Εξέλιξη ή Δημιουργία Θεού;

Εξέλιξη ή Δημιουργία;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 340)
  • Προήρθαμε από εξέλιξη προγόνου, κοινού με τους πιθήκους

  • Προήρθαμε από δημιουργία θεού

  • Άλλο

  • Δεν ξέρω


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Ρε φίλε Michael92, μας δουλεύεις?
Στοχεύεις σε πληροφορική/graphics και κάθεσαι και αμφισβητείς την επιστήμη? Όλα αυτά που ίσως σπουδάσεις θα βασίζονται σε θεωρίες αναπόδεικτες όπως λες, οπότε μην μπεις στον κόπο... Και για να αποδίδουμε τα του Καισαρα τω Καισαρι, τη δουλεια που θα βρεις, θα τη χρωστας στους 'μαστούρηδες' που με βαση τα θεωρηματα τους αναπτύχθηκαν τα vector graphics και τα λοιπά παγανιστικά εργαλεία που θα χρησιμοποιήσεις...

Κατατάσσεσαι άνετα στο κομμάτι του κόσμου με σφαιρική άγνοια. Ο απόφοιτος του φυσικομαθηματικού δεν είναι υποχρεωμένος να γίνει μόνο καθηγητής στο δημόσιο ή σε φροντιστήριο-όχι ότι δεν μ' αρέσει η δουλειά αυτή, το αντίθετο. Έχει άπειρες ευκαιρίες να βγάλει πολύ περισσότερα από αυτά που λες εσύ ότι θα βγάλεις, και στην τελική μπορεί και να μη κόβεται και τόσο για το μισθό του , ίσως να προτιμά να προσφέρει κάτι στον κόσμο...

Τέλος, αν ο σκοπός της ζωής σου είναι να βγάλεις πολλά λεφτά και να θεωρείς ανόητο αυτόν που προτίμησε να προσφέρει, μάλλον δεν είσαι ο κατάλληλος άνθρωπος για να μας κάνει κήρυγμα για το Θεό....

Ναι μόνο που η γραφιστική δεν βασίζεται στο Photoshop και στο Illustrator, η γραφιστική είναι μια έννοια που υπάρχει από τα αρχαία χρόνια. Το μέσο απλά έχει γίνει ο υπολογιστής και όπως πάει θα γίνει για όλα τα επαγγέλματα, ακόμα και για την μαγειρική όπως πάει. Δεν είναι ο σκοπός μου ξέρεις να βγάλω λεφτά, ξέρω ότι θα είναι επακόλουθο, βλέπεις σε αντίθεση με την επιστήμη όπου επικρατεί η πιθανότητα, σε εμένα επικρατεί η σιγουριά ;) Θα έρθει η ώρα που θα το αναπτύξω περαιτέρω. Δεν ήρθα να κάνω κήρυγμα για τον Θεό, μια απλή γνώμη είπα και μετά απάντησα γιατί πέσανε όλοι πάνω μου να με φάνε. Θα τελειώσω λέγοντας πως στις μέρες μας πρέπει να έχεις προσωπική εμπειρία για να πιστέψεις και εγώ έχω και για να είμαι και ειλικρινής αν δεν είχα προσωπική εμπειρία δεν θα πίστευα, επομένως ξέρω ότι είναι άσκοπος τρόπος ο λόγος, τίποτα άλλο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
εχει αποδειχτει οτι ο Δαρβινος ηταν λανθασμενος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanous18

Περιβόητο μέλος

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.
εχει αποδειχτει οτι ο Δαρβινος ηταν λανθασμενος!
δηλαδη δεν προερχομαστε απο τους πηθικους??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Ο Δαρβίνος δεν είπε ποτέ κάτι τέτοιο! Αλίμονο δηλαδή, το έχουμε εξηγήσει τόσες φορές μόνο σε αυτό το θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
michael92, και πάλι όμως, όπως λες κι εσύ η τεχνολογία έχει γίνει 'απαραίτητη' παντού. Οπότε αν χρησιμοποιούσες τα εργαλεία των αρχαίων δεν θα είχες και τόσο σίγουρα δουλειά, συνεπώς συνεχίζεις να χρωστάς στους 'μαστούρηδες'...

εχει αποδειχτει οτι ο Δαρβινος ηταν λανθασμενος!
Πότε? Και μένα γιατί δεν μου το είπε κανένας?
που το άκουσες αυτό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
για την εξελικτικη θεωρια νομιζω ειχε πει...
σορρυ αλλα δεν μπορω να παω τοσες σελιδες πισω για να δω...ειναι και πολλα!!!

Ναι, πρόσεξε, άλλο η δαρβινική εξελικτική θεωρία μέσω της φυσικής επιλογής και άλλο η παρερμηνεία της - που τείνει να την αντικαταστήσει απ' ό,τι βλέπω - σχετικά με τον ''ανθρωποπίθηκο''. Άλλο κοινός πρόγονος, άλλο πρόγονος πίθηκος. Υπάρχει σημαντική διαφορά.

Όσο για το σχόλιο του SICX, τι να πω, θαρρώ παραμένει ο Sicx. Ας εξηγήσει τουλάχιστον ή ας αναφέρει έστω την απόδειξη, για να μάθω κι εγώ που δεν έτυχε να διαβάσω τίποτα σχετικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
αποδειχτηκε οτι κανενα θηλαστικο δεν εξεληχθηκε κατα τον καινοζωικο αιωνα (τελευταια 60 εκατ. χρονια)...ο ανθρωπος υπαρχει στη γη τα τελευται 2,2 εκατ...
-----------------------------------------
βεβαια το παραπανω ειναι πολυ γενικο....αυτο θυμαμαι απο αυτα που διαβασα, αν τα βρω θα τα αναρτησω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanous18

Περιβόητο μέλος

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.
αποδειχτηκε οτι κανενα θηλαστικο δεν εξεληχθηκε κατα τον καινοζωικο αιωνα (τελευταια 60 εκατ. χρονια)...ο ανθρωπος υπαρχει στη γη τα τελευται 2,2 εκατ...
-----------------------------------------
βεβαια το παραπανω ειναι πολυ γενικο....αυτο θυμαμαι απο αυτα που διαβασα, αν τα βρω θα τα αναρτησω...
ποτε αποδειχτηκε αυτο ρε??και εχουμε μεινει πισω ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Καλά σόρρυ κιόλας, αλλά τα πλάσματα πάνω στη γη εξελίσσονταν επί 1000 εκατομμύρια χρόνια, και σταμάτησαν τα τελευταία 60-65? Δεν στέκει αυτό... Άλλωστε, η πιο προφανής για μένα κατάρριψη αυτού είναι το ότι συνέχεια βρίσκουμε απολιθώματα διαφόρων ζώων που μοιάζουν με τα σημερινά, κι όμως δεν έχω δει ποτέ ανακάλυψη σκελετού ζώου (ντάξει πέρα από τα ερπετά) που να υπάρχει ακόμα σήμερα και να κατατάσσεται σε άλλη χρονολογική περίοδο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
α μολις θυμηθηκα κατι: η μυγα ειναι ακριβως ιδια οπως ηταν και πριν εκκατομυρια χρονια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
α μολις θυμηθηκα κατι: η μυγα ειναι ακριβως ιδια οπως ηταν και πριν εκκατομυρια χρονια

χοχοχο...
Ναι είπα ok, υπάρχουν κάποια που έχουν μείνει ίδια. Μπορούσες να μου πεις και για τα είδη της οικογένειας των κροκοδείλων, της χελώνας, διάφορα ψάρια.... χαίρω πολύ.

Αλλά ρε φίλε... τόσα μαστόδοντα, τόσα μαμούθ, τόσες διαφορετικές κατηγορίες ανθρώπων που αποδεδειγμένα έζησαν η κάθε μία σχεδόν σε διαφορετικές περιόδους... μπορώ να σου φέρω άπειρα παραδείγματα, και μου λες για τη μύγα που βρίσκεται στα κατώτερα στάδια της εξέλιξης? Λογικό είναι κάποια είδη να μην αναπτυχθούν....

Λίγη ουσία παρακαλώ, εκτός από την ειρωνεία?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
2,2 εκατομμύρια χρόνια είναι οι άνθρωποι στη γη;;;;; Έχεις κάποια πηγή για αυτό που λες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanous18

Περιβόητο μέλος

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.
ε παιδια μην λετε πραματα για πλακα σε αυτο το τοπικ γιατι μπορει μερικοι να μην το καταλαβουν... και οχι ειρωνιες παρακαλω...(ουτε συντονιστης να μουν..:P)
-----------------------------------------
2,2 εκατομμύρια χρόνια είναι οι άνθρωποι στη γη;;;;; Έχεις κάποια πηγή για αυτό που λες;
και μενα καινουριο μου ακουγεται αυτο...
αλλα εχω ακουσει οτι ο ανθρωπος εδω και πολλα εκατομμυρια χρονια εχτιζε πολιτισμους οι οποιοι στο τελος καταστρεφονταν και αναγκαζοταν να αρχισει ξανα.... κατι τετοιο στηριζεται και στο μυθο της Ατλαντιδας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
ο ανθρωπος εμφανηστηκε πριν απο 2,2 με 2,5 εκατ. χρονια πριν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Για τα 2,2 εκατομμύρια χρόνια πρέπει να έχει δίκιο νομίζω...

αλλα εχω ακουσει οτι ο ανθρωπος εδω και πολλα εκατομμυρια χρονια εχτιζε πολιτισμους οι οποιοι στο τελος καταστρεφονταν και αναγκαζοταν να αρχισει ξανα.... κατι τετοιο στηριζεται και στο μυθο της Ατλαντιδας...

καλά όχι κι έτσι... Αυτό είναι σίγουρα άκυρο.

ΥΓ.Στηρίζεται στον μύθο της Ατλαντίδας? τόσο το χειρότερο για τη θεωρία... Μάλλον εννοείς ότι σε αυτό στηρίζεται ο μύθος της Ατλαντίδας, αλλά αυτό δεν αλλάζει τίποτα... η θεωρία που λες είναι αδύνατον να ισχύει. Για την Ατλαντίδα οι περισσότεροι επιστήμονες συγκλίνουν προς τη Σαντορίνη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
-----------------------------------------

και μενα καινουριο μου ακουγεται αυτο...
αλλα εχω ακουσει οτι ο ανθρωπος εδω και πολλα εκατομμυρια χρονια εχτιζε πολιτισμους οι οποιοι στο τελος καταστρεφονταν και αναγκαζοταν να αρχισει ξανα.... κατι τετοιο στηριζεται και στο μυθο της Ατλαντιδας...

Για αυτό είναι μύθος.

ο ανθρωπος εμφανηστηκε πριν απο 2,2 με 2,5 εκατ. χρονια πριν

Δεν ξερω.... Δώσε μου μία πηγή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
ψαξε σε εγκυκλοπαιδια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
αποδειχτηκε οτι κανενα θηλαστικο δεν εξεληχθηκε κατα τον καινοζωικο αιωνα (τελευταια 60 εκατ. χρονια)...ο ανθρωπος υπαρχει στη γη τα τελευται 2,2 εκατ...
-----------------------------------------
βεβαια το παραπανω ειναι πολυ γενικο....αυτο θυμαμαι απο αυτα που διαβασα, αν τα βρω θα τα αναρτησω...
Οι μονοι που αρνουνται την εξελιξη ειναι ψευδοεπιστημονες creationist , τωρα εαν εσυ μονος σου ανετρεψες την συγχρονη μοριακη βιολογια , εξελικτικη βιολογια , παλαιοντολογια τοτε σιγουρα ενα βραβειο νομπελ σου αξιζει.
Ο ανθρωπος ειναι ο χομο σαπιενς , αυτος δεν εχει πανω απο 200.000 χρονια συμφωνα φυσικα με απολίθωματα και αποδειξεις μιτοχονδριακου Dna.Ο Χόμο Χάμπιλις ειναι ανθρωποειδες οχι ανθρωπος , ο πρωτος του γονιδιου χομο που υπηρξε στην γη πριν περιπου τα 2,2 εκατομμυρια χρονια.
Οποιος λεει "η εξελιξη δεν ειναι ειναι αληθεια διοτι δεν εχει γινει εξελιξη τουτα τα χρονια" δεν εχει καταλαβει/διαβασει την θεωρια της εξελιξης (που οπως ειπα πριν ειναι γεγονος) ,η εξελιξη μπορει να λαβει χωρα πολυ αργα και ξαφνικα να συμβει με πολυ γρηγορα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
[ Ίχνη του Homo sapiens sapiens εντοπίστηκαν εκτός από την Αφρική, την Ευρώπη και την Ασία, επίσης στην Αμερική και την Ωκεανία, για τις οποίες μαρτυρείται πρώτη κατοίκηση περίπου το 35.000 π.π

βικιπαιδια, ανθρωπος ]

οπως βλεπεις δεν εχει ανακαλυφθει κατι παλαιοτερα αλλα η εξελιξη που ειχαν εκινη τη στιγμη αιτιολογει τα προγενεστερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Τι λες παιδι μου βλεπεις τι γραφεις ???
Εσυ εγραψες αρχικα
ο ανθρωπος εμφανηστηκε πριν απο 2,2 με 2,5 εκατ. χρονια πριν
Και η αυτο που παρεθεσες απο την βικιπαιδεια συμφωνει μαζι μου :"Ως Homo sapiens sapiens (H. s. sapiens τριώνυμη ονοματολογία) ορίζεται ο ανθρωπίδας που εμφανίστηκε κατά την Ανώτερη Παλαιολιθική (35.000-100.000 π.π.), ο σύγχρονος άνθρωπος, του οποίου διακρίθηκαν δύο τύποι:
ο τύπος Cro-Magnon (Δ. Ευρώπη) με πλατύ πρόσωπο και χαμηλό κρανίο
ο τύπος Bruenn (Κεντρ. Ευρώπη) με στενό πρόσωπο και μακρύ κρανίο."
[ Ίχνη του Homo sapiens sapiens εντοπίστηκαν εκτός από την Αφρική, την Ευρώπη και την Ασία, επίσης στην Αμερική και την Ωκεανία, για τις οποίες μαρτυρείται πρώτη κατοίκηση περίπου το 35.000 π.π

βικιπαιδια, ανθρωπος ]

οπως βλεπεις δεν εχει ανακαλυφθει κατι παλαιοτερα αλλα η εξελιξη που ειχαν εκινη τη στιγμη αιτιολογει τα προγενεστερα...
Δεν εχει ανακαλυφθει ?
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_transitional_fossils
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top