Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών Βόλου

giannis_92

Νεοφερμένος

Ο giannis_92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Κατάλαβα για να μην μιλάει κανείς δεν θα είναι και ότι καλύτερο η σχολή και η πόλη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Μπορεί απλά να μην υπάρχει βρε Γιάννη κάποιος που να ξέρει ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shikabalas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πολύκαστρο (Κιλκίς). Έχει γράψει 328 μηνύματα.
Εχει εγκριθει η μετονομασια,το γραφει και στο σαιτ της σχολης.Μεχρι να αποφοιτησεις θα εχει αλλαξει ηδη ονομα και θα παρεις πτυχιο ηλεκτρολογου.

Οσο για τον Βολο,χωρις να εχω παει,εχω ακουσει πολυ καλα λογια,κυριως για την καθαριοτητα.Εχει και το Πηλιο κοντα που ειναι πολυ ωραιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kardinalios

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σάμος (Σάμος). Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Φίλε μου καλησπέρα και συγχαρητήρια για το γεγονός ότι κατάφερες να γράψεις καλά για να κυνηγάς τέτοιες σχολές.
Θα σου αναφέρω την δικιά μου εμπειρία από την πόλη και από το συγκεκριμένο τμήμα η οποία ωστόσο τελείωσε άδοξα.Π'ερυσι τέτοια εποχή και εγώ άκουγα για μετονομασίες σε Ηλεκτρολόγων,για ηλεκτρολογικά μαθήματα,για πράγματα που αποδείχτηκε ότι στην πράξη δεν έχουν καμία ισχύ.Και τι εννοώ?
Πως το συγκεριμένπ τμημα είναι μία σχολή μηχανικών υπολογιστών η οποία δεν έχει καμία εγκατάσταση (τα μαθήματα γίνονται σε κτίρια του παιδαγωγικου) παρά μόνο μία αίθουσα με κάποιους υπολογστές που θυμίζει αίθουσα λυκείου.Επίσης να ξέρεις πως αν μπεις στο συγκεκριμένο τμήμα θα έχεις την τρομερή εμπειρία να κάνεις μάθημα σε αίθουσα που παλια ήταν κάτι σαν υπόγειο γκαράζ.Αυτά για τις εγκαταστασεις.
Οι καθηγητές τώρα να ξέρεις πως οι περισσότεροι είναι μεν καταρτισμένοι αλλά τα μαθήματα γίνονται τόσο δύσκολα που αν πεις πως έχεις όνειρο να γίνεις μηχανικός υπολογιστών και μόνο θα πρέπει να στρωθείς πολύ για να τα περάσεις και να τα καταφέρεις.Υπάρχουν βέβαια και κάποια φαινόμενα ανθρώπων ακατάλληλων για ακαδημαικές αίθουσες και μαθημάτων που δεν γίνονται επειδή απλά δεν υπάρχει καθηγητής.
Τώρα όσον αφορά το φλέγον θέμα της μετονομασίας.Θα σου μιλήσω ανοιχτά.Κάτι τέτοιο δεν πιστεύω πως υπάρχει περίπτωση να γίνει.Άλλοι λένε ότι το θέμα ήταν καθαρά κομματικό και με την νέα κυβέρνηση δεν γίνεται τίποτα.Άλλοι λένε ότι το θέμα είναι οι εγκαταστάσεις,άλλοι ότι απλά δεν χωρά τόσους πολλούς ηλεκτρολόγους η Ελλάδα και άλλοι ότι μία μετονομασία απαιτεί έξτρα επιδοτησεις που λόγω της τραγικής οικονομικής κατάστασης της χώρας δεν είναι δυνατό να δοθούν.Εγώ δεν ξέρω αν ο Ερμής είναι ανάδρομος και δεν γίνεται τίποτα ούτε γιατί το τμήμα δεν μετονομάζεται στην πραγματικότητα.Αυτο που ξέρω είναι πως και εγώ μπήκα πέρυσι εκεί με σκοπό να γίνω ηλεκτρολόγος και το μόνο που κατάφερα είναι να χάσω έναν χρόνο από την ζωή μου,πάρα πολλά χρήματα να πάνε χαμένα και η ψυχολογία μου να βρίσκεται στο ναδίρ.
Όσον αφορά την πόλη θα πω ένα πράγμα.Είναι απλά υπέροχη.Θα περάσεις τέλεια σε μία πολύ όμορφη πόλη η οποία είμαι σίγουρος πως θα σου αρέσει πολύ.
Αυτό που έχω να σου πω είναι πως αν το όνειρο σου είναι να γίνεις ηλεκτρολόγος μηχανικός το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να κάτσεις να στρωθείς και να ξαναδιαβάσεις έτσι ώστε να μπεις αν δεν έχεις τώρα αρκετά μόρια.Στον Βόλο να πας μόνο αν θέλεις να γίνεις μηχανικός υπολογστών και μόνο.
Αυτά.
Καλή σου επιτυχία σε ότι επιθυμείς στην ζωή σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis_92

Νεοφερμένος

Ο giannis_92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Ευχαριστω πολυ ψηλε.εσυ τελικα τι θα κανεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kardinalios

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σάμος (Σάμος). Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Εγώ φιλε μου έκανα 10 %.Τώρα κάνω πολλές προσευχές.Αν δεν μπω κάπου που να μου αρέσει θα φύγω έξω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rex

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αναστάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Πολή σωστά τα όσα είπε ο φίλος ο Καρδινάλιος...
Στη συγκεκριμένη σχολή δεν αξίζει να χαθούν και άλλα όνειρα Ηλεκτρολόγων...
Αν σας χαλάει να γίνετε Μηχανικοί Η/Υ και μόνον, μην την δηλώνετε τη σχολή καθώς το πιο πιθανό είναι να παραμείνει ως έχει για αρκετά χρόνια ακόμη!

Τώρα αν ("ΑΝ") θα δωθούν δικαιώματα ΗΜΜΥ, πότε, πώς, σε ποιούς και γιατί αυτό δε μας/θα σας κάνει Ηλεκτρολόγους πρός θεού...
Κανείς δεν το αποκλύει, Ελλάδα είναι αυτή, ποτέ δεν ξέρεις τι θα σου φέρει (όπως η Εθνική Ελλάδος ένα πράμα,ποτέ δεν ξέρεις τι σκόρ θα φέρει :)
αλλά πιστεύω από τους ήδη φοιτητές του τμήματος ελάχιστοι πλέον ελπίζουν για κάτι τέτοιο!
Όσο για την πόλη, εγώ την λάτρεψα!
μικρή (για όσους έρχονται από Αθήνα/Θεσσαλονίκη) αλλά πολύ όμορφη και ωραία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis_92

Νεοφερμένος

Ο giannis_92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Περιμένω και αλλες απόψεις....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Αν η σχολη γινει ηλεκτρολογων λογικα θα αλλαξει και το προγραμμα σπουδων?με αυτους που φοιτουν ηδη πχ δευτεροετης,τριτοετης κλπ τι θα γινει?θα ειναι ηλεκτρολογοι μηχανικοι η μηχανικοι η/υ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MONTA

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MONTA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Νομιζω υπαρχει ενα πολυ μεγαλο θεμα για αυτη τη σχολη..ψαξε να το βρεις και να εισαι σιγουρος πως εκει θα διαβασεις πολυ καλα λογια ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rex

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αναστάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Αν η σχολη γινει ηλεκτρολογων λογικα θα αλλαξει και το προγραμμα σπουδων?με αυτους που φοιτουν ηδη πχ δευτεροετης,τριτοετης κλπ τι θα γινει?θα ειναι ηλεκτρολογοι μηχανικοι η μηχανικοι η/υ?
ακου να σου πω το εξής:
Για να συμφωνηθεί να πάρει μετονομασία μιά σχολή θα πρέπει να περάσει από πολλά μονοπάτια και γραφεία το θέμα...
Έγκριση από ΣΑΠΕ,να συμφψνήσουν ομόφωνα όλοι οι πρυτάνεις για να εγκριθεί η μετονομασία της εν λόγω σχολής, μετά από δω και από κει, τέλος να πάει το πράγμα στο Υπ. Παιδείας, να υπογράψει ο υπουργός, να περάσει στη Βουλή και να ψηφιστεί κι έπειτα να τυπωθεί το Περίφημο ΦΕΚ.
Για να πούμε ότι μια σχολή πήρε τη μετονομασία, θα πρέπει να έχει βγεί το ΦΕΚ που να το αναφέρει αυτό!
Αυτό συνήθως γίνεται από μήνα Φεβρουάριο-Μάρτιο-Απρίλιο ώστε η σχολή να εμφανίζεται στα επόμενα μηχανογραφικά με τη νέα ονομασία...
Τα προγράμματα σπουδών να ξέρεις αλλάζουν αφότου πάρει η σχολή μετονομασία γιατί δεν έχεις το δικαίωμα πχ να βάλεις Μάθημα Ηλεκτρολογικό Σχέδιο ή Υψηλές Τάσεις Ενέργειας σε μια σχολή Μηχ. Η/Υ., άρα θα γίνει μέσα στη χρονιά μετά τη μετονομασία, και ως γνωστόν είναι πολύ χρονοβόρο και φλέγον ζήτημα καθώς παίζουν και πολλά συμφέροντα κλπ(ελλάδα είμαστε)...
Ενδεικτικά να σου αναφέρω ότι για να βγεί κάτι στο ΦΕΚ,είτε Νόμος είτε μια απλή Απόφαση όπως η μετονομασία,από τη μέρα που θα ψηφιστεί στη βουλή μέχρι τη μέρα που θα τυπωθεί το φύλλο της Εφημερίδας, μπορεί να περάσει κι ένας μήνας...
τώρα κάνε τους υπολογισμούς σου και δές!
Αν προλαβαίνεις πρόλαβες αλλιώς Μηχανικός Η/Υ...
Απλά μην ξεχνάς ότι στο 4ο έτος, ήδη επιλέγεις τομέα...άρα όλα αυτά θα πρέπει να γίνουν τα 3 πρώτα χρόνια εφόσον οι αρμόδιοι έχουν όλη την καλή διάθεση να σε βάλουν κι εσένα στο παιχνίδι της αλλαγής...

Τέλος, οφείλω να σου πω και το εξής:
αν ψάξεις καλά στο φόρουμ εδώ, θα βρείς πολλά ποστ και τόπικ, και από μένα και από άλλα παιδιά που ρωτάγαμε πέρυσι σαν τρελοί να μάθουμε τι γίνετε με αυτό το θέμα.
Οι πρώτες απαντήσεις άρχισαν να δίνονται από την ημέρα των εγγραφών 21/9 (α ρε Καρδιν!), από 2ετείς από τους οποίους όμως άκουγες τον καθένα να λέει το μακρύ του και το κοντό του!!
Το μόνο σίγουρο είναι ότι αρκετοί από αυτούς είχαν έρθει με αυτή την ελπίδα...
Έχει περάσει ένας χρόνος και τίποτα δεν έχει αλλάξει...
Κανείς όμως δεν είναι σίγουρος για το τι θα γίνει...

Ρώτα και μάθε από όποιον θέλεις, για το μόνο που είμαι σίγουρος είναι ότι ΑΝ κάποιος σου πει ΝΑΙ ή ΌΧΙ, τότε δεν ξέρει!:D
Εγώ προσωπικά έχω ακούσει και από στόμα καθηγητή να λέει "καλημέρα συνάδελφοι Ηλεκτρολόγοι Μηχανικοί"...
Τώρα αν το τελευταίο που σου είπα σου αρκεί και γενικά είσαι έτσι αισιόδοξος αλλά και αρκετά φιλόδοξος άνθρωπος, τότε δήλωσέ τη και ίσως κάποια μέρα γίνει το όνειρό σου πραγματικότητα!

Απλά όλα είναι θέμα χρόνου έχει πει ένας σοφός!
είτε να πάρει η σχολή μετονομασία, είτε να πειστείς ότι δεν πρόκειται ποτέ ;)
Καλή τύχη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis_92

Νεοφερμένος

Ο giannis_92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Περνάει κανείς άλλος σε αυτήν την σχολή στον Βόλο?

Πείτε τιποτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kardinalios

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σάμος (Σάμος). Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Φίλε μου δεν νομίζω πως χρειάζεται να μάθεις κάτι άλλο.Και εγώ και ο Αναστάσης σου εξηγήσαμε τι γίνεται σε αυτήν την σχολή.Αν κάποιος διαφωνεί με αυτά που λέμε ας βγει να μας διαψεύσει.Αν θέλεις να γίνεις Μηχανικός Η/Υ να είσαι σίγουρος ότι την σχολή θα την λατρέψεις όπως και την πόλη.Αν πάλι πηγαίνεις εκεί με την επιθυμία να γίνεις ηλεκτρολόγος.Τότε το πιο πιθανό είναι να απογοητευτείς.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

karafatmes

Νεοφερμένος

Ο karafatmes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
θα θελα λίγο την γνώμη σας για το τμήμα μηχανικών η/y στον βόλο .Έχω ακούσει ότι είναι δύσκολα αλλα δεν με ενδιαφέρει γιατί "μαρεσει" ο τομέας που ασχολείται το τμήμα .Αυτό που θέλω να ξέρω είναι η επαγγελματική αποκατάσταση και κατά poses πιθανότητες έχεις να βρείς δουλειά σε μια τέτοια περίοδος κρίσις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dmkias

Νεοφερμένος

Ο dmkias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Περασα σ' αυτη την σχολη. τι θα γινει τελικα με το θεμα της μετανομασιας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LatinosErastis

Νεοφερμένος

Ο LatinosErastis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Εμένα επιθυμία μου είναι να ασχοληθώ γενικά με ηλεκτρονική, το συγκεκριμένο τμήμα θυμάμαι ότι έχει κλάδο υλικού και αρχιτεκτονικής ηλεκτρονικών υπολογιστών. Αυτό που ρωτάω είναι, σε θέμα γνώσεων μαθαίνουμε τίποτα λιγότερο από κάποιον του τμήματος Ηλεκτρονικών Μηχανικών στα Χανιά κλάδου ηλεκτρονικής;


Εγώ ηλεκτρονικός μηχανικός ήθελα να γίνω αλλά μαλακίστηκα πάλι με το μηχανογραφικό μου. Στο τεε γραφόμαστε ως ηλεκτρονικοί μηχανικοί, αλλά είμαστε μηχανικοί η/υ. Στο εξωτερικό λογικά θεωρούμαστε το 2ο. Λογικά ένας καλός ηλεκτρονικός μηχανικός μπορεί να κάνει ότι και ένας μηχανικός η/υ, ισχύει όμως και το αντίστροφο; 2-3 πράγματα γνωρίζω εάν κάπου κάνω λάθος σας παρακαλώ διορθώστε με με κόσμιο τρόπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evouko

Νεοφερμένος

Η Εύη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ευρωπός (Κιλκίς). Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Περασα σ' αυτη την σχολη. τι θα γινει τελικα με το θεμα της μετανομασιας?
κι εγω περασα στο ιδιο τμημα και σημερα που πηρα τηλεφωνο για να ρωτησω ειπαν οτι η μετονομασια ειναι σε τελικο σταδιο...μενει να εκδοθει το ΦΕΚ...δηλαδη πιθανοτατα το 2011 το τμημα θα αναφερεται ως ΗΜΜΥ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dmkias

Νεοφερμένος

Ο dmkias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
κι εγω περασα στο ιδιο τμημα και σημερα που πηρα τηλεφωνο για να ρωτησω ειπαν οτι η μετονομασια ειναι σε τελικο σταδιο...μενει να εκδοθει το ΦΕΚ...δηλαδη πιθανοτατα το 2011 το τμημα θα αναφερεται ως ΗΜΜΥ
μακαρι ρε φιλε να παρουμε πτυχιο ΗΜΜΥ....

ουπς κοπελα εισαι τωρα το ειδα!!! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolikarposGR

Νεοφερμένος

Ο PolikarposGR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Παιδιά και εγώ εδώ πέρασα χαίρομαι που βλέπω συμφοιτητές μου σε αυτήν την σελίδα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kardinalios

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σάμος (Σάμος). Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Πόσοι ακόμα επίδοξοι ηλεκτρολόγοι σε αυτό το τμήμα?
Κάθε χρόνο τα ίδια...οι ίδιες ερωτήσεις και οι ίδιες απαντήσεις για ένα ΦΕΚ που συνεχώς εκδίδεται.
Παιδιά συγχαρητήρια για την επιτυχία σας.
Τώρα για τα υπόλοιπα τι να ξαναπώ?????
Θα τα διαπιστώσετε εντός ολίγου....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top