Εξέλιξη ή Δημιουργία Θεού;

Εξέλιξη ή Δημιουργία;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 340)
  • Προήρθαμε από εξέλιξη προγόνου, κοινού με τους πιθήκους

  • Προήρθαμε από δημιουργία θεού

  • Άλλο

  • Δεν ξέρω


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Μην μπαίνετε στη λογική της αντιπαραβολής θρησκείας-επιστήμης, από την αρχή το είπα. Η Δημιουργία αφορά τους πιστευοντες. Οι άθεοι δεν μπορούν να κάνουν λόγο, είναι προφανές. Crookshanks, λοιπόν, μέχρι εκεί που λες ότι είσαι άθεος, άρα δεν πιστεύεις στη Δημιουργία, είναι ΟΚ. Μετά κάνεις φάουλ. Ποια επιχειρήματα υπέρ της μιας ή της άλλης; Δεν ορίζεται καμία αντιπαραβολή. Και για ποιο πράγμα ακριβώς θα προσπαθήσεις να πείσεις; Κακώς ετέθη σύγκριση μεταξύ των δύο. Κακή η αρχή, μην συνεχίζετε την κάκωση λοιπόν. Δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ σύγκριση. Η εξελικτική θεωρία αφορά τους ανθρώπους. Η Δημιουργία είναι και μια άλλη διάσταση την οποία ανάγκη έχουν μόνο όσοι πιστεύουν στο Θεό. Ούτε καν σχετίζονται αυτά, πέραν από το γεγονός ότι και τα δύο υπάρχουν για τον άνθρωπο.

Εντάξει μιβ, και ό,τι πεις εσύ θα το τηρήσουμε κατά γράμμα...
Ο καθένας μπορεί να κάνει λόγο εφ' όσον έχουμε ελευθερία έκφρασης. Αυτό που έχει σημασία είναι η αξιοπιστία των λόγων κάποιου.

Θα μπορούσες μήπως να διαβάσεις το ποστ του tolisman, έτσι ώστε να δεις τί ακριβώς προσπαθώ (όχι να πείσω, το ξεκαθάρισα αυτό, ότι δεν πρόκειται να πείσω κανέναν, ακριβώς επειδή ξέρω ότι οι περισσότεροι από μας έχουμε ψαχτεί και απαιτούνται πολύ περισσότερα από μια συζήτηση για να μας αλλάξουν τη γνώμη, απλά μια συζήτηση κάνουμε) να δείξω;
Και εγώ σου λέω ότι ΥΠΑΡΧΕΙ σύγκριση. Γιατί μπορεί να πραγματεύονται διαφορετικά πράγματα, το δέχομαι, αλλά μερικά από τα συμπεράσματά τους συγκρούονται. Εντάξει, η Βίβλος λέει ότι ο κόσμος δημιουργήθηκε πριν από 10.000 χρόνια σε 6 ημέρες. Εντάξει, είναι μεταφορικό αυτό... Ας το δεχτούμε. Αλλά θα μου πεις ότι η σειρά με την οποία περιγράφει τη Δημιουργία του Κόσμου η Α. Γραφή είναι μεταφορική; Όχι, αυτό δε γίνεται... Τί εννοώ:
Η Πέμπτη μέρα λέει ότι ο Θεός πρόσταξε να γεμίσει η θάλασσα με ζώντα πλάσματα, και πουλιά να πετούν πέρα στον ουρανό.
Στην Έκτη μέρα, σύμφωνα με το βιβλίο της Γένεσης, δημιουργήθηκαν τα ερπετά.
Αλλά αυτό είναι συγκρουόμενο με την Επιστήμη, γιατί τα πουλιά εξελίχθηκαν από τα ερπετά, και συγκεκριμένα από μικρού μεγέθους δεινόσαυρους.

Επίσης, στο βιβλίο της Γένεσης δε γίνεται καμία αναφορά για τους μικροοργανισμούς. Πώς μπορεί να παραλειφθεί ένα τόσο σημαντικό κομμάτι του κόσμου, η αρχή της ζωής;

Διορθωστε με οπου εχω λαθος γιατι ειμαι και ψιλοασχετος με θεματα βιολογιας αλλα εχω διαβασει λιγο για εξελικτικη θεωρια και διαφορε αποψεις γυρω απο αυτη
Ο Δαρβινος υποστηριξε οτι η εξελικτικη θεωρια δεν εχει ορια. Η δυνατότητα των οργανισμών για μεταβολή, δεν είναι απεριόριστη, αλλα,περιορίζεται από κάποια όρια Ο άνθρωπος κατάφερε να δημιουργήσει ποικιλίες και φυλές, δεν κατάφερε όμως να δημιουργήσει νέα είδη
Οι εξελικτικοί, παραδέχτηκαν ότι δεν μπορούμε να δημιουργήσουμε νέα είδη, ισχυρίστηκαν όμως ότι μέσα στους ατέλειωτους αιώνες από τη δημιουργία της γης, αυτό μπορεί να συνέβη, ενώ μέσα στον περιορισμένο χρόνο λίγων δεκάδων ετών πειραμάτων, δεν συνέβη. Μερικοι επιστημονες προσπαθησαν να δημιουργησουν νεα ειδη αλλα απετυχαν
Οι επιστήμονες που το προσπαθησαν είχαν γνώσεις επιστημης , αλλα δεν κατάφεραν να προχωρήσουν την εξέλιξη πέρα από ένα μικρο όριο.
Μπροστά στις αδυναμίες ,οι οπαδοι της εξελικτικη θεωριας δέχτηκαν ότι η φυσική επιλογή δεν μπορεί να γεννήσει νέα είδη, αλλά μονο να βελτιωσει φυλες ή ειδη του ιδιου είδους. Βεβαι δεν ισχυει οτι ο ανθρωπος ειναι μια βελτιωμενη μορφη του πιθηκου
Η φυσικη επιλογη δεν έκανε απο αρχη τον πίθηκο και τον άνθρωπο, αλλά διατήρησε το κάθε είδος αναλλοίωτο με λιγες παραλλαγες και το βοήθησε να βελτιωθει, μέσα στις μεταβαλλόμενες συνθήκες του περιβάλλοντος με τη δημιουργία διαφορετικων μορφων του ιδιου ειδους. Η εξελικτικη θεωρια λοιπον δεν δημιουργει νεα ειδη (απο τον πιθηκο στον ανθρωπο) αλλα τα βελτιστοποιει

Ασφαλώς, από τα λεγόμενά σου θα συνειδητοποιείς ότι μέσα από πολλές διαδοχικές παραλλάξεις μπορεί το παραλλαγμένο μέρος του ίδιου είδους να διαφοροποιηθεί τόσο από το αρχικό, ώστε να μπορούμε να μιλήσουμε για διαφορετικό είδος.

Ασφαλώς και η Γενετική Μηχανική δεν έχει προχωρήσει τόσο ώστε να μπορεί να δημιουργήσει νέα -πολύπλοκα, γιατί όσον αφορά φυτά, ποντίκια και μικροοργανισμούς, το έχει καταφέρει- είδη - είναι κάτι που μέχρι στιγμής μόνο ο χρόνος μπορεί να κατορθώσει σε ικανοποιητικό επίπεδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Ασφαλώς, από τα λεγόμενά σου θα συνειδητοποιείς ότι μέσα από πολλές διαδοχικές παραλλάξεις μπορεί το παραλλαγμένο μέρος του ίδιου είδους να διαφοροποιηθεί τόσο από το αρχικό, ώστε να μπορούμε να μιλήσουμε για διαφορετικό είδος
Ο ανθρωπος και ο πιθηκος ειναι δυο διαφορετικα ειδη, δεν υφισταται επιστημονικα αυτο που λες απο διαδοχικες παραλλαξεις του ιδιου ειδους.
-----------------------------------------
Και εγώ σου λέω ότι ΥΠΑΡΧΕΙ σύγκριση. Γιατί μπορεί να πραγματεύονται διαφορετικά πράγματα, το δέχομαι, αλλά μερικά από τα συμπεράσματά τους συγκρούονται. Εντάξει, η Βίβλος λέει ότι ο κόσμος δημιουργήθηκε πριν από 10.000 χρόνια σε 6 ημέρες. Εντάξει, είναι μεταφορικό αυτό... Ας το δεχτούμε. Αλλά θα μου πεις ότι η σειρά με την οποία περιγράφει τη Δημιουργία του Κόσμου η Α. Γραφή είναι μεταφορική; Όχι, αυτό δε γίνεται... Τί εννοώ:
Η Πέμπτη μέρα λέει ότι ο Θεός πρόσταξε να γεμίσει η θάλασσα με ζώντα πλάσματα, και πουλιά να πετούν πέρα στον ουρανό.
Στην Έκτη μέρα, σύμφωνα με το βιβλίο της Γένεσης, δημιουργήθηκαν τα ερπετά.
Αλλά αυτό είναι συγκρουόμενο με την Επιστήμη, γιατί τα πουλιά εξελίχθηκαν από τα ερπετά, και συγκεκριμένα από μικρού μεγέθους δεινόσαυρους.

Επίσης, στο βιβλίο της Γένεσης δε γίνεται καμία αναφορά για τους μικροοργανισμούς. Πώς μπορεί να παραλειφθεί ένα τόσο σημαντικό κομμάτι του κόσμου, η αρχή της ζωής;
Και ομως οι θεωριες της αγια γραφης αποδευκνυονται επιστημονικα.Θα παραθεσω μερικα πραγματα
"Εγενετο φως"
Το φως αποτελείται από σωμάτια που λέγονται φωτόνια. Ένα τεράστιο πλήθος φωτονίων κινούνται στη διεύθυνση διάδοσης κάθε ακτινοβολίας.
Τα φωτονια δεν εχουν μαζα ουτε ηλεκτρικο φορτιο. Ειναι ενεργειακες αυλες οντοτητες που μεταφερουν ενεργεια .Συμφωνα με πορισματα επιστημονικης ερευνας τα φωτονια αν συγκρουστουν εξαφανιζονται και στη θεση τους εμφανιζονται στοιχιωδη σωματιδια υλης που εχουν μαζα( τα φωτονια δεν εχουν)

Ολοι οι επιστημονες σημερα παραδεχονται οτι απο το φως μπορει να προελθει υλη.
Αυτη ακριβως η επιστημονικη θεωρια συμφωνει με τη Γενεση.
Επισης εχεις μπερδεψει και λιγο τις μερες της Γενεσης. Την 6η μερα δημιουργηθηκε ο ανθρωπος. Την 5η μερα δημιουργηθηκαν τα ερπετα και τα πτηνα στην ιδια μερα. Αν συνεχισουμε με ορθη επιστημονικη γνωση να μελεταμε τη Γενεση πιστευω θα καταληξουμε οτι επιστημη και θρησκεια συμφωνουν , ουτε η αποψη οτι μελετανε διαφορετικα πραγματα ισχυει ουτε οτι συγκρουονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

John Kort

Νεοφερμένος

Ο John Kort αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω πως η ζωή δημιουργήθηκε από το Θεό/κάτι ανώτερο, όπως και η εξέλιξη προκλήθηκε/παρακινήθηκε από αυτό.. Μου είναι σχεδόν αδύνατο να πιστέψω πως από όλη αυτήν την ύλη κάποια στιγμή άρχισε να αυτονομείται και να λειτουργεί 'από μόνη της', όπως και το ότι οι σωστές μεταλλάξεις γίναν έτσι 'στην τύχη'... (από θέμα πιθανοτήτων)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν μπορώ να μπω στο άστοχο τρυπάκι της σύγκρισης πίστης και επιστήμης, λυπάμαι. Ξαναλέω ότι το σωστό είναι η Δημιουργία να απασχολεί μόνο όσους πιστεύουμε. Δεν είναι θέμα των υπολοίπων...
-----------------------------------------
Ο ανθρωπος και ο πιθηκος ειναι δυο διαφορετικα ειδη, δεν υφισταται επιστημονικα αυτο που λες απο διαδοχικες παραλλαξεις του ιδιου ειδους.
-----------------------------------------

Και ομως οι θεωριες της αγια γραφης αποδευκνυονται επιστημονικα.Θα παραθεσω μερικα πραγματα
"Εγενετο φως"
Το φως αποτελείται από σωμάτια που λέγονται φωτόνια. Ένα τεράστιο πλήθος φωτονίων κινούνται στη διεύθυνση διάδοσης κάθε ακτινοβολίας.
Τα φωτονια δεν εχουν μαζα ουτε ηλεκτρικο φορτιο. Ειναι ενεργειακες αυλες οντοτητες που μεταφερουν ενεργεια .Συμφωνα με πορισματα επιστημονικης ερευνας τα φωτονια αν συγκρουστουν εξαφανιζονται και στη θεση τους εμφανιζονται στοιχιωδη σωματιδια υλης που εχουν μαζα( τα φωτονια δεν εχουν)

Ολοι οι επιστημονες σημερα παραδεχονται οτι απο το φως μπορει να προελθει υλη.
Αυτη ακριβως η επιστημονικη θεωρια συμφωνει με τη Γενεση.
Επισης εχεις μπερδεψει και λιγο τις μερες της Γενεσης. Την 6η μερα δημιουργηθηκε ο ανθρωπος. Την 5η μερα δημιουργηθηκαν τα ερπετα και τα πτηνα στην ιδια μερα. Αν συνεχισουμε με ορθη επιστημονικη γνωση να μελεταμε τη Γενεση πιστευω θα καταληξουμε οτι επιστημη και θρησκεια συμφωνουν , ουτε η αποψη οτι μελετανε διαφορετικα πραγματα ισχυει ουτε οτι συγκρουονται.


Δεν συμφωνούν, απλά υπάρχει πλήρης λογική αντιστοιχία. Δεν μπορώ να πω ότι συμφωνούν γιατί ΔΕΝ ΜΕΛΕΤΑΤΑΙ η Γένεση, που είναι ένα δογματικό, φιλοσοφικό κείμενο (αν δεν ήμουν Χριστιανός θα έλεγα ότι έχει και μυθοπλασίες), με όρους Επιστήμης. Για κανένα λόγο. Δεν είναι επιστημονικό δοκίμιο η Γένεση κι όποιος το δει έτσι, εξ'αρχής σφάλλει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolisman

Δραστήριο μέλος

Ο tolisman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Crookshanks, μια χαρά είναι αυτά που λες.. Να σε ρωτήσω κάτι όμως..; Αφού δεχόμαστε (ας πούμε) ότι ο άνθρωπος και ο πίθηκος έχουν κοινό πρόγονο, γιατί στη μία περίπτωση αυτός ο πρόγονος εξελίχθηκε σε άνθρωπο, ενώ στην άλλη σε πίθηκο; Φαντάζομαι ότι έχει σχέση με το περιβάλλον στο οποίο ζούσαν, ε;

Και βασικά, πώς μπορούν οι επιστήμονες να αποκλείσουν αυτό που λέει ο Νovember Rain, ότι δηλαδή ο άνθρωπος και ο πίθηκος είναι δύο διαφορετικά είδη που απλώς παρουσιάζουν κάποιες βιολογικές ομοιότητες;; Γιατί πρέπει ντε και σόνι να έχουν κοινό πρόγονο; Δεν νομίζω ότι μπορεί να αποδειχθεί αυτό..

υγ. για τα πειράματα που λες αναφορικά με τη νοημοσύνη των χιμπατζήδων υπάρχει κάποια πηγή και πόσο αξιόπιστα ηταν αυτά τα πειράματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Λοιπόν έχω κάποιο βιβλίο με τη θεωρία του Δαρβίνου, αν το θες στείλε μου pm να σου πω που να το βρεις να λυθούν οι απορίες σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 392017

Δραστήριο μέλος

Ο Guest 392017 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Σωστοι οι November Rain, Enlightment,
Με καλυψατε πληρως και δεν χρειαζεται να γραφω περισσοτερα:p

Εγω θα θεσω το εξης ερωτημα σε αυτους που πιστευουν οτι ο ανθρωπος ειναι απογονος του πιθηκου πραγμα που για μενα ειναι υποτιμητικο. Αφου ο ανθρωπος απλα προεκυψε απο την εξελιξη τοτε δεν αποκλειεται στο μελλον να δουμε υπερφυσικες αγελαδες που θα κατακτησουν τη Γη, σωστα?? Αποτελεσμα της εξελιξης μπορει να εινα και αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Μη μπαίνετε σε λογικές αντιπαραβολής των δύο. Γιατί πολύ απλά δεν υφίσταται τέτοια αντιπαραβολή κι επίσης είναι άστοχη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fabulous

Δραστήριο μέλος

Η Mαρία. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 544 μηνύματα.
Ναι, αλλά είναι λιγάκι παράλογο να δημιουργηθήκαμε με βάση τα λόγια της βίβλου, δηλαδή απο την μία μέρα στην άλλη... Την μία 'μέρα τα ερπετά, την άλλη τα ψάρια, τα πουλία.. Αυτό δεν είναι λογικό. Σίγουρα προήλθαμε απο κάποια εξέλιξη κι αν όχι πιθήκου, απο κάποια άλλη, σιγά σιγά, χρόνια με τα χρόνια, απο γενιά σε γενιά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Ναι, αλλά είναι λιγάκι παράλογο να δημιουργηθήκαμε με βάση τα λόγια της βίβλου, δηλαδή απο την μία μέρα στην άλλη... Την μία 'μέρα τα ερπετά, την άλλη τα ψάρια, τα πουλία.. Αυτό δεν είναι λογικό. Σίγουρα προήλθαμε απο κάποια εξέλιξη κι αν όχι πιθήκου, απο κάποια άλλη, σιγά σιγά, χρόνια με τα χρόνια, απο γενιά σε γενιά...
H μερα στη Βιβλο δεν ειναι κατ αναγκην μια μερα δικη μας. Η μερα στη Βιβλο μπορει να ναι και χιλιαδες δικα μας χρονια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ναι, αλλά είναι λιγάκι παράλογο να δημιουργηθήκαμε με βάση τα λόγια της βίβλου, δηλαδή απο την μία μέρα στην άλλη... Την μία 'μέρα τα ερπετά, την άλλη τα ψάρια, τα πουλία.. Αυτό δεν είναι λογικό. Σίγουρα προήλθαμε απο κάποια εξέλιξη κι αν όχι πιθήκου, απο κάποια άλλη, σιγά σιγά, χρόνια με τα χρόνια, απο γενιά σε γενιά...

Η "μέρα" της Γένεσης αντιστοιχίζεται σε γεωλογικούς αιώνες. Μην τα βλέπετε τόσο απλοικά. Φυσικά και δεν είναι (κι ούτε πρέπει να είναι) η Γένεση επιστημονικό δοκίμιο, αλλά την ανθρώπινη λογική τη σέβεται. Ακόμη και η θέση "είπεν ο Θεός κι έγινε" δεν αντιτίθεται στην ανθρώπινη λογική. Απλά την ξεπερνάει. Άλλωστε η λογική μπορεί να εξηγήσει, μέσα από επιστημονικές θεωρίες, το πως δημιουργήθηκε το Σύμπαν. Δεν μπορεί όμως και ποτέ δεν θα μπορέσει να εξηγήσει το γιατί δημιουργήθηκε. Κάνω λάθος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fabulous

Δραστήριο μέλος

Η Mαρία. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 544 μηνύματα.
Η "μέρα" της Γένεσης αντιστοιχίζεται σε γεωλογικούς αιώνες. Μην τα βλέπετε τόσο απλοικά. Φυσικά και δεν είναι (κι ούτε πρέπει να είναι) η Γένεση επιστημονικό δοκίμιο, αλλά την ανθρώπινη λογική τη σέβεται. Ακόμη και η θέση "είπεν ο Θεός κι έγινε" δεν αντιτίθεται στην ανθρώπινη λογική. Απλά την ξεπερνάει. Άλλωστε η λογική μπορεί να εξηγήσει, μέσα από επιστημονικές θεωρίες, το πως δημιουργήθηκε το Σύμπαν. Δεν μπορεί όμως και ποτέ δεν θα μπορέσει να εξηγήσει το γιατί δημιουργήθηκε. Κάνω λάθος;
Όχι δεν κάνεις. Αλλά κατα τη γνωμη μου, δεν δημιούργησε ο θεός το σύμπαν, ούτε και τους ανθρώπους, απο μια εξέλιξη είμαστε αυτοί που είμαστε. Τώρα για το σύμπαν δεν ξέρω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Γιατί λοιπόν η βαθυστόχαστη βίβλος σας μας γράφει 1 εκατομμύριο βλακείες για να εννοήσει κάτι άλλο; Γιατί δεν λέει ξεκάθαρα οτι λέει.Μου θυμίζει την πυθεία στο μαντείο των δελφών που κάπνιζε το μπάφο και έλεγε "αλιγορίες"
-----------------------------------------
H μερα στη Βιβλο δεν ειναι κατ αναγκην μια μερα δικη μας. Η μερα στη Βιβλο μπορει να ναι και χιλιαδες δικα μας χρονια.

Ναι η μέρα στη βίβλο είναι όσο μας βολεύει. Εγώ ξέρω ότι μου λέει πως υπάρχουμε για 12.000 χρόνια. Γιατί εννοεί κάτι άλλο; Σύμφωνα με τα λεγόμενα σου λέει x και εννοεί y
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Όχι δεν κάνεις. Αλλά κατα τη γνωμη μου, δεν δημιούργησε ο θεός το σύμπαν, ούτε και τους ανθρώπους, απο μια εξέλιξη είμαστε αυτοί που είμαστε. Τώρα για το σύμπαν δεν ξέρω...

Ε, αφού δεν ξέρεις για το Σύμπαν, πως λες ότι δεν δημιουργήθηκε από κάποιον για κάποιο λόγο; Η διαφορά μας είναι ότι εμείς το πιστεύουμε, άρα για μας ισχύει, ενώ εσείς δεν το πιστεύετε, αλλά δεν μπορείτε κιόλας να κάνετε λόγο περί αυτού γιατί φεύγει από τη λογική και ο μόνος τρόπος προσέγγισης είναι η πίστη. Αν δεν είσαι πιστός, λοιπόν, τι να πεις περί Γενέσεως;
Τα "εμεις" κι "εσεις" δεν αναφερονται συγκεκριμένα κάπου.

Γιατί λοιπόν η βαθυστόχαστη βίβλος σας μας γράφει 1 εκατομμύριο βλακείες για να εννοήσει κάτι άλλο; Γιατί δεν λέει ξεκάθαρα οτι λέει.Μου θυμίζει την πυθεία στο μαντείο των δελφών που κάπνιζε το μπάφο και έλεγε "αλιγορίες"
-----------------------------------------


Ναι η μέρα στη βίβλο είναι όσο μας βολεύει. Εγώ ξέρω ότι μου λέει πως υπάρχουμε για 12.000 χρόνια. Γιατί εννοεί κάτι άλλο; Σύμφωνα με τα λεγόμενα σου λέει x και εννοεί y

Όταν πάψεις να είσαι τόσο πραγματιστής θα μπω στον κόπο να σου απαντήσω. Να θυμάσαι, πάντως, ότι αυτό το πορνείο που λέγεται ντουνιάς δεν είναι μόνο γαμημένη λογική. Εκτός κι αν είσαι κομπιούτερ...


*Αλληγορίες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

staticstasy

Νεοφερμένος

Η Αναστασια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Συγγνωμη αλλα
ειναι γελοια αυτα που λετε για την εξελιξη... Ειναι αποδεδειγμενη επιστημονικη θεωρια και δεν υπαρχει δεν "πιστευω" σ' αυτο η κατι παρομοιο. Ειναι γεγονος.:D
Και δε μπορειτε να λετε οτι κατι ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟ δε μπορει να αποδειχθει οταν δεν ξερετε τις λεπτομερειες για αυτο που λετε.. Δε θελω να πω οτι εγω τις ξερω:P αλλα ειναι χαζο να μιλαει κανεις ετσι για κατι που δεν ξερει.
Λοιπον και αυτα οχι επειδη θελω να συγκρινω τα δυο μιβ, :P απλα αν θελετε να τα συγκρινετε τουλαχιστον να στεκουν αυτα που λετε... Αλλα πραγματικα δεν εχουν σχεση τα δυο...Οσο πιστευω εγω στον χριστιανισμο, πιστευω στις γενικες ιδεες (του Χριστου) και δε δινω σημασια σε τετοιες λεπτομερειες γιατι για μενα δεν ειναι αυτο το νοημα.
Να προσθεσω και κατι: αν η εξελιξη δεν ισχυει τοτε γιατι τα εμβρυα στην αρχη της αναπτυξης τους εχουν βραγχια? Απο που προηλθε αυτο?
:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Η εξέλιξη είναι τεκμηριωμένη εικασία. Θεμελιώδη πράγματα, όπως το Big Bang, και η δομή του ατόμου είναι απλές παραδοχές, δεν αποδεικνύονται. Το γεγονός ότι τα δέντρα τρέφονται επίσης με οργανικές ύλες δε με κάνει δέντρο. Κάθε λογική που εντάσσεται στη δομή της Μεγάλης Έκρηξης (τα πάντα προήλθαν από σημειακώς συγκεντρωμένη ύλη) είναι παραδοχή. Το ίδιο και η εξέλιξη. Το γεγονός ότι έχω ομοιότητες με τον πίθηκο δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει περίπτωση να προσγειώθηκα στη Γη, ως άνθρωπος, μετέπειτα. Αυτά δεν τα λέω για να ενισχύσω τη Δημιουργία, την οποία, ως Χριστιανός, πιστεύω, αλλά για το επιστημονικόν του πράγματος. Αποδεδειγμένες θεωρίες είναι αυτές που έχουν στην υπόθεσή τους μία παραδοχή. Η εξέλιξη από μόνη της είναι μία παραδοχή. Περί ποίας ακριβώς "αποδεδειγμένης επιστημονικής θεωρίας" μιλάμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Γιατί λοιπόν η βαθυστόχαστη βίβλος σας μας γράφει 1 εκατομμύριο βλακείες για να εννοήσει κάτι άλλο; Γιατί δεν λέει ξεκάθαρα οτι λέει.Μου θυμίζει την πυθεία στο μαντείο των δελφών που κάπνιζε το μπάφο και έλεγε "αλιγορίες"
-----------------------------------------


Ναι η μέρα στη βίβλο είναι όσο μας βολεύει. Εγώ ξέρω ότι μου λέει πως υπάρχουμε για 12.000 χρόνια. Γιατί εννοεί κάτι άλλο; Σύμφωνα με τα λεγόμενα σου λέει x και εννοεί y

Το f(x) είναι το ίδιο με το f(y). (Π.χ. f(x)=x ταυτοτική, f(y)=y ταυτοτική)

Συνεπώς x=y, είναι και τα δύο αόριστες μεταβλητές, ακριβώς με τον τρόπο που μπορείς να γράψεις ως e=mc το νόμο του Νεύτωνα.

:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

staticstasy

Νεοφερμένος

Η Αναστασια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
αα... :P:P αυτο μου ειχε πει καποτε ενας καθηγητης...:S χαχαχ πωπω μιβ σε θαυμαζωωω! :P:):thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Η εξέλιξη είναι τεκμηριωμένη εικασία. Θεμελιώδη πράγματα, όπως το Big Bang, και η δομή του ατόμου είναι απλές παραδοχές, δεν αποδεικνύονται. Το γεγονός ότι τα δέντρα τρέφονται επίσης με οργανικές ύλες δε με κάνει δέντρο. Κάθε λογική που εντάσσεται στη δομή της Μεγάλης Έκρηξης (τα πάντα προήλθαν από σημειακώς συγκεντρωμένη ύλη) είναι παραδοχή. Το ίδιο και η εξέλιξη. Το γεγονός ότι έχω ομοιότητες με τον πίθηκο δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει περίπτωση να προσγειώθηκα στη Γη, ως άνθρωπος, μετέπειτα. Αυτά δεν τα λέω για να ενισχύσω τη Δημιουργία, την οποία, ως Χριστιανός, πιστεύω, αλλά για το επιστημονικόν του πράγματος. Αποδεδειγμένες θεωρίες είναι αυτές που έχουν στην υπόθεσή τους μία παραδοχή. Η εξέλιξη από μόνη της είναι μία παραδοχή. Περί ποίας ακριβώς "αποδεδειγμένης επιστημονικής θεωρίας" μιλάμε;

Ακόμη όμως κι αν προήλθες απ' τον πίθηκο (δεν μιλάω για 'μένα, εγώ είμαι ο Ντάιθορ), γιατί να μην έπλασε κάποια θεική οντότητα τον πίθηκο με σκοπό αυτό που ακολούθησε μετέπειτα; Σημειακά συγκεντρωμένη ύλη, οκέη, αλλά ποιός την έβαλε εκεί την ύλη, ποιά είναι η αρχή; Οποιαδήποτε (τωρινή) επιστημονική απάντηση αφήνει χώρο δίπλα της για μεταφυσικές εξηγήσεις, αρκεί να ρωτήσεις "πώς;" και "γιατί;" αρκετές φορές.

Ασ' το, δεν βγάζεις άκρη και μετά από λίγο σε πιάνει ένας πονοκέφαλος άλλο πράμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Ο ανθρωπος και ο πιθηκος ειναι δυο διαφορετικα ειδη, δεν υφισταται επιστημονικα αυτο που λες απο διαδοχικες παραλλαξεις του ιδιου ειδους.
-----------------------------------------

Δεν υφίσταται; Μια χαρά υφίσταται. Όπως υφίσταται και η Λούσι. Και τόσα άλλα απολιθώματα ανθρωποειδών, σε διαφορετικά στάδια της εξελικτικης πορείας του ανθρπωπου.

Και ομως οι θεωριες της αγια γραφης αποδευκνυονται επιστημονικα.Θα παραθεσω μερικα πραγματα
"Εγενετο φως"
Το φως αποτελείται από σωμάτια που λέγονται φωτόνια. Ένα τεράστιο πλήθος φωτονίων κινούνται στη διεύθυνση διάδοσης κάθε ακτινοβολίας.
Τα φωτονια δεν εχουν μαζα ουτε ηλεκτρικο φορτιο. Ειναι ενεργειακες αυλες οντοτητες που μεταφερουν ενεργεια .Συμφωνα με πορισματα επιστημονικης ερευνας τα φωτονια αν συγκρουστουν εξαφανιζονται και στη θεση τους εμφανιζονται στοιχιωδη σωματιδια υλης που εχουν μαζα( τα φωτονια δεν εχουν)

Ολοι οι επιστημονες σημερα παραδεχονται οτι απο το φως μπορει να προελθει υλη. Αυτη ακριβως η επιστημονικη θεωρια συμφωνει με τη Γενεση.

Κατ' αρχήν, οι "θεωρίες" της Α. Γραφής είναι αυθαίρετες δοξασίες που το μόνο στήριγμά τους είναι η πίστη. Η επιστημονική έρευνα δεν αποδεικνύει τα όσα γράφει η Βίβλος, απλά ορισμένα στοιχεία της συμβαδίζουν με αυτήν. Από την άλλη, άλλα στοιχεία της συγκρούονται. Δεν απάντησες σε κανένα από τα ερωτήματα που έθεσα.

Επισης εχεις μπερδεψει και λιγο τις μερες της Γενεσης. Την 6η μερα δημιουργηθηκε ο ανθρωπος. Την 5η μερα δημιουργηθηκαν τα ερπετα και τα πτηνα στην ιδια μερα.

https://en.wikipedia.org/wiki/Creation_according_to_Genesis

Από εδώ τα βρήκα και αναφέρει συγκεκριμένα:
  • Fifth day: God commands the sea to "teem with living creatures", and birds to fly across the heavens (sixth command); He creates birds and sea creatures, and commands them to be fruitful and multiply.
  • Sixth day: God commands the land to bring forth living creatures (seventh command); He makes wild beasts, livestock and reptiles. He then creates Man and Woman in His "image" and "likeness" (eighth command). They are told to "be fruitful, and multiply, and fill the earth, and subdue it." Humans and animals are given plants to eat. The totality of creation is described by God as "very good."

Αν συνεχισουμε με ορθη επιστημονικη γνωση να μελεταμε τη Γενεση πιστευω θα καταληξουμε οτι επιστημη και θρησκεια συμφωνουν , ουτε η αποψη οτι μελετανε διαφορετικα πραγματα ισχυει ουτε οτι συγκρουονται.

Η θρησκεία δημιουργήθηκε από την ανάγκη του ανθρώπου να εξηγήσει την ύπαρξή του και τον κόσμο γύρω του, από το φόβο του για το θάνατο, από τη δίψα του για απόδοση δικαιοσύνης, καθώς και από την ευκολία που παρείχε η θρησκεία στο να περάσει ορισμένες ηθικές αρχές και κοινωνικούς κανόνες σε εποχές που η πολιτική και κοινωνική οργάνωση δεν ήταν ακόμη τόσο αναπτυγμένη. Όταν, με την τεχνολογική και φιλοσοφική πρόοδο, ο άνθρωπος μπόρεσε να εστιάσει στη συλλογή στοιχείων και στην απόδειξη, μέσω αυτών, διαφόρων υποθέσεων και στη διεξαγωγή συμπερασμάτων, δημιουργήθηκε η Επιστήμη, η οποία προσπαθεί με τρόπο διαφορετικό να ικανοποιήσει τις ίδιες ανάγκες.
Το αν συγκρούονται είναι θέμα του καθενός μας ξεχωριστά. Αλλά εγώ δεν μπορώ να δεχτώ ότι όποτε τη βολεύει, η Βίβλος μιλά κυριολεκτικά, και όποτε δε τη βολεύει μεταφορικά. Ας αποφασίσει επιτέλους. Εξάλλου, το γεγονός ότι υπάρχουν τόσα και τόσα στοιχεία παρμένα από μυθολογίες άλλων λαών δε σου λέει κάτι;

Εγώ πιστεύω πως η ζωή δημιουργήθηκε από το Θεό/κάτι ανώτερο, όπως και η εξέλιξη προκλήθηκε/παρακινήθηκε από αυτό.. Μου είναι σχεδόν αδύνατο να πιστέψω πως από όλη αυτήν την ύλη κάποια στιγμή άρχισε να αυτονομείται και να λειτουργεί 'από μόνη της', όπως και το ότι οι σωστές μεταλλάξεις γίναν έτσι 'στην τύχη'... (από θέμα πιθανοτήτων)

Ναι, από την τύχη. Δεν είναι θέμα πιθανοτήτων, είναι θέμα αυτού που ονομάζουμε "φυσική επιλογή". The fittest survives.

Δεν μπορώ να μπω στο άστοχο τρυπάκι της σύγκρισης πίστης και επιστήμης, λυπάμαι. Ξαναλέω ότι το σωστό είναι η Δημιουργία να απασχολεί μόνο όσους πιστεύουμε. Δεν είναι θέμα των υπολοίπων...

Εφ' όσον η Δημιουργία μιλά για το πώς προηλθε ο άνθρωπος και συνεπώς και εγώ στον κόσμο, με αφορά, είτε πιστεύω σε αυτήν είτε όχι. Εξάλλου συζητάμε. Δεν είναι κακό ούτε να εξασκούμαστε στο γράψιμο, ούτε και το να βλέπουμε και το ζήτημα από μια άλλη σκοπιά, χωρίς φυσικά να χάνουμε τη δική μας θέση.

Δεν συμφωνούν, απλά υπάρχει πλήρης λογική αντιστοιχία. Δεν μπορώ να πω ότι συμφωνούν γιατί ΔΕΝ ΜΕΛΕΤΑΤΑΙ η Γένεση, που είναι ένα δογματικό, φιλοσοφικό κείμενο (αν δεν ήμουν Χριστιανός θα έλεγα ότι έχει και μυθοπλασίες), με όρους Επιστήμης. Για κανένα λόγο. Δεν είναι επιστημονικό δοκίμιο η Γένεση κι όποιος το δει έτσι, εξ'αρχής σφάλλει.

Δε βλέπω τη Γένεση ως επιστημονικό δοκίμιο αλλά από τη στιγμή που παίρνει ορισμένες θέσεις και ισχυρίζεται διάφορα, θα διασταυρώσω κάθε τεκμηριωμένη θέση με τις δικές της, για να δω αν συμφωνούν. Από κει και πέρα, ο καθένας ας προσθέσει όση μεταφορικότητα και όση δογματικότητα, φιλοσοφικότητα και παραβολικότητα θέλει.
Μυθοπλασίες παρμένες από βαβυλωνιακούς μύθους...

Crookshanks, μια χαρά είναι αυτά που λες.. Να σε ρωτήσω κάτι όμως..; Αφού δεχόμαστε (ας πούμε) ότι ο άνθρωπος και ο πίθηκος έχουν κοινό πρόγονο, γιατί στη μία περίπτωση αυτός ο πρόγονος εξελίχθηκε σε άνθρωπο, ενώ στην άλλη σε πίθηκο; Φαντάζομαι ότι έχει σχέση με το περιβάλλον στο οποίο ζούσαν, ε;

Έχει σχέση τόσο με το περιβάλλον (άλλο περιβάλλον υπήρχε στην Αφρική, άλλο στην Ασία) όσο και με το νομαδικό χαρακτήρα των ανθρωποειδών. Και, το βασικότερο, έχει να κάνει με την κατανάλωση πρωτεϊνών. Τα είδη που κατανάλωναν περισσότερο κρέας (στις περιοχές δηλ. με περισσότερο κρέας) ανέπτυσσαν μεγαλύτερο εγκέφαλο κατά τη διάρκεια των αιώνων, ενώ τα χορτοφάγα είδη δεν μπόρεσαν να τον αναπτύξουν τόσο και είτε εξέλειψαν είτε παρέμειναν σε ένα στάδιο χαμηλότερου διανοητικού επιπέδου.

Και βασικά, πώς μπορούν οι επιστήμονες να αποκλείσουν αυτό που λέει ο Νovember Rain, ότι δηλαδή ο άνθρωπος και ο πίθηκος είναι δύο διαφορετικά είδη που απλώς παρουσιάζουν κάποιες βιολογικές ομοιότητες;; Γιατί πρέπει ντε και σόνι να έχουν κοινό πρόγονο; Δεν νομίζω ότι μπορεί να αποδειχθεί αυτό..

Κατ' αρχήν, η κοινή καταγωγή όλων των ειδών εξηγεί με πολύ πιο λογικό τρόπο την ποικιλομορφία των ειδών. Διαφορετικά θα έπρεπε να είχαμε είτε κάποια μετάδοση της ζωής στη Γη από αστεροειδή ή και άλλα νοήμονα πλάσματα που κατάφεραν να φτάσουν εδώ (θεωρία της πανσπερμίας), είτε την εμφάνιση ζωής στον πλανήτη σε διαφορετικές περιόδους, πράγμα που δεν ήταν εφικτό, καθώς ο εμπλουτισμός της ατμόσφαιρας με οξυγόνο και όζον κατά το πρώτο διάστημα εμφάνισης της ζωής εμπόδιζε την απαραίτητη ηλιακή ενέργεια να φτάσει την επιφάνεια του πλανήτη. Αλλά και στην πρώτη περίπτωση, από κάπου πρέπει αν είχε προέλθει αυτή η ζωή, έτσι;

υγ. για τα πειράματα που λες αναφορικά με τη νοημοσύνη των χιμπατζήδων υπάρχει κάποια πηγή και πόσο αξιόπιστα ηταν αυτά τα πειράματα;

Ψάχνοντας "chimpanzee intelligence" στο Google θα βρεις πολλά. Το ΣΚΑΪ και τα κρατικά κανάλια βάζουν πότε-πότε σχετικά ντοκυμαντέρ. Ασφαλώς, ξαναλέω, το να συγκρίνουμε τη δική μας νοημοσύνη με τη νοημοσύνη των χιμπαντζήδων είναι σαν να συγκρίνουμε έναν άβακα, ή έστω και ένα κομπιουτεράκι, με έναν υπερσύγχρονο υπερυπολογιστή.

Σωστοι οι November Rain, Enlightment,
Με καλυψατε πληρως και δεν χρειαζεται να γραφω περισσοτερα:p

Εγω θα θεσω το εξης ερωτημα σε αυτους που πιστευουν οτι ο ανθρωπος ειναι απογονος του πιθηκου πραγμα που για μενα ειναι υποτιμητικο. Αφου ο ανθρωπος απλα προεκυψε απο την εξελιξη τοτε δεν αποκλειεται στο μελλον να δουμε υπερφυσικες αγελαδες που θα κατακτησουν τη Γη, σωστα?? Αποτελεσμα της εξελιξης μπορει να εινα και αυτο.

Κατ' αρχήν, οι αγελάδες έχουν σχετικά μικρό εγκέφαλο και είναι πιο δύσκολο να εξελιχθούν σε νοήμοντα όντα υψηλού διανοητικού επιπέδου. Δεύτερον, αν αυτό συμβεί ποτέ, το πιθανότερο είναι ο άνθρωπος να έχει εκλέιψει ως είδος. Τρίτον, με την ήδη υπάρχουσα κυριαρχία του ανθρώπου, δε νομίζω να το επιτρέψουμε.

Ο άνθρωπος δεν είναι απόγονος του πιθήκου, ξαναλέω, έχει κοινό πρόγονο με τον πίθηκο. Αν το βρίσκεις υποτιμητικό, τότε τί να σου πω...

Μη μπαίνετε σε λογικές αντιπαραβολής των δύο. Γιατί πολύ απλά δεν υφίσταται τέτοια αντιπαραβολή κι επίσης είναι άστοχη.

Η "μέρα" της Γένεσης αντιστοιχίζεται σε γεωλογικούς αιώνες. Μην τα βλέπετε τόσο απλοικά. Φυσικά και δεν είναι (κι ούτε πρέπει να είναι) η Γένεση επιστημονικό δοκίμιο, αλλά την ανθρώπινη λογική τη σέβεται. Ακόμη και η θέση "είπεν ο Θεός κι έγινε" δεν αντιτίθεται στην ανθρώπινη λογική. Απλά την ξεπερνάει. Άλλωστε η λογική μπορεί να εξηγήσει, μέσα από επιστημονικές θεωρίες, το πως δημιουργήθηκε το Σύμπαν. Δεν μπορεί όμως και ποτέ δεν θα μπορέσει να εξηγήσει το γιατί δημιουργήθηκε. Κάνω λάθος;

Το γιατί δημιουργήθηκε; Πρέπει να υπάρχει ένας λόγος για όλα; Με την ίδια λογική, γιατί ο Θεός βρέθηκε να υπάρχει από πάντα;
Αλλά όπως και να 'χει, πιστεύω ότι οι έννοιες του "πώς" και του ""γιατί" είναι συναφείς όσον αφορά αυτό το θέμα. Το είπεν ο Θεός και έγινε δεν αντιτίθεται στην ανθρώπινη λογική από μόνη της, αλλά αντιτίθεται στο συνδυασμό της με την εμπειρία, γιατί ποτέ δεν έχουμε δει κάτι να δημιουργείται επειδή μια παντοδύναμη δύναμη αποφάσισε μια ωραία πρωία να το δημιουργήσει.

Γιατί λοιπόν η βαθυστόχαστη βίβλος σας μας γράφει 1 εκατομμύριο βλακείες για να εννοήσει κάτι άλλο; Γιατί δεν λέει ξεκάθαρα οτι λέει.Μου θυμίζει την πυθεία στο μαντείο των δελφών που κάπνιζε το μπάφο και έλεγε "αλιγορίες"
-----------------------------------------


Ναι η μέρα στη βίβλο είναι όσο μας βολεύει. Εγώ ξέρω ότι μου λέει πως υπάρχουμε για 12.000 χρόνια. Γιατί εννοεί κάτι άλλο; Σύμφωνα με τα λεγόμενα σου λέει x και εννοεί y

Επίσης, αν έλεγε κανείς στους Αποστολικούς Πατέρες ότι η βιβλική μέρα δεν είναι μέρα κυριολεκτικά και ότι δημιουργηθήκαμε πριν από εκατομμύρια και όχι χιλιάδες χρόνια, θα τον έλεγαν αιρετικό.

Ε, αφού δεν ξέρεις για το Σύμπαν, πως λες ότι δεν δημιουργήθηκε από κάποιον για κάποιο λόγο; Η διαφορά μας είναι ότι εμείς το πιστεύουμε, άρα για μας ισχύει, ενώ εσείς δεν το πιστεύετε, αλλά δεν μπορείτε κιόλας να κάνετε λόγο περί αυτού γιατί φεύγει από τη λογική και ο μόνος τρόπος προσέγγισης είναι η πίστη. Αν δεν είσαι πιστός, λοιπόν, τι να πεις περί Γενέσεως;
Τα "εμεις" κι "εσεις" δεν αναφερονται συγκεκριμένα κάπου.

Μπορείς να εκφέρεις γνώμη. Πώς εκφέρουμε δηλαδή όλοι εμείς γνώμη για το Ισλάμ;

Όταν πάψεις να είσαι τόσο πραγματιστής θα μπω στον κόπο να σου απαντήσω. Να θυμάσαι, πάντως, ότι αυτό το πορνείο που λέγεται ντουνιάς δεν είναι μόνο γαμημένη λογική. Εκτός κι αν είσαι κομπιούτερ...


*Αλληγορίες...

Μα σας παρακαλώ, με όλες αυτές τις εφράσεις χαλάτε το υπόλοιπο τόπικ. Αν έχετε κάποια κόντρα, να εκτονωθείτε στο e-polemos:P

Η εξέλιξη είναι τεκμηριωμένη εικασία. Θεμελιώδη πράγματα, όπως το Big Bang, και η δομή του ατόμου είναι απλές παραδοχές, δεν αποδεικνύονται. Το γεγονός ότι τα δέντρα τρέφονται επίσης με οργανικές ύλες δε με κάνει δέντρο. Κάθε λογική που εντάσσεται στη δομή της Μεγάλης Έκρηξης (τα πάντα προήλθαν από σημειακώς συγκεντρωμένη ύλη) είναι παραδοχή. Το ίδιο και η εξέλιξη. Το γεγονός ότι έχω ομοιότητες με τον πίθηκο δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει περίπτωση να προσγειώθηκα στη Γη, ως άνθρωπος, μετέπειτα. Αυτά δεν τα λέω για να ενισχύσω τη Δημιουργία, την οποία, ως Χριστιανός, πιστεύω, αλλά για το επιστημονικόν του πράγματος. Αποδεδειγμένες θεωρίες είναι αυτές που έχουν στην υπόθεσή τους μία παραδοχή. Η εξέλιξη από μόνη της είναι μία παραδοχή. Περί ποίας ακριβώς "αποδεδειγμένης επιστημονικής θεωρίας" μιλάμε;

Τεκμηριωμένη εικασία + απολιθώματα + γενετικές ομοιότητες + ομοιότητες στα πρώτα στάδια κύησης + παρόμοια δομικά χαρακτηριστικά=αποδεδειγμένη επιστημονική θεωρία...
Μη μου πεις ότι τα απολιθώματα εναποτέθηκαν στη Γη από τον Εωσφόρο για να παραπλανήσει την ανθρωπότητα...
Για τη δομή του ατόμου έχουμε επίσης έμμεσα στοιχεία, τα οποία δίνουν στην Επιστήμη μεγάλες πιθανότητες αλήθειας στις θεωρίες της... Όσον αφορά το Big Bang, δε μπορούμε να γυρίσουμε το χρόνο πίσω, αλλά μπορούμε να διεξάγουμε πειράματα!
Ναι, υπάρχει περίπτωση να προσγειώθηκες ως εξωγήινος στη Γη, από ένα σκάφος από το οποίο όσοι γλίτωσαν έπαθαν αμνησία και δε θυμούνται πώς βρέθηκαν εκεί που βρέθηκαν.:P Αλλά το πιο πιθανό και σχεδόν βέβαιο είναι ότι είμαστε απόγονοι του αυστραλοπίθηκου.

Το f(x) είναι το ίδιο με το f(y). (Π.χ. f(x)=x ταυτοτική, f(y)=y ταυτοτική)

Συνεπώς x=y, είναι και τα δύο αόριστες μεταβλητές, ακριβώς με τον τρόπο που μπορείς να γράψεις ως e=mc το νόμο του Νεύτωνα.

:P

Άντε, θες πάλι να μας μπερδέψεις με αυτές τις πολύπλοκες μαθηματικές σχέσεις!:P:P:P:nono::nono::nono: Δεν είμαστε όλοι τριτάκια, ξέρεις, ούτε φοιτητές!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top