akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Νηπιαγωγών: Τα τελευταία χρόνια εξαιτίας των προγραμμάτων του ΕΣΠΑ, όπου οι γονείς στέλνανε σε ιδιωτικά νηπιαγωγία τα παιδιά τους τζάμπα, ανοίχτηκαν πάρα πολλά νηπιαγωγία. Τα επόμενα χρόνια τα κονδύλια αυτά θα μειωθούν και τα νηπιαγωγία θα περάσουν κρίση με αποτέλσμα χιλιάδες νηπιαγωγοί να είναι αναγκασμένοι να αλλάξουν επάγγελμα.

Παιδαγωγικό: Επάγγελμα πλήρως εξαρτώμενο από το δημόσιο. Καλύτερες προοπτικές από το νηπιαγωγών. Ο απόφοιτος πρέπει να ξεχάσει την μόνιμη θέση στο δημόσιο και ότι πρέπει να είναι αναγκασμένος να τρέχει από σχολείο σε σχολείο με χαμηλό μισθό μακριά από την βάση του για να μαζέψει και καλά μόρια. Το δημόσιο αφού βολεύεται με τους ωρομίσθιους δεν έχει κανένα λόγο να πάρει μόνιμους που στοιχίζουν.

Ιστορικό: Η χειρότερη επιλογή από τις παραπάνω. Η Ελλάδα έχει γεμίσει με φιλόλογους. Τα ιδιαίτερα δεν είναι προοπτική καθώς οι μαθητές όσο περνάει ο καιρός μειώνουν τα φροντιστήρια ακόμα και στη Γ Λυκείου. Η απελευθέρωση της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης θα ειναι και η ταφόπλακα των καθηγητικών επαγγελμάτων. Ακόμα και σήμερα οι μαθητές προτιμούν να επενδύσουν τα λεφτά τους σε ξένες γλώσσες και να φύγουν εξωτερικό από το να τα επενδύσουν για φροντιστήρια με τις πενελλήνιες.



Ξυπνήστε και κάντε σωστές επιλογές. Η δική μου γενιά επιβιώνει με τις συντάξεις των παππούδων και των γονιών. Η δική σας δεν θα έχει αυτή τη δυνατότητα. Διαλέγετε σχολές με προοτικές απασχόλησης και όχι το τι σας αρέσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

shadow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η shadow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Επιστημών της Εκπαίδευσης & της Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία Πατρών. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Δηλαδη εγω που ειμαι απο την παλια θεωρητικη κατευθυνση και δεν τα παω καθολου καλα με τα μαθηματικα τις φυσικες και τις χημειες τι αλλο εχεις να προτεινεις;
Δεν ειμαι 18 εχω βγει στην αγορα εργασιας και γι αυτο ξαναγυρναω στις πανελληνιες μηπως καταφερω να βρω μια καλυτερη δουλεια (και δεν εννοω το δημοσιο) αλλα απο την αλλη δεν μπορω να κανω κατι που δεν μου αρεσει η δεν εχω βασεις πανω σε αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δηλαδη εγω που ειμαι απο την παλια θεωρητικη κατευθυνση και δεν τα παω καθολου καλα με τα μαθηματικα τις φυσικες και τις χημειες τι αλλο εχεις να προτεινεις;
Δεν ειμαι 18 εχω βγει στην αγορα εργασιας και γι αυτο ξαναγυρναω στις πανελληνιες μηπως καταφερω να βρω μια καλυτερη δουλεια (και δεν εννοω το δημοσιο) αλλα απο την αλλη δεν μπορω να κανω κατι που δεν μου αρεσει η δεν εχω βασεις πανω σε αυτο.

Δεν τα πας καλά με μαθηματικά, φυσικές και χημείες απλά γιατί δεν τα διάβασες ποτέ σωστά. Δεν γεννήθηκε κάποιος ξέροντας μαθηματικά όλοι ρίξαμε κόπο και χρόνο στο διάβασμα. Το να ξαναγυρίσεις σε πανελλαδικές για να κάνεις κάτι καλύτερο και να πας θεωρητική είναι απλά σπατάλη χρόνου και κοροϊδεύεις τον εαυτό σου. Αν θες επαγγελματική αποκατάσταση πήγαινε ή πληροφορική ή λογιστική. Δεν θα είναι εύκολο βέβαια και θα πρέπει να φτύσεις αίμα, αλλά αυτό είναι και το νόημα του να ξαναδώσεις, να προσπαθήσεις και να φτύσεις άιμα για κάτι καλύτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Στα ιδιαίτερα μην περιμένετε να βγάλετε λεφτά. 5 ευρώ τις δύο ώρες δίνουν. Ο δάσκαλος, όμως, πιο εύκολα θα διοριστεί σε ιδιωτικό σχολείο. 9 τμήματα πτδε υπάρχουν σε όλη την Ελλάδα, ενώ φιλολογων 20

Τι εννοείς να διοριστεί σε ιδιωτικό σχολείο; Μάλλον θες να πεις να προσληφθεί.
Εγώ πάντως δεν ξέρω κανέναν που να παίρνει 5 ευρώ για δυο ώρες. Οι περισσότεροι καθηγητές με μια άλφα εμπειρία παίρνουν 12€/ώρα αλλά ακόμα και άπειροι φιλολογοι χωρίς όνομα παίρνουν 5€/ώρα σε καμια περίπτωση όμως 2,5€. Τόσα δεν παίρνουν ούτε οι δάσκαλοι που διαβάζουν τα παιδάκια στο σπίτι. Ακόμα και ο βοηθός σερβιτόρος παίρνει 3€. Υπερβάλλεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,251 μηνύματα.
Πολύ δυσοίωνες οι προοπτικές και στα δύο. Εάν θες οπωσδήποτε να διδάξεις και ξέρεις κάποια γλώσσα, καλύτερα πήγαινε Αγγλική ή Γερμανική φιλολογία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Energy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Energy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Είχα διαβάσει στον ίντερνετ για ένα φροντιστήριο που ζητούσε δασκάλους, φιλολόγους, φυσικούς κλπ. και τους έδινε 1 ευρώ την ωρα:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.
Kαλά πάμε. Σε σοβιετικές χώρες υπάρχει και το δελτίο, δηλαδή, ιδιαίτερο για 1 πιάτο φασολάδα. Πάλι καλά να λέμε. Σε κάτι χώρες Σουηδίες η ώρα του ιδιαίτερου πάει 40 ευρώ. :P Αλλά δεν είμαστε Σουηδία. Οπότε ας κοιτάμε χώρες του πρώην ανατολικού (ή ανατολίτικου ή και αφρικάνικου) μπλοκ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Παλιά ο κόσμος πλήρωνε όσο όσο για φροντιστήρια γιατί οι πανελλήνιες ήταν μια επένδυση για το μέλλον αφού Πανεπιστήμιο σήμαινε σίγουρη δουλειά. Στην Ελλάδα της κρίσης οι περισσότεροι γονείς προτιμούν να μάθουν στα παιδιά τους ξένες γλώσσες και να τα στείλουν να σπουδάσουν έξω παρά να τα δώσουν σε φροντιστήρια με σκοπό τις πανελλαδικές.

Συνεπώς γενικά ο κλάδος των καθηγητών περνάει κρίση που θα μεγαλώνει με το καιρό.

Όμως θαρρώ με την ιστορία μπορείς να κάνεις και άλλα πράγματα όπως να ασχοληθείς με αρχαιολογία ή ως ξεναγός.

Προσωπικά θα πήγαινα παιδαγωγικό δημοτικής με μετεκπαίδεσυση στην ειδική αγωγή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Παλιά ο κόσμος πλήρωνε όσο όσο για φροντιστήρια γιατί οι πανελλήνιες ήταν μια επένδυση για το μέλλον αφού Πανεπιστήμιο σήμαινε σίγουρη δουλειά. Στην Ελλάδα της κρίσης οι περισσότεροι γονείς προτιμούν να μάθουν στα παιδιά τους ξένες γλώσσες και να τα στείλουν να σπουδάσουν έξω παρά να τα δώσουν σε φροντιστήρια με σκοπό τις πανελλαδικές.

Συνεπώς γενικά ο κλάδος των καθηγητών περνάει κρίση που θα μεγαλώνει με το καιρό.

Όμως θαρρώ με την ιστορία μπορείς να κάνεις και άλλα πράγματα όπως να ασχοληθείς με αρχαιολογία ή ως ξεναγός.

Προσωπικά θα πήγαινα παιδαγωγικό δημοτικής με μετεκπαίδεσυση στην ειδική αγωγή.

Δε συμφωνώ...απ' όσα παιδιά ξέρω οι μόνοι που δεν πηγαίνουν φροντιστήριο είναι αυτοί που πραγματικά είναι πολύ στενά και δεν έχουν να το πληρώσουν. Αντιθέτως, περισσότεροι αυτοί που δεν πανε/πηγαιναν αγγλικά και για δεύτερη ξένη γλώσσα δεν το συζητάμε καν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shadow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η shadow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Επιστημών της Εκπαίδευσης & της Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία Πατρών. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Παιδια αλλες σχολες ειδικα απο αλλα πεδια δεν με ενδιαφερουν και δεν θα πηγαινα ποτε.
Ξερω πως καμια επιλογη δε θα μου δωσει σιγουρη επαγγελματικη αποκατασταση αλλα θα το παλεψω γιατι θα αγαπω αυτο που κανω.
Οποτε το θεμα ειναι ποια εχει καλυτερες προοπτικες απο αυτες τις τρεις που θελω.

Παρενθεση μιας και ειμαστε εδω να ρωτησω και κατι αλλο γιατι ειμαι ασχετη.Ποσο ευκολο ειναι να κανεις μεταγραφη απο επαρχια στην αθηνα εχοντας σαν μοναδικο κριτηριο το οικονομικο (ετησιο εισοδημα κατω απο 3.000) ??? το οποιο ειναι 1 μοριο απο οτι ειδα.Υπαρχουν πιθανοτητες η μονο οσοι εχουν πολλα μορια τα καταφερνουν;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδια αλλες σχολες ειδικα απο αλλα πεδια δεν με ενδιαφερουν και δεν θα πηγαινα ποτε.
Ξερω πως καμια επιλογη δε θα μου δωσει σιγουρη επαγγελματικη αποκατασταση αλλα θα το παλεψω γιατι θα αγαπω αυτο που κανω.
Οποτε το θεμα ειναι ποια εχει καλυτερες προοπτικες απο αυτες τις τρεις που θελω.

Καμία από αυτές που είπες δεν έχει προοπτικές οπότε πήγαινε εκεί που σου αρέσει περισσότερο.

Παρενθεση μιας και ειμαστε εδω να ρωτησω και κατι αλλο γιατι ειμαι ασχετη.Ποσο ευκολο ειναι να κανεις μεταγραφη απο επαρχια στην αθηνα εχοντας σαν μοναδικο κριτηριο το οικονομικο (ετησιο εισοδημα κατω απο 3.000) ??? το οποιο ειναι 1 μοριο απο οτι ειδα.Υπαρχουν πιθανοτητες η μονο οσοι εχουν πολλα μορια τα καταφερνουν;;

Δύσκολο έως αδύνατο. Πλέον οι περισσότεροι πληρούν το συγκεκριμένο κριτήριο και όλοι θέλουν μεταγραφή σε Αθήνα/Θεσσαλονίκη οπότε θα έχεις πολύ μεγάλο ανταγωνισμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Ψυχολογία την έχεις σκεφτείς καθόλου ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SocratesAgain

Νεοφερμένος

Ο SocratesAgain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά,μου αρέσει το μάρκεντινγκ και γενικα η προωθηση προιόντων.Για αυτο τον λόγο με ενδιαφέρει η σχολή ψηφιακων μεσων και επικοινωνιας.Θα ήθελα να σας ρωτήσω,ποιό ΤΕΙ είναι καλύτερο σχετικά όσον αφορά τις υποδομές,τους καθηγητές κτλ όπως επίσης ποιο ΤΕΙ έχει περισσότερο κόσμο γενικά και είναι ποιο δραστήριο.Αυτό της Καστοριάς ή της Κεφαλονιάς?

Να πω επίσης οτι θα με σύμφερε να επιλέξω αυτο της κεφαλονιάς,μιας και είναι πιο κοντά στην πόλη μου,αλλά να δω και σεις τι θα μου πείτε και θα αποφασήσω!

ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mike4

Νεοφερμένος

Ο Mike4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καλησπέρα!

Θα χαρώ πολύ να μάθω αν κάποιος γνωρίζει ποιες είναι οι διάφορες μεταξύ αποφοίτων (προπονητικής) ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΙΚΟΥ ΚΟΛΛΕΓΙΟΥ ή από ΤΕΦΑΑ. σύμφωνα με τα παρακάτω άλλα και με ότι άλλο έχει κάνεις να προσθέσει.



  1. Επαγγελματικά δικαιώματα- προοπτικές
  2. Γυμναστής σε σχολειά Δημοσιά & Ιδιωτικά
    ( Αυτό που γνωρίζω εγώ είναι ότι τα στα ιδιωτικά σχολειά έχει πρόσβαση ένας απόφοιτος κολλεγιου σε δημόσιο δεν γνωρίζω....)
  3. Ισοτιμίας

Αν και στο παρακάτω λινκ λέει ότι το οι κάτοχοι πτυχίου ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΙΚΟ ΚΟΛΛΕΓΙΟΥ αποκτούν αναγνώριση επαγγελματικής ισοδυναμίας τους με τους αντίστοιχους τίτλους σπουδών των Δημοσίων Ελληνικών ΑΕΙ.

Μεταξύ άλλων αναγνωρίστηκε η επαγγελματική ισοδυναμία στους κλάδους σπουδών Οικονομίας-Διοίκησης, Ειδικής Αγωγής, Λογοθεραπείας και Φυσικοθεραπείας, ενώ αναμένονται σχετικές αποφάσεις και για άλλους κλάδους σπουδών τριτοβάθμιας εκπαίδευσης.

https://www.kathimerini.gr/783067/ar...nagnwrish-apofoitwn-apo-to-ypoyrgeio-paideias

( Όποτε το κομμάτι του προπονητή εκκρεμεί στο θέμα ισοτιμίας )


Ευχαριστώ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Mike4

Νεοφερμένος

Ο Mike4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Το γνωρίζω άπλα ήθελα να ανοίξω δικο μου θεμα συζήτησης με αυτό το θέμα για επιπλέον πληροφορίες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Επειδή παρακολουθώ σχεδόν καθημερινά το φόρουμ, θα ήθελα να σου πω ότι πολύ δύσκολα θα βρεις εδώ κάποιον να σε πληροφορήσει γι΄αυτά που θες. Εδώ κατά 99,999% ασχολούμαστε με τη δημόσια εκπαίδευση. Θα πρέπει ν΄ απευθυνθείς στους αρμόδιους του κολεγίου που σε ενδιαφέρει. Επίσης θα πρέπει να διασταυρώσεις τις πληροφορίες που θα πάρεις για να είσαι σίγουρος ότι ισχύουν επειδή πολλές φορές στην πρόσπάθειά τους να προσελκύσουν κόσμο μπορεί να σου τάξουν δελεαστικά, ανέφικτα πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mike4

Νεοφερμένος

Ο Mike4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Έγινε ευχαριστώ πολύ !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τίποτα! Νάσαι καλά και προσοχή στις επιλογές σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

poetryfreak1

Νεοφερμένος

Η poetryfreak1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
υπάρχουν σχολές θεωρητικής κατεύθυνσης με μέλλον;:(:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top