά εγώ αυτό δεν το ενστερνίζομαι.
Έτσι όπως τα λες δεν μπορώ να διαφωνήσω!Απ'ότι κατάλαβα μιλάμε γενικά για την θρησκεία κι όχι για τον χριστιανισμό οπότε σου λέω πως παλιά η θρησκεία ήταν κάτι το πολύ καλό γιατί,ακριβώς αυτό που είπες,<<εξηγούσε>>το άγνωστο κι έτσι μετά καταλάβαμε ότι τελικά δεν είναι ο Δίας αλλά τα φορτία στα σύννεφα:P.Όμως πιστεύω πως η σημερινή θρησκεία δεν είναι απάτη αλλά εκμετάλευση,χειραγώγηση και μείωση του κάθε ατόμου...Και δυστυχώς αυτό είναι χειρότερο από το να είναι ένα απλό ψέμα...:/:Τέλος πάντων...συγγνώμη για το εκτός θέματος!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
βρε σεις δειξτε λιγο σεβασμο μερες που ειναι ..τι πραγμα ειναι αυτο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
βρε σεις δειξτε λιγο σεβασμο μερες που ειναι ..τι πραγμα ειναι αυτο!
Να σταματήσουν να παίζουν με τη νοημοσύνη μας και κάτι θα κάνουμε και εμείς. :P

Πότε είναι το πανηγύρι με το "άγιο" φως είπαμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
E οκ και εγώ πιστεύω αλλά αυτό είναιο μια απάτη.
Με άλλα λόγια στο δευτέ λάβετε φως και γίνεται θαύμα και φωτίζετασιη λαμπάδα του παπά και δίνει και στους υπόλιπους??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top