ΗΜΜΥ ΑΠΘ

theo44

Νεοφερμένος

Ο theo44 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
γραφτηκα εγω την προηγουμενη βδομαδα καλή και ευγενικη ήταν η Σουλα τελικα :) στις 8 οκτωβριου τωρα θα βγουν οι κωδικοι και εκεινη την βδομαδα μαλλον θα αρχισουμε

ναι μια χαρα γυναικα..παλι καλα γιατι συνεχεια 8α πηγαινουμε εκει :P για μετα της 8 σ ειπαν? γιατι εμας δεν ηξεραν και ειπε θα βγει ανακοινωση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris94k

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 40 μηνύματα.
ναι μια χαρα γυναικα..παλι καλα γιατι συνεχεια 8α πηγαινουμε εκει :P για μετα της 8 σ ειπαν? γιατι εμας δεν ηξεραν και ειπε θα βγει ανακοινωση!

5 οκτωβρίου τελειώνουν οι εξετάσεις οπότε την επόμενη βδομάδα λογικα θα αρχισουμε. θα βγει ανακοινωση και στην ιστοσελιδα οταν ειναι
ανυπομονώ να αρχίσουμε ;) βαρέθηκα να καθομαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theo44

Νεοφερμένος

Ο theo44 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
ειδε κανεις το προγραμμα? ξερετε αν θα επιλεγουμε ωρες..? γιατι σιγουρα δεν θα πηγαινουμε σε ολες που εχει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vasilis94

Νεοφερμένος

Ο Vasilis94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
ειδε κανεις το προγραμμα? ξερετε αν θα επιλεγουμε ωρες..? γιατι σιγουρα δεν θα πηγαινουμε σε ολες που εχει..

Σε ό,τι αφορά την τεχνική μηχανική, την άλγεβρα και τη φυσική, υπάρχουν 2 τμήματα(τμ. Ι και τμ. ΙΙ στο πρόγραμμα) αλφαβητικά (αλλά μπορείς να πηγαίνεις σ όποιο σε βολεύει...). Στο λογισμό πάλι υπάρχουν 2 τμήματα αλλά καθηγητές και θέματα έιναι ξεχωριστά, οπότε δεν επιλέγεις, μπαίνεις αναγκαστικά όπου είναι το επιθετό σου!

Τέλος, για σχέδιο και συστήματα έχει άπειρες ώρες στο πρόγραμμα. Απ αυτές θα κάνουμε ένα τρίωρο σχέδιο (+2ώρες θεωρία) και ένα δίωρο εργαστήρι συστημάτων(+2 ώρες θεωρία). Θα μας χωρίσουν μάλλον αυτοί...

Εδώ μπορείς να βρεις τις ώρες/βδομάδα για να μη τρομάζεις: https://www.ee.auth.gr/greek/akadhmaika/proptuxiakes-spoudes/basikos-kuklos.html και επίσης για απορίες σχετικά με τη σχολή υπάρχει και το thmmy.gr! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theo44

Νεοφερμένος

Ο theo44 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Σε ό,τι αφορά την τεχνική μηχανική, την άλγεβρα και τη φυσική, υπάρχουν 2 τμήματα(τμ. Ι και τμ. ΙΙ στο πρόγραμμα) αλφαβητικά (αλλά μπορείς να πηγαίνεις σ όποιο σε βολεύει...). Στο λογισμό πάλι υπάρχουν 2 τμήματα αλλά καθηγητές και θέματα έιναι ξεχωριστά, οπότε δεν επιλέγεις, μπαίνεις αναγκαστικά όπου είναι το επιθετό σου!

Τέλος, για σχέδιο και συστήματα έχει άπειρες ώρες στο πρόγραμμα. Απ αυτές θα κάνουμε ένα τρίωρο σχέδιο (+2ώρες θεωρία) και ένα δίωρο εργαστήρι συστημάτων(+2 ώρες θεωρία). Θα μας χωρίσουν μάλλον αυτοί...

Εδώ μπορείς να βρεις τις ώρες/βδομάδα για να μη τρομάζεις: https://www.ee.auth.gr/greek/akadhmaika/proptuxiakes-spoudes/basikos-kuklos.html και επίσης για απορίες σχετικά με τη σχολή υπάρχει και το thmmy.gr! :)

ναι και εγω πιο πολυ για το σχεδιο και τα συστηματα ρωτησα!
οκ σε ευχαριστω! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

andreas157

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
μπορει να μου επιβεβαιώσει κάποιος αν στο απθ έχετε πλήρη πρόσβαση στο ieeexplore?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgosmon1994

Νεοφερμένος

Ο giorgosmon1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Παιδιά εγώ θέλω να ρωτήσω κάτι άλλο... Το αντικείμενο της σχολής ποιο είναι?
Μην μου πείτε γενικά( γιατί τα γενικά τα έχω διαβάσει 1000 φόρες και δεν καταλαβαίνεις ακριβώς το αντικείμενο του ΗΜΜΥ)
Και μια ακόμα ερώτηση, ποια η διαφορά του ΗΜΜΥ από τις σχολές ηλεκτρολογίας και ηλεκτρονικής?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demlogic

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Demlogic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 978 μηνύματα.
Παιδιά εγώ θέλω να ρωτήσω κάτι άλλο... Το αντικείμενο της σχολής ποιο είναι?
Μην μου πείτε γενικά( γιατί τα γενικά τα έχω διαβάσει 1000 φόρες και δεν καταλαβαίνεις ακριβώς το αντικείμενο του ΗΜΜΥ)
Και μια ακόμα ερώτηση, ποια η διαφορά του ΗΜΜΥ από τις σχολές ηλεκτρολογίας και ηλεκτρονικής?

Εισαι μηχανικος ο μηχανικος ειναι ο τυπος που παιρνει τα πρακτικά απο τις επιστημες και δημιουργει
πραγματα που θα βελτιωσουν τη ζωη του ανθρωπου. Ο μηχανικος με τον τεχνικο διαφερουν στο "ΓΙΑΤΙ".
Ο ηλεκτρολογος μηχανικος και μηχανικος υπολογιστων ασχολειται με αυτο που λεει ο τιτλους του.
Ο tony stark πχ σπουδασε ηλεκτρολογος στο ΜΙΤ. Κοιτα τι εφτιαξε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgosmon1994

Νεοφερμένος

Ο giorgosmon1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Εισαι μηχανικος ο μηχανικος ειναι ο τυπος που παιρνει τα πρακτικά απο τις επιστημες και δημιουργει
πραγματα που θα βελτιωσουν τη ζωη του ανθρωπου. Ο μηχανικος με τον τεχνικο διαφερουν στο "ΓΙΑΤΙ".
Ο ηλεκτρολογος μηχανικος και μηχανικος υπολογιστων ασχολειται με αυτο που λεει ο τιτλους του.
Ο tony stark πχ σπουδασε ηλεκτρολογος στο ΜΙΤ. Κοιτα τι εφτιαξε;

Άρα αν πας σε σχολή ηλεκτρονικής η ηλεκτρολογίας βγαίνει ηλεκτρολογός?
Και κάτι επιπλέον είναι πολύ δύσκολη σχολή? Δηλαδή θα μπορούσες να συγκρίνεις το διάβασμα με το διάβασμα της 3ης λυκείου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mister No0ne

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Mister No0ne αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
οπως λεει και το ονομα γινεσαι μηχανικος υπολογιστων. δηλαδη ασχολεισαι με τον σχεδιασμο και την κατασκευη υπολογιστων, εξαρττηματων για υπολογιστες, αυτοματων συστηματων, ρομποτ, ηλεκτρολογικων εγκαταστασεων.. Οταν λεω σχεδιασμο εννοω να συλλαβεις και να υλοποιησεις μια ιδεα, πχ μια μνημη RAM με 1 TB μνημη ( ουτοπια αλλα θα ηταν γαματο αν υπηρχε :P)... Κυριως ασχολεισαι με hardware και λιγοτερο software ( αυτο δεν σημαινει οτι δεν μπορεις να σχοληθεις και με αυτο)... Θεωρειται η κορυφαια σχολη του 4ου πεδιου και ειναι επιπεδου ιατρικης, νομικης κλπ ( δηλαδη μουρατη)... Αυτα απο οσα ειχα βρει και ειχα μαθει περσι οταν εκανα μηχανογραφικο ( κακως δεν περασα εκει, εχει και μαθηματικα που τα λατρευω, θα ημουν και στο ΑΠΘ που ηθελα)

Καμια σχεση με το διαβασμα του λυκειου και αυτο ισχυει για ολα τα πανεπιστημια.. εκει εχεις να μαθεις 600 σελιδες σε 3 μηνες, στο λυκειο 100 σελ σε 9 μηνες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demlogic

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Demlogic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 978 μηνύματα.
Άρα αν πας σε σχολή ηλεκτρονικής η ηλεκτρολογίας βγαίνει ηλεκτρολογός?
Και κάτι επιπλέον είναι πολύ δύσκολη σχολή? Δηλαδή θα μπορούσες να συγκρίνεις το διάβασμα με το διάβασμα της 3ης λυκείου?

Εχει αρκετο διαβασμα εαν θες να τελειωσεις σε 5 χρονια. Οχι σαν τις πανελληνιες, εκτος και εαν θες να πας για χτυπητους βαθμους. Βεβαια ειναι διαφορετικο το κλιμα στο πανεπιστημιο. Θα εισαι ολη μερα εκει οποτε και να θες να διαβασεις οσο στις πανελληνιες δε θα εχεις χρονο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgosmon1994

Νεοφερμένος

Ο giorgosmon1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Εχει αρκετο διαβασμα εαν θες να τελειωσεις σε 5 χρονια. Οχι σαν τις πανελληνιες, εκτος και εαν θες να πας για χτυπητους βαθμους. Βεβαια ειναι διαφορετικο το κλιμα στο πανεπιστημιο. Θα εισαι ολη μερα εκει οποτε και να θες να διαβασεις οσο στις πανελληνιες δε θα εχεις χρονο.

Έχει πολλά εργαστήρια ε?
Οι προπτικές για αποκατάσταση είναι ενθαρρυντικές?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demlogic

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Demlogic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 978 μηνύματα.
Έχει πολλά εργαστήρια ε?
Οι προπτικές για αποκατάσταση είναι ενθαρρυντικές?

Στο ΕΜΠ οχι τρελα πραγραματα ,3-4 ωρες/εβδομαδα καθε εξαμηνο
Οι προοπτικες για αποκατασταση ειναι οπως παντου σκατα, αλλα εχεις ευκαιριες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Άρα αν πας σε σχολή ηλεκτρονικής η ηλεκτρολογίας βγαίνει ηλεκτρολογός?
Και κάτι επιπλέον είναι πολύ δύσκολη σχολή? Δηλαδή θα μπορούσες να συγκρίνεις το διάβασμα με το διάβασμα της 3ης λυκείου?

Αυτου που λενε πολλη οταν πας να σπουδασεις δεν θα εχεις διαβασμα μεγαλη μπαρουφα το πολυτεχνειο εχει αρκετο διαβασμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Ρε παιδιά ας μου εξηγήσει κάποιος γιατί στο ΑΠΘ είναι τοσό άσχημα οργανωμένο το πρόγραμμα σπουδών με τους κύκλους; Έχει τρεις όλο και όλο και άμα θέλω υπολογιστές πρέπει να υποστώ και ένα σωρό τηλεπικοινωνιών. Δηλαδή είναι άδικο σε σχέση με το ΕΜΠ που έχει 8-9 ροές που καλύπτουν τα πάντα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Brainiac28

Νεοφερμένος

Ο Brainiac28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Ρε παιδιά ας μου εξηγήσει κάποιος γιατί στο ΑΠΘ είναι τοσό άσχημα οργανωμένο το πρόγραμμα σπουδών με τους κύκλους; Έχει τρεις όλο και όλο και άμα θέλω υπολογιστές πρέπει να υποστώ και ένα σωρό τηλεπικοινωνιών. Δηλαδή είναι άδικο σε σχέση με το ΕΜΠ που έχει 8-9 ροές που καλύπτουν τα πάντα!!!
Δεν έχουν όλοι την χρηματοδότηση του ΕΜΠ. Αν και το ΑΠΘ έχει ενα ενδιαφέρον στην ελευθερία που προσφέρει που αν δεν απατώμαι σχετίζεται με πολλές επιλογές σε όλα τα εξάμηνα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Αυτου που λενε πολλη οταν πας να σπουδασεις δεν θα εχεις διαβασμα μεγαλη μπαρουφα το πολυτεχνειο εχει αρκετο διαβασμα

Εξαρτάται τι θες !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 5,435 μηνύματα.
Από τους ΗΜΜΥ (ΑΠΘ) μπορείς κατά τη διάρκεια ή μετά τη σχολή κυρίως να ασχοληθείς (περισσότερο) με τη φυσική(π.χ. θεωρητική φυσική,στοιχειώδη σωματίδια,κοσμολογία,κβαντομηχανική)?Και ποιό είναι το επίπεδο/βάθος των μαθηματικών που διδάσκονται στους ΗΜΜΥ?Θέλω να ξέρω δηλαδή αν η σχολή μου δίνει τη δυνατότητα και αν μου παρέχει το κατάλληλο υπόβαθρο.

Επισήμανση: Τα μηνύματα 159 - 160 προήλθαν απο νήμα με παρόμοιο περιεχόμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Κατάλαβα, κι άλλος που θέλει να γίνει φυσικός αλλά θα πάει ΗΜΜΥ για αποκατάσταση (σαν εμένα).
Από τα μαθήματα που βλέπω, το ΗΜΜΥ σου δίνει καλό υπόβαθρο στον ηλεκτρομαγνητισμό. Στην ροή ενέργειας που κοίταγα, έχει επιλογής 2 μαθήματα που αφορούν πυρηνική φυσική- πυρηνικούς αντιδραστήρες, κι ένα μάθημα κβαντομηχανικής, το οποίο όμως, σαν Β επιλογή που διδάσκετε 2 (ή 3; ) ώρες την βδομάδα, δεν νομίζω να δίνει γερό υπόβαθρο. Βέβαια, αν διαβάσεις το βιογραφικό του Οικονομίδη, τελείωσε ΗΜΜΥ ΕΜΠ κι έκανε μεταπτυχιακό και διδακτορικό σε θεωρητική φυσική, που μου φαίνεται... πολύ περιέργο ένας φοιτητής εφαρμοσμένων σπουδών (μηχανικός) να γίνει δεκτός για θεωρητική φυσική.
Εν τέλει, δεν έχω ιδέα! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Από τους ΗΜΜΥ (ΑΠΘ) μπορείς κατά τη διάρκεια ή μετά τη σχολή κυρίως να ασχοληθείς (περισσότερο) με τη φυσική(π.χ. θεωρητική φυσική,στοιχειώδη σωματίδια,κοσμολογία,κβαντομηχανική)?Και ποιό είναι το επίπεδο/βάθος των μαθηματικών που διδάσκονται στους ΗΜΜΥ?Θέλω να ξέρω δηλαδή αν η σχολή μου δίνει τη δυνατότητα και αν μου παρέχει το κατάλληλο υπόβαθρο.

Επισήμανση: Τα μηνύματα 159 - 160 προήλθαν απο νήμα με παρόμοιο περιεχόμενο.

Αμα γουστάρεις και ασχοληθείς μπορείς να αποκτήσεις το υπόβαθρο που ζητάς με προσωπική αναζητηση απο οποία σχολη και να πας . Η ημμυ σου δίνει αρκετα ερεθίσματα οχι ομως κάτι το υπόβαθρο που ζητάς ουτε στα μαθηματικα ουτε στη φυσικη . Σου δίνει ομως οπως είπα το ερέθισμα ( το μικρόβιο ) να ασχοληθείς μόνος σ . Μάντεψε ομως πια ειναι η καλυτερη λύση αν θες να ασχοληθείς με θεωρητικη φυσικη στο απθ ! ΦΥΣΙΚΟ ΑΠΘ !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top