ΗΜΜΥ vs ΣΕΜΦΕ ΕΜΠ

gate1319661

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gate1319661 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 310 μηνύματα.
η σεμφε ειναι ασχετη με τν ημμυ πως γινεται αυτο ? :P

ισως παλια ο τομεας των ανωτερων μαθηματικων καλυπτοτανε απο τους ημμυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Για να λήξει εδώ το παραμύθι.
Αμα διαλεξω τις καταλληλες ροες προφανως και θα μαθω οσα μαθεις και εσυ
Όχι, και όλες τις ροές μαθηματικών / φυσικής αν πάρεις, δεν θα μάθεις όσα ο ΣΕΜΦίτης.

Όσο ντροπιαστικό κι αν είναι για το όνομα της Σχολής [οι υπόλοιποι μην κρίνετε απ' αυτόν, δεν είναι όλοι οι ΗΜΜΥ έτσι], καλώς ή κακώς είσαι σε Σχολή ΗΜΜΥ. Όχι Μαθηματικών, όχι Φυσικής. Άλλο αντικείμενο το ένα, άλλο το άλλο. Είναι άτοπο να τις συγκρίνεις.

Εάν ήθελες να μάθεις Μαθηματικά ή Φυσική, τότε κακώς επέλεξες ΗΜΜΥ. Προφανώς έβγαλες παραπάνω μόρια, οπότε "είδες φως και μπήκες". Δεν σε κάνουν άνθρωπο ούτε τα 19,000+ μόρια, ούτε οι online διαλέξεις του ΜΙΤ που και η γιαγιά μου τις βλέπει.

Δεν αρκεί να απαιτείς τον σεβασμό των άλλων. Πρέπει να ΤΟΝ ΑΞΙΖΕΙΣ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Για να λήξει εδώ το παραμύθι.

Όχι, και όλες τις ροές μαθηματικών / φυσικής αν πάρεις, δεν θα μάθεις όσα ο ΣΕΜΦίτης.

βασικά νομίζω ότι εδώ ο Demlogic αναφερόταν στην polysol η οποία ισχυρίζεται ότι από τη σχολή της Μηχανικών Η/Υ και πληροφορικής Πάτρας θα βγει με περισσότερες γνώσεις σαν μηχανικός υπολογιστών από ότι ένας από ΗΜΜΥ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

watson

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο watson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 151 μηνύματα.
Ποιος είπε ότι διδάσκονται; Τα θεωρούν δεδομένα. Εδώ νόμιζαν ότι κάναμε και πολικές συντεταγμένες στο Λύκειο και φυσικά δεν ενδιαφέρθηκε κανένας να μας τα μάθει και πολύ.
δεν ξέρω τι συμβαίνει σε άλλα τμήματα αλλα στο ημμυ εμπ εχω ακούσει δεκάδες φορές απο καθηγητές τη φράση " εμείς δε θα ασχοληθούμε με παραγωγους και ολοκληρώματα, αυτά τα μάθατε στο γυμνάσιο" :look: μερικοί αθεόφοβοι λενε και δημοτικό :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demlogic

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Demlogic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 978 μηνύματα.
βασικά νομίζω ότι εδώ ο Demlogic αναφερόταν στην polysol η οποία ισχυρίζεται ότι από τη σχολή της Μηχανικών Η/Υ και πληροφορικής Πάτρας θα βγει με περισσότερες γνώσεις σαν μηχανικός υπολογιστών από ότι ένας από ΗΜΜΥ

Ετσι ειναι φιλε μου, και αδικα να με κατηγορει καποιος, αν ολοι το συμπαθουν του βαζουν +100 ;)
ενω στην πραγματικοτητα μιλαγα για αυτο που λες

Για να λήξει εδώ το παραμύθι.

Όχι, και όλες τις ροές μαθηματικών / φυσικής αν πάρεις, δεν θα μάθεις όσα ο ΣΕΜΦίτης.

Όσο ντροπιαστικό κι αν είναι για το όνομα της Σχολής [οι υπόλοιποι μην κρίνετε απ' αυτόν, δεν είναι όλοι οι ΗΜΜΥ έτσι], καλώς ή κακώς είσαι σε Σχολή ΗΜΜΥ. Όχι Μαθηματικών, όχι Φυσικής. Άλλο αντικείμενο το ένα, άλλο το άλλο. Είναι άτοπο να τις συγκρίνεις.

Εάν ήθελες να μάθεις Μαθηματικά ή Φυσική, τότε κακώς επέλεξες ΗΜΜΥ. Προφανώς έβγαλες παραπάνω μόρια, οπότε "είδες φως και μπήκες". Δεν σε κάνουν άνθρωπο ούτε τα 19,000+ μόρια, ούτε οι online διαλέξεις του ΜΙΤ που και η γιαγιά μου τις βλέπει.
Δεν αρκεί να απαιτείς τον σεβασμό των άλλων. Πρέπει να ΤΟΝ ΑΞΙΖΕΙΣ.
Αν θες να με κραξεις δωσε και λιγη βαση σε αυτα που λεω. Ουτε καν διαβασες σε τι απανταω και απαντας αλλανταλλα... Αλλα
χαιρομαι τουλαχιστον που αποδεικνυεται στους ΜΗ-κομπλεξικους που εχουν μπερδευτει για το τι να πιστεψουν, οτι εδω και παπαριες να λεει καποιος
αν αυτες οι παπαριες απευθυνονται σε μενα με υποτιμητικο υφος τοτε θα παρει +400 και ιδιαιτερα αμα ειναι ο Γιωργάρας ο Special moderator.

Να τον βρασω τον σεβασμο των υποκριτων που γλυφουν αυτια μονο και μονο για να τους αγαπανε. Προτιμω να ειμαι αληθινος
και ας με μισειτε. Τουλαχιστον σας δινω το δικαιωμα να εκδηλωσετε ενα απο τα βασικοτερα αισθηματα του ανθρωπινου ειδους. Φθόνος για τον συνανθρωπο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

oikonomikarios

Νεοφερμένος

Ο oikonomikarios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Το νεαρο της ηλικιας και πιθανον η κεκτημενη σας ταχυτητα απο το λυκειο σας οδηγει σε σκληρες εκφρασεις μεταξυ σας μετα απο λιγες σελιδες που διαβασα...μια προσωπικη αποψη παλιας καραβανας στο διαβασμα ειναι η παρακατω:ΚΑΜΜΙΑ ΜΑ ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΟΛΗ ΔΕΝ ΣΑΣ ΕΓΓΥΑΤΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΒΡΕΙΤΕ ΔΟΥΛΕΙΑ...ΜΟΝΟΙ ΣΑΣ ΘΑ ΤΗΝ ΒΡΕΙΤΕ....

Προφανως τα επαγγελματικα δικαιωματα ειναι κατι αλλα ειναι και τπτ...οταν με το καλο βγειτε θα δειτε τη πραγματικη ζουγκλα!!Και το εννοω...απο που θελετε να αρχισω?
Ημμυτες που ειναι στα γιαπια?Που δουλευουν ταξι?Αντιστοιχα πολιτικους μηχανικους που εγιναν αγροτες?Οικονομολογους που κατεληξαν σε ενα απλο λογιστικο γραφειο ενω ειχαν ονειρα να διοικουν επιχειρησεις?Απειρα τετοια παραδειγματα...

Καπου ειδα και για το επιπεδο σπουδων...παιδια στην ελλαδα το επιπεδο σπουδων σε ολες τις σχολες ειναι πολυ χαμηλο...ΣΕ ΟΛΕΣ!Επιπεδο σπουδων δεν ειναι το προγραμμα σπουδων που και αυτο ειναι χαλια αλλα ολο το κλιμα...απλα φωτεινες εξαιρεσεις υπαρχουν...θα τα δειτε δεν αγχωνομαι...ισως κατατι καλυτερα ειναι τα πραγματα στο εμπ λογω χρηματων που πεφτουν αλλα τωρα που κοπηκαν οι παντες αντε να δειτε...ολοι δημοσιοι υπαλληλοι....τεσπα αν και ειναι πολυ μεγαλη συζητηση θα σας προτεψω σε κατι...ασχετα σε ποια σχολη περασατε αν δεν βρειτε εκεινη τη διεξοδο απο τη σχολη που εσεις γουσταρετε η σχολη σας ειναι μηδεν ειτε ειναι ημμυ ειτε ανθοκομια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolySol

Δραστήριο μέλος

Η PolySol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 493 μηνύματα.
Αν θες να με κραξεις δωσε και λιγη βαση σε αυτα που λεω. Ουτε καν διαβασες σε τι απανταω και απαντας αλλανταλλα... Αλλα
χαιρομαι τουλαχιστον που αποδεικνυεται στους ΜΗ-κομπλεξικους που εχουν μπερδευτει για το τι να πιστεψουν, οτι εδω και παπαριες να λεει καποιος
αν αυτες οι παπαριες απευθυνονται σε μενα με υποτιμητικο υφος τοτε θα παρει +400 και ιδιαιτερα αμα ειναι ο Γιωργάρας ο Special moderator.

Να τον βρασω τον σεβασμο των υποκριτων που γλυφουν αυτια μονο και μονο για να τους αγαπανε. Προτιμω να ειμαι αληθινος
και ας με μισειτε. Τουλαχιστον σας δινω το δικαιωμα να εκδηλωσετε ενα απο τα βασικοτερα αισθηματα του ανθρωπινου ειδους. Φθόνος για τον συνανθρωπο
Ναι η αλήθεια είναι ότι η απάντησή σου πήγαινε σε μένα!Σε αυτό έχεις δίκιο,δεν είπες ούτε για μαθηματικά ούτε για φυσική εδώ...το σωστό να λέγεται!Αλλά το τελευταίο που είπες ήταν όλα τα λεφτά!Άκου φθόνος!Σιγά τί το σπουδαίο νομίζεις ότι έχεις κάνει στη ζωή σου για να σε φθονούν?Ναι έβγαλες πολλά μόρια και μπήκες στους ΗΜΜΥ του ΕΜΠ...συγχαρητήρια!Από 'κει και πέρα ε και?Δεν είσαι ούτε ο πρώτος ούτε ο τελευταίος που κατάφερε να κάνει κάτι τέτοιο!Δεν έχεις κάνει καν μάθημα στο πολυτεχνείο ακόμη και άρχισες να λες,λες,λες χωρίς να έχεις ιδέα για πολλά πράγματα και να το παίζεις κάποιος,ξερόλας και καλά,υποτιμώντας πολύ κόσμο!Καλά σου λέει,ο σεβασμός είναι κάτι που το αξίζεις και το κερδίζεις κι εσύ μόνο αυτό δεν έχεις καταφέρει να κάνεις μέχρι τώρα...Είναι υπέρ σου που είσαι αληθινός όπως λες,αλλά το υπέρ αυτό αυτομάτως γίνεται κατά με το αλαζονικό στιλάκι σου!Πολύ ψώνιο είσαι ρε Demlogic μου...να φανταστώ ότι ο αγαπημένος σου παίκτης είναι ο Cristiano Ronaldo?:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demlogic

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Demlogic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 978 μηνύματα.
Ναι η αλήθεια είναι ότι η απάντησή σου πήγαινε σε μένα!Σε αυτό έχεις δίκιο,δεν είπες ούτε για μαθηματικά ούτε για φυσική εδώ...το σωστό να λέγεται!Αλλά το τελευταίο που είπες ήταν όλα τα λεφτά!Άκου φθόνος!Σιγά τί το σπουδαίο νομίζεις ότι έχεις κάνει στη ζωή σου για να σε φθονούν?Ναι έβγαλες πολλά μόρια και μπήκες στους ΗΜΜΥ του ΕΜΠ...συγχαρητήρια!Από 'κει και πέρα ε και?Δεν είσαι ούτε ο πρώτος ούτε ο τελευταίος που κατάφερε να κάνει κάτι τέτοιο!Δεν έχεις κάνει καν μάθημα στο πολυτεχνείο ακόμη και άρχισες να λες,λες,λες χωρίς να έχεις ιδέα για πολλά πράγματα και να το παίζεις κάποιος,ξερόλας και καλά,υποτιμώντας πολύ κόσμο!Καλά σου λέει,ο σεβασμός είναι κάτι που το αξίζεις και το κερδίζεις κι εσύ μόνο αυτό δεν έχεις καταφέρει να κάνεις μέχρι τώρα...Είναι υπέρ σου που είσαι αληθινός όπως λες,αλλά το υπέρ αυτό αυτομάτως γίνεται κατά με το αλαζονικό στιλάκι σου!Πολύ ψώνιο είσαι ρε Demlogic μου...να φανταστώ ότι ο αγαπημένος σου παίκτης είναι ο Cristiano Ronaldo?:D

Λολ. Αυτος και ο μουρινιο αγαπημενοι :clapup: Αν και λεει οτι θα φυγει ο ροναλντο απο την ρεαλαρα :/:

Το αλαζονικο στυλακι ειναι σαρκαστικο οταν υφισταται. Αλλα προφανως φταιει το μεσο επικοινωνιας και δε μπορειτε να το αντιληφθειτε.

Επισης δεν υποτιμησα την σχολη ΣΕΜΦΕ. O ΣΕΜΦιτης μας υποτιμαει το ΗΜΜΥ αλλα κανεις δε του λεει τιποτα. Και εσυ υποτιμας το ΗΜΜΥ αλλα κανεις δε σου λεει τιποτα

Παραπαει να μου πεις οτι δε βγαινεις μηχανικος υπολογιστων απο το ΗΜΜΥ, οπως επισης παραπαει να λεει ο αλλος οτι απο το ΗΜΜΥ ΕΜΠ δε ξερεις ουτε το 1/10 των μαθηματικων που ξερουν αυτοι. Δηλαδη για να σκεφτω, αν εγω κανω 8 μαθηματα μαθηματικων (χωρις ροη μαθηματικων ) αυτος που ξερει 9/10 επιπλεον κανει 80 μαθηματα μαθηματικων; Πολυ ενδιαφερον. Μαλλον απο εκει γινεσαι σουπερμαν.

Κατα τα αλλα ειμαι αλαζονικος εγω, και υποτιμαω τις αλλες σχολες :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolySol

Δραστήριο μέλος

Η PolySol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 493 μηνύματα.
Λολ. Αυτος και ο μουρινιο αγαπημενοι :clapup: Αν και λεει οτι θα φυγει ο ροναλντο απο την ρεαλαρα :/:

Το αλαζονικο στυλακι ειναι σαρκαστικο οταν υφισταται. Αλλα προφανως φταιει το μεσο επικοινωνιας και δε μπορειτε να το αντιληφθειτε.

Επισης δεν υποτιμησα την σχολη ΣΕΜΦΕ. O ΣΕΜΦιτης μας υποτιμαει το ΗΜΜΥ αλλα κανεις δε του λεει τιποτα. Και εσυ υποτιμας το ΗΜΜΥ αλλα κανεις δε σου λεει τιποτα

Παραπαει να μου πεις οτι δε βγαινεις μηχανικος υπολογιστων απο το ΗΜΜΥ, οπως επισης παραπαει να λεει ο αλλος οτι απο το ΗΜΜΥ ΕΜΠ δε ξερεις ουτε το 1/10 των μαθηματικων που ξερουν αυτοι. Δηλαδη για να σκεφτω, αν εγω κανω 8 μαθηματα μαθηματικων (χωρις ροη μαθηματικων ) αυτος που ξερει 9/10 επιπλεον κανει 80 μαθηματα μαθηματικων; Πολυ ενδιαφερον. Μαλλον απο εκει γινεσαι σουπερμαν.

Κατα τα αλλα ειμαι αλαζονικος εγω, και υποτιμαω τις αλλες σχολες :whistle:
Πες μου πώς είναι δυνατόν να υποτιμάω τη σχολή σου,όταν έχω πει πως σκεφτόμουν να σπουδάσω σε αυτήν!Νομίζω πως έχω τονίσει σε προηγούμενα ποστ ότι η σχολή είναι αξιόλογη και δύσκολη!Ο σαρκασμός σου πράγματι δε φαίνεται μέσω υπολογιστή...Την επόμενη φορά προσπάθησε να το κάνεις καλύτερα για να το καταλάβουμε...Μαθηματικά θα μάθεις και θα είναι και πολλά,αλλά μόνο αυτά που θα σου χρειαστούν!Στη ΣΕΜΦΕ είναι λογικό να κάνουν περισσότερα μαθηματικά(ροή μαθηματικών),αφού αυτό είναι το αντικείμενό τους!Πάντως αυτό για τους μηχανικούς η/υ δε το λέω μόνη μου...έτσι έχω ακούσει ότι μαθαίνεις πολλά περισσότερα πράγματα πάνω σε αυτό το κομμάτι στη σχολή μου...από τη δική σου βγαίνεις καθαρά ηλεκτρολόγος μηχανικός με κάποιες γνώσεις προγραμματισμού(τα επαγγελματικά δικαιώματα όμως τα έχεις)!Βάλε λίγο τη λογική σου...Εσύ θα κάνεις 5 χρόνια μαθαίνοντας για ενέργειες,τηλεπικοινωνίες,ρομποτικές και υπολογιστές,ενώ εγώ θα κάνω 5 χρόνια μαθαίνοντας μόνο για υπολογιστές...Ποιος θα μάθει περισσότερα για τους υπολογιστές?Άλλωστε παλιότερα η σχολή σου λεγόταν σκέτο Ηλεκτρολόγων Μηχανικών(διόρθωσέ με αν κάνω λάθος)...Τυχαίο?Δε νομίζω!Πάντως το 'ξερα ότι είσαι φαν του Ρονάλντο!Με παραδέχεσαι?;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demlogic

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Demlogic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 978 μηνύματα.
Τελος παντων, Δε λαμβανω αλλο θεση σε αυτο το τοπικ. Κουραστηκα απλα.
Αλλωστε ειπαμε πολλα και πλεον επαναλαμβανομαστε.
σε παραδεχομαι για την προβλεψη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolySol

Δραστήριο μέλος

Η PolySol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 493 μηνύματα.
Τελος παντων, Δε λαμβανω αλλο θεση σε αυτο το τοπικ. Κουραστηκα απλα.
Αλλωστε ειπαμε πολλα και πλεον επαναλαμβανομαστε.
σε παραδεχομαι για την προβλεψη
Αχ ναι κι εγώ κουράστηκα!Καλή τύχη στη σχολή και σου εύχομαι με το καλό να δημιουργήσεις το πρώτο ανθρωποειδές ρομπότ στην Ελλάδα...να σε καμαρώσουμε και στις ειδήσεις!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Επισης δεν υποτιμησα την σχολη ΣΕΜΦΕ. O ΣΕΜΦιτης μας υποτιμαει το ΗΜΜΥ αλλα κανεις δε του λεει τιποτα. Και εσυ υποτιμας το ΗΜΜΥ αλλα κανεις δε σου λεει τιποτα

ναι γιατί εσύ έχεις καβαλήσει πολύ το καλάμι, και αυτό συνήθως βγαίνει σε κακό!
Δεν έχεις μπει καν στη σχολή. Προσγειώσου!
Δεν είναι το απόσταγμα της γνώσης το ΗΜΜΥ! Μια σχολή είναι όπως οι άλλες. Με τα συν της και τα πλην της.
Με τα προβλήματα της τριτοβάθμιας όπως και οι άλλες σχολές!
Γίνονται και εκεί λαμογιές όπως παντού στην Ελλάδα
(πέρασμα μαθημάτων στο έτσι, εγγραφές φοιτητών από την πίσω πόρτα κτλ κτλ...)
Απλά το ΕΜΠ έτυχε να είναι μια σχολή που υπάρχει από τις αρχές του περασμένου αιώνα. Τυχαίνει να κουβαλά μια βαριά σελίδα της σύγχρονης Ελληνικής Ιστορίας και είναι γνωστή στο κοινωνικό σύνολο.
Ούτε απαραίτητα ΟΛΟΙ οι φοιτητές που είναι εκεί είναι αστέρια, ή πέρασαν επειδή γούσταραν,
Ούτε το ότι κάποιοι επίλεξαν να πάνε σε άλλες σχολές τους καθιστά αυτό βλάκες ή υποδεέστερους!;)

Στο κομμάτι των δικαιωμάτων: Όλες οι Σχολές ΗΜΜΥ (καθώς και οι άλλες ειδικότητες μηχανικών) ανά την Ελλάδα παίρνουν τα επαγγελματικά τους δικαιώματα από βασιλικά διατάγματα του μεσοπολέμου.
Ένας πολιτικός μηχανικός μπορούσε να υπογράψει Ηλεκτρολογική μελέτη χωρίς να έχει κάνει ποτέ του ούτε λίγη ηλεκτροτεχνία! Αντίστοιχα ένας Ηλεκτρολόγος μπορούσε να υπογράψει άδεια ανέγερσης έως και διώροφης οικοδομής χωρίς να έχει κάνει ποτέ μαθήματα σχετικά με κτήρια και δόμηση...
Όπως και εσύ καταλαβαίνεις, αυτό ήταν αιτία για πολλά λάθη και αυθαιρεσίες σε κατασκευές κατά τα προηγούμενα χρόνια.
Αφού ο καθένας έκανε κυριολεκτικά ό,τι του κατέβαινε.....
Σημειωτέον πως ότι κατεύθυνση και να επέλεγες εντός σχολής, έπαιρνες τα δικαιώματα και από τις άλλες ειδικότητες.
(ναι δεν λέω, πολύ δίκαιο ακόμα και για τους συναδέλφους)
Οπότε μέσα σε αυτό το κλίμα της ασυδοσίας και της πτυχιοθηρίας, είχε δημιουργηθεί αυτή η εικόνα γύρω από αυτές τις σχολές και κάθε χρόνο γινόταν και γίνεται κανονική μάχη ποιος θα πρωτομπεί!
Και κακά τα ψέματα δεν μπαίνουν και λίγοι άσχετοι κάθε χρόνο!
Στο μνημόνιο είναι ξεκάθαρος όρος ότι προκειμένου να συνεχίσει η χρηματοδότηση, τα επαγγελματικά δικαιώματα πρέπει να καθοριστούν ξανά, οπότε έχε υπόψη πως είναι πιθανόν και να κλονιστεί η σημερινή "αίγλη" που έχουν δημιουργήσει οι φροντηστηριάκηδες γύρω από τη σχολή!

Στο εργασιακό τομέα ακόμα, έχουν μια ασυλία οπότε μπορούν και να ασχοληθούν με αρκετά πράγματα.
Βέβαια αυτό είναι ξεχωριστό για τον κάθε άνθρωπο, έχω γνωρίσει και ΗΜΜιτη που δεν ξέρει πως υπάρχει άλλος τρόπος να γράψεις ιστοσελίδα από το notepad των windows, έχω γνωρίσει και ΗΜΜιτη που κάνει παπάδες στον τομέα του αυτόματου έλεγχου γενικά!
Και έχω γνωρίσει και ΣΕΜΦιτη που είναι 4ο έτος και δουλεύει έξω βάζοντας συναγερμούς για να τα φέρει πέρα οικονομικά

Για να καταλήξω κιόλας.
Ο καθένας είναι διαφορετικός!
Άμα γουστάρεις τη σχολή σου, θα βρεις το δρόμο σου!;)
Απλά μην είσαι απόλυτος, και να σκέφτεσαι και να ψάχνεις πολύ πριν να λες το οτιδήποτε!
σόρρυ που βγήκε λίγο πάπλωμα το ποστ, αλλά έπρεπε να τα πω κάποια στιγμή!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λιβία Αυγούστα

Δραστήριο μέλος

Η Λιβία Αυγούστα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Λευτερια στο Demlogic,το πιο παρεξηγημενο αγορι του i-school!Σε αρκετα απ´αυτα που ειπες δε με βρισκεις αντιθετη.Ομως,πρεπει να καταλαβεις οτι υπαρχει μια αρετη που ονομαζεται μετριοφροσυνη.Με το υπεροπτικο και αλαζονικο σου υφακι εχασες εντελως το δικιο σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
λοιπον βγηκα με εναν αποφοιτο της ημμυ που τρ δουλευει στην ιταλια η συζητηση ηταν η εξης--->
εγω-->ρε να σου πω απο την σχολη σου βγαινεις μηχανικος η/υ ?
αυτος -->ναιι ου τι να σου πω ..αμα δεν το ψαξεις μονο σ εκτοσ εμπ ξερεις να κανεισ μονο τα βασικα ..
εγω-->εχω ακουσει οτι κανετε κ μαθηματικα καλα ισχυει ?
αυτοσ--->ναι ισχυει
εγω--->οπως στη σεμφε πχ ?
αυτος-->χαχαχχα τωρα το γαμησεσ..ειπαμε καλα αλλα δεν ειμαστε κ μαθηματικοι ..
εγω--->μετανιωσεσ που μπηκες ημμυ?
αυτος --->οχι ρε ειναι πλ ενδιαφερον σχολη ..αλλα ρε φιλε στην ελλαδα απο δουλεια χαλια..
εγω-->απο σεμφε πιο ευκολα δουλεια ?
αυτος--->οχι τα ιδια χαλια ειστε κ εσεις αλλα ευτυχως και οι δυο σχολες εχουν τεραστια απορροφηση εξω ..ακομα τουλαχιστον ..

αυτα απλα για να τελειωνει σιγα σιγα αυτη η κοντρα ..νομιζω τα πραγματα ειναι ξεκαθαρα ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SiMoS43710

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σίμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 303 μηνύματα.
Καλά Dem ξεκαβάλα λίγο το καλάμι. Είπαμε, αλλά όχι κι έτσι...

Από γνωστούς που έχω στη ΣΕΜΦΕ έχω ακούσει πως είναι πολύ αγγούρι η Σχολή κι ακόμα δεν έχουν πλήρως αναγνωρισμένα δικαιώματα. Οι Ηλεκτρολόγοι από την άλλη έχουν ένα σωρό από δαύτα. Από 'κει και πέρα, όλα είναι θέμα ενδιαφέροντος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

element skate

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βρασιδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 950 μηνύματα.
[offtopic]Δεν εχω δωσει ακομα πανελληνιες δεν γνωριζω πολλα πραμματα για καμια απο τις 2 σχολες ,αλλα demlogic μπραβο που περασες αν και με την 2 φορα νμζ,χωρις αυτο να σημαινει κατι μπορει να ειχες μια ατυχια .Σταματα ομως να μας πριζεις καθε ατιμη μερα λες και εγινες ο νιουτον .Παιδια που περασαν και εβγαλαν και την σχολη οχι κατι σαν και σενα που ακομα δεν εχεις παει στην σχολη ειναι πιο προσγειωμενη.Συμμορφωσου γτ δεν ξερω απο σχολες αλλα ξερω οτι λιγη μετριοτητα δεν βλαπτει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Καλά Dem ξεκαβάλα λίγο το καλάμι. Είπαμε, αλλά όχι κι έτσι...

Από γνωστούς που έχω στη ΣΕΜΦΕ έχω ακούσει πως είναι πολύ αγγούρι η Σχολή κι ακόμα δεν έχουν πλήρως αναγνωρισμένα δικαιώματα. Οι Ηλεκτρολόγοι από την άλλη έχουν ένα σωρό από δαύτα. Από 'κει και πέρα, όλα είναι θέμα ενδιαφέροντος.
εχουμε δικαιωματα ..περισσοτερα απο εναν μαθηματικο του εκπα μιας κ τ πτυχιο μας ειναι 300ec οπως καθε αλλης πολυτεχνιακης σχολης κ οχι 250 που ειναι του μαθηματικου η του φυσικου ..απλα δεν μας αναγνωριζει το τεε γιατι στην ελλαδα δεν υπαρχει η ειδικοτητα του μηχανικου θετικων επιστημων αφου απο αναπτυξη παμε κατα διαολου ..ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ..δικαιωματα μηχανικου δεν εχουμε ..και αυτο στην ελλαδα γιατι στ εξωτερικο πολλοι σεμφιτες εργαζονται ως μηχανικοι ..αυτα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
εχουμε δικαιωματα ..περισσοτερα απο εναν μαθηματικο του εκπα μιας κ τ πτυχιο μας ειναι 300ec οπως καθε αλλης πολυτεχνιακης σχολης κ οχι 250 που ειναι του μαθηματικου η του φυσικου ..απλα δεν μας αναγνωριζει το τεε γιατι στην ελλαδα δεν υπαρχει η ειδικοτητα του μηχανικου θετικων επιστημων αφου απο αναπτυξη παμε κατα διαολου ..ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ..δικαιωματα μηχανικου δεν εχουμε ..και αυτο στην ελλαδα γιατι στ εξωτερικο πολλοι σεμφιτες εργαζονται ως μηχανικοι ..αυτα :)

Το ΤΕΕ είναι Κλίκα που εξυπηρετεί τα συμφέροντά της, όχι επιμελητήριο που εκπροσωπεί του μηχανικούς!
δυστυχώς!:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Το ΤΕΕ είναι Κλίκα που εξυπηρετεί τα συμφέροντά της, όχι επιμελητήριο που εκπροσωπεί του μηχανικούς!
δυστυχώς!:(
δεν ξερω αν εκπροσωπει συμφεροντα ..παντως σιγουρα ακουλουθει την συντηρητικη ελληνικη νοοτροπια ..δεν δεχεται οτι η αναπτυξη οδηγει στην ανακγη υπαρξης νεων ειδικοτητων οπως οι μηχανικοι θετικων επιστημων ..ολος ο κοσμος τ εχει αποδεχτει εκτος απο εμασ κ τους αφρικανους που δυστυχως δεν εχουν την δυνατοτητα να ανπτυχθουν πλ προς τ παρον ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Μην υποβιβάζουμε τους Αφρικανούς τώρα! Έλεος δηλαδή!:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top