Η απάτη με το "άγιο" φως

Τελετή Αγίου φωτός (θαύμα ή απάτη) ;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 443)
  • Θαύμα

  • Απάτη

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Υ.Γ
Απο την ημέρα που γράφτηκα σ'αυτο το "forum"(όχι forum,αλλά στάβλος) μ'έκανε εντύπωση πως δεν πέφτει καμπάνα σε κανέναν όσο και "ευγενικά" να μιλάει.Και εδώ αναφέρομαι σε συγκεκριμένη περίπτωση.

Ακριβώς, γιατί αν δεν κάνω λάθος όταν γραφόμαστε στο forum, δεχόμαστε κάποιους όρους, που λένε διάφορα π.χ.

Ρατσισμός
Ποινή: Το ελάχιστο είναι 40% για δύο μήνες και το μέγιστο είναι τριήμερο ban μαζί με 40% για ένα μήνα

Εκφράσεις ρατσιστικών & φανατικών ιδεών ή λεκτικές, υβριστικές επιθέσεις σε εθνικές, φυλετικές κοινωνικοπολιτικές ή θρησκευτικές ομάδες απαγορεύονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
so,νομιζω πως δεν μπορεις να αποκαλεις ενα forum σταβλο(:worry:) επειδη δεν συμφωνεις με τις γνωμες καποιων μελων...
ναι μεν υπαρχουν καποια πραγματα τα οποια πρεπει να διορθωθουν αλλα....και σταβλο???????εδω τα παιδια κανουν μια προσπαθεια..και νομιζω πως δεν μπορεις να δινεις τοσο ακραιους(ναι,για εμενα ακραιους!!)χαρακτηρισμους διχως να αιτιολογεις και να δινεις τροπους αντιμετωπισης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

germ1984

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
Ο λόγος για τον οποίο θεωρούμε αυτή την προτροπή αξίας,είναι επειδή θεωρούμε την αγάπη συναίσθημα αξίας και ευγενές.Αυτό που δίνει όμως στην αγάπη αξία και την καθιστά ευγενές συναίσθημα,είναι ότι πρόκειται περί ενός συναισθήματος σπάνιου,που χρειάζεται κόπος και χρόνος για να δημιουργηθεί.Θεωρούμε όμορφη και σημαντική μια σχέση αγάπης μεταξύ ανθρώπων,επειδή χτίζεται δύσκολα και κρατάει πολύ.Αν αγαπούσαμε όλους εξ'ίσου ("όσο αγαπάμε τον θεό"),τότε η αγάπη θα έχανε κάθε ουσία και κάθε αξία,θα ήταν κάτι το τετριμμένο και ανούσιο...

Μα καθόλου όμως, η προτροπή δεν μιλάει για "αγαπάτε" αλλήλους αλλά αγαπάτε αλλήλους άρα για ουσιαστική αγάπη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Το οτι είναι δύσκολο να εφαρμοστούνε οι αρχές του Χριστιανισμού ισχύει,δεν είναι όμως και ακατόρθωτο(βλέπε π.Παίσιος).

-για τον Παΐσιο τα λέγαμε και μερικές σελίδες πιο πριν και κατά πόσο είναι πρότυπο για οτιδήποτε
-ακόμα και αν τον δεχτούμε ως πρότυπο,το ότι μπορούν να εφαρμοστούν σε ένα άτομο,δε σημαίνει ούτε κατά διάνοια ότι μπορούν να εφαρμοστούν και σε πολλά άτομα
-ακόμα και αν μπορούν να εφαρμοστούν στην κοινωνία,εξετάζουμε και το κατά πόσο έχουν αξία εν γένει ώστε να κάνουμε κάτι τέτοιο

Μα καθόλου όμως, η προτροπή δεν μιλάει για "αγαπάτε" αλλήλους αλλά αγαπάτε αλλήλους άρα για ουσιαστική αγάπη.

Δεν είπα κάτι το αντίθετο.Αυτό που σου λέω είναι ότι πρώτον,κάτι τέτοιο είναι ανέφικτο και δεύτερον,ο λόγος που η "ουσιαστική αγάπη" είναι κάτι που του δίνουμε αξία,είναι επειδή είναι δύσκολη και σπάνια.Αν αυτό χαθεί,όσο "ουσιαστική" και να είναι,αξία δε θα έχει.Αυτό που σου λέω δηλαδή,είναι ότι ο "άξονας της αγάπης",δεν είναι κάτι το αυθύπαρκτο.Αν,απλουστευτικά,ως 0 θέσουμε τη συνήθη αντιμετώπιση αγνώστων από αγνώστους (δηλαδή ούτε να αγαπάς,ούτε να μισείς,να είσαι neutral),και ως "ουσιαστική αγάπη" την τιμή 80,αν ως de facto τιμή αγάπης προς τους γύρω μας,από 0 που όπως είπαμε είναι τώρα,εκτοξευθεί στο 80,τότε το νέο σημείο αναφοράς μας θα είναι το 80,άρα θα αναγκαστούμε να το θέσουμε ως σημείο 0,οπότε γυρνάμε πάλι στα ίδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Για ένα link που έβαλα προηγουμένως: Νομίζω πως είναι ξεκάθαρο το νόημα των αποσπασμάτων. Ακόμα και κάποιος που δεν ξέρει πολλά αρχαία, μπορεί να καταλάβει. Αλλά αφού ακόμα κι αυτό το βρίσκετε μη αξιόπιστο, γιατί δεν διαβάζετε μόνοι σας την Αγία Γραφή να βγάλετε τα συμπεράσματά σας; Εγώ μπορεί να μην την έχω διαβάσει ολόκληρη, αλλά κάτι μου λέει ότι έχω διαβάσει περισσότερο από την πλειοψηφία των χριστιανών του φόρουμ. Κάποιοι μάλιστα δεν την έχετε ανοίξει και ποτέ αλλά έχετε άποψη για το περιεχόμενό της. Λοιπόν, κάντε την έρευνά σας και το ξανασυζητάμε.

Και τώρα με συγχωρείτε αλλά πάω να ετοιμαστώ για την Ανάσταση...:P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anthony

Δραστήριο μέλος

Ο Anthony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 691 μηνύματα.
Πως γίνεται πάντα στο τέλος να τσακώνεστε?

έλα σκάσε φίλε
εχω παραγγείλει πίτσες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.

germ1984

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
-για τον Παΐσιο τα λέγαμε και μερικές σελίδες πιο πριν και κατά πόσο είναι πρότυπο για οτιδήποτε
-ακόμα και αν τον δεχτούμε ως πρότυπο,το ότι μπορούν να εφαρμοστούν σε ένα άτομο,δε σημαίνει ούτε κατά διάνοια ότι μπορούν να εφαρμοστούν και σε πολλά άτομα
-ακόμα και αν μπορούν να εφαρμοστούν στην κοινωνία,εξετάζουμε και το κατά πόσο έχουν αξία εν γένει ώστε να κάνουμε κάτι τέτοιο



Δεν είπα κάτι το αντίθετο.Αυτό που σου λέω είναι ότι πρώτον,κάτι τέτοιο είναι ανέφικτο και δεύτερον,ο λόγος που η "ουσιαστική αγάπη" είναι κάτι που του δίνουμε αξία,είναι επειδή είναι δύσκολη και σπάνια.Αν αυτό χαθεί,όσο "ουσιαστική" και να είναι,αξία δε θα έχει.Αυτό που σου λέω δηλαδή,είναι ότι ο "άξονας της αγάπης",δεν είναι κάτι το αυθύπαρκτο.Αν,απλουστευτικά,ως 0 θέσουμε τη συνήθη αντιμετώπιση αγνώστων από αγνώστους (δηλαδή ούτε να αγαπάς,ούτε να μισείς,να είσαι neutral),και ως "ουσιαστική αγάπη" την τιμή 80,αν ως de facto τιμή αγάπης προς τους γύρω μας,από 0 που όπως είπαμε είναι τώρα,εκτοξευθεί στο 80,τότε το νέο σημείο αναφοράς μας θα είναι το 80,άρα θα αναγκαστούμε να το θέσουμε ως σημείο 0,οπότε γυρνάμε πάλι στα ίδια.

Καταρχήν για ποιό είδος "αγάπης" αναφέρεσαι και από πότε η αξιολόγηση ενός συναισθήματος γίνεται με βάση την σπανιότητα εμφάνισης; (και η απόγνωση είναι σπάνιο συναίσθημα..) Πως ορίζεις την αγάπη εσύ; Η αξιολόγηση γίνεται με βάση την συνολική πληρότητα που σου δίνει το συναίσθημα αυτό αλλά και την αξία που έχει για τους υπόλοιπους. Τι αξία έχει να πιστεύω ότι "αγαπάω" ένα πρόσωπο, π.χ. την γυναίκα μου και στην δουλειά μου να κόβω τις φλέβες μου, να είμαι στα δικαστήρια με τους συγγενείς μου ή να έχω ως μόνο κίνητρο την συσσώρευση πλούτου.

Εγώ προσωπικά πιστεύω ότι η αληθινή αγάπη δεν είναι ένα συναίσθημα που σε πιάνει και σε αφήνει μία στα 15 χρόνια. Τι αξία θα είχε αλήθεια ένα τέτοιο συναίσθημα. Είναι μία κατάσταση που θέλει δουλειά και εσωτερική αναζήτηση για να την κατακτήσεις. Δεν είναι ένα συναίσθημα που έρχεται να καλύψει κενά οι ανασφάλειες, είναι ένα συναίσθημα για γνήσια ανιδιοτελή προσφορά στον συνάνθρωπο. Προυποθέτει αυτογνωσία, ταπείνωση και κάμψη του εγωισμού, δύσκολα πράγματα για τον σημερινό άνθρωπο. Για αυτόν τον λόγο έχει αξία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

sido

Νεοφερμένος

Ο sido αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
εδω σου λενε τοσα ψεματα καθημερινα και εσυ πιαστηκες απο αυτο το θεμα που απαιτει ενα στοιχειωδη σεβασμο .
τι να πω????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
έλα σκάσε φίλε
εχω παραγγείλει πίτσες

Αν ξαναπαραγγείλεις πίτσες χωρίς να μου προσφέρεις το ποσοστό που μου αναλογεί θα σε δείρω γιατί είμαι νταής.Ουγκ.

Καταρχήν για ποιό είδος "αγάπης" αναφέρεσαι και από πότε η αξιολόγηση ενός συναισθήματος γίνεται με βάση την σπανιότητα εμφάνισης; (και η απόγνωση είναι σπάνιο συναίσθημα..) Πως ορίζεις την αγάπη εσύ; Η αξιολόγηση γίνεται με βάση την συνολική πληρότητα που σου δίνει το συναίσθημα αυτό αλλά και την αξία που έχει για τους υπόλοιπους. Τι αξία έχει να πιστεύω ότι "αγαπάω" ένα πρόσωπο, π.χ. την γυναίκα μου και στην δουλειά μου να κόβω τις φλέβες μου, να είμαι στα δικαστήρια με τους συγγενείς μου ή να έχω ως μόνο κίνητρο την συσσώρευση πλούτου.

Εγώ προσωπικά πιστεύω ότι η αληθινή αγάπη δεν είναι ένα συναίσθημα που σε πιάνει και σε αφήνει μία στα 15 χρόνια. Τι αξία θα είχε αλήθεια ένα τέτοιο συναίσθημα. Είναι μία κατάσταση που θέλει δουλειά και εσωτερική αναζήτηση για να την κατακτήσεις. Δεν είναι ένα συναίσθημα που έρχεται να καλύψει κενά οι ανασφάλειες, είναι ένα συναίσθημα για γνήσια ανιδιοτελή προσφορά στον συνάνθρωπο. Προυποθέτει αυτογνωσία, ταπείνωση και κάμψη του εγωισμού, δύσκολα πράγματα για τον σημερινό άνθρωπο. Για αυτόν τον λόγο έχει αξία.

Τα διαμάντια έχουν αξία γιατί είναι σπάνια.
Ο χρυσός έχει αξία γιατί είναι σπάνιος.
Ο λευκόχρυσος είναι σπανιότερος απ'τον χρυσό και έχει μεγαλύτερη αξία.
Έτσι πάει...και η απόγνωση παίρνει "μεγάλη τιμή",αλλά αρνητικά,επειδή είναι άσχημο συναίσθημα,πες -60.
Αν απ'το 0,που θέτουμε το συνηθισμένο μας attitude απέναντι στους γύρω μας,εκτοξευθούμε στο 80,που είναι η τιμή για τις exceptional περιπτώσεις αγάπης,υπάρχουν δύο περιπτώσεις:
-τα άτομα that we love the most και πριν βρίσκονται στο 80 παίρνουν ένα additional 80 και εκτοξεύονται στο 160,οπότε πλέον έχουμε 80=φυσιολογικό και 160=exceptional,άρα στην ουσία μπορούμε να θέσουμε όπου 80 το 0 και να το 160 θα ξαναγίνει 80 οπότε πρακτικά δεν άλλαξε τίποτα.
-αγαπάμε τους πάντες equally,άρα η αγάπη χάνει κάθε ουσία,αφού δεν υπάρχει αξιοκρατικό distribution,δεν έχει νόημα να παλέψεις για να κερδίσεις μια θέση στην καρδιά κάπου,αφού την έχεις a priori.Με άλλα λόγια,αφεντικά και δούλοι,τα ίδια σκατά γίναμε ούλοι.Το ίδιο αγαπάω τους φίλους μου,την κοπέλα μου και τον Καρατζαφέρη και τον Πάπα,τα πάντα όλα,πλήρης ομογενοποίηση.Αυτό είναι τελείως ανορθολογικό και εξευτελιστικό για όσους αξίζουν όντως αυτό το συναίσθημα και το έχουν κερδίσει εμπράκτως.Η αξία της αγάπης είναι ότι είναι ιδιοτελής,ότι πρέπει να μου δώσεις κάτι για να στη δώσω.Δε γίνεται φύσει να είναι ανιδιοτελής (είμαστε εγωιστές) και δε θα είχε καμία αξία έτσι,θα την έπαιρνες σαν να ήταν αέρας,ένα τίποτα.Όταν λέμε "σ'αγαπώ" περιμένουμε ν'ακούσουμε "και 'γω",είναι αμφίδρομο το συναίσθημα,δε γίνεται να μιλάμε για άνευ όρων διάδοση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ο λευκόχρυσος είναι σπανιότερος απ'τον χρυσό και έχει μεγαλύτερη αξία.
Really? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
Τα διαμάντια έχουν αξία γιατί είναι σπάνια.
Ο χρυσός έχει αξία γιατί είναι σπάνιος.
Ο λευκόχρυσος είναι σπανιότερος απ'τον χρυσό και έχει μεγαλύτερη αξία.
Έτσι πάει...
Πολύ σωστά αυτά που λες σχετικά με την αγάπη, διάβασα και το big ποστ, άμα δεν υπάρχει καλό δεν υπάρχει και κακό με πιο απλά λόγια άρα δεν χρειάζονται προτροπές... το μόνο "λάθος" που κάνεις είναι ότι δεν έχει αξία ΜΟΝΟ ότι είναι σπάνιο, δεν είναι ο καθοριστικός παράγοντας. π.χ. οι κουράδες MOY είναι πιο σπάνιες από την πλατίνα, αλλά δεν έχουν καμία αξία, τουλάχιστον για εσάς :P. Άρα παίζει ρόλο και η χρήση και διάφορα άλλα ή όπως λέει και η κοπέλα "Η αξιολόγηση γίνεται με βάση την συνολική πληρότητα που σου δίνει το συναίσθημα αυτό αλλά και την αξία που έχει για τους υπόλοιπους."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Πολύ σωστά αυτά που λες σχετικά με την αγάπη, διάβασα και το big ποστ, άμα δεν υπάρχει καλό δεν υπάρχει και κακό με πιο απλά λόγια άρα δεν χρειάζονται προτροπές... το μόνο "λάθος" που κάνεις είναι ότι δεν έχει αξία ΜΟΝΟ ότι είναι σπάνιο, δεν είναι ο καθοριστικός παράγοντας. π.χ. οι κουράδες MOY είναι πιο σπάνιες από την πλατίνα, αλλά δεν έχουν καμία αξία, τουλάχιστον για εσάς :P. Άρα παίζει ρόλο και η χρήση και διάφορα άλλα ή όπως λέει και η κοπέλα "Η αξιολόγηση γίνεται με βάση την συνολική πληρότητα που σου δίνει το συναίσθημα αυτό αλλά και την αξία που έχει για τους υπόλοιπους."

Wtf ρε man,κάθε πότε χέζεις :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
Wtf ρε man,κάθε πότε χέζεις :worry:
κάθε 2η μέρα:P αλλά μόνο την πρώτη μέρα θεωρούνται δικά μου :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

germ1984

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
Η αξία της αγάπης είναι ότι είναι ιδιοτελής,ότι πρέπει να μου δώσεις κάτι για να στη δώσω.Δε γίνεται φύσει να είναι ανιδιοτελής (είμαστε εγωιστές) και δε θα είχε καμία αξία έτσι,θα την έπαιρνες σαν να ήταν αέρας,ένα τίποτα.Όταν λέμε "σ'αγαπώ" περιμένουμε ν'ακούσουμε "και 'γω",είναι αμφίδρομο το συναίσθημα,δε γίνεται να μιλάμε για άνευ όρων διάδοση.

Μην εξετάζεις την αγάπη μόνο από γκομενική σκοπιά.
Δηλαδή όταν ένας γονιός αγαπάει πραγματικά το παιδί του ζητά ανταλλάγματα; :hmm:
Και μπορώ να σου φέρω δεκάδες ανάλογα παραδείγματα.

Αλλά ξέρω-ξέρω, θα μου πείς ότι αυτό είναι μία άλλου είδους αγάπη που δεν κερδίζεται αλλά προυπάρχει σαν ένστικτο διαιώνισης του είδους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

takis777

Νεοφερμένος

Ο takis777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
περιμενε γιατι μας μπερδεψες...δηλαδη αν αγαπιομασταν ολοι αυτο δεν θα ειχε καμια αξια?
περιεργο μου φαινεται:confused: αμα ολοι νιωθαμε μισος παλι δεν θα σημαινε τιποτα?απλα θα θελαμε να σκοτωσουμε ο ενας τον αλλο...
εμενα παντως δεν μου ακουγεται λογικο να συγκρινεις την αγαπη με το χρυσο και το χρημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Happy Idler

Νεοφερμένος

Ο Happy Idler αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Χριστός Ανέστη!

Καλή μέρα και καλή βδομάδα σε όλους!

Ειρήνη σε εσάς και σε τούτο το ταλαίπωρο θέμα.
Μακάρι κάποια στιγμή να βλέπουμε στους άλλους πρόσωπα που σεβόμαστε και αγαπάμε και όχι την αυτοδικαίωση της δικής μας ύπαρξης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Γιατί σας είναι τόσο δύσκολο να καταλάβαιτε αυτό που λέει???

Έστω ότι τώρα έχουμε το ίδιο feeling για τους περισσότερους κι αυτό έστω ότι είναι η αδιαφορία... Κι έχουμε και κάποιους, περισσότερους ή λιγότερους ανάλογα με το άτομο, που έχουμε άλλα αισθήματα, έστω αγάπη, μίσος κλπ...

Αν αυτό άλλαζε και το βασικό feeling ήταν η αγάπη ή το μίσος, πρακτικά δεν θα άλλαζε τίποτα, διότι θα συνεχίζαμε να τρέφουμε ιδιαίτερα συναισθήματα για τα άτομα που είχαμε και πριν, αλλά θα ήταν μια απλή επαναδιατύπωση των αισθημάτων... Κι έτσι πχ. αγάπη==αδιαφορία, αδιαφορία==μίσος κλπ... Κέρδος μήδεν... Αλλάξε ο Μανωλιός κι έβαλε τα ρούχα του αλλιώς, που λέει κι ο λαός...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
Μην εξετάζεις την αγάπη μόνο από γκομενική σκοπιά.
Δηλαδή όταν ένας γονιός αγαπάει πραγματικά το παιδί του ζητά ανταλλάγματα; :hmm:
Και μπορώ να σου φέρω δεκάδες ανάλογα παραδείγματα.

Αλλά ξέρω-ξέρω, θα μου πείς ότι αυτό είναι μία άλλου είδους αγάπη που δεν κερδίζεται αλλά προυπάρχει σαν ένστικτο διαιώνισης του είδους...
ή οι συγγενείς δότη οργάνων, ή φιλάνθρωποι κτλ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top