Εξετάσεις Γαλλικού Ινστιτούτου Μάιος 2013

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Σκοπεύετε να κάνετε μαθήματα από την αρχή της χρονιάς ή από τον Φλεβάρη εντατικά ή ιδιαίτερα; Πιστεύετε ότι θα περάσετε; Έχετε άγχος από τώρα ή είναι νωρίς;

Καλό κουράγιο σε όσους προετοιμάζονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Εγω αρχιζω Σεπτεμβρη μαθηματα για c2, για να το δωσω το Μαιο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Σκοπεύετε να κάνετε μαθήματα από την αρχή της χρονιάς ή από τον Φλεβάρη εντατικά ή ιδιαίτερα; Πιστεύετε ότι θα περάσετε; Έχετε άγχος από τώρα ή είναι νωρίς;

Καλό κουράγιο σε όσους προετοιμάζονται.

Θα κάνω μαθήματα από αρχές Σεπτεμβρίου, Dalf C1!!!!!!!!!!!! :clapup: :clapup:, ιδιαίτερα, 2 ώρες την εβδομάδα... για να δώσω τον Μάιο!!! Έχω λίγο άγχος γιατί είναι δύσκολο πτυχίο, αλλά αφού πήρα Delf B2 όλα είναι εφικτά!! :P :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vicky13

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 535 μηνύματα.
Καλή Προετοιμασία σε όσους θα δώσουν κάποιο δίπλωμα του γαλλικού ινστιτούτου.Το μόνο που έχω να πω είναι καθίστε και διαβάστε γαλλικά και όχι για να πάρω το τάδε δίπλωμα.Αγαπήστε τα γαλλικά :)
Bon Départ:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valar_Morghulis

Νεοφερμένος

Ο Valar_Morghulis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Πήρα τπ Β2 φέτος αλλά δεν θέλω να δώσω για C1...αλλά κατευθείαν για C2!

Σκέφτομαι να ξεκινήσω το Σεπτέμβριο και να δώσω του χρόνου τον Δεκέμβρη...!

Το θεωρείται εφικτό χωρίς C1?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Πήρα τπ Β2 φέτος αλλά δεν θέλω να δώσω για C1...αλλά κατευθείαν για C2!

Σκέφτομαι να ξεκινήσω το Σεπτέμβριο και να δώσω του χρόνου τον Δεκέμβρη...!

Το θεωρείται εφικτό χωρίς C1?
Ποιο C2; Sorbonne ou Dalf ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
ou
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valar_Morghulis

Νεοφερμένος

Ο Valar_Morghulis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 62 μηνύματα.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Δυσυτυχώς, δεν έχω εμπειρία Dalf, επομένως δεν μπορώ να σου απαντήσω ειλικρινά.
Ο λόγος που δε θέλεις να δώσεις το C1 είναι οικονομικός ή κάτι άλλο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valar_Morghulis

Νεοφερμένος

Ο Valar_Morghulis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Είνια αφενός οικονομικός...αφετέρου μετά από ένα χρόνο θα φύγω από την Ελλάδα...απότε θέλω να έχω το C2...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paracelsus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Paracelsus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
Πήρα τπ Β2 φέτος αλλά δεν θέλω να δώσω για C1...αλλά κατευθείαν για C2!

Σκέφτομαι να ξεκινήσω το Σεπτέμβριο και να δώσω του χρόνου τον Δεκέμβρη...!

Το θεωρείται εφικτό χωρίς C1?

Αν εννοείς το Dalf δεν έχω καμία γνώση πάνω σε αυτό το θέμα ...
Αν εννοείς το Sorbonne C2 εγώ δε θα σου το συνιστούσα ...
Κατ΄αρχάς όπως ήδη γνωρίζεις το προαναφερθέν πτυχίο εξετάζει και λογοτεχνία με την οποία δε θα έχεις εξασκηθεί καθόλου αφού θα έχεις πηδήξει ένα πτυχίο που αφενός είναι σημαντικό και αφετέρου έχει εξ΄ολοκλήρου λογοτεχνία (έχεις πάρει το B2 που σε απαλλάσσει από γραμματική και λεξιλόγιο) ... Επιπλέον το C2 προϋποθέτει να γνωρίζεις λεξιλόγιο της Γαλλικής σε λογοτεχνικό επίπεδο και όχι επιπέδου B2 ...

Υ.Γ Δεν γνωρίζω ποιά λογοτεχνικά εξετάζονται τώρα στο C2 αφού τώρα έχουν αλλάξει ... Εγώ πέτυχα τα :
- Mémoires d'Hadrien de Marguerite Yourcenar
- La ronde de nuit de Patrick Mondiano
και στο C1 πέτυχα τα :
- Le malade imaginaire de Molière
- Colomba de Prosper Merimee ... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Είνια αφενός οικονομικός...αφετέρου μετά από ένα χρόνο θα φύγω από την Ελλάδα...απότε θέλω να έχω το C2...!
Πιστεύω ότι θα ήταν καλό να δώσεις και τα δύο. Γενικά, το επίπεδο διαφέρει σημαντικά από C1 σε C2 (ιδιαίτερα στα της Σορβόννης!). Θα μπορούσες με εντατικά μαθήματα, να δώσεις το C1 τον Δεκέμβρη και το C2 το Μάη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valar_Morghulis

Νεοφερμένος

Ο Valar_Morghulis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Πιστεύω ότι θα ήταν καλό να δώσεις και τα δύο. Γενικά, το επίπεδο διαφέρει σημαντικά από C1 σε C2 (ιδιαίτερα στα της Σορβόννης!). Θα μπορούσες με εντατικά μαθήματα, να δώσεις το C1 τον Δεκέμβρη και το C2 το Μάη.

Λες? Θα το σκεφτώ!!! Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγνωστο

Δραστήριο μέλος

Η Αγνωστο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 461 μηνύματα.
Έχω δώσει Dalf C1 κι είχα κάνει ένα μήνα προετοιμασίας C2 (που παράτησα γιατί πίστευα πως δε θα προλαβαίνω). Η διαφορά επιπέδου υπάρχει -προφανώς :P-, αλλά κρίνω πως δεν είναι σημαντική. Προσωπικά με το C1, μπόρεσα να εμβαθύνω στη μελέτη των γαλλικών και να μην αρκούμαι στην απλή ενασχόληση που είχα μέχρι το Β2. Να σου επισημάνω, μάλιστα, πως ο τρόπος εξέτασης του C2 είναι εντελώς διαφορετικός από τον αντίστοιχο του C1 κι επομένως το δεύτερο πτυχίο δεν προσφέρει κάποια εξοικείωση σε ό,τι αφορά τη διεξαγωγή της εξέτασης.
Επομένως, τι σε συμβουλεύω: Εάν μπορείς δώσε και το C1, καθώς έχει να σου προσφέρει πολλά. Αν όχι, μη στενοχωριέσαι (αρκετά παιδιά, άλλωστε, δεν το δίνουν). Σε κάθε περίπτωση όμως, πιστεύω πως η μετάβαση από το Β2 στο C2 χρειάζεται τουλάχιστον 2 χρόνια, έτσι ώστε και να έχεις πιθανότητες επιτυχίας και να ασχοληθείς σοβαρά με τα γαλλικά (μην ξεχνάς πως το όποιο δίπλωμα επισφραγίζει την προσπάθεια, χωρίς να συνιστά αυτοσκοπό ;)).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valar_Morghulis

Νεοφερμένος

Ο Valar_Morghulis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Θα δείξει...θα κάνω ότι μπορώ βασικά!!!

Μου είναι απαράιτητο το C2 και δυστυχώς πιέζομαι πολύ χρονικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Θα δείξει...θα κάνω ότι μπορώ βασικά!!!

Μου είναι απαράιτητο το C2 και δυστυχώς πιέζομαι πολύ χρονικά!
Απαραίτητο, γιατί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγνωστο

Δραστήριο μέλος

Η Αγνωστο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 461 μηνύματα.
Αν είσαι αποφασισμένος θα τα καταφέρεις. Θα πρέπει όμως να συνυπολογίσεις τη σημαντική διαφορά επιπέδου (Β2->C2). Όπως και να 'χει, σου εύχομαι κάθε επιτυχία! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valar_Morghulis

Νεοφερμένος

Ο Valar_Morghulis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές και για τις συμβουλές...!!

Με έχουν κάνει δεκτό σε ένα πρόγραμμα της Ε.Ε και αν δεν το έχω θα αναγκαστώ να κάνω εκέι ένα 6μηνο γαλλικό...οπότε πρέπει να το έχω οπωσδήποτε γτ αλλιώς θα μου φάει πάρα πολύ χρόνο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,903 μηνύματα.
Tι προγραμμα ειναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Valar_Morghulis, κοίτα μην πάθεις το εξής. Να προετοιμαστείς για Dalf C2, για να δώσεις τον Μάιο και να μην το περάσεις! Μετά θα έχεις μόνο Delf B2.

Αν διαβάσεις, εννοείται πως μπορείς να καταφέρεις. Αλλά θέλει ΔΙΑΒΑΣΜΑ, δεν είναι παίξε γέλασε.

Εdit: Νόμιζα Μάιο. Για Δεκέμβρη μπορείς άνετα και με διάβασμα το καλοκαίρι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top