Εξετάσεις Michigan ECCE/ECPE Μάιος 2010

Πως νομίζετε ότι τα πήγατε;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 79)
  • Πολύ καλά, σίγουρα πέρασα

    Ψήφοι: 21 26.6%
  • Καλά, μάλλον πέρασα

    Ψήφοι: 35 44.3%
  • Μέτρια, παίζεται αν πέρασα

    Ψήφοι: 19 24.1%
  • Χάλια, σίγουρα κόπηκα

    Ψήφοι: 4 5.1%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Ashbringer

Νεοφερμένος

Η Ashbringer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Καλησπέρα! Μια διευκρίνηση για τα αποτελέσματα που βγαίνουν πρώτα για τα φροντιστήρια γιατί έχω πολλές φίλες φροντιστηριούχους και σε μεγάλα και σε μικρά φροντιστήρια λόγω επαγγέλματος :) Αυτό που μου είπαν είναι πως τα ίδια τα φροντιστήρια ζήτησαν απ'την EAE να παίρνουν πρώτοι τα αποτελέσματα (πανελλαδικά μιλάμε πάντα) για να μπορούν να τα λένε οι ίδιοι στους μαθητές τους...Οι γονείς με το φροντιστήριο μιλάνε όχι με την ΕΑΕ (συνήθως νομίζω) οπότε τα φροντιστήρια σαν "extra" υπηρεσία έχουν το βίτσιο να λένε οι ίδιοι τα αποτελέσματα στους μαθητές τους. Από κει και πέρα η ΕΑΕ δίνει 2 μέρες διορία στους καθηγητές και τα φροντιστήρια απ'όσο ξέρω να μάθουν πρώτοι τα αποτελέσματα και μετά τα κάνει public σ'όλους. Από την άλλη, μαθητές που είναι μεμονωμένοι μαθαίνουν αποτελέσματα από την πρώτη μέρα οπότε no problem there. Επίσης συμφωνώ για το ECPE, τι στο διάολο κάνουν και δεν τα βγάζουν αφού το ELI-UM τους τα έχει στείλει;;; Δεν ξέρω, απορώ.....To Cambridge δεν λέω Άγγλοι τελείως αλλά τουλάχιστον στην Ελλάδα τα νούμερά τους έχουν πέσει τραγικά οπότε λογικό να τα βγάζουν νωρίτερα. ΘΕΛΩ ECPE ΤΩΡΑ!!! Αδικαιολόγητη η ΕΑΕ αν τα αργεί τόσο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Ποιος μιλησε για Ελλαδα στο Cambridge?
Το Michigan εχει 100.000 υποψηφιους παγκοσμιως και μονο το FCE στο Cambridge εχει 270.000!Για να σοβαρευτουμε λιγακι.Δεν ειναι μονο η Ελλαδα!
Το Κεμπριτζ κανει εξετασεις σε 100 χωρες παγκσομιως.Οσο για τα βιτσια των φροντιστηριων και αυτα να ναι στη θεση τους αφου το θετουν ετσι και να ενημερωνουν.Δεν φταιει σε τιποτα ο υποψηφιος=πελατης που εχει σκασει και τα λεφτα χοντρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Ποιος μιλησε για Ελλαδα στο Cambridge?
Το Michigan εχει 100.000 υποψηφιους παγκοσμιως και μονο το FCE στο Cambridge εχει 270.000!Για να σοβαρευτουμε λιγακι.Δεν ειναι μονο η Ελλαδα!
Το Κεμπριτζ κανει εξετασεις σε 100 χωρες παγκσομιως.Οσο για τα βιτσια των φροντιστηριων και αυτα να ναι στη θεση τους αφου το θετουν ετσι και να ενημερωνουν.Δεν φταιει σε τιποτα ο υποψηφιος=πελατης που εχει σκασει και τα λεφτα χοντρα!
130 :)
https://www.cambridgeesol.org/exams/general-english/cpe.html : We have more than 2,000 centres in 130 countries
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Αnyway σε καποιες χωρες οι υποψηφιοι ειναι ελαχιστοι.Αλλα οπως και να χει τα νουμερα δεν συγκρινονται ρε παιδια.
Το Cambridge ESOL ενημερωσε απο ΤΩΡΑ πως τα Cambridge ESOL FCE.CAE.CPE Results December 2010 θα ναι διαθεσιμα στις 18.01.2011.
Ποιος αλλος εξεταστικος φορεας το κανει αυτο 5 μηνες πριν δοθει το τεστ????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ashbringer

Νεοφερμένος

Η Ashbringer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Είπαμε στο θέμα αποτελέσματα το Cambridge δεν πιάνεται αλλά όπως λέει και ο teol να είναι και τα φροντιστήρια στην θέση τους...δεν γίνεται να έχουν τέτοιες απαιτήσεις και μετά να φεύγουν στις παραλίες και να μένει ξεκρέμαστος ο υποψήφιος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,280 μηνύματα.
To Cambridge δεν λέω Άγγλοι τελείως αλλά τουλάχιστον στην Ελλάδα τα νούμερά τους έχουν πέσει τραγικά οπότε λογικό να τα βγάζουν νωρίτερα.

Ωραία μου δεσποινίς αν μου επιτρέπετε, το μπουζούκι μπορεί να είναι όργανο, ο αστυνομικός μπορεί να είναι όργανο, αλλά δεν μπορούμε έτσι να συνάγουμε ότι ο αστυνομικός είναι μπουζούκι.

Αυτό κάνετε εσείς αυτή τη στιγμή με αυτή σας τη φράση. Το Statement of Results από το Καιμπρίτζιον της μητέρας χώρας Αγγλετέρας, είναι σταμπαρισμένον με ημερομηνία έκδοσης 24/06/2010. Ίσως για την Ελλάδα τα νούμερά τους να είναι όντως χαμηλά, αυτό δεν μπορώ να το ταυτοποιήσω δια επισήμων στοιχείων παρά μόνο δια της συλλογιστικής οδού "Ο Μήτσος της Κούλας πήρε το Μίτσιγκανε, πάρτο κι εσύ ρε ανίκανε" και έτσι καταντάνε οι 9 στους 10 να δίνουν μόνο αυτό. Λογική μπεεεπρρρ, Ανωτάτης Προβατικής με ειδίκευση στην προβατοκόμμωση δια της ξυριστικής Braun (Razor παρακαλώ που έχει και φαβοριτοκόφτη, μη μείνει το πρόβατο με φαβορίτες σαν τον Κόκκοτα)

Παρόλαυτά, εγώ δεν είχα παρεδωσιλίκια με καμία Ένωση, είτε αυτή λέγεται Ελληνοβρετανικό, είτε Ελληνορωσικό συμβούλιο φίλων φυσικού αερίου ή Ελληνοκινεζικό συμβούλιο φίλων της απειλούμενης μέδουσας. Ένα ελληνικό χαρτί ήρθε μόνο, με την απόδειξη, τις οδηγίες, το πρόγραμμα και την ημερομηνία ανακοίνωσης αποτελεσμάτων. Με τα αποτελέσματα δεν μπλέχτηκαν οι Έλληνες. Εγώ μπήκα στο cambridge esol results site και τα είδα. 24 Ιουνίου έκδοση, 2 Ιουλίου ανακοίνωση. Σου λέει "Κύριε εμείς θα τα έχουμε 2 Ιουλίου 10 η ώρα, αλλά ΘΑ ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ". Όχι "μπορεί" να τα έχουμε. Ήθελαν μάλιστα και κάποιες μέρες να στήσουν τα συστήματά τους, να τους τις δώσω, 24 με 2. Αλλά στις 2 ήταν εκεί. Δεν έπεσε κανένα site, δεν καθυστέρησε ούτε λεπτό. Και μιλάμε για ένα site που εξυπηρετεί ολόκληρο τον πλανήτη, όχι την Ελλαδίτσα.

Βέβαια δεν έχω την απαίτηση να γνωρίζετε περί servers, sites κλπ μιας και είστε φιλόλογος, απλά εφιστώ την προσοχή σας σε αυτά προκειμένου να μην οδηγείστε με μαθηματική ακρίβεια σε ΑΝακρίβειες προκειμένου να δημιουργούνται εντυπώσεις. Το Cambridge είναι Cambridge, ότι και να λέμε μετά είναι για ντεκορασιόν και καλύτερα θα κάνουμε να πάμε για καναν φρέντο να ηρεμήσουμε.

ΘΕΛΩ ECPE ΤΩΡΑ!!! Αδικαιολόγητη η ΕΑΕ αν τα αργεί τόσο....

Έχετε άγχος για το αν θα το έχετε περάσει ε;:P (Σας πειράζω απλώς, μην με μισήσετε:))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ashbringer

Νεοφερμένος

Η Ashbringer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Αγαπητέ Λυκούργε:
1ον: Που είναι η ανακρίβεια; Τα νούμερα του Camridge έχουν πράγματι μειωθεί τραγικά, καθηγήτρια είμαι το ξέρω, εσύ Ο.Δ.Ε. είσαι ασχολήσου με τις εταιρίες. Επίσης τι κακό είπα για το Cambridge; Ίσα ίσα που στα αποτελέσματα συμφωνώ πως οι άνθρωποι δεν πιάνονται. Αλλά παλιότερα(δεκαετία του '90 που έδωσα εγώ Lower και Prof), που στην Ελλάδα δίνανε 150 χιλιάδες άτομα και τα αποτελέσματα αργούσανε όπως τώρα αργούν της ΕΑΕ κανένας δεν μιλούσε γιατί το Cambridge ήταν μονοπώλιο. Επίσης εκείνες τις εποχές στην πόλη μου μόνο δίνανε 150 άτομα και περνούσαν MAX οι 10...Οπότε φυσικά και όλοι στράφηκαν στο Michigan βλέποντας αυτή την κατάσταση τότε. Είπαμε έκαστος στο είδος του, άσε με να ξέρω κάτι παραπάνω.

2ον: Αν έχω περάσει το ECPE; Αγόρι μου καλό, είμαι διδακτορική στο τμήμα Αγγλικής του ΑΠΘ, για τους μαθητές μου αγωνιώ...Όσο για το Cambridge ούτε να σε πληρώνανε για τέτοια υπεράσπιση...Προφανώς δεν έχεις μπλεχτεί παραπέρα με το θέμα πτυχία και σου άρεσε η ομολογώ άψογη (όσον αφορά τα αποτελέσματα) λειτουργία του ΒΡΕΤΑΝΙΚΟΥ Συμβουλίου (που σου έστειλε το χαρτί στα ελληνικά με τις οδηγίες, που σου έλεγε πότε θα δεις τα αποτελέσματα, που οργάνωσε τις εξετάσεις σου οπότε ήθελες δεν ήθελες πάλι με Έλληνες μπλέχτηκες :P ) και του Cambridge κατ'επέκταση (το οποίο ναι βγάζει τα αποτελέσματα χωρίς απ'όσο ξέρω παρέμβαση του Βρετανικού Συμβουλίου). Αλλά να σου πω και κάτι άλλο για το πολυαγαπημένο σου Cambridge και την Ελλαδίτσα...Κάνε μια προσπάθεια επικοινωνίας με την ΕΑΕ για θέμα εξυπηρέτησης και μια με το Βρετανικό (που εκπροσωπεί το Cambridge στην Ελλαδίτσα) και τα λέμε μετά. Οι μεν σκίζονται να εξυπηρετήσουν (όσο μπορούν, μην ξεχνάτε δεν μιλάτε με τους διευθυντές αλλά με υπαλλήλους) οι δε θέλουν να κλείσεις ραντεβού πρώτα...μην μιλήσω για αλλαγή προφορικών που στην ΕΑΕ γίνεται αφιλοκερδώς και σχεδόν άμεσα ενώ το βρετανικό αν και έχει λιγότερους υποψηφίους ζητάει και τα 25 ευρώ (νομίζω) ακόμα και σε τέτοιες περιόδους κρίσης...Εν κατακλείδι, για να μην "μαλώνουμε" άδικα όλοι έχουμε δίκιο εδώ. Κάθε φορέας έχει τα καλά και τα κακά του. To Cambridge όπως λες ΠΑΝΤΑ θα είναι Cambridge no matter what...Αλλά και το Michigan θα είναι πάντα το Michigan όσον αφορά την απέναντι πλευρά του Ατλαντικού. Ο καθένας διαλέγει και παίρνει.

Anyway βαρέθηκα, δεν πρόκειται να ξανακάνω άλλο post. Ειλικρινά εύχομαι να έχετε επιτύχει στις εξετάσεις σας για να ευχαριστηθείτε ακόμα περισσότερο το καλοκαίρι χωρίς άγχος αντί να κάθεστε εδώ μέσα να τα χώνετε νομίζοντας ότι θα σας ακούσουν. Όλοι οι φορείς και το εννοώ ΟΛΟΙ έχουν ΜΕΓΑΛΑ συμφέροντα με τα κέντρα ξένων γλωσσών είτε είναι μεγάλες αλυσίδες είτε μικρές ή ακόμα και οικογενειακές επιχειρήσεις.
Αν έχουν αποφασίσει για τον χψω λόγο να βγάλουν το ECPE την άλλη εβδομάδα δεν δίνουν δεκάρα για το άγχος του teol20 ή του όποιου teol απλά λένε "θα βγουν, κάντε υπομονή" και τέλος.Τα λεφτά είναι πολλά και στην τελική όλα είναι BUSINESS, να το θυμάστε αυτό, μιλάω εκ πείρας και από πράγματα που γνωρίζω λόγω της δουλειάς και της θέσης μου. Και φανταστείτε πως είμαι στη Θεσσαλονίκη...στην Αθήνα τα πράγματα είναι ακόμα χειρότερα και οι συναλλαγές ακόμα μεγαλύτερες. Όπως και να χει να'στε όλοι καλά, ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ και επιτυχίες και ΚΑΛΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΟΥ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ceteris paribus

Νεοφερμένος

Ο ceteris paribus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
τα ιδια γινοταν πιο παλια και με το κεμπριτζ που ειχε τοσους υποψηφιους στην ελλαδα...δεν ειναι προβλημα πανεπιστημιου δηλαδη,αλλα προβλημα της χωρας...

αυτην την περιοδο που μιλαμε το μισιγκαν εχει τεραστιο αριθμο υποψηφιων και λογικο ειναι να καθυστερει (αν και η λογικη του "δινω το μισιγκαν γιατι ειναι πιο ευκολο" δεν υπαρχει καθως ολα τα πιστοποιητικα του ιδιου επιπεδου, εχουν ιδιο βαθμο δυσκολιας)...

ηρεμηστε και χαλαρωστε, δεν χαθηκε ο κοσμος που θα μαθετε 5 μερες αργοτερα τα αποτελεσματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,280 μηνύματα.
Αγαπητέ Λυκούργε:
1ον: Που είναι η ανακρίβεια;;; Τα νούμερα του Camridge έχουν πράγματι μειωθεί τραγικά, καθηγήτρια είμαι το ξέρω, εσύ Ο.Δ.Ε. είσαι ασχολήσου με τις εταιρίες.

Με θίγετε. Πτυχιούχος Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής ΑΣΟΕΕ με επιπλέον σπουδές -προσεχώς- σε μεταπτυχιακό ΜΒΑ είμαι. Πως λέμε τούρτα Black Forest με κερασάκι στην κορυφή. (και τι κερασάκι, κερασάρα που ανοίγει κρανία) Όχι σκέτο κερασάκι όπως λέτε. Δεν το γνωρίζατε, να που μάθατε και κάτι νέο για μένα!:D


Αλλά παλιότερα(δεκαετία του '90 που έδωσα εγώ Lower και Prof), που στην Ελλάδα δίνανε 150 χιλιάδες άτομα και τα αποτελέσματα αργούσανε όπως τώρα αργούν της ΕΑΕ κανένας δεν μιλούσε γιατί το Cambridge ήταν μονοπώλιο. Οπότε είπαμε έκαστος στο είδος του, άσε με να ξέρω κάτι παραπάνω.

Μαζί δίναμε τη δεκαετία του '90, 5 χρόνια διαφορά (27-32) δεν είναι δα και πολλά, ένα τσιγάρο δρόμος. Παρόλαυτά αναγνωρίζω την επίκλησή σας στην αυθεντία του επαγγέλματός σας και σιωπώ. Εκεί που δεν σιωπώ είναι όταν (με τα όσα στοιχεία μπορώ να έχω ο άνθρωπος) εξετάζω τα ιδρύματα αυτά ως εταιρείες (το αντικείμενό μου δηλαδή όπως και η ίδια παραδεχτήκατε). Καταλήγω μάλλον στο συμπέρασμα ότι αν εγώ και εσείς κάνουμε έναν διάλογο και ανταλλαγή στοιχείων, ίσως με τη συνδιασμένη αυθεντία μας, να καταλήξουμε σε ακριβέστερα συμπεράσματα. Όμως βαριέμαι τώρα και πεινώ... Αν δεν βαριέστε εσείς, ίσως να το προσπαθήσουμε αργότερα που θα έχω γευματίσει.

2ον: Αν έχω περάσει το ECPE; Αγόρι μου καλό

Οικειότητες; Με κάνετε και ντρέπομαι!:redface: (Αφού σου είπα βρε, σε πειράζω, τι το σοβαρεύεις το θέμα; Χιουμοράκι κάνω να σπάσει λίγο το νεύρο εδω μέσα απ' όλους, κάνε λίγο την αδιάφορη μπας και χαλαρώσουν τα παιδιά;))

Για τα άλλα δεν έχετε άδικο. Ασχολήθηκα όσο χρειάστηκε για να πάρω το χαρτί κι από κει και πέρα ούτε με πληρώνει κανένας, ούτε τίποτα. Απλά γουστάρω να μπω να τα χώσω στην ΕΑΕ γιατί ταλαιπωρούν τα παιδιά και μου άφησαν κι εμένα κακή εντύπωση. Εαν είχα άγχος για το Michigan και δεν είχα πάρει το Cambridge, τα ίδια θα έλεγα. Δεν επαναπαύομαι στο γεγονός ότι καβάτζωσα το καλό χαρτί και "άσε τους άλλους να κουρεύονται". Οφείλω σε κάθε περίπτωση να μπαίνω και να λέω τα πράγματα όπως τα νομίζω, πρώτον γιατί θα μπορούσα να είμαι (αν και είμαι πρακτικά αλλά δίχως άγχος) στη θέση των παιδιών αυτών και δεύτερον γιατί έσκασα 180 Ευρώ για μια διαδικασία του "bottom" με το συμπάθειο σε σχέση με την αντίστοιχη του Cambridge.

Και μεταξύ μας, δεν ομιλείτε με κάποιον που το πήρε με C αλλά με Α, άρα έχω την απαραίτητη ικανότητα να κρίνω ποιανού πιστοποιητικού η διδασκαλία με δυσκόλεψε και μου έμαθε περισσότερα εις βάθος (του Cambridge δηλαδή). Μη φοβάστε όμως, δεν θα ανταγωνιστούμε στον τομέα της Αγγλικής ποτέ, διότι εσείς και εγώ, είμαστε δυο άτομα με ακαδημαϊκή πορεία, ο καθένας στο -πολύ σοβαρό- αντικείμενό του. (εξάλλου εγώ νομίζω μόνο επάρκεια μπορώ να πάρω, οπότε άλλος ένας λόγος να μην ανησυχείτε)

Μπορούμε παρόλαυτά να γίνουμε καλοί φίλοι στο I-school. Θα δεχτείτε κάτι τέτοιο από έναν κακό μικρό ΛΟΧΡΗ/ΟΔΕίτη που σας την "μπαίνει" μέσα από το Internet;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darklord

Νεοφερμένος

Ο Darklord αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
τα ιδια γινοταν πιο παλια και με το κεμπριτζ που ειχε τοσους υποψηφιους στην ελλαδα...δεν ειναι προβλημα πανεπιστημιου δηλαδη,αλλα προβλημα της χωρας...

αυτην την περιοδο που μιλαμε το μισιγκαν εχει τεραστιο αριθμο υποψηφιων και λογικο ειναι να καθυστερει (αν και η λογικη του "δινω το μισιγκαν γιατι ειναι πιο ευκολο" δεν υπαρχει καθως ολα τα πιστοποιητικα του ιδιου επιπεδου, εχουν ιδιο βαθμο δυσκολιας)...

ηρεμηστε και χαλαρωστε, δεν χαθηκε ο κοσμος που θα μαθετε 5 μερες αργοτερα τα αποτελεσματα...

Ποιος τεράστιος αριθμός υποψηφίων;
- A total of 25,908 examinees from seventeen countries took the May/June 2009 ECPE.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Όντως τεράστιος αριθμός:
A total of 50,687 examinees in eighteen countries took the May 2009 ECCE
A total of 21,982 examinees in eighteen countries took the December 2009 ECCE
A total of 25,908 examinees from seventeen countries took the May/June 2009 ECPE
A total of 14,893 examinees from nineteen countries took the November 2009 ECPE
Σύνολο 113470 . Ούτε ο μισός αριθμός από αυτούς που δίνουν το FCE παγκοσμίως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ashbringer

Νεοφερμένος

Η Ashbringer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Χαχαχαχα ξαναγράφω μόνο και μόνο για την θεϊκή απάντησή σου :P

ΑΣΟΕΕ ε; μια χαρά και μεταπτυχιακό, άντε και στο παλουκάκι στο διδακτορικό να δεις τη γλύκα :D Για τον διάλογο που αναφέρεις λόγω εταιριών ειλικρινά βαριέμαι, μα τω Θεώ ότι πεις θα το δεχτώ δεν τα μπορώ αυτά (γι'αυτό και η επιλογή της Φιλολογίας ντε :D ). Όσον αφορά την διαφορά Cambridge Michigan όμως θα διαφωνήσω. Δεν χρειάζεται ένα πτυχίο να είναι παλούκι για να πιστοποιεί ότι ξέρεις καλά και πάνω απ'όλα σωστά Αγγλικά. Το Cambridge σε προετοιμάζει λες και την άλλη μέρα θα πας να μιλήσεις στην Βασίλισσα :P Απ'την άλλη το Michigan προωθεί το Αμερικάνικο μοντέλο του brainstorming. Ερωτήσεις λογικής δυσκολίας με πιθανές απαντήσεις αλλά περιορισμένο χρόνο. Είναι αυτό που κάνουν οι Αμερικανοί όταν πετάνε ένα αντικείμενο σε κάποιον που δεν είναι προετοιμασμένος και του λένε "Think fast" νομίζω με πιάνεις τι εννοώ...Από κει και πέρα όπως προείπα ο καθένας διαλέγει και παίρνει.

Όπως και να έχει το θέμα μας εδώ είναι τα κακώς κείμενα και καλά κάνουν τα παιδιά και χώνουν ώρες ώρες, το άγχος είναι μεγάλο. Απλά νομίζω πως ορισμένες φορές το παίρνουν πολύ σοβαρά αλλά και πάλι κατανοητό λόγω άγχους. Αλλά όπως επίσης προείπα ΟΛΑ είναι business και σ'αυτό νομίζω πως μπορείς και εσύ να με επιβεβαιώσεις. Have a nice summer all!

Y.Γ: Qwerty, Darklord, είπαμε το Michigan και η ΕΑΕ πάσχει λίγο στο θέμα αποτελέσματα αλλά τα ίδια έκανε και το Cambridge παλιότερα. Το Cambridge τώρα διορθώθηκε, ελπίζω να κάνει το ίδιο και η ΕΑΕ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tntqaz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 294 μηνύματα.
Σιγά τον αριθμό δηλαδή:bleh::bleh::bleh::wall::wall::wall:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,280 μηνύματα.
ΑΣΟΕΕ ε; μια χαρά και μεταπτυχιακό, άντε και στο παλουκάκι στο διδακτορικό να δεις τη γλύκα :D

Κάτσε να δω αν θα αντέχω μετα το ΜΒΑ (μάλλον, τέτοιος επίμονος που είμαι να ανέβω, αλλά θα δούμε, μακάρι!:D)

Για τον διάλογο που αναφέρεις λόγω εταιριών ειλικρινά βαριέμαι, μα τω Θεώ ότι πεις θα το δεχτώ δεν τα μπορώ αυτά (γι'αυτό και η επιλογή της Φιλολογίας ντε :D ). Όσον αφορά την διαφορά Cambridge Michigan όμως θα διαφωνήσω. Δεν χρειάζεται ένα πτυχίο να είναι παλούκι για να πιστοποιεί ότι ξέρεις καλά και πάνω απ'όλα σωστά Αγγλικά. Το Cambridge σε προετοιμάζει λες και την άλλη μέρα θα πας να μιλήσεις στην Βασίλισσα :P

Μα αφού την θέλω κολασμένα! Πως θα την ρίξω άμα δεν γνωρίζω άπταιστα Καιμπριτζιανά;:redface:



Αχ....:inlove:


Απ'την άλλη το Michigan προωθεί το Αμερικάνικο μοντέλο του brainstorming. Ερωτήσεις λογικής δυσκολίας με πιθανές απαντήσεις αλλά περιορισμένο χρόνο. Είναι αυτό που κάνουν οι Αμερικανοί όταν πετάνε ένα αντικείμενο σε κάποιον που δεν είναι προετοιμασμένος και του λένε "Think fast" νομίζω με πιάνεις τι εννοώ...Από κει και πέρα όπως προείπα ο καθένας διαλέγει και παίρνει.

Σε πιάνω, βεβαίως. Και στο GMAT (άλλη αμερικάνικη πιστοποίηση) που μου ζητούσαν για το ΜΒΑ, ίσχυε το ίδιο πράγμα, 37 ερωτήσεις Quantitative, 41 Verbal από 75 λεπτά η κάθε κατηγορία και penalty για όποιες κενές απαντήσεις. Κοινώς το think fast που λες. Δε με βόλευε, αλλά τι να κάνουμε, δεν είναι δυνατόν να δίνουμε μόνο ότι μας βολεύει. Ήταν και μονόδρομος για να μπω στο ΜΒΑ οπότε καταλαβαίνεις ότι στρώθηκα πραγματικά και του πέταξα τα μάτια έξω.

Όπως και να έχει το θέμα μας εδώ είναι τα κακώς κείμενα και καλά κάνουν τα παιδιά και χώνουν ώρες ώρες, το άγχος είναι μεγάλο. Απλά νομίζω πως ορισμένες φορές το παίρνουν πολύ σοβαρά αλλά και πάλι κατανοητό λόγω άγχους. Αλλά όπως επίσης προείπα ΟΛΑ είναι business και σ'αυτό νομίζω πως μπορείς και εσύ να με επιβεβαιώσεις. Have a nice summer all!

Είναι η αλήθεια, δυστυχώς η ευτυχώς, όλα ανάγονται στην μπίζνα. Βέβαια δεν ξέρω τι είναι πιό άσχημο, αυτό ή το ότι το χω συνηθίσει...:/:

Καλό καλοκαίρι να έχεις και μη χαθείς τώρα που βρήκαμε έστω λίγο common ground!:D


ΥΓ προς τους υπόλοιπους: Θα ξανάρθω αύριο, κι αυτό είναι απειλή!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ceteris paribus

Νεοφερμένος

Ο ceteris paribus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
νομιζω οτι μιλαω ελληνικα...

αναφερομαι στον αριθμο των ελληνων υποψηφιων που ειναι αμεσα συνδεδεμενος με την εαε κι οχι για τον συνολικο αριθμο...γι'αυτο και ειπα οτι ειναι θεμα της hau κι οχι του πανεπιστημιου...

παγκοσμιως, ισχυει αυτο που γραφεται,αλλα στην ελλαδα που μας ενδιαφερει το μισιγκαν εχει πολλαπλασια γραπτα απο το κεμπριτζ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Cool παιδια και οι πιο πολλοι υποψηφιοι ΑΣΧΕΤΩΣ Michigan-Cambridge προερχονται απο την Ελλαδα!Και δεν ειναι θεμα Κεμπριτζ ή Μισιγκαν αλλα BC και HAU.Δεν θα θελα ποτε να μπω σε επι μακρον αναλυσεις!Τα αποτελεσματα μου θέλω!

Οσο για την εξυπηρετηση.Εγω με ενα email ελυσα οτι προβλημα ειχα με το BC εντος 24 ωρων παντα.Στην HAU εστειλα ενα και ακομα με γραφουν.Ναι ξερετε που μην ντρεπεστε να το σκεφτειτε!Βεβαια ειναι ΤΟΣΟ αποσχολημενοι με τα χαχανα που δεν μπορουν να πληκτρολογησουν μια απαντηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
παιδιά είναι όντως ΤΟΣΟ δυσκολότερο το cpe απο το ecpe? σε περιπτωση που δεν πέρασα το ecpe (που αν έγινε κατι τετοιο θα είναι μαλλον λόγω fail στο listening, ενω το sample το πηρα με 42/50 και κατα την διαρκεια της χρονιάς τα περασα όλα εκτος απο 1-2) λέτε να δώσω cpe να γλιτώσω απο την HAU?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σοφιστής

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 779 μηνύματα.
Ειλικρινά έχω βαρεθεί να διαβάζω συχενώς και ακατάπαυστα μηνύματα που εξαίρουν το Cambridge και τα πτυχία του και από την άλλη κατακεραυνώνουν τη HAU...Και σας ερωτώ μήπως το έχετε παρατραβήξει το θέμα επειδή δεν έχετε με τι να ασχοληθείτε? Το παραδέχομαι κα εγώ ότι είμαι CambridgeManiac με τα πιστοποιητικά του, με την εξυπηρέτηση κτλ κτλ αλλά ποτέ των ποτών δεν θα έθιγα έναν άλλο θεσμό. Και που το θίγετε τί θα γίνει? Θα αλλάξετε τη λογική του και το τρόπο που ανταποκρίνεται στα results ή στη διεξαγωγή των εξετάσεων?
Για να μην γίνομαι κουραστικός σας ζητώ ευγενικά( έχω τρόπους.. ) να σταματήσετε τη ΓΕΝΙΚΗ συζήτηση και να επικεντρωθείτε στα ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Tα οποια δεν εχουν ιδεα ποτε θα βγουν μιας και συνεχιζουν τα τελη Ιουλιου.Και τους ρωταω:Θα βγουν αυριο;
Μου λενε ΟΧΙ.Αρα θα βγουν την αλλη βδομαδα τους λεω.Αααα τελη Ιουλιου θα βγουνε μου λενε.
Βαρεθηκα να ασχολουμαι με τυπους που δεν ξερουν που πανε τα 4.:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gime

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η gime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Και μένα μου είπαν από δευτέρα. Οπότε τι θα πιστέψουμε; Έλεος...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top