Ζωή στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό;

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,848 μηνύματα.
Μα εδώ και σε interships να στείλεις, πάλι λαμβάνεις τις ίδιες απαντήσεις. Ziekr νομίζω έχεις σχηματίσει λάθος εικόνα. Δεν έχω λόγο να φουσκώσω κάτι. Είχα αρκετές ατυχίες στο παρελθόν λόγω συμπτώσεων στο Ελληνικό σύστημα που μου στοίχησαν σε χρόνο και έτσι το ξέρω καλά ότι δεν μπορώ να είμαι ανταγωνιστικός των Ευρωπαίων στο θέμα της εργασιακής πρακτικής. Είμαι ειλικρινής σε αυτό. Παρ' όλες τις δυσκολίες και τις ιδιαιτερότητες του Ελληνικού συστήματος χωρίς καμία βοήθεια από κανέναν, κατόρθωσα και εγώ κάτι στη ζωή μου προσπαθώντας για ένα καλύτερο μέλλον πάντα. Δυστυχώς οι μαλακίες του Ελληνικού Πανεπιστημίου πληρώνονται αλλά όχι από αυτούς που τις δημιουργούν! Γι' αυτό αν δεν ξέρεις καλά τον άλλο σε προσωπικό επίπεδο, να ηρεμείς.

Σε πολλές Ευρωπαϊκές μεγάλες εταιρίες μαζί με το rejection letter λαμβάνω και σχόλια μειωτικά διαφόρου είδους. Δεν έχει να κάνει με μια εταιρία. Σκέψου και να τους έβριζα στο motivation letter. :P Eν κατακλείδι βλέπω ότι η γυάλα με τα σκατά που ονομάζεται "καριέρα" στην Ευρώπη με παχυλούς μισθούς είναι μόνο αυτό. Δεν σημαίνει ότι υπάρχει και κάποια ποιότητα σ' αυτό. Μπράβο σε όσους τους επιλέγουν και αλλάζουν 50 δουλειές αλλά ακόμη δεν έχω δει την κατάληξή τους. Δηλαδή τι μετά από αυτό; Επειδή ότι έχω κάνει, το έχω κάνει με πολύ κόπο και όχι με δημόσιες σχέσεις, πολιτικό μέσο (που το χρησιμοποιούν και οι τέλειοι Αυστριακοί), interships και άλλες παπαριές, δεν διαπραγματεύομαι όρους ασάφειας και "πολυμιξερική" αντιμετώπιση της προσωπικότητας μου. Δεν έχω σπουδάσει διπλωματία για να κάνω υποκλίσεις σε 20χρονες recruiters και να πίνω χάπια επειδή μου την είπε ο Chief Manager στο ασανσέρ της εταιρίας.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ziekr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ziekr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 230 μηνύματα.
Μα εδώ και σε interships να στείλεις, πάλι λαμβάνεις τις ίδιες απαντήσεις. Ziekr νομίζω έχεις σχηματίσει λάθος εικόνα. Δεν έχω λόγο να φουσκώσω κάτι. Είχα αρκετές ατυχίες στο παρελθόν λόγω συμπτώσεων στο Ελληνικό σύστημα που μου στοίχησαν σε χρόνο και έτσι το ξέρω καλά ότι δεν μπορώ να είμαι ανταγωνιστικός των Ευρωπαίων στο θέμα της εργασιακής πρακτικής. Είμαι ειλικρινής σε αυτό. Παρ' όλες τις δυσκολίες και τις ιδιαιτερότητες του Ελληνικού συστήματος χωρίς καμία βοήθεια από κανέναν, κατόρθωσα και εγώ κάτι στη ζωή μου προσπαθώντας για ένα καλύτερο μέλλον πάντα. Δυστυχώς οι μαλακίες του Ελληνικού Πανεπιστημίου πληρώνονται αλλά όχι από αυτούς που τους δημιουργούν!

Σε πολλές Ευρωπαϊκές μεγάλες εταιρίες μαζί με το rejection letter λαμβάνω και σχόλια μειωτικά διαφόρου είδους. Δεν έχει να κάνει με μια εταιρία. Σκέψου και να τους έβριζα στο motivation letter. :P Eν κατακλείδι βλέπω ότι η γυάλα με τα σκατά που ονομάζεται "καριέρα" στην Ευρώπη με παχυλούς μισθούς είναι μόνο αυτό. Δεν σημαίνει ότι υπάρχει και κάποια ποιότητα σ' αυτό. Μπράβο σε όσους τους επιλέγουν και αλλάζουν 50 δουλειές αλλά ακόμη δεν έχω δει την κατάληξή τους. Δηλαδή τι μετά από αυτό; Επειδή ότι έχω κάνει, το έχω κάνει με πολύ κόπο και όχι με δημόσιες σχέσεις, πολιτικό μέσο (που το χρησιμοποιούν και οι τέλειοι Αυστριακοί), interships και άλλες παπαριές, δεν διαπραγματεύομαι όρους ασάφειας και "πολυμιξερική" αντιμετώπιση της προσωπικότητας μου. Δεν έχω σπουδάσει διπλωματία για να κάνω υποκλίσεις σε 20χρονες recruiters και να πίνω χάπια επειδή μου την είπε ο Chief Manager στο ασανσέρ της εταιρίας.


Mα ρε φίλε μου αν έχεις απόδειξη διάκρισης εις βάρος σου βάσει εθνικότητας σε γραπτή μορφή μου φαίνεται αδιανόητο που δεν κινήθηκες δικαστικά ή έστω δεν έκανες καταγγελία στους αρμόδιους φορείς. Για πολύ πιο light πράγματα έχουν δικαιωθεί άτομα, και αυτό στο λέω εκ πείρας.

Όσον αφορά τα άλλα που είπες: διπλωματία δε σημαίνει απαραίτητα υποκλίσεις και προσκυνήματα. Είναι πολύ σπάνιο να βρεις δουλειά όπου δεν θα υπάρχει τουλάχιστον ένα άτομο που αντιπαθείς σφόδρα. Διπλωματία σημαίνει πως μπορείς να συνεργάζεσαι ακόμα και με αυτά τα άτομα, χωρίς να δημιουργείται πρόβλημα στην ομάδα.

Ο καλύτερος υπάλληλος του κόσμου να είσαι, αν για τον οποιοδήποτε λόγο δεν είσαι αρεστός στους γύρω σου δεν θα σε πάρει κανείς (εκτός και αν έχεις χοντρό βύσμα). Βλέπω είσαι περήφανος για τα πράγματα που έχεις πετύχει, και καλά κάνεις και είσαι, όμως νομίζω πως πρέπει να αρχίσεις να βάζεις λίγο νερό στο κρασί σου.

Τέλος τις παθογένειες του ελληνικού συστήματος που αναφέρεις τις γνωρίζω και εγώ όπως όλοι μας, δεν διαφωνώ σε κάτι από αυτά
 

N.F

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η N.F αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Συνήθως οι περισσότερες entry level δουλειές καπακώνονται από άτομα που μόλις έχουν τελειώσει το πτυχίο/μεταπτυχιακό τους σε σχετικό αντικείμενο (βοηθάει πολύ αν έχεις κάνει 1-2 internships). Αυτού του τύπου οι αγγελίες τείνουν να είναι απάτες, αφού ήδη έχουν βρει το άτομο που θα πάρουν και απλά βγάζουν το job posting γιατί υποχρεούνται από την νομοθεσία.

Κάποιος που έχει 5 χρόνια σχετική εμπειρία δεν θα πάει σε μια entry level δουλειά εκτός και αν είναι απελπισμένος. Και αν είναι απελπισμένος το πιθανότερο είναι να μη προτιμηθεί γιατί η εταιρία ξέρει πως θα την κάνει μόλις βρει δουλειά ανάλογη της εμπειρίας του.
Δεν ξέρω αν στην Γερμανία τους υποχρεώνουν να βγάζουν τις αγγελίες, στο UK που βρίσκομαι δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο. Στα υπόλοιπα δεν βλέπω να διαφωνούμε σε κάτι. Και εγώ το βλέπω ότι για να μπείς σε enty level δουλεία χρειάζεσαι προυπηρεσία περίπου 6 μήνες με ένα χρόνο από όσο έχω δεί με την δική μου εμπείρια. Στο διάστημα αυτό κάνεις temporary positions, internships, placements τα οποία και αυτά με πολύ κόπο τα βρίσκεις αφού απαιτούν προυπηρεσία ή διασυνδέσεις! Οι εργοδότες δεν συγκινούνται με τους φοιτητές. Όσο για αυτό με τα 4 χρόνια προυπηρεσίας για entry level position μπορεί να ήταν επειδή ίσως η θέση να ήταν απαιτητική ή πολύ απλά να μην τους άρεσε ο Ν.P και να δικαιολογήθηκαν έτσι. Δεν πρόκειται ποτέ να σου πούν δεν σε παίρνουμε γιατί δεν μας αρέσει ο χαρακτήρας σου.

Μα εδώ και σε interships να στείλεις, πάλι λαμβάνεις τις ίδιες απαντήσεις. Ziekr νομίζω έχεις σχηματίσει λάθος εικόνα. Δεν έχω λόγο να φουσκώσω κάτι. Είχα αρκετές ατυχίες στο παρελθόν λόγω συμπτώσεων στο Ελληνικό σύστημα που μου στοίχησαν σε χρόνο και έτσι το ξέρω καλά ότι δεν μπορώ να είμαι ανταγωνιστικός των Ευρωπαίων στο θέμα της εργασιακής πρακτικής. Είμαι ειλικρινής σε αυτό. Παρ' όλες τις δυσκολίες και τις ιδιαιτερότητες του Ελληνικού συστήματος χωρίς καμία βοήθεια από κανέναν, κατόρθωσα και εγώ κάτι στη ζωή μου προσπαθώντας για ένα καλύτερο μέλλον πάντα. Δυστυχώς οι μαλακίες του Ελληνικού Πανεπιστημίου πληρώνονται αλλά όχι από αυτούς που τις δημιουργούν! Γι' αυτό αν δεν ξέρεις καλά τον άλλο σε προσωπικό επίπεδο, να ηρεμείς.

Σε πολλές Ευρωπαϊκές μεγάλες εταιρίες μαζί με το rejection letter λαμβάνω και σχόλια μειωτικά διαφόρου είδους. Δεν έχει να κάνει με μια εταιρία. Σκέψου και να τους έβριζα στο motivation letter. :P Eν κατακλείδι βλέπω ότι η γυάλα με τα σκατά που ονομάζεται "καριέρα" στην Ευρώπη με παχυλούς μισθούς είναι μόνο αυτό. Δεν σημαίνει ότι υπάρχει και κάποια ποιότητα σ' αυτό. Μπράβο σε όσους τους επιλέγουν και αλλάζουν 50 δουλειές αλλά ακόμη δεν έχω δει την κατάληξή τους. Δηλαδή τι μετά από αυτό; Επειδή ότι έχω κάνει, το έχω κάνει με πολύ κόπο και όχι με δημόσιες σχέσεις, πολιτικό μέσο (που το χρησιμοποιούν και οι τέλειοι Αυστριακοί), interships και άλλες παπαριές, δεν διαπραγματεύομαι όρους ασάφειας και "πολυμιξερική" αντιμετώπιση της προσωπικότητας μου. Δεν έχω σπουδάσει διπλωματία για να κάνω υποκλίσεις σε 20χρονες recruiters και να πίνω χάπια επειδή μου την είπε ο Chief Manager στο ασανσέρ της εταιρίας.

Η αναζήτηση εργασίας είναι πολύ δύσκολη και δυστυχώς κανείς δεν μας προετοίμασε ότι στην Ευρωπαική αγορά θα υπήρχε τόση δυσκολία για να βρούμε μια δουλεία. Έχω αποφοιτήσει εδώ και 7 μήνες από το μεταπτυχιακό μου πρόγραμμα και παρά το ότι έχω κάνει αρκετά πράγματα μετά το πτυχίο, δυσκολεύομαι στο να βρώ δουλεία. Θα σου πρότεινα να το πίασεις από το μηδέν. Δες τι δεξιότητες θέλουν για να πετύχεις την θέση που θες. Αν σου λείπει η εμπειρία, κοίτα για κάποιο εθελοντισμό για παράδειγμα. Δεν βλέπω να τον εκτιμούν και πολύ αλλά σίγουρα θα είναι ένα συν για το βιογραφικό σου. Έπειτα ψάξε να δείς αν υπάρχουν κρατικά προγράμματα που να παρέχουν πρακτική άσκηση όπως είναι τα ScotGrad στο UK και κάνε αιτήσεις. Τέλος θα σου πρότεινα να ζητήσεις βοήθεια από το πανεπιστήμιο για να σου βρεί πρακτική άσκηση. Αν είσαι ακόμα φοιτητής, ζήτα τους να σου βρούν placement που είναι ένας μήνας απλήρωτης πρακτικής άσκησης σε κάποια εταιρεία. Θα κάνεις connections και μπορεί να σου προτείνουν δουλεία. Αυτό συνέβει σε εμένα και έτσι κατάφερα να βρώ την πρώτη μου δουλεία σχετική με ότι σπούδασα. Επίσης πίασε μια part time δουλεία οπουδήποτε έστω για μερικές ώρες. Αυτό θα δείξει ότι έχεις μπεί στην εργασιακή τους κουλτούρα και δεν θα σε ξαναπροσβάλουν ως `Ελληνα (δίαβασε όσο πιο νηφάλια μπορείς το feedback από τους recruiters για να καταλάβεις τι θέλουν και γιατί σε απορρίπτουν). Είμαστε ξένοι και όπως αναφέρθηκε παραπάνω πρέπει να βάλουμε λίγο νερό στο κρασί μας και να ακολουθήσουμε τις συνήθεις των ντόπιων, αλλίως bye bye και οι λογαριασμοί δεν πληρώνονται όσο και να χτυπίομαστε για την κατάντια του εργασιακού κόσμου.
Και τέλος πες μας ακριβώς τι σου γράφουν. Ποτέ μου δεν μου έχουν πεί κάτι απαξιωτικό, το πιο απαξιωτικό που έχω ακούσει ήταν `you are not the great fit for the role`.:pleasantry:
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,848 μηνύματα.
H εργασιακή κουλτούρα σύμφωνα με τα λεγόμενα των άλλων συνομιλητών:

Your application dated August 26, 2019
Werkstudent Portfoliomanagement Multi Asset (m/w)


Dear Mr. ####,
Thank you again for your interest in working at our company.

Unfortunately you have not been selected for the position you applied for, despite your excellent qualifications. We regret not being able to give you better news.

We wish you all the best in your search for a new career challenge.

Best regards
Muster GmbH


28 August 2019


Dear ####,


Thank you for your interest in Willis Towers Watson. We have reviewed your application for the position of Mathematiker (m/w/d) im Aktuariat - 1900007J. Although your skills and capabilities are of interest, we will not be further pursuing your candidacy at this time.

We invite you to visit the Career Section on our website to learn more about additional opportunities that you may qualify for at Willis Towers Watson.

We wish you all the best in your career search.


Regards,

Willis Towers Watson Talent Acquisition Team


=============================================================================================

Tέτοιες απαντήσεις λαμβάνω συνήθως αν δεν παίζει κάποιο άλλο σχόλιο ή μεγαλύτερη ανάλυση που να μην λέει τι ακριβώς ήταν αυτό ώστε να με απορρίψουν.
 
Τελευταία επεξεργασία:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
επειδή πιο πάνω μιλάς για μειωτικές απαντήσεις δεν βλέπω τίποτε αντίστοιχο στα από πάνω. Κλάσικο reponse εταιρείας για άκυρο είναι

btw βλέπω πως οι ορολογίες είναι στα γερμανικά/αυστριακά. Το θεωρώ δεδομένο πως σε τέτοιους τομείς και σε αυτές τις χώρες ψάχνεις για δουλειά γνωρίζοντας τη γλώσσα έτσι
 
Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,848 μηνύματα.
επειδή πιο πάνω μιλάς για μειωτικές απαντήσεις δεν βλέπω τίποτε αντίστοιχο στα από πάνω. Κλάσικο reponse εταιρείας για άκυρο είναι

btw βλέπω πως οι ορολογίες είναι στα γερμανικά/αυστριακά. Το θεωρώ δεδομένο πως σε τέτοιους τομείς και σε αυτές τις χώρες ψάχνεις για δουλειά γνωρίζοντας τη γλώσσα έτσι


Nαι. Υπάρχει ποικιλία απαντήσεων. Άλλες απαντήσεις είναι στη γερμανική και άλλες στην αγγλική...και άλλες στην ολλανδική (ενώ η αγγελία ήταν στα αγγλικά).
 

N.F

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η N.F αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
H εργασιακή κουλτούρα σύμφωνα με τα λεγόμενα των άλλων συνομιλητών:

Your application dated August 26, 2019
Werkstudent Portfoliomanagement Multi Asset (m/w)


Dear Mr. ####,
Thank you again for your interest in working at our company.

Unfortunately you have not been selected for the position you applied for, despite your excellent qualifications. We regret not being able to give you better news.

We wish you all the best in your search for a new career challenge.

Best regards
Muster GmbH


28 August 2019


Dear ####,


Thank you for your interest in Willis Towers Watson. We have reviewed your application for the position of Mathematiker (m/w/d) im Aktuariat - 1900007J. Although your skills and capabilities are of interest, we will not be further pursuing your candidacy at this time.

We invite you to visit the Career Section on our website to learn more about additional opportunities that you may qualify for at Willis Towers Watson.

We wish you all the best in your career search.


Regards,

Willis Towers Watson Talent Acquisition Team


=============================================================================================

Tέτοιες απαντήσεις λαμβάνω συνήθως αν δεν παίζει κάποιο άλλο σχόλιο ή μεγαλύτερη ανάλυση που να μην λέει τι ακριβώς ήταν αυτό ώστε να με απορρίψουν.


Aυτά ακριβώς τα μαιλ λαμβάνω και εγώ από εταιρείες που με απορρίπτουν στην πρώτη φάση. Ακριβώς τα ίδια επομένως έχουν παντού λογισμικό και δεν απαντάνε καν στον κάθε ένα ξεχωριστό υποψήφιο. Που βλέπεις εσύ να σε μειώνουν αγαπητέ nPb? Καμία εταιρεία δεν μπαίνει στον κόπο να σου απαντήσει γιατί δεν σε πήρε στην πρώτη φάση που είναι στέλνω το βιογραφικό/συνοδευτική επιστολή. Μόνο όταν περάσεις στην φάση της συνέντευξης και απορριφθείς έχεις δικαίωμα να ζητήσεις feedback και αυτή συνήθως σου το δίνουν, τουλάχιστον έτσι γίνεται στο UK. Προφανώς ή το βιογραφικό/συνοδευτική σου δεν είναι με τον τρόπο που θέλουν να δούν και αντί να σε πουλάει σε υποβαθμίζει ή δεν έχεις προυπηρεσία την οποία την θέλουν ακόμα για internship. Συμβουλή μου ξεκίνα πρώτα με το βιογραφικό σου να δείς τι μπορείς να κάνεις και μην στέλνεις σε μεγάλες εταιρείες. Αυτές πλέον έχουν υιοθετήσει ένα λογισμικό που όλα τα βιογραφικά περνάνε από εκεί και αν δεν έχεις λέξεις κλειδία που θέλουν, δεν περνάς την επόμενη φάση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,848 μηνύματα.
@N.F.

Νομίζω ότι είναι κάπως αξιοθρήνητο για μια θέση εργασίας να γίνεται αυτός ο ντόρος. Δεν δείχνουν κανέναν σεβασμό στον κάθε υποψήφιο που κουράστηκε να κάνει κάτι στη ζωή του. Καταλαβαίνω τι λες και αυτό δείχνει κάπως γελοίο σαν τρόπος σκέψης, έτσι όπως λειτουργούν. Οι λέξεις είναι η ουσία ή αν είναι κάποιος σοβαρός; Δηλαδή, κάπου έλεος.
 

N.F

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η N.F αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
@N.F.

Νομίζω ότι είναι κάπως αξιοθρήνητο για μια θέση εργασίας να γίνεται αυτός ο ντόρος. Δεν δείχνουν κανέναν σεβασμό στον κάθε υποψήφιο που κουράστηκε να κάνει κάτι στη ζωή του. Καταλαβαίνω τι λες και αυτό δείχνει κάπως γελοίο σαν τρόπος σκέψης, έτσι όπως λειτουργούν. Οι λέξεις είναι η ουσία ή αν είναι κάποιος σοβαρός; Δηλαδή, κάπου έλεος.

Welcome to the real world! To να ψάχνεις εργασία είναι πολύ ψυχοφθόρο. Aλλα αυτή είναι η αφορά εργασίας πλέον. Δεν σου λέω ότι εμένα δεν με εκνευρίζει να αντιμετωπίζω όλα αυτά που λες, τώρα που ψάχνω εργασία αυτή την περίοδο. Όταν όλοι έχουν από ένα bachelor τουλάχιστον και όταν υπάρχει τόσος κόσμος που θέλει να βρεί δουλεία στην Ευρώπη λογικό τα στάνταρ να έχουν αυξηθεί. Ο πρώτος χρόνος μετά την αποφοίτηση είναι δύσκολος αν καταφέρεις και βάλεις κάτι στο βιογραφικό σου θα δείς θα πάνε καλύτερα τα πράγματα.:pleasantry:Κράτα θετική ενέργεια.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,251 μηνύματα.
@N.F.

Νομίζω ότι είναι κάπως αξιοθρήνητο για μια θέση εργασίας να γίνεται αυτός ο ντόρος. Δεν δείχνουν κανέναν σεβασμό στον κάθε υποψήφιο που κουράστηκε να κάνει κάτι στη ζωή του.
Αν εσύ ήσουν στη θέση του διευθυντή αυτής της εταιρείας και μπορούσες να βρεις με τα ίδια χρήματα κάποιον με τα μέγιστα προσοντα, θα προτιμούσες να πάρεις κάποιον με λιγότερα προσοντα για να τον ευχαριστήσεις που μπήκε στον κόπο; Να είμαστε ειλικρινείς. Σεβασμό δε θα δείξει με το να σε προσλάβει απορρίπτοντας κάποιον καλύτερο σου, βασικά δεν έχει καν την υποχρέωση να σου δείξει σεβασμό, τι του είσαι; Σεβασμό μόνο εσύ μπορείς να δείξεις στον εαυτό σου, μην περιμένεις από ξένους. Όλοι στο ίδιο καζάνι βράζουμε, δεν εχει ο δικός σου κόπος περισσότερη αξια από τον κόπο καποιου αλλου. Φιλικά πάντα.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,848 μηνύματα.
Tι σημαίνουν λιγότερα προσόντα; Προσόντα με βάση τι; Πώς ορίζεται αυτό;
 

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αλήθεια τώρα; Με τι ορίζονται τα αντικειμενικά προσόντα; Θα γίνω ειρωνικός, γιατί άλλο να λες με απέρριψαν στη συνέντευξη και να αναζητήσεις με τι κριτήρια αποφάσισαν και άλλο να δεις τα requirements για θέση εργασίας ή πρακτική και να δεις αν ματσάρεσαι ή όχι. Δεν αποκλείεται καποιος με πάνω από 2 έτη προϋπηρεσία να κάνει αίτηση και σε entry level, απλά τότε σε απορρίπτουν αυτοδικαίως.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,251 μηνύματα.
Tι σημαίνουν λιγότερα προσόντα; Προσόντα με βάση τι; Πώς ορίζεται αυτό;

Ορίζεται από τον άνθρωπο ο οποίος έχει την ευθύνη να δημιουργήσει αυτή τη θέση σύμφωνα με τις ανάγκες της εταιρείας. Καλώς ή κακώς έτσι είναι τα πράγματα. Και αυτός ο άνθρωπος θα κοιτάξει να πάρει τον περισσότερο καταρτισμένο με τα λιγότερα δυνατά χρήματα. Προσφορά και ζήτηση, τίποτα λιγότερο τίποτα περισσότερο.
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Εγώ έχω ένα μικρό ερωτηματικό στο αν παίρνουν πάντα τον πιο καταρτισμένο. Είτε στην Ελλάδα είτε στο εξωτερικό.
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Στην Ελλάδα τα μόνα πράγματα που έχεις να κάνεις είναι να βγαίνεις έξω να τρως και να παρταρεις. Στο εξωτερικό βρίσκω πολύ πιο ενδιαφέρον τον τρόπο ζωής τους.
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,709 μηνύματα.
Στην Ελλάδα τα μόνα πράγματα που έχεις να κάνεις είναι να βγαίνεις έξω να τρως και να παρταρεις. Στο εξωτερικό βρίσκω πολύ πιο ενδιαφέρον τον τρόπο ζωής τους.


Επειδή την έχω κάνει αυτήν την ερώτηση σε Γερμανούς που επισκέφτηκαν και επισκέπτονται την Ελλάδα...την κάνω και σε εσένα.

Αν η Ελλάδα είχε επαγγελαμτικές ευκαιρίες, θα ήταν σαν παράδεισος ;


Δεν καταλαβαίνω τι βρίσκεις ενδιαφέρον στις χώρες της κεντρικής Ευρώπης. Το πολύ ποτό τα Σ Κ ;
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,848 μηνύματα.
Ορίζεται από τον άνθρωπο ο οποίος έχει την ευθύνη να δημιουργήσει αυτή τη θέση σύμφωνα με τις ανάγκες της εταιρείας. Καλώς ή κακώς έτσι είναι τα πράγματα. Και αυτός ο άνθρωπος θα κοιτάξει να πάρει τον περισσότερο καταρτισμένο με τα λιγότερα δυνατά χρήματα. Προσφορά και ζήτηση, τίποτα λιγότερο τίποτα περισσότερο.

Επειδή έτυχε να συνομιλήσω και με αυστριακούς καθηγητές, φοιτητές στο Τμήμα μου, έχουν και εκεί τέτοιο πρόβλημα δηλαδή, ο γερμανόφωνος κόσμος δεν είναι 100% ούτε 95% αξιοκρατικός. Σαφώς κοιτάνε την κατάρτιση αλλά περισσότερο είναι και η γνωριμία ή το μέσον όπως λέμε και εμείς. Αυτοί το μέσο το λένε "κύκλο γνωριμιών". Πολλοί αυστριακοί προσπαθούν να βρουν δουλειά με καλά προσόντα, πρακτικές, προϋπηρεσίες και πάλι τρώνε πόρτα. Οι εταιρίες από την άλλη λειτουργούν με έναν δικό τους τρόπο και εννοιολογία της κατάρτισης, τι ψάχνουν σε έναν μορφωμένο άνθρωπο. Σαφώς και μια γνωριμία θα βάλει το βιογραφικό σε μια καλύτερη θέση. Δεν ζούμε σε αγγελικό κόσμο. Επίσης δεν σημαίνει πάντα ότι και αυτοί που εργάζονται στις εταιρίες έχουν καλή κατάρτιση ή καλές σπουδές. Παίζει ρόλο και η προσωπικότητα. Καλώς ή κακώς, ένα e-mail και μια απρόσωπη αποστολή βιογραφικού πολλές φορές δεν λέει ουσιαστικά πράγματα για κάποιον. Μην είσαι λοιπόν τόσο κάθετη ότι στο εξωτερικό είναι όλα άψογα ή ότι έχουν άψογη κρίση επιλογής υποψηφίων όταν και οι ντόπιοι έχουν παράπονα. Η αξιοκρατία και η ηθική στην εργασία είναι ένα θέμα ρητορικό.

Όταν κάποιος έχει καλές σπουδές τότε έχει επίγνωση του εαυτού του, των δυνάμεών του και των ικανοτήτων του και δεν περιμένει τον κάθε HR Manager να του πουλήσει φύκια. Σαφώς και υπάρχει ο σεβασμός αλλά όχι να κατεβάζουμε και τα παντελόνια για 1.500 ευρώ το μήνα netto και 35 ώρες εργασία τη βδομάδα. Αυτό δεν έχει να κάνει με το έτσι δουλεύει η αγορά γιατί ο κάθε πτυχιούχος επιστήμονας παρουσιάζει διαφορετικά στοιχεία σπουδών, επιστημονικής εγκυρότητας και προσωπικότητας. Άλλο προφίλ έχει ένας που έχει ασχοληθεί με Αριθμητική Μοντελοποίηση (Numerical Modelling) και άλλος με Ψυχολογία για Εφήβους. Δεν λέω ότι το ένα είναι πιο χρήσιμο ή εύκολο από το άλλο αντικείμενο απλά ως προς το πόσο πολυδιάστατος επιστήμονας είναι ο ένας από τον άλλο. Βέβαια στην μέση αγορά εργασίας όταν οι δουλειές είναι στελεχωμένες με μη κατάλληλα αντικείμενα σαφώς και υπάρχει αυτή η κακή ερμηνεία.

Στην Ελλάδα τα μόνα πράγματα που έχεις να κάνεις είναι να βγαίνεις έξω να τρως και να παρταρεις. Στο εξωτερικό βρίσκω πολύ πιο ενδιαφέρον τον τρόπο ζωής τους.


Η ποιότητα ζωής για τους περισσότερους Έλληνες ορίζεται μόνο ο μισθός. Δυστυχώς δεν είναι μόνο αυτό ως κριτήριο επιλογής ζωής. Προσωπικά αν θα έβρισκα δουλειά στο εξωτερικό πριν κατεβάσω το σώβρακο, θα ήθελα να ξέρω τι προσφέρουν ως τρόπο ζωής εκεί μετά τη δουλειά. Ύπνος σαν τις κότες, δεν με ενδιαφέρει. Ούτε να κάνω αθλήματα για να το παίζω αθλητικός εναλλακτικός τύπος, να ανεβάζω φωτογραφίες στο instagram ή να ψάχνω φίλους σε σελίδες γνωριμίες όπως κάνει μεγάλο ποσοστό ανθρώπων εκεί (βλ. Ελβετία, Αυστρία). Με ενδιαφέρουν οι πιο ουσιαστικές σχέσεις μεταξύ ανθρώπων. Να κοιτάζομαι στα μάτια και όχι να λαμβάνω ειδοποιήσεις ότι το μήνυμα "διαβάστηκε".
 
Τελευταία επεξεργασία:

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,709 μηνύματα.
Επειδή έτυχε να συνομιλήσω και με αυστριακούς καθηγητές, φοιτητές στο Τμήμα μου, έχουν και εκεί τέτοιο πρόβλημα δηλαδή, ο γερμανόφωνος κόσμος δεν είναι 100% ούτε 95% αξιοκρατικός. Σαφώς κοιτάνε την κατάρτιση αλλά περισσότερο είναι και η γνωριμία ή το μέσον όπως λέμε και εμείς. Αυτοί το μέσο το λένε "κύκλο γνωριμιών". Πολλοί αυστριακοί προσπαθούν να βρουν δουλειά με καλά προσόντα, πρακτικές, προϋπηρεσίες και πάλι τρώνε πόρτα. Οι εταιρίες από την άλλη λειτουργούν με έναν δικό τους τρόπο και εννοιολογία της κατάρτισης, τι ψάχνουν σε έναν μορφωμένο άνθρωπο. Σαφώς και μια γνωριμία θα βάλει το βιογραφικό σε μια καλύτερη θέση. Δεν ζούμε σε αγγελικό κόσμο. Επίσης δεν σημαίνει πάντα ότι και αυτοί που εργάζονται στις εταιρίες έχουν καλή κατάρτιση ή καλές σπουδές. Παίζει ρόλο και η προσωπικότητα. Καλώς ή κακώς, ένα e-mail και μια απρόσωπη αποστολή βιογραφικού πολλές φορές δεν λέει ουσιαστικά πράγματα για κάποιον. Μην είσαι λοιπόν τόσο κάθετη ότι στο εξωτερικό είναι όλα άψογα ή ότι έχουν άψογη κρίση επιλογής υποψηφίων όταν και οι ντόπιοι έχουν παράπονα. Η αξιοκρατία και η ηθική στην εργασία είναι ένα θέμα ρητορικό.

Όταν κάποιος έχει καλές σπουδές τότε έχει επίγνωση του εαυτού του, των δυνάμεών του και των ικανοτήτων του και δεν περιμένει τον κάθε HR Manager να του πουλήσει φύκια. Σαφώς και υπάρχει ο σεβασμός αλλά όχι να κατεβάζουμε και τα παντελόνια για 1.500 ευρώ το μήνα netto και 35 ώρες εργασία τη βδομάδα. Αυτό δεν έχει να κάνει με το έτσι δουλεύει η αγορά γιατί ο κάθε πτυχιούχος επιστήμονας παρουσιάζει διαφορετικά στοιχεία σπουδών, επιστημονικής εγκυρότητας και προσωπικότητας. Άλλο προφίλ έχει ένας που έχει ασχοληθεί με Αριθμητική Μοντελοποίηση (Numerical Modelling) και άλλος με Ψυχολογία για Εφήβους. Δεν λέω ότι το ένα είναι πιο χρήσιμο ή εύκολο από το άλλο αντικείμενο απλά ως προς το πόσο πολυδιάστατος επιστήμονας είναι ο ένας από τον άλλο. Βέβαια στην μέση αγορά εργασίας όταν οι δουλειές είναι στελεχωμένες με μη κατάλληλα αντικείμενα σαφώς και υπάρχει αυτή η κακή ερμηνεία.




Η ποιότητα ζωής για τους περισσότερους Έλληνες ορίζεται μόνο ο μισθός. Δυστυχώς δεν είναι μόνο αυτό ως κριτήριο επιλογής ζωής. Προσωπικά αν θα έβρισκα δουλειά στο εξωτερικό πριν κατεβάσω το σώβρακο, θα ήθελα να ξέρω τι προσφέρουν ως τρόπο ζωής εκεί μετά τη δουλειά. Ύπνος σαν τις κότες, δεν με ενδιαφέρει. Ούτε να κάνω αθλήματα για να το παίζω αθλητικός εναλλακτικός τύπος, να ανεβάζω φωτογραφίες στο instagram ή να ψάχνω φίλους σε σελίδες γνωριμίες όπως κάνει μεγάλο ποσοστό ανθρώπων εκεί (βλ. Ελβετία, Αυστρία). Με ενδιαφέρουν οι πιο ουσιαστικές σχέσεις μεταξύ ανθρώπων. Να κοιτάζομαι στα μάτια και όχι να λαμβάνω ειδοποιήσεις ότι το μήνυμα "διαβάστηκε".


Είναι γεγονός ότι και στην Γερμανία παίζει ρόλο το <<μέσο>> ή αλλιώς κύκλος γνωριμιών. Όπως πολύ σωστά τα γράφεις δεν υπάρχει 100% αξιοκρατία (αλλά σίγουρα περισσότερη από την Ελλάδα). Την αγορά εργασίας την χάλασαν όχι μόνο οι HR και οι κάθε διευθυντές ...αλλά και οι εργαζόμενοι. Βρήκαν και τα έκαναν , δεν το επέβαλαν . Εφόσον βρήκαν κάποιο που δουλεύει για ψίχουλα ... το εφάρμοσαν. Στην Ελλάδα πχ. οι μηχανικοί καταρρακώθηκαν έτσι...όταν κάποιοι ακατανόμαστοι πήγαιναν και δούλευαν για 700 ευρώ .


Ποια ποιότητα ζωής μιλάμε ; Αυτήν που κάθε Παρασκευή βγαίνουν από τα σουπερ μαρκετ με μπύρες ; Αυτήν που κάθε Κυριακή το κέντρο , οι σταθμοί u bahn βρωμάνε ; Αυτήν που από Σάββατο βράδυ μέχρι Κυριακή πρωί βλέπεις <<πτώματα>> σε κεντρικά σημεία της κάθε πόλης ; Αυτήν που μεσοβδόμαδα...ψάχνεις να βρεις ψυχή....αυτήν που πας στο σουπερ μάρκετ και δεν γνωρίζεις ποιο είναι το λιγότερο χειρότερο ; Πολύ σωστά αναφέρεις τις σελίδες γνωριμίες (...και όχι μόνο...διότι αναζητάνε το εύκολο) και να προσθέσω το whatsapp. Όταν ήρθα με κοιτούσαν λες και ήμουν εξωγήινος που τους είπα ότι δεν χρησιμοποιώ στην Ελλάδα whatsapp ή οι φίλοι μου και οι γνωστοί μου. Και με ρώτησαν πώς επικοινωνείτε ; Με τηλέφωνο απάντησα
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,848 μηνύματα.
Είναι γεγονός ότι και στην Γερμανία παίζει ρόλο το <<μέσο>> ή αλλιώς κύκλος γνωριμιών. Όπως πολύ σωστά τα γράφεις δεν υπάρχει 100% αξιοκρατία (αλλά σίγουρα περισσότερη από την Ελλάδα). Την αγορά εργασίας την χάλασαν όχι μόνο οι HR και οι κάθε διευθυντές ...αλλά και οι εργαζόμενοι. Βρήκαν και τα έκαναν , δεν το επέβαλαν . Εφόσον βρήκαν κάποιο που δουλεύει για ψίχουλα ... το εφάρμοσαν. Στην Ελλάδα πχ. οι μηχανικοί καταρρακώθηκαν έτσι...όταν κάποιοι ακατανόμαστοι πήγαιναν και δούλευαν για 700 ευρώ .


Ποια ποιότητα ζωής μιλάμε ; Αυτήν που κάθε Παρασκευή βγαίνουν από τα σουπερ μαρκετ με μπύρες ; Αυτήν που κάθε Κυριακή το κέντρο , οι σταθμοί u bahn βρωμάνε ; Αυτήν που από Σάββατο βράδυ μέχρι Κυριακή πρωί βλέπεις <<πτώματα>> σε κεντρικά σημεία της κάθε πόλης ; Αυτήν που μεσοβδόμαδα...ψάχνεις να βρεις ψυχή....αυτήν που πας στο σουπερ μάρκετ και δεν γνωρίζεις ποιο είναι το λιγότερο χειρότερο ; Πολύ σωστά αναφέρεις τις σελίδες γνωριμίες (...και όχι μόνο...διότι αναζητάνε το εύκολο) και να προσθέσω το whatsapp. Όταν ήρθα με κοιτούσαν λες και ήμουν εξωγήινος που τους είπα ότι δεν χρησιμοποιώ στην Ελλάδα whatsapp ή οι φίλοι μου και οι γνωστοί μου. Και με ρώτησαν πώς επικοινωνείτε ; Με τηλέφωνο απάντησα

Αυτό με το whatsapp ή ότι δεν απαντάμε μετά τις 21.00 το βράδυ στα e-mails, ή ότι μου απαντούσαν μετά από 2 βδομάδες σε άκυρες φάσεις μέσω e-mail, ήταν μερικές από τις εμπειρίες της φοιτητικής ζωής. Έχω να διηγηθώ πολλές τέτοιες ιστορίες ή ακόμη και με άτομα που έθεταν όριο δημιουργίας φιλίας αλλά όχι για το σαββατοκύριακο. Η φιλία θα ήταν μόνο με ώρες και μέσα στη βδομάδα. Οι Αυστριακές κοπέλες είναι αρκετά μόνες από την άποψη ότι ψάχνουν ανθρώπους αλλά μόνο κοπέλες ή αγόρια για αυστηρή φιλία ή ψάχνουν ακόμη και κατοικίδιο για φιλία.

Πάντα είχα απορία για ποιο λόγο οι γερμανόφωνοι λαοί μεγαλώνουν τόσο ψυχολογικά ανισόρροπα; Πασχίζουν να βιώσουν πράγματα, να φτιάξουν τη ζωή τους αλλά με τρόπο αρκετά ξεκάρφωτο. Θέλουν να "φωνάξουν" το λάθος τους αλλά και αυτό βγαίνει τελείως απωθητικά. Νομίζω ότι έχουν ένα θεματάκι με τη σωστή διαχείριση του χρόνου, της ζωής. Ζουν για τη δουλειά. Όταν δεν υπάρχει επαγγελματική σχέση, δεν μπορούν να αυτοδιαχειριστούν ως όντα, όπως πολύ καλά λέει ο Lancelot. H πλειονότητα πίνει ενεργειακά ποτά, χάπια και διάφορα τονωτικά για να απολαύσουν την κατάθλιψή τους ως μια ευτυχισμένη κοινωνία "πετυχημένων", τέλειων σε προσόντα και καθωσπρεπισμούς. Σαφώς και υπάρχουν οι φυσιολογικοί, που απλά τους αηδιάζουν. Οι φυσιολογικοί όπως σε κάθε σύγχρονη κοινωνία είναι ελάχιστοι όμως.

Ο αυτοματοποιημένος τρόπος ζωής στην κεντρική Ευρώπη έχει κάνει τον κόσμο να λειτουργεί συγκρατημένα, με καχυποψία ως πρώτη σκέψη και φυσικά, όχι με αγνές προθέσεις. Στην αγορά όλα πουλιούνται και όλα αγοράζονται με έμφαση στη σαβούρα με γλυκαντικές ύλες κόστους 4.70 ευρώ τουλάχιστον. Η ταρίφα στα ταξί της Αυστρίας είναι 15 ευρώ + κόστος διαδρομής. Ο κόσμος παίζει να χαλάει την ημέρα 50ευρω για πλάκα σε διάφορα μικροέξοδα, πρόστιμα κλπ έτσι ώστε να μην βγαίνει ο μήνας καθαρά και γι' αυτό ψωνίζουν κάλτσες από τα Lidl ας είναι στελέχη σε τράπεζες.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top