Εξέλιξη ή Δημιουργία Θεού;

Εξέλιξη ή Δημιουργία;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 340)
  • Προήρθαμε από εξέλιξη προγόνου, κοινού με τους πιθήκους

  • Προήρθαμε από δημιουργία θεού

  • Άλλο

  • Δεν ξέρω


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Ζώ για την μέρα που θα κλειδωθεί το θέμα,με σημείωση πως η εξέλιξη αναγνωρίζεται σαν επιστημονικό γεγονός με ένα λίνκ για αγορά της Εξέλιξη των Ειδών του Darwin μεταφρασμένο(γιατί προφανώς ο ελληναράς δεν μπορεί να διαβάσει αγγλικά)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Ζώ για την μέρα που θα κλειδωθεί το θέμα,με σημείωση πως η εξέλιξη αναγνωρίζεται σαν επιστημονικό γεγονός με ένα λίνκ για αγορά της Εξέλιξη των Ειδών του Darwin μεταφρασμένο(γιατί προφανώς ο ελληναράς δεν μπορεί να διαβάσει αγγλικά)
Γιατί αυτό θα το δεχτούν? Πάλι για την Βίβλο θα λέμε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος Mt

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Heihachi Mishima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 842 μηνύματα.
...και από την άλλη βρε παιδιά,τι είναι ο Θεός για να λειτουργεί με αποδείξεις ύπαρξης; Εφορία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vassilis_1

Νεοφερμένος

Ο Vassilis_1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Σε εκατοντάδες ή και εκατομμύρια χρόνια
και εφόσον οι συνθήκες στη γη είναι κατάλληλες, μπορεί να εμφανισθεί
οποιαδήποτε μορφή ζωής θέλεις, νοήμονος και μη...
Επειδή έχει υπάρξει στο χώρο αυτό πρόβλημα επικοινωνίας,
είναι σημαντικό exc, το ότι διακρίνεις το αυτονόητο.
Δηλαδή το νοήμον όν = τον άνθρωπο, από των μη νοημόνων όντων = των ζώων.

Ως φαίνεται, δέχεσαι ότι στο μέλλον δια της εξελικτικής οδού,
ενδέχεται να εμφανισθούν όντα (= εξελιγμένα ζώα),
διαφορετικής μεν μορφής από το άνθρωπο,
αλλά διαθέτοντας τα ακριβή χαρακτηριστικά
του νοήμονος ανθρώπου, ήτοι της λογικής και της ομιλίας.

Φυσικό όμως είναι, να εγείρεται ένα βασικό ερώτημα:
Γιατί την ίδια χρονική περίοδο, μαζί με την εξέλιξη
του ανθρώπου – όπως λέτε – δεν εξελίχθηκαν άλλα ζώα σε όντα,
διαφορετικής μορφής μεν, αλλά με τα ίδια ακριβώς χαρακτηριστικά
του νοήμονος ανθρώπου, ήτοι, της λογικής και της ομιλίας,
αλλά αυτήν την εξέλιξη την παραπέμπετε στο μέλλον;

Όπως αντιλαμβάνεσαι, σε νοήμονα άνθρωπο ΔΕΝ κολλάει το παραμύθι της εξέλιξης.

Είναι γεγονός ότι ο προβληματισμός που έχει τεθεί, ενταφιάζει την εξελικτική θεωρία.
Όπως γεγονός είναι, ότι τα εξελικτικά νεογνά, σύμφωνα
με τη σκοταδιστική νοοτροπία τους – διότι το φως του παρόντος τα διαψεύδει,
διαλύοντας το σκοτεινό εξελικτικό παραμύθι τους – να προσβλέπουν ΜΟΝΟ στο μέλλον.
Μπας και αναπτύξουν διάφορα ζώα τα πλεονεκτήματα του ανθρώπου.
Όμως, η σκοταδιστική αυτή νοοτροπία τους
τα οδηγεί να κάνουν παρέα με τις καφετζούδες και τις χαρτορίχτρες.
Διότι και αυτές στο μέλλον προσβλέπουν, ώστε να εξαπατούν με παραμύθια τα θύματά τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Γελαω μεχρι αυριο ετσι :hehe:

Με αποκορυφωμα το:
Όπως αντιλαμβάνεσαι, σε νοήμονα άνθρωπο ΔΕΝ κολλάει το παραμύθι της εξέλιξης.

μου θυμιζει το θεολογο αυτα λεει καθε μερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Φυσικό όμως είναι, να εγείρεται ένα βασικό ερώτημα:
Γιατί την ίδια χρονική περίοδο, μαζί με την εξέλιξη
του ανθρώπου – όπως λέτε – δεν εξελίχθηκαν άλλα ζώα σε όντα,
διαφορετικής μορφής μεν, αλλά με τα ίδια ακριβώς χαρακτηριστικά
του νοήμονος ανθρώπου, ήτοι, της λογικής και της ομιλίας,
αλλά αυτήν την εξέλιξη την παραπέμπετε στο μέλλον;
Υπήρξε στο παρελθόν ον με λογική παραπλήσια στα επίπεδα του τότε ανθρώπου.
Λέγεται Homo sapiens neanderthalensis.

Όσο για τα υπόλοιπα που λες να σου πω το εξής, εικάζεται ότι ο ελέφαντας και οι φάλαινες έχουν πολύ υψηλή νοημοσύνη, έχουν γλώσσα επικοινωνίας με ήχους κλπ. Το ότι το ζώο «άνθρωπος» δεν μπορεί να αξιολογήσει τη λογική τους είναι άλλο θέμα. Είναι διαφορετικού τύπου νοημοσύνη.
Και αυτό που σου είπα και πριν: η νοημοσύνη δεν είναι τίποτε άλλο παρά μηχανισμός που βοηθάει στην επιβίωση. Οι ανθρωπίδες δεν είχαν τη δύναμη άλλων επίγειων θηλαστικών και έπρεπε να επιβιώσουν. Προφανώς ήταν ευκολότερο -καλώς ή κακώς :P- να διαιωνιστούν οι απόγονοι που ανέπτυξαν την ανθρώπινη νοημοσύνη που έχουμε σήμερα (νταξ' όχι όλοι).

Βίδεα:




Θα μπορούσα να σου δείξω βίντεο με γάτες να ανοίγουν φώτα, πόρτες κλπ, αλλά άλλη αξία έχουν τα πιθηκοειδή. Αν δεν βλέπεις νοημοσύνη σε αυτά τα κοντινά μας ζώα, τότε κάτι που έχουν αυτά, δεν έχεις εσύ.

ΥΓ: Α και για να το ξέρεις από τώρα, αν μου βάλεις λινκ από άλλα σου μηνύματα, δεν πρόκειται ούτε καν να τα ανοίξω, πόσο μάλλον να σου απαντήσω επ' αυτών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

dgr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Υπήρξε στο παρελθόν ον με λογική παραπλήσια στα επίπεδα του τότε ανθρώπου.
Λέγεται Homo sapiens neanderthalensis.

Όσο για τα υπόλοιπα που λες να σου πω το εξής, εικάζεται ότι ο ελέφαντας και οι φάλαινες έχουν πολύ υψηλή νοημοσύνη, έχουν γλώσσα επικοινωνίας με ήχους κλπ. Το ότι το ζώο «άνθρωπος» δεν μπορεί να αξιολογήσει τη λογική τους είναι άλλο θέμα. Είναι διαφορετικού τύπου νοημοσύνη.
Και αυτό που σου είπα και πριν: η νοημοσύνη δεν είναι τίποτε άλλο παρά μηχανισμός που βοηθάει στην επιβίωση. Οι ανθρωπίδες δεν είχαν τη δύναμη άλλων επίγειων θηλαστικών και έπρεπε να επιβιώσουν. Προφανώς ήταν ευκολότερο -καλώς ή κακώς :P- να διαιωνιστούν οι απόγονοι που ανέπτυξαν την ανθρώπινη νοημοσύνη που έχουμε σήμερα (νταξ' όχι όλοι).

Βίδεα:




Θα μπορούσα να σου δείξω βίντεο με γάτες να ανοίγουν φώτα, πόρτες κλπ, αλλά άλλη αξία έχουν τα πιθηκοειδή. Αν δεν βλέπεις νοημοσύνη σε αυτά τα κοντινά μας ζώα, τότε κάτι που έχουν αυτά, δεν έχεις εσύ.

ΥΓ: Α και για να το ξέρεις από τώρα, αν μου βάλεις λινκ από άλλα σου μηνύματα, δεν πρόκειται ούτε καν να τα ανοίξω, πόσο μάλλον να σου απαντήσω επ' αυτών.

To τελευταίο είναι fake για το καινούργιο Rise of the planet of the apes :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zakys

Νεοφερμένος

Ο zakys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Να βάλουμε έναν ντετέκτιβ να βρούμε από που προερχόμαστε, εγώ πάντως αποκλείεται να έχω προγόνους πιθήκους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolySol

Δραστήριο μέλος

Η PolySol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 493 μηνύματα.
Όταν δε ξέρουμε τί να απαντήσουμε βλέπω ακολουθούμε τα εξής βήματα:1)πατάμε το αγαπημένο μας κουμπάκι -1 με σκοπό το σχόλιο να φτάσει συνολικά το -50 και 2) αρχίζουμε τις ειρωνίες(παρεμπιπτόντως κανείς δε μου έχει απαντήσει σε ένα post μου λίγο πιο πάνω...δε βάζω link γιατί ο exc θα γίνει έξαλλος!)...εσείς νομίζετε ότι όποιος πιστεύει στο Θεό είναι οπισθοδρομικός,100+ χρονών ή στην καλύτερη(ή χειρότερη) η αδερφή ψυχή της Λουκά...οκ ξέρουμε ότι είναι της μόδας να είσαι άθεος,αλλά όχι κι έτσι!Επίσης αρνείστε να συνειδητοποιήσετε ότι θρησκεία και επιστήμη μπορούν να συνυπάρξουν...ο Θεός έδωσε τους φυσικούς νόμους και τη λογική στον άνθρωπο να τους μελετήσει για να γίνει η ζωή μας ευκολότερη...μόνο που ο άνθρωπος ψωνίστηκε και νομίζει ότι όλα αυτά τα ανακάλυψε μόνος του...θα συμφωνήσω με τον exc ότι τα ζώα έχουν μια άλλη "λογική"(χαμηλότερου επιπέδου)που ο άνθρωπος δε μπορεί να καταλάβει...ομοίως δε μπορεί να υπάρχει ένα ανώτερο από εμάς ον(μη το ονομάσετε Θεό γιατί θα βγάλετε φλύκταινες)που να έχει μια άλλη λογική την οποία ο άνθρωπος δεν μπορεί να αντιληφθεί?αλλά είπαμε ψωνίστηκε και νομίζει ότι δε μπορεί να υπάρξει κάτι ανώτερο από αυτόν...και στη τελική σταματήστε να υποστηρίζετε και να αποδέχεστε μια θεωρία(της εξέλιξης)που δεν έχει ακόμη αποδειχτεί(και ούτε πρόκειται γιατί δεν ισχύει,αλλά τεσπα) γιατί είναι αντιεπιστημονικό...αν έχει αποδειχτεί και δε το ξέρω ας μου στείλει κάποιος ολοκληρωμένη την απόδειξη να τη μελετήσω,please!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
βλεπω οτι ενα απο τα κυρια επιχειρηματα για την καταρριψη της εξελιξης ειναι οτι ο ανθρωπος ειναι το μονο πλασμα που εχει λογικη.

νομιζω οτι την εχουμε υπερεκτιμησει λιγο την ''λογικη'' μας.Καθε σκεψη μας, καθε κινηση μας καθε μας αισθηση (πχ γευση ακοη οραση κλπ) ελεγχονται απο διεργασιες χημικης και ηλεκτρικης φυσεως οι οποιες γινονται στα διαφορα κεντρα του εγκεφαλου και ειναι αποτελεσμα των διαφορων νευρωνικων συναψεων. Το κεντρο της λογικης σκεψης εντοπιζεται στον μετωπιαιο λοβο του εγκεφαλου.

Αυτο το κεντρο λοιπον ο ανθρωπος το εχει ιδιαιτερα ανεπτυγμενο οπως πχ ενας σκυλος εχει ανεπτυγμενο το κεντρο της οσφρησης του. Οι βασικες αρχες δομησης του εγκεφαλου ομως δεν ειναι διαφορετικες. Γενικα δεν ειμαστε τοσο ξεχωριστοι οπως νομιζουμε.

Απλα δεδομενου οτι ο ανθρωπος δεν εχει ουτε ισχυρες αισθησεις ουτε δυναμη το μονο το οποιο μπορουσε να τον βοηθησει ηταν η ''λογικη''. ετσι μονο οι πιο εξυπνοι και αυτοι που προσαρμοζοντα καλυτερα επιβιωναν και μεταβιβαζαν τα γονιδια τους στην επομενη γενια. Ετσι σταδιακα αρχισαν να αναπτυσονται ολο και πιο ΄΄εξυπνα'' ανθρωποειδη τα οποια κατεληξαν στον σημερινο ανθρωπο.

Οποτε λοιπον, οσο δυσκολο και αν ειναι να το δεχτουμε, δεν ειμαστε τιποτα το σπουδαιο απλα εχουμε μερικα ανεπτυγμενα εγκεφαλικα μερη. no big deal :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dgr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Όταν δε ξέρουμε τί να απαντήσουμε βλέπω ακολουθούμε τα εξής βήματα:1)πατάμε το αγαπημένο μας κουμπάκι -1 με σκοπό το σχόλιο να φτάσει συνολικά το -50 και 2) αρχίζουμε τις ειρωνίες(παρεμπιπτόντως κανείς δε μου έχει απαντήσει σε ένα post μου λίγο πιο πάνω...δε βάζω link γιατί ο exc θα γίνει έξαλλος!)...εσείς νομίζετε ότι όποιος πιστεύει στο Θεό είναι οπισθοδρομικός,100+ χρονών ή στην καλύτερη(ή χειρότερη) η αδερφή ψυχή της Λουκά...οκ ξέρουμε ότι είναι της μόδας να είσαι άθεος,αλλά όχι κι έτσι!Επίσης αρνείστε να συνειδητοποιήσετε ότι θρησκεία και επιστήμη μπορούν να συνυπάρξουν...ο Θεός έδωσε τους φυσικούς νόμους και τη λογική στον άνθρωπο να τους μελετήσει για να γίνει η ζωή μας ευκολότερη...μόνο που ο άνθρωπος ψωνίστηκε και νομίζει ότι όλα αυτά τα ανακάλυψε μόνος του...θα συμφωνήσω με τον exc ότι τα ζώα έχουν μια άλλη "λογική"(χαμηλότερου επιπέδου)που ο άνθρωπος δε μπορεί να καταλάβει...ομοίως δε μπορεί να υπάρχει ένα ανώτερο από εμάς ον(μη το ονομάσετε Θεό γιατί θα βγάλετε φλύκταινες)που να έχει μια άλλη λογική την οποία ο άνθρωπος δεν μπορεί να αντιληφθεί?αλλά είπαμε ψωνίστηκε και νομίζει ότι δε μπορεί να υπάρξει κάτι ανώτερο από αυτόν...και στη τελική σταματήστε να υποστηρίζετε και να αποδέχεστε μια θεωρία(της εξέλιξης)που δεν έχει ακόμη αποδειχτεί(και ούτε πρόκειται γιατί δεν ισχύει,αλλά τεσπα) γιατί είναι αντιεπιστημονικό...αν έχει αποδειχτεί και δε το ξέρω ας μου στείλει κάποιος ολοκληρωμένη την απόδειξη να τη μελετήσω,please!

Άλλο η αθεϊα, άλλο η εξέλιξη.

Για τα υπόλοιπα να διαβάσεις τις προηγούμενες 30 σελίδες και κανένα βιβλίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Όταν δε ξέρουμε τί να απαντήσουμε βλέπω ακολουθούμε τα εξής βήματα:1)πατάμε το αγαπημένο μας κουμπάκι -1 με σκοπό το σχόλιο να φτάσει συνολικά το -50 και 2) αρχίζουμε τις ειρωνίες(παρεμπιπτόντως κανείς δε μου έχει απαντήσει σε ένα post μου λίγο πιο πάνω...δε βάζω link γιατί ο exc θα γίνει έξαλλος!)...εσείς νομίζετε ότι όποιος πιστεύει στο Θεό είναι οπισθοδρομικός,100+ χρονών ή στην καλύτερη(ή χειρότερη) η αδερφή ψυχή της Λουκά...οκ ξέρουμε ότι είναι της μόδας να είσαι άθεος,αλλά όχι κι έτσι!Επίσης αρνείστε να συνειδητοποιήσετε ότι θρησκεία και επιστήμη μπορούν να συνυπάρξουν...ο Θεός έδωσε τους φυσικούς νόμους και τη λογική στον άνθρωπο να τους μελετήσει για να γίνει η ζωή μας ευκολότερη...μόνο που ο άνθρωπος ψωνίστηκε και νομίζει ότι όλα αυτά τα ανακάλυψε μόνος του...θα συμφωνήσω με τον exc ότι τα ζώα έχουν μια άλλη "λογική"(χαμηλότερου επιπέδου)που ο άνθρωπος δε μπορεί να καταλάβει...ομοίως δε μπορεί να υπάρχει ένα ανώτερο από εμάς ον(μη το ονομάσετε Θεό γιατί θα βγάλετε φλύκταινες)που να έχει μια άλλη λογική την οποία ο άνθρωπος δεν μπορεί να αντιληφθεί?αλλά είπαμε ψωνίστηκε και νομίζει ότι δε μπορεί να υπάρξει κάτι ανώτερο από αυτόν...και στη τελική σταματήστε να υποστηρίζετε και να αποδέχεστε μια θεωρία(της εξέλιξης)που δεν έχει ακόμη αποδειχτεί(και ούτε πρόκειται γιατί δεν ισχύει,αλλά τεσπα) γιατί είναι αντιεπιστημονικό...αν έχει αποδειχτεί και δε το ξέρω ας μου στείλει κάποιος ολοκληρωμένη την απόδειξη να τη μελετήσω,please!

Άθεοι υπήρχαν πάντα δεν είναι κάτι το καινούργιο. Και παρεπιπτώντος να σου θυμίσω πως γενιέσαι χωρίς να πιστεύεις σε κάποιον θεό, απλώς σκέψου το αυτό.

Δεν αρνούμαστε τίποτα. Όμως όταν εσείς έρχεσται και αρχίζεται να λέτε "κουρελόχαρτο" της μελέτες της επιστήμης ποιος αρνήται την συνύπαρξη.

Αν για την ύπαρξη ενός λογικού όντος προϋποτίθεται η ύπαρξη ενός ανώτερου λογικού όντος τότε, τον Θεό ποιος τον έφτιαξε. Μήπως κάποιος άλλος Θεός; Πόσοι θεοί υπάρχουν τελικά; :hmm: Αν θέλεις να το συζητήσουμε, είτε σε πμ είτε εδώ για να μην βγούμε off.;)

Να σου πω, επίσης, πως και η βαρύτητα δεν έχει αποδειχθεί. Δεν βλέπω όμως κανέναν να την αρνήται. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
οσο για τις αρνητικες αγαπητη μου PolySol εχουμε ξεκαθαρο ποιος γεμιζει αρνητικες του παντες (χωρις καν να διαβαζει πιστευω τα ποστ) και το μονο που κανει ειναι να λεει τα ιδια και τα ιδια.:);)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
μια παρανοηση του νομου του δαρβινου οπως ειδαμε που πολλοι ανεφεραν,η θεωρια δεν λεει οτι προερχομαστε απο πιθηκους αλλα οτι εχουμε κοινο ιστορικο προγονο με τους πιθηκους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Όταν δε ξέρουμε τί να απαντήσουμε βλέπω ακολουθούμε τα εξής βήματα:1)πατάμε το αγαπημένο μας κουμπάκι -1 με σκοπό το σχόλιο να φτάσει συνολικά το -50
Ε, σταματήστε να το κάνετε, τότε.
παρεμπιπτόντως κανείς δε μου έχει απαντήσει σε ένα post μου λίγο πιο πάνω...δε βάζω link γιατί ο exc θα γίνει έξαλλος!
Ναι, ο exc θα γίνει έξαλλος αν έχεις παραπομπές επί παραπομπών για ένα θέμα που σου έχουν απαντήσει ήδη άλλοι δέκα και θέλεις απάντηση και από έναν ενδέκατο, όπως ακριβώς, δηλαδή κάνει ο Βασίλης.
Λάβετε υπόψη σας, ότι διαβάζουμε όλα τα μηνύματα, απλά σε κάποια δεν έχει νόημα να απαντήσεις.
εσείς νομίζετε ότι όποιος πιστεύει στο Θεό είναι οπισθοδρομικός,100+ χρονών ή στην καλύτερη(ή χειρότερη) η αδερφή ψυχή της Λουκά...οκ ξέρουμε ότι είναι της μόδας να είσαι άθεος,αλλά όχι κι έτσι!
Η «οπισθοδρομικότητα» και οι «μόδες» δεν μου λένε κάτι, αλλά όταν φτάνει στο σημείο κάποιος να λέει ότι η εξέλιξη είναι λάθος αρνούμενος όλα τα επιστημονικά ευρήματα απλά και μόνο για να μας πει ότι η γραφή εβραίων-χριστιανών είναι αληθινή, ότι ο κόσμος μας είναι μόλις 6-8.000 ετών και ότι ο άνθρωπος φτιάχθηκε από χώμα, σάλιο και φύσημα ενός ανώτερου όντος, τότε κάποιο πρόβλημα υπάρχει...
Επίσης αρνείστε να συνειδητοποιήσετε ότι θρησκεία και επιστήμη μπορούν να συνυπάρξουν...
Βέβαια...
Μισό λεπτό να θυμηθώ...
Μεσαίωνας, καίγανε επιστήμονες στο όνομα του χριστιανισμού.
Οι Ρωμαίοι έκαιγαν βιβλία επιστημόνων λόγω του ότι τα θεωρούσαν ενάντια στους θεούς τους.
Κυνήγια μαγισσών και εξορκισμοί σε ανθρώπους που έπασχαν από ψυχικές ή νευρολογικές διαταραχές.
Το Βατικανό δεν έχει πολλά χρόνια που απεκατέστησε το Γαλιλαίο, αποδέχθηκε ότι η Γη δεν είναι επίπεδη και ότι το σύστημά μας δεν είναι γεωκεντρικό.
Πολλοί στην εκκλησία είναι ενάντια στην δωρεά οργάνων.
Πολλοί αρνούνται την πραγματικότητα της εξέλιξης.
Πολλοί θεώρησαν ότι στο CERN διαπράττεται ύβρις εναντίον του θεού.

Ναι, τώρα που το ξενασκέφτηκα, η θρησκεία και η επιστήμη τα πήγαιναν πάντα εξαιρετικά!
ο Θεός έδωσε τους φυσικούς νόμους και τη λογική στον άνθρωπο να τους μελετήσει για να γίνει η ζωή μας ευκολότερη...μόνο που ο άνθρωπος ψωνίστηκε και νομίζει ότι όλα αυτά τα ανακάλυψε μόνος του...
λολ, ας μην γινόταν έρευνα από τους επιστήμονες και να σου έλεγα εγώ τι θα ήξερες για τους φυσικούς νόμους.
Τους οποίους αρνείστε να πιστέψετε κιόλας... Γιατί δεν πιστεύεις στην νομοτέλεια της εξέλιξης, αφού πιστεύεις ότι ο θεός σου το «έδωσε» στους επιστήμονες;
ομοίως δε μπορεί να υπάρχει ένα ανώτερο από εμάς ον(μη το ονομάσετε Θεό γιατί θα βγάλετε φλύκταινες)που να έχει μια άλλη λογική την οποία ο άνθρωπος δεν μπορεί να αντιληφθεί?
Βεβαίως, μόνο που πρώτα από όλα αυτό το ον πρέπει να μπορούμε να το δούμε, να το παρατηρήσουμε και όχι να το υποθέτουμε, να το φανταζόμαστε.
και στη τελική σταματήστε να υποστηρίζετε και να αποδέχεστε μια θεωρία(της εξέλιξης)που δεν έχει ακόμη αποδειχτεί
ξαναλόλ, αυτό παίζει και να έχει απαντηθεί τουλάχιστον 30 φορές, χωρίς υπερβολές.
γιατί είναι αντιεπιστημονικό...
Αυτά που λέτε εσείς είναι αντιεπιστημονικά.
Δες τι λέει η επιστημονική μέθοδος: https://el.wikipedia.org/wiki/Επιστημονική_μέθοδος
Πες μου τι από όλα αυτά κάνετε εσείς με αυτά που λέτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Ζώ για την μέρα που θα κλειδωθεί το θέμα,με σημείωση πως η εξέλιξη αναγνωρίζεται σαν επιστημονικό γεγονός με ένα λίνκ για αγορά της Εξέλιξη των Ειδών του Darwin μεταφρασμένο(γιατί προφανώς ο ελληναράς δεν μπορεί να διαβάσει αγγλικά)

Δεν πρόκειται να γίνει αυτό,γιατί ο Darwin ήτο βάρβαρος,όχι Έλλην.Αλλά θα μου πεις και Έλληνας να 'τανε,θα τον διάβαζε κανείς?Μπα,ο ελληνάρας γουστάρει γέροντες Παΐσιους,γέροντες Πορφύριους και λοιπούς καρκινιασμένους τραγόπαπες να του λένε μαλακίες απ'ευθείας απτο κωλάντερό τους και αυτός να πέφτει στα γόνατα να τους προσκυνάει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vassilis_1

Νεοφερμένος

Ο Vassilis_1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Σου είχα απευθύνει το εξής ερώτημα: «Ενδέχεται στο μέλλον – σύμφωνα με τη θτε – δια της εξελικτικής οδού, να εμφανισθούν όντα διαφορετικής μορφής (έχοντας δηλαδή τη μορφή διαφόρων ζώων και εκτός των πιθηκοειδών) από τον άνθρωπο, να έχουν όμως, της ΑΚΡΙΒΟΥΣ ίδιας ποιότητας, λογική και ομιλία, με αυτήν του ανθρώπου;»

Και μου απαντάς:
«Σε εκατοντάδες ή και εκατομμύρια χρόνια και εφόσον οι συνθήκες στη γη είναι κατάλληλες, μπορεί να εμφανισθεί οποιαδήποτε μορφή ζωής θέλεις, νοήμονος και μη.»

Δηλαδή υποστήριξες ουσιαστικά, απαντώντας ακριβώς στο ερώτημά μου, ότι στο μέλλον ενδέχεται να εμφανισθούν και όντα (= διάφορα εξελιγμένα ζώα) διαφορετικής μορφής μεν από τον άνθρωπο, να έχουν όμως, της ΑΚΡΙΒΟΥΣ ίδιας ποιότητας, λογική και ομιλία, με αυτήν του ανθρώπου.

Με το: «νοήμονος και μη» που γράφεις, σαφέστατα διακρίνεις – και πολύ καλά κάνεις – την νοημοσύνη του ανθρώπου από την μη νοημοσύνη των ζώων.

Στα παραπάνω σου απάντησα: «Γιατί την ίδια χρονική περίοδο, μαζί με την εξέλιξη του ανθρώπου – όπως λέτε – δεν εξελίχθηκαν άλλα ζώα σε όντα, διαφορετικής μορφής μεν, αλλά με τα ίδια ακριβώς χαρακτηριστικά του νοήμονος ανθρώπου, ήτοι, της λογικής και της ομιλίας, αλλά αυτήν την εξέλιξη την παραπέμπετε στο μέλλον;»

Στην απάντησή μου αυτή, τοποθετείσαι ως εξής:
...Όσο για τα υπόλοιπα που λες να σου πω το εξής, εικάζεται ότι ο ελέφαντας
και οι φάλαινες έχουν πολύ υψηλή νοημοσύνη, έχουν γλώσσα επικοινωνίας με ήχους...
Είναι γεγονός ότι ΜΟΝΟ με εικασίες μπορείτε να μιλάτε.
Με αυτές όμως όπως αντιλαμβάνεσαι, δεν μπορείτε να πάτε ΠΟΥΘΕΝΑ.

Ενώ με το: «νοήμονος και μη» παραδέχτηκες ότι τα ζώα ΔΕΝ έχουν νοημοσύνη,
έρχεσαι και μου λες τώρα: «εικάζεται ότι ο ελέφαντας και οι φάλαινες έχουν πολύ
υψηλή νοημοσύνη, έχουν γλώσσα επικοινωνίας με ήχους».

Δηλαδή αντιφάσκεις!!!

Έστω, η υψηλή νοημοσύνη – όπως εικάζεται – του ελέφαντα και της
φάλαινας και η ομιλία τους (= έχουν γλώσσα επικοινωνίας με ήχους),
είναι της ΑΚΡΙΒΟΥΣ ίδιας ποιότητας με αυτήν του ανθρώπου, όπως τίθεται στο ερώτημά μου;

Πάντως, αφού θέλετε να απαντάτε με επιχειρήματα της πλάκας,
για να δικαιολογήσετε τα αδικαιολόγητα, εδώ https://ischool.e-steki.gr/showpost.php?p=3697085&postcount=726
σας κάνω προσφορά επιχειρημάτων που βγάζουν πιο πολύ πλάκα!!!

Μάθετε να απαντάτε, ακριβώς, στα ερωτήματα που σας θέτουν.
Αλλά βέβαια πώς να απαντήσετε!!!
Διότι στο ερώτημα που τέθηκε ΔΕΝ υπάρχει πειστική απάντηση και επόμενο είναι αυτό,
αφού ΔΕΝ υπάρχει η εξέλιξη.
Τι γράφω τώρα!!! Η εξέλιξη υπάρχει, αλλά που;!
Μα και βέβαια στη φαντασία των εξελικτικών νεογνών! Ας τα απολαύσουμε στην προσφιλή τους
συνήθεια!!! :baby::baby::baby::baby::baby::baby::baby::baby::baby::baby::baby::baby::baby::baby::baby::baby::baby::baby::baby::baby::baby::baby::baby::baby::baby::baby::baby::baby::baby::baby:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

dgr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 280 μηνύματα.

Tάπα κλαψ μπουχουχ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
«Σε εκατοντάδες ή και εκατομμύρια χρόνια και εφόσον οι συνθήκες στη γη είναι κατάλληλες, μπορεί να εμφανισθεί οποιαδήποτε μορφή ζωής θέλεις, νοήμονος και μη.»


Με το: «νοήμονος και μη» που γράφεις, σαφέστατα διακρίνεις – και πολύ καλά κάνεις – την νοημοσύνη του ανθρώπου από την μη νοημοσύνη των ζώων.


Για άλλη μια φορά παρερμηνεύεις λόγια. Τι περίεργο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Σου είχα απευθύνει το εξής ερώτημα: «Ενδέχεται στο μέλλον – σύμφωνα με τη θτε – δια της εξελικτικής οδού, να εμφανισθούν όντα διαφορετικής μορφής (έχοντας δηλαδή τη μορφή διαφόρων ζώων και εκτός των πιθηκοειδών) από τον άνθρωπο, να έχουν όμως, της ΑΚΡΙΒΟΥΣ ίδιας ποιότητας, λογική και ομιλία, με αυτήν του ανθρώπου;»
Και μου απαντάς:
«Σε εκατοντάδες ή και εκατομμύρια χρόνια και εφόσον οι συνθήκες στη γη είναι κατάλληλες, μπορεί να εμφανισθεί οποιαδήποτε μορφή ζωής θέλεις, νοήμονος και μη.»

Δηλαδή υποστήριξες ουσιαστικά, απαντώντας ακριβώς στο ερώτημά μου, ότι στο μέλλον ενδέχεται να εμφανισθούν και όντα (= διάφορα εξελιγμένα ζώα) διαφορετικής μορφής μεν από τον άνθρωπο, να έχουν όμως, της ΑΚΡΙΒΟΥΣ ίδιας ποιότητας, λογική και ομιλία, με αυτήν του ανθρώπου.

Με το: «νοήμονος και μη» που γράφεις, σαφέστατα διακρίνεις – και πολύ καλά κάνεις – την νοημοσύνη του ανθρώπου από την μη νοημοσύνη των ζώων.

Στα παραπάνω σου απάντησα: «Γιατί την ίδια χρονική περίοδο, μαζί με την εξέλιξη του ανθρώπου – όπως λέτε – δεν εξελίχθηκαν άλλα ζώα σε όντα, διαφορετικής μορφής μεν, αλλά με τα ίδια ακριβώς χαρακτηριστικά του νοήμονος ανθρώπου, ήτοι, της λογικής και της ομιλίας, αλλά αυτήν την εξέλιξη την παραπέμπετε στο μέλλον;»

Στην απάντησή μου αυτή, τοποθετείσαι ως εξής:

Είναι γεγονός ότι ΜΟΝΟ με εικασίες μπορείτε να μιλάτε.
Με αυτές όμως όπως αντιλαμβάνεσαι, δεν μπορείτε να πάτε ΠΟΥΘΕΝΑ.

Ενώ με το: «νοήμονος και μη» παραδέχτηκες ότι τα ζώα ΔΕΝ έχουν νοημοσύνη,
έρχεσαι και μου λες τώρα: «εικάζεται ότι ο ελέφαντας και οι φάλαινες έχουν πολύ
υψηλή νοημοσύνη, έχουν γλώσσα επικοινωνίας με ήχους».

Δηλαδή αντιφάσκεις!!!

Έστω, η υψηλή νοημοσύνη – όπως εικάζεται – του ελέφαντα και της
φάλαινας και η ομιλία τους (= έχουν γλώσσα επικοινωνίας με ήχους),
είναι της ΑΚΡΙΒΟΥΣ ίδιας ποιότητας με αυτήν του ανθρώπου, όπως τίθεται στο ερώτημά μου;

Πάντως, αφού θέλετε να απαντάτε με επιχειρήματα της πλάκας,
για να δικαιολογήσετε τα αδικαιολόγητα, εδώ https://ischool.e-steki.gr/showpost.php?p=3697085&postcount=726
σας κάνω προσφορά επιχειρημάτων που βγάζουν πιο πολύ πλάκα!!!

Μάθετε να απαντάτε, ακριβώς, στα ερωτήματα που σας θέτουν.
Αλλά βέβαια πώς να απαντήσετε!!!
Διότι στο ερώτημα που τέθηκε ΔΕΝ υπάρχει πειστική απάντηση και επόμενο είναι αυτό,
αφού ΔΕΝ υπάρχει η εξέλιξη.
Τι γράφω τώρα!!! Η εξέλιξη υπάρχει, αλλά που;!
Μα και βέβαια στη φαντασία των εξελικτικών νεογνών! Ας τα απολαύσουμε στην προσφιλή τους
συνήθεια!!! :baby::baby::baby::baby::baby::baby::baby::baby::baby::baby::baby::baby::baby::baby::baby::baby::baby::baby::baby::baby::baby::baby::baby::baby::baby::baby::baby::baby::baby::baby:

Βασίλη, αντεπιχειρήματα αυτ'ων που γράφεις μπορείς να βρεις εδώ: https://ischool.e-steki.gr/showpost.php?p=3737120&postcount=827
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top