Επιλογή Ομάδας Προσανατολισμού

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Μανώλη γεια σου και καλώς ήλθες!
Είναι αρκετά συνηθισμένο όταν μπαίνει κάποιος στο Λύκειο να παθαίνει μια κρίση ταυτότητας και να αναποδογυρίζεται η εικόνα που είχε φτιάξει για τον εαυτό του, τα θέλω του και τις κλίσεις του. Είσαι όμως ακόμη α' λυκείου και στο 1ο τετράμηνο, πολύ νωρίς. Οι βαθμοί που ανέφερες είναι από διαγωνίσματα ή από την βαθμολογία του τετραμήνου?
Άποψη μου να περιμένεις μέχρι το καλοκαίρι που θα δώσεις κανονικά εξετάσεις, θα έχεις περάσει μια χρονιά στο λύκειο και θα είσαι πιο κατασταλαγμένος. Πάντως μην κολλάς τόσο πολύ στους βαθμούς. Αν θεωρείς ότι το μέλλον σου βρίσκεται σε κάποιο θετικο/τεχνολογικό πεδίο μην σκέφτεσαι μόνο την απόδοση σου τώρα. Αν πραγματικά το θες μπορείς να αντιστρέψεις το "αρνητικό κλίμα" σε αυτά τα μαθήματα.
Στο Λύκειο είχα κι εγώ παρόμοιο θέμα. Σε φιλολογικά πάντα άριστα και τα θετικά μαθήματα μου έκλεβαν την καρδιά ακόμα κι αν δεν πήγαινα τόσο καλά. Δεν είμαστε μονόπλευροι άνθρωποι. Μπορεί να είσαι αρκετά καλός σε κάτι το οποίο να μην το βλέπεις επαγγελματικά. Κακό δε θα σου κάνει να είσαι καλός και στα φιλολογικά, σίγουρα! :) Μην επαναπαύεσαι όμως στη μνήμη σου, γιατί θεωρητική κατεύθυνση δε σημαίνει απαραίτητα καλός παπαγάλος :) Τέλος αν δεις πως είσαι ακόμα μπερδεμένος πριν μπεις στη β' λυκείου μπορείς να ψάξεις για κάποιον σύμβουλο επαγγελματικού προσανατολισμού ώστε να σε βοηθήσει.
Αν μπορώ να σου πω κάτι άλλο, ξαναρώτα. Ελπίζω να σε βοήθησα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

momolis

Νεοφερμένος

Ο Μανώλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι πως στο γυμνάσιο τα μαθήματα που μου κινούσαν το ενδιαφέρον ήταν τα θετικά. Φέτος συμβαίνει το αντίθετο, κάτι που δεν μπορώ να εξηγήσω:worry:. Σίγουρα κατέβαλα προσπάθεια σε όλα τα μαθήματα και οι βαθμοί που αναφέρω είναι βαθμοί διαγωνισμάτων και όχι τετραμήνου. Πιστεύω πως θα πρέπει να κάνω αυτό που μου είπες woochoogirl, να τελειώσω την πρώτη λυκείου και έπειτα να αποφασίσω.
Πάντως έχω ζητήσει βοήθεια από καθηγητές και το μόνο που κατάφεραν ήταν να μου σπάσουν τα νεύρα!!! Η φιλόλογος θεωρητική και ο μαθηματικός θετική. Έλεος πια!!!
Woochoogirl μπορείς να μου πεις περισσότερα για αυτούς τους "συμβούλους";:/:
Ευχαριστώ και τις δυο για τις συμβουλές σας!!!!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Xmm, εγώ είχα κάνει τεστ επαγγελματικού προσανατολισμού στην Α' Λυκείου σε ένα φροντιστήριο. Τότε μου φάνηκαν πολύ κουλά όσα μου έλεγε, αλλά αποδείχθηκαν όλα αληθινά :hmm:Επίσης μου είχε βγάλει ακριβώς αυτό που περιγράφεις. Η κλίση μου στα θεωρητικά ήταν ελάχιστα μικρότερη από την κλίση στα τεχνολογικά. Γι'αυτό εγώ έκανα του κεφαλιού μου και είπα θέλω Ιατρική:whistle: . Τώρα όμως που τα βλέπω με είχε ψυχολογήσει πολύ καλά και μου είχε δώσει καλές επαγγελματικές διεξόδους.
Γενικά έχω ακούσει πως πολλά φροντιστήρια κάνουν αυτά τα τεστς, δωρεάν αν γραφτείς εκεί. Αλλιώς πληρώνεις. Πάντως αξίζει να κάνεις, είναι αρκετά αξιόπιστα.
Έπειτα θεωρητικά υπάρχουν οι σύμβουλοι στα σχολεία γι'αυτό το λόγο, αλλά πραγματικά δεν ξέρω αν έχεις στο σχολείο σου τέτοιον άνθρωπο.
Τέλος στην Γ' Λυκείου όταν κατέθετα το μηχανογραφικό θυμάμαι πως είχα πάει σε σύμβουλο που προσέφερε ο ΟΑΕΔ αν δεν κάνω λάθος. Ήταν τέλος πάντων στο δημόσιο, δωρεάν επίσκεψη, συζήτηση μαζί του και άκουγες τι σου έλεγε. Αλλά αυτό για Ηράκλειο Κρήτης, ντεν ξέρω τι παίζει στο Μαρούσι.
Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να περιμένεις μέχρι Ιούνιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzwrtzia

Δραστήριο μέλος

Η tzwrtzia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 492 μηνύματα.
μανωλη γεια σου και απο 'μενα, και καλως ηρθες στην παρεα μας!! :) λοιπον,εγω παω β' λυκειου και ειμαι θεωρητικη κατευθυνση..αν οντως φετος εισαι τοσο καλος στα φιλολογικα μαθηματα και θεωρεις τον εαυτο σου καλο και στα θετικα(απο μετριο εως καλο/πολυ καλο), τοτε πιστευω πως θας μπορεις να ανταπεξελθεις σε αυτη την κατευθυνση.το να μπορει κανεις αλλωστε να εχει μαθηματικη σκεψη(χωρις απαραιτητα να ειναι αριστος στα μαθηματικα)τον βοηθαει πολυ στα αρχαια για τον τροπο με τον οποιο θα ακολουθει τη συνταξη..τα μαθηματα τωρα της θεωρητικης για τη δευτερα ειναι αρχαια γνωστο και αγνωστο, αρχες φιλοσοφιας(το οποιο αν και δεν προκειται να δωσεις πανελλαδικα σε βοηθαει στην εκθεση) και λατινικα..το καλο με αυτη την κατευθυνση ειναι οτι, αν εχεις και καλους φιλολογους, θα διδαχθεις απ την αρχη ενα μεγαλο μερος γραμματικης και συντακτικου στα αρχαια. τωρα οσον αφορα τα λατινικα θα ειναι νεο μαθημα για σενα, εφοσον διαλεξεις τη θεωρητικη, και ετσι με συστηματικο διαβασμα ειναι ευκολο να γραψεις ακομα και στις πανελληνιες 19 ή 20.τωρα για τις αλλες κατευθυνσεις δεν ειμαι ειδικη να σε ενημερωσω, το μονο που ξερω απο φιλους και γνωστους που πανε θετικη, ειναι οτι του χρονου θα αλλαξουν κατευθυνση επειδη η χημεια ειναι πολυ δυσκολη.βεβαια, εγω πιστευω πως το σημαντικοτερο κριτηριο για την επιλογη που προκειται να κανεις, ειναι η κατευθυνση που θα διαλεξεις να οδηγει στο επαγγελμα που θες να ακολουθησεις.παντως στο δικο μου σχολειο στο γραφειο του Σ.Ε.Π οι μαθητες μπορουν να κανουν ενα τεστ που παρουσιαζει,ενδεικτικα παντα, επαγγελματα που θα μπορουσες να επιλεξεις αναλογα με τις δεξιοτητες σου, τις ικανοτητες σου,και τις επιθυμιες σου και με βαση αυτο να ακολουθησεις και την κατευθυνση.γι' αυτο αν θες τη γνωμη μου θα ηταν καλυτερο να μιλησεις και με τους καθηγητες σου, ή να θεσεις αυτο το ζητημα στο μαθημα του σ.ε.π, μιας και οι καθηγητες σου εχουν,σαφως, μια πιο ολοκληρωμενη εικονα για σενα..αυτα..ελπιζω να βοηθησα καπως!!..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Η Θετική είναι πολύ απαιτητική κατεύθυνση αυτό είναι αλήθεια. Η Χημεία της στην Γ΄ Λυκείου είναι σαφώς πιο ενδιαφέρουσα και με διάβασμα σχετικά εύκολη. Γενικά όμως Θετική μόνο αν είστε σίγουροι πως θα χρειαστείτε τα μαθήματα της στο πανεπιστήμιο. Τρως αλλιώς μανίκι χωρίς λόγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzwrtzia

Δραστήριο μέλος

Η tzwrtzia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 492 μηνύματα.
Η Θετική είναι πολύ απαιτητική κατεύθυνση αυτό είναι αλήθεια. Η Χημεία της στην Γ΄ Λυκείου είναι σαφώς πιο ενδιαφέρουσα και με διάβασμα σχετικά εύκολη. Γενικά όμως Θετική μόνο αν είστε σίγουροι πως θα χρειαστείτε τα μαθήματα της στο πανεπιστήμιο. Τρως αλλιώς μανίκι χωρίς λόγο.
ακριβως και σε εμας του χρονου απο τα 11 παιδια της θετικης θα συνεχισουν 3-4 που ενδιαφερονται για ιατρικη και τα σχετικα..και οσα λεγονται του στυλ οτι θετικη πανε οι καλοι και τεχνολογικη οι κακοι μαθητες ειναι απλα φημες. δεν ισχυει κατι τετοιο. σιγουρα πολλα παιδια επιλεγουν μια απο τις δυο αυτες κατευθυνσεις με αυτο το κριτηριο, αλλα στο τελος βλεπουμε οτι και τα πραγματικα μαθηματικα μυαλα να καταληγουν στην τεχνολογικη. η μονη διαφορα ειναι στη χημεια τιποτα αλλο. τωρα αν κανω καποιο λαθος διορθωστε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Τους θετικούς επειδή είναι πιο λίγοι και συνήθως πιο συνειδητοποιημένοι για τους στόχους τους, τους προσέχουν περισσότερο. Οι πιο δυνατοί καθηγητές σε αυτούς δίνονται συνήθως. Η διαφορά δεν βρίσκεται μόνο στη Χημεία αλλά και στη Βιολογία. Γενικά κάποιος από Θετική αναπτύσσει πραγματικά θετική σκέψη γιατί ασχολείται μόνο με τέτοια θέματα. Και ένα παιδί από Τεχνολογική μπορεί να τα καταφέρει εξίσου καλά, αλλά σου μεταφέρω το γενικότερο κλίμα της θετικής. Μεγάλος ανταγωνισμός, καλά μυαλά, μεγάλοι στόχοι και συνήθως περισσότερη ωριμότητα. Δηλαδή πολλές φορές ακούς πήγα Τεχνολογική/Θεωρητική γιατί δε μου άρεσαν τα φιλολογικά/μαθηματικά. Αυτό δε θα το ακούσεις ποτέ για τη θετική :P
Για μένα είναι η αγαπημένη μου κατεύθυνση. Ζορίζεσαι, αλλά μαθαίνεις. Το θέμα είναι ότι Βιολογία και Χημεία μπορεί να σε ζορίσουν χωρίς λόγο, αν δεν ενδιαφέρεσαι για Ιατρική, Χημεία κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzwrtzia

Δραστήριο μέλος

Η tzwrtzia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 492 μηνύματα.
σιγουρα εχεις δικαιο σ αυτο που λες, απλα πιστευω οτι η γενικευση που κανεις ειναι λαθος. συμφωνω μαζι σου οτι υπαρχου μαθητες τεχνολογικης και θεωρητικης που επιλεγουν κατευθυνση μονο κ μονο για να αποφυγουν καποια μαθηματα και στο λεω επειδη και στην κατευθυνση μου, αλλα και στην τεχνολογικη υπαρχουν τετοια παιδια. αλλα οσον αφορα την ωριμοτητα των θετικων εχω τις ενστασεις μου. πιστευω οτι αν δεν υπηρχε αυτη η προκαταληψη περι επιπεδου των μαθητων οι μαθητες που θα διαλεγαν τη θετικη θα ηταν λιγοτεροι.εξαλλου θεωρω πως δεν ειναι τυχαιο το γεγονος οτι μολις δουν τα σκουρα οι περισσοτεροι αλλαζουν κατευθυνη..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Mιλάω πάντα για Γ' Λυκείου. Από τη Β' η αλήθεια είναι πως δε θυμάμαι και πολλά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

momolis

Νεοφερμένος

Ο Μανώλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πολύ για την βοηθειά σας!!!!:)
Αυτήν την εβδομάδα θα ξεκινήσει το Σ.Ε.Π., θα ρωτήσω την καθηγήτρια για περισσότερες πληροφορίες.
Ευχαριστώ και πάλι:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzwrtzia

Δραστήριο μέλος

Η tzwrtzia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 492 μηνύματα.
τιποτα! να 'σαι καλα!!:) απλα να θυμασαι πως το μεγαλυτερο λαθος που μπορει να κανεις ειναι να διαλεξεις μια κατευθυνση επειδη δεν σου αρεσουν τα μαθηματα της αλλης! πρεπει η επιλογη σου να βασιζεται κυριως στο αν μπορεις να περασεις μεσα απο αυτη την κατευθυνση στη σχολη που θες..
αληθεια εσυ κατα βαθος εχεις καποια ιδιαιτερη προτιμηση?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σοφιστής

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 779 μηνύματα.
πάντως,πληροφοριακά, στο σχολείο μου έχουμε 2 τμήματα Θεωρητικής(21 παιδιά), 2 τεχνολογικής (36 παιδιά!) και 1 θετικής (γύρω στα 10 άτομα).Αυτό σίγουρα δείχνει κάτι.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzwrtzia

Δραστήριο μέλος

Η tzwrtzia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 492 μηνύματα.
κοιταξε, το γεγονος οτι η κατευθυνση της θετικης εχει τα λιγοτερα παιδια, για εμενα τουλαχιστον, δε σημαινει κατι...δεν βρισκω το λογο ενας καλος/πολυ καλος/αριστος μαθητης που εχει κλιση στα θετικα να διαλεξει τη συγκεκριμενη κατευθευνση, απο τη στιγμη που εχει τα ιδια μαθηματα με την τεχνολογικη εκτος απο τη χημεια στη δευτευρα και τη βιολογια, νομιζω, στην τριτη που ειναι επιπλεον..για μενα θετικη πρεπει να πηγαινουν οσοι θελουν να ακολουθησουν ιατρικη κτλ. εκτος, λοιπον, απο καποιες σχολες η 8ετικη με την τεχνολογικη παρεχουν ακριβως τις ιδιες ευκαιριες...συνεπως ειναι λογικο να μη θελουν ολοι να γινουν γιατροι, χημικοι ή βιολογοι και να μη διαλεγουν αυτη την κατευθυνση!!!..τωρα για τη θεωρητικη δεν μου ακουγεται υπερβολικο το οτι υπαρχουν 2 τμηματα για ενα συνολο 67 μαθητων που μου ανεφερες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

noname2

Νεοφερμένος

Ο noname2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
παίδες σας ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες...πηρα βαθμους ...εβγαλα 16,2...τελος παντων ..ολοι μα ολοι οι καθηγητες απο την φυσικο μεχρι την τεχνολογο ειπαν οτι ειμαι πολυ εξυπνος απλα δν τ πολυεκμεταλευομαι....πιο συγκεκριμενα ο μαθηματικοσ ειπε οτι πρεπει να παω προς τεχνολογικη ..ειμαι εξυπνος προσπαθω απλα στ διαγωνισμα δεν εγραψα καλα...ο χημικος ειπε να προσεξω λιγο παραπανω και θα γινω αστερι κ η φυσικος ειπε οτι εχω μυαλο και αν διαβασω λιγο παραπανω θα παω πλ κλ...η ιστορικος μου ειπε οτι χαιρεται πωως με εχει μαθητη της, οτι τα παω πλ καλα αλλα εχω ελλειψη αυτοπεποιθεσης και ενω ξερω πολλα πραγματσα δν πολυσηκωνω τ χερι μεσα στην ταξη...με μπερδεψαν....κ τωρα εχω αρχισει ν τ ξανασκεφτομαι π πολυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vera94

Νεοφερμένος

Η vera94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Όταν ξεκίνησα την Α' Λυκείου ήμουν με τα χίλια Θετική... ούτε να ακούσω δεν ήθελα για τις δυο άλλες κατευθύνσεις, έτσι όμως που είμαι σταθερή στις αποφάσεις μου, τώρα παίζουν και οι τρεις κατευθύνσεις και δεν ξέρω που να πρωτοπάω!
Είμαι καλή μαθήτρια... Άλγεβρα, Γεωμετρία, Χημεία, Φυσική ήμουν ανέκαθεν καλή...φέτος συνειδητοποίησα όμως ότι Αρχαία, Έκθεση και στα υπόλοιπα θεωρητικά είμαι καλή, έτσι τουλάχιστον λέει η φιλόλογος μου! Αφού, λοιπον, μου είπε η φιλόλογος μου να πάω Θεωρητική... ήμουν ανάμεσα σε θεωρητική και θετική...
Χθες βέβαια μου λέει και ο καθηγητής της πληροφορικής να πάω οπωσδήποτε Τεχνολογική... γιατί θα μου είναι πολύ εύκολο από 'κει να περάσω ασσοε... Πού να πάω λοιπόν??? Στο τέλος θα το παίξω α-μπε-μπα-μπλομ το βλέπω...
Βέβαια, εκτός απο ασσοε σκέφτομαι και την νομική...βασικά για νομική το ψήνω περισσότερο... όμως αυτο το συντακτικό στα Αρχαία είναι που με σκοτώνει. Απο την άλλη μεριά Μαθηματικά κατεύθυνσης του χρόνου θα πάρει ένας καθηγητής.............ασχολίαστος...και δεν θέλω να ξεκινήσω και φροντιστήριο απο του χρόνου γιατι θα έχω και το proficiency...
Όσους ρωτάω(γονείς, καθηγητές) μου λένε να πάω σε όποια κατεύθυνση θέλω, γιατί άλλωστε εγώ θα "λουστώ" το επάγγελμα που θα διαλέξω... αλλά δεν με βοηθάνε έτσι!
Έχετε λοιπόν καμιά ιδέα βρε παιδιά???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ο αναγνώστης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ο αναγνώστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Όταν ξεκίνησα την Α' Λυκείου ήμουν με τα χίλια Θετική... ούτε να ακούσω δεν ήθελα για τις δυο άλλες κατευθύνσεις, έτσι όμως που είμαι σταθερή στις αποφάσεις μου, τώρα παίζουν και οι τρεις κατευθύνσεις και δεν ξέρω που να πρωτοπάω!
Είμαι καλή μαθήτρια... Άλγεβρα, Γεωμετρία, Χημεία, Φυσική ήμουν ανέκαθεν καλή...φέτος συνειδητοποίησα όμως ότι Αρχαία, Έκθεση και στα υπόλοιπα θεωρητικά είμαι καλή, έτσι τουλάχιστον λέει η φιλόλογος μου! Αφού, λοιπον, μου είπε η φιλόλογος μου να πάω Θεωρητική... ήμουν ανάμεσα σε θεωρητική και θετική...
Χθες βέβαια μου λέει και ο καθηγητής της πληροφορικής να πάω οπωσδήποτε Τεχνολογική... γιατί θα μου είναι πολύ εύκολο από 'κει να περάσω ασσοε... Πού να πάω λοιπόν??? Στο τέλος θα το παίξω α-μπε-μπα-μπλομ το βλέπω...
Βέβαια, εκτός απο ασσοε σκέφτομαι και την νομική...βασικά για νομική το ψήνω περισσότερο... όμως αυτο το συντακτικό στα Αρχαία είναι που με σκοτώνει. Απο την άλλη μεριά Μαθηματικά κατεύθυνσης του χρόνου θα πάρει ένας καθηγητής.............ασχολίαστος...και δεν θέλω να ξεκινήσω και φροντιστήριο απο του χρόνου γιατι θα έχω και το proficiency...
Όσους ρωτάω(γονείς, καθηγητές) μου λένε να πάω σε όποια κατεύθυνση θέλω, γιατί άλλωστε εγώ θα "λουστώ" το επάγγελμα που θα διαλέξω... αλλά δεν με βοηθάνε έτσι!
Έχετε λοιπόν καμιά ιδέα βρε παιδιά???

εμ βασικα δικιο εχουν οι γονεις σου. Πως μπορουμε εμεις να σου πουμε που να πας ? Το μονο που εχω να πω ειναι το εξης: μην πας θεωρητικη μονο κ μονο επειδη εισαι καλη στα φιλολογικα. Αν δε σ αρεσουν δηλαδη, μην πας, ειναι κριμα, κ αν -ω μη γενοιτο- δεν περασεις νομικη τι θα κανεις? Θα πας φιλολογια κ θα τα λουζεσαι μια ζωη? Γιατι η αληθεια ειναι οτι το πρωτο πεδιο δεν εχει πολλες σχολες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
Όταν ξεκίνησα την Α' Λυκείου ήμουν με τα χίλια Θετική... ούτε να ακούσω δεν ήθελα για τις δυο άλλες κατευθύνσεις, έτσι όμως που είμαι σταθερή στις αποφάσεις μου, τώρα παίζουν και οι τρεις κατευθύνσεις και δεν ξέρω που να πρωτοπάω!
Είμαι καλή μαθήτρια... Άλγεβρα, Γεωμετρία, Χημεία, Φυσική ήμουν ανέκαθεν καλή...φέτος συνειδητοποίησα όμως ότι Αρχαία, Έκθεση και στα υπόλοιπα θεωρητικά είμαι καλή, έτσι τουλάχιστον λέει η φιλόλογος μου! Αφού, λοιπον, μου είπε η φιλόλογος μου να πάω Θεωρητική... ήμουν ανάμεσα σε θεωρητική και θετική...
Χθες βέβαια μου λέει και ο καθηγητής της πληροφορικής να πάω οπωσδήποτε Τεχνολογική... γιατί θα μου είναι πολύ εύκολο από 'κει να περάσω ασσοε... Πού να πάω λοιπόν??? Στο τέλος θα το παίξω α-μπε-μπα-μπλομ το βλέπω...
Βέβαια, εκτός απο ασσοε σκέφτομαι και την νομική...βασικά για νομική το ψήνω περισσότερο... όμως αυτο το συντακτικό στα Αρχαία είναι που με σκοτώνει. Απο την άλλη μεριά Μαθηματικά κατεύθυνσης του χρόνου θα πάρει ένας καθηγητής.............ασχολίαστος...και δεν θέλω να ξεκινήσω και φροντιστήριο απο του χρόνου γιατι θα έχω και το proficiency...
Όσους ρωτάω(γονείς, καθηγητές) μου λένε να πάω σε όποια κατεύθυνση θέλω, γιατί άλλωστε εγώ θα "λουστώ" το επάγγελμα που θα διαλέξω... αλλά δεν με βοηθάνε έτσι!
Έχετε λοιπόν καμιά ιδέα βρε παιδιά???


αφου εισαι καλη μπορεις να διαλεξεις τα παντα!

καπου ομως δεν εχεις καποια ιδιαιτερη κλιση?λυνεις γρηγορα τις ασκησεις των μαθηματικων?ή χρειαζεσαι σπρωξιμο?απο την αλλη μερια,ξερεις να κλεινεις με ευκολια τα ρηματα στα αρχαια?θα σαι στο αγνωστο καλη?

οι καθηγητες ειναι λογικο παντως να στηριζουν τον τομεα τους,η φιλολογος θα σου πει θεωρητικη και ο μαθηματικος θετικη και τεχνολογικη

αφου θες ασοεε μηπως θα ηταν καλυτερα να πας τεχνολογικη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vera94

Νεοφερμένος

Η vera94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Πφφφφφφφφφφ... δεν ξέρω! Είναι και η νομική στην μέση... ή για εναλλακτική πολιτικές επιστήμες!
Θα ρίξω κλήρο στο τέλος...το βλέπω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mar0oZz

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Σύρος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 71 μηνύματα.
παίδες σας ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες...πηρα βαθμους ...εβγαλα 16,2...τελος παντων ..ολοι μα ολοι οι καθηγητες απο την φυσικο μεχρι την τεχνολογο ειπαν οτι ειμαι πολυ εξυπνος απλα δν τ πολυεκμεταλευομαι....πιο συγκεκριμενα ο μαθηματικοσ ειπε οτι πρεπει να παω προς τεχνολογικη ..ειμαι εξυπνος προσπαθω απλα στ διαγωνισμα δεν εγραψα καλα...ο χημικος ειπε να προσεξω λιγο παραπανω και θα γινω αστερι κ η φυσικος ειπε οτι εχω μυαλο και αν διαβασω λιγο παραπανω θα παω πλ κλ...η ιστορικος μου ειπε οτι χαιρεται πωως με εχει μαθητη της, οτι τα παω πλ καλα αλλα εχω ελλειψη αυτοπεποιθεσης και ενω ξερω πολλα πραγματσα δν πολυσηκωνω τ χερι μεσα στην ταξη...με μπερδεψαν....κ τωρα εχω αρχισει ν τ ξανασκεφτομαι π πολυ

μην ακους τι λενε οι καθηγητες.....εσυ πρπ να αποφασίσεις ποια κατευθυνση σ ταιριαζει...σκεψου λιγο και τις σχολες π σ ενδιαφερουν και σε ποιο πεδιο ειναι και θα αποφασισεις πλι ευκολα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

momolis

Νεοφερμένος

Ο Μανώλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Όταν ξεκίνησα την Α' Λυκείου ήμουν με τα χίλια Θετική... ούτε να ακούσω δεν ήθελα για τις δυο άλλες κατευθύνσεις, έτσι όμως που είμαι σταθερή στις αποφάσεις μου, τώρα παίζουν και οι τρεις κατευθύνσεις και δεν ξέρω που να πρωτοπάω!
Είμαι καλή μαθήτρια... Άλγεβρα, Γεωμετρία, Χημεία, Φυσική ήμουν ανέκαθεν καλή...φέτος συνειδητοποίησα όμως ότι Αρχαία, Έκθεση και στα υπόλοιπα θεωρητικά είμαι καλή, έτσι τουλάχιστον λέει η φιλόλογος μου! Αφού, λοιπον, μου είπε η φιλόλογος μου να πάω Θεωρητική... ήμουν ανάμεσα σε θεωρητική και θετική...
Χθες βέβαια μου λέει και ο καθηγητής της πληροφορικής να πάω οπωσδήποτε Τεχνολογική... γιατί θα μου είναι πολύ εύκολο από 'κει να περάσω ασσοε... Πού να πάω λοιπόν??? Στο τέλος θα το παίξω α-μπε-μπα-μπλομ το βλέπω...
Βέβαια, εκτός απο ασσοε σκέφτομαι και την νομική...βασικά για νομική το ψήνω περισσότερο... όμως αυτο το συντακτικό στα Αρχαία είναι που με σκοτώνει. Απο την άλλη μεριά Μαθηματικά κατεύθυνσης του χρόνου θα πάρει ένας καθηγητής.............ασχολίαστος...και δεν θέλω να ξεκινήσω και φροντιστήριο απο του χρόνου γιατι θα έχω και το proficiency...
Όσους ρωτάω(γονείς, καθηγητές) μου λένε να πάω σε όποια κατεύθυνση θέλω, γιατί άλλωστε εγώ θα "λουστώ" το επάγγελμα που θα διαλέξω... αλλά δεν με βοηθάνε έτσι!
Έχετε λοιπόν καμιά ιδέα βρε παιδιά???

Στην ίδια ακριβώς θέση βρίσκομαι και εγώ, οπότε σε καταλαβαίνω απόλυτα!!!!:)
Λοιπόν στο 2ο τετράμηνο αρχίζει το Σ.Ε.Π.. Μπορείς να συμβουλευτείς την καθηγήτριά σου. Η δική μου πάντως φάνηκε πολύ πρόθυμη να με βοηθήσει. Προσωπικά της εξήγησα τι μου συμβαίνει. Μου είπε για τη δομή του λυκείου και τώρα που τα κατάλαβα κανονίσαμε μια συνάντηση στο γραφείο της την ώρα ενός καθηγητή. Κάνε μία απόπειρα να της εξηγήσεις την καταστασή σου και ίσως σε βοηθήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 10 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top