axenik

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Ολη τη χρονιά ο στοχος μου ηταν να μπω ΑΣΣΟΕ ή ΔΕΟΣ ή Οικονομικών επιστημών και τελικά να κάνω έρευνα στον τομέα της μακροοικονομίας.Αν και ουτε οι βαθμολογίες ούτε οι βάσεις έχουν ανακοινωθει ακόμα είμαι σιγουρος πως τα πιάνω αυτα τα τμήματα.Παρολαυτά υπάρχει κάτι που ακούω απο πολούς φίλους μου και μου πρότεινε και ο οικονομολόγος του φροντηστιρίου, να πάω πρώτα μαθηματικά ή εφαρμοσμένα μαθηματικά και μετά μεταπτυχιακό ή ακομα καλύτερα κατατακτηριες για οικονομικα.Σιγουρα θα ήταν πολύ καλό αλλα μιλάμε για 8-10 χρόνια σπουδές+1-2 μεταπτυχιακά που θα ήθελα να κάνω.Εσείς τι πιστεύετε?Αξιζεί?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
αυτό μου θυμίζει το:
-θέλω πληροφορική και σκέφτομαι μήπως είναι καλύτερο να πάω μαθηματικά και αργότερα ματαπτυχιακό στην πληροφορική.

η το:
-θέλω να ασχοληθώ με ηλεκτρονικά οπότε σκέφτομαι να πάω φυσικό και αργότερα μεταπτυχιακό στην ηλεκτρονική

Εγώ αυτό που καταλαβαίνω είναι πως στα 18 μας μιλάμε τόσο εύκολα για τέτοια πράγματα ενώ δεν είναι καθόλου.8 χρόνια σπουδές δεν είναι τίποτα αστείο. Ούτε σου εγγυάται κανείς ότι θα τα έχεις καταφέρει μεχρι τότε, ούτε ότι θα σου αρέσει το αντικείμενο και γενικά δε μπορείς ποτέ να προκαταβάλεις τα πράγματα από τόσο νωρίς. Συνήθως τα πράγματα δεν εξελίσσονται όπως περιμένουμε.

Ειδικά δε αυτό για τα 2 πτυχία προσωπικά δε το βρίσκω καθόλου λογικό. Δηλαδή θα πας 30 χρονών χωρίς προϋπηρεσία και ποιος περιμένεις να σου δώσει δουλεια; Και σε τι πόστο; Αν μια θέση απαιτεί γνώσεις οικονομικών νομίζεις θα νοιάξει τον εργοδότη αν έχεις βγάλει και μαθηματικό επίσης; ποιο πιθανό είναι να ρωτήσει τι δουλειές έχεις κάνει στο παρελθόν.

ένα λάθος που κάνουν πολλοί είναι να νομίζουν πως το μεταπτυχιακό σου αλλάζει επάγγελμα. Το μεταπτυχιακό είναι 2 εξάμηνα ειδίκευση, δε θα κάτσει να σου δώσει βασικές γνώσεις για ένα τομέα, αυτά θεωρούνται δεδομένα. Και δε ξέρω τι μεταπτυχιακά στα οικονομικά μπορεί να κάνει κάποιος από μαθηματικό αλλά δε νομίζω πως ξαφνικά για αυτό το λόγο μπορεί να θεωρηθεί οικονομολόγος και να διεκδικήσει τις ίδιες δουλειές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

axenik

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Οσο για τα δικαιόματα όχι δεν θεωρεισαι οικονομολογος αν κανεις μεταπτυχιακο πρεπει να τελειωσεις οικονομικη σχολή.Πραγματι η ολη διαδικασια θελει 10 χρονια και πρεπει να εισαι πολυ αφωσιομενος για να αντεξεις.Αυτο για την δουλεια πάντως ισχυει για την Ελλαδα,έξω οποιαδηποτε επιστήμη συνδιάζεται με μαθηματικά ή προγραμματισμό έχει καί θα έχει αρκετή ζητηση στο μέλλον.Βέβαια το να πας να δουλέψεις εξωτερικό δεν είναι και ότι ευκολότερο..Τελικά μάλλον θα πάω οικονομικά και μετά,αφου θα ξέρω-ελπίζω τουλαχιστον-τι ακριβώς μου αρέσει βλέπουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hidd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο hidd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 246 μηνύματα.
Ολη τη χρονιά ο στοχος μου ηταν να μπω ΑΣΣΟΕ ή ΔΕΟΣ ή Οικονομικών επιστημών και τελικά να κάνω έρευνα στον τομέα της μακροοικονομίας.Αν και ουτε οι βαθμολογίες ούτε οι βάσεις έχουν ανακοινωθει ακόμα είμαι σιγουρος πως τα πιάνω αυτα τα τμήματα.Παρολαυτά υπάρχει κάτι που ακούω απο πολούς φίλους μου και μου πρότεινε και ο οικονομολόγος του φροντηστιρίου, να πάω πρώτα μαθηματικά ή εφαρμοσμένα μαθηματικά και μετά μεταπτυχιακό ή ακομα καλύτερα κατατακτηριες για οικονομικα.Σιγουρα θα ήταν πολύ καλό αλλα μιλάμε για 8-10 χρόνια σπουδές+1-2 μεταπτυχιακά που θα ήθελα να κάνω.Εσείς τι πιστεύετε?Αξιζεί?

Αρχικα για να δουλεψεις ως οικονομολογος το διδακτορικο ειναι σχεδον απαραιτητο. Επισης ο κλαδος της μακροοικονομιας ειναι ιδιαιτερα ανταγωνιστικς καθως οι δουλειες ειναι περιορισμενες. Συνεπως ενα διδακτορικο απο κορυφαιο πανεπιστημιο κατα προτιμηση Αμερικης η Αγγλιας ειναι ιδιαιτερα χρησιμο. Επειδη τα οικονομικα σε προχωρημενο επιπεδο ειναι εφαρμοσμενα μαθηματικα τα μαθηματικα ειναι ιδιαιτερα χρησιμο πτυχειο. Βεβαια θα διδαχτεις και πολλα πραγματα τα οποια σου ειναι τελειως αχρηστα στα οικονομικα. Επειδη θα χρειαστεις 8.5++ για να μπεις σε κορυφαιο πανεπιστημιο του εξωτερικου για μεταπτυχιακες σπουδες θα σου προτεινα να παρεις το μαθημα που σου αρεσει πιο πολυ/ εισαι καλυτερος. Πιο πολυ σημασια εχει να βγαλεις ψηλους βαθμους. Η ιδεα των κατακτηριων μου φαινεται απλως ηλιθια, καθως μπορεις να πας απευθειας για μαστερ στα οικονομικα. Τελος αν αποφασισεις να κανεις οικονομικα μπορεις απλα να ενισχυσεις το πτυχιο σου περνοντας μαθηματα επιλογης με μαθηματικα η κανοντας κανα online courses στα μαθηματικα κλπ. Παντως τα πιο πολλα πτυχειο οικονομικων καλυπτουν τις γνωσεις που θα χρειαστεις εκτος απο real analysis (οπου μπορεις να τη διδαχτεις ανεξαρτητα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,800 μηνύματα.
Πραγματικά είναι αστείο να μιλάνε κάποιοι για real analysis, μαθηματικά ή εφαρμοσμένα μαθηματικά (δεν υπάρχει ουσιώδης διαφορά), ... και δεν έχουν ιδέα για τι ακριβώς μιλάνε. Ναι δεν έχουν ιδέα. Μήπως θέλετε να ξεκινήσουμε με τομές Dedekind, με αποδείξεις σε Ολοκληρώματα Lebesque; Το ίδιο ισχύει και για τα μεταπτυχιακά, διδακτορικά λες και είναι ένα lower που έχει και η κάθε κουτσή Μαρία (δεν έχω τίποτα με τις Μαρίες). :P Σοβαρευτείτε. Στα 18 κανείς δεν μπορεί να ξέρει τι θα κάνει μετά από 10 χρόνια. Το δείχνει η καθημερινή πορεία αυτό. Φυσικά, ο κόσμος του Πανεπιστημίου δεν είναι και τόσο ρομαντικός! Υπάρχει ανταγωνισμός με κάθε μέσο και κόστος στην Πανεπιστημιακή κοινωνία. Κανείς δεν χρωστάει σε κανέναν πτυχία ή ακόμη καλύτερα, αρκετοί καθηγητές ακόμη και στο εξωτερικό, μετά από ένα σημείο προωθούν δικούς τους. Φίλος μου που σπουδάζει στη Βοστώνη στις ΗΠΑ, μου έλεγε ότι ο καθηγητής του ήθελε να κάνουν μια εργασία μαζί αλλά του είπε να μπει μόνο το όνομα του (του καθηγητή).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Δεν εχει σημασια απο που θα πας γι αυτο που θες να κανεις. Το σιγουρο ειναι οτι θα χρειαστει να συμπληρωσεις τα κενα με πολυ προσωπικο διαβασμα οποια πορεια και αν ακολουθησεις. Εχεις μπερδεψει το εξης, οτι ειναι απαραιτητο να χεις κανει τα παντα στο πανεπιστημιο. Αυτο δεν ισχυει, οτι χρειαστεις το μαθαινεις μονος σου, δε λες περιμενετε να παω στο πανεπιστημιο ή δε το χαμε κανει. Αν πας λοιπον μαθηματικο θα πρεπει να διαβασεις μονος σου πολλα οικονομικα, αν πας ασοε θα πρεπει να διαβασειςμονος σου πολλα μαθηματικα. Ακομα και στο ιδιο το αντικειμενο να μεινεις παλι θα διαβασεις μονος σου, στη σχολη μια ιδεα θα παρεις και φυσικα καμμια σχεση με την πραξη. Στη θεση σου θα πηγαινα ασοε γτ ειναι πολυ πιο ευκολα απο ενα μαθηματικο τμημα και οτι μου χρειαζεται θα το μαθαινα μονος μου. Δε θα σου χρειαστουν ολα τα μαθηματικα που θα κανες στο μαθηματικο, οποτε δε λες πρεπει να βγαλω και το μαθηματικο με κατατακτηριες. Ειναι σαν να λεμε οτι ενας δασκαλος που πρεπει να ξερει ψυχολογια πρεπει να τελειωσει και το τμημα ψυχολογιας. Το εφαρμοσμενων ακομα πιο δυσκολο, ουτε να το σκεφτεσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

hidd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο hidd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 246 μηνύματα.
Πραγματικά είναι αστείο να μιλάνε κάποιοι για real analysis, μαθηματικά ή εφαρμοσμένα μαθηματικά (δεν υπάρχει ουσιώδης διαφορά), ... και δεν έχουν ιδέα για τι ακριβώς μιλάνε. Ναι δεν έχουν ιδέα. Μήπως θέλετε να ξεκινήσουμε με τομές Dedekind, με αποδείξεις σε Ολοκληρώματα Lebesque; Το ίδιο ισχύει και για τα μεταπτυχιακά, διδακτορικά λες και είναι ένα lower που έχει και η κάθε κουτσή Μαρία (δεν έχω τίποτα με τις Μαρίες). :P Σοβαρευτείτε. Στα 18 κανείς δεν μπορεί να ξέρει τι θα κάνει μετά από 10 χρόνια. Το δείχνει η καθημερινή πορεία αυτό. Φυσικά, ο κόσμος του Πανεπιστημίου δεν είναι και τόσο ρομαντικός! Υπάρχει ανταγωνισμός με κάθε μέσο και κόστος στην Πανεπιστημιακή κοινωνία. Κανείς δεν χρωστάει σε κανέναν πτυχία ή ακόμη καλύτερα, αρκετοί καθηγητές ακόμη και στο εξωτερικό, μετά από ένα σημείο προωθούν δικούς τους. Φίλος μου που σπουδάζει στη Βοστώνη στις ΗΠΑ, μου έλεγε ότι ο καθηγητής του ήθελε να κάνουν μια εργασία μαζί αλλά του είπε να μπει μόνο το όνομα του (του καθηγητή).

Φίλε ηρεμήσε, εγω μεταφέρω αυτά που διάβασα απο το blog του Mankiw (πρόεδρος του economic department του χαρβαρντ) . Είχε ένα ποστ σχετικά με αυτό και έλεγε οτι είναι καλό να ξέρει κάποιος real analysis για να προχωρήσει σε μεταπτυχιακές σπουδές . Είναι αλήθεια οτι δεν μπορείς να ξέρεις το μέλλον αλλα δεν είναι τόσο τραγικό να έχεις ένα πλάνο η έστω να έχεις γνώση των επιλογών σου. Το υπόλοιπο του ποστ σου το χάνω. Ποτέ δεν είπα οτι οι ακαδημαϊκοί είναι άγγελοι. Το μονο που είπα είναι να κάποια θέλει καριέρα ως καταξιωμένος οικονομολόγος εχει περισσότερες πιθανότητες να το πετύχει με μεταπτυχιακές σπουδές στο εξωτερικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitris_SM

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dimitris_SM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
Ολη τη χρονιά ο στοχος μου ηταν να μπω ΑΣΣΟΕ ή ΔΕΟΣ ή Οικονομικών επιστημών και τελικά να κάνω έρευνα στον τομέα της μακροοικονομίας.Αν και ουτε οι βαθμολογίες ούτε οι βάσεις έχουν ανακοινωθει ακόμα είμαι σιγουρος πως τα πιάνω αυτα τα τμήματα.Παρολαυτά υπάρχει κάτι που ακούω απο πολούς φίλους μου και μου πρότεινε και ο οικονομολόγος του φροντηστιρίου, να πάω πρώτα μαθηματικά ή εφαρμοσμένα μαθηματικά και μετά μεταπτυχιακό ή ακομα καλύτερα κατατακτηριες για οικονομικα.Σιγουρα θα ήταν πολύ καλό αλλα μιλάμε για 8-10 χρόνια σπουδές+1-2 μεταπτυχιακά που θα ήθελα να κάνω.Εσείς τι πιστεύετε?Αξιζεί?

Σε γενικές γραμμές αυτό που λες ισχύει(τις περισσότερες φορές όμως με πτυχίο ηλεκτρολόγου μηχανικού και μεταπτυχιακό στα οικονομικά) αλλά αφού ξέρεις απο τώρα πως θέλεις να ασχοληθείς με τα οικονομικά πήγαινε εκεί.Μου κάνει εντύπωση που στο πε αυτό ο καθηγητής του φροντιστηρίου μιας και κανείς(ή λίγοι) ακολουθούν αυτήν την διαδικασία ''προμελετημένα''.Δηλαδή πάνε μαθηματικό επειδή αυτό θέλουν κ μόλις το τελειώσουν αποφασίζουν για ειδίκευση σε κάποιο τομέα.Τεσπα εγω δεν θα σου πω τι να κάνεις και τι όχι(απλά σου λέω τι συνηθίζεται) αλλά πρέπει να λάβεις σοβαρά υπ'όψιν ότι με κατατακτήριες θα χρειαστεί να τελειώσεις 2 σχολές και η 1 εξ αυτών(μαθηματικό) είναι κ αρκετά δύσκολη.Όπως ειπώθηκε κ πριν,εγώ πιστεύω πως προτιμότερο είναι μόλις τελειώσεις μια σχολή να αρχίσεις να κοιτάς για δουλειά και μετά(ή παράλληλα) να κάνεις μεταπτυχιακό ή ότι άλλο.Άσε που στο μαθηματικό μπορεί να κόψεις φλέβα καθώς δεν είναι αυτό το κύριο ενδιαφέρον σου--->η μάκρο έχει μαθηματικά αλλά τα μαθηματικά δεν έχουν μάκρο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,800 μηνύματα.
Φίλε ηρεμήσε, εγω μεταφέρω αυτά που διάβασα απο το blog του Mankiw (πρόεδρος του economic department του χαρβαρντ) . Είχε ένα ποστ σχετικά με αυτό και έλεγε οτι είναι καλό να ξέρει κάποιος real analysis για να προχωρήσει σε μεταπτυχιακές σπουδές . Είναι αλήθεια οτι δεν μπορείς να ξέρεις το μέλλον αλλα δεν είναι τόσο τραγικό να έχεις ένα πλάνο η έστω να έχεις γνώση των επιλογών σου. Το υπόλοιπο του ποστ σου το χάνω. Ποτέ δεν είπα οτι οι ακαδημαϊκοί είναι άγγελοι. Το μονο που είπα είναι να κάποια θέλει καριέρα ως καταξιωμένος οικονομολόγος εχει περισσότερες πιθανότητες να το πετύχει με μεταπτυχιακές σπουδές στο εξωτερικό.

Ήρεμος είμαι. Απλώς όταν πας να σπουδάσεις στο Μαθηματικό θα πρέπει να έχεις γερά πνευμόνια για πολύ σοβαρά μαθήματα αρκετά επίπονα στον τρόπο μελέτης τους π.χ. Απειροστικοί Λογισμοί, (Συναρτησιακές) Αναλύσεις, Τοπολογίες, Μιγαδικές Αναλύσεις, Θεωρία Ομάδων και Σωμάτων...που μόνο σχέση με μελλοντική ενασχόληση με Οικονομικά ή Πληροφορική δεν έχουν. :) Ο όρος επίπονα, μπαίνει για να δηλώσει ότι η συνεχής ενασχόληση με τα Μαθηματικά 4+ έτη (ανάλογα στα πόσα έτη θα τελειώσει) θέλει κάποια αυτοθυσία και πειθαρχία απέναντι στην Μαθηματική ωριμότητα να απαντάει τεκμηριωμένα τις ασκήσεις, και φυσικά στον τρόπο μελέτης. Ενδεχόμενα υπάρχουν Τμήματα με χαλαρά προγράμματα σπουδών και ενδείκνυνται για πιο ενεργή φοιτητική ζωή και σπουδές συγχρόνως.

Δεν είναι μια απλή κουβέντα: «σπούδασε Μαθηματικά για να κάνεις....». Η διαδρομή μπορεί να ακούγεται υπέροχη, το blog ενδεχομένως να τα λέει ωραία, αλλά η πραγματικότητα δεν είναι τόσο προφανής. Άλλο πράγμα τα Οικονομικά, τα Οικονομικά Μαθηματικά και τα Μαθηματικά. Ναι μεν μπορεί να έχουν περιοχές σύγκλισης αλλά η φιλοσοφία σκέψης είναι τελείως διαφορετική. Αλλιώς κάνει τις Πιθανότητες ένας φοιτητής του ΟΠΑ και αλλιώς ένας φοιτητής της Φυσικής, ή του Μαθηματικού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hidd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο hidd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 246 μηνύματα.
Ήρεμος είμαι. Απλώς όταν πας να σπουδάσεις στο Μαθηματικό θα πρέπει να έχεις γερά πνευμόνια για πολύ σοβαρά μαθήματα αρκετά επίπονα στον τρόπο μελέτης τους π.χ. Απειροστικοί Λογισμοί, (Συναρτησιακές) Αναλύσεις, Τοπολογίες, Μιγαδικές Αναλύσεις, Θεωρία Ομάδων και Σωμάτων...που μόνο σχέση με μελλοντική ενασχόληση με Οικονομικά ή Πληροφορική δεν έχουν. :) Ο όρος επίπονα, μπαίνει για να δηλώσει ότι η συνεχής ενασχόληση με τα Μαθηματικά 4+ έτη (ανάλογα στα πόσα έτη θα τελειώσει) θέλει κάποια αυτοθυσία και πειθαρχία απέναντι στην Μαθηματική ωριμότητα να απαντάει τεκμηριωμένα τις ασκήσεις, και φυσικά στον τρόπο μελέτης. Ενδεχόμενα υπάρχουν Τμήματα με χαλαρά προγράμματα σπουδών και ενδείκνυνται για πιο ενεργή φοιτητική ζωή και σπουδές συγχρόνως.

Δεν είναι μια απλή κουβέντα: «σπούδασε Μαθηματικά για να κάνεις....». Η διαδρομή μπορεί να ακούγεται υπέροχη, το blog ενδεχομένως να τα λέει ωραία, αλλά η πραγματικότητα δεν είναι τόσο προφανής. Άλλο πράγμα τα Οικονομικά, τα Οικονομικά Μαθηματικά και τα Μαθηματικά. Ναι μεν μπορεί να έχουν περιοχές σύγκλισης αλλά η φιλοσοφία σκέψης είναι τελείως διαφορετική. Αλλιώς κάνει τις Πιθανότητες ένας φοιτητής του ΟΠΑ και αλλιώς ένας φοιτητής της Φυσικής, ή του Μαθηματικού.

Πραγματικα παντως σε μεταπτυχιακο επιπεδο δεν ειναι τοσο διαφορετικα οσο νομιζεις. Χωρις να εχς κανει μαθηματικα σε πτυχιακο επιπεδο στηριζω πιο πλυ την αποψη μου σε οτι εχς διαβασει και οτι ερευνα εχω κανει, τα οικονομικα σε μεταπτυχιακο εινα τελειως διαφορερετικα απο προπτυχιακο καθως ειναι σε ταιραστιο βαθμο απλως μαθηματικα. Αν δεις το intake των phd students σε οικονομικα θα δεις οτι το δευτερο πιο δημοφιλες που εχουν οι phd applicants εινια μαθηματικα σε ποσοστο 30-35%. Επισης οι τρανοι οικονομολογοι του προηγουμενου αιωνα (Keynes, Friedman κλπ) ειχαν μαθηματικα ως πρωτο πτυχιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,800 μηνύματα.
Δηλαδή τότε αφού και ένα μεταπτυχιακό πρόγραμμα σε Οικονομικά έχει...πλούσιο ρεπερτόριο σε Μαθηματικά, ένα μεταπτυχιακό πρόγραμμα σε Οικονομικά (Εφαρμοσμένα) Μαθηματικά από ένα Τμήμα Μαθηματικών, τι διαφορά έχει; Ένα μεταπτυχιακό πρόγραμμα του Μαθηματικού σε κάποιον τομέα των Μαθηματικών συνοδεύεται από εφαρμογές σε μεγαλύτερο βαθμό από ότι σε προπτυχιακό επίπεδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giwrgossp

Νεοφερμένος

Ο giwrgossp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Άμα θες να κατευθυνθείς στον τομέα της μακροοικονομίας πραγματικά δεν βλέπω ούτε έναν λόγο να πας από μαθηματικό . Ένα καθαρά οικονομικό τμήμα είναι ότι πρέπει αν θες όντως να ασχοληθείς με αυτόν τον τομέα. Τα μαθηματικά δεν είναι πάω παίρνω το πτυχίο μου και όλα ωραία και καλά. Προς θεού , δεν λέω ότι το οικονομικό τμήμα είναι όσο εύκολο νομίζουν οι περισσότεροι , αλλά σίγουρα έχει αρκετή διαφορά από το μαθηματικό. Γιατί λοιπόν να παιδευτείς με τοπολογίες και τέτοιου είδους μαθήματα τα οποία κατά 99% δεν θα σου χρησιμεύουν σε έναν τομέα όπως της μακρο . Αυτό το πράγμα το "μου είπε ο περίγυρος κανε αυτό , κανε εκείνο" δεν το καταλαβαίνω στην Ελλάδα . Θες οικονομικά , πέρνα πρώτα από μαθηματικό .... ωραία και εγώ θέλω φυσικό αλλά ας κάνω πρώτα μια βόλτα από πληροφορική ( ??? ) ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sail Beg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sail Beg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 319 μηνύματα.
Ολη τη χρονιά ο στοχος μου ηταν να μπω ΑΣΣΟΕ ή ΔΕΟΣ ή Οικονομικών επιστημών και τελικά να κάνω έρευνα στον τομέα της μακροοικονομίας.Αν και ουτε οι βαθμολογίες ούτε οι βάσεις έχουν ανακοινωθει ακόμα είμαι σιγουρος πως τα πιάνω αυτα τα τμήματα.Παρολαυτά υπάρχει κάτι που ακούω απο πολούς φίλους μου και μου πρότεινε και ο οικονομολόγος του φροντηστιρίου, να πάω πρώτα μαθηματικά ή εφαρμοσμένα μαθηματικά και μετά μεταπτυχιακό ή ακομα καλύτερα κατατακτηριες για οικονομικα.Σιγουρα θα ήταν πολύ καλό αλλα μιλάμε για 8-10 χρόνια σπουδές+1-2 μεταπτυχιακά που θα ήθελα να κάνω.Εσείς τι πιστεύετε?Αξιζεί?
Φίλε Αλέξανδρε αφού είσαι πεποισμένος οτι θες να ασχοληθείς ερευνητικά με την μακροοικονομική θεωρία επέλεξε το τμήμα οικονομικής επιστήμης της ΑΣΟΕΕ και οχι το ΔΕΟΣ,κατά τη γνώμη μου και απ'οτι βλέπω εκ των έσω σε καταρτίζει πολύ καλύτερα.
Όσο για το μαθηματικό,είναι ένα πολύ δυνατό πρώτο πτυχίο(το πιο δυνατό κατά τη γνώμη μου) αλλά τα μαθηματικά/στατιστική που χρειαζόμαστε στα οικονομικά τα καλύπτουμε σε 1.5 χρόνο σπουδών,οπότε δεν χρειάζεται να δαπανήσεις 4 χρόνια και μετά άλλα τόσα.
Αν θες από προσωπική αγάπη και ασχολία να παρακολουθείς μαθήματα online σχετικά με μαθηματικά,πληροφορική,ακόμα και οικονομικά,ώστε όταν φτάσεις στο σημείο του μεταπτυχιακού που είναι πολύ μακριά πίστεψε με να έχεις μια ποικιλία γνώσεων.
Αυτά απο μένα,οικονομικό ΑΣΟΕΕ και πορεύεσαι,καλή επιτυχία ότι και αν επιλέξεις εν τέλει.

να παιδευτείς με τοπολογίες
Γιώργο σου χρειάζεται σε μαθήματα όπως Μικροοικονομική Θεωρία και Θεωρία Παιγνίων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

TolisDream

Νεοφερμένος

Ο TolisDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Παιδια ποιες σχολες 2ου 4ου πεδιου εχουν καλη αποκατασταση?
Ειμαι 2α λυκειου αυριο ξεκιναμε προετοιμασια και ειμαι λιγο αναποφασιστος..
Οποιος βοηθησει καλο θα μου κανει :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Παιδια ποιες σχολες 2ου 4ου πεδιου εχουν καλη αποκατασταση?
Ειμαι 2α λυκειου αυριο ξεκιναμε προετοιμασια και ειμαι λιγο αναποφασιστος..
Οποιος βοηθησει καλο θα μου κανει :D

Οι στρατιωτικες :P. Εισαι 16-17, μην ξεκινας την αναζητηση σχολης με βαση την αποκατασταση του σημερα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TolisDream

Νεοφερμένος

Ο TolisDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
μαλιστα...ναι αυτο οπως το ειπες διαβασα και ενα αρθρο που ελεγε οτι ειναι δυσκολη η επιλογη επειδη σε 4 χρονια δεν ξερεις πως θα ειναι η αγορα εργασιας. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
μαλιστα...ναι αυτο οπως το ειπες διαβασα και ενα αρθρο που ελεγε οτι ειναι δυσκολη η επιλογη επειδη σε 4 χρονια δεν ξερεις πως θα ειναι η αγορα εργασιας. :/:

Και παραπανω απο 4, αν βαλεις οτι ακομα δν εχεις τελειωσει το σχολειο και αν διαλεξεις καμια πολυτεχνικη αυτο το νουμερο μπορει ανετα να φτασει το 6-7. Παρε γνωμες απο ατομα που ειναι ηδη στις σχολες που κολλανε στα ενδιαφεροντα σου και δες και τους οδηγους σπουδων. Και το κυριοτερο σκεψου τι επαγγελμα θα ηθελες να κανεις σε 10-15 χρονια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TolisDream

Νεοφερμένος

Ο TolisDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
βασικα δεν εχω γνωστους φοιτητες...εχω φιλους φιλων :P τεσπα κατι θα κανω! (Y)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,790 μηνύματα.
Καθ' ολη τη διαρκεια της φετινης σχολικης χρονιας προβληματιζομουν πολυ σχετικα με το ποια σχολη να διαλεξω περαν της αγγλικης φιλολογιας (στην οποια ακομη εμμενω και θα ειναι και η πρωτη μου επιλογη). Επειδη ομως προφανως επρεπε να διαλεξω και αλλες κατεληξα,μεταξυ αλλων, στο τμημα ιστοριας και αρχαιολογιας (μου αρεσει παρα πολυ η ιστορια) και στη δημοσιογραφια. Οι γονεις μου δεν εγκρινουν αυτες τις σχολες- εκτος βεβαια απο την αγγ. φιλολογια. Επιμενουν στο οτι θα πρεπει να σπουδασω κατι οπου μετα θα μπορω ευκολα να βρω δουλεια. Ειναι δυνατον να λενε κατι τετοιο οταν υπαρχει τετοια αβεβαιοτητα? Ο πατερας μου θελει να δηλωσω Νομικη ή αστυνομικες σχολες και η μητερα μου νηπιαγωγος. Τι μπορω να κανω και για να μην τους δυσαρεστησω αλλα και να κανω κατι που μου αρεσει?

(οι σχολες που μου προτεινουν ειχαν περασει απο το μυαλο μου αλλα τις απερριψα κατ' ευθειαν)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sparkling

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γεωργια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 327 μηνύματα.
εγω θα σου προτεινα να επιλεξεις την σχολη που εσυ θελεις . δεν θα απορριψεις βεβαια την γνωμη των γονιων σου αλλα η επιλογη εναποκειται δε εσενα γιατι εσυ θα περασεις 4 χρονια εκει .απο την αλλη αμα το σκεφτεις ολες οι σχολες του 1 πεδιου ειναι κορεσμενες. νομικη και στρατιωτικες ειναι καλη επιλογη και αν εχεις τα μορια θα σου ελεγα να τα επιλεξεις απο την αλλη νηπιαγωγος θα βρεις πιο ευκολα δουλεια ως φιλολογος. παντως στην θεση σου θα προσπαθουσα να βρω μια μεση τομη με τους γονεις αλλα για να γινεις καλος σε κατι πρεπει να το αγαπας πραγματικα!!! γενικα σε πιεζουν πολυ για την επιλογη ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top