Ενδιαφέρουσα άσκηση Φυσικής

ntonebts

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ntonebts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 178 μηνύματα.
vimaproto ευχαριστω παντως για τη διευκρινηση στη λυση μου πολλες φορες ειμαι αρκετα απροσεκτος σε πραξεις η διατυπωση και πρεπει να το διωρθωσω .Ναυσικα που βρηκες το βιβλιο ??Παντως φαινεται καλυτερο απο τα δικα μας του δημοσιου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ναυσικά

Δραστήριο μέλος

Η Nαυσικά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Να σου πω, στην αρχή έψαχνα κάτι που να μου προσφέρει εξοικείωση με την ορολογία, καθώς σκέφτομαι σοβαρά τις προπτυχιακές σπουδές στο εξωτερικό. Το βιβλίο το βρήκα ψάχνοντας στο internet, θα επαναλάβω την αναζήτηση να σου πω το λινκ ακριβώς.
Ναι, από του δημοσίου είναι καλύτερα, θα συμφωνήσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Leo 93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Leo 93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Mπορεί να μην είναι το κατάλληλο θέμα, αλλά ας θέσω ένα ερώτημα προς λύση-όχι ακριβώς άσκηση, που μπορει να σας φανεί ενδιαφέρον:

Σώμα εκτοξεύεται πλάγια. Να βρεθεί η αρχική γωνία με τον οριζόντιο άξονα ώστε το βεληνεκές να είναι μέγιστο.
Να συγρίνετε τα βεληνεκή οριζόντιας κ πλάγιας βολής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Ένα βομβαρδιστικό αεροπλάνο, κινείται σε σταθερό ύψος
h​
= 320m με ταχύτητα υα=180m/ s . Τεθωρακισμένο όχημα κινείται με
σταθερή ταχύτητα υοχ=10m/ s
στο ίδιο κατακόρυφο επίπεδο με το
αεροπλάνο. Πόση πρέπει να είναι η οριζόντια απόσταση S του
αεροπλάνου από το όχημα, τη στιγμή που το αεροπλάνο αφήνει ελεύθερη
βόμβα, ώστε αυτή να χτυπήσει το όχημα; Η επιτάχυνση της βαρύτητας

είναι
g = 10m/ s^2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ntonebts

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ntonebts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Λοιπον στην ασκηση της theodora διεκρινα δυο περιπτωσεις
1)το αρμα κινειται ομοροπα με το αεροπλανο
και βρηκα 1360 m αριχκη οριζοντια αποσταση
https://rapidshare.com/files/253808527/__963___940___961___969___963___951_0005.jpg.html
2)το αρμα κινειται αντιροπα απο το αεροπλανο και βρηκα 1520 m
https://rapidshare.com/files/253809157/__963___940___961___969___963___951_0006.jpg.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
η λυση που εχω εγω λεει 1360!δεν διακρινει περιπτωσεις,δν ξερω αν ειναι λαθος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ntonebts

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ntonebts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Ναι βασικα επειδη δεν διευκρινιζει αν κινειται αντιροπα η ομοροπα το οχημα με το αεροπλανο πηρα 2 περπτωσεις
1η βγαζει 1360 m οπως λες
2η 1520 m
Απλα θεωρησα οτι αφου δεν διευκρινιζει προς τα που κινειται το οχημα σε σχεση με το αεροπλανο οτι επρεπε να διακρινω περιπτωσεις(ισως ηταν υπερβολη αλλα ηθελα να ειμαι καλημενος απο ολες τις πλευρες )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Ναι βασικα επειδη δεν διευκρινιζει αν κινειται αντιροπα η ομοροπα το οχημα με το αεροπλανο πηρα 2 περπτωσεις
1η βγαζει 1360 m οπως λες
2η 1520 m
Απλα θεωρησα οτι αφου δεν διευκρινιζει προς τα που κινειται το οχημα σε σχεση με το αεροπλανο οτι επρεπε να διακρινω περιπτωσεις(ισως ηταν υπερβολη αλλα ηθελα να ειμαι καλημενος απο ολες τις πλευρες )
καλα εκανες:)
εγω δεν τα θυμαμαι οποτε δεν μπορω να σου πω αν ειναι λαθος ή σωστο!
λογικα σωστο!:no1:
ισως βαλω και αλλη αν δεν βαρεθω..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
Λοιπον στην ασκηση της theodora διεκρινα δυο περιπτωσεις
1)το αρμα κινειται ομοροπα με το αεροπλανο
και βρηκα 1360 m αριχκη οριζοντια αποσταση
https://rapidshare.com/files/253808527/__963___940___961___969___963___951_0005.jpg.html
2)το αρμα κινειται αντιροπα απο το αεροπλανο και βρηκα 1520 m
https://rapidshare.com/files/253809157/__963___940___961___969___963___951_0006.jpg.html
Πολύ σωστός
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
'Εφτιαξα και εγώ μια δική μου άσκηση η οποία θέλω να νομίζω ότι έχει ενδιαφέρον

(Αν έχω κανα λάθος, πείτε, άνθρωπος είμαι) :P

Δίνεται g=10 m/s^2 :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • Άσκηση φυσικής.doc
    60.5 KB · Εμφανίσεις: 172

13diagoras

Δραστήριο μέλος

Ο 13diagoras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 550 μηνύματα.
'Εφτιαξα και εγώ μια δική μου άσκηση η οποία θέλω να νομίζω ότι έχει ενδιαφέρον

(Αν έχω κανα λάθος, πείτε, άνθρωπος είμαι) :P

Δίνεται g=10 m/s^2 :P
ωραια ασκησουλα (αν γινεται , λεω αν:Dμην την γραψετε αμεσως τη λυση καθως ειναι λιγο αργα και δεν προλαβαινω):no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ntonebts

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ntonebts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 178 μηνύματα.
'Εφτιαξα και εγώ μια δική μου άσκηση η οποία θέλω να νομίζω ότι έχει ενδιαφέρον

(Αν έχω κανα λάθος, πείτε, άνθρωπος είμαι) :P

Δίνεται g=10 m/s^2 :P

Η λύση μου :
α)Vk=10m/s
β)φ=60
γ)hmax=20m και U=1000 J
δ)t=2 sec και Vεδ=20m/s

https://rapidshare.com/files/255505259/__963___940___961___969___963___951_0010.jpg.html

και

https://rapidshare.com/files/255505542/__963___940___961___969___963___951_0011.jpg.html
-----------------------------------------
ωραια ασκησουλα (αν γινεται , λεω αν:Dμην την γραψετε αμεσως τη λυση καθως ειναι λιγο αργα και δεν προλαβαινω):no1:


Σορρυ την εγραψα καταλαθος τωρα ειδα το μηνυμα σου,δεν το εκανα επιτηδες :bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Μπορείς να κάνεις edit στο μήνυμά σου και να το βάλεις μέσα στο [spοιler] [/spoιler] (στα αγγλικά όλα τα γράμματα)

για να μη φαίνεται :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

13diagoras

Δραστήριο μέλος

Ο 13diagoras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 550 μηνύματα.
Η λύση μου :
α)Vk=10m/s
β)φ=60
γ)hmax=20m και U=1000 J
δ)t=2 sec και Vεδ=20m/s

https://rapidshare.com/files/255505259/__963___940___961___969___963___951_0010.jpg.html

και

https://rapidshare.com/files/255505542/__963___940___961___969___963___951_0011.jpg.html
-----------------------------------------



Σορρυ την εγραψα καταλαθος τωρα ειδα το μηνυμα σου,δεν το εκανα επιτηδες :bye:

δεν πηραζει ρε συ ...:no1:
συμφωνω με τισ λυσεις..:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top