Εξελίξεις στα ΤΕΙ

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Διάβασε λίγο πιο προσεκτικά αυτά που γράφω από πάνω.

πολύ προσεκτικά τα διάβασα σε πληροφορώ
Εσύ μάλλον δεν τα εξηγείς σωστά είτε δεν υπάρχει λογική εξήγηση ''Ισχύει το τελευταίο''

Δηλαδή ένας πτυχιούχος μηχανικός με 5ετή σπουδές θα αναγνωρίζεται το πτυχίο του σαν μαστερ
Ένας πτυχιούχος μηχανικός με 4ετή σπουδές + μεταπτυχιακό δεν θα έχει τα ίδια δικαιώματα
Ένας πτυχιούχος μηχανικός με 3ετή σπουδές + μεταπτυχιακό θα έχει τα ίδια δικαιώματα με τον πρώτο αλλά δεν θα αναγνωρίζεται το μεταπτυχιακό του?


Δεν μου απαντήσατε για τη διαφορά του ηλεκτρολόγου μηχανικού από το πανεπιστήμιο Κύπρου με τον ηλεκτρολόγο μηχανικό του τεχνολογικού πανεπιστήμιου Κυπρου...Περιμένω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Και ποιος ο λόγος να ανγνωριστούν οι 5ετή σπουδές σαν μεταπτυχιακά? αφου για οποιοδήποτε άλλο με 4ετή σπουδές + μεταπτυχιακό'' άρα ξεφέυγουμε των 5ετή σπουδών'' δεν θα έχει τα ίδια δικαιώματα.....

Ο λόγος είναι ότι σε Ευρωπαϊκά αλλά και Αμερικάνικα Πανεπιστήμια υφίστανται 5ετή ενιαία προγράμματα σπουδών μηχανικού (τα λεγόμενα Integrated Study Programs) που οδηγούν απευθείας σε τίτλο Integrated Master χωρίς μεσολάβηση Bachelor. Τα Integrated Study Programs είναι μια πραγματικότητα και υπάρχουν ανάμεσά μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Ο λόγος είναι ότι σε Ευρωπαϊκά αλλά και Αμερικάνικα Πανεπιστήμια υφίστανται 5ετή ενιαία προγράμματα σπουδών μηχανικού (τα λεγόμενα Integrated Study Programs) που οδηγούν απευθείας σε τίτλο Integrated Master χωρίς μεσολάβηση Bachelor. Τα Integrated Study Programs είναι μια πραγματικότητα και υπάρχουν ανάμεσά μας.
]



Επίσης ξεχνάς ότι και ένας πτυχιούχος με 3ετή ή 4 ετή σπουδές στο εξωτερικό + master έχει ακριβώς τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα με τα λεγόμενα Integrated Study Programs.....Μάλλον κοιτάμε ότι μας συμφέρει, άντε ας ξυπνήσουμε λίγο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Δεν μου απαντήσατε για τη διαφορά του ηλεκτρολόγου μηχανικού από το πανεπιστήμιο Κύπρου με τον ηλεκτρολόγο μηχανικό του τεχνολογικού πανεπιστήμιου Κυπρου...Περιμένω

Θα σου πω. Τα προγράμματα προπτυχιακών σπουδών του Πανεπιστημίου Κύπρου και του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου είναι 4ετούς διάρκειας φοίτησης αμφότερα. Τόσο ο ηλεκτρολόγος μηχανικός, απόφοιτος του Πανεπιστημίου Κύπρου, όσο και ο ηλεκτρολόγος μηχανικός, απόφοιτος του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου, είναι πτυχιούχοι προγραμμάτων σπουδών 4ετούς διάρκειας. Γι αυτό δεν έχουν ουσιαστικές διαφορές μεταξύ τους.

Επίσης ξεχνάς ότι και ένας πτυχιούχος με 3ετή ή 4 ετή σπουδές στο εξωτερικό + master έχει ακριβώς τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα με τα λεγόμενα Integrated Study Programs.....Μάλλον κοιτάμε ότι μας συμφέρει, άντε ας ξυπνήσουμε λίγο

Νομίζω ότι δεν διάβασες προσεκτικά το μήνυμα #118. Σε παραπέμπω πάλι εκεί. Θα διαπιστώσεις ότι συμφωνούμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Αν το ΜΔΕ βρίσκεται σε άμεση συνάφεια με το βασικό του πτυχίο τότε είναι πολύ λογικό να έχει τα ίδια, ίσως και περισσότερα.


Με καθορισμένες πλέον τις ECTS είναι εύκολο να προσδιοριστεί ποια προγράμματα σπουδών παρέχουν ίσες σπουδές.

ίσως το συμπλήρωσες αργότερα και δεν το πρόσεξα
Να που σε κάτι συμφωνούμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.

Stefanos-20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stefanos-20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Τα Τει μαζί με τα πανεπιστήμια συγκροτούν τα ΑΕΙ της Ελλαδας, προφανώς δεν το ηξερες γιατί βλέπω ότι δεν είσαι σίγουρος




Στο εξωτερικό υπάρχει ο πολιτισμός, υπάρχουν τα πανεπιστήμια τα πανεπιστήμια εφαρμογών τα τεχνολογικά πανεπιστήμια τα τεχνολογικά ινστιτούτα. Όλα αυτά είναι ανώτατα εκπαιδευτικά ιδρύματα και προσφέρουν την ίδια εκπαίδευση ακόμη και επαγγελματικά.


Βρες μου πχ τις διαφορές στον επαγγελματικό τομεα των αποφοίτων ηλεκτρολόγων μηχανικών του πανεπιστημίου Κύπρου με τους αποφοίτους ηλεκτρολόγους μηχανικούς του τεχνολογικού πανεπιστημίου Κύπρου....

Τώρα εαν μπήκες για να σχολιάσεις έτσι απλά τι να πω δεν υπάρχει και λόγος να συνεχίσουμε τη συζήτηση..Κατσε διαβασε νομοθεσίες, τι ισχυει στην ΕΕ και μετα εχουμε να πούμε πολλά



Υπάρχουν απόφοιτοι μηχανικοί των τει 4ετούς φοίτησης και είναι κάτοχοι 2ετούς μεταπτυχιακών προγραμμάτων. Αυτοί σύμφωνα με την λογική και στο επίπεδο 7 του εθνικού πλαισίου προσόντων είναι και επαγγελματικά πρέπει να έχουν τα ίδια ακριβώς επαγγελματικά δικαιώματα
Ας μην πουμε ξανα για τους 3ετή φοιτήσεως κτλ κτλ απο το εξωτερικο.....
Ναι,απο κεκτημενη ταχυτητα ,οντως τα πανεπιστημια και τα τει αποτελουν τα Αει ,το γνωριζω.Αλλα γενικα τα τει μηχανικων δημιουργηθηκαν με σκοπο να ειναι υπομηχανικοι ,γνωριζουν καλυτερα απο ενα πολυτεχνιτη το πρακτικο κομματι πχ.της μηχανολογιας,αλλα απο γνωσεις υστερουν.Απο την αλλη μερια του πολυτεχνειου ειναι 5ετη με τεραστιο φορτο μαθηματων που καθιστα ανεφικτο να αποφοιτησουν στην ωρα τους ενω στο τει ευκολα μεσα σε 4 χρονια.Υστερα τα πολυτεχνεια δημιουρηθηκαν για ερευνα.Και δεν μιλησα για τα μορια εισαγωγης.Ο ενας μηχανολογος τει 8000 και ο αλλος 18000,και οπως λεει και ο civilara συμφωνα με ενα νομο που εχει αναρτησει σε αλλο ποστ Μονο το πολυτεχνειο ΕΜΠ και τα ισοτιμα αυτου βγαζουν διπλωματουχους μηχανικους ,τα τει πτυχιουχους.Δε θελω να φανει οτι υποτιμω τα τει,αλλωστε δεν εχω κανενα λογο,αλλα μη φτανουμε και στο αλλο ακρο να λεμε οτι ειναι ισαξια γιατι πιστευω ειναι αδικο προς τους διπλωματουχους.:)Παρεπιμπτοντως,το ξερω οτι τει +πανεπιστημια=ΑΕΙ το χω μαθει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Μα γιατί να μη συμφωνήσουμε;;)

Εξήγησε σε παρακαλώ ότι στην ΕΕ και σε όλο τον κόσμο υπάρχουν
Πανεπιστήμια
Τεχνολογικά πανεπιστήμια
Πανεπιστήμια εφαρμογών
Τεχνολογικά ινστιτούτα

Όπου παρέχουν ανώτατη εκπαίδευση, γιατί από ότι βλέπω εδώ μέσα μερικοί παίζουν με λέξεις που δεν έχουν κατανοήσει πλήρως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stefanos-20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stefanos-20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Τα Τει μαζί με τα πανεπιστήμια συγκροτούν τα ΑΕΙ της Ελλαδας, προφανώς δεν το ηξερες γιατί βλέπω ότι δεν είσαι σίγουρος




Στο εξωτερικό υπάρχει ο πολιτισμός, υπάρχουν τα πανεπιστήμια τα πανεπιστήμια εφαρμογών τα τεχνολογικά πανεπιστήμια τα τεχνολογικά ινστιτούτα. Όλα αυτά είναι ανώτατα εκπαιδευτικά ιδρύματα και προσφέρουν την ίδια εκπαίδευση ακόμη και επαγγελματικά.


Βρες μου πχ τις διαφορές στον επαγγελματικό τομεα των αποφοίτων ηλεκτρολόγων μηχανικών του πανεπιστημίου Κύπρου με τους αποφοίτους ηλεκτρολόγους μηχανικούς του τεχνολογικού πανεπιστημίου Κύπρου....

Τώρα εαν μπήκες για να σχολιάσεις έτσι απλά τι να πω δεν υπάρχει και λόγος να συνεχίσουμε τη συζήτηση..Κατσε διαβασε νομοθεσίες, τι ισχυει στην ΕΕ και μετα εχουμε να πούμε πολλά



Υπάρχουν απόφοιτοι μηχανικοί των τει 4ετούς φοίτησης και είναι κάτοχοι 2ετούς μεταπτυχιακών προγραμμάτων. Αυτοί σύμφωνα με την λογική και στο επίπεδο 7 του εθνικού πλαισίου προσόντων είναι και επαγγελματικά πρέπει να έχουν τα ίδια ακριβώς επαγγελματικά δικαιώματα
Ας μην πουμε ξανα για τους 3ετή φοιτήσεως κτλ κτλ απο το εξωτερικο.....

Εξήγησε σε παρακαλώ ότι στην ΕΕ και σε όλο τον κόσμο υπάρχουν
Πανεπιστήμια
Τεχνολογικά πανεπιστήμια
Πανεπιστήμια εφαρμογών
Τεχνολογικά ινστιτούτα

Όπου παρέχουν ανώτατη εκπαίδευση, γιατί από ότι βλέπω εδώ μέσα μερικοί παίζουν με λέξεις που δεν έχουν κατανοήσει πλήρως
Γενικα μην το ψαχνεις,το καθε ενα εξυπηρετει δικους του σκοπους.Οι αποφοιτοι των τει κανουν αλλη δουλεια απο αυτη των διπλωματουχων .Φυσικα δε συμμεριζομαι την αποψη να καταργηθουν τα τει που λενε μερικοι,γιατι χρειαζονται και ανθρωποι να ξερουν την δουλεια στη πραξη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Εξήγησε σε παρακαλώ ότι στην ΕΕ και σε όλο τον κόσμο υπάρχουν
Πανεπιστήμια
Τεχνολογικά πανεπιστήμια
Πανεπιστήμια εφαρμογών
Τεχνολογικά ινστιτούτα

Όπου παρέχουν ανώτατη εκπαίδευση, γιατί από ότι βλέπω εδώ μέσα μερικοί παίζουν με λέξεις που δεν έχουν κατανοήσει πλήρως



Τα προφανή δύσκολα εξηγούνται. Άντε να αποδείξω ότι δεν είμαι ελέφαντας.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Ναι,απο κεκτημενη ταχυτητα ,οντως τα πανεπιστημια και τα τει αποτελουν τα Αει ,το γνωριζω.Αλλα γενικα τα τει μηχανικων δημιουργηθηκαν με σκοπο να ειναι υπομηχανικοι ,γνωριζουν καλυτερα απο ενα πολυτεχνιτη το πρακτικο κομματι πχ.της μηχανολογιας,αλλα απο γνωσεις υστερουν.Απο την αλλη μερια του πολυτεχνειου ειναι 5ετη με τεραστιο φορτο μαθηματων που καθιστα ανεφικτο να αποφοιτησουν στην ωρα τους ενω στο τει ευκολα μεσα σε 4 χρονια.Υστερα τα πολυτεχνεια δημιουρηθηκαν για ερευνα.Και δεν μιλησα για τα μορια εισαγωγης.Ο ενας μηχανολογος τει 8000 και ο αλλος 18000,και οπως λεει και ο civilara συμφωνα με ενα νομο που εχει αναρτησει σε αλλο ποστ Μονο το πολυτεχνειο ΕΜΠ και τα ισοτιμα αυτου βγαζουν διπλωματουχους μηχανικους ,τα τει πτυχιουχους.Δε θελω να φανει οτι υποτιμω τα τει,αλλωστε δεν εχω κανενα λογο,αλλα μη φτανουμε και στο αλλο ακρο να λεμε οτι ειναι ισαξια γιατι πιστευω ειναι αδικο προς τους διπλωματουχους.:)Παρεπιμπτοντως,το ξερω οτι τει +πανεπιστημια=ΑΕΙ το χω μαθει.

Είτε ζεις αλλού σε άλλη χώρα μη προσδιορισμένη είτε τι να πω δεν έχεις χαμπάρι από την ανώτατη εκπαίδευση και το τι προσφέρεται από τα ιδρύματα εν έτη 2014..Εντελώς φιλικά!
Για τα μόρια εισαγωγής δεν θα το σχολιάσω...δεν πηγαίνω λύκειο και δεν είναι μέτρο σύγκρισης...Θέλεις να αναφερθούμε σε αμέτρητα πανεπιστημιακά ιδρύματα των λίγο χιλιάδων μορίων?πχ μαθηματικό Σαμου 9000 μόρια? όχι καλύτερα γιατί ένας σοβαρός άνθρωπος εάν θέλει να συγκρίνει και να δει το επίπεδο των σχολών θα κοιτάξει τις εξωτερικές αξιολογήσεις κτλ. Δεν είναι κοπος..

Αφού επιμένεις στις 5ετή σπουδές θέλω να σε πληροφορήσω ότι υπάρχουν μηχανικοί από τει με μεταπτυχιακά άρα περισσότερα χρόνια σπουδών.
Επίσης αναφέρθηκα επίτηδες στους μηχανικούς από την Κύπρο γιατί ξέρω ότι είναι 4ετούς φοιτήσεως παρόλα αυτά χαίρουν όλων των επαγγελματικών δικαιωμάτων στην χώρα μας..

Για το διπλωματούχος πτυχιούχος μην παίζεις με τις λέξεις σε παρακαλώ από τ η στιγμή που όπως φαίνεται δεν ξέρεις τι προσδιορίζουν
Περίμενε μέχρι 01-01-2015
Και κάτι τελευταίο δίπλωμα ονομάζεται και το πτυχίο από τα ιεκ.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Γενικα μην το ψαχνεις,το καθε ενα εξυπηρετει δικους του σκοπους.Οι αποφοιτοι των τει κανουν αλλη δουλεια απο αυτη των διπλωματουχων .Φυσικα δε συμμεριζομαι την αποψη να καταργηθουν τα τει που λενε μερικοι,γιατι χρειαζονται και ανθρωποι να ξερουν την δουλεια στη πραξη
Επειδή είμαι στη δουλειά και δεν έχω το χρόνο να κάτσω ν' ασχοληθώ με όσα έγραψες προηγουμένως, θα σταθώ κυρίως σε αυτό και εν συντομία...

Είσαι απ' ότι βλέπω 20 χρονών και φοιτητής οικονομικού τμήματος...πες μου σε παρακαλώ, από που κι ως που είσαι σε θέση να γνωρίζεις ποια είναι η δουλειά των δικών ΜΟΥ συναδέλφων μηχανικών Τ.Ε. και Π.Ε.;
Έχεις κάνει επιθεωρητής εργασίας στο παρελθόν ή έτσι είπες να γράψεις ότι σου κατέβει μια που σφίξαν οι ζέστες;

Εντάξει, καταλαβαίνω ότι πολλούς δε σας κολλάει καλά κάποιοι να περνάνε με χαμηλές βαθμολογίες, να σπουδάζουν σε τριτοβάθμια ιδρύματα και να κάνουν την ίδια δουλειά μ' εσάς τους "αριστούχους" (να τυλίγουν σουβλάκια δηλαδή όπως εσείς, αλλά λέμε τώρα) αλλά κάποιες φορές νομίζω ότι και το κόμπλεξ έχει κάποια όρια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Stefanos-20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stefanos-20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Επειδή είμαι στη δουλειά και δεν έχω το χρόνο να κάτσω ν' ασχοληθώ με όσα έγραψες προηγουμένως, θα σταθώ κυρίως σε αυτό και εν συντομία...

Είσαι απ' ότι βλέπω 20 χρονών και φοιτητής οικονομικού τμήματος...πες μου σε παρακαλώ, από που κι ως που είσαι σε θέση να γνωρίζεις ποια είναι η δουλειά των δικών ΜΟΥ συναδέλφων μηχανικών Τ.Ε. και Π.Ε.;
Έχεις κάνει επιθεωρητής εργασίας στο παρελθόν ή έτσι είπες να γράψεις ότι σου κατέβει μια που σφίξαν οι ζέστες;

Εντάξει, καταλαβαίνω ότι πολλούς δε σας κολλάει καλά κάποιοι να περνάνε με χαμηλές βαθμολογίες, να σπουδάζουν σε τριτοβάθμια ιδρύματα και να κάνουν την ίδια δουλειά μ' εσάς τους "αριστούχους" (να τυλίγουν σουβλάκια δηλαδή όπως εσείς, αλλά λέμε τώρα) αλλά κάποιες φορές νομίζω ότι και το κόμπλεξ έχει κάποια όρια...
Φιλε μου,δεν εχω καμια διαθεση να προσβαλλω κανεναν,ουτε υπαρχει ανωτερος και κατωτερος σε οποιοδηποτε αντικειμενο,και ο τυλιχτης σουβλακιων μπορει να ειναι πιο χρησιμος απο εναν που πηγε πανεπιστημιο αλλα το παιζει ιστορια με φραπεδες ολη μερα.Χρησιμος για την κοινωνια ειναι αυτος που δουλευει,τιποτε αλλο και δεν ειμαι σε θεση να σε κρινω εγω ποσο αξιος εισαι φιλε μου γιατι δε σε ξερω και δε με αφορα.Ωστοσο ,το να προσπαθουν καποιοι να μειωσουν την αξια των αποφοιτων πολυτεχνειων τεινει στο αλλο ακρο,ουσιαστικα τους υποβιβαζετε .Εσυ,αμα ησουν σε μια οποιαδηποτε σχολη 5ετης που σε καθε ετος να εχεις τεραστιο φορτο μαθηματων και μεγαλης δυσκολιας, θα σαρεσε να σε εξισωνουν το ιδιο με μια 4ετης ιδια σχολη και με λιγοτερο αριθμο μαθηματων?Η λογικη απαντηση ειναι προφανως οχι.Ετσι λοιπον,πιστευω καταλαβαινεις οτι δεν λεω κατι παραλογο,και για να απαντησω και στον antis τα μορια εισαγωγης ειναι θεμα προσφορας και ζητησης των υποψηφιων,εξαρταται δηλαδη καθαρα απο τις επιλογες των υποψηφιων,γιαυτο σιγουρα δεν ειναι αντικειμενικος τροπος συγκρισης,αλλα το ανεφερα απο την αποψη οτι δεν μπορουμε να φτανουμε στο σημειο να λεμε <<ειστε βλακες που δεν περασατε σε τει ,δεν χρειαζοταν να προσπαθησετε τοσο πολυ για να περασετε σε παν/μιο και να κατσετε 5+χρονια με 60+ μαθηματα>>.Ως εκ τουτου,ειναι αδικο ,να διεκδικουν οι αποφοιτοι τει αποκλειστικα επαγγελματικα δικαιωματα των πολυτεχνειων αλλα και επικινδυνο για πολλους λογους.Δηλαδη,θα εμπιστευοσουν να σε χειρουργησει ενας νοσηλευτης αντι για εναν γιατρο(οχι οτι αυτοι ειναι καλυτεροι αλλα τελος παντων)?Ετσι ειναι και με τους μηχανικους παιζουν με ανθρωπινες ζωες οταν βαζουν υπογραφες ,οπως πχ πριν λιγο καιρο με το λουνα παρκ και απο λαθη τους εχουμε θυματα .Αυτη ηταν η σκεπτικη μου, και ναι δεν ειμαι μηχανικος,αλλα εχω δικαιωμα να εκφερω την αποψη μου και μπορει να μη πιστευεις το οτι λεω αλλα πρεπει να υπερασπιζεις το δικαιωμα μου να το λεω διοτι εχουμε δημοκρατια.
υγ:δεν ειμαι αριστουχος φιλε μου και προσωπικα δε θα με χαλαγε να σπουδασω το αντικειμενο σου,αλλωστε απο οικονομικα τμηματα αμιγη και μη ειναι γυρω στα 15 νομιζω τμηματα...σκεψου να δινανε δικαιωματα και στα τει του 5ο πεδιου τι θα γινοτανε που ειναι αλλα τοσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Εσυ,αμα ησουν σε μια οποιαδηποτε σχολη 5ετης που σε καθε ετος να εχεις τεραστιο φορτο μαθηματων και μεγαλης δυσκολιας, θα σαρεσε να σε εξισωνουν το ιδιο με μια 4ετης ιδια σχολη και με λιγοτερο αριθμο μαθηματων?Η λογικη απαντηση ειναι προφανως οχι.
[/B]

Και το ΜΙΤ 4ετή σπουδές έχει και ολα τα πρωτοκλασάτα πανεπιστήμια
Και το πανεπιστήμιο Κυπρου 4ετή σπουδές εχει και εγγράφονται κανονικά στο ΤΕΕ με πληρη δικαιώματα
Και τα πανεπιστήμια της Αγγλια 3ετή σπουδές εχουν

όλοι αυτοί είναι επικίνδυνοι ???

Η σχολή ηλεκτρονικών μηχανικών του πολυτεχνείου Κρήτης με τη δικιά μου σχολή ηλεκτρονικών μηχανικών ΑΤΕΙΘ έχει τα ιδια επαγγελματικά δικαιώματα... Η πρώτη σχολή που είναι 5ετή έχει στο σύνολο 46 μαθήματα και η δεύτερη 4ετή με 44 μαθήματα.
Είμαι μηπως εγω επικίνδυνος? :hmm: :hmm:
Πολλοί εδώ μεσα πρέπει να ταρακουνήσετε τα κεφάλια σας μπας και επανέλθει λίγο η λογική στο εσωτερικό τους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cherchez

Νεοφερμένος

Ο Cherchez αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Και το ΜΙΤ 4ετή σπουδές έχει και ολα τα πρωτοκλασάτα πανεπιστήμια
Και το πανεπιστήμιο Κυπρου 4ετή σπουδές εχει και εγγράφονται κανονικά στο ΤΕΕ με πληρη δικαιώματα
Και τα πανεπιστήμια της Αγγλια 3ετή σπουδές εχουν

όλοι αυτοί είναι επικίνδυνοι ???

Η σχολή ηλεκτρονικών μηχανικών του πολυτεχνείου Κρήτης με τη δικιά μου σχολή ηλεκτρονικών μηχανικών ΑΤΕΙΘ έχει τα ιδια επαγγελματικά δικαιώματα... Η πρώτη σχολή που είναι 5ετή έχει στο σύνολο 46 μαθήματα και η δεύτερη 4ετή με 44 μαθήματα.
Είμαι μηπως εγω επικίνδυνος? :hmm: :hmm:
Πολλοί εδώ μεσα πρέπει να ταρακουνήσετε τα κεφάλια σας μπας και επανέλθει λίγο η λογική στο εσωτερικό τους

ΜΙΤ= ΤΕΙ (οποιας πολης) θεοςςςςςςςςςςςςςςςς :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Εσυ,αμα ησουν σε μια οποιαδηποτε σχολη 5ετης που σε καθε ετος να εχεις τεραστιο φορτο μαθηματων και μεγαλης δυσκολιας, θα σαρεσε να σε εξισωνουν το ιδιο με μια 4ετης ιδια σχολη και με λιγοτερο αριθμο μαθηματων?

Και το ΜΙΤ 4ετή σπουδές έχει και ολα τα πρωτοκλασάτα πανεπιστήμια
ΜΙΤ= ΤΕΙ (οποιας πολης) θεοςςςςςςςςςςςςςςςς :whistle:

Μετά από τις δυο παραπάνω επισημάνσεις εσύ κατάλαβες το παρακάτω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

locotrelos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο locotrelos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Τα επαγγελματικα δικαιωματα των ΤΕΙ πρεπει να αλλαξουν αλλα οχι να γινουν πανομοιοτυπα με αυτα των ΑΕΙ ,για παραδειγμα ενας ηλεκτρολογος απο ΤΕΙ να μπορει να υπογραψει για ηλεκτρικη εγκατασταση μεχρι καποιες κιλοβατωρες αλλα οχι οσες και ενας ηλεκτρολογος μηχανικος πολυτεχνειου.Γιατι ενα λαθος να γινει κινδυνευουν ζωες λογω ηλεκτροπληξιας το ιδιο ισχυει και για γεφυρες ή αλλες μεγαλες κατασκευες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Ωστοσο ,το να προσπαθουν καποιοι να μειωσουν την αξια των αποφοιτων πολυτεχνειων τεινει στο αλλο ακρο,ουσιαστικα τους υποβιβαζετε .Εσυ,αμα ησουν σε μια οποιαδηποτε σχολη 5ετης που σε καθε ετος να εχεις τεραστιο φορτο μαθηματων και μεγαλης δυσκολιας, θα σαρεσε να σε εξισωνουν το ιδιο με μια 4ετης ιδια σχολη και με λιγοτερο αριθμο μαθηματων?Η λογικη απαντηση ειναι προφανως οχι.Ως εκ τουτου,ειναι αδικο ,να διεκδικουν οι αποφοιτοι τει αποκλειστικα επαγγελματικα δικαιωματα των πολυτεχνειων αλλα και επικινδυνο για πολλους λογους.Δηλαδη,θα εμπιστευοσουν να σε χειρουργησει ενας νοσηλευτης αντι για εναν γιατρο(οχι οτι αυτοι ειναι καλυτεροι αλλα τελος παντων)?Ετσι ειναι και με τους μηχανικους παιζουν με ανθρωπινες ζωες οταν βαζουν υπογραφες ,οπως πχ πριν λιγο καιρο με το λουνα παρκ και απο λαθη τους εχουμε θυματα .Αυτη ηταν η σκεπτικη μου, και ναι δεν ειμαι μηχανικος,αλλα εχω δικαιωμα να εκφερω την αποψη μου και μπορει να μη πιστευεις το οτι λεω αλλα πρεπει να υπερασπιζεις το δικαιωμα μου να το λεω διοτι εχουμε δημοκρατια.
υγ:δεν ειμαι αριστουχος φιλε μου και προσωπικα δε θα με χαλαγε να σπουδασω το αντικειμενο σου,αλλωστε απο οικονομικα τμηματα αμιγη και μη ειναι γυρω στα 15 νομιζω τμηματα...σκεψου να δινανε δικαιωματα και στα τει του 5ο πεδιου τι θα γινοτανε που ειναι αλλα τοσα.
Τα Πολυτεχνεία "μειώνονται" από μόνα τους όταν ενώ (υποτίθεται πως) εκπαιδεύουν επαγγελματίες για την έρευνα και ανάπτυξη (το λεγόμενο R&D) και για ακαδημαϊκή καριέρα αυτοί στο 80%+ των περιπτώσεων που εργάζονται στο αντικείμενο τους (βγάζω εκτός την πλειοψηφία που κάθονται ή κάνουν άλλες δουλειές) απασχολούνται σε δουλειές όπως π.χ. του εργοδηγού, του πωλητή τεχνικών προϊόντων, του σχεδιαστή κ.α., δουλειές δηλαδή οι οποίες ταιριάζουν περισσότερο σε έναν απόφοιτο Ι.Ε.Κ. και για τις οποίες ένας απόφοιτος Τ.Ε.Ι. είναι overqualified!
Επομένως τους συναδέλφους διπλωματούχους δεν τους φταίει ούτε ο απόφοιτος Τ.Ε.Ι. που έτσι κι αλλιώς ΑΔΙΚΑ δεν έχει ΚΑΘΟΛΟΥ Ε.Δ. από το 1983, ούτε οι πτυχιούχοι του Εξωτερικού, Κολλεγίων κ.λπ. που παίρνουν τα ίδια Ε.Δ. με τα Πολυτεχνεία χωρίς κανένα διαχωριστικό κριτήριο αλλά η καμπούρα τους και μόνο...

Η συζήτηση για Ε.Δ. Πολυτεχνείων και αντίστοιχων ειδικοτήτων είναι εξαιρετικά λεπτή και πολύπλοκη (π.χ. υπάρχουν σχολές Τ.Ε.Ι. που δεν έχουν τα στοιχειώδη, υπάρχουν σχολές Πολυτεχνείων που έχουν Ε.Δ. για πράγματα που δεν έχουν διδαχθεί, υπάρχει το Τ.Ε.Ε. που λειτουργεί υπογείως κατά των Τ.Ε.Ι. κ.λπ.) για να κάτσουμε να την κάνουμε από την αρχή μ' εσένα και τον κάθε εσένα...μην το παίρνεις προσωπικά, έτσι είναι!

Ζεις στο 2014 που ένας πτυχιούχος Κολλεγίου που εισήχθει με "0" μόρια και αποφοίτησε σε 3 χρόνια σου κουνάει τα καμπανέλια μέσ' τη μούρη και το κόμπλεξ που έχεις με τα Τ.Ε.Ι. ακόμα να σου φύγει;:whatever:
Η άποψη σου σεβαστή αλλά χωρίς παρεξήγηση, έχει τόση αξία όση θα είχε αν ήταν η άποψη της προγιαγιάς μου ή όση θα είχε η δική μου αν μιλούσαμε για χρηματοοικονομικά ή όση θα είχε του Χαριστέα αν μιλούσαμε για οτιδήποτε άλλο πέρα από το μπουζούκι!:lol:
Ειδικά το παράδειγμα "νοσηλευτή-γιατρού" (το τι σχέση μπορεί να έχουν αυτοί οι δύο κλάδοι μόνο εσύ μπορεί να το ξέρεις) συνήθως τίθεται ως "σοβαρό" από εγκάθετα άτομα που φορούν παροπίδες...

Υ.Γ. Τα παιδιά από Τ.Ε.Ι. 5ου πεδίου μ' ένα μεταπτυχιακό έχουν πλήρη επαγγελματικά δικαιώματα όπως οι συνάδελφοι τους στις οικονομικές σχολές των Πανεπιστημίων!
Γι' αυτό σου λέω, μην ανοίγεσαι και πολύ όταν δε γνωρίζεις ούτε τα βασικά γιατί εκτίθεσαι...
Ετσι λοιπον,πιστευω καταλαβαινεις οτι δεν λεω κατι παραλογο,και για να απαντησω και στον antis τα μορια εισαγωγης ειναι θεμα προσφορας και ζητησης των υποψηφιων,εξαρταται δηλαδη καθαρα απο τις επιλογες των υποψηφιων,γιαυτο σιγουρα δεν ειναι αντικειμενικος τροπος συγκρισης,αλλα το ανεφερα απο την αποψη οτι δεν μπορουμε να φτανουμε στο σημειο να λεμε <<ειστε βλακες που δεν περασατε σε τει ,δεν χρειαζοταν να προσπαθησετε τοσο πολυ για να περασετε σε παν/μιο και να κατσετε 5+χρονια με 60+ μαθηματα>>.
Θα στο θέσω αλλιώς...δεν είναι βλάκες, είναι τόσο "ξύπνιοι" όσο ήταν κι αυτοί που ξεσκίστηκαν να περάσουν Παιδαγωγικά με 19.000+ μόρια (:lol:) κι έχασαν το διορισμό από κάποιον που πέρασε με "0" μόρια Βουλγαρία και αποφοίτησε δάσκαλος από εκεί!
Σε κάλυψα;;)
Τα επαγγελματικα δικαιωματα των ΤΕΙ πρεπει να αλλαξουν αλλα οχι να γινουν πανομοιοτυπα με αυτα των ΑΕΙ ,για παραδειγμα ενας ηλεκτρολογος απο ΤΕΙ να μπορει να υπογραψει για ηλεκτρικη εγκατασταση μεχρι καποιες κιλοβατωρες αλλα οχι οσες και ενας ηλεκτρολογος μηχανικος πολυτεχνειου.Γιατι ενα λαθος να γινει κινδυνευουν ζωες λογω ηλεκτροπληξιας το ιδιο ισχυει και για γεφυρες ή αλλες μεγαλες κατασκευες.
Όταν λες "να ΑΛΛΑΞΟΥΝ" τι εννοείς;
Έχει ο ηλεκτρολόγος μηχανικός Τ.Ε. επαγγελματικά δικαιώματα;!Από πότε;:rolleyes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Andante

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Andante αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Σε επαγγέλματα μηχανικού όταν κάποιος αναλαμβάνει κάποια ευθύνη πρέπει να έχει γερή θεωρητική κατάρτιση και να είναι πολύ σίγουρος για αυτό που κάνει όταν βάζει την υπογραφή. Η αντίληψη που κυριαρχεί στην κοινωνία οτι ο μηχανικός πατάει ένα κουμπί και το πρόγραμμα στο pc κάνει τη δουλειά είναι απολύτως στρεβλή και τα επόμενα χρόνια πιστεύω οτι θα είναι πλέον απαραίτητο αυτός που μελετά να ΞΕΡΕΙ ΑΡΙΣΤΑ και απο θεωρητική σκοπιά το αντικείμενο. Μακάρι τα παιδιά από ΤΕΙ να είναι το ίδιο ή και καλύτερα εκπαιδευμένα απο αυτούς στο πολυτεχνείο και να αναλάβουν αυτές τις ευθύνες. Δεν ισχυρίζομαι οτι στο πολυτεχνείο είναι φωστήρες αλλά τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά όσο νομίζουμε. Η απόδοση επαγγελματικών δικαιωμάτων δεν πρέπει να είναι ζήτημα φιλανθρωπιάς αλλά ζήτημα ουσίας και ικανοτήτων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Σε επαγγέλματα μηχανικού όταν κάποιος αναλαμβάνει κάποια ευθύνη πρέπει να έχει γερή θεωρητική κατάρτιση και να είναι πολύ σίγουρος για αυτό που κάνει όταν βάζει την υπογραφή.
Η θεωρητική (όπως και η πρακτική) κατάρτιση στην οποία αναφέρεσαι αποκτώνται με την συνεχή "τριβή" του κάθε επαγγελματία με τα διάφορα σχετικά βιβλία/εγχειρίδια κ.λπ. και τη δουλειά που κάνει...

Πέραν των γενικών εννοιών και υποβάθρου το Πανεπιστήμιο και το Τ.Ε.Ι. δεν έχουν να προσφέρουν την εξειδικευμένη γνώση που απαιτεί η κάθε εργασία, πόσο μάλλον εκείνη που θα βελτιστοποιήσει την ποιότητα των παρεχόμενων προϊόντων/υπηρεσιών!

Όσοι πιστεύουν το αντίθετο είναι ή άτομα που δεν έχουν εργαστεί ακόμη ή άτομα που έχουν εργαστεί αλλά έχουν μείνει (δυστυχώς γι' αυτούς) στα διδάγματα των σχολών τους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top