ΗΜΜΥ vs ΣΕΜΦΕ ΕΜΠ

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Σημείωση συντονιστή: Το θέμα καθαρίστηκε από off-topic και προσωπικές επιθέσεις. Προσέχετε το ύφος και τα λόγια σας please, δεν είμαστε αρένα. Στόχος είναι να συζητηθεί ένα θέμα χωρίς να υποβαθμιστεί το επίπεδο της συζήτησης και να θιχτούν οι συνομιλητές.

Ευχαριστώ και καλή συνέχεια. :flowers:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος Θ.7

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος Θ.7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Επειδη πολλα λεγονται ας καταθεσω και γω τις εμπειριες μου.Φετος εδωσα και εβγαλα καμποσα μορια.Η μεγαλη μου αγαπη ειναι η φυσικη και το ονειρο της ζωης μου να ασχοληθω σε βαθος με αυτη.Ειχα τρι-λημμα:ΗΜΜΥ,ΣΕΜΦΕ και ΦΥΣΙΚΟ.ΗΜΜΥ καθαρα λογω επαγγελματικων δικαιωματων αλλα και σχετικου αντικειμενου.Μιλησα με το προεδρο του φυσικου και με το προεδρο του ΗΜΜΥ.Ο ενας μου πε να παω στο πολυτεχνειο ο αλλος μου πε να παω στη σχολη του.Νομιζω τα σχολια ειναι περιττα.Διαλεξα λοιπον ΗΜΜΥ.Προσωπικα ομως πιστευω οτι απο αποψη εμβαθυνσης η σεμφε αποτελει την κορυφαια σχολη στο ειδος της.Ειναι κριμα που στην Ελλαδα δεν υπαρχει τιποτα στο οποιο να αξιοποιουνται οι αποφοιτοι της(για καθηγητες σε γυμνασια δεν το σχολιαζω καν).Δηλαδη μαθαινεις πραγματα που στο φυσικο δεν τα ονειρευονται για να εισαι υπαλληλος σε τραπεζα στην ΚΛΑΥΤΕΡΗ? Το θεωρω ελεεινο απο καθε αποψη και αυτος ειναι ο λογος που την απερριψα.Σιγουρα ομως οι μεταπτυχιακες σπουδες μου θα ασχολουνται με το αντικειμενο της σεμφε επομενως δεν χανω ο ονειρο μου.
Υ.Γ.:Ελπιζω να μην υπαρχουν ψωνισμενα πιτσιρικια στους ΗΜΜΥ γιατι κατι τετοια τα μισω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pagitas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pagitas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
σε κανεναν (σχεδον).... Και για αυτο ενας ημμυ θα πρεπει να προσπαθησει πολυ για να γινει ανταγωνιστικος απεναντι σε καποιον που εξειδικευτηκε σε εναν συγκεκριμενο κλαδο..
Που είναι το "γαμιστερό" χαρτί λοιπόν?
Όλοι πρέπει να προσπαθήσουν πολύ. Εξάλλου, μην ξεχνάς πως ένας ηλεκτρολόγος έχει, μεταξύ άλλων ειδικοτήτων, και τους ίδιους τους "συναδέλφους" του να ανταγωνιστεί. Και είναι πολλοί.
Στο κομματι της ενεργειας ομως νομιζω οτι ειναι σε θεση ισχύος
Pun intended?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
φιλε μ γιωργο καταρχας συγχαρητηρια για την επιτυχια σ και που εισαι ολυμπιακος ..απο εκει κ περα θα σ πω την αποψη ..εχω δυο περιστατικα παρομοια με τα δικα σ (μπηκαν ημμυ λογο πολλων μοριων) ..ο ενας μετα τν πρωτο χρονο εδωσε με τ 10% για σεμφε γιατι δεν τ αρεσε η σχολη...ο δευτερος μπηκε φετος...ειναι κολλητος μ κ εδω κ 2 χρονια μαζι λεγαμε οτι θα παμε σεμφε..γραψαμε και οι δυο αρκετα μορια για ημμυ ..εγω εμεινα στ στοχο μ κ εβαλα σεμφε ομως αυτον τν επισαν να παει ημμυ..μαζι θα ειστε φετος , ειναι φοβερο παιδι ..και στους δυο ευχομαι οτι καλυτερο κ μεσα απο τν καρδια μ θελω να σας αρεσει η σχολη και να την βρειτε ενδιαφερουσα ..αλλα η δικη μ αποψη ειναι οτι επρεπε να πας στ φυσικο η στη σεμφε γιατι μεταξυ μασ καμια σχολη δεν σου εηασφαλιζει καλο μισθο κ καλη ζωη ..παρολα αυτα μεσα απο τν ημμυ μπορεις να ασχολειθεις με τσ ενεργειες που ειναι ασ πουμε κομματι της φυσικης ..κ μαλιστα η σχολη ειναι πλ καλη για αυτον τν κλαδο..οχι η καλυτερη οπως ειπε ο ντεμο αλλα μεσα στις καλυτερες ...ευχομαι οτι καλυτερο κ παλι !! ομως η αληθεια ειναι οτι την φυσικη που θα μαθαινες στ φυσικο η στη σεμφε δεν θα την μαθεις αλλου..κλαδοι οπως η αστροφυσικη , η πυρηνικη φυσικη κτλ δεν διδασκονται στους ημμυ απο οσο γνωριζω ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
...
Υ.Γ.:Ελπιζω να μην υπαρχουν ψωνισμενα πιτσιρικια στους ΗΜΜΥ γιατι κατι τετοια τα μισω
:/:
Θα σε στεναχωρήσω.
Τουλάχιστον έτσι λέγεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
το 50% ειναι ετσι ..οι υπολοιποι ειναι κ γαμω τ παιδια μην αγχωνεστε ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος Θ.7

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος Θ.7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Να σαι καλα αδερφε σου ευχομαι και γω οτι καλυτερο στη ζωη σου.Σχετικα με την ενεργεια ναι οντως ειναι ενας σημαντικος κλαδος πλην ομως ιδιαιτερα δημοφηλης με την αρνητικη εννοια.Ολοι σχεδον παιρνουν την κατευθυνση του ενεργειακου στους ΗΜΜΥ γιατι γενικα ειναι και της μοδας οποτε μαλλον δεν θα ασχοληθω με κατι τετοιο.Οπως εχεις καταλαβει ειμαι υπερβολικα ρομαντικος για να φτιαχνω φωτοβολταικα στην υπολοιπη ζωη μου:P.Εισαι ηδη στην Αθηνα?Να βρεθουμε ολοι μαζι με τους φιλους σου να παμε μια βολτουλα να το σηζητησουμε απο κοντα κιολας το θεμα!

:/:
Θα σε στεναχωρήσω.
Τουλάχιστον έτσι λέγεται...
Τι εννοεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
ναι ρε συ αθηνα μενω ..ναι οποτε θελεις ..θα φερω και τον ημμυτη να τα πειτε εσεις που ταιριαζετε χαχαχ κατσε να μπω στ θεμα κ οσο για την εξοδο στειλε προσωπικο μηνυμα ..για την σχολη σ εχω ακουσει οτι ειναι φοβερη η ροη Σ με τν ρομποτικη ..δεν πανε πολλοι κ καπου ειχα δει οτι ειναι μεσα στις επιστημες τ μελλοντος ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

origo

Νεοφερμένος

Ο ΔΗΜΗΤΡΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
κατα αρχας σασ ευχομαι οτι χειροτερο για την ομαδα σας ...χαχα .επισησ πιστευω οτι για να γινει συγκριση σχολων απο καποιον πρεπει ο ιδιοσ να εχει τελειωσει και τισ 2 σχολες .οσο αναφορα το σεμφε οι αποψεις διιστανται ,οι συγκρισεις του με τισ φυσικομαθηματικες σχολες οδηγουν σε αδιεξοδο .αλλα παραμενει μια σχολη με αξιολογο και ενδιαφερον προγραμμα σπουδων.ειδικοτερα νομιζω πως πρεπει να προσανατολιζομαστε σε σχολεσ που τραβουν το ενδιαφερον μασ επειδη ειναι κατανοητο οτι το μελλον ενος επαγγελματος ηταν , ειναι και θα παραμεινει αβεβαιο . ΚΑΛΕΣ ΣΠΟΥΔΕς ΚΙΑ ΣΤΟΥς 2 ΣΑς ΠΑΙΔΙΑ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
ενταξει ναι απλα εδω λεμε οτι ξερει ο καθενας απο αυτα π εχει ψαξει ..ολοι ρωτησαμε νομιζω εμπειρους επαγγελματιες για τ τι θα επιλεξουμε κ κατι ακουσαμε ..καμια σχολη δεν σου εξασφαλιζει δουλεια ..ασ κανουμε κατι π μας αρεσει ομως :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pagitas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pagitas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
Σχετικα με την ενεργεια ναι οντως ειναι ενας σημαντικος κλαδος πλην ομως ιδιαιτερα δημοφηλης με την αρνητικη εννοια.Ολοι σχεδον παιρνουν την κατευθυνση του ενεργειακου στους ΗΜΜΥ γιατι γενικα ειναι και της μοδας οποτε μαλλον δεν θα ασχοληθω με κατι τετοιο.
Αν αντικαταστήσεις το "ενέργεια" με το "λογισμικό", έχεις απόλυτο δίκιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Εμένα πάντως μου χουνε πει ( κάποιοι δε λέμε ονόματα ) πως ΗΜΜΥ συνηθίζουν να επιλέγουν ενέργεια ως πιο εύκολη :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Εμένα πάντως μου χουνε πει ( κάποιοι δε λέμε ονόματα ) πως ΗΜΜΥ συνηθίζουν να επιλέγουν ενέργεια ως πιο εύκολη :whistle:

και να μην την επιλέξουν, στο τέλος πάλι αυτό κάνουν:P
(εκτός από αυτούς που νοικιάζουν σφραγίδες)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demlogic

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Demlogic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 978 μηνύματα.
το 50% ειναι ετσι ..οι υπολοιποι ειναι κ γαμω τ παιδια μην αγχωνεστε ..

εχεις μπει και ξερεις; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
εχεις μπει και ξερεις; :worry:

Γιατί μπήκες εσύ και τα ξέρεις όλα αυτά που λες????ούτε μισό λεπτό μάθημα δεν έχεις κάνει ακόμη μέσα στη σχολή σύνελθε επιτέλους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Εμένα πάντως μου χουνε πει ( κάποιοι δε λέμε ονόματα ) πως ΗΜΜΥ συνηθίζουν να επιλέγουν ενέργεια ως πιο εύκολη :whistle:
Ισχύει βασικά. Λίγα εργαστήρια, λίγες εργασίες, χαλαρό εξάμηνο. Οπότε όλοι πάνε ενέργεια.

Και επειδή εγώ μιλάω με ΠΗΓΕΣ, σε αντίθεση με άλλους, ιδού:
View attachment 48030

Σελ. 5: 50% των σπουδαστών επιλέγουν Ενέργεια.
Στην αρχή του 2000 που είχε γίνει το μεγάλο μπαμ με τις Τηλεπικοινωνίες, όλοι πήγαιναν προς τα εκεί. Τελευταία έχει ανέβει σε δημοτικότητα η ενέργεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Αχά, Προσέγγιση Μέσου Βαθμού Πτυχίου >= 7.70
Και το 70% περίπου αποφοιτεί με Μ.Ο 7-8.5
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
1) εχω δυο φιλους μεσα κ ξερω απο αυτα που μ λενε ..
2)ειχα παει με τν εναν στην γενικη συνελευση περυσι κ ειδα πολλους ..
η ρομποτικη γαμαει σαν ροη οπως κ η νανοτεχνολογια απο σεμφε //
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Γιώργος Θ.7

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος Θ.7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Αν αντικαταστήσεις το "ενέργεια" με το "λογισμικό", έχεις απόλυτο δίκιο
Φιλε μου κατσε.Μαλλον εσυ εννοεις τον τομεα της πληροφορικης.Πραγματι ολοι διαλεγανε αυτον τον τομεα πριν μερικα χρονια.Πλεον γνωριζω θελω να πιστευω πολυ αξιοπιστα οτι η μεγαλη πλειοψηφια διαλεγει τον τομεα της ενεργειας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Ο τομεας που θα επιλεξει καποιος τον ΄΄δεσμευει΄΄ στην μετεπητα εργασιακη του πορεια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top