ΗΜΜΥ vs ΣΕΜΦΕ ΕΜΠ

PolySol

Δραστήριο μέλος

Η PolySol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 493 μηνύματα.
Μην υποβιβάζουμε τους Αφρικανούς τώρα! Έλεος δηλαδή!:mad:
Εσύ από αυτό που είπε ο vikam18 αυτό κατάλαβες?:confused:Δεν υποβάθμισε κανέναν...μια αλήθεια είπε,ότι δεν έχουν αναπτυχθεί...δε τους έχουν αφήσει να αναπτυχθούν δηλαδή αλλά anyway!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Μην υποβιβάζουμε τους Αφρικανούς τώρα! Έλεος δηλαδή!:mad:
η γυναικα του θειου μου ειναι απο την zambia ..τους εχω σε μεγαλη εκτιμηση αλλα η αληθεια να λεγεται φιλε μου ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,687 μηνύματα.
εχουμε δικαιωματα ..περισσοτερα απο εναν μαθηματικο του εκπα μιας κ τ πτυχιο μας ειναι 300ec οπως καθε αλλης πολυτεχνιακης σχολης κ οχι 250 που ειναι του μαθηματικου η του φυσικου ..απλα δεν μας αναγνωριζει το τεε γιατι στην ελλαδα δεν υπαρχει η ειδικοτητα του μηχανικου θετικων επιστημων αφου απο αναπτυξη παμε κατα διαολου ..ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ..δικαιωματα μηχανικου δεν εχουμε ..και αυτο στην ελλαδα γιατι στ εξωτερικο πολλοι σεμφιτες εργαζονται ως μηχανικοι ..αυτα :)

Καταρχάς τα etcs δεν σου δίνουν δικαιώματα, σου δίνουν απλά ects...

Δεύτερον πώς ξέρεις πόσα ects έχουν τα ΦυσικοΜαθηματικά τμήματα, όταν τα περισσότερα ΔΕΝ έχουν δεχτεί να τα εφαρμόσουν;
Το Φυσικό ΑΠΘ βλέπω το έχει εφαρμόσει και έχει περίπου ~270 και λέω περίπου, γιατί έχουν ορίσει τις διδακτικές μονάδες του πανεπιστημίου και όχι τα ects ως στάθμη για τη λήψη του πτυχίου, οπότε δεν είναι standard.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,411 μηνύματα.
Εσύ από αυτό που είπε ο vikam18 αυτό κατάλαβες?

όχι βέβαια, απλά στάθηκα σε αυτό!
Αυτούς δεν τους αφήσανε να αναπτυχθούνε!
Εμείς αφήσαμε να κάνουνε κουμάντο ζώα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
όχι βέβαια, απλά στάθηκα σε αυτό!
Αυτούς δεν τους αφήσανε να αναπτυχθούνε!
Εμείς αφήσαμε να κάνουνε κουμάντο ζώα!
συμφωνουμε μαζι σ ..ολοι αγαπαμε τους αφρικανους αληθεια κ τ σχολιο μου απλα παρουσιασε μια αληθεια που δυστυχως συμβαινει ..μην βγαινουμε εκτος topic .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolySol

Δραστήριο μέλος

Η PolySol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 493 μηνύματα.
όχι βέβαια, απλά στάθηκα σε αυτό!
Αυτούς δεν τους αφήσανε να αναπτυχθούνε!
Εμείς αφήσαμε να κάνουνε κουμάντο ζώα!
Το ίδιο λέμε!:)Ας μη πιάσουμε όμως τέτοια κουβέντα καλύτερα γιατί είναι μεγάλη ιστορία!Ας πούμε η Unisef πχ αντί να στέλνει τα λεφτά εκεί που πρέπει τα τρώνε οι ίδιοι!:hmm::mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Καταρχάς τα etcs δεν σου δίνουν δικαιώματα, σου δίνουν απλά ects...

Δεύτερον πώς ξέρεις πόσα ects έχουν τα ΦυσικοΜαθηματικά τμήματα, όταν τα περισσότερα ΔΕΝ έχουν δεχτεί να τα εφαρμόσουν;
Το Φυσικό ΑΠΘ βλέπω το έχει εφαρμόσει και έχει περίπου ~270 και λέω περίπου, γιατί έχουν ορίσει τις διδακτικές μονάδες του πανεπιστημίου και όχι τα ects ως στάθμη για τη λήψη του πτυχίου, οπότε δεν είναι standard.
καταρχας να τονισω οτι ο σεβασμος μου για τους φυσικομαθηματικους ειναι τεραστιος κ δεν θελω να υποβαθμισω κανεναν ..να απαντησω λοιπον και να πω οτι τα ects εχουν να κανουμε με τ προγραμμα σπουδων ..τ μαθηματικο του εκπα 250 ec ειναι σιγουρο καθως μου τ ειπε καθηγητης τους ..δεν ξερω κατι παραπανω οποτε δεν μπορω να επεκταθω .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,687 μηνύματα.
καταρχας να τονισω οτι ο σεβασμος μου για τους φυσικομαθηματικους ειναι τεραστιος κ δεν θελω να υποβαθμισω κανεναν ..να απαντησω λοιπον και να πω οτι τα ects εχουν να κανουμε με τ προγραμμα σπουδων ..τ μαθηματικο του εκπα 250 ec ειναι σιγουρο καθως μου τ ειπε καθηγητης τους ..δεν ξερω κατι παραπανω οποτε δεν μπορω να επεκταθω .

Πες για το Μαθηματικό του ΕΚΠΑ, όμως, μόνο, μη λες για τις ΦυσικοΜαθηματικές γενικώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Δεύτερον πώς ξέρεις πόσα ects έχουν τα ΦυσικοΜαθηματικά τμήματα, όταν τα περισσότερα ΔΕΝ έχουν δεχτεί να τα εφαρμόσουν;
Το Φυσικό ΑΠΘ βλέπω το έχει εφαρμόσει και έχει περίπου ~270 και λέω περίπου, γιατί έχουν ορίσει τις διδακτικές μονάδες του πανεπιστημίου και όχι τα ects ως στάθμη για τη λήψη του πτυχίου, οπότε δεν είναι standard.

Όλες οι 4ετή σχολές έχουν τις ίδιες διδακτικές μονάδες, πάνω κάτω 240..μόνο το παιδαγωγικό νομίζω έχει 180
Το φυσικό ΑΠΘ δεν νομίζω να έχει 270, είναι πάρα πολλές δεν το λέω με σιγουριά όμως θα ρωτήσω τον κολλητό μου που σπουδάζει εκεί(όταν ξυπνήσει)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Πες για το Μαθηματικό του ΕΚΠΑ, όμως, μόνο, μη λες για τις ΦυσικοΜαθηματικές γενικώς.
μου ειπε επισησ οτι καμια φυσκικομαθηματικη σχολη δεν εχει 300 περα απο την σεμφε ..που σημαινει οτι εχει πλ καλο προγραμμα σπουδων ..βεβαια ειναι λογικο αφου κρυβει πολλεσ επιστημεσ κ σιγουρα στισ φυσικομαθηματικες η δουλεια που κανουν ειναι εξισου καλη στ αντικειμενο τους ..πραγματικα θεωρω οτι οι φυσικομαθηματικες δεν εχουν την αντιμετωπιση που τους αξιζει ( κ η σεμφε μεσα ) ..αντιθετα θεωρω την ημμυ παραεκτιμημενη σχολη κ για αυτο ζητησα να ανοιξει ενα τετοιο θεμα ..μαλιστα εγω ειπα τ θεμα να λεγεται ''ημμυ vs σεμφε(η μαθηματικοφυσικα τμηματα) ..θα ακουγονταν καλυτερα κ πιο σφαιρικες αποψεις ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,687 μηνύματα.
Όλες οι 4ετή σχολές έχουν τις ίδιες διδακτικές μονάδες, πάνω κάτω 240..μόνο το παιδαγωγικό νομίζω έχει 180
Το φυσικό ΑΠΘ δεν νομίζω να έχει 270, είναι πάρα πολλές δεν το λέω με σιγουριά όμως θα ρωτήσω τον κολλητό μου που σπουδάζει εκεί(όταν ξυπνήσει)

Δεν έχουν όλες τα ίδια. Οι περισσότερες σχολές έχουν γύρω στις 35 υποχρεώσεις, τα τμήματα Φυσικής λόγω των εκτεταμένων εργαστηρίων έχουν περίπου 50 + την διπλωματική που μετράει πολύ.
μου ειπε επισησ οτι καμια φυσκικομαθηματικη σχολη δεν εχει 300 περα απο την σεμφε ..που σημαινει οτι εχει πλ καλο προγραμμα σπουδων .
Και καμία άλλη δεν είναι 5ετής, βεβαίως.
Αλλά ο αριθμός των ενδεχομένως ~30 παραπάνω (ίσως λιγότερων) ects σε καμία περίπτωση δεν δείχνει ποιότητα του προγράμματος σπουδών, αλλά μεγαλύτερο αριθμό μαθημάτων που οφείλεται ότι στο ένα παραπάνω έτος που έχετε παίρνετε δύο ροές αντί μία στα 4ετή τμήματα. Και τα λέω αυτά, για να καταλήξω στο ότι σε καμία περίπτωση η δεύτερη ροή δεν σας κάνει επιπέδου μεταπτυχιακού, όπως θέλουν κάποιοι καθηγητές της σχολής σας να γίνει. Η δεύτερη ροή δεν σημαίνει μεγαλύτερο βάθος γνώσεων. Αυτό παραμένει στο προπτυχιακό επίπεδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Δεν έχουν όλες τα ίδια. Οι περισσότερες σχολές έχουν γύρω στις 35 υποχρεώσεις, τα τμήματα Φυσικής λόγω των εκτεταμένων εργαστηρίων έχουν περίπου 50 + την διπλωματική που μετράει πολύ.

Και καμία άλλη δεν είναι 5ετής, βεβαίως.
Αλλά ο αριθμός των ενδεχομένως ~30 παραπάνω (ίσως λιγότερων) ects σε καμία περίπτωση δεν δείχνει ποιότητα του προγράμματος σπουδών, αλλά μεγαλύτερο αριθμό μαθημάτων που οφείλεται ότι στο ένα παραπάνω έτος που έχετε παίρνετε δύο ροές αντί μία στα 4ετή τμήματα. Και τα λέω αυτά, για να καταλήξω στο ότι σε καμία περίπτωση η δεύτερη ροή δεν σας κάνει επιπέδου μεταπτυχιακού, όπως θέλουν κάποιοι καθηγητές της σχολής σας να γίνει. Η δεύτερη ροή δεν σημαίνει μεγαλύτερο βάθος γνώσεων. Αυτό παραμένει στο προπτυχιακό επίπεδο.
το μονο που γνωριζω πανω σε αυτο ειναι οτι αποφοιτοι της σεμφε εχουν παρακολουθησει ανετα διδακτορικο εξω (πανω στην 2η ροη ) χωρις να υστερουν σε κατι ..αυτο κ μονο δειχνει οτι ισωσ κ να αξιζει αυτη η λεγομενη ''2η ροη'' να παρει την θεση μεταπτυχιακου μιασ κ η εμβαθυνση σε αυτη ειναι παρα πλ μεγαλη απο οσο γνωριζω ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,687 μηνύματα.
το μονο που γνωριζω πανω σε αυτο ειναι οτι αποφοιτοι της σεμφε εχουν παρακολουθησει ανετα διδακτορικο εξω (πανω στην 2η ροη ) χωρις να υστερουν σε κατι ..αυτο κ μονο δειχνει οτι ισωσ κ να αξιζει αυτη η λεγομενη ''2η ροη'' να παρει την θεση μεταπτυχιακου μιασ κ η εμβαθυνση σε αυτη ειναι παρα πλ μεγαλη απο οσο γνωριζω ..

Το μεταπτυχιακό σου δίνει βάθος γνώσεων. Η δεύτερη ροή της ΣΕΜΦΕ σου δίνει λίγο μεγαλύτερο πλάτος, όχι βάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Το μεταπτυχιακό σου δίνει βάθος γνώσεων. Η δεύτερη ροή της ΣΕΜΦΕ σου δίνει λίγο μεγαλύτερο πλάτος, όχι βάθος.
μπορει δεν γνωριζω ..ισωσ εχεις δικιο αλλα οπως κ ναχει εμενα με συμφερει να αναγνωριζεται ως μεταπτυχιακο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,687 μηνύματα.
μπορει δεν γνωριζω ..ισωσ εχεις δικιο αλλα οπως κ ναχει εμενα με συμφερει να αναγνωριζεται ως μεταπτυχιακο :P

Στην Ελλάδα δεν αναγνωρίζεται ως μεταπτυχιακό.
Πάντως σε μία τέτοια επιστήμη, όπως είναι τα ΦυσικοΜαθηματικά, αν πραγματικά σε ενδιαφέρει, μάλλον θα έπρεπε να σε νοιάζει περισσότερο η ουσία και όχι η επιφάνεια και το λέω αυτό επειδή λες ότι για σένα σημασία έχει αν αναγνωρίζεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Στην Ελλάδα δεν αναγνωρίζεται ως μεταπτυχιακό.
Πάντως σε μία τέτοια επιστήμη, όπως είναι τα ΦυσικοΜαθηματικά, αν πραγματικά σε ενδιαφέρει, μάλλον θα έπρεπε να σε νοιάζει περισσότερο η ουσία και όχι η επιφάνεια και το λέω αυτό επειδή λες ότι για σένα σημασία έχει αν αναγνωρίζεται...
περισσοτερο με νοιαζει η ουσια προφανως και για αυτο διαλεξα την σεμφε..απο εκει κ περα αν αναγνωριστει και στην ελλαδα προφανως κ δεν θα με χαλασει καθολου ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SiMoS43710

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σίμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 303 μηνύματα.
Δε νομίζω πως από τη ΣΕΜΦΕ ή τους ΗΜΜΥ μαθαίνεις πιο πολλά μαθηματικά ή φυσική από τα καθαρόαιμα τμήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Δε νομίζω πως από τη ΣΕΜΦΕ ή τους ΗΜΜΥ μαθαίνεις πιο πολλά μαθηματικά ή φυσική από τα καθαρόαιμα τμήματα.
επιτρεψε μ να διαφωνησω ..απο ημμυ δν νομιζω αλλα απο σεμφε σιγουρα μαθαινεις τα ιδια μαθηματικα..ειλικρινα αν ισχυε κατι αλλο θα πηγαινα μαθηματικο αλλα ρωτησα δεκαδες καθηγητες κ μου ειπαν πως κανεις πανω κατω τ ιδια μαθηματικα και στον ιδιο βαθμο ..αλλωστε μετα τον 2 χρονο αν παρεις κατευθυνση μαθηματικων σταματας να ασχολεισαι με φυσικη κ τετοια .,.κανεις μονο μαθηματικα +τα μαθηματα ροων που ειναι μαθηματικα σε αλλες επιστημες η αλλιως εφαρμοσμενα μαθηματικα..μην με πληγωνεις :/:¨χααχχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,687 μηνύματα.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Τώρα σκέφτομαι, να το κάνω ή να μην το κάνω... :hmm:
:shifty: Για δες κάποια παλιά θέματα του forum...
https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=63934
https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=40539
https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=52636

:P
χααχαχα τα εχω δει ολα χαχχααχ
δεν θεωρω οτι εχω κοντρα με τουσ μαθηματικους ισα ισα θεωρω οτι πρεπει να στηριζει η μια σχολη τν αλλη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top