methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Για την αρχιτεκτονική μπορώ να σε βοηθήσω. Γενικα σε κανένα σχολείο δεν κανουν μαθήματα σχεδίου και θα πρεπει να κανεις φροντιστήριο στο σχέδιο ετσι και αλλιως. Θα κανεις 3 ωρες ελεύθερο και 3 ωρες γραμμικό καθε εβδομάδα, ή 6 ωρες ελεύθερο τη μια εβδομάδα και 6 γραμμικό την επόμενη γιατι και η εξέταση στις πανελλήνιες διαρκεί 6 και 6 ωρες για το καθε σχέδιο. Αν δεν ειναι αυτη η σχολη ξεκάθαρα ο στόχος σου, όλες αυτες οι ωρες θα σε κουράζουν και θα σου φαίνονται χάσιμο χρόνου. Στη συνεχεια, η σχολη μπορει να σου φανεί αρκετα θεωρητική στην αρχή και να ξενερώσεις. Στην αρχιτεκτονική δεν μαθαίνουμε μονο να χτίζουμε κτήρια, ιδιότητες υλικών κτλ, αυτα τα μαθαίνουν οι πολιτικοί μηχανικοί. Μαθαίνεις την διαδικασία σκέψης για να σχεδιάσεις ενα κτήριο, τους χώρους, εχουμε ιστορίες, ΠΟΛΥ υπολογιστη (θα γίνεις ενα με το pc σου :P ) και εχουμε ακομα και μαθήματα σχετικα με φωτογραφία, σκηνοθεσία κτλ, κάποια απο αυτα υποχρεωτικά και οχι επιλογής. Ειναι ζόρικη σχολη γιατι εχει μεγάλο φόρτο εργασίας καθε εβδομάδα και οχι μονο στην εξεταστική (κανουμε αμήν να έρθει η εξεταστική για να οριστικοποιηθούν τα σχέδια μας και οι καθηγητές να σταματήσουν να τα αλλάζουν :P ) Ελάχιστοι τελειώνουν στα 5 χρονια ακριβώς. Ακουγα κατι παιδια απο μεγαλύτερο έτος να λένε οτι φέτος μονο δυο ατομα τελείωσαν στα 5 χρονια :P Οσο για την αποκατάσταση, υπαρχουν επιλογές γιατι όπως ειπα,δεν χτίζουμε μονο σπίτια. Για εμένα, για να πας σ'αυτη τη σχολη πρεπει να εισαι και λιγο καλλιτεχνική φύση αλλα κυρίως πρεπει να ειναι στόχος ΔΙΚΟΣ ΣΟΥ και οχι των καθηγητών επειδη "θά'ναι ωραια να γίνεις αρχιτέκτονας". Διαφορετικά δεν θα σ'αρεσει η σχολη και ισως βρεις οτι χάνεις τον χρόνο σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

niek

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η niek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Το ''ότι θα ήταν ωραίο ένα κορίτσι να σπουδάσει αρχιτέκτονας" μάλλον είναι κάπως στερεότυπο. Το ότι είναι ωραίο και δημιουργικό σαν επάγγελμα είναι ένα πιο σοβαρό επιχείρημα. Η επαγγελματική αποκατάσταση είναι ένα ζήτημα σε ο,τι κι αν επιλέξεις, απλά οι αρχιτέκτονες έχουν ένα ευρύ φάσμα εξειδικεύσεων να επιλέξουν (ψηφιακά, καθαρά οικοδομική, αρχαιολογία, βιοκλιματική, συνθετικά θέματα, θεωριών, ιστορίας κ.α.) οπότε είναι και πιο "ευέλικτο" σαν επάγγελμα. Όσων αφορά τα χρόνια της σχολής, μάλλον αυτό είναι ζήτημα του καθενός και τα 7 χρόνια δεν είναι ενδεικτικό. Ότι χρειάζεσαι ίσως ένα χρόνο παραπάνω να τελειώσεις λόγω διπλωματικής που είναι πολύ σύνθετη είναι όντως γεγονός, αλλά πιστεύω με λίγο παραπάνω ενασχόληση και πρόγραμμα μπορείς να τελειώσεις και στην ώρα σου. Μαθηματικά όμως δεν έχει και πολλά. Οπότε αν σου αρέσουν πολύ μπορείς ίσως να επιλέξεις κάποια άλλη σχολή. Τέλος η σχολή χρειάζεται πολλή υπομονή και να σου αρέσει πραγματικά γιατί μετά δεν έχεις τη δύναμη και το κουράγιο να τελειώσεις εύκολα. Αν δε σου αρέσει το σχέδιο, μάλλον δεν είναι για σένα. Αν παρόλα αυτά θελήσεις να το ακολουθήσεις το σχέδιο στο σχολείο δεν επαρκεί ούτε στο ελάχιστο καιδεν είναι υποχρεωτικό αν έχει το σχολείο σου για να το δώσεις στις Πανελλήνιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Agnwsth

Δραστήριο μέλος

Η Agnwsth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 486 μηνύματα.
Για την αρχιτεκτονική μπορώ να σε βοηθήσω. Γενικα σε κανένα σχολείο δεν κανουν μαθήματα σχεδίου και θα πρεπει να κανεις φροντιστήριο στο σχέδιο ετσι και αλλιως. Θα κανεις 3 ωρες ελεύθερο και 3 ωρες γραμμικό καθε εβδομάδα, ή 6 ωρες ελεύθερο τη μια εβδομάδα και 6 γραμμικό την επόμενη γιατι και η εξέταση στις πανελλήνιες διαρκεί 6 και 6 ωρες για το καθε σχέδιο. Αν δεν ειναι αυτη η σχολη ξεκάθαρα ο στόχος σου, όλες αυτες οι ωρες θα σε κουράζουν και θα σου φαίνονται χάσιμο χρόνου. Στη συνεχεια, η σχολη μπορει να σου φανεί αρκετα θεωρητική στην αρχή και να ξενερώσεις. Στην αρχιτεκτονική δεν μαθαίνουμε μονο να χτίζουμε κτήρια, ιδιότητες υλικών κτλ, αυτα τα μαθαίνουν οι πολιτικοί μηχανικοί. Μαθαίνεις την διαδικασία σκέψης για να σχεδιάσεις ενα κτήριο, τους χώρους, εχουμε ιστορίες, ΠΟΛΥ υπολογιστη (θα γίνεις ενα με το pc σου :P ) και εχουμε ακομα και μαθήματα σχετικα με φωτογραφία, σκηνοθεσία κτλ, κάποια απο αυτα υποχρεωτικά και οχι επιλογής. Ειναι ζόρικη σχολη γιατι εχει μεγάλο φόρτο εργασίας καθε εβδομάδα και οχι μονο στην εξεταστική (κανουμε αμήν να έρθει η εξεταστική για να οριστικοποιηθούν τα σχέδια μας και οι καθηγητές να σταματήσουν να τα αλλάζουν :P ) Ελάχιστοι τελειώνουν στα 5 χρονια ακριβώς. Ακουγα κατι παιδια απο μεγαλύτερο έτος να λένε οτι φέτος μονο δυο ατομα τελείωσαν στα 5 χρονια :P Οσο για την αποκατάσταση, υπαρχουν επιλογές γιατι όπως ειπα,δεν χτίζουμε μονο σπίτια. Για εμένα, για να πας σ'αυτη τη σχολη πρεπει να εισαι και λιγο καλλιτεχνική φύση αλλα κυρίως πρεπει να ειναι στόχος ΔΙΚΟΣ ΣΟΥ και οχι των καθηγητών επειδη "θά'ναι ωραια να γίνεις αρχιτέκτονας". Διαφορετικά δεν θα σ'αρεσει η σχολη και ισως βρεις οτι χάνεις τον χρόνο σου.


Σε ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη απάντηση! Ξέρεις, δεν είναι ξεκάθαρα ακόμα στο μυαλό μου για να αποφασίσω, αλλά το σχόλιό σου μου φάνηκε πολύ χρήσιμο.

Το ''ότι θα ήταν ωραίο ένα κορίτσι να σπουδάσει αρχιτέκτονας" μάλλον είναι κάπως στερεότυπο. Το ότι είναι ωραίο και δημιουργικό σαν επάγγελμα είναι ένα πιο σοβαρό επιχείρημα. Η επαγγελματική αποκατάσταση είναι ένα ζήτημα σε ο,τι κι αν επιλέξεις, απλά οι αρχιτέκτονες έχουν ένα ευρύ φάσμα εξειδικεύσεων να επιλέξουν (ψηφιακά, καθαρά οικοδομική, αρχαιολογία, βιοκλιματική, συνθετικά θέματα, θεωριών, ιστορίας κ.α.) οπότε είναι και πιο "ευέλικτο" σαν επάγγελμα. Όσων αφορά τα χρόνια της σχολής, μάλλον αυτό είναι ζήτημα του καθενός και τα 7 χρόνια δεν είναι ενδεικτικό. Ότι χρειάζεσαι ίσως ένα χρόνο παραπάνω να τελειώσεις λόγω διπλωματικής που είναι πολύ σύνθετη είναι όντως γεγονός, αλλά πιστεύω με λίγο παραπάνω ενασχόληση και πρόγραμμα μπορείς να τελειώσεις και στην ώρα σου. Μαθηματικά όμως δεν έχει και πολλά. Οπότε αν σου αρέσουν πολύ μπορείς ίσως να επιλέξεις κάποια άλλη σχολή. Τέλος η σχολή χρειάζεται πολλή υπομονή και να σου αρέσει πραγματικά γιατί μετά δεν έχεις τη δύναμη και το κουράγιο να τελειώσεις εύκολα. Αν δε σου αρέσει το σχέδιο, μάλλον δεν είναι για σένα. Αν παρόλα αυτά θελήσεις να το ακολουθήσεις το σχέδιο στο σχολείο δεν επαρκεί ούτε στο ελάχιστο καιδεν είναι υποχρεωτικό αν έχει το σχολείο σου για να το δώσεις στις Πανελλήνιες.

Σε ευχαριστώ... Έχεις δίκιο, δεν ήξερα ότι ισχύει αυτό με τα μαθήματα και τις πανελλήνιες. Επίσης, μάλλον δεν θα ακολουθήσω αυτή τη σχολή από ότι φαίνεται. Οι καθηγητές μου , μου λένε πως τα μαθηματικά είναι πολύ καλό πρώτο πτυχίο. Βέβαια, δεν ξέρω αν θα καταφέρω να κάνω και μεταπτυχιακό , ή να καταφέρω να μάθω μια τρίτη γλώσσα πέρα των αγγλικών , και να πάω στο εξωτερικό. (Μεγάλα όνειρα:P) Θα ήθελα και μια γνώμη από κάποιον που να έχει ασχοληθεί με τα μαθηματικά.. Σε ευχαριστώ !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Παιδια, στοχος μου μεχρι τωρα ηταν το 3οΕ.Π (οδοντιατρική), αλλα εχω ενα ερωτημα στο 2ο&3ο Ε.Π , ποιες αλλες σχολες ειναι καλες-απο προοπτική ???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annam098

Νεοφερμένος

Η annam098 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' ΕΠΑΛ. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Απο 2ο πεδιο εχω να προτεινω μαθηματικα (βεβαια αν σου αρεσει το γνωστικο αντικειμενο). Μπορεις να κανεις μεταπτυχιακο στα οικονομικα και τη πληροφορικη και ειναι καλος συνδιασμος οποιοδηποτε και να διαλεξεις. Απο 3ο πεδιο τει λογοθεραπειας και ιατρικα εργαστηρια. Η οδοντιατρικη κατα τη γνωμη μου ειναι καλη επιλογη και δεν εχει υπερκορεστει μεχρι τωρα. Αντιθετως, δεν θα προτεινα την ιατρικη γιατι πλεον ολοι εχουν στραφει προς αυτην για σιγουρη επαγγελματικη αποκατασταση. Καλη επιτυχια σε οποια σχολη διαλεξεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Απο 2ο πεδιο εχω να προτεινω μαθηματικα (βεβαια αν σου αρεσει το γνωστικο αντικειμενο). Μπορεις να κανεις μεταπτυχιακο στα οικονομικα και τη πληροφορικη και ειναι καλος συνδιασμος οποιοδηποτε και να διαλεξεις. Απο 3ο πεδιο τει λογοθεραπειας και ιατρικα εργαστηρια. Η οδοντιατρικη κατα τη γνωμη μου ειναι καλη επιλογη και δεν εχει υπερκορεστει μεχρι τωρα. Αντιθετως, δεν θα προτεινα την ιατρικη γιατι πλεον ολοι εχουν στραφει προς αυτην για σιγουρη επαγγελματικη αποκατασταση. Καλη επιτυχια σε οποια σχολη διαλεξεις :)

Μοιπως ξέρεις με τι ασχολειτε κάποιος όταν τελείωση μαθηματικό (εκτός καθηγητης )??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annam098

Νεοφερμένος

Η annam098 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' ΕΠΑΛ. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Εκτός από καθηγητής σε σχολείο, ιδιαίτερα και φροντιστήρια μπορείς να ασχοληθείς με τη στατιστική (νομίζω και αυτή είναι επιλογή για μεταπτυχιακο). Αν επιλέξεις να κάνεις μεταπτυχιακο σε πληροφορική, τότε μπορείς να κάνεις επαγγελματικα ότι και ένας απόφοιτος πληροφορικής αει/τει. Το ίδιο ισχύει και με τη στατιστική και τα οικονομικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Μοιπως ξέρεις με τι ασχολειτε κάποιος όταν τελείωση μαθηματικό (εκτός καθηγητης )??
Ένας μαθηματικός, με το κατάλληλο μεταπτυχιακό, μπορεί να στραφεί προς τα οικονομικά, την πληροφορική και τη στατιστική. Στο εξωτερικό μπορούν να κάνουν και πολλά άλλα πράγματα, ωστόσο εδώ στην Ελλάδα όσοι δεν ασχολούνται με την εκπαίδευση (μία μειονότητα δηλαδή), εργάζονται σε τράπεζες κυρίως σε διάφορα πόστα. Αν δεν έχεις σκοπό να φύγεις εξωτερικό και δεν σε ενδιαφέρει η εκπαίδευση, καλύτερα να μην το προτιμήσεις. Ισχύει ότι μπορούν να κάνουν πράγματα στους παραπάνω τομείς, ωστόσο υπάρχουν χιλιάδες άλλα άτομα που έχουν προπτυχιακό στους παραπάνω τομείς.

Υ.Γ. Αν δε σε ενδιαφέρει να μάθεις μαθηματικά, μην κάνεις τον κόπο να το έχεις απλά ως εναλλακτική επειδή στο πρότεινε η κοπέλα από πάνω. Θέλει σκληρή δουλειά και αφοσίωση αλλά και διάθεση, η οποία δεν υπάρχει προφανώς αν δε σου αρέσει το αντικείμενο.

Εκτός από καθηγητής σε σχολείο, ιδιαίτερα και φροντιστήρια μπορείς να ασχοληθείς με τη στατιστική (νομίζω και αυτή είναι επιλογή για μεταπτυχιακο). Αν επιλέξεις να κάνεις μεταπτυχιακο σε πληροφορική, τότε μπορείς να κάνεις επαγγελματικα ότι και ένας απόφοιτος πληροφορικής αει/τει. Το ίδιο ισχύει και με τη στατιστική και τα οικονομικα.
Θεωρητικά ναι, πρακτικά όμως όχι. Ένα μεταπτυχιακό σε καμία περίπτωση δεν αντικαθιστά το προπτυχιακό. Οι γνώσεις ενός πληροφορικού ή ενός οικονομολόγου αντίστοιχα στον τομέα τους θα είναι πάντα περισσότερες. Και εννοείται ότι θα προτιμηθούν στις περισσότερες περιπτώσεις έναντι ενός μαθηματικού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

annam098

Νεοφερμένος

Η annam098 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' ΕΠΑΛ. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Εντάξει, αυτό εννοείται! Αλλά ποτέ δεν ξέρεις που μπορεί να προσληφθει ο καθένας με ένα τέτοιο μεταπτυχιακό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Εντάξει, αυτό εννοείται! Αλλά ποτέ δεν ξέρεις που μπορεί να προσληφθει ο καθένας με ένα τέτοιο μεταπτυχιακό!
Φυσικά, δε διαφωνώ! Ίσα ίσα πιστεύω ότι το μαθηματικό είναι από τα πιο δυνατά προπτυχιακά λόγω των επιλογών που προσφέρει, γι'αυτό και το σκέφτομαι πολύ σοβαρά και για μένα. Το θέμα είναι να σου αρέσει όμως κιόλας, όχι να βρεθείς εκεί τυχαία, διότι θα αργήσεις πολύ να το τελειώσεις (αν το τελειώσεις) και μετά θα είσαι και κακός στην δουλειά σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annam098

Νεοφερμένος

Η annam098 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' ΕΠΑΛ. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καλησπερα!
Θα ηθελα να ρωτησω αν απο ΤΕΙ Διοικησης Επιχειρησεων γινεται να κανω μεταπτυχιακο στον Τουρισμο! Αν ναι, θα εχω ισαξια επαγγελματικα δικαιωματα με τους αποφοιτους ΤΕΙ Τουριστικων Επιχειρησεων? Επισης, ποσα εξαμηνα διαρκει ενα τετοιο μεταπτυχιακο? Εχω διαβασει οτι τα διδακτρα ειναι καπου στα 3.500, αληθευει αυτο?

Επισης, αν δηλωσω ΤΕΙ Τουριστικων Επιχειρησεων, το πτυχιο απ'τη σχολη θα μου δινει δικαιωμα να ασκησω και τη Διοικηση Επιχειρησεων ως επαγγελμα? (Μιας και το τμημα λεγεται Διοικηση Επιχειρησεων - Διοικηση Τουριστικων Επιχειρησεων και Επιχειρησεων Φιλοξενιας)

Ευχαριστω εκ των προτερων! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathisdim

Νεοφερμένος

Ο stathisdim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Αν θες να ασχοληθεις με Πληροφορικη πανε σε μια σχολη Πληροφορικης ειτε ΤΕΙ ειτε ΑΕΙ μην μπλεξεις με μαθηματικο κλπ.
Απο εκει και περα θα σου προτεινα να δεις τι μαθηματα κανουν σε καθε σχολη (τα εχουν αναρτημενα στις ιστοσελιδες τους) και να επιλεξεις κατι που σε ενδιαφερει.
Ολες οι σχολες εχουν την ιδια προοπτικη στην Ελλαδα, καμια. Μονο πληροφορικη κινειται κατι ακομα αλλα εκει θελει και πολυ προσωπικη ενασχοληση για να εχεις ελπιδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shadow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η shadow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Επιστημών της Εκπαίδευσης & της Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία Πατρών. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Απο την αλλη τα παιδαγωγικα σκεφτομαι πως μονο στο νηπιαγωγων ισως ειχα καποιες ελπιδες για επαγγελματικη αποκατασταση και ειναι επισης ενα αντικειμενο που μου αρεσει και μια δουλεια που θα ηθελα να κανω.Δεν ξερω ομως αν με γεμιζει 100%
Θεωρω επισης πως ειναι ''ευκολη'' σχολη και οτι θα καταφερνα να τη βγαλω.
Σιγουρα η ανεργια υπαρχει και στα δυο αυτα αντικειμενα και το δημοσιο το εχω ξεγραμμενο οποτε περα απο αυτο που ειναι καλυτερα;
Ειδικα για την πρωτη σχολη ειμαι πολυ μπερδεμενη για το αν ειναι για μενα η οχι.Θα ηθελα απο καποιον πληροφοριες
Γνωμες;

Σημείωμα συντονιστή: Αυτό το μήνυμα προήλθε από το θέμα «Ιστορικό ή παιδαγωγικά».
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Energy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Energy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Εγώ είμαι στο παιδαγωγικό δημοτικής εκπαίδευσης και μπαίνω στο τέταρτο εξάμηνο. Είναι ενδιαφέρουσα σχολή με μέτριας δυσκολίας μαθήματα (μέχρι τώρα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shadow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η shadow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Επιστημών της Εκπαίδευσης & της Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία Πατρών. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Απο το παιδαγωγικο δημοτικης εκπαιδευσης περα απο δασκαλος στο δημοσιο μπορεις να εργαστεις πανω σε κατι αλλο;
Αν και εγω πιο πολυ για το νηπιαγωγων σκεφτομουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Απο το παιδαγωγικο δημοτικης εκπαιδευσης περα απο δασκαλος στο δημοσιο μπορεις να εργαστεις πανω σε κατι αλλο;
Αν και εγω πιο πολυ για το νηπιαγωγων σκεφτομουν.

Όχι δεν υπάρχει κάτι άλλο που μπορείς να κάνεις με το συγκεκριμένο πτυχίο. Είτε δάσκαλος στο δημόσιο, είτε δάσκαλος σε κάποιο ιδιωτικό σχολείο. Το ιστορικό δεν έχει καλύτερες προοπτικές βέβαια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Όχι δεν υπάρχει κάτι άλλο που μπορείς να κάνεις με το συγκεκριμένο πτυχίο. Είτε δάσκαλος στο δημόσιο, είτε δάσκαλος σε κάποιο ιδιωτικό σχολείο. Το ιστορικό δεν έχει καλύτερες προοπτικές βέβαια...
Αν σκεφτούμε ότι ο διορισμός είναι άπιαστο όνειρο, τότε το ιστορικό είναι καλύτερη επιλογή, επειδή ένας φιλόλογος έχει πάντα και τα ιδιαίτερα/φροντιστήρια...ο δάσκαλος τι έχει; Η ακόμα χειρότερα ο νηπιαγωγός..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν σκεφτούμε ότι ο διορισμός είναι άπιαστο όνειρο, τότε το ιστορικό είναι καλύτερη επιλογή, επειδή ένας φιλόλογος έχει πάντα και τα ιδιαίτερα/φροντιστήρια...ο δάσκαλος τι έχει; Η ακόμα χειρότερα ο νηπιαγωγός..

Ναι λες και δεν υπάρχουν άλλοι 50.000 φιλόλογοι που κάνουν ακριβώς το ίδιο πράγμα, πολλοί από αυτούς διορισμένοι κιόλας. Αλλά εν τέλει έχεις δίκιο. Από το τίποτα καλύτερο το τίποτα με υποψίες ελπίδας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Energy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Energy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Στα ιδιαίτερα μην περιμένετε να βγάλετε λεφτά. 5 ευρώ τις δύο ώρες δίνουν. Ο δάσκαλος, όμως, πιο εύκολα θα διοριστεί σε ιδιωτικό σχολείο. 9 τμήματα πτδε υπάρχουν σε όλη την Ελλάδα, ενώ φιλολογων 20
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shadow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η shadow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Επιστημών της Εκπαίδευσης & της Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία Πατρών. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Στα ιδιαίτερα μην περιμένετε να βγάλετε λεφτά. 5 ευρώ τις δύο ώρες δίνουν. Ο δάσκαλος, όμως, πιο εύκολα θα διοριστεί σε ιδιωτικό σχολείο. 9 τμήματα πτδε υπάρχουν σε όλη την Ελλάδα, ενώ φιλολογων 20


Η αληθεια ειναι πως κι εγω αυτο σκεφτομαι!

Δεν πιστευετε δηλαδη πως το νηπιαγωγων εχει καλυτερες προοπτικες απο το δημοτικης εκπαιδευσης;Εγω εχοντας στο μυαλο μου τους ιδιωτικους παιδικους σταθμους και τα νηπιαγωγεια και τισ περισσοτερες μαμαδες που πλεον δουλευουν και αναγκαστικα πανε σχεδον ολα πια απο μικρα σχολειο σκεφτομαι πως θα εχω περισσοτερες ευκαιριες.:hmm:
Εσυ που εισαι στα παιδαγωγικα τι ξερεις γι αυτο;Ποιοι εχουν καλυτερες προοπτικες;Μιλωντας παντα για Ελλαδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top