ΗΜΜΥ ΑΠΘ

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Physics crazy το παίζεις έξυπνος με το να διορθώνεις την ειρωνεία;; :P
Και μη κοροιδεύεις αυτό που έγραφε ο Βασίλης ισχύει σε μεγάλο βαθμό.Πολλά παιδιά που ήθελαν μαθηματικό λόγω μορίων πήγαν ημμυ σκεφτόμενοι ότι έτσι και αλλιώς θα κάνουν πολλά μαθηματικά:P
Εγώ ξέρω τουλάχιστον 4 τέτοια άτομα ;)

αυτο που εγραψε ο βασιλης ηταν ειρωνεια?οκ συγγνωμη νομιζα οτι το εννοουσε.δεν κοροιδεψα την ειρωνεια απλως νομιζα οτι πραγματικα εννοουσε οτι οποιος θελει καποιον απο αυτους τους κλαδους πρεπει να παει ημμυ.αν ηταν σαρκασμος ζηταω συγγνωμη απο ολους και κυριως απο το βαιλη.επισης δεν αντιλεγω οτι πολλα ατομα θελουν μαθηματικα/φυσικη/πληροφορικη και πανε ημμυ.το ειπα και στο προηγουμενο μηνυμα αλλωστε οτι ξερω καποια ατομα που το κανουν.απλως τονισα οτι ειναι λαθος αφου στους ημμυ δεν κανουν τοσα μαθηματικα/φυσικη/πληροφορικη οσο στα αντιστοιχα τμηματα.συγκρινε και μονος σου τα προγραμματα σπουδων:).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_Shadow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dark_Shadow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χορτιάτη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Εννοείται πως είναι λάθος! Το γεγονός ότι υπαρχουν διεπιστημονικές σχολές δε σημαίνει ότι εκεί μαθαίνεις την επιστήμη όπως είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Κοιτάτε παιδια . Και εγω ενδτερνιζομαι την αποψή σας αλλα ! Ενα παιδί 18 χρόνων μπορει απλα να του αρέσει η φυσικη του λυκείου ξέρω γω και να λέει οτι θέλει να γίνει φυσικός . Στην ουσία ομως δεν εχει δει τίποτα απο φυσικη οπως κάτι παρόμοιο ισχύει και στα μαθηματικα . Στην πορεία της σχολής λοιπον μπορει να διαπιστώσει οτι ναι μεν ωραία η φυσικη αλλα τον κουράζει η ακόμα και οτι δεν του αρέσει τόσο οσο περίμενε . Το φυσικο λοιπον θα την εγκλωβισει με αποτέλεσμα είτε να παρατήσει την σχολη , είτε να τελειώσει και να δουλεύει σε ενα κλάδο που δεν του αρέσει . Νομίζεται οτι το μαθηματικο και το φυσικο εχουν τόσο χαμηλή βαση επειδη και τόσο μεγαλο μέσο όρο αποφοίτησης επειδη και καλα ειναι υπερβολικα δύσκολα και αηδίες ; Οχι ... Πολλοι στο φόρουμ θέλουν να παρουσιάσουν την σχολη τους σαν βουνό απλα επειδη αυτο τους κανει να νιώσουν καλύτερα ! Έχω φίλο που μπήκε με 12,300 μαθηματικο και 11 μαθηματικα στις πανελλήνιες ( πολύτεκνος) και τώρα ειναι 4 έτος και δεν χρωστάει τίποτα χωρις να κανει καμια υπερπροσπάθεια , άλλον που τελείωσε στα 3,5 χρονια με διάβασμα απο οτι λέει και το βλέπω και μόνος μ μονο κιε σαββατοκύριακο ! Οι σχολές δεν ειναι τόσο δύσκολες οσο λένε απλα ειναι μεγάλες παγίδες . Πολλοι εγκλωβιζονται και βγαίνουν δύσκολα ! Για να μπεις σε αυτές τις σχολές πρεπει να είσαι πολυ συνηδειτοποιημενος και κατα την γνώμη μου να έχεις κοιτάξει έστω επιφανειακά πολλα κομμάτια της επιστήμης που σου αρέσει ! Για αυτο λοιπον εγω προτείνω την ημμυ η γενικώς σχολές που ασχολούνται με διάφορα αντικείμενα και δίνουν στον φοιτητή την δυνατότητα να " ψτιαξει " το πτυχίο του ανάλογα με τα γούστα του . Γενικώς αυτο βοηθάει πολυ και στο εξωτερικο να ξέρετε ! Μπορει πχ ένας απόφοιτος του ημμυ να ασχοληθει με την ενέργεια αλλα τα 1,2 μαθήματα οικονομικών , πληροφορικής κτλ κτλ θα βοηθήσουν πολυ στην εύρεση δουλειάς έξω ! Γενικώς τα μονομερή πτυχία δεν τραβάνε τόσο ! Σίγουρα θα ακούσετε πολλους τώρα να κράξουν η να πουν πράγματα απλα για να πουν αλλα αυτη ειναι η αλήθεια απο κάποιον που λόγω του οτι έχω πολλους συγκενεις στο εξωτερικο αλλα και φίλους που έφυγαν σε μεταπτυχιακο επίπεδο . Επισης ακούω συχνα ατάκες του στιλ το φυσικο εχει παρόμοιο προγράμμα σπουδών με το Harvard η το μαθηματικο εχει παρόμοιο προγράμμα σπουδών με το Stanford ! Παιδια λοιπάμε που θα σας πλήγωσω αλλα η δομή του προγράμματος σπουδών των πανεπιστημίων αυτών ειναι τελείως διαφορετική ! Δεν θέλω να κάτσω να εξηγήσω αναλυτικά γιατι θα παρει χρονο αλλα μην αφήνεται ανθρώπους που δεν γνωρίσουν να σας ξεγελάσουν λόγο μιας χαζοατακας ! Αυτα !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Κοιτάτε παιδια . Και εγω ενδτερνιζομαι την αποψή σας αλλα ! Ενα παιδί 18 χρόνων μπορει απλα να του αρέσει η φυσικη του λυκείου ξέρω γω και να λέει οτι θέλει να γίνει φυσικός . Στην ουσία ομως δεν εχει δει τίποτα απο φυσικη οπως κάτι παρόμοιο ισχύει και στα μαθηματικα . Στην πορεία της σχολής λοιπον μπορει να διαπιστώσει οτι ναι μεν ωραία η φυσικη αλλα τον κουράζει η ακόμα και οτι δεν του αρέσει τόσο οσο περίμενε . Το φυσικο λοιπον θα την εγκλωβισει με αποτέλεσμα είτε να παρατήσει την σχολη , είτε να τελειώσει και να δουλεύει σε ενα κλάδο που δεν του αρέσει . Νομίζεται οτι το μαθηματικο και το φυσικο εχουν τόσο χαμηλή βαση επειδη και τόσο μεγαλο μέσο όρο αποφοίτησης επειδη και καλα ειναι υπερβολικα δύσκολα και αηδίες ; Οχι ... Πολλοι στο φόρουμ θέλουν να παρουσιάσουν την σχολη τους σαν βουνό απλα επειδη αυτο τους κανει να νιώσουν καλύτερα ! Έχω φίλο που μπήκε με 12,300 μαθηματικο και 11 μαθηματικα στις πανελλήνιες ( πολύτεκνος) και τώρα ειναι 4 έτος και δεν χρωστάει τίποτα χωρις να κανει καμια υπερπροσπάθεια , άλλον που τελείωσε στα 3,5 χρονια με διάβασμα απο οτι λέει και το βλέπω και μόνος μ μονο κιε σαββατοκύριακο ! Οι σχολές δεν ειναι τόσο δύσκολες οσο λένε απλα ειναι μεγάλες παγίδες . Πολλοι εγκλωβιζονται και βγαίνουν δύσκολα ! Για να μπεις σε αυτές τις σχολές πρεπει να είσαι πολυ συνηδειτοποιημενος και κατα την γνώμη μου να έχεις κοιτάξει έστω επιφανειακά πολλα κομμάτια της επιστήμης που σου αρέσει ! Για αυτο λοιπον εγω προτείνω την ημμυ η γενικώς σχολές που ασχολούνται με διάφορα αντικείμενα και δίνουν στον φοιτητή την δυνατότητα να " ψτιαξει " το πτυχίο του ανάλογα με τα γούστα του . Γενικώς αυτο βοηθάει πολυ και στο εξωτερικο να ξέρετε ! Μπορει πχ ένας απόφοιτος του ημμυ να ασχοληθει με την ενέργεια αλλα τα 1,2 μαθήματα οικονομικών , πληροφορικής κτλ κτλ θα βοηθήσουν πολυ στην εύρεση δουλειάς έξω ! Γενικώς τα μονομερή πτυχία δεν τραβάνε τόσο ! Σίγουρα θα ακούσετε πολλους τώρα να κράξουν η να πουν πράγματα απλα για να πουν αλλα αυτη ειναι η αλήθεια απο κάποιον που λόγω του οτι έχω πολλους συγκενεις στο εξωτερικο αλλα και φίλους που έφυγαν σε μεταπτυχιακο επίπεδο . Επισης ακούω συχνα ατάκες του στιλ το φυσικο εχει παρόμοιο προγράμμα σπουδών με το Harvard η το μαθηματικο εχει παρόμοιο προγράμμα σπουδών με το Stanford ! Παιδια λοιπάμε που θα σας πλήγωσω αλλα η δομή του προγράμματος σπουδών των πανεπιστημίων αυτών ειναι τελείως διαφορετική ! Δεν θέλω να κάτσω να εξηγήσω αναλυτικά γιατι θα παρει χρονο αλλα μην αφήνεται ανθρώπους που δεν γνωρίσουν να σας ξεγελάσουν λόγο μιας χαζοατακας ! Αυτα !

αυτο που λες οτι το φυσικο μπορει να εγκλωβισει καποιον ο οποιος δεν ηξερε πως θα ειναι η φυσικη σε πανεπιστημιακο επιπεδο ειναι πολυ σωστο.παρολα αυτα το ιδιο ισχυει και για καποιον που παει ημμυ.μπορει δηλαδη καποιος να νομιζει οτι θελει ημμυ και οταν περασει να καταλαβει οτι δεν του αρεσει και τοσο και οτι θελει π.χ.νομικη.τι να κανουμε τωρα?να φτιαξουμε μια σχολη που να τα εχει ολα μηπως καποιος αλλααξει γνωμη μεσα στο πανεπιστημιο?εγω πιστευω πως λυση δεν ειναι να φτιαχνουμε σχολες τυπου ημμυ,δηλαδη με 10 διαφορετικες ροες μεσα.θα επρεπε ο καθενας να το ψαχνει μονος του και φυσικα το κρατος να κανει και κανεναν επαγγελματικο προσανατολισμο.επισης μπορει να ισχυει αυτο πουλες οτι δηλαδη το φυσικο και το μαθηματικο δεν ειναι τοσο δυσκολα.αλλα τοτε πως εξηγεις οτι το φυσικο εκπα εχει μεσο ορο αποφοιτησης 7,5 χρονια, ενω το φυσικο π.χ κρητης 6 χρονια?επισης οσον αφορα με τα μαθηματα οικονομικων,πληροφορικης κλπ.ναι πιστευω πως εχεις δικιο οτι μπορει π.χ. ενας ημμυτης να γινει δεκτος πιο ευκολα σε μεταπτυχιακο πληροφορικης απο καποιον που τελειωσε το φυσικο.αλλα οσον αφορα τη φυσικη?ποιος λες να γινεις πιο ευκολα δεκτος?ο φοιτητης του φυσικου βεβαια.γενικως εχεις δικιο οτι οι αμιγως φυσικομαθηματικες σχολες ειναι για συνειδητοποιημενους και για αυτους που ξερουν τι τους αρεσει.τελος σου λεω υπευθυνα οτι το φυσικο εκπα(οπως φανταζομαι και τα αλλα φυσικα) εχει προπτυχιακο προγραμμα σπουδων παρομοιο με του harvard και του stanford.στο λεω αυτο γιατι εχω κοιταξει αναλυτικα τα προγραμματα.ΑΛΛΑ!αυτο δε σημαινει σε καμια περιπτωση οτι το επιπεδο σπουδων ειναι ιδιο.να φτιαξεις ενα προγραμμα σπουδων παρομοιο με αυτο πολυ μεγαλων πανεπιστημιων δεν ειναι δυσκολο,μη σας φαινεται περιεργο,αλλα δε σημαινει απολυτως τιποτα.αλλο ειναι το επιπεδο σπουδων του φυσικου του harvard και αλλο των σχολων φυσικης της ελλαδας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,800 μηνύματα.
Εννοείται πως είναι λάθος! Το γεγονός ότι υπαρχουν διεπιστημονικές σχολές δε σημαίνει ότι εκεί μαθαίνεις την επιστήμη όπως είναι.

Mα υπάρχει μια ηθελημένη παραπληροφόρηση ότι ακόμη και στα ομώνυμα Τμήματα των Βασικών Επιστημών εκτός Πολυτεχνείου το πρόγραμμα σπουδών είναι μονομερές σε σχέση με την "ευρύτητα" γνώσης του Πολυτεχνείου. Όμως αν κάποιος κοιτάξει σοβαρά ένα πρόγραμμα σπουδών π.χ. του Τμήματος Φυσικής, Μαθηματικών, Χημείας... θα διαπιστώσει ότι επιστημονικά μονομερές μόνο, δεν είναι. Είναι γενικός κανόνας σε Πανεπιστημιακές σπουδές να προσφέρεται η διεπιστημονικότητα σε κάθε κλάδο. Οπότε αυτό το "προνόμιο" (αν το ονομάζετε έτσι) δεν το έχουν μόνο οι ΗΜΜΥ. Θεωρώ λιγάκι αστείο ότι κάποιος που θέλει να μάθει μαθηματικά, σπουδάζει ΗΜΜΥ. Είναι σαν να λέμε ότι κάποιος που θέλει να μάθει βιολογία να σπουδάσει Ιατρική. Σίγουρα θα μάθει κάποια πράγματα, αλλά τότε το κλασικό ομώνυμο Τμήμα τι παρέχει;

...ενας ημμυτης να γινει δεκτος πιο ευκολα σε μεταπτυχιακο πληροφορικης απο καποιον που τελειωσε το φυσικο.αλλα οσον αφορα τη φυσικη?ποιος λες να γινεις πιο ευκολα δεκτος?ο φοιτητης του φυσικου βεβαια.γενικως εχεις δικιο οτι οι αμιγως φυσικομαθηματικες σχολες ειναι για συνειδητοποιημενους και για αυτους που ξερουν τι τους αρεσει.τελος σου λεω υπευθυνα οτι το φυσικο εκπα(οπως φανταζομαι και τα αλλα φυσικα) εχει προπτυχιακο προγραμμα σπουδων παρομοιο με του harvard και του stanford.στο λεω αυτο γιατι εχω κοιταξει αναλυτικα τα προγραμματα.ΑΛΛΑ!αυτο δε σημαινει σε καμια περιπτωση οτι το επιπεδο σπουδων ειναι ιδιο.να φτιαξεις ενα προγραμμα σπουδων παρομοιο με αυτο πολυ μεγαλων πανεπιστημιων δεν ειναι δυσκολο,μη σας φαινεται περιεργο,αλλα δε σημαινει απολυτως τιποτα.αλλο ειναι το επιπεδο σπουδων του φυσικου του harvard και αλλο των σχολων φυσικης της ελλαδας.

Γενικά έχεις δίκιο. Στο παραπάνω post που παραθέτω, θεωρώ ότι οποιοσδήποτε θετικός επιστήμονας με πτυχίο σε περιεχόμενο άνω του 50% σε μαθηματικά ή πληροφορική, μπορεί να ανταπεξέλθει σε μεταπτυχιακές σπουδές θετικών επιστημών. Αυτό το πλεονέκτημα δεν το έχουν μόνο οι ΗΜΜΥ. Επαναλαμβάνω, ότι για λόγους κοινωνικών αναγκών, όλες οι (θετικές και όχι μόνο) επιστήμες έχουν προγράμματα σπουδών με εφαρμογές μέσω διεπιστημονικής προσέγγισης. Θεωρώ τουλάχιστον αστεία την ατάκα ότι σε ένα Τμήμα Φυσικής, μαθαίνεις φυσική. Εκ πρώτης άποψης ναι. Αλλά τι είναι η φυσική; Μια ενιαία επιστήμη; Πόσους τομείς καλύπτει και τι δεξιότητες αναπτύσσει στον φοιτητή; Το ίδιο και το Τμήμα Μαθηματικών. Μιλάμε για ένα σωρό τομείς των μαθηματικών και δεν μπορώ να δεχτώ κάποια μονομέρεια γνώσης από τι στιγμή που αναπτύσσονται διεπιστημονικές δεξιότητες μέσω των μαθηματικών. Μην κοιτάζουμε τους τίτλους των μαθημάτων ή τα μικροκομματικά στεγανά της αντιεπιστημονικής Ελληνικής κοινωνίας, αλλά τους διδακτικούς στόχους και τις δεξιότητες που αναπτύσσονται σε κάθε επιστήμη. Ας υποθέσουμε ότι κάποιος είναι πτυχιούχος Χημείας ή Φυσικής ή μιας οποιασδήποτε θετικής επιστήμης. Μπορείτε να αξιολογήσετε την ποιότητα των γνώσεών του - δεξιοτήτων του; Με βάση ποια κριτήρια; Του πτυχίου ΗΜΜΥ πάλι;

Η επιστήμη ΗΜΜΥ θα έπρεπε να είναι Φυσική; ή το ανάποδο; Μήπως θα έπρεπε να λεγόταν Ηλεκτρολόγοι Φυσικοί & Μαθηματικοί και Μηχανικοί Υπολογιστών (ΗΦΜΜΥ) και να παίρνουν ροές (σαν την ΣΕΜΦΕ): Ηλεκτρολόγου Μαθηματικού ή Ηλεκτρολόγου Φυσικού; Να τους ενσωματώναμε και αυτούς στον κλάδο ΠΕ03 του ΑΣΕΠ των Μαθηματικών; Θα σας ικανοποιούσε τότε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Mα υπάρχει μια ηθελημένη παραπληροφόρηση ότι ακόμη και στα ομώνυμα Τμήματα των Βασικών Επιστημών εκτός Πολυτεχνείου το πρόγραμμα σπουδών είναι μονομερές σε σχέση με την "ευρύτητα" γνώσης του Πολυτεχνείου. Όμως αν κάποιος κοιτάξει σοβαρά ένα πρόγραμμα σπουδών π.χ. του Τμήματος Φυσικής, Μαθηματικών, Χημείας... θα διαπιστώσει ότι επιστημονικά μονομερές μόνο, δεν είναι. Είναι γενικός κανόνας σε Πανεπιστημιακές σπουδές να προσφέρεται η διεπιστημονικότητα σε κάθε κλάδο. Οπότε αυτό το "προνόμιο" (αν το ονομάζετε έτσι) δεν το έχουν μόνο οι ΗΜΜΥ. Θεωρώ λιγάκι αστείο ότι κάποιος που θέλει να μάθει μαθηματικά, σπουδάζει ΗΜΜΥ. Είναι σαν να λέμε ότι κάποιος που θέλει να μάθει βιολογία να σπουδάσει Ιατρική. Σίγουρα θα μάθει κάποια πράγματα, αλλά τότε το κλασικό ομώνυμο Τμήμα τι παρέχει;



Γενικά έχεις δίκιο. Στο παραπάνω post που παραθέτω, θεωρώ ότι οποιοσδήποτε θετικός επιστήμονας με πτυχίο σε περιεχόμενο άνω του 50% σε μαθηματικά ή πληροφορική, μπορεί να ανταπεξέλθει σε μεταπτυχιακές σπουδές θετικών επιστημών. Αυτό το πλεονέκτημα δεν το έχουν μόνο οι ΗΜΜΥ. Επαναλαμβάνω, ότι για λόγους κοινωνικών αναγκών, όλες οι (θετικές και όχι μόνο) επιστήμες έχουν προγράμματα σπουδών με εφαρμογές μέσω διεπιστημονικής προσέγγισης. Θεωρώ τουλάχιστον αστεία την ατάκα ότι σε ένα Τμήμα Φυσικής, μαθαίνεις φυσική. Εκ πρώτης άποψης ναι. Αλλά τι είναι η φυσική; Μια ενιαία επιστήμη; Πόσους τομείς καλύπτει και τι δεξιότητες αναπτύσσει στον φοιτητή; Το ίδιο και το Τμήμα Μαθηματικών. Μιλάμε για ένα σωρό τομείς των μαθηματικών και δεν μπορώ να δεχτώ κάποια μονομέρεια γνώσης από τι στιγμή που αναπτύσσονται διεπιστημονικές δεξιότητες μέσω των μαθηματικών. Μην κοιτάζουμε τους τίτλους των μαθημάτων ή τα μικροκομματικά στεγανά της αντιεπιστημονικής Ελληνικής κοινωνίας, αλλά τους διδακτικούς στόχους και τις δεξιότητες που αναπτύσσονται σε κάθε επιστήμη. Ας υποθέσουμε ότι κάποιος είναι πτυχιούχος Χημείας ή Φυσικής ή μιας οποιασδήποτε θετικής επιστήμης. Μπορείτε να αξιολογήσετε την ποιότητα των γνώσεών του - δεξιοτήτων του; Με βάση ποια κριτήρια; Του πτυχίου ΗΜΜΥ πάλι;

Η επιστήμη ΗΜΜΥ θα έπρεπε να είναι Φυσική; ή το ανάποδο; Μήπως θα έπρεπε να λεγόταν Ηλεκτρολόγοι Φυσικοί & Μαθηματικοί και Μηχανικοί Υπολογιστών (ΗΦΜΜΥ) και να παίρνουν ροές (σαν την ΣΕΜΦΕ): Ηλεκτρολόγου Μαθηματικού ή Ηλεκτρολόγου Φυσικού; Να τους ενσωματώναμε και αυτούς στον κλάδο ΠΕ03 του ΑΣΕΠ των Μαθηματικών; Θα σας ικανοποιούσε τότε;

εχεις δικιο.το παραδειγμα μου ηταν ατοπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Το πρόβλημα είναι, πως στο σχολείο δεν έχουμε μαθήματα μηχανικής υπολογιστών ή μαθήματα ιατρικής, λολζ (καλά εδώ ούτε προγραμματισμό κάνουμε )) )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Στην Ελλάδα πού μπορεί να βρει δουλειά ένας που θα τελειώσει ΗΜΜΥ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Στην Ελλάδα πού μπορεί να βρει δουλειά ένας που θα τελειώσει ΗΜΜΥ?

Εκεί που μπορεί να βρει και ένας απο Σεμφε , μμ , πμ , ΧΜ και απο όλες τις υπόλοιπες σχολε !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 5,500 μηνύματα.
Παιδιά ΗΜΜΥ ΑΠΘ ή ΕΜΠ έχει περισσότερα μαθηματικά(ή και φυσική),ξέρετε?Απλά από περιέργεια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
ΕΜΠ γιατί έχεις ροές μαθηματικών και φυσικής. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 5,500 μηνύματα.
Πέρα από αυτές τις δύο ροές όμως?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Παιδιά ΗΜΜΥ ΑΠΘ ή ΕΜΠ έχει περισσότερα μαθηματικά(ή και φυσική),ξέρετε?Απλά από περιέργεια...

περιπου τα ιδια θα εχουν,απλως το καλο με το εμπ ειναι οτι εχει ξεχωριστες ροες για μαθηματικα και φυσικη.δες τα προγραμματα σπουδων για περισσοτερες πληροφοριες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dianaa.bt

Νεοφερμένος

Η dianaa.bt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
κανενας που να μπηκε φετος ημμυ στο απθ ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 5,500 μηνύματα.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
ναι, κι εγώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dianaa.bt

Νεοφερμένος

Η dianaa.bt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.

κανατε την εγγραφη? αυτη την υπευθυνη δηλωση που ζηταει οτι δεν φοιταει κανεις σε αλλη σχολη μας τη δινουν εκει ή την παιρνω απο καπου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Ναι, γράφτηκα, μαζί μου είχα κι έδωσα 4 φωτογραφίες έγχρωμες, αντίγραφο βαθμού πρόσβασης και αντίγραφο απολυτηρίου.
Έχει πολύ χαρτούρα να συμπληρώσεις, αλλά είχε παιδιά που σε βοηθούσαν. Επίσης να ξέρεις, πως αν θες να κάνεις αίτηση για την λέσχη, καλύτερα να τα κάνεις όλα μαζί, μιας και που γίνεται αυτό, δεν είμαι σίγουρος τι ακριβώς θέλει, αλλά στάνταρ αντίγραφο της φορολογικής δήλωσης της περσινής χρονιάς και κάτι άλλα χαρτιά, αν σ' ενδιαφέρει περισσότερο, στείλε μου προσωπικό μήνυμα γιατί μου δωσαν χαρτί με τα απαραίτητα δικαιολογητικά για σίτιση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 5,500 μηνύματα.
κανατε την εγγραφη? αυτη την υπευθυνη δηλωση που ζηταει οτι δεν φοιταει κανεις σε αλλη σχολη μας τη δινουν εκει ή την παιρνω απο καπου?
Εγώ δεν έχω εγγραφεί ακόμα...Τη δήλωση νομίζω στη δίνουν εκεί...

κανατε την εγγραφη? αυτη την υπευθυνη δηλωση που ζηταει οτι δεν φοιταει κανεις σε αλλη σχολη μας τη δινουν εκει ή την παιρνω απο καπου?

Ναι, γράφτηκα...
Γράφτηκες?Πότε πήγες?Εγώ δεν έχω πάει ακόμα γιατί λέω ότι δε θα γίνεται λόγω απεργιών.Μπορώ να πάω και σε ημέρα απεργίας?
ΥΓ.:Μου στέλνεις εμένα αυτά που λες ότι χρειάζονται για τη λέσχη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

SiMoS43710

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σίμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 303 μηνύματα.
greg εντυπώσεις απ'τη Σούλα θέλω! :P

να γραφτείτε και στο thmmy.gr, βοηθάει γενικά...
Καλή αρχή πρωτοετά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top