Εξετάσεις Γαλλικού ινστιτούτου Μάιος 2010

marialena!

Νεοφερμένος

Η Μαριαλένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Μακάρι να ξεμπερδεύουμε...από το στόμα σου και στου εξεταστή το αυτί!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avicii

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,944 μηνύματα.
Έδωσα σήμερα Delf B2 τα γραπτά στη Καβάλα.

Λοιπόν,
Στα ακουστικά , το πρώτο μέρος ήταν πάρα πολύ δύσκολο. Είχε για θέμα την αγροτική οικονομία και σχεδόν κανένα από τα παιδιά δεν κατάφερε να κάνει καλά τις ερωτήσεις που δεν ήταν multiple choice. Το δεύτερο μέρος ήταν σχετικά βατό.

Στα γραπτά, το πρώτο κείμενο ήταν εύκολο, μιλούσε για τους νέους και τα ταξίδια, και τα πήγα πολύ καλά. Το δεύτερο ήταν δυσκολο, είχε θέμα τις νέες τεχνολογίες στα σχολεία, και τα πήγα μέτρια.

Στην έκθεση το θέμα ήταν.
Vous faites partie das une association sportive grecque. Vous avez besoin de publicite et de l'argent rour participer a un championnat qui aura lieu en France. Vous ecrivez une lettre a un grand sportif francais pour υποστηριξη et obtenir une aide financiere.

Στη αρχή τα χασα, ακυρο το θέμα, αλλα μετά συνήλθα και έγραψα μια πολύ καλή έκθεση !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Καλα αποτελεσματα Μιχαλη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avicii

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,944 μηνύματα.
Ευχαριστώ. Επίσης καλή επιτυχία σε όσους δίνουμε αύριο sorbonne !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonio2761994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο antonio2761994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
έδωσα σήμερα Β2.... δηλαδή οκ. ότι και να πω για τα ακουστικά είναι λίγο!! φοβάμαι ότι μπορεί να έχω κοπεί. φανταστείτε δηλαδή. και είμαι μαθητής με μέσο όρο περίπου 17... δεν ξέρω τι πήγε στραβά! είμαι ο μόνος που τα βρήκε τόσο δύσκολα??? :/: κείμενα, έκθεση, προφορικά τα θεωρώ βατα!! μια χαρά ήταν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwanna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
έδωσα σήμερα Β2.... δηλαδή οκ. ότι και να πω για τα ακουστικά είναι λίγο!! φοβάμαι ότι μπορεί να έχω κοπεί. φανταστείτε δηλαδή. και είμαι μαθητής με μέσο όρο περίπου 17... δεν ξέρω τι πήγε στραβά! είμαι ο μόνος που τα βρήκε τόσο δύσκολα??? :/: κείμενα, έκθεση, προφορικά τα θεωρώ βατα!! μια χαρά ήταν
Συμφωνώ απόλυτα και για την κασέτα του C1. Πραγματικά δεν καταλάβαινα χριστό... Ξέρεις αν συμψηφίζονται όλα μαζί, γιατί στα γραπτά τα πήγα πολύ καλά ρε γαμώτο:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonio2761994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο antonio2761994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα και για την κασέτα του C1. Πραγματικά δεν καταλάβαινα χριστό... Ξέρεις αν συμψηφίζονται όλα μαζί, γιατί στα γραπτά τα πήγα πολύ καλά ρε γαμώτο:(

πρέπει να έχεις σύνολο άνω του 50 σε όλα μαζί και πάνω από 5 σε κάθε part για να περάσεις!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwanna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
πρέπει να έχεις σύνολο άνω του 50 σε όλα μαζί και πάνω από 5 σε κάθε part για να περάσεις!!!
οκ ευχαριστώ!! Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο ολίγον χαζό αλλά ίσως ξέρεις... η κασέτα έχει 2 μέρη premiere partie kai deuxieme partie. Μετράνε μαζί ως ένα μέρος ή σε κάθε μέρος ξεχωριστά πρέπει να έχω πάνω απο 5??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
παιδια ολα ενταξει αλλα αυτο το ακουστικο ηταν δυσκολο.σε ολα τα παιδια που εδιναν και εβγαιναν απο τις αιθουσες το ακουστικο τους φανηκε παλουκι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pavlinious

Νεοφερμένος

Ο pavlinious αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
κι εγω χαλια τα πηγα στο ακουστικο! τι σ... surprend η valerie?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avicii

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,944 μηνύματα.
έδωσα σήμερα Β2.... δηλαδή οκ. ότι και να πω για τα ακουστικά είναι λίγο!! φοβάμαι ότι μπορεί να έχω κοπεί. φανταστείτε δηλαδή. και είμαι μαθητής με μέσο όρο περίπου 17... δεν ξέρω τι πήγε στραβά! είμαι ο μόνος που τα βρήκε τόσο δύσκολα??? :/: κείμενα, έκθεση, προφορικά τα θεωρώ βατα!! μια χαρά ήταν

Επειδή δίνω τη Κυριακή, για πες τι έπεσε ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pavlinious

Νεοφερμένος

Ο pavlinious αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
τι δινεις την κυριακη? β2? σε αλλες πολεις δινουν διαφορετικες μερες δηλαδη? επεσε ενα ακουστικο χαλια, 2 κειμενα ευκολα να τα διαβασεις αλλα ειχαν ερωτησεις παγιδες.και μια εκθεση βατη, ενα επισημο γραμμα που ζητας απο μια γαλλικη ομοσπονδια να χρηματοδοτησει τον αθλητικο σου οργανισμο για μια διοργανωση,
τελικα μπορει κανεις να μου απαντησει ποια ηταν η απαντηση στην ερωτηση που ελεγε apprentissage par coeur? διαβασα 7 φορες το κειμενο και δεν βρηκα απαντηση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonio2761994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο antonio2761994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
τι δινεις την κυριακη? β2? σε αλλες πολεις δινουν διαφορετικες μερες δηλαδη? επεσε ενα ακουστικο χαλια, 2 κειμενα ευκολα να τα διαβασεις αλλα ειχαν ερωτησεις παγιδες.και μια εκθεση βατη, ενα επισημο γραμμα που ζητας απο μια γαλλικη ομοσπονδια να χρηματοδοτησει τον αθλητικο σου οργανισμο για μια διοργανωση,
τελικα μπορει κανεις να μου απαντησει ποια ηταν η απαντηση στην ερωτηση που ελεγε apprentissage par coeur? διαβασα 7 φορες το κειμενο και δεν βρηκα απαντηση!

κι εγώ δεν βρήκα κάτι αλλά θεώρησα σχετικό αυτό που έλεγε στην προτεέυταία παράγραφο με τα TICE!! τώρα ελπίζω να είναι σωστό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fragl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η fragl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 326 μηνύματα.
Καλησπέρα! Ας απαντήσει παρακαλώ όποιος έδωσε Α2 σήμερα.Στην production écrite ήταν δύο γράμματα ένα φιλικό και ένα επίσημο, ή μία έκθεση και ένα φιλικό γράμμα?Δεν έχουμε οι καθηγητές πρόσβαση στα θέματα την ίδια μέρα, είναι ό,τι ακούμε από εσάς μετά την εξέταση, και έχω ακούσει δύο διαφορετικές απόψεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,173 μηνύματα.
Επίσημο γραμμα έχει μóνο στο Β2. Δε νομίζω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fragl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η fragl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 326 μηνύματα.
Υπάρχουν επίσημα γράμματα και στο Α2 αλλά ευκολότερα από αυτά του Β1 και του Β2.Το θέμα είναι πως πάντα ως τώρα έπεφτε ο συνδυασμός επίσημο γράμμα+ μικρή έκθεση, ή φιλικό γράμμα + μικρή έκθεση.Σήμερα ακούω από μαθητές ότι ζητήθηκαν δύο γράμματα, ένα φιλικό και ένα επίσημο, και γι' αυτό προβληματίζομαι, αν και ακούγεται παράλογο να άλλαξαν χωρίς προειδοποίηση τη δομή.Παρακαλώ κάποιος που να έδωσε, ας γράψει τη γνώμη του... θα βγω, και θα δω τις απαντήσεις αργότερα..ελπίζω να υπάρχουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pavlinious

Νεοφερμένος

Ο pavlinious αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
τι σημαινει tice? θυμασαι τι ελεγε το σημειο? πως θα γινει τωρα να βρουμε τις απαντησεις?δε μπορω να με τρωει το αγχος 2 μηνες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanosK

Δραστήριο μέλος

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 722 μηνύματα.
Δεν υπάρχει τέτοια λέξη. Που τη βρήκες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
παιδια στις ερωτησεις κειμενων ειχε μια μεγαλη παγιδα.στο β κειμενο ειχε ενα vrai ou faux που ελεγε οτι το κομπιουτερακι ευθυνεται για το κακο επιπεδο των μαθητων στα μαθηματικα.πολλοι εβαλαν vrai αλλα ηταν faux διοτι ο τονος του κειμενου ηταν κοροιδευτικος σε αυτη την αποψη και επιπλεον στο σημειο που ελεγε οτι ευθυνεται το κομπιουτερακι μετα αμεσως εβαζε μια λεξη με αστερακι που αν την βλεπατε κατω σημαινε κατι τοι ψευτικο ,το απατηλο.[β2]το ακοθστικο ηταν αρκετα δυσκολο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avicii

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,944 μηνύματα.
τελικα μπορει κανεις να μου απαντησει ποια ηταν η απαντηση στην ερωτηση που ελεγε apprentissage par coeur? διαβασα 7 φορες το κειμενο και δεν βρηκα απαντηση!


Κανεις τελικά δεν τη βρηκε !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top