Επιλογή Ομάδας Προσανατολισμού

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Οι λόγοι που έχω αποκλείσει την Θετική είναι οι παρακάτω:

...
-Ποτέ δεν μου άρεσε η Χημεία.
...
Ούτε εμένα αλλά φέτος ήταν το αγαπημένο μου μάθημα.Και δεν χρειάζεταιτερλό διάβασμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Εμένα ήταν
Θετική 95%
Θεωρητική 3%
Τεχνολογική 2%
:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlitos

Δραστήριο μέλος

Ο Παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 725 μηνύματα.
Ούτε εμένα αλλά φέτος ήταν το αγαπημένο μου μάθημα.Και δεν χρειάζεταιτερλό διάβασμα.

Συγκρίνεται το διάβασμα στη Χημεία με το διάβασμα στην Τεχνολογία Επικοινωνιών;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Συγκρίνεται το διάβασμα στη Χημεία με το διάβασμα στην Τεχνολογία Επικοινωνιών;:P
Ούτε το ενδιαφέρον που παρουσιάζει το κάθε μάθημα είναι συγκρίσημο.Η τεχνολογία υπάρχει απλά για να γεμίσει το πρόγραμμα.Η χημεία ασχολείται με πολλά πράγματα από την καθημερινή ζωή και προσφέρει γνωση,κάτι το οποίο υποτίθεται πως είναι ο στόχος του σχολείου.Στις εξετάσεις όμως θα πρέπει στην τεχνολογία να παπαγαλίσεις σε 2 μέρες όλη την ύλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlitos

Δραστήριο μέλος

Ο Παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 725 μηνύματα.
Η χημεία ασχολείται με πολλά πράγματα από την καθημερινή ζωή και προσφέρει γνωση

Αφού δεν με ενδιαφέρει ο συγκεκριμένος τομέας τι να κάνουμε....:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Απλά να μην βγαλινει ο καθένας και να λέει πως είναι άχρηστο μάθημα η χημεία γιατί είτε μας αρέσει είτε όχι δεν είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlitos

Δραστήριο μέλος

Ο Παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 725 μηνύματα.
Απλά να μην βγαλινει ο καθένας και να λέει πως είναι άχρηστο μάθημα η χημεία γιατί είτε μας αρέσει είτε όχι δεν είναι.

Ποτέ στην ζωή μου δεν αμφισβήτησα ( το σκότωσα; ) μια επιστήμη μόνο και μόνο επειδή δεν με ενδιαφέρει ο τομέας με τον οποίο ασχολείται.:'(



:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Άλλοι το έκαναν όμως.Είναι κάπως οξύμωρο να λες πως δεν πηγαίνεις θετική γιατί είναι άχρηστη η χημεία ενώ πας τεχνολογική και κάνεις τον ορισμό του ανούσιου μαθήματος(διοίκηση επιχειρήσεων).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlitos

Δραστήριο μέλος

Ο Παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 725 μηνύματα.
Άλλοι το έκαναν όμως.Είναι κάπως οξύμωρο να λες πως δεν πηγαίνεις θετική γιατί είναι άχρηστη η χημεία ενώ πας τεχνολογική και κάνεις τον ορισμό του ανούσιου μαθήματος(διοίκηση επιχειρήσεων).

+1:no1:

ΑΛΛΑ κάποια παιδιά λέγοντας ότι η Χημεία είναι άχρηστη εννοούν για τις σπουδές τους.Και γι'αυτό πρέπει να ευχαριστούμε το εκπαιδευτικό μας σύστημα.

..
-----------------------------------------
Πω πω τώρα μου ήρθε φλασιά για κτηνιατρική...:who:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.

Pavlitos

Δραστήριο μέλος

Ο Παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 725 μηνύματα.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Στην Τεχνολογικη (ειδικα της Γ' Λυκειου) θα βαριομουν αφορητα. :P Το διλημμα για μενα ηταν Θετικη η Θεωρητικη. Στη μια σιχαινομουν τα Μαθηματικα και στην αλλη τα Αρχαια. Τα υπολοιπα μου αρεσαν κι απ' τις 2. Τελικα το πηγα με τις σχολες και κατεληξα στη Θετικη, γιατι κολλησα με το 3ο πεδιο. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Αν κάποιος θέλει να δηλώσει ως 1η επιλογή ή στις πρώτες επιλογές σχολή που ανήκει στο 3ο πεδίο τότε η επιλογή είναι μία: θετική κατεύθυνση.

Αν κάποιον δεν τον ενδιαφέρουν πρωτίστως οι σχολές του 3ου πεδίου και δεν τα πάει καλά με την χημεία αλλά θα τις δηλώσει δευτερευόντως εφόσον δεν εισαχθεί σε σχολή εκτός του 3ου πεδίου η οποία να βρίσκεται στις πρώτες του επιλογές, τότε μπορεί να πάει τεχνολογική κατεύθυνση και να διαλέξει ως μάθημα γενικής παιδείας βιολογία.

Αν κάποιος υποψήφιος ενδιαφέρεται για τμήματα βιολογίας ή χημείας ή αντίστοιχα με αυτά τμήματα (π.χ. βιοχημείας και βιοτεχνολογίας, χημικών μηχανικών) τότε η καλύτερη επιλογή είναι θετική κατεύθυνση για να έχει το στοιχειώδες γνωστικό υπόβαθρο να παρακολουθήσει τα μαθήματα του αντίστοιχου τμήματος.

Για κάποιον αναποφάσιστο που δεν ξέρει τι θέλει, η καλύτερη επιλογή είναι θετική κατεύθυνση καθώς του προσφέρονται περισσότερες επιλογές από κάθε άλλη κατεύθυνση και έτσι έχει την δυνατότητα να αποφασίσει μετά τις πανελλήνιες τι να δηλώσει.

Αν κάποιος υποψήφιος έχει διαγράψει από τις επιλογές του όλες τις σχολές του 3ου πεδίου και τα τμήματα χημείας και τα αντίστοιχα προς αυτά τμήματα (π.χ. βιοχημείας και βιοτεχνολογίας, χημικών μηχανικών) τότε καλύτερη επιλογή είναι η τεχνολογική κατεύθυνση.

Για κάποιον υποψήφιο που ενδιαφέρεται πρωτίστος για τμήματα χημείας, χημικών μηχανικών και παρόμοια τμήματα μια εναλλάκτικη επιλογή είναι να επιλέξει τεχνολογική κατεύθυνση: κύκλος τεχνολογίας και παραγωγής όπου θα εξεταστεί σε χημεία-βιοχημεία. Η καλύτερη βέβαια επιλογή και σε αυτήν την περίπτωση είναι η θετική κατεύθυνση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

βιλλαρασ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο βασιλης (ειμαι απο τους καλους αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 337 μηνύματα.
το γελοιο ειναι που μπορεις να περασεις στη χημικο οχι μονο χωρις να εηει ι χημεια συντελεστη....χωρις να δωσεις καν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlitos

Δραστήριο μέλος

Ο Παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 725 μηνύματα.
το γελοιο ειναι που μπορεις να περασεις στη χημικο οχι μονο χωρις να εηει ι χημεια συντελεστη....χωρις να δωσεις καν...

Γι'αυτό υπάρχει η 2η τεχνολογική αλλά που να βρεις τμήμα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Black Mambo

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Κάποιοι θεωρούν την τεχνολογική πιο εύκολη, αλλά εν μέρη διαφωνώ... ο προγραμματισμός -όχι ότι είναι δύσκολος- αλλά πρέπει "να τον πάρεις με καλό μάτι", αλλιώς χάνεσαι... το ΑΟΔΕ είναι μια ακατανόητη βλακεία :mad: (προσωπικά ας πούμε προτιμώ βιολογία που παπαγαλίζεις κ πάλι, αλλά έχει μια λογική...) Τώρα εξαρτάται βέβαια κ από το τι σχέση έχεις με χημεία (πάντως της Γ είναι σαφώς πιο εύκολη από της Β) Επίσης, αν αποκλείεις 100% τις σχολές του 3ου πεδίου, τότε ΟΚ, ίσως να ναι καλύτερα να πας τεχνολογική :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Πω πω τώρα μου ήρθε φλασιά για κτηνιατρική...:who:
Κι εμένα μου είχε έρθει κάποτε αλλά μου πέρασε.Πάντως αν σου μείνει(:P) πάνε θετική.
-----------------------------------------
Επίσης, αν αποκλείεις 100% τις σχολές του 3ου πεδίου, τότε ΟΚ, ίσως να ναι καλύτερα να πας τεχνολογική :P
Διαφωνώ.Κάποιος μπορεί να τα κλαταφέρνει καλύτερα στα μαθηματα της θετικής κι ας μην θέλει 3ο πεδίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maritonib

Νεοφερμένος

Η Μαρίτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
αν σου αρέσει η χημεία, πάνε θετική και μετά τεχνολογική, αλλά αν νομίζεις ότι θα χάνεις πολύ χρόνο για το μάθημα της χημείας, ενώ δεν θα σου χρειαστεί στη συνέχεια, καλύτερα να πας τεχνολογική!
δεν θέλω να σε επιρεάσει το τι έκανα εγώ, πάντως πήγα εξαρχής τεχνολογικη :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Δεν μπορείς να ξερεις από την α λυκείου αν σου αρέσει η χημεία ή όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 10 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top