aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Βολο θα πηξεις, θα σε πιασει μελαγχολια. Χανια καλυτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Μηχανικων παραγωγης και διοίκησης Χανιά Η μηχανολογων μηχανικων βολος ???
Αν θες να βγεις μηχανολογος βολο αν θες κατι σαν μηχανολογος χανια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannisK13

Νεοφερμένος

Ο giannisK13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Γεια σας!!

Φέτος έδωσα πανελλήνιες (θεωρητική κατεύθυνση με βιολογία) αλλά τα πράγματα δεν μου ήρθαν όπως τα υπολόγιζα... Υποθέτω πως έβγαλα γύρω στα 16.500 μόρια καθώς στην Ιστορία μάλλον πάτωσα, πράγμα που σημαίνει πως την πρώτη μου επιλογή (Ψυχολογία) είναι από δύσκολο έως απίθανο να την πιάσω. Η Ψυχολογία όμως ήταν πάντα το όνειρο μου και ίσως ο μοναδικός λόγος για τον οποίο επέλεξα την θεωρητική κατεύθυνση... Αυτή την στιγμή νιώθω να βρίσκομαι σε αδιέξοδο, καθώς δεν βλέπω ποια άλλη σχολή θα μπορούσε να με ικανοποιήσει.

Γενικότερα δεν τα πάω καλά με τα πιτσιρίκια, οπότε σχολές τύπου παιδαγωγικά τις αποκλείω. Έπειτα φιλολογικές ή παρεμφερείς σχολές από τις οποίες βγαίνεις φιλόλογος δεν με ενδιαφέρουν για τον πολύ απλό λόγο ότι δεν μου αρέσουν ως αντικείμενο σπουδών ή ως επάγγελμα και πέραν αυτού δεν θα ήθελα να περιοριστώ στην αγορά εργασίας μόνο της Ελλάδας αλλά να μου δοθεί η ευκαιρία να μπορώ αν θέλω να βγω στο εξωτερικό. Τέλος σχολές τύπου κοινωνιολογία, πολιτικές επιστήμες κλπ παρόλο που είναι πολύ ενδιαφέρουσες ως προς το αντικείμενο σπουδών, πολύ φοβάμαι ότι εξασφαλίζουν πτυχίο ανεργίας, αφού δεν οδηγούν σε κάποιο συγκεκριμένο επάγγελμα.

Σκεφτόμουν την αγγλική φιλολογία ως δεύτερη επιλογή μιας και τα πάω πολύ καλά με τις ξένες γλώσσες, όμως πολύ φοβάμαι πως ούτε αυτό το τμήμα πιάνω με τα μόρια που μάλλον έβγαλα (ίσως αν γράψω τέλεια στο ειδικό μάθημα των αγγλικών, αλλά και πάλι δεν μπορώ να βασίζομαι σε αυτό!).

Βρίσκομαι σε αδιέξοδο και δεν ξέρω τι να κάνω!! Να ξαναδώσω πανελλήνιες το σκέφτομαι, όμως δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να πληρώνω φροντιστήρια πάλι. Και πέραν αυτού όμως, θεωρώ πως θα έπρεπε να δώσω την ευκαιρία φέτος στον εαυτό μου να ανακαλύψει τις επιλογές του (λένε πως όλα για κάποιο λόγο γίνονται!!) και αν και πάλι δεν ικανοποιηθώ από το τμήμα που θα περάσω τελικά, τότε να το αποφασίσω.

Υπάρχει κάποιο τμήμα είτε στο 1ο είτε στο 3ο πεδίο που να πιάνω με αυτά τα μόρια και που πιστεύετε πως ίσως να αξίζει της προσοχής μου;; Βοηθήστε με να επιλέξω σχολή please!! Βρίσκομαι σε απόγνωση!!! :(
Ο φιλολογος που μου εκανε μαθημα στο φροντηστηριο μου ειπε οτι στην φιλολογια μεσα στις κατευθυνσεις εχει και κατευθυνση ψυχολογιας. Αυτος διαλεξε αυτη την κατευθυνση εκανε στην συνεχεια και ενα μεταπτυχιακο στην ψυχολογια και μου ειπε οτι τωρα μπορει αν θελει να δουλεψει και σαν ψυχολογος η κατι περεμφερες. Απλα αν θυμαμαι καλα μου ειπε οτι δεν μπορει να ανοιξει δικο του γραφειο η κατι τετοιο(δεν ειμαι σιγουρος). Δεν ξερω αν σε βοηθησα αλλα ψαξτο και εσυ προς τα εκει να δεις αν καταληξεις καπου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Μηχανικων παραγωγης και διοίκησης Χανιά Η μηχανολογων μηχανικων βολος ???

Οπου ειναι πιο κοντα στο σπιτι σου. Παντως και Βολο καλα περνανε γιατι εχει τα περισσοτερα τμηματα του Πανεπιστημιου Θεσσαλιας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Επίσης μπορείς να ψάξεις τα εγκεκριμένα προγράμματα ψυχολογίας της χώρας και να δεις ποιων σχολών αποφοίτους δέχονται σαν υποψήφιους μεταπτυχιακούς φοιτητές. Νομίζω αν πετύχεις να μπεις σε μια συναφή σχολή και μετά να ακολουθήσεις ένα μεταπτυχιακό ψυχολογίας θα έχεις πετύχει το σκοπό σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannisK13

Νεοφερμένος

Ο giannisK13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Εγω θα ηθελα να ρωτησω και για το τμημα επιστημης και τεχνολογιας υλικων του πανεπηστημιου κρητης. Γνωριζει κανεις πληροφοριες δηλαδη με τι ασχολειται και το πτυχιο που σου επιτρεπει να εργαστεις και γενικα τι επαγγελματικες προοπτικες εχει σαν σχολη??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Στην ελλαδα δεν εχει. Απλα φτιαχτηκε για να γινει, οπως τα χιλιαδες αει της ελλαδος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rankir146

Νεοφερμένος

Η Ράνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Ο φιλολογος που μου εκανε μαθημα στο φροντηστηριο μου ειπε οτι στην φιλολογια μεσα στις κατευθυνσεις εχει και κατευθυνση ψυχολογιας. Αυτος διαλεξε αυτη την κατευθυνση εκανε στην συνεχεια και ενα μεταπτυχιακο στην ψυχολογια και μου ειπε οτι τωρα μπορει αν θελει να δουλεψει και σαν ψυχολογος η κατι περεμφερες. Απλα αν θυμαμαι καλα μου ειπε οτι δεν μπορει να ανοιξει δικο του γραφειο η κατι τετοιο(δεν ειμαι σιγουρος). Δεν ξερω αν σε βοηθησα αλλα ψαξτο και εσυ προς τα εκει να δεις αν καταληξεις καπου.
Ξέρω τι εννοείς. Ο φιλόλογος σου μαλλον έχει αποφοιτήσει από το τμήμα Φιλοσοφίας Παιδαγωγικής και Ψυχολογίας (ΦΠΨ). Από το συγκεκριμένο τμήμα βγαίνεις φιλόλογος και όχι ψυχολόγος, ακόμα κι αν διαλέξεις κατεύθυνση ψυχολογίας. Βέβαια αν κάνεις μεταπτυχιακό στην ψυχολογία μπορείς να εργαστείς ως σύμβουλος ψυχικής υγείας που είναι κάτι τελειως διαφορετικό από το επάγγελμα του ψυχολόγου. Ενας ψυχολογος μπορεί να εργαστεί σε πολλές διαφορετικές κατευθυνσεις πέρα από την συμβουλευτικη-ψυχοθεραπεία οπότε δεν είναι καθόλου το ιδιο.. Στην Ελλάδα για να αποκτήσεις άδεια ασκήσεως επαγγελματος ψυχολογου νομιζω πρεπει να έχεις πτυχίο ψυχολογίας. Απο κει κι υστερα ακόμα και διδακτορικό να έχεις στην ψυχολογία, το κρατος δε στην παραχωρεί.
Ευχαριστώ πολύ παντως για την ανταπόκριση! :) Θα το ψαξω κι άλλο αλλά νομίζω πως ισχύει αυτό που σου ειπα πιο πάνω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Εγω θα ηθελα να ρωτησω και για το τμημα επιστημης και τεχνολογιας υλικων του πανεπηστημιου κρητης. Γνωριζει κανεις πληροφοριες δηλαδη με τι ασχολειται και το πτυχιο που σου επιτρεπει να εργαστεις και γενικα τι επαγγελματικες προοπτικες εχει σαν σχολη??

Σε κατακευη υλικων σε συνεργασια με καποιο μηχανικο με στοχο την χρηση τους στο τομεα της βιομηχανιας .οποια μπορει να ειναι αυτοκινητοβιομηχανια ,αεροβιομηχανια κτλ .γενικοτερα να ξερεις οτι ειναι ενα ιδιαιτερα ενδιαφερον κλαδος με αρκετες εφαρμογες στη ζωη μας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ξέρω τι εννοείς. Ο φιλόλογος σου μαλλον έχει αποφοιτήσει από το τμήμα Φιλοσοφίας Παιδαγωγικής και Ψυχολογίας (ΦΠΨ). Από το συγκεκριμένο τμήμα βγαίνεις φιλόλογος και όχι ψυχολόγος, ακόμα κι αν διαλέξεις κατεύθυνση ψυχολογίας. Βέβαια αν κάνεις μεταπτυχιακό στην ψυχολογία μπορείς να εργαστείς ως σύμβουλος ψυχικής υγείας που είναι κάτι τελειως διαφορετικό από το επάγγελμα του ψυχολόγου. Ενας ψυχολογος μπορεί να εργαστεί σε πολλές διαφορετικές κατευθυνσεις πέρα από την συμβουλευτικη-ψυχοθεραπεία οπότε δεν είναι καθόλου το ιδιο.. Στην Ελλάδα για να αποκτήσεις άδεια ασκήσεως επαγγελματος ψυχολογου νομιζω πρεπει να έχεις πτυχίο ψυχολογίας. Απο κει κι υστερα ακόμα και διδακτορικό να έχεις στην ψυχολογία, το κρατος δε στην παραχωρεί.
Ευχαριστώ πολύ παντως για την ανταπόκριση! :) Θα το ψαξω κι άλλο αλλά νομίζω πως ισχύει αυτό που σου ειπα πιο πάνω...

Οπότε καταλήγουμε ότι στην περίπτωσή σου 2 λύσεις υπάρχουν ή κατατακτήριες ή ξανά πανελλαδικές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

rankir146

Νεοφερμένος

Η Ράνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Επίσης μπορείς να ψάξεις τα εγκεκριμένα προγράμματα ψυχολογίας της χώρας και να δεις ποιων σχολών αποφοίτους δέχονται σαν υποψήφιους μεταπτυχιακούς φοιτητές. Νομίζω αν πετύχεις να μπεις σε μια συναφή σχολή και μετά να ακολουθήσεις ένα μεταπτυχιακό ψυχολογίας θα έχεις πετύχει το σκοπό σου.
μπορείς να μου δώσεις περισσότερες πληροφορίες πάνω σε αυτό?? σε ποιο site μπορω να ενημερωθω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
ηλεκτρονικων μηχανικων χανιων τει και τεχνολογων γεωπόνων αρτας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Señora

Νεοφερμένος

Η Αριάνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αγιά (Λάρισα). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Σκέφτηκα άμα δεν περάσω στις 5 πρώτες επιλογές μου,να βάλω 6η Death.Είναι πιο εύκολο με κώνειο ή να επιλέξω κάτι απ τη φετινή χημεία?Είμαι σε δίλλημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
μπορείς να μου δώσεις περισσότερες πληροφορίες πάνω σε αυτό?? σε ποιο site μπορω να ενημερωθω?

Οι πληροφορίες βρίσκονται στα σάιτ των τμημάτων ψυχολογίας της χώρας, στις μεταπτυχιακές σπουδές. Σε πολλά μεταπτυχιακά προγράμματα όπως πχ στο μεταπτυχιακό της ψυχολογίας Θεσ/νίκης "γνωστική ψυχολογία και νευροψυχολογία" γίνονται δεκτοί για εξετάσεις εισαγωγής όχι μόνο οι απόφοιτοι των τμημάτων ψυχολογίας αλλά και οι απόφοιτοι άλλων τμημάτων ΑΕΙ. Θα μπορούσες δηλαδή να τελειώσεις κάποια άλλη παρεμφερή σχολή όπως έχουμε πει παραπάνω και να συνεχίσεις σε μεταπτυχιακό επίπεδο με την ψυχολογία. Αν όμως ισχύει αυτό που ανέφερες ότι για να αποκτήσεις άδεια ασκήσεως επαγγέλματος ψυχολόγου, πρέπει οπωσδήποτε να έχεις βασικό πτυχίο ψυχολογίας τότε αυτή η λύση δεν σε καλύπτει. Γι αυτό σου είπα παραπάνω ότι οι λύσεις στην περίπτωσή σου (που ενδιαφέρεσαι αποκλειστικά και μόνο για τη συγκεκριμένη σχολή) είναι ή οι κατατακτήριες ή ξανά οι πανελλαδικές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rankir146

Νεοφερμένος

Η Ράνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Οι πληροφορίες βρίσκονται στα σάιτ των τμημάτων ψυχολογίας της χώρας, στις μεταπτυχιακές σπουδές. Σε πολλά μεταπτυχιακά προγράμματα όπως πχ στο μεταπτυχιακό της ψυχολογίας Θεσ/νίκης "γνωστική ψυχολογία και νευροψυχολογία" γίνονται δεκτοί για εξετάσεις εισαγωγής όχι μόνο οι απόφοιτοι των τμημάτων ψυχολογίας αλλά και οι απόφοιτοι άλλων τμημάτων ΑΕΙ. Θα μπορούσες δηλαδή να τελειώσεις κάποια άλλη παρεμφερή σχολή όπως έχουμε πει παραπάνω και να συνεχίσεις σε μεταπτυχιακό επίπεδο με την ψυχολογία. Αν όμως ισχύει αυτό που ανέφερες ότι για να αποκτήσεις άδεια ασκήσεως επαγγέλματος ψυχολόγου, πρέπει οπωσδήποτε να έχεις βασικό πτυχίο ψυχολογίας τότε αυτή η λύση δεν σε καλύπτει. Γι αυτό σου είπα παραπάνω ότι οι λύσεις στην περίπτωσή σου (που ενδιαφέρεσαι αποκλειστικά και μόνο για τη συγκεκριμένη σχολή) είναι ή οι κατατακτήριες ή ξανά οι πανελλαδικές.
Ευχαριστώ πάρα πολύ! Ναι απ' ότι βλέπω κι εγω μάλλον μόνο αυτή είναι η λύση... Οπότε θα ξαναδώσω πανελλήνιες και ελπίζω η δεύτερη φορά να δικαιώσει τον κόπο μου!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SteliosIoa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SteliosIoa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 355 μηνύματα.
καλησπερα σας!
θα ηθελα την βοηθεια οσως ξερουν και μπορουν να βοηθησουν σχετικα με τη σειρα που θα δηλωσω τις σχολες.
δινω φετος 2η φορα πανελληνιες και οι βαθμοι που υπολογιζω μου επιτρεπουν κατα πασα πιθανοτητα να περασω στην πρωτη μου επιλογη,την ιατρικη.
μενω στη θεσσαλονικη και οι πρωτες 2 σε σειρα ειναι αθηνα και μετα θεσσαλονικη.
μετα ομως εχω ενδοιασμους για την σειρα με την οποια θα δηλωσω τις υπολοιπες γιατι σε καποια τις περιφερειας περναω μαλλον πιο σιγουρα.
η σειρα που θελω να τις δηλωσω παει με βαση τις υποδομες και το επιπεδο σπουδων, πραγματα για τα οποια δεν γνωριζω για πανεπιστημια εκτος θεσσαλονικης.
η σειρα που ειχα στο μυαλο μου ηταν κρητη,γιαννενα,πατρα,αλεξανδρουπολη και λαρισσα. ξερω δεν εχει καμια σχεση με τη σειρα που πανε οι βασεις απλα ακουω καλα πραγματα για το πανεπιστημιο της κρητης καθως επισης και για των ιωαννινων!
δεν με ενδιαφερει καθολου η πολη καθως ειμαι τριτεκνος και πιθανοτατα θα παρω μεταγραφη. αλλα σε περιπτωση που δεν μου δοθει θελω να ξερω οτι εχω κανει την καλυτερη δυνατη επιλογη.
υπαρχει καποιος που να μπορει να μου πει για την κατασταση στα υπολοιπα 5 πανεπιστημια της περιφερειας γιατι πραγματικα δεν ξερω με ποια σειρα θα τις δηλωσω.


κανεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vilas

Νεοφερμένος

Ο Vilas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Ρε παιδια αν καποιος θελει να ασχοληθει με παραγωγη/έλεγχο φαρμακων απο χημεια, παει χημικο ή χημικων μηχανικών; Και οσων αφορα το χημικο, τι λετε για Αθήνα , Θεσσαλονίκη και Κρήτη ; Είναι εξίσου αξιολογα τμήματα ή να προτιμίσω καποιο ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Stefanos-20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stefanos-20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Ρε παιδια αν καποιος θελει να ασχοληθει με παραγωγη/έλεγχο φαρμακων απο χημεια, παει χημικο ή χημικων μηχανικών; Και οσων αφορα το χημικο, τι λετε για Αθήνα και Θεσσαλονίκη ; Είναι αξιολογα τμήματα και τα δυο ή να προτιμίσω καποιο απο τα δυο ;
Και απο τα δυο,αλλα το καθαρο χημικο ειναι καθαρα θεωρητικο τμημα βεβαια,περισσοτερο απο χημικων μηχανικων μπορεις να το κανεις αυτο να ασχοληθεις με τη βιοτεχνολογια .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vilas

Νεοφερμένος

Ο Vilas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Και απο τα δυο,αλλα το καθαρο χημικο ειναι καθαρα θεωρητικο τμημα βεβαια,περισσοτερο απο χημικων μηχανικων μπορεις να το κανεις αυτο να ασχοληθεις με τη βιοτεχνολογια .

Μαλιστα, ωραία.Σε ευχαριστω πολυ. Απλως εγω προτιμώ να ασχοληθώ περισσότερο με την ίδια την χημεία ως επιστήμη και απ'οτι είδα το χημικών μηχανικών έχει παρα πολλα διαφορετικά μαθηματα και για αυτο νομίζω πως μαλλον θα διαλέξω το χημικό ( σκέτο ;p ) εφοσον μπορώ να αχοληθώ με τα φαρμακα και απο τα δυο. Τωρα το διλημμά μου ειναι αν θα διαλέξω το Αριστοτέλειο Θεσσαλονίκης , το Καποδιστριακό Αθήνας ή το Πανεπιστήμιο Κρητης.... καμία άποψη πανω σε αυτο ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

rankir146

Νεοφερμένος

Η Ράνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
καλησπερα σας!
θα ηθελα την βοηθεια οσως ξερουν και μπορουν να βοηθησουν σχετικα με τη σειρα που θα δηλωσω τις σχολες.
δινω φετος 2η φορα πανελληνιες και οι βαθμοι που υπολογιζω μου επιτρεπουν κατα πασα πιθανοτητα να περασω στην πρωτη μου επιλογη,την ιατρικη.
μενω στη θεσσαλονικη και οι πρωτες 2 σε σειρα ειναι αθηνα και μετα θεσσαλονικη.
μετα ομως εχω ενδοιασμους για την σειρα με την οποια θα δηλωσω τις υπολοιπες γιατι σε καποια τις περιφερειας περναω μαλλον πιο σιγουρα.
η σειρα που θελω να τις δηλωσω παει με βαση τις υποδομες και το επιπεδο σπουδων, πραγματα για τα οποια δεν γνωριζω για πανεπιστημια εκτος θεσσαλονικης.
η σειρα που ειχα στο μυαλο μου ηταν κρητη,γιαννενα,πατρα,αλεξανδρουπολη και λαρισσα. ξερω δεν εχει καμια σχεση με τη σειρα που πανε οι βασεις απλα ακουω καλα πραγματα για το πανεπιστημιο της κρητης καθως επισης και για των ιωαννινων!
δεν με ενδιαφερει καθολου η πολη καθως ειμαι τριτεκνος και πιθανοτατα θα παρω μεταγραφη. αλλα σε περιπτωση που δεν μου δοθει θελω να ξερω οτι εχω κανει την καλυτερη δυνατη επιλογη.
υπαρχει καποιος που να μπορει να μου πει για την κατασταση στα υπολοιπα 5 πανεπιστημια της περιφερειας γιατι πραγματικα δεν ξερω με ποια σειρα θα τις δηλωσω.
νομίζω αν ρίξεις μια ματια εδώ θα βρεις τις πληροφοριες που ζητας: https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=40866
Ελπίζω να βοήθησα με την παραπομπή!

Κατα τ'άλλα μπορώ να σε ρωτήσω κάτι? επειδή μαλλον θα ξαναδώσω πανελλήνιες πως σου φάνηκε η εμπειρία της 2ης φοράς? ήταν πιο δύσκολα για σένα απ'ότι την πρώτη φορά που έδωσες? έκανες φροντηστήρια/ιδιαίτερα ή διάβαζες με δική σου προσπάθεια αποκλειστικά? Ευχαριστώ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top