Εμπορευματοποίηση των εορτών

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Πολλοι μπορει να το θυμουνται μια φορα το χρονο εξαιτιας οικονομικης (α)δυνατοτητας (ανεργια , χαμηλοι μισθοι κτλ) , αλλοι παλι μπορει να 'χουν την διαθεση να δωσουν μια φορα στα τοσα , δεν τους καθιστα αυτο υποκριτες ,εκτος εαν κοκορευονται πως ειναι αξιοθαυμαστα καλα ατομα.

δεν νομιζω οτι μιλησα για "οικονομικη ενισχυση" ως τη μοναδικη μορφη φιλανθρωπιας.
εκτος αν βεβαια θεωρεις οτι για να στηριξεις καποιες ομαδες, πρεπει να τους δωσεις απλως χρηματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
δεν νομιζω οτι μιλησα για "οικονομικη ενισχυση" ως τη μοναδικη μορφη φιλανθρωπιας.
εκτος αν βεβαια θεωρεις οτι για να στηριξεις καποιες ομαδες, πρεπει να τους δωσεις απλως χρηματα.
Δεν τους δινεις χρηματα , χρησιμοποιεις τα χρηματα για τους αγορασεις πραγματα για τα οποια μπορει να μην εχουν την δυνατοτητα, μπορει να 'ναι ενα κασκολ για τις κρυες μερες του δεκεμβρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Δεν τους δινεις χρηματα , χρησιμοποιεις τα χρηματα για τους αγορασεις πραγματα για τα οποια μπορει να μην εχουν την δυνατοτητα, μπορει να 'ναι ενα κασκολ για τις κρυες μερες του δεκεμβρη.

ή μπορει να ειναι ενα μαθημα μιας τεχνης. ή μπορει να ειναι λιγος αφιερωμενος χρονος μαζι τους.
πολλα μπορει. αλλωστε, δεν νομιζω ο μεσος έλληνας ή η μεση ελληνιδα να μην μπορει με τιποτα να δωσει 5 ευρω για μια μπλουζα ή ενα κασκολ, ενω μπορει να αγορασει καφε απο τα everest ή να κανει μια ροζ ανταυγια στο κομμωτηριο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
ή μπορει να ειναι λιγος αφιερωμενος χρονος μαζι τους.

Αυτό, πέρα από τζάμπα, πιστέψτε με είναι και το καλύτερο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Γιατί, η οικογένειά μου, οι συγγενεις μου εργαζονται όλες σχεδόν τις υπολοιπες ημέρες του χρόνου.
Πότε θα τους δω? Δε φταίει μια γιορτή, επειδή η καθημερινότητα μας έχει αναγκάσει να ζούμε σε τέτοιους ρυθμούς.
Επιπλέον, όπως ειπώθηκε και προηγουμένως, είναι και το στοιχείο της θρησκευτικής εορτής, για όσους πιστεύουν.
Δε νομίζω να πρόκειται ΜΟΝΟ για τον άκρατο υλισμό. Ο υπερκαταναλωτισμός βρίσκεται παντού τριγύρω μας, και όχι μόνο στα Χριστούγεννα. Για κάποιους πολύ φτωχούς, είναι μεγάλο δώρο, όλες αυτές οι φιλανθρωπίες που γίνονται αυτήν την εποχή.
Για κάποιους, τα Χριστούγεννα, ο ερχομός του νέου έτους, ίσως σημαίνει μια νέα αρχή, μια νέα προσπάθεια βελτίωσης της ζωής του, έτσι, κάπως συνειρμικά, μια προσπάθεια για να αλλάξουν κάτι που τους ενοχλεί.
Μα είναι αυτές οι στιγμές που αξίζουν.

Κατηγορώ το καταναλωτικό πνεύμα της γιορτής. Ναι, θα έπρεπε να είμαστε πιο ανοιχτοχέρηδες προς τους φτωχούς όχι μόνο τα Χριστούγεννα ή το Πάσχα, αλλά συνέχεια. Δεν έχει κάποιο νόημα η κίνηση αλλιώς.
Αλλά αν μέσα στο γενικότερο κλίμα απάθειας που κυριαρχεί, υπάρχουν τα Χριστούγεννα που προσφέρονται για: εσωτερική/πνευματική αναζήτηση, κυρίως αν κάποιος εμμένει στο θρησκευτικό τους νόημα, συμφιλίωση με τους συγγενείς, ξεκούραση, γιατί να μην εκμεταλλευτεί κανείς την περίσταση? Τι θα σε πείραζε αν σου δινόταν η ευκαρία να τα ξαναβρείς με τους δικούς σου (βασιζόμενη στο παραδειγμά σου)? Ακόμα και αν πριν λίγο είχατε μαλώσει? Άποψή μου: δεν έχει σημασία να κάθεται κανείς να μελαγχολεί για μια γιορτή, να μεμψιμοιρεί, αφού δεν του είναι αρεστό το όλο κλίμα. Ας βάλει τα δυνατά του, να το αλλάξει αυτό.


είσαι εντελώς εκτός σε σχέση με αυτά που λέω.

Δεν κατηγορώ την γιορτή , κατηγορώ την φιλοσοφία του "τώρα που έρχονται τα χριστούγεννα θα μαζευτούμε όλοι"

μα γιατί ρε συ να δουλεύουν όλο τον υπόλοιπο χρόνο οι γονείς σου για να σε συντηρήσουν και έτσι να μην μπορούν να σε δουν??
θα πρεπε πιο συχνά να βλεπόμαστε , πάσχουμε απο επικοινωνία.
και στην ουσία όταν έρχονται τα χριστούγεννα χάνουμε και αυτή την ευκαιρία για επικοινωνία , αφού τείνουμε στην υποκρισία και βασιζόμαστε στο εμπόρευμα. Στην κατανάλωση.

Είμαστε καταναλωτές , ναι. Και γω. Αλλά όχι απο απλή επιβίωση ή χρησιμότητα κάποιου υλικού , αλλά απο "βίτσιο" απο "τάση επίδειξης πλούτου " απο "ψευδαίσθηση ότι η ευτυχία φωλιάζει στα υλικά αγαθά (υλικός ευδαιμονισμός". Δημιουργήθηκαν πλαστές ανάγκες

Όλο αυτό σχετίζεται άμεσα με τα Χριστούγεννα.
Και θρησκευτικά αν θέλεις ο Άγιος Βασιλής δεν ήταν ποτέ ο καλοθρεμένος τυπάς με τα κόκκινα που μοίραζε τα play station και τα pc στα παιδιά.

Ο Άγιος Βασίλης - απο αυτά που άκουσα απο την γιαγιά μου , δεν είμαι σίγουρος- ήταν αδύνατος , φορούσε μαύρα και είχε δώσει τις περιουσίες του για να γίνουν νοσοκομεία , για γηροκομεία για φαγητό και ρούχα σε άπορους.

Δεν με ενδιαφέρει να πάω με τα νερά της εκκλησίας , η εκκλησία δε σημαίνει τίποτα για μένα , ούτε γνωρίζω αν υπάρχει Θεός , αλλά θέλω να δείξω ότι και ο χριστιανισμός καταδικάζει αυτό που "κάνει το μεγαλύτερο μέρος της κοινωνίας".

Και θρησκευτικά αν το δεις δηλαδή.

Εκτός αυτού , δεν καταλαβαίνω γιατί όλη αυτή η διαχείριση της ευτυχίας μας , βασίζεται στην βάση που δίνουμε στα "ονόματα".
Το ακριβό ρολόι που θα το φορέσουμε μία στο τόσο για να μην το χαλάσουμε, το ακριβό μάταιο , ανούσιο κινητό με κάθε λογής δυνατότητες που ελάχιστα μας είναι απαραίτητες.

Δεν κοιτάω πίσω , δεν λέω να μην βελτιώνουμε την ποιότητα της ζωής μας , αλλά όταν βλέπω ο κόσμος να εξυπηρετεί τα αντικείμενά του , να χάνει και να μαραίνεται απο το υλικό και να χαίρεται επίσης με αυτό (ή να νομίζει ότι χαίρεται). Τότε είναι που απογοητεύομαι.


Και επίσης, γιατί να περιμένεις την πρωτοχρονιά για μια καινούργια αρχή?
Τώρα να την κάνεις που μιλάμε , τώρα να γιορτάσεις , μην το προγραμματίζεις , όποτε σου ρθει , ΚΑΝΤΟ. Γίνε ΕΣΥ.

Μην βάζετε μέσα σε ένα κάστανο τις θελήσεις σας. Παλέψτε για όσα αξίζετε σαν σύνολο.

All in all , καταδικάζω την προγραμματισμένη χαρά μας. Όχι τις γιορτές.
Και μάλιστα την χαρά που πολύ φοβούμαι ότι τις περισσότερες φορές είναι ψεύτικη.
Μία ψευδαίσθηση....

Ευελπιστώ και αυτό που νιώθω τώρα να είναι μία ψευδαίσθηση ...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Και θρησκευτικά αν θέλεις ο Άγιος Βασιλής δεν ήταν ποτέ ο καλοθρεμένος τυπάς με τα κόκκινα της Coca Cola που μοίραζε τα play station και τα pc στα παιδιά.
there you go
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Όπως έχω βαρεθεί την υποκρισία των χριστουγέννων,το πάω και δίνω λεφτά μια φορά το χρόνο για τους φτωχούς, έτσι έχω βαρεθεί και την μισαλλοδοξία κάποιων ανθρώπων. Τα Χριστούγεννα...εμένα μου αρέσουν πολύ.
Μου αρέσουν τα πολλά πολλά φωτάκια, τα κάστανα που ψήνουν στον πεζόδρομο, το τεράστιο χριστουγεννιάτικο δέντρο στο κέντρο της πόλης δίπλα στο λιμάνι, τα χριστουγεννιάτικα ψώνια, τα χριστουγεννιάτικα φαγητά. Το ότι κλείνουν τα σχολεία και είναι όλη η οικογένεια μαζεμένη. Δεν με ενδιαφέρει για την χριστιαννική πλευρά του θέματος, αφού ποτέ μου δεν πίστεψα. Όμως μου αρέσουν οι γιορτινές μέρες, μου αρέσει να βγαίνω έξω τα χριστούγεννα, να πηγαίνω εκδρομές. Είναι ΚΑΚΟ ΟΛΟ ΑΥΤΟ;;
Με εκνευρίζει όσο τίποτα άλλο το υφάκι «εγώ δεν γιορτάζω επειδή τόσοι άνθρωποι πεθαίνουν της πείνας». Δεν λέω, άμα μπορούσα να κάνω κάτι πραγματικά θα βοηθούσα τους ανθρώπους αυτούς. Αλλά με το να μην γιορτάζω χριστούγεννα τι θα γίνει; Μήπως άμα φάω ένα γύρο λιγότερο θα πεινάνε λιγότερο; Η άμα δεν πάρω δώρα στα άτομα που αγαπώ θα είναι πιο ευτυχισμένα; Οι χριστουγεννιάτικες κάρτες την unisef...δεν είναι τίποτα. Είναι όμως το λιγότερο που μπορεί να κάνει ο καθένας. Το αν το θυμάται τα χριστούγεννα μόνο είναι άλλο θέμα. Το μόνο σίγουρο είναι ότι άμα εγώ πάω σε ένα κλαμπ την πρωτοχρονιά και πάρω 3 κάρτες θα βοηθήσω πολύ περισσότερο από κάποιον που θα μείνει μέσα τις γιορτές, γιατί δεν έχουν νόημα, γιατί είναι υπεράνω γιορτών και ενδιαφέρεται για το κόσμο ο οποίος φυσικά δεν θα αγοράσει καμία κάρτα γιατί «είναι άσκοπο».
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Είναι όμως το λιγότερο που μπορεί να κάνει ο καθένας.
το λιγοτερο; αυτο ειναι απλα ενα 0.

αν παλι αυτος ο αλλος βοηθαει καθε μερα στη ζωη του, τοτε με συγχωρεις, εσυ δεν θα εχεις κανει τιποτα, συγκρητικα παντα με τον υποτιθεμενο που μισει τη γιορτη των χριστουγενων. απο εκει και περα "αν πας σε κλαμπ" θα βοηθησεις καποιον απορο καπως;!



p.s.γιατι να περιμενεις τις γιορτες να κανεις δωρο σε ατομα που αγαπας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
ΓΕΛΟΙΟ. Θα μαζευτώ τα χριστούγεννα με την οικογένεια μου για να γιορτάσουμε , να πάμε σε κανένα κλαμπάκι , να τα σπάσουμε, ΜΠΛΙΑΧ , ΑΗΔΙΑ. και μόνο που το σκέφτομαι.

Μου θυμίζεις κάποιον αλλά δεν λέω όνομα.Είναι πολύ άσχημο να μην σου αρέσουν αυτά και σε βρίσκω πολύ απαισιόδοξο.Αν δεν σου αρέσουν τα Χριστούγεννα που υποτίθεται πως είναι η ωραιότερη γιορτή του χρόνου τι σου αρέσει;
ίσως να έχουν εμπορευματοποιεθεί κάμποσο αλλά αυτό δεν σημαίνει πως θα τα σιχαθούμε κιώλας,εξάλου πες μου κάτι που δεν έχει εμπορευματοποιηθεί..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Μου θυμίζεις κάποιον αλλά δεν λέω όνομα.Είναι πολύ άσχημο να μην σου αρέσουν αυτά και σε βρίσκω πολύ απαισιόδοξο.Αν δεν σου αρέσουν τα Χριστούγεννα που υποτίθεται πως είναι η ωραιότερη γιορτή του χρόνου τι σου αρέσει;
ίσως να έχουν εμπορευματοποιεθεί κάμποσο αλλά αυτό δεν σημαίνει πως θα τα σιχαθούμε κιώλας,εξάλου πες μου κάτι που δεν έχει εμπορευματοποιηθεί..


όσο και να μιλήσω , δεν με βλέπω να γίνομαι κατανοητός.

Δεν έχω κάτι με την γιορτή των χριστουγέννων. αλλά με την τάση του κόσμου.

πριν πείτε κάτι κοιτάξτε και τα προηγούμενα ποστ για να δείτε τις θέσεις κάποιου για να μην επαναλαμβάνομαι.

την εμπορευματοποίηση και την ψευτιά σιχαίνομαι , ΟΧΙ τα χριστούγεννα.

Πολλά πράγματα δεν έχουν εμπορευματοποιηθεί.

Τα μυαλά κάποιων για παράδειγμα.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από fasdag:
αν παλι αυτος ο αλλος βοηθαει καθε μερα στη ζωη του, τοτε με συγχωρεις, εσυ δεν θα εχεις κανει τιποτα, συγκρητικα παντα με τον υποτιθεμενο που μισει τη γιορτη των χριστουγενων. απο εκει και περα "αν πας σε κλαμπ" θα βοηθησεις καποιον απορο καπως;!



p.s.γιατι να περιμενεις τις γιορτες να κανεις δωρο σε ατομα που αγαπας;


Με το κλαμπ, αν διαβάσεις καλύτερα το ποστ μου δεν εννοώ ότι βοηθάς. Αυτός ο δικός σου κάποιος, γιατί το δικό μου παράδειγμα δεν βοηθάει καθόλου, πώς ακριβώς βοηθάει καθημερινά;



ΥΓ: Γιατί το να παίρνεις συνέχεια δώρα χάνει το νόημά του. Δώρο παίρνεις για κάποιο λόγο. Και επίσης το να κάνεις συνέχεια τον δικηγόρο του διαβόλου καταντάει κουραστικό ; ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Αυτός ο δικός σου κάποιος, γιατί το δικό μου παράδειγμα δεν βοηθάει καθόλου, πώς ακριβώς βοηθάει καθημερινά;
με καθημερινη συμμετοχη και στηριξη σε διαφορες δρασεις που υπαρχουν, που βοηθουν τους απορους, τους ναρκωμανεις. εθελοντικα να κανει μαθημα, για παραδειγμα, σε αλλοδαπους κ.ο.κ.

Y.Γ. το αν ειμαι δικηγορος του διαβολου ή οχι, δεν σε αφορα ή οχι, εκτος αν εννοεις οτι in flames gn ειναι διαβολος. σε φορουμ βρισκεσαι, η συζητηση ειναι ανοιχτη.

ποιος παλι ειπε οτι θα κανεις συνεχεια δωρα; οπως βασικα ισχυριστηκες, χανει το νοημα του οχι οταν κανεις συνεχεια δωρα, αλλα οταν θυμασαι να κανεις δωρα στις γιορτες, και οχι σε μια καθημερινη "κοινη" μερα, σαν μια αυθορμητη ενδειξη αγαπης.

και γιατι στην τελικη πρεπει να "αγορασουμε" το δωρο; οπως μας εχουν μαθει να κανουμε καθε γιορτη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από fasdag:
με καθημερινη συμμετοχη και στηριξη σε διαφορες δρασεις που υπαρχουν, που βοηθουν τους απορους, τους ναρκωμανεις. εθελοντικα να κανει μαθημα, για παραδειγμα, σε αλλοδαπους κ.ο.κ.

Y.Γ. το αν ειμαι δικηγορος του διαβολου ή οχι, δεν σε αφορα ή οχι, εκτος αν εννοεις οτι in flames gn ειναι διαβολος. σε φορουμ βρισκεσαι, η συζητηση ειναι ανοιχτη.

ποιος παλι ειπε οτι θα κανεις συνεχεια δωρα; οπως βασικα ισχυριστηκες, χανει το νοημα του οχι οταν κανεις συνεχεια δωρα, αλλα οταν θυμασαι να κανεις δωρα στις γιορτες, και οχι σε μια καθημερινη "κοινη" μερα, σαν μια αυθορμητη ενδειξη αγαπης.

και γιατι στην τελικη πρεπει να "αγορασουμε" το δωρο; οπως μας εχουν μαθει να κανουμε καθε γιορτη;
Το ότι δεν με αφορά άμα είσαι δικηγόρος του διαβόλου ή όχι είναι αλήθεια. Και συνήθως απευθύνομαι σε αυτόν που απαντάω:P. Δεν είμαι ιδιαίτερα αλήθωρη.
Λοιπόν. Για τα δώρα. Τα μικρά καθημερινά αυθόρμητα δώρα γίνονται. Μέσα στην τάξη φτιάχνεις με ζωγραφιά και την δίνεις στον διπλανό σου. Άλλο αυτό, και άλλο τα περίφημα χριστουγεννιάτικα δώρα. Ποτέ μου δεν υποστήριξα ότι πρέπει να δώσεις πάνω από κάποια χρήματα για να πάρεις ένα ωραίο δώρο. Όμως το να πάρεις πχ σε έναν φίλο σου μία μπλούζα που είχε δει πριν από λίγο καιρό τα χριστούγεννα και να του πεις "χρόνια πολλά" πιστεύω ότι είναι πολύ πιο όμορφο. Γενικά, στην ζωή υπάρχει ένα πρόγραμμα που σε γενικές γραμμές μου αρέσει.
Όπως και να έχει τα χριστούγεννα είναι γιορτή που οι άνθρωποι είναι χαρούμενοι. Πώς είναι όλοι το καλοκαίρι; Έτσι και στα χριστούγεννα. Λοιπόν δεν θα επεκταθώ περετέρω. Άμα δεν σου αρέσουν τα χριστούγεννα, κάτσε μέσα στο σπίτι σου και κάνε σαν να είναι μια συνηθισμένη μέρα. Άμα δεν σου αρέσει να παίρνεις και να δίνεις δώρα μην αγοράσεις τίποτα. Είναι δική σου επιλογή. Εμένα μου αρέσει, και θα συνεχίζω να το κάνω. Έχω βαρεθεί όλες τις απόψεις περί συνομωσιών παντού. "τα δώρα που παίρνουμε κάνουν τις βιομηχανίες πλούσιες". "Ο άη βασίλης είναι ένα ηλίθιο κατασκεύασμα της κόκα κόλα". Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει καθόλου. Μου αρέσει να αγοράζω δώρα που θα κάνουν αυτό που τα παίρνει ευτυχισμένο. Μου αρέσει να παίρνω δώρα στους φίλους μου για να γιορτάσουμε μαζί κάτι. Και ναι μου αρέσει ο χοντρός άη βασίλης με την κόκκινη στολή, και δεν θα σταματήσει ποτέ να μου αρέσει. Και ας με λέτε θύμα της υπερκαταναλωτικής κοινωνίας. Η απαισιοδοξία και η απαξίωση των πάντων ποτέ δεν ήταν το φόρτε μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Όμως το να πάρεις πχ σε έναν φίλο σου μία μπλούζα που είχε δει πριν από λίγο καιρό τα χριστούγεννα και να του πεις "χρόνια πολλά" πιστεύω ότι είναι πολύ πιο όμορφο. Γενικά, στην ζωή υπάρχει ένα πρόγραμμα που σε γενικές γραμμές μου αρέσει.

εμενα αυτο το προγραμμα, αυτη η ρουτινα εχει αρχισει να με σκοτωνει. δεν θεωρω τα χριστουγεννα τοσο ουσιαστικα, και αυτο που με ενοχλει ειναι οτι δεν σεβονται και με κοιτανε ακομα και περιεργα οταν το υποστηριζω αυτο.
και διαφωνω, δεν ειναι πιο ομορφο, γιατι ειναι πλεον τετριμμένο.
Όπως και να έχει τα χριστούγεννα είναι γιορτή που οι άνθρωποι είναι χαρούμενοι.
ειναι καποιοι ανθρωποι που ειναι χαρουμενοι, και καποιοι αλλοι, οχι. οπως οποιαδηποτε μερα.

"Ο άη βασίλης είναι ένα ηλίθιο κατασκεύασμα της κόκα κόλα".
αυτος ο αι βασιλης που πασαρεται ειναι κατασκευασμα της κοκα κολα, ζητημα marketing:)

Άμα δεν σου αρέσουν τα χριστούγεννα, κάτσε μέσα στο σπίτι σου και κάνε σαν να είναι μια συνηθισμένη μέρα. Άμα δεν σου αρέσει να παίρνεις και να δίνεις δώρα μην αγοράσεις τίποτα.

ουτε το ενα υποστηριξα, ειτε το αλλο. δεν χρεαζεται ολες οι μερες σου να ειναι ιδιες. οι ανθρωποι που ζουν τετοιες ζωες, ειναι τελικα δυστυχισμενοι, και για αυτους τα χριστουγεννα ειναι απλα μια "αλλαγη" μεχρι να ερθει παλι η πληξη της καθημερινοτητας. αν εσυ καθεσαι καθε μερα σπιτι σου, δεν σημαινει οτι την ιδια ζωη θα εχουν και οι αλλοι

Και ας με λέτε θύμα της υπερκαταναλωτικής κοινωνίας. Η απαισιοδοξία και η απαξίωση των πάντων ποτέ δεν ήταν το φόρτε μου.
τοτε ας αφησεις αυτα τα ατομα, που στην τελικη ισως περισσοτερο αισιοδοξοι ειναι, να εχουν μια αλλη οπτικη γωνια. στην τελικη, εχεις αναρωτηθει ποτέ σου αν οντως εισαι το θυμα που σε θεωρουν;

στην τελικη, εχεις δει τον τροπο ζωης των ατομων που κανουν κριτηκη σε αυτα τα πραγματα;

απαξιοση; λαθος λεξη, αμφισβητηση των παντων. και οπως καποτε ειχε για υπογραφη ο πετρος, αλιμονο στη γενια που δεν αμφισβητει τις αξιες της κοινωνιας.

Μου αρέσει να παίρνω δώρα στους φίλους μου για να γιορτάσουμε μαζί κάτι.
δεν χρειαζομαι προσωπικα τα δωρα για να γιορτασω με αυτους κατι. το μονο που πραγματικα χρειαζομαι ειναι τους φιλους μου
΄


κατι τελευταιο. μπορουμε παντα να κλεινουμε τα ματια μας και να ζουμε στην δικη μας περιορισμενη πραγματικοτητα.


Υ.Γ.
Και συνήθως απευθύνομαι σε αυτόν που απαντάω.
δηλαδη τωρα ισχυριζεσαι οτι δεν εχω δικαιωμα να εκφρασω την γνωμη μου, με αφορμη την απαντηση σου στον in flames?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Αχ...Παρεξήγησες τα πάντα και αύξησες τους τόνους.
Επειδή.
α) όλες μου οι απαντήσεις ήταν για σένα, δεν μίλησα ούτε μια στιγμή στο γιώργο.
β)είναι δική σου επιλογή να σου αρέσουν ή όχι τα χριστούγεννα. Ποτέ μου δεν υποστήριξα το αντίθετο.
Δεν έχω το δικαίωμα να σε κατακρίνω για τα πιστεύω σου. Όπως και εσύ δεν έχεις το δικαίωμα να με κατακρίνεις για τα δικά μου. Μπορώ να διαφωνώ για πάντα με αυτά που λες, χωρίς να σε υποτιμάω:).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Αχ...Παρεξήγησες τα πάντα και αύξησες τους τόνους.
Επειδή.
α) όλες μου οι απαντήσεις ήταν για σένα, δεν μίλησα ούτε μια στιγμή στο γιώργο.
β)είναι δική σου επιλογή να σου αρέσουν ή όχι τα χριστούγεννα. Ποτέ μου δεν υποστήριξα το αντίθετο.
Δεν έχω το δικαίωμα να σε κατακρίνω για τα πιστεύω σου. Όπως και εσύ δεν έχεις το δικαίωμα να με κατακρίνεις για τα δικά μου. Μπορώ να διαφωνώ για πάντα με αυτά που λες, χωρίς να σε υποτιμάω:).

δεν νομιζω να αυξησα τους τονους καπως. αν σου δημιουργηθηκε αυτη η εντυπωση δεν νομιζω οτι φταιω εγω, παντως.

α) για το πρωτο, ενταξει, μαλλον το παρεξηγησα, αλλα ετσι και αλλιως δεν μιλησα για "δικηγορους του διαβολου" το οποιο, ηταν υποτιμητικό.

ετσι και αλλιως, δεν νομιζω να σε κατεκρινα καπως, να σε μειωσα με οποιονδηποτε τροπο. διαφωνω με την αποψη σου και το εκφραζω.

αλλωστε εσυ εισαι αυτη που "εχεις βαρεθει τους ανθρωπους που..." και κατ'επεκταση τους κατακρινεις για τα πιστευω τους. αλλα και παλι, δεν μπορω να καταλαβω κατι, το να (κατα)κρινεις τις αποψεις και τα εργα ειναι θεμιτό. το να μη σεβεσαι ομως τους ανθρωπους ειναι αλλο ζητημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
β)είναι δική σου επιλογή να σου αρέσουν ή όχι τα χριστούγεννα. Ποτέ μου δεν υποστήριξα το αντίθετο.
Δεν έχω το δικαίωμα να σε κατακρίνω για τα πιστεύω σου. Όπως και εσύ δεν έχεις το δικαίωμα να με κατακρίνεις για τα δικά μου. Μπορώ να διαφωνώ για πάντα με αυτά που λες, χωρίς να σε υποτιμάω:).

Νομίζω είναι σαφές ότι δεν έχουμε κάτι κατά τον Χριστουγέννων.
Τα χριστούγεννα είναι μία συμβολική μέρα , όπως και όλες οι άλλες , Πάσχα , Θεφάνεια κτλ.

Σχετικά με την εμπορευματοποίηση θα μπορούσαμε να μιλήσουμε για κάθε απο αυτά τα "Χριστούγεννα" , αν με πιάνεις.

Εντάξει το να λες κάποιον "απαισιόδοξο" ή "μισαλλόδοξο" , επειδή δε γουστάρει την εμπορευματοποίηση , εκτός του ότι είναι αφελής χαρακτηρισμός , δεν σχετίζεται και με την αλήθεια.

Πραγματικά , ποιός είναι ο απαισιόδοξος της υπόθεσης?
ένα άτομο που μιλάει για αγώνες κάθε δευτερόλεπτο της ζωής του, ή ένα άτομο που βρίσκει καταφύγιο στις "φιλεύσπλαχνες" παραγγελίες , στις φυγόπονες προτάσεις και στο "θερμό" κλίμα των γιορτών , που μόνο τότε μας ενώνει?


[και προς Θεού , μη συνεχίζετε (γενικά μιλάω τώρα-δεν απευθύνομαι κάπου προσωπικά) να παρερμηνεύετε ότι είμαστε κατά των χριστουγέννων , γιατί έτσι όπως το πάτε (με τα απαισιόδοξος κτλ.) σε λίγο θα μας βγάλετε αντιχριστιανούς , σατανιστές , και δεν ξέρω και γω τι άλλο]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Parallax

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Parallax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Δεν διαφωνεί κανεις στο ότι τα Χριστούγεννα έχουν βυθιστεί στην καταναλωτική υστερία που ούτως ή άλλως βρίσκεται σε έξαρση στις μέρες μας.Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι ο καθένας δεν μπορεί να περάσει αυτές τις μέρες με τον τρόπο που εκείνος επιθυμεί μακριά από λαμπιόνια,στολίδια,διαφημίσεις και δώρα.Με το να χαρακτηρίζουμε απλά "Καταναλωτική Γιορτή" τα Χριστούγεννα απομακρυνόμαστε ακόμα περισσότερο από το νόημα αυτών των ημερών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top