locotrelos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο locotrelos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Η φαση ειναι οτι θελουν με το νεο συστημα να το καταργησουν το αεππ το οποιο ειναι βαση για ολες της σχολες πληροφορικης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Το αεππ καταργηθηκε για να μειωθουν οι θεσεις καθηγητων στα σχολεια, οπως καταργηθηκαν και αλλα μαθηματα. Απ την αλλη βεβαια πολλα μαθηματα ειναι βασεις για αλλες σχολες που δε τα διδασκομαστε στο σχολειο. Αμα το παμε ετσι θα επρεπε στο λυκειο να χουμε ενα καρο μαθηματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Δηλαδη καποιος που δεν ειναι πολυ καλος στο αεππ θα εχει προβλημα στις σχολες πληροφορικης ?

Όχι. Ίσα ίσα πολές φορές άτομα που είχαν ΑΕΠΠ έπεσαν στη παγίδα ότι σιγά εμείς τα χουμε κάνει αυτά και όταν η ύλη ξέφυγε από αυτήν του ΑΕΠΠ ( υπολόζιγε μετά τον πρώτο μήνα ) πιάστηκαν αδιάβαστοι και τα βρήκαν μπαστούνια. Τώρα οκ το 90% είναι το κατά πόσο θέλει ο ίδιος ο φοιτητής να ασχοληθεί σε κάθε περίπτωση τα υπόλοιπα είναι δευτερεύοντα.

Όπως έχω πει πολλές φορές αν κάποιον τον φοβίζει το θέμα ΑΕΠΠ μπορεί να ξεκινήσει κάι μόνος του στο μεσοδιάστημα σε 1-2 μήνες έχεις καλύψει τα πάντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Διονύσης13

Τιμώμενο Μέλος

Ο Διονύσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 996 μηνύματα.
Τι θα δηλωνατε πρωτα: Ιατρικη σε αλλες πολεις η οδοντιατρικη Αθηνας και γιατι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannisK13

Νεοφερμένος

Ο giannisK13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Στο φυσικο εκτος απο καθηγητης με τι αλλο θα μπορουσα να ασχοληθω?? (στην ελληνικη πραγματικοτητα βεβαια και οχι θεωρητικα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,789 μηνύματα.
Στο φυσικο εκτος απο καθηγητης με τι αλλο θα μπορουσα να ασχοληθω?? (στην ελληνικη πραγματικοτητα βεβαια και οχι θεωρητικα)

Στην Ελλάδα, στη χώρα των καθημερινών εκλογών, αν θες να προκόψεις στη ζωή σου και να βγάλεις λεφτά για να αγοράζεις καγιέν, μεζονέτες, να στέλνεις παιδιά σε 10 ξένες γλώσσες, σε Αρσάκεια, σε τάε κβο ντο, σε bungee jumping, να κάνεις διακοπές στα Νησία του Πάσχα και των Χριστουγέννων κλπ πρέπει να είσαι (α). Πολιτικός ή (β). Υψηλόβαθμος Στρατιωτικός. Πέρα από την πλάκα, μόνο δυο επιλογές έχουν επαγγελματική αποκατάσταση: η πολιτική, και τα σώματα ασφαλείας. Γι' αυτό επέλεξε κάτι που να σ' αρέσει. Η εργασιακή πραγματικότητα δεν έχει σχέση με Πανεπιστήμια και σπουδές. Ξέρω πολλούς που μετά το γύρισαν σε κάτι πιο "πιασάρικο" π.χ. Dj-λίκι σε summer clubs. Ξέρεις πόσα γκομενολεφτάκια βγάζουν; Πολλά. Άλλοι το γύρισαν σε Ph.D για να μην λένε ότι είναι άνεργοι (σε κάθε επιστήμη ισχύει αυτό).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rankir146

Νεοφερμένος

Η Ράνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Γεια σας!!

Φέτος έδωσα πανελλήνιες (θεωρητική κατεύθυνση με βιολογία) αλλά τα πράγματα δεν μου ήρθαν όπως τα υπολόγιζα... Υποθέτω πως έβγαλα γύρω στα 16.500 μόρια καθώς στην Ιστορία μάλλον πάτωσα, πράγμα που σημαίνει πως την πρώτη μου επιλογή (Ψυχολογία) είναι από δύσκολο έως απίθανο να την πιάσω. Η Ψυχολογία όμως ήταν πάντα το όνειρο μου και ίσως ο μοναδικός λόγος για τον οποίο επέλεξα την θεωρητική κατεύθυνση... Αυτή την στιγμή νιώθω να βρίσκομαι σε αδιέξοδο, καθώς δεν βλέπω ποια άλλη σχολή θα μπορούσε να με ικανοποιήσει.

Γενικότερα δεν τα πάω καλά με τα πιτσιρίκια, οπότε σχολές τύπου παιδαγωγικά τις αποκλείω. Έπειτα φιλολογικές ή παρεμφερείς σχολές από τις οποίες βγαίνεις φιλόλογος δεν με ενδιαφέρουν για τον πολύ απλό λόγο ότι δεν μου αρέσουν ως αντικείμενο σπουδών ή ως επάγγελμα και πέραν αυτού δεν θα ήθελα να περιοριστώ στην αγορά εργασίας μόνο της Ελλάδας αλλά να μου δοθεί η ευκαιρία να μπορώ αν θέλω να βγω στο εξωτερικό. Τέλος σχολές τύπου κοινωνιολογία, πολιτικές επιστήμες κλπ παρόλο που είναι πολύ ενδιαφέρουσες ως προς το αντικείμενο σπουδών, πολύ φοβάμαι ότι εξασφαλίζουν πτυχίο ανεργίας, αφού δεν οδηγούν σε κάποιο συγκεκριμένο επάγγελμα.

Σκεφτόμουν την αγγλική φιλολογία ως δεύτερη επιλογή μιας και τα πάω πολύ καλά με τις ξένες γλώσσες, όμως πολύ φοβάμαι πως ούτε αυτό το τμήμα πιάνω με τα μόρια που μάλλον έβγαλα (ίσως αν γράψω τέλεια στο ειδικό μάθημα των αγγλικών, αλλά και πάλι δεν μπορώ να βασίζομαι σε αυτό!).

Βρίσκομαι σε αδιέξοδο και δεν ξέρω τι να κάνω!! Να ξαναδώσω πανελλήνιες το σκέφτομαι, όμως δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να πληρώνω φροντιστήρια πάλι. Και πέραν αυτού όμως, θεωρώ πως θα έπρεπε να δώσω την ευκαιρία φέτος στον εαυτό μου να ανακαλύψει τις επιλογές του (λένε πως όλα για κάποιο λόγο γίνονται!!) και αν και πάλι δεν ικανοποιηθώ από το τμήμα που θα περάσω τελικά, τότε να το αποφασίσω.

Υπάρχει κάποιο τμήμα είτε στο 1ο είτε στο 3ο πεδίο που να πιάνω με αυτά τα μόρια και που πιστεύετε πως ίσως να αξίζει της προσοχής μου;; Βοηθήστε με να επιλέξω σχολή please!! Βρίσκομαι σε απόγνωση!!! :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτή είναι μια απόφαση που θα την πάρεις μόνη σου αλλά ίσως σε βοηθήσω αν σου πω τι θα έκανα εγώ αν βρισκόμουν στη θέση σου. Το Πάντειο έχει εξαιρετικά ενδιαφέρουσες σχολές και κατά κάποιο τρόπο συναφείς με την ψυχολογία υπό την έννοια ότι ασχολούνται με τον άνθρωπο και την κοινωνία. Στις αναφέρω κατά σειρά προσωπικής μου επιλογής 1) Κοινωνιολογία, 2) Κοινωνικής Πολιτικής και 3) Κοινωνικής Ανθρωπολογίας. Νομίζω ότι αν τις ψάξεις θα είναι σίγουρα μέσα στα ενδιαφέροντά σου. Μπορείς αφού τελειώσεις κάποια από αυτές τις σχολές να δώσεις κατατακτήριες στην Ψυχολογία με σαφή πλεονεκτήματα έναντι των υπόλοιπων διαγωνιζόμενων λόγω της συγγένειας των σχολών. Δεν αποκλείεται να σου αναγνωριστούν και μαθήματα τα οποία έχεις ήδη διδαχθεί. Τώρα για το 3ο πεδίο υπάρχουν ΤΕΙ που θεωρούνται καλά και μη κορεσμένα σαν επαγγέλματα όπως Φυσικοθεραπείας, Εργοθεραπείας, Οδοντικής Τεχνολογίας (οδοντοτεχνίτης), Οπτικής και Οπτομετρίας (οπτικός) αλλά δεν ξέρω κατά πόσο σε ενδιαφέρουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

buffon85

Δραστήριο μέλος

Η buffon85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 516 μηνύματα.
κοιτα τει τριτου πεδιου,
εργοθεραπεια, φυσικοθεραπεια, λογοθεραπεια.
σκεψου το καλα, διαλεξε μια σχολη, να πας να δεις αν σου αρεσει.
να πας και στην ψυχολογια που σου αρεσει να παρακολουθησεις μαθηματα να δεις αν ειναι αυτο που περιμενες.

αν αποφασισεις να ξαναδωσεις δεν θεωρω οτι χρειαζεσαι φροντιστηριο. λες οτι πατωσες ιστορια. αρα διατηρεις τα υπολοιπα μαθηματα κανοντας συχνες επαναληψεις και τελειοποιωντας τα και δινεις βαση στην ιστορια, ειναι βαρετη ναι, ειναι κουραστικη ναι αλλα ειναι καλη ευκαιρια για μεγαλο βαθμο.
καλη επιτυχια σε ο,τι και αν διαλεξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rankir146

Νεοφερμένος

Η Ράνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Καταρχάς Λένω και buffon85 ευχαριστώ πάρα πολύ για την ανταπόκριση!! Το εκτιμώ, πραγματικά! :)
Το Πάντειο έχει εξαιρετικά ενδιαφέρουσες σχολές και κατά κάποιο τρόπο συναφείς με την ψυχολογία υπό την έννοια ότι ασχολούνται με τον άνθρωπο και την κοινωνία. Στις αναφέρω κατά σειρά προσωπικής μου επιλογής 1) Κοινωνιολογία, 2) Κοινωνικής Πολιτικής και 3) Κοινωνικής Ανθρωπολογίας. Νομίζω ότι αν τις ψάξεις θα είναι σίγουρα μέσα στα ενδιαφέροντά σου. Μπορείς αφού τελειώσεις κάποια από αυτές τις σχολές να δώσεις κατατακτήριες στην Ψυχολογία με σαφή πλεονεκτήματα έναντι των υπόλοιπων διαγωνιζόμενων λόγω της συγγένειας των σχολών. Δεν αποκλείεται να σου αναγνωριστούν και μαθήματα τα οποία έχεις ήδη διδαχθεί.
Το σκέφτηκα να το κάνω έτσι ,δηλαδή να τελειώσω ένα τέτοιο τμήμα (ή ίσως κάποιο φπψ με κατεύθυνση ψυχολογίας) και στη συνέχεια να οδηγηθώ στην ψυχολογία μέσω κατατακτήριων. Είναι οπωσδήποτε ενδιαφέροντα αυτά τα τμήματα όμως με αυτό τον τρόπο ουσιαστικά δεν σπαταλάω άσκοπα 4 χρόνια, αφού και πάλι στην ψυχολογία καταλήγω; Κι εκτός αυτού, έχω την εντύπωση πως οι κατατακτήριες είναι πολύ πιο δύσκολες από τις πανελλήνιες και οι εισακτέοι είναι ελάχιστοι. Άρα δεν θα ήταν πιο εύκολο και πιο άμεσο με αυτή την λογική να ξαναδώσω πανελλήνιες το 2015 με στόχο να κερδίσω αυτά τα 2000 μόρια που έχασα φέτος;:hmm:
Τώρα για το 3ο πεδίο υπάρχουν ΤΕΙ που θεωρούνται καλά και μη κορεσμένα σαν επαγγέλματα όπως Φυσικοθεραπείας, Εργοθεραπείας, Οδοντικής Τεχνολογίας (οδοντοτεχνίτης), Οπτικής και Οπτομετρίας (οπτικός) αλλά δεν ξέρω κατά πόσο σε ενδιαφέρουν.
κοιτα τει τριτου πεδιου,
εργοθεραπεια, φυσικοθεραπεια, λογοθεραπεια.
Δεν είχα κάτι τέτοιο στο νου μου είναι η αλήθεια... Ίσως η Λογοθεραπεία να είναι κάπως ενδιαφέρουσα, όμως και πάλι κατά κύριο λόγο με πιτσιρίκια δεν δουλεύεις;; :ermm:
αν αποφασισεις να ξαναδωσεις δεν θεωρω οτι χρειαζεσαι φροντιστηριο. λες οτι πατωσες ιστορια. αρα διατηρεις τα υπολοιπα μαθηματα κανοντας συχνες επαναληψεις και τελειοποιωντας τα και δινεις βαση στην ιστορια, ειναι βαρετη ναι, ειναι κουραστικη ναι αλλα ειναι καλη ευκαιρια για μεγαλο βαθμο.
Εχεις ένα δίκιο!! Βέβαια παρόλο που πάντα ήμουν άριστη μαθήτρια, στην αποστήθηση ποτέ δεν τα κατάφερνα.. Η αλήθεια είναι πως μετα την πρώτη αποτυχία φοβάμαι λίγο να ξαναδώσω μην τυχόν και αποτύχω ξανά. Δεν είχα συνειδητοποιήσει πόσο εύκολο είναι να χάσει κάποιος μόρια στις πανελλήνιες... Θα ήθελα όμως, ακόμα κι αν ξαναδώσω, να έχω περάσει από την προηγούμενη χρονιά σε κάποια σχολή που να μου αρέσει και να έχει κάποιες προοπτικές (έστω κι αν πάω μόνο για να γραφτώ) ούτως ώστε να έχω μια καλη εναλλακτική σε περίπτωση που την επόμενη χρονια γράψω ακόμα χειρότερα ή ανέβουν πολύ οι βάσεις. Οπότε ουσιαστικά αναζητώ μια σχολή η οποία έτσι κι αλλιώς να μετράει σαν εναλλακτική ανεξάρτητα από την Ψυχολογία ή το αν θα ξαναδώσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Βασικές σπουδές στην Κοινωνιολογία και μετά μεταπτυχιακό στην ίδια σχολή με αντικείμενο "Εγκληματολογία" δεν θα ήταν κοντά στα ενδιαφέροντά σου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Βασικά εγώ δεν εχω θέμα με τη σχολή που θα βάλω ως πρώτη επιλογή αλλά με τη δεύτερη.Θα δηλώσω Ψυχολογία.Ελπίζω ο βαθμός μου να μου δώσει κάποια άνεση έτσι ώστε να μην αγχώνομαι τόσο ,αλλά στη περίπτωση που είμαι οριακά ή παρακάτω από την περσινή βάση πρέπει να σκεφτώ σοβαρά ποια σχολή θα έχω μετά.
Είμαι ανάμεσα σε 1.Εκπαιδευτικής και Κοινωνικής Πολιτικής ΠΑ.ΜΑΚ 2. Λογοθεραπείας Πάτρα 3. Δημοσιογραφίας και ΜΜΕ 4.Φιλολογίας.
Αν είναι να περάσω σε κάποια απ'αυτές θα ήθελα να την τελειώσω και στη συνέχεια αν θέλω ακόμη μονο Ψυχολογία να κάνω κατατακτήριες.
Ποια θεωρείται ότι έχει περισσότερες προοπτικές; Δεν μπορώ να αποφασίσω,γιατί μου αρέσουν όλες το ίδιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Τι θα δηλωνατε πρωτα: Ιατρικη σε αλλες πολεις η οδοντιατρικη Αθηνας και γιατι;

Αν ειναι γιατρος το ονειρο σου να δηλωσεις Ιατρικη (και φυσικα αντεχουν οι γονεις σου). Αν τα εχεις μια η αλλη να δηλωσεις Οδοντιατρος (αφου καταλαβα οτι εισαι απο Αθηνα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rankir146

Νεοφερμένος

Η Ράνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Βασικές σπουδές στην Κοινωνιολογία και μετά μεταπτυχιακό στην ίδια σχολή με αντικείμενο "Εγκληματολογία" δεν θα ήταν κοντά στα ενδιαφέροντά σου?
Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον αλλά είμαι μπερδεμένη ως προς το τι ακριβως επαγγελμα αφορούν αυτες οι σπουδες... Τι προοπτικες εχει στην αγορά εργασίας ένα τέτοιο πτυχίο:hmm:?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rankir146

Νεοφερμένος

Η Ράνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Βασικά εγώ δεν εχω θέμα με τη σχολή που θα βάλω ως πρώτη επιλογή αλλά με τη δεύτερη.Θα δηλώσω Ψυχολογία.Ελπίζω ο βαθμός μου να μου δώσει κάποια άνεση έτσι ώστε να μην αγχώνομαι τόσο ,αλλά στη περίπτωση που είμαι οριακά ή παρακάτω από την περσινή βάση πρέπει να σκεφτώ σοβαρά ποια σχολή θα έχω μετά.
Είμαι ανάμεσα σε 1.Εκπαιδευτικής και Κοινωνικής Πολιτικής ΠΑ.ΜΑΚ 2. Λογοθεραπείας Πάτρα 3. Δημοσιογραφίας και ΜΜΕ 4.Φιλολογίας.
Αν είναι να περάσω σε κάποια απ'αυτές θα ήθελα να την τελειώσω και στη συνέχεια νω κατατακτήριες.
Ποια θεωρείται ότι έχει περισσότερες προοπτικές; Δεν μπορώ να αποφασίσω,γιατί μου αρέσουν όλες το ίδιο.

Εγώ θα σου πρότεινα αφού σου αρέσει η ψυχολογία κι εχεις σκοπό να αποκτήσεις ενα δευτερο πτυχιο εκει να δηλώσεις κάποιο τμήμα που να μπορείς να το συνδιάσεις αργοτερα με την ψυχολογία. Για παράδειγμα η λογοθεραπεία ή η εκπαιδευτική πολιτικη (κατευθυνση ειδικής αγωγης) μπορεί να ενισχυθεί δυναμικα με ενα πτυχίο στον τομέα της εξελικτικης ψυχολογίας ή της νευροψυχολογίας, καθώς σχετίζονται άμεσα. Απο τα δυο νομίζω καλύτερη επιλογη ειναι λογοθεραπεια γιατι ως επαγγελμα ειναι πιο ανεξαρτητο κ σιγουρο απο την ειδικη αγωγη. Στην χωρα μας παρόλο που υπάρχει τεράστια ελλειψη απο σχολεία ειδικής αγωγης προχωράμε με πολύ αργούς ρυθμούς και διορίζονται ελάχιστοι. Η ξαδέρφη μου εχει σπουδασει παιδαγωγικα εχει κανει μεταπτυχιακο και διδακτορικό στην Αγγλία στην ειδική αγωγη κ συγκεκριμένα τον αυτισμό και παρόλα αυτά δυσκολευτηκε παρα πολύ να βρει δουλεια (μόνο με μεσον). Απο την αλλη βεβαια δεν μπορείς να ξέρεις σε μερικά χρόνια που θα τελειωσεις πως θα ειναι τα πραγματα στην Ελλάδα, μπορεί να αρχίσουν να διορίζουν μαζικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitris_SM

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dimitris_SM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
Δηλαδη καποιος που δεν ειναι πολυ καλος στο αεππ θα εχει προβλημα στις σχολες πληροφορικης ?

ρε παιδιά μην τρελαθούμε κιόλας.Σιγα το μάθημα που είναι το ΑΕΠΠ.Απλά σου δίνει κάποιες βάσεις(πολύ λίγες) και σε βάζει στην φιλοσοφία της πληροφορικής.Στα Αει/Τει θα κάνετε πολύ πιο προχωρημένα πράγματα από...ψευδοκώδικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Εγώ θα σου πρότεινα αφού σου αρέσει η ψυχολογία κι εχεις σκοπό να αποκτήσεις ενα δευτερο πτυχιο εκει να δηλώσεις κάποιο τμήμα που να μπορείς να το συνδιάσεις αργοτερα με την ψυχολογία. Για παράδειγμα η λογοθεραπεία ή η εκπαιδευτική πολιτικη (κατευθυνση ειδικής αγωγης) μπορεί να ενισχυθεί δυναμικα με ενα πτυχίο στον τομέα της εξελικτικης ψυχολογίας ή της νευροψυχολογίας, καθώς σχετίζονται άμεσα. Απο τα δυο νομίζω καλύτερη επιλογη ειναι λογοθεραπεια γιατι ως επαγγελμα ειναι πιο ανεξαρτητο κ σιγουρο απο την ειδικη αγωγη. Στην χωρα μας παρόλο που υπάρχει τεράστια ελλειψη απο σχολεία ειδικής αγωγης προχωράμε με πολύ αργούς ρυθμούς και διορίζονται ελάχιστοι. Η ξαδέρφη μου εχει σπουδασει παιδαγωγικα εχει κανει μεταπτυχιακο και διδακτορικό στην Αγγλία στην ειδική αγωγη κ συγκεκριμένα τον αυτισμό και παρόλα αυτά δυσκολευτηκε παρα πολύ να βρει δουλεια (μόνο με μεσον). Απο την αλλη βεβαια δεν μπορείς να ξέρεις σε μερικά χρόνια που θα τελειωσεις πως θα ειναι τα πραγματα στην Ελλάδα, μπορεί να αρχίσουν να διορίζουν μαζικά!
Γι'αυτό σκεφτόμουν 1 από τα 2. Μάλλον εκπαιδευτική πολιτική θα βάλω και στη συνέχεια Λογοθεραπεία. :)
Ελπίζω να πιάσω την πρώτη μου επιλογή παρολ'αυτά.
Και συ μην απελπίζεσαι.Εφοσον θέλει Ψυχολογία αν δεν την πιάσεις ή ξαναδώσε μόνη σου με μεγάλη προσπάθεια ή δήλωσε κάποια συναφή σχολή και στη συνέχεια πάλεψέ το και κάνε κατατακτήριες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rankir146

Νεοφερμένος

Η Ράνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Δεν γίνεται να μην απογοητευτώ... Προσπάθησα πάρα πολύ όλη τη χρονια και ήμουν σχεδόν σιγουρη ότι θα τα καταφερω. Ελεγα το πολύ πολύ αν δεν τα καταφερω να πιάσω Ψυχολογία Θεσσαλονίκης που ήθελα, να περάσω Αθηνα ή Ρέθυμνο. Άλλωστε ήμουν άριστη και στο σχολειο και στο φροντιστήριο. Ποτε δεν σκέφτηκα την περίπτωση για κάτι άλλο γιατί πάντα ονειρο μου ήταν η Ψυχολογία. Φαντάσου ότι στο Γυμνάσιο ακόμα βρισκόμουν σε δίλημμα γιατί παρόλο που είχα μια ελάχιστα μεγαλύτερη κλίση στα θετικά μάθηματα έναντι των θεωρητικών, διάλεξα θεωρητική κατεύθυνση μονο και μονο για να μπορέσω να σπουδάσω ψυχολογία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SteliosIoa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SteliosIoa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 355 μηνύματα.
καλησπερα σας!
θα ηθελα την βοηθεια οσως ξερουν και μπορουν να βοηθησουν σχετικα με τη σειρα που θα δηλωσω τις σχολες.
δινω φετος 2η φορα πανελληνιες και οι βαθμοι που υπολογιζω μου επιτρεπουν κατα πασα πιθανοτητα να περασω στην πρωτη μου επιλογη,την ιατρικη.
μενω στη θεσσαλονικη και οι πρωτες 2 σε σειρα ειναι αθηνα και μετα θεσσαλονικη.
μετα ομως εχω ενδοιασμους για την σειρα με την οποια θα δηλωσω τις υπολοιπες γιατι σε καποια τις περιφερειας περναω μαλλον πιο σιγουρα.
η σειρα που θελω να τις δηλωσω παει με βαση τις υποδομες και το επιπεδο σπουδων, πραγματα για τα οποια δεν γνωριζω για πανεπιστημια εκτος θεσσαλονικης.
η σειρα που ειχα στο μυαλο μου ηταν κρητη,γιαννενα,πατρα,αλεξανδρουπολη και λαρισσα. ξερω δεν εχει καμια σχεση με τη σειρα που πανε οι βασεις απλα ακουω καλα πραγματα για το πανεπιστημιο της κρητης καθως επισης και για των ιωαννινων!
δεν με ενδιαφερει καθολου η πολη καθως ειμαι τριτεκνος και πιθανοτατα θα παρω μεταγραφη. αλλα σε περιπτωση που δεν μου δοθει θελω να ξερω οτι εχω κανει την καλυτερη δυνατη επιλογη.
υπαρχει καποιος που να μπορει να μου πει για την κατασταση στα υπολοιπα 5 πανεπιστημια της περιφερειας γιατι πραγματικα δεν ξερω με ποια σειρα θα τις δηλωσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fisher96

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
Μηχανικων παραγωγης και διοίκησης Χανιά Η μηχανολογων μηχανικων βολος ???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top