ΗΜΜΥ vs ΣΕΜΦΕ ΕΜΠ

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
ρε φιλε εννοειται..εγω εψαξα γουσταρα κ μπηκα στ κατω κατω χεστηκα μπορει να βγει σκατοσχολη :P απλα καμια φορα τ παιζω σοβαρος για να γελαω λιγο με αντιδρασεις κ να περναει η ωρα..η σεμφε ειναι ΚΑΚΗ επιλογη για ελλαδα αμα θες να μιλησουμε σοβαρα ..εχει φοβερο προγραμμα σπουδων κ πλ συγχρονο αλλα στην ελλαδα πεθαινεις απο τν πεινα ..:P εννοειται ημμυ πλ καλυτερη επιλογη για ελλδα αλλα εξισου καλη με σεμφε για εξωτερικο ..ασ πουμε οτι αυτ τ σχολιο δν εγινε ποτε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pagitas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pagitas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
καλα οι σχολές του πολυτεχνειου ΜΟ αποφοιτησης είναι 8 χρόνια ....
Και σε διαβεβαιώνω πως οι περισσότεροι που ευθύνονται για αυτό 2 βδομάδες πριν την αρχή του α' εξαμήνου έλεγαν ό,τι λέει και ο Βίκαμ απόψε. Όταν παρακολουθείς μαθήματα στη σχολή, το τελευταίο που σκέφτεσαι είναι οι επαγγελματικές διέξοδοι και ποιος την έχει μεγαλύτερη τη λίστα με τα δικαιώματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Theo_k93

Νεοφερμένος

Ο Theo_k93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
λοιπον φιλε μιλτιαδη ..καταρχας να τονισω οτι γυρισα στηην ελλδα να σπουδασω σε προπτυχιακο επιπεδο και οχι να δουλεψω εδω ..επισης το για πιο λογο υπαρχει , αξιζει κ ειναι στο εμπ η σεμφε εχω απαντησει σε αλλο τοπικ κ σου παραθετω την απαντηση μ για να μην τα ξαναγραφω ..-------->
ειναι στο εμπ γιατι ολες οι αντιστοιχεσ σχολες εφαρμοσμενων μαθηματικων ειναι στα πολυτεχνεια ..η αντιστοιχη σχολη στην γαλλια ανηκει στ ecole de polytechnic , στη γερμανια η αντιστοιχη σχολη ειναι πρωτη σε ζητηση στο πολυτεχνειο του ααχεν οπου κ ζουσα 13 χρονια , στην αμερικη τετοιες σχολες ειναι στο mit , harvard που ειναι τεχνολογικα πανεπιστημια , στην ισπανια το technical university of madrid βραβευτηκε τ 2010 για το τμημα του στα εφαρμοσμενα μαθηματικα ...ολοι αυτοι ειναι τοσο κουτοι που εχουν αποδεχτει οτι τα εφαρμοσμενα μαθηματικα ειναι παλυτεχνιακη σχολη κ εμεις ειμαστε οι μαγκες που δεν καταλαβαινουμε γιατι ειναι στ εμπ? θα σε παρακαλουσα λοιπον οπως ζητας κ εμεις οι νεοι να αλλαξουμε μυαλα και εσεις οι μεγαλοι να αλλαξετε μυαλα κ να μην περνατε στα παιδια σασ αυτες τισ παλαιομοδητηκες αντιληψεις ..μαλιστα η αληθεια ειναι οτι ακομα κ στην γερμανια θυμαμαι οι γερμανοι μας φωναζαν geschlossenen Köpfen ..αυτο σημαινει κλειστα μυαλα κ εννοουν οτι ειμαστε πλ συντηριτικοι αλλα ττε δεν τα πιστευα ..τρ τα βλεπω..

Παραθετω επισης οτι σε ολες αυτες τις περιοχες (εκτος απο αμερικανικα και ιδωτικα) τα πανεπιστημια δεν εχουν μαθηματικο και φυσικο. Πχ στο Μοναχο τα μαθηματικα και η φυσικη ειναι τμηματα του πολυτεχνειου και στο πανεπιστημιο δεν υπαρχουν πλεον αυτα τα τμηματα. Απο την αλλη ειναι το Engineering Science (ή αλλιως Engineering Physics). Εμενα παντως μου φαινοταν πολυ υποπτο οτι ενα τετοιο τμημα δημιουργηθηκε στην Ελλαδα βγαζοντας επαγγελματιες που αυτην την στιγμη εχουν ζητηση κυριως στην Αμερικη.

Τελος παντων ειμαι της αποψης οτι αν γουσταρεις καταφερνεις πολλα πραγματα παρα τις δυσκολιες. Ειναι δυσκολη και απαιτητικη σχολη οπως ολες του ΕΜΠ με πολυ καλους καθηγητες. Καλο ειναι να τα παιρνουμε ενα την φορα, εννοω οτι αυτην την στιγμη δεν μπορει να σκεφτεσαι για μεταπτυχιακα. Ευχομαι καλη αρχη.

υγ: Για καποιο λογο οι πρωτοετεις (και κυριως αυτοι που τωρα γραφονται) ακομα δεν μπηκαν και λενε οτι μετα θα φυγουν για μεταπτυχιακα. Αυτο μου φαινεται εκ μερους τους χαζο (το συγχωρουμε βεβαια λογω του ενθουσιασμου τους). Ακομα καλα καλα δεν μπορουν να ξερουν τι ειναι η σχολη τους...
υγ2: Τετοιου ειδους τοπικ δεν εχουν νοημα. Συγκριση σχολων?? Αν ειναι η μια στο απθ και η αλλη στο εμπ με ιδιο αντικειμενο εχει μια λογικη. Τωρα να συγκρινεις δυο σχολες με διαφορετικο αντικειμενο ειναι επισης χαζο.

Στην τελικη και καταληγω η ουσια της υποθεσης ειναι οταν εχεις καταλαβει τι παιζει με την σχολη σου να πεις:" Ειμαι πραγματικα χαρουμενος με την επιλογη μου". Τα υπολοιπα ειναι ανουσια και για το φαινεσθαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demlogic

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Demlogic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 978 μηνύματα.
Σημασια εχουν οι γνωσεις βεβαια και οχι τα επαγγελματικα δικαιωματα =) οποτε φιλε μου vikam μη κολλας στο τι λεμε. Βαλε τον κωλο σου κατω, γινε αστερι, και δουλεια θα βρεις. Πιστευω οτι η σχολη σου θα σε ωθησει.. Απλα δε θα σου δωσει πτυχιο το οποιο θα σου αυξησει τις πιθανοτητες απο μονο του.. Θα πρεπει να κανεις πολλα μονος σου

Γιατι οι ελληνες φοιτητες εχουν πτυχιο ανεργιας; γιατι τα ξυνουν 5 χρονια και μετα κλαιγονται.... Διαβαζουν μια μερα πριν την εξεταστικη, με αποτελεσμα 2 βδομαδες μετα να εχουν ξεχασει τα παντα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
καμια σχολη δεν πιστευω οτι σ δινει κατι παραπανω απο μια απλη ωθηση ..δεν ειχε ενδιαφερον τ σαιτ των ημμυ και ξαναγυρισες ? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demlogic

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Demlogic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 978 μηνύματα.
καμια σχολη δεν πιστευω οτι σ δινει κατι παραπανω απο μια απλη ωθηση ..δεν ειχε ενδιαφερον τ σαιτ των ημμυ και ξαναγυρισες ? :P

η σχολη των ημμυ σου δινει γαμιστερο χαρτι περα απο ωθηση ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
οταν τ παρεις κ βρεις γαμιστερη δουλεια ελα ξαναπες το ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mitsolas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mitsolas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νέο Ψυχικό (Αττική). Έχει γράψει 159 μηνύματα.
αυτο που λες ισχυει σε αναλογια με τον βαθμο πτυχιου σκεψου καθε χρονο μπαινουν 400+ μαζι με τις μετεγγραφες οποτε οι πτυχιουχοι ημμυ ειναι πολλοι... οι λιγοι και περιζητητοι ειναι οι του αριστα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demlogic

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Demlogic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 978 μηνύματα.
αυτο που λες ισχυει σε αναλογια με τον βαθμο πτυχιου σκεψου καθε χρονο μπαινουν 400+ μαζι με τις μετεγγραφες οποτε οι πτυχιουχοι ημμυ ειναι πολλοι... οι λιγοι και περιζητητοι ειναι οι του αριστα

χαιρομαι γιατι θα ειμαι του αριστα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gazlamp

Νεοφερμένος

Η gazlamp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Παραθετω επισης οτι σε ολες αυτες τις περιοχες (εκτος απο αμερικανικα και ιδωτικα) τα πανεπιστημια δεν εχουν μαθηματικο και φυσικο. Πχ στο Μοναχο τα μαθηματικα και η φυσικη ειναι τμηματα του πολυτεχνειου και στο πανεπιστημιο δεν υπαρχουν πλεον αυτα τα τμηματα. Απο την αλλη ειναι το Engineering Science (ή αλλιως Engineering Physics). Εμενα παντως μου φαινοταν πολυ υποπτο οτι ενα τετοιο τμημα δημιουργηθηκε στην Ελλαδα βγαζοντας επαγγελματιες που αυτην την στιγμη εχουν ζητηση κυριως στην Αμερικη.

Τελος παντων ειμαι της αποψης οτι αν γουσταρεις καταφερνεις πολλα πραγματα παρα τις δυσκολιες. Ειναι δυσκολη και απαιτητικη σχολη οπως ολες του ΕΜΠ με πολυ καλους καθηγητες. Καλο ειναι να τα παιρνουμε ενα την φορα, εννοω οτι αυτην την στιγμη δεν μπορει να σκεφτεσαι για μεταπτυχιακα. Ευχομαι καλη αρχη.

υγ: Για καποιο λογο οι πρωτοετεις (και κυριως αυτοι που τωρα γραφονται) ακομα δεν μπηκαν και λενε οτι μετα θα φυγουν για μεταπτυχιακα. Αυτο μου φαινεται εκ μερους τους χαζο (το συγχωρουμε βεβαια λογω του ενθουσιασμου τους). Ακομα καλα καλα δεν μπορουν να ξερουν τι ειναι η σχολη τους...
υγ2: Τετοιου ειδους τοπικ δεν εχουν νοημα. Συγκριση σχολων?? Αν ειναι η μια στο απθ και η αλλη στο εμπ με ιδιο αντικειμενο εχει μια λογικη. Τωρα να συγκρινεις δυο σχολες με διαφορετικο αντικειμενο ειναι επισης χαζο.

Στην τελικη και καταληγω η ουσια της υποθεσης ειναι οταν εχεις καταλαβει τι παιζει με την σχολη σου να πεις:" Ειμαι πραγματικα χαρουμενος με την επιλογη μου". Τα υπολοιπα ειναι ανουσια και για το φαινεσθαι.


Συμφωνώ με τα περισσότερα από τα λεγόμενά σου,αλλά δεν βρίσκω χαζό το να σκέφτεται κάποιος πρωτομπαίνοντας σε μια σχολή για μεταπτυχιακό.Μπορεί όντως να είναι νωρίς και τα όσα φαντάζεται να είναι ανεδαφικά,αλλά τουλάχιστον δείχνει ότι είναι συνειδητοποιημένος με την επιλογή που έκανε και ξέρει ακριβώς με τι θέλει να ασχοληθεί (ανεξαρτήτως του τι θα συναντήσει στην πορεία),σε σύγκριση με αρκετούς που μπαίνουν σε μια σχολή μόνο λόγω ονόματος και μορίων.

Επίσης,άσχετο με το παραπάνω,θεωρώ ότι ο βαθμός που έγραψε κάποιος στις πανελλήνιες είναι συνδοιασμός πολλών παραγόντων ,δεν είναι απαραίτητα ενδεικτικός των δυνατοτήτων του και κυρίως λόγω του ότι οι πανελλήνιες είναι μία μεμονωμένη δοκιμασία.Αντίθετα στη σχολή υποβάλλεται συνεχώς σε δοκιμασίες όπου εκεί υπάρχουν δυνατότητές (ή μη εξαρτάται από τον άνθρωπο ) αυτοβελτίωσης .
Θα συμφωνήσω πάντως με τον Demlogic που λέει ότι δεν είναι θέμα καλαμιού η ευκολία του με τις ασκήσεις.Αλλά αν κάποιος αρκεστεί μόνο σε αυτό και δεν το παλέψει παραπάνω δεν θα καταφέρει περισσότερα από κάποιον που το 50% των ασκήσεων του φαίνονταν δύσκολες.Απλά πάντα κάποια πράγματα θα τα αντιλαμβάνεται ευκολότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Μ' αρέσει που όλοι οι (κατά φαντασίαν) ανίδεοι πρωτοετείς μηχανικοί γίνατε αυτομάτως με την εισαγωγή σας ειδήμονες στον επαγγελματικό προσανατολισμό και στις εργασιακές προοπτικές. Να έχετε κατά νου ότι το "έξυπνο πουλί από τη μύτη πιάνεται" και να μετράτε τα λόγια σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pagitas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pagitas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
η σχολη των ημμυ σου δινει γαμιστερο χαρτι περα απο ωθηση ;)
Για πες μου έναν τομέα που ασχολούνται οι ΗΜΜΥ και στον οποίο έχουν αποκλειστικότητα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demlogic

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Demlogic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 978 μηνύματα.
Για πες μου έναν τομέα που ασχολούνται οι ΗΜΜΥ και στον οποίο έχουν αποκλειστικότητα

σε κανεναν (σχεδον).... Και για αυτο ενας ημμυ θα πρεπει να προσπαθησει πολυ για να γινει ανταγωνιστικος απεναντι σε καποιον που εξειδικευτηκε σε εναν συγκεκριμενο κλαδο..

Στο κομματι της ενεργειας ομως νομιζω οτι ειναι σε θεση ισχύος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gazlamp

Νεοφερμένος

Η gazlamp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Μ' αρέσει που όλοι οι (κατά φαντασίαν) ανίδεοι πρωτοετείς μηχανικοί γίνατε αυτομάτως με την εισαγωγή σας ειδήμονες στον επαγγελματικό προσανατολισμό και στις εργασιακές προοπτικές. Να έχετε κατά νου ότι το "έξυπνο πουλί από τη μύτη πιάνεται" και να μετράτε τα λόγια σας.

Πάντως αν αναφέρεσαι και στο σχόλιο μου περί μεταπτυχιακού,δεν το λέω με την έννοια ότι μεγαλοπιάνεσαι κάνοντας όνειρα και ότι έκανες την τύχη σου μπαίνοντας μηχανικός.Απλά υπάρχει έστω μια προσωπική παρακίνηση ,χωρίς να σημαίνει απαραίτητα ότι θα υπάρχει αντίκρισμα στον εργασιακό τομέα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Theo_k93

Νεοφερμένος

Ο Theo_k93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Για πες μου έναν τομέα που ασχολούνται οι ΗΜΜΥ και στον οποίο έχουν αποκλειστικότητα

Τωρα αυτο δεν παιζει να το ρωτας σοβαρα. (ο συλλογος Ηλεκτρολογων-Μηχανολογων κατι θα σου λεει πιστευω;))
Μην καλουπώνετε το μηχανευεσθαι (engineering)!!!

Ενημερωτικα:
τα δικαιωματα ειναι παρομοια με τα αντιστοιχα μηχανολογου(απο θεμα υπογραφων) και εχει επιπλεον για υπολογιστες ρομποτικη και πολλα αλλα . Απο εκει και περα μεχρι στιγμης η ανεργια ηταν μηδενικη και βαθμος πανω απο 7 και προσοντα αλλα που συνηθως αντιστοιχου με τετοιο βαθμο σε κανουν αξιο για υποτροφιες για master. Σε περιπτωσεις φοιτητων με γερες γνωσεις και βαθμο 7,5 και πανω εχουν παει και κατευθειαν για διδακτορικο.

υγ: τους τομεις που μπορει να ασχοληθει ο ηλεκτρολογος τους βρισκει κανεις ευκολα σε ενα οδηγο σπουδων αντιστοιχης σχολης. Ιδιαιτερο πλεονεκτημα ειναι το μεγαλο ευρος πεδιων που μπορει κανεις να ασχοληθει κατα την γνωμη μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pagitas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pagitas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
Τωρα αυτο δεν παιζει να το ρωτας σοβαρα. (ο συλλογος Ηλεκτρολογων-Μηχανολογων κατι θα σου λεει πιστευω;))
Μην καλουπώνετε το μηχανευεσθαι (engineering)!!!

Ενημερωτικα:
τα δικαιωματα ειναι παρομοια με τα αντιστοιχα μηχανολογου(απο θεμα υπογραφων) και εχει επιπλεον για υπολογιστες ρομποτικη και πολλα αλλα . Απο εκει και περα μεχρι στιγμης η ανεργια ηταν μηδενικη και βαθμος πανω απο 7 και προσοντα αλλα που συνηθως αντιστοιχου με τετοιο βαθμο σε κανουν αξιο για υποτροφιες για master. Σε περιπτωσεις φοιτητων με γερες γνωσεις και βαθμο 7,5 και πανω εχουν παει και κατευθειαν για διδακτορικο.

υγ: τους τομεις που μπορει να ασχοληθει ο ηλεκτρολογος τους βρισκει κανεις ευκολα σε ενα οδηγο σπουδων αντιστοιχης σχολης. Ιδιαιτερο πλεονεκτημα ειναι το μεγαλο ευρος πεδιων που μπορει κανεις να ασχοληθει κατα την γνωμη μου.
Μια χαρά όλα αυτά, τα αποκλειστικά δε βλέπω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Theo_k93

Νεοφερμένος

Ο Theo_k93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Μια χαρά όλα αυτά, τα αποκλειστικά δε βλέπω.

Ρε φιλε τι εννοεις ας πουμε? ο τομεας ηλεκτρονικης ας πουμε μας κανει? ο τομεας των τηλεπικοινωνιων μας κανει? το harware? υπολογιστικα συστηματα? (ειναι πολλα βαριεμαι και νυσταζω τσεκαρε οδηγους σπουδων να δεις). Καληνυκτα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pagitas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pagitas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
Ρε φιλε τι εννοεις ας πουμε? ο τομεας ηλεκτρονικης ας πουμε μας κανει? ο τομεας των τηλεπικοινωνιων μας κανει? το harware? υπολογιστικα συστηματα? (ειναι πολλα βαριεμαι και νυσταζω τσεκαρε οδηγους σπουδων να δεις). Καληνυκτα:P
Ηλεκτρονικοί Μηχανικοί, CEIDάδες, Προγραμματιστές...
Αυτό εννοώ. Και άλλοι κάνουν τις δουλειές ηλεκτρολόγων, από άποψη ειδικότητας αλλά και πτυχείου.
EDIT: Χαίρω πολύ, έχω δει τους οδηγούς σπουδών, έψαχνα κι εγώ κάποτε σε ποια σχολή να περάσω

Απλά προσπαθώ να πω στον πρωτοετή πως δεν έχει πιάσει τον παπά απ' τ' @ρχ@δ@@. Γιατί συγκαίγεστε τόσο όταν καταρρίπτεται ο μύθος των ΗΜΜΥ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Ρε φιλε τι εννοεις ας πουμε? ο τομεας ηλεκτρονικης ας πουμε μας κανει? ο τομεας των τηλεπικοινωνιων μας κανει? το harware? υπολογιστικα συστηματα? (ειναι πολλα βαριεμαι και νυσταζω τσεκαρε οδηγους σπουδων να δεις). Καληνυκτα:P

αποκλειστικότητα σε μια ειδικότητα σημαίνει να την κάνεις εσύ και καμία άλλη σχολή....Ασχολείστε με την πληροφορική αλλά υπάρχουν τμήματα που ασχολούνται αποκλειστικά με αυτή την επιστήμη, ασχολείστε με την ηλεκτρονική αλλά υπάρχουν τμήματα που και αυτά ασχολούνται αποκλειστικά με αυτήν την επιστήμη, ασχολείστε με υπολογιστικά συστήματα αλλά υπάρχουν τμήματα που ασχολούνται και αυτά αποκλειστικά.....
Εσείς κάνετε λίγο από ολα και όχι τα πάντα όλα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
επειδη μαλλον εισαι λιγο αγραμματος θα σε βοηθησω..οταν λεει αποκλειστικα εννοει να του πεις εναν κλαδο στον οποιο καταληγεις μονο μεσα απο τν ημμυ κ οχι απο αλλη σχολη ..φυσικα αυτοι που ειπες δεν ειναι καθολου αποκλειστικοι να μην σ πω πως ειναι κ ιδιαιτερα κοινοι ...τηλεπικοινωνιες--->πληροφορικη και τηλεπικοινωνιων ( κ μαλιστα σε πλ ανωτερο επιπεδο ) , ηλεκτρονικης ( ηλεκτρονικοι μηχανικοι , τει ηλεκτρονικης , αλλα κ ολες η μαθηματικες σχολες με ενα μεταπτυχιακο ) , το hardware κ οχι harware οπως ειπες αναφερεται στην επιστημη των υπολογιστων ως υλικο δεν ειναι κατι τ ξεχωριστο..ειναι ενα απαραιτητο κομματι προκειμενου να εισαι μηχανικος υπολογιστη ..μαλιστα η σχολη μηχανικων η/υ πατρας εμβαθυνει πλ περισσοτερο σε αυτο τ κομματι απο σας μιας κ 5 χρονια ασχολειται αποκλειστικα με την μηχανικη του υπολογιστη αρα κ παλι δεν ειπες κατι αποκλειστικο ..υπολογιστικα συστηματα κανω κ εγω στην σεμφε οσο κανεις κ συ , αλλα πιο πλ κ απο τους δυο κανουν οι σχολες πληροφορικης μιας κ αν θες να μαθεις πληροφορικη Ο ΜΟΝΟς δρομος ειναι αυτες οι σχολες ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top