Εμπορευματοποίηση των εορτών

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Δεν διαφωνεί κανεις στο ότι τα Χριστούγεννα έχουν βυθιστεί στην καταναλωτική υστερία που ούτως ή άλλως βρίσκεται σε έξαρση στις μέρες μας.Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι ο καθένας δεν μπορεί να περάσει αυτές τις μέρες με τον τρόπο που εκείνος επιθυμεί μακριά από λαμπιόνια,στολίδια,διαφημίσεις και δώρα.Με το να χαρακτηρίζουμε απλά "Καταναλωτική Γιορτή" τα Χριστούγεννα απομακρυνόμαστε ακόμα περισσότερο από το νόημα αυτών των ημερών.

οι ημερες δεν εχουν νοημα, οι ανθρωποι εχουν ομως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
το λιγοτερο; αυτο ειναι απλα ενα 0.

αν παλι αυτος ο αλλος βοηθαει καθε μερα στη ζωη του, τοτε με συγχωρεις, εσυ δεν θα εχεις κανει τιποτα, συγκρητικα παντα με τον υποτιθεμενο που μισει τη γιορτη των χριστουγενων. απο εκει και περα "αν πας σε κλαμπ" θα βοηθησεις καποιον απορο καπως;!



p.s.γιατι να περιμενεις τις γιορτες να κανεις δωρο σε ατομα που αγαπας;


Γιατί τότε είναι καλύτερο το context κι επιπλέον, δεν είπε κανείς ότι θα κάνεις δώρο ΜΟΝΟ τότε, αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί να μην κάνεις. Ο καθενας τη βρισκει με όποια τακτική και όποια άποψη θέλει, από κει και πέρα λογικές "εγώ έχω άποψη και σας το δείχνω" μου φαίνονται λίγο κομπλεξικές. Δεν υπάρχει λόγος να νομίζει κανείς ότι δημιουργεί ένα μύθο γύρω απ'το όνομά του κοντράροντας τα πάντα. Υπάρχουν κι αυτοί που δεν έχουν πρόβλημα με τα πράγματα καθώς έχουν (status quo) και δεν καταλαβαίνω γιατι πρέπει να μπαινουν στο τρυπάκι ν'αποδείξουν, κάθε φορά, τα αυτονόητα.
-----------------------------------------
με καθημερινη συμμετοχη και στηριξη σε διαφορες δρασεις που υπαρχουν, που βοηθουν τους απορους, τους ναρκωμανεις. εθελοντικα να κανει μαθημα, για παραδειγμα, σε αλλοδαπους κ.ο.κ.

Y.Γ. το αν ειμαι δικηγορος του διαβολου ή οχι, δεν σε αφορα ή οχι, εκτος αν εννοεις οτι in flames gn ειναι διαβολος. σε φορουμ βρισκεσαι, η συζητηση ειναι ανοιχτη.

ποιος παλι ειπε οτι θα κανεις συνεχεια δωρα; οπως βασικα ισχυριστηκες, χανει το νοημα του οχι οταν κανεις συνεχεια δωρα, αλλα οταν θυμασαι να κανεις δωρα στις γιορτες, και οχι σε μια καθημερινη "κοινη" μερα, σαν μια αυθορμητη ενδειξη αγαπης.

και γιατι στην τελικη πρεπει να "αγορασουμε" το δωρο; οπως μας εχουν μαθει να κανουμε καθε γιορτη;

Το "πρέπει" το λες εσύ. Άρα αυτοβούλως θέτεις τον εαυτό σου στην κοινωνική αναγκαιότητα που την ίδια ώρα κατηγορείς. Η αναγκαιότητα αυτή ισχύει για κάποιους ανθρώπους και δεν ισχύει για άλλους, όποιος δε μπορεί ή δεν θέλει να την ακολουθήσει, βγαίνει εκτός. Αυτό βέβαια χρειάζεται αρκετό θράσος. Το ζήτημα είναι γιατί όταν αποφασίζεις να μεινεις έξω απ'αυτη την αναγκαιότητα αυτομάτως να γυρνάς να κατηγορείς τους άλλους ως "τυφλούς" ή "λάθος" και τον εαυτό σου ως ορθό υπαγορεύοντάς τους, εμμέσως, να σε ακολουθήσουν δημιουργώντας ένα καινούριο status quo...Πάντως το να μένεις έξω από μια μεγάλη ομάδα θέλει μαγκιά κι αυτό το γνωρίζει κανείς από πριν. Όποιος δε μπορεί να το υποστηρίξει, καλύτερα να ξαναγυρίσει σ'αυτά που έκανε πριν.
Κι αν ξέφυγα λίγο, το ζουμί είναι ν'αφήσετε τον καθένα να κάνει αυτό που θέλει χωρίς να πρέπει να αιτιολογεί κάθε βήμα του...Όποιος δεν θέλει να συμμετάσχει σ'αυτό είναι ελεύθερος να κλάψει τη μοίρα του ή να δώσει δώρα στο ραμαζάνι, στο πάσχα ή στη γιορτή του θεού του βυθού του μπικίνι, η απαραίτητη ελευθερία για κάτι τέτοιο εξασφαλίζεται ούτως ή άλλως. Η κριτική είναι, βεβαίως, πάντα ευπρόσδεκτη, άλλα έχει σαφή όρια. Το βρίσκω λίγο αστείο, πάντως, ένα άτομο που δεν έχει ζήσει καλά-καλά 20 χρόνια απ'τη ζωή του να έχει και άποψη για το που οι άνθρωποι θα έπρεπε να βρίσκουν τη χαρά και την ικανοποίηση. Αυτό καλύτερα ας μας το πει ένας άνθρωπος που έχει δουλέψει, έχει κάνει οικογένεια, έχει κάνει παιδιά, έχει κάνει εγγόνια, έχει πετύχει κι έχει αποτύχει στην καριέρα του και τέλος πάντων κρίνει ως άνθρωπος που ζει ανεξάρτητα και έχει υποχρεώσεις. Προσωπικα θα θεωρούσα τον εαυτό μου αρκετά επιπόλαιο αν έμπαινα στη διαδικασία να κρίνω επ'ισοις όροις κάτι τέτοιο, δεδομένου ότι ούτε έχω δουλέψει ποτέ, ούτε σπίτι δικό μου έχω, ούτε οικογένεια και παιδιά δικά μου. Κι εδώ που τα λέμε είναι ακόμη πιο αστείο ο φοιτητής να κρίνει με τέτοιο τρόπο έναν (ή περισσότερους) ανθρώπους που παίρνουν άδεια 25 μέρες το χρόνο και τα Χριστούγεννα ειναι η μόνη περίπτωση να κάτσουν σπίτι μια καθημερινή χωρίς άγχος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Γιατί τότε είναι καλύτερο το context κι επιπλέον, δεν είπε κανείς ότι θα κάνεις δώρο ΜΟΝΟ τότε, αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί να μην κάνεις. Ο καθενας τη βρισκει με όποια τακτική και όποια άποψη θέλει, από κει και πέρα λογικές "εγώ έχω άποψη και σας το δείχνω" μου φαίνονται λίγο κομπλεξικές. Δεν υπάρχει λόγος να νομίζει κανείς ότι δημιουργεί ένα μύθο γύρω απ'το όνομά του κοντράροντας τα πάντα. Υπάρχουν κι αυτοί που δεν έχουν πρόβλημα με τα πράγματα καθώς έχουν (status quo) και δεν καταλαβαίνω γιατι πρέπει να μπαινουν στο τρυπάκι ν'αποδείξουν, κάθε φορά, τα αυτονόητα.

φιλε μου δεν βγαζεις νοημα:) τοσο πολυ σε πειραζει που εκφραζω την αποψη μου; ετσι και αλλιως, θα επρεπε να εχεις καταλαβει οτι μεσω ιντερνετ, δεν υπαρχει κανενα απολυτως νοημα να φτιαξει καποιος ενα μυθο γυρω απο το ονομα του.

σου φαινονται κομπλεξικες οι λογικες του "εχω αποψη και σας το δειχνω"; καλυτερα θα επρεπε να γραψεις "εχω αποψει και την παραθετω" κατι που πρεπει να μαθεις εσυ πανω απο ολους να ανεχεσαι. στην τελικη, θα ελεγα οτι εσυ εισαι αυτος που κανει πολυ περισσοτερο απο οποιονδηποτε αλλο, αυτο που δηθεν θεωρεις κομπλεξικο

Το "πρέπει" το λες εσύ. Άρα αυτοβούλως θέτεις τον εαυτό σου στην κοινωνική αναγκαιότητα που την ίδια ώρα κατηγορείς
η λογικη σου εχει χασμα. το οτι αναφερω το "πρεπει" μεσα σε μια ερωτηση η οποια εχει ως σκοπο να δειξει αυτη την αγανακτηση, ουσιαστικα δειχνει οτι προσπαθω να διαχωριζομαι απο την κοινωνικη αναγκαιοτητα και οχι να την υιοθετω.

Κι αν ξέφυγα λίγο, το ζουμί είναι ν'αφήσετε τον καθένα να κάνει αυτό που θέλει χωρίς να πρέπει να αιτιολογεί κάθε βήμα του
επειδη ειμαστε κομματι της ιδιας κοινωνιας, μπορω να εκφραζω την αποψη μου. δεν θεωρω ουτε οτι ειμαι παντογνωστης, και μπορω να πω οτι ειμαι αρκετα συνειδητοποιημενος ωστε να μην μιλαω για σωστο ή λαθος, αλλα απλα για αποψεις.
στην τελικη, αφου βρισκομαστε εδω για να συζητησουμε, οποιος δεν θελει ή δεν μπορει, απλα δεν ποσταρει. δεν προκειται να κατακρινω τα πιστευω του μονο και μονο επειδη ειναι διαφορετικα απο τα δικα μου.

ειμαστε αρκετα off
-----------------------------------------
Αυτό καλύτερα ας μας το πει ένας άνθρωπος που έχει δουλέψει, έχει κάνει οικογένεια, έχει κάνει παιδιά, έχει κάνει εγγόνια, έχει πετύχει κι έχει αποτύχει στην καριέρα του και τέλος πάντων κρίνει ως άνθρωπος που ζει ανεξάρτητα και έχει υποχρεώσεις.

ζω πιο ανεξαρτητα απο πολλους αλλους ανθρωπους και επισης δεν εχω ολη μου τη ζωη στρωμένη με ροδοπεταλα μπροστα μου. απο εκει και περα, μου αναφερεις εναν ανθρωπο ο οποιος εχει γεννηθει εχει μεγαλωσει και εχει ζησει τα παραγωγικοτερα χρονια της ζωης του περιορισμενος, παρ'ολα αυτα, στον μικρο σχετικα κοσμο του (σχεδον ολων μας, ομως, δεν ειναι περιορισμενος); τα δεδομενα που μου ανεφερες ασφαλως και δεν ειναι επαρκη, ουτε αναγκαια να κανει καποιος μια οποιαδηποτε κριτικη(στα αληθεια, ομως, που κολλαει η κριτικη σε αυτους τους ανθρωπους, με το οτι θυμουνται να κανουν φιλανθρωπιες μια φορα ολοκληρο τον χρονο - στο οτι αναφερω οτι η ζωη μας ειναι μονοτονη; δεν χρειαζεται να ειμαι εργαζομενος με ταδε παιδια και εγγονια και να ειμαι με το ενα ποδι στο ταφο για να εχω αποψη πανω σε αυτο. η μαθηματικη ζωη που προσφερεται δεν εχει μεγαλα περιθωρια για δημιουργικότητα).

και για να ειμαστε δικαιοι, ενα πολυ μεγαλο κομματι της ελληνικης κοινωνιας, δεν εχει τοσο μεγαλο αγχος οσο εσυ ισχυριζεσαι, και αναφερομαι παντα στους δημοσιους υπαλληλους, που αλλες φορες ισχυριζεσαι οτι πρεπει να παρουν ποδι.

για να τελειωνει η ολη ιστορια, ο in flames με καλυψε απολυτα.(θα επρεπε να δωσεις λιγη σημασια και στις δικες του θεσεις). δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα με τα χριστουγεννα. οι ενστανσεις μου βρισκονται στις υποκριτικες, για μενα, φιλανθρωπιες (δεν γινεται να τους θυμωμαστε απλα μια φορα τον χρονο) και στην τρυπα αυτης της καταναλωσης, της λογικης του "τα δωρα θα κανουν τους αλλους χαρουμενους".

ναι, γνωριζω τι θα απαντησεις "να μη σε αφορα τι κανει ο αλλος". αλλα αυτο το εχουμε συζητησει και αλλες φορες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
η λογικη σου εχει χασμα. το οτι αναφερω το "πρεπει" μεσα σε μια ερωτηση η οποια εχει ως σκοπο να δειξει αυτη την αγανακτηση, ουσιαστικα δειχνει οτι προσπαθω να διαχωριζομαι απο την κοινωνικη αναγκαιοτητα και οχι να την υιοθετω.
Θα σχολιασω μοναχα τουτο το κομματι ,τα αλλα υποκεινται σε προσωπικο γουστο , εδω κατ' εμενα βρισκεται η ουσια.
Οσο αναφορα αυτη τη συζητηση δεν καταλαβες τι ειπε ο μιβ.
Δεν αμφισβητηθηκε ο τροπος χρησης του πρεπει , ισα ισα που επειδη βρισκεται στο περιεχομενο που το βαλες το σχολιαζει με αυτον τον τροπο.
Το επιχειρημα του ητανε πως εσυ που ονομαζεις την υποσταση του περιεχομενου "πρεπει" δημιουργεις απο μονος σου μια κατασταση κοινωνικης αναγκαιοτητας , στην συνεχεια ομως την κατηγορεις , δηλαδη κατηγορεις ενα δικο σου δημιουργημα , το οποιο πλασσαρεις σαν την πραγματικη φυση του περιεχομενου.
Δεν μπορεις να αποκλεισεις το επιχειρημα του μιβ διατεινομενος πως ο σκοπος σου ειναι να κρινεις το περιεχομενο , διοτι εκεινος βρισκεται πιο πανω απο σενα και σου λεει "Μα λαμβανεις ως δεδομενο στην απαντηση σου προς εμενα πως το περιεχομενο εχει τις ιδιοτητες που του αποδιδεις και αυτο ακριβως αμφισβητησα".
Λες πως ο αλλος κανει λαθος που αμφισβητει την δικη σου εδραιωση της εννοιας του "πρεπει" πανω απο την κοινωνια επειδη το χρησιμοποιεις ως διαχωριστικη εννοια , δηλαδη αντι να πας πιο πισω να εξετασεις το συμπερασμα απ' οπου απορρεει το "πρεπει" εσυ πηγες πιο μπροστα , λαμβανοντας το ως δεδομενο για να απαντησεις ενω ο αλλος σου φωναζει "Ξυπνα ισως να μην ειναι δεδομενο" και συνεχιζεις "Λοιπον λαμβανοντας το ως δεδομενο καταληγω εδω και εδω και εδω" .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Το επιχειρημα του ητανε πως εσυ που ονομαζεις την υποσταση του περιεχομενου "πρεπει" δημιουργεις απο μονος σου μια κατασταση κοινωνικης αναγκαιοτητας , στην συνεχεια ομως την κατηγορεις , δηλαδη κατηγορεις ενα δικο σου δημιουργημα , το οποιο πλασσαρεις σαν την πραγματικη φυση του περιεχομενου.
αχα, καταλαβα τι εννοεις. ναι, αυτη τη στιγμη θεωρω δεδομενες καποιες κοινωνικες επιταγες ή καλυτερα, καποιες κοινωνικες τασεις. θα τη συνοψισω στην εξης φραση του Κακλαμανη, περσυ τετοια περιοδο "παρακαλω τον κοσμο της αθηνας να ερθει στο κεντρο φετος να κανει τις χριστουγενιατικες αγορες του απο το κεντρο" και δεν νομιζω να εννοουσε οτι οι αγορες ειναι χριστουγενιατικες μονο και μονο επειδη ονομαζεται ετσι η περιοδος, αλλα περισσοτερο επειδη η περιοδος αυτη η κινηση στην αγορα ειναι πολυ πιο εντονη. και σε αυτη τη λογικη μαλλον θα βασισω το "πρεπει", ειναι κατι που θεωρω μας εχει περασει ως αναγκη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Τώρα αν σου πω beatiful loser πως όταν έγραφα το προηγούμενο μήνυμα όχι μόνο σκεφτόμουν, αλλά και ήθελα να απαντήσεις, θα με πιστέψεις; :D
Εν ολίγοις αυτό που ανέλυσες λέω...Δεν είναι "αναγκαίο" αυτό που κάνουν οι πολλοί μόνο και μόνο λόγω πλειοψηφίας, τις αναγκαιότητες τις δημιουργεί το άτομο, είτε για να ενταχθεί σ'αυτές, είτε για να τις αμφισβητήσει, αξιωματικά, πάντως, θεωρώ πως δεν υπάρχουν. Οι στόχοι κάποιου που δημιουργεί κατάσταση αναγκαιότητας στο μυαλό του δεν ξέρω ποιοι μπορεί να είναι, νομίζω είναι υποκειμενικοί, σε γενικές γραμμές θα είχα στο νου μου το "βόλεμα" κάποιου που μπαίνει στη φωλιά μιας αναγκαιότητας ("μη με ρωτάς, έτσι έπρεπε, έτσι έκανα") ή την προσπάθεια ανάδειξης μιας κάπως μετέωρης διαφορετικότητας (απο τι, άραγε, παλεύουμε να διαφοροποιηθούμε; ) για κείνους που επιλέγουν να αμφισβητήσουν την αναγκαιότητα που ορίζουν. Απο κει και πέρα το ΓΙΑΤΙ κάποιος ορίζει μια τέτοια κατάσταση κοινωνικής αναγκαιότητας στο μυαλουδάκι του είναι κομμάτι μιας άλλης κουβέντας. Εγώ πιστεύω ότι συνηθέστερα γίνεται για να χει κανείς με κάτι να κοντράρεται συνεχώς. Ναι, υπάρχουν άνθρωποι μ'αυτό το βίτσιο. Και δυστυχώς είμαι ένας απ'αυτούς, σε κάποιο βαθμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω ότι συνηθέστερα γίνεται για να χει κανείς με κάτι να κοντράρεται συνεχώς.
παμε για σπλιτ παλι,
αυτο θεωρεις οτι εχει να προσφερει παρ'ολα αυτα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
παμε για σπλιτ παλι,
αυτο θεωρεις οτι εχει να προσφερει παρ'ολα αυτα;

Ναι. Το να φτάνουμε, όμως, σε σημείο να βλέπουμε και φαντάσματα είναι ακραίο και όπως γνωρίζεις είμαι ακραία κατά των άκρων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

χαριτινη

Νεοφερμένος

Η χαριτινη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
γιατι πολυ απλα, επαναπαυεται. αυτο που εγω πιστευω, ειναι οτι πιστευει οτι εκανε το καθηκον του. καλυπτει την οποια υπαρξη τυψεων
ισως ομως αυτες οι τυψεις αν δεν υπηρχε η περιοδος των χριστουγεννων να μην ειχαν δημιουργηθει ποτε(σε μερικους ανθρωπους)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Έχω βαρεθεί όλες τις απόψεις περί συνομωσιών παντού. "τα δώρα που παίρνουμε κάνουν τις βιομηχανίες πλούσιες". "Ο άη βασίλης είναι ένα ηλίθιο κατασκεύασμα της κόκα κόλα". Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει καθόλου. Μου αρέσει να αγοράζω δώρα που θα κάνουν αυτό που τα παίρνει ευτυχισμένο. Μου αρέσει να παίρνω δώρα στους φίλους μου για να γιορτάσουμε μαζί κάτι. Και ναι μου αρέσει ο χοντρός άη βασίλης με την κόκκινη στολή, και δεν θα σταματήσει ποτέ να μου αρέσει. Και ας με λέτε θύμα της υπερκαταναλωτικής κοινωνίας. Η απαισιοδοξία και η απαξίωση των πάντων ποτέ δεν ήταν το φόρτε μου.

με λυπεί πολύ το ποστ , δείχνει ότι μετά απο μεγάλη συζήτηση , ελάχιστα απο αυτά που πρεσβεύουμε έγιναν κατανοητά. Δυστυχώς.

συνομωσία δεν υπάρχει πουθενά , εσείς την βλέπετε δυστυχώς. Φάντασμα.
πέρα απο άνθρωποι , είμαστε και άτομα (άλλο το ένα άλλο το άλλο) , ένα βασικό ατομικό στοιχείο της προσωπικότητας είναι ο καταναλωτισμός.
Είμαστε καταναλωτές , παιδιά , σε μεγάλο βαθμό καθημερινά. Και γω μαζί.
Η κατανάλωση είναι σίγουρα μέσο , σε μεγάλο βαθμό ανάγκη , αλλά δεν θα πρεπε να αποτελεί αυτοσκοπό.
Δυστυχώς για να μην πω το μεγαλύτερο μέρος της κοινωνίας , ένα αρκετά σοβαρό ποσοστό χρησιμοποιεί την κατανάλωση για αυτοσκοπό.
Ο υλικός ευδαιμονισμός είναι μία τάση , ψυχολογικό ρεύμα , αλλά και "οικονομική πολιτική" , ένας μεγάλο λειτουργικό "κατασκεύασμα" κάθε εταιρείας , ένα συναίσθημα και μία ψευδαίσθηση , βασικά , ότι η ευτυχία φωλιάζει στα υλικά αγαθά.
Αυτό καταδικάζω , και ούτε τις γιορτές -των οποίων το νόημα πάλι το χάνει το μεγαλύτερο ποσοστό της κοινωνίας-, ούτε τις μέρες.
Οι μέρες δε σημαίνουν τίποτα , είναι απλά "Χρόνοι".
Ο αη βασίλης δεν είπε κανείς ότι είναι κατασκεύασμα της κόκα κόλα.
Η θεοποιημένη μορφή του τυπά που μοιράζει ευτυχίες-υλικά αγαθά είναι κατασκεύασμα της κόκα κόλα-πολυεθνικής- που μόλις μας έδωσε κάτι εύπεπτο , το θεοποιήσαμε και νιώθουμε ένα δέος.
Καμία σχέση και με θρησκεία στην τελική , έτσι?

Η αντικειμενική πραγματικότητα είναι σκληρή : Το δώρο , ΔΕΝ σε κάνει ευτυχισμένο. Η ευτυχία είναι άλλο θέμα για να την αναλύσουμε και υπάρχει αντίστοιχο thread.

Μιζέρια περιφέρουν οι κόσμοι των πλαστικών και των φωτών , όχι όσοι καταδικάζουν τον υλικό ευδαιμονισμό.
Απαισιόδοξος είναι εκείνος που βλέπει ότι οι καταστάσεις δεν θα τον ευνοήσουν να καταλήξει σε ένα ευτυχές αποτέλεσμα για κείνον και την κοινωνία ίσως.
Ε λοιπόν το να νομίζεις ότι με αυτήν την κατάσταση , φτάνεις τη μη απαισιοδοξία, σε φέρνει στο σημείο να αγνοείς την πραγματικότητα και να μην συνεισφέρεις σε κάτι γύρω σου. Αρκετά απαισιόδοξο.
Σε καμία περίπτωση δεν ισοπεδώνουμε τα πάντα , ισοπεδωμένα σε μεγάλο βαθμό είναι απο αυτούς που τα υποκινούν και έχουν συμφέροντα γιατί οι καταστάσεις διαμορφώθηκαν και οι υπηρέτες τους τούς βάζουν λεφτά στην τσέπη...

Ισοπέδωση είναι αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orestes

Δραστήριο μέλος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Εγώ πάλι πιστεύω ότι το να αναλύουμε τόοοοσο πολύ τα πάντα γύρω μας δεν οδηγεί πουθενά... Το παν μέτρον άριστο ισχύει και για τις αγορές, αυτό αρκεί... Και τα ψώνια γίνονται μετά την Πρωτοχρονιά καθαρά και μόνο λόγω των εκπτώσεων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι γίνεται και καμμιά τρομερή ανάλυση παραπάνω, απλή αναφορά γεγονότων είναι, και διαφορετικών αντιλήψεων για το πως είναι τα πράγματα...
Δεν είναι κακό να λέμε τα πράγματα με τ' όνομά τους.

Και είναι 'μέτρον άριστον'
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
Εγώ πάλι πιστεύω ότι το να αναλύουμε τόοοοσο πολύ τα πάντα γύρω μας δεν οδηγεί πουθενά... Το παν μέτρον άριστο ισχύει και για τις αγορές, αυτό αρκεί... Και τα ψώνια γίνονται μετά την Πρωτοχρονιά καθαρά και μόνο λόγω των εκπτώσεων...
συμφωνώ! "μέτρον άριστον", που έλεγαν και οι αρχαίοι ημών πρόγονοι...
(το "πάν" δεν χρειάζεται στην αρχαία φράση)

εν τέλει, ας κάνει ο καθένας ό,τι τον ευχαριστεί...!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fata Morgana

Δραστήριο μέλος

Η Fata Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 518 μηνύματα.
δεν καταδίκασα τα υλικά , αν δεν υπήρχαν δεν θα ζούσα , και ένας μοναχός τα χρησιμοποιεί. Αλλά ρε πούστη μου , γιατί να έρθουν τα χριστούγεννα για να πάρω μία γαμάτη κάμερα με περιστρεφόμενη οθόνη και ένα πανάκριβο πουκάμισο και ένα βρακί με το όνομα κάποιου σταμπαρισμένο πάνω μου, αυτή η άμετρη κατανάλωση , η άχρηστη υπεραφθονία τη στιγμή που κόσμος έξω πεινάει και πεθαίνει ... Και όχι μόνο τα χριστούγεννα , αλλά καθόλο το έτος. Ας ξεκολλήσουμε απο αυτό , επιτέλους. Γιατί να ζητάμε κάθε είδους ψεύτικη μαλακία για να νιώσουμε κάποιοι και χαρούμενοι??

χέστηκα στην τελική για τα υλικά , όσο αδιαφορώ για αυτά τόσο πιο χαρούμενο με κάνουν και τόσο πιο πολύ με εξυπηρετούν. Στο τέλος γίνεσαι αντικέιμενο των αντικειμένων σου , τελικά. Αν αναλώνεσαι στα υλικά αποκλειστικά. Και δεύτερον γιατί να περιμένω τα χριστούγεννα για να μαζέψω την οικογένειά μου και να στηθούμε στην κάμερα και να το παίξουμε οι χαρούμενοι , ενώ κάποια λεπτά πρίν μπορεί να διαφωνούσαμε και να μαλώναμε για κάτι?(ένα παράδειγμα φέρνω , όχι ότι μου συνέβη ποτέ)
γιατί να φιλιόμαστε ενώ μπαίνει ο νέος χρόνος και να ανοίγουμε σαμπάνιες??? τι γίνεται ?? τι αλλάζει??? όλα έχουν την υπογραφή απο παγκάρια πολυεθνικών και τραπεζών που διαχειρίζονται τις ζωές και την ευτυχία μας. Και όλα: Πανέμορφα...μπλιαχ , αηδία.


όχι , διαφωνώ, όσο πιο διχτυωμένος στην κοινωνία είσαι, έτσι όπως λειτουργεί, τόσο πιο πολύ σέβεσαι την ψευτιά της υπερκαταναλωτικης μανίας στις γιορτές.Είτε με πρόσωπο χριστουγέννων είτε οποιασδήποτε άλλης μέρας.
Αυτο που υπογραμμησα τι πειραζει;; Κρινοντας απ αυτο και μονο, μοιαζει να αποστρεφεσαι τα χριστουγεννα κι οχι μονο τον καταναλωτισμο που περνανε οι διαφημισεις τα τελευταια χρονια.

Μετα, δεν καταδικαζεις τα υλικα αλλα χεστηκες γι αυτα και οσο πιο πολυ αδιαφορεις τοσο καλυτερα ειναι. Προφανως δεν σου εχουν λειψει (και δε στο λεω σαν κατηγορια), γιατι αν ηξερες σε τι κατασταση ζουσαν -μην πας μακρια πριν σαραντα χρονια- οι ανθρωποι, θα ησουνα χαρουμενος που εχουμε καταφερει εστω σαν δυτικος κοσμος κι εστω πατοντας κυριολεκτικα στα πτωματα των λαων του τρτου κοσμου να φτασουμε σε ενα τετοιο επιπεδο ευζωιας.

Για το τελευταιο με την κοινωνια εχεις ποτε ακουσει αυτο που λενε οτι μονο τα θηρια και οι θεοι ζουν μονοι τους; Το καλυτερο που εχουμε να κανουμε νομιζω ειναι να διχτυωθουμε τοσο που να τη νιωσουμε δικια μας αυτη την κοινωνια και να πονεσουμε για τα στραβα και τ αναποδα που εχει και να παλεψουμε για να αλλαξουν. Με το να κλεινεις τα ματια απλα ζημιωνεις τον εαυτο σου.

είσαι εντελώς εκτός σε σχέση με αυτά που λέω.Δεν κατηγορώ την γιορτή , κατηγορώ την φιλοσοφία του "τώρα που έρχονται τα χριστούγεννα θα μαζευτούμε όλοι"
μα γιατί ρε συ να δουλεύουν όλο τον υπόλοιπο χρόνο οι γονείς σου για να σε συντηρήσουν και έτσι να μην μπορούν να σε δουν??
θα πρεπε πιο συχνά να βλεπόμαστε , πάσχουμε απο επικοινωνία.
και στην ουσία όταν έρχονται τα χριστούγεννα χάνουμε και αυτή την ευκαιρία για επικοινωνία , αφού τείνουμε στην υποκρισία και βασιζόμαστε στο εμπόρευμα. Στην κατανάλωση.
Κοιτα, σορυ αν σου χαλαω το ονειρο, αλλα η υποκρισια που λες ειναι συμφυτη της κοινωνιας, της ομαδας αν το θες. Προκυπτει οταν δε γουσταρεις καποιον αλλα για λογους καθαρα συμφεροντολογικους προσπαθεις να του το κρυψεις και για αυτη τη συμπεριφορα δε χρειαστηκαμε καθολου τις υπερεθνικες... Οι γονεις της πρεπει να δουλευουν για να ζησουν, δεν καταλαβαινω γιατι δεν το αποδεχεσαι αυτο..


Τώρα να την κάνεις που μιλάμε , τώρα να γιορτάσεις , μην το προγραμματίζεις , όποτε σου ρθει , ΚΑΝΤΟ. Γίνε ΕΣΥ.Μην βάζετε μέσα σε ένα κάστανο τις θελήσεις σας. Παλέψτε για όσα αξίζετε σαν σύνολο.
All in all , καταδικάζω την προγραμματισμένη χαρά μας. Όχι τις γιορτές.
Και μάλιστα την χαρά που πολύ φοβούμαι ότι τις περισσότερες φορές είναι ψεύτικη.
Μία ψευδαίσθηση....Ευελπιστώ και αυτό που νιώθω τώρα να είναι μία ψευδαίσθηση ...:(
Χαχα, γινε εσυ.. μαζα με επιφαση ατομικισμου, και τα δυο το ιδιο καταστροφικα.


Εγώ πάλι πιστεύω ότι το να αναλύουμε τόοοοσο πολύ τα πάντα γύρω μας δεν οδηγεί πουθενά... Το παν μέτρον άριστο ισχύει και για τις αγορές, αυτό αρκεί... Και τα ψώνια γίνονται μετά την Πρωτοχρονιά καθαρά και μόνο λόγω των εκπτώσεων...
Κοιτα, αν βαριεσαι μην τα διαβαζεις.:P Παντως, αν μας στερησεις κι αυτο το δικαιωμα να σκεφτομαστε πανω σε οτι μας καιει, δεν καταλαβαινω ποια η διαφορα μας απ τα προβατα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Αυτο που υπογραμμησα τι πειραζει;; Κρινοντας απ αυτο και μονο, μοιαζει να αποστρεφεσαι τα χριστουγεννα κι οχι μονο τον καταναλωτισμο που περνανε οι διαφημισεις τα τελευταια χρονια.

Μετα, δεν καταδικαζεις τα υλικα αλλα χεστηκες γι αυτα και οσο πιο πολυ αδιαφορεις τοσο καλυτερα ειναι. Προφανως δεν σου εχουν λειψει (και δε στο λεω σαν κατηγορια), γιατι αν ηξερες σε τι κατασταση ζουσαν -μην πας μακρια πριν σαραντα χρονια- οι ανθρωποι, θα ησουνα χαρουμενος που εχουμε καταφερει εστω σαν δυτικος κοσμος κι εστω πατοντας κυριολεκτικα στα πτωματα των λαων του τρτου κοσμου να φτασουμε σε ενα τετοιο επιπεδο ευζωιας.

Για το τελευταιο με την κοινωνια εχεις ποτε ακουσει αυτο που λενε οτι μονο τα θηρια και οι θεοι ζουν μονοι τους; Το καλυτερο που εχουμε να κανουμε νομιζω ειναι να διχτυωθουμε τοσο που να τη νιωσουμε δικια μας αυτη την κοινωνια και να πονεσουμε για τα στραβα και τ αναποδα που εχει και να παλεψουμε για να αλλαξουν. Με το να κλεινεις τα ματια απλα ζημιωνεις τον εαυτο σου.


Κοιτα, σορυ αν σου χαλαω το ονειρο, αλλα η υποκρισια που λες ειναι συμφυτη της κοινωνιας, της ομαδας αν το θες. Προκυπτει οταν δε γουσταρεις καποιον αλλα για λογους καθαρα συμφεροντολογικους προσπαθεις να του το κρυψεις και για αυτη τη συμπεριφορα δε χρειαστηκαμε καθολου τις υπερεθνικες... Οι γονεις της πρεπει να δουλευουν για να ζησουν, δεν καταλαβαινω γιατι δεν το αποδεχεσαι αυτο..



Χαχα, γινε εσυ.. μαζα με επιφαση ατομικισμου, και τα δυο το ιδιο καταστροφικα.


δεν αποστρέφομαι τα χριστούγεννα ως μέρες. ούτε ως γιορτή.
οι μέρες είναι απλοί "χρόνοι" , τίποτα δε σημαίνουν.
τις τάσεις του κόσμου μέσα σε αυτούς τους χρόνους αποστρέφομαι.

Για τα υλικά νομίζω είπα σε προηγούμενο ποστ πως αν δεν τα είχα δεν θα ζούσα και είναι προφανές αυτό και βλακωδώς εμένετε σε αυτό.
Κανένας δεν αμφισβήτησε τη χρησιμότητα της ύλης εδώ.
Λέγοντας "χέστηκα κιόλας" εννοώ ότι δεν θα τα θεοποιήσω , όπως κάνει σοβαρό ποσοστό της κοινωνίας.

"Με το να κλείνεις τα μάτια"...

πωπω σόρρυ αλλά νόμιζα είδα de ja vu...όλοι τις ίδιες εκφράσεις λέτε όταν δεν σας μένει τίποτα άλλο.
με το να είσαι διχτυωμένος , συντηρείς σε μεγάλο βαθμό το σύστημα.
όπως και με το να επιβιώνεις (αλλά όχι σε μεγάλο βαθμό).
ο καθένας ας αλλάξει λίγο στάση ζωής.

όχι ρε δε μου χαλάς το όνειρο , μη ζητάς συγγνώμη:P
όχι διαφωνώ κάνεις λάθος , τίποτα δεν είναι σύμφυτο.
οι προδιαθέσεις και τα "εκ φύσεως" είναι φράσεις που δείχνουν καθαρά και μόνο έλλειψη επιχειρημάτων.
δεν είναι ότι δεν αποδέχομαι τη δουλειά για να ζήσει κάποιος.
αυτό που δεν πρόκειται να αποδεχτώ όμως είναι η καταστροφή της προσωπικής ζωής για την επιβίωση.


το "γίνε ΕΣΥ" σημαίνει να είσαι ο εαυτός σου όπως τον βλέπεις μέσα απο την ψυχή σου και όχι όπως τον καθρεπτίζει το γυαλί της τηλεόρασης και το υγρό των ματιών των γύρω σου...

;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fata Morgana

Δραστήριο μέλος

Η Fata Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 518 μηνύματα.
δεν αποστρέφομαι τα χριστούγεννα ως μέρες. ούτε ως γιορτή.
οι μέρες είναι απλοί "χρόνοι" , τίποτα δε σημαίνουν.
τις τάσεις του κόσμου μέσα σε αυτούς τους χρόνους αποστρέφομαι.
Για τα υλικά νομίζω είπα σε προηγούμενο ποστ πως αν δεν τα είχα δεν θα ζούσα και είναι προφανές αυτό και βλακωδώς εμένετε σε αυτό.
Κανένας δεν αμφισβήτησε τη χρησιμότητα της ύλης εδώ.
Λέγοντας "χέστηκα κιόλας" εννοώ ότι δεν θα τα θεοποιήσω , όπως κάνει σοβαρό ποσοστό της κοινωνίας.
"Με το να κλείνεις τα μάτια"...
πωπω σόρρυ αλλά νόμιζα είδα de ja vu...όλοι τις ίδιες εκφράσεις λέτε όταν δεν σας μένει τίποτα άλλο.

με το να είσαι διχτυωμένος , συντηρείς σε μεγάλο βαθμό το σύστημα.
όπως και με το να επιβιώνεις (αλλά όχι σε μεγάλο βαθμό).
ο καθένας ας αλλάξει λίγο στάση ζωής.
όχι ρε δε μου χαλάς το όνειρο , μη ζητάς συγγνώμη:P
όχι διαφωνώ κάνεις λάθος , τίποτα δεν είναι σύμφυτο.
οι προδιαθέσεις και τα "εκ φύσεως" είναι φράσεις που δείχνουν καθαρά και μόνο έλλειψη επιχειρημάτων.

δεν είναι ότι δεν αποδέχομαι τη δουλειά για να ζήσει κάποιος.
αυτό που δεν πρόκειται να αποδεχτώ όμως είναι η καταστροφή της προσωπικής ζωής για την επιβίωση.

το "γίνε ΕΣΥ" σημαίνει να είσαι ο εαυτός σου όπως τον βλέπεις μέσα απο την ψυχή σου και όχι όπως τον καθρεπτίζει το γυαλί της τηλεόρασης και το υγρό των ματιών των γύρω σου...

Αν δεν εχω επιχειρηματα (δηλαδη αν εχω πειστει γι αυτα που λες) γιατι να σου απανταω;:P

Εχμ.. να τονισω οτι εγω ειμαι εγω, τιποτα λιγοτερο τιποτα περισσοτερο, δεν ειμαι οι ολοι που λες..:)

Γι αυτο με τις γιορτες και τα υλικα λοιπον συμφωνουμε. Οσον αφορα αυτο για τη διχτυωση, Οταν εισαι εκει μπορεις να αλλαξεις τα πραγματα, οταν φευγεις δεν μπορεις. Ε, και εννοειται πως αν δεν επιβιωσεις δεν μπορεις να κανεις και πολλα πραγματα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Αν δεν εχω επιχειρηματα (δηλαδη αν εχω πειστει γι αυτα που λες) γιατι να σου απανταω;:P

Εχμ.. να τονισω οτι εγω ειμαι εγω, τιποτα λιγοτερο τιποτα περισσοτερο, δεν ειμαι οι ολοι που λες..:)

Γι αυτο με τις γιορτες και τα υλικα λοιπον συμφωνουμε. Οσον αφορα αυτο για τη διχτυωση, Οταν εισαι εκει μπορεις να αλλαξεις τα πραγματα, οταν φευγεις δεν μπορεις. Ε, και εννοειται πως αν δεν επιβιωσεις δεν μπορεις να κανεις και πολλα πραγματα..

έχω επιχειρήματα ή δεν έχω επιχειρήματα μπορεί να είναι ανεξάρτητο γεγονός απο το αν έχεις πειστεί ή όχι.

το όλοι αναφέρεται σε άτομα που έχω συνομιλήσει , είναι ένα σύνολο.
Και φυσικά κανείς δεν είναι ίδιος με τους υπόλοιπους (σχεδόν:P).

στο τελευταίο συμφωνώ.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Πόση ώρα το έψαχνα το thread. :P

Λοιπόν ένα επίκαιρο θέμα,μιας και πλησιάζουν Χριστούγεννα σε λίγες ημέρες.

Το ξεθάβω για να ακουστούν απόψεις σχετικά με τις εμπορευματοποιήση των εορτών.

Ποια είναι η γνώμη σας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
"Ξεχάστε,ψωνίστε,το στόμα σας γεμίστε,
γυρίστε,μεθύστε,χωρίς αιτία ζήστε,
ξεχάστε,μεθύστε,την πίστη σας πουλήστε,
για άλλη μια Πρωτοχρονιά το ψέμα σας γεννήστε.
Μα είναι όλα τόσο ψεύτικα,
που φέρνουν αηδία,
χαμόγελα και γλέντια και ανέμελη πο*στιά.
Να είναι οι τσέπες σας παχιές,πουλάνε ευτυχία,
μετά τις διακοπές γυρίζεις πάλι για δουλειά." (Μεθυσμένα Ξωτικά - Το Τραγούδι Του Καλικάντζαρου)

"Μια νέα χιλιέτια όλοι γιορτάσαν και υποδέχτηκαν,
λες και κάτι άλλαξε,όλοι συμπεριφέρθηκαν,
πως μπορεί να σκέφτηκαν,
ένα απ'τα πολλά ερωτήματα,
μήπως μετά το 2000 θα σταματήσουν να υπάρχουν προβλήματα?
[...]
όλα μένουνε ίδια,
συνεχίζω να βλέπω ανθρώπους να ψάχνουν τροφή μές στα σκουπίδια,
να κοιμούνται στα πεζοδρόμια με το 'να μάτι ανοιχτό αλλιώς χαθήκανε,
ρώτα αυτούς τα πυροτεχνήματα πως τους φανήκανε" (FFC - Στο ήρεμο,στο άγριο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Αμπελοφιλόσοφος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αμπελοφιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 358 μηνύματα.
Εμπορευματοποιηση των εορτων και χριστουγεννα πανε μαζι, τρανταχτο παραδειγμα ο santa vasili coca-colidis :P

Πρωταρχικο ρολο φυσικα παιζουν οι διαφημισεις που σου θυμιζουν οτι αν δεν παρεις δωρο στους γνωστους σου θα ειναι "δυστυχισμενοι" οι "κακομοιρηδες", αν δεν τους θυμηθεις θα σε πουνε γουρουνι κ.λπ.

Ειναι φοβερο πώς ολοι αυτες τις μερες νιωθουν την υποχρεωση να θυμηθουν παλιους φιλους και μακρινους συγγενεις (λες και μετα τα χριστουγεννα ξαναπαυουν να υπαρχουν και ξαναξεθαβονται αμα λαχει το πασχα), την υποχρεωση να ευχηθουν (λες και το εννοουν, λες και αλλαζει κατι), και φυσικα πανω απ' ολα την υποχρεωση να παρουν δωρα σε ολους...

Τις προαλλες πετυχα και ενα διαφημιστικο πλακατ με χριστουγεννιατικη διακοσμηση, μια εικονα με ενα ζευγαρι που χαμογελα με τη γυναικα και τον αντρα να κοιτιουνται αντικριστα, ενα δαχτυλιδι κατω απο την εικονα, το ονομα της φιρμας καπακι, και την επιγραφη "Schenken Sie Liebe" (=δωριστε αγαπη)... :fool:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top