Εμπορευματοποίηση των εορτών

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Κατ'αρχας αλλα λεω αλλα καταλαβαινεις.
Και τελος παντων υπαρχουν ανθρωποι που περιμενουν μια γαμημενη μερα να βρεθουν μαζι με την οικογενεια τους μαζεμενη. Τα Χριστουγεννα αντε κι αλλη μια την Πρωτοχρονια. Εχω γονεις που δουλευουν συστηματικα απο το πρωι μεχρι το απογευμα/βραδυ και ξερω πως βλεπουν τα Χριστουγεννα. Τι να κανουν δηλαδη. Να σταματησουν να δουλευουν για να ειναι χαρουμενοι διαρκως που θα περνουν περισσοτερο χρονο μαζι μας; Ε τοτε δεν θα ειμαστε χαρουμενοι οικογενειακως αφου θα ζουμε κατα πασα πιθανοτητα στο δρομο.

κρίμα...:( και γω άλλα λέω και άλλα καταλαβαίνεις...


και είναι ωραίο αυτό τώρα ας πούμε? όχι διαφωνώ...

είδες πως πρόβλεψα ότι θα καταλήξεις στο "οι συνθήκες δεν ευνοούν"?


το ιδανικό θα ήταν να ζούμε τρυφερές στιγμές ζωντανής ευτυχίας κάθε στιγμή και να μην έχουμε το άγχος "μη βρεθούμε στο δρόμο" όπως λες...:(

δε λέω ότι εγώ το έχω πετύχει , μην το φέρουμε επι προσωπικού , ούτε θέλω να με ρωτήσει κανείς , απλά λέω βάζοντας και μένα μέσα...:(

σόρρυ , αλλά δεν το βλέπω ευτυχία "αυτή τη γαμημένα μέρα":(

το βλέπω απλά το "γαμώτο" της στιγμής...

να είχαμε . να λέγαμε ότι περάσαμε με τους δικούς μας...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Ολες τις υπολοιπες μερες του χρονου ας πουμε δεν ειμαστε μεχρι αηδιας υπερκαταναλωτες :p

Ε, εντάξει, τα χριστούγεννα όμως είναι η υπερβολή της υπερβολής την υπερβολή ώ υπερβολή...
Και καταντάει αηδία που εκμεταλλευόμαστε την (κι αυτή ολίγον τί φτιαχτή βέβαια) χαρά του κόσμου για να πουλήσουμε ότι έχουμε και δεν έχουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
garch , το θέμα λέει για τα χριστούγεννα , για αυτό μίλησα για χριστούγεννα...

αν είναι να μιλήσουμε για όλες τις μέρες , μέσα..απλά κάντε ένα topic. ή split...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mechanicarts

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λάζαρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Μέγαρα (Αττική). Έχει γράψει 350 μηνύματα.
Εγώ τα Χριστούγεννα τα γουστάρω γιατί εκεί τουλάχιστον βλέπω λίγο interaction με όλη μου την οικογένεια κι ας είναι στημένο.

Δεν μου αρέσουν μόνο επειδή παίρνω δώρα και γίνεται ο τόπος γιορτή (και για αυτά βέβαια) αλλά και επειδή είναι από τις λίγες φορές που νιώθω καλά με την όποια αγαθοεργία κάνω. Τις άλλες φορές σκέφτομαι "ρε μπας και δεν ήταν φτωχός αλλά έκανε το ζητιάνο έτσι;" και άλλα τέτοια, αλλά τα Χριστούγεννα όχι. Επίσης είναι εποχή που παίρνω παραπάνω λεφτά και έτσι έχω μεγαλύτερη ευχέρεια να ξοδέψω όχι μόνο σε μένα αλλά και στους απρόσωπους "άλλους" δηλαδή τους άπορους, τους προστατευόμενους της εκκλησίας κτλ.΄

Δε μου αρέσει που κάποιοι είναι τόσο κυνικοί με τα Χριστούγεννα. Νταξ, δεν γουστάρεις τις διαφημίσεις της κόκακόλα, αλλά θα χεστείς από τη χαρά σου όταν η μάνα σου θα σου φέρει το καινούριο Call of duty και θα κοκορεύεσαι στους φίλους σου για τα 200? που σου έδωσε η γιαγιά.

Οπότε καλύτερα να σωπάσεις και να χαρείς ότι μπορείς γιατί το να το παίζεις πνεύμα αντιλογίας θα δηλητηριάσει τη χαρά που ΠΡΕΠΕΙ να νιώθεις για όλα αυτά που παίρνεις.

Κι αν θες να νιώθεις καλά μετά τα Χριστούγεννα δώσε ΟΤΙ δώρα και λεφτά σου δώσουν στους φτωχούς ή στην εκκλησία.

Άντε να σε δω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Εγώ τα Χριστούγεννα τα γουστάρω γιατί εκεί τουλάχιστον βλέπω λίγο interaction με όλη μου την οικογένεια κι ας είναι στημένο.

Δεν μου αρέσουν μόνο επειδή παίρνω δώρα και γίνεται ο τόπος γιορτή (και για αυτά βέβαια) αλλά και επειδή είναι από τις λίγες φορές που νιώθω καλά με την όποια αγαθοεργία κάνω. Τις άλλες φορές σκέφτομαι "ρε μπας και δεν ήταν φτωχός αλλά έκανε το ζητιάνο έτσι;" και άλλα τέτοια, αλλά τα Χριστούγεννα όχι. Επίσης είναι εποχή που παίρνω παραπάνω λεφτά και έτσι έχω μεγαλύτερη ευχέρεια να ξοδέψω όχι μόνο σε μένα αλλά και στους απρόσωπους "άλλους" δηλαδή τους άπορους, τους προστατευόμενους της εκκλησίας κτλ.΄

Δε μου αρέσει που κάποιοι είναι τόσο κυνικοί με τα Χριστούγεννα. Νταξ, δεν γουστάρεις τις διαφημίσεις της κόκακόλα, αλλά θα χεστείς από τη χαρά σου όταν η μάνα σου θα σου φέρει το καινούριο Call of duty και θα κοκορεύεσαι στους φίλους σου για τα 200? που σου έδωσε η γιαγιά.

Οπότε καλύτερα να σωπάσεις και να χαρείς ότι μπορείς γιατί το να το παίζεις πνεύμα αντιλογίας θα δηλητηριάσει τη χαρά που ΠΡΕΠΕΙ να νιώθεις για όλα αυτά που παίρνεις.

Κι αν θες να νιώθεις καλά μετά τα Χριστούγεννα δώσε ΟΤΙ δώρα και λεφτά σου δώσουν στους φτωχούς ή στην εκκλησία.

Άντε να σε δω.


σορρυ που στο λέω αλλά διαφωνώ σε όλα...και δε γουστάρω να το φέρνουμε επι προσωπικού , δεν θα δώσω λογαριασμό σε κανέναν..

1) δεν έχω φίλους , έχω πολλές παρέες μόνο.
2) δε θα 'εκανα ποτέ επίδειξη των χρημάτων που μου διναν οι δικοί μου.
3) δε ζητάω χρήματα συγκεκριμένα για τότε απο τους δικούς μου , ούτε δώρα.
4) το θέμα με τους άπορους αν το αναλύσουμε θα βγούμε off. οπότε ας μην το πιάσουμε.
5) δεν ξέρω αν θα έδινα ποτέ τα λεφτά μου σε εκκλησία. Σε ελεημοσύνη και φιλανθρωπίες ναι , αλλά σίγουρα ούτε αυτό είναι λύση , το βλέπω σαν "καλή κίνηση" σε καμία περίπτωση ως λύση...

:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Δε μου αρέσει που κάποιοι είναι τόσο κυνικοί με τα Χριστούγεννα. Νταξ, δεν γουστάρεις τις διαφημίσεις της κόκακόλα, αλλά θα χεστείς από τη χαρά σου όταν η μάνα σου θα σου φέρει το καινούριο Call of duty και θα κοκορεύεσαι στους φίλους σου για τα 200? που σου έδωσε η γιαγιά.

Οπότε καλύτερα να σωπάσεις και να χαρείς ότι μπορείς γιατί το να το παίζεις πνεύμα αντιλογίας θα δηλητηριάσει τη χαρά που ΠΡΕΠΕΙ να νιώθεις για όλα αυτά που παίρνεις.

Κι αν θες να νιώθεις καλά μετά τα Χριστούγεννα δώσε ΟΤΙ δώρα και λεφτά σου δώσουν στους φτωχούς ή στην εκκλησία.

Άντε να σε δω.

Όχι, αν πραγματικά το εννοείς όταν είσαι τόσο 'κυνικός' δεν θα γίνουν αυτά που λες. Ούτε θα κοκορευτείς για τα χρήματα, ούτε τίποτα.

Στο bold είναι αυτό το τεράστιο λάθος που ισχύει για τα Χριστούγεννα...
Τα Χριστούγεννα είναι (ok ήταν κάποτε πολύ παλιά) γιορτή αγάπης. Το ότι στη νεότερη εποχή αυτό έχει εκφραστεί και ταυτιστεί με το ότι τα Χριστούγεννα κάνουμε αγαθοεργίες είναι μία από τις μεγαλύτερες βλακείες ever...
Δηλαδή να υποθέσω ότι ο κάθε κάφρος Έλληνας που όλο το χρόνο πίνει τη φραπεδιά του στο γραφείο ή έχει βολευτεί σε καμμιά θεσούλα και στις γιορτές δίνει και κανένα ευρώ στο ζητιάνο πληρεί τα must-do των Χριστουγέννων?
Δεν οφείλω να αποδείξω σε κανέναν το αίσθημα 'αγάπης' κάνοντας μια αγαθοεργία τα Χριστούγεννα, προτιμώ να φωνάζω όλο το χρόνο γιατί το νοιώθω πάντα για τον κόσμο, και όχι μόνο στις γιορτές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

girly14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η girly14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 287 μηνύματα.
Κατ'αρχας αλλα λεω αλλα καταλαβαινεις.
Και τελος παντων υπαρχουν ανθρωποι που περιμενουν μια γαμημενη μερα να βρεθουν μαζι με την οικογενεια τους μαζεμενη. Τα Χριστουγεννα αντε κι αλλη μια την Πρωτοχρονια. Εχω γονεις που δουλευουν συστηματικα απο το πρωι μεχρι το απογευμα/βραδυ και ξερω πως βλεπουν τα Χριστουγεννα. Τι να κανουν δηλαδη. Να σταματησουν να δουλευουν για να ειναι χαρουμενοι διαρκως που θα περνουν περισσοτερο χρονο μαζι μας; Ε τοτε δεν θα ειμαστε χαρουμενοι οικογενειακως αφου θα ζουμε κατα πασα πιθανοτητα στο δρομο.
Συμφωνω απολυτα μαζι σου δηλαδη ελεος το να καταδικαζεις τα Χριστουγεννα που ειναι μια γιορτη χαρας δεν το καταλαβαινω τι παει να πει μια φορα το χρονο να δεις συγγενεισ και φιλους μια φορα φτανει επιτελους και μια μερα που δεν εχουμε εννοιες που ειμαστε ολοι χαρουμενοι τι παει να πει δηλαδη μαλ****ιες τα Χριστουγεννα μια φορα δεν ειναι
ελεος πια και η γαιδουρια εχει τα ορια της
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Συμφωνω απολυτα μαζι σου δηλαδη ελεος το να καταδικαζεις τα Χριστουγεννα που ειναι μια γιορτη χαρας δεν το καταλαβαινω τι παει να πει μια φορα το χρονο να δεις συγγενεισ και φιλους μια φορα φτανει επιτελους και μια μερα που δεν εχουμε εννοιες που ειμαστε ολοι χαρουμενοι τι παει να πει δηλαδη μαλ****ιες τα Χριστουγεννα μια φορα δεν ειναι
ελεος πια και η γαιδουρια εχει τα ορια της


γαιδουριά και αλητεία λοιπόν...


αα ,

μόνο που δεν καταδικάζουμε τα Χριστούγεννα:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

girly14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η girly14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 287 μηνύματα.
γαιδουριά και αλητεία λοιπόν...


αα ,

μόνο που δεν καταδικάζουμε τα Χριστούγεννα:(
Δεν ειπα ποτε πως καταδικαζουμε τα Χριστουγεννα ακριβως το αντιθετο
γαιδουρια ωσ προς την αποψη πως μερικοι-μερικοι λενε οτι βλακεια τουσ κατεβει και ΑΥΤΟΙ καταδικαζουν τα Χριστουγεννα ΟΧΙ εγω. Εγω τα υποστηριζω και ειμαι τελειως αντιθετη στο οτι εχουν χασει στο 100% την αξια τους
να μην λεμε λοιπον και αλλα να καταλαβαινουμε εγω ειμαι υπερ αυτης τησ Αγιας Γιορτης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν το βρισκω, πάντως, τόσο άσχημο να υπάρχει μια μέρα που να έρχεται πιο κοντά η οικογένεια...Τα Χριστούγεννα δεν έχουν κανένα θρησκευτικό χαρακτηρα, ειναι καθαρα κοσμική γιορτή γιατι τα γιορτάζουν όλοι στον κόσμο, αλλά εντάξει...δεν υπαρχει μονο εκει εμπορευματοποίηση, υπάρχει σε ολες τις πλευρές του συστήματος αυτού, οπότε δεν το βρισκω τόσο αρνητικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nephthys

Νεοφερμένος

Η Nephthys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Απορώ γιατί ο κόσμος περιμένει τα Χριστούγεννα για να χαρεί...

Γιατί περιμένουν τα Χριστούγεννα για να πάρουν δωράκια , για να στολίσουν τα σπίτια τους , για να καταναλώσουν το οτιδήποτε ("τι θα πάρετε τα χριστούγεννα").

Προγραμματισμένη χαρά.

ΓΕΛΟΙΟ. Θα μαζευτώ τα χριστούγεννα με την οικογένεια μου για να γιορτάσουμε , να πάμε σε κανένα κλαμπάκι , να τα σπάσουμε, ΜΠΛΙΑΧ , ΑΗΔΙΑ. και μόνο που το σκέφτομαι.

Εκείνες τις μέρες όλοι είναι χαρούμενοι , στήνονται στην κάμερα χαμογελαστοί με το στολισμένο δέντρο και το γεμάτο κρέατα τραπέζι.

Και οι φτωχοί , χειρότερα , τότε παίρνουν κανα δώρο στους γνωστούς τους , κοιμισμένα έρμαια...


Απορώ τί είναι μαλακία , εν τέλει , η στημένη ψευτοχαρά του μέσου αστού ή το κάψιμο των δέντρων...

Ο αη βασίλης , ο καραγκιόζης της κόκα κόλα , τα 20 cents που θυμούνται όλοι ξαφνικά να δώσουν στις κάρτες unicef ενώ τη στιγμή που μιλάμε πεθαίνουν παιδάκια απο aids και πείνα στην Αφρική....


Είναι όλα τόσο ψεύτικα που φέρνουν αηδία τελικά...


Ελευθερία σε όλους..

:bravo::bravo:

:no1: Πες τα, πες τα!

Η αηδία σε όλο της το μεγαλείο. :sick:

Χριστούγεννα my ass...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Fata Morgana

Δραστήριο μέλος

Η Fata Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 518 μηνύματα.
"τραπεζώνει"...και πάλι δηλαδή παρανάλωμα της στιγμής...το τραπέζι..υλικός ευδαιμονισμός δηλαδή.

όχι είμαι κατά , και θεώρησέ με ακραίο ή οτιδήποτε...:(
Κι αν το τραπεζι χρησιμευει σαν μεσο για να περασουμε απ τον ευδαιμονισμο και τον υλισμο στον ''ιδεαλισμο''; Θελω να πω οτι, ναι μεν κακος ο ακρατος υλισμος αλλα ειμαστε εξ ολοκληρου φτιαγμενοι απο υλη, οι ιδεες μας ενδιαφερουν (ή θα επρεπε να μας ενδιαφερουν) στο βαθμο που προερχονται απο τα ανθρωπινα παθη και αναγκες, ετσι, οσο λαθος ειναι να απορριπτεις καθετι αλλο μπροστα στα υλικα αγαθα, αλλο τοσο λαθος ειναι να απορριπτεις και τα υλικα αγαθα στο συνολο τους. Οχι προβατα που ζουν για να δουλευουν αλλα οχι και μοναχοι που ζουν για κατι ''ανωτερο'' και τιποτα περα απ αυτο.

είδες πως πρόβλεψα ότι θα καταλήξεις στο "οι συνθήκες δεν ευνοούν"?
το ιδανικό θα ήταν να ζούμε τρυφερές στιγμές ζωντανής ευτυχίας κάθε στιγμή και να μην έχουμε το άγχος "μη βρεθούμε στο δρόμο" όπως λες...:(
σόρρυ , αλλά δεν το βλέπω ευτυχία "αυτή τη γαμημένα μέρα":(
το βλέπω απλά το "γαμώτο" της στιγμής...
να είχαμε . να λέγαμε ότι περάσαμε με τους δικούς μας...:(
Μα αυτο με τις συνθηκες ειναι η απλη, στυγνη που-παναθεμα-τη-κι-αν-δει-ασπρη-μερα πραγματικοτητα. Μα που να χτυπιεσαι απο κατω, οταν βλεπεις ζωες να εξαρτιουνται απο σενα και απο τα λεφτα που φερνεις σπιτι, δεν εχεις εναλλακτικη (παρεμπιπτοντως, θα σε συμβουλευα να μην κανεις ποτε παιδια, ειναι αποδεδειγμενο οτι δεν τρωνε τρυφερες στιγμες ζωντανης ευτυχιας ουτε και ντυνονται με τετοιες..)
Αυτο το ''να ειχαμε να λεγαμε οτι καναμε αυτο κι εκεινο'' το ξερω πολυ καλα και με νευριαζει αφανταστα, αλλα ειναι ο τροπος που η κοινωνια λειτουργει απο αρχαιοτατων χρονων, με τα στερεοτυπα της και τα πρεπει της, που υποδεικνυει πως θα διασκεδασεις, πως θα φερθεις και πως θα ζησεις. Οποιος καταφερνει να ξεφυγει απ τα διχτυα της, δε βλεπει τα Χριστουγεννα τοσο τυποποιημενα. Και στο τελος τελος τα Χριστουγεννα οπως και καθετι στη ζωη μας αλλαζει καταλυτικα με βαση το πως το αντιμετωπιζουμε, με αλλα λογια, αν ειναι σαπια η φλουδα δεν πετας και το μηλο!..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Κι αν το τραπεζι χρησιμευει σαν μεσο για να περασουμε απ τον ευδαιμονισμο και τον υλισμο στον ''ιδεαλισμο''; Θελω να πω οτι, ναι μεν κακος ο ακρατος υλισμος αλλα ειμαστε εξ ολοκληρου φτιαγμενοι απο υλη, οι ιδεες μας ενδιαφερουν (ή θα επρεπε να μας ενδιαφερουν) στο βαθμο που προερχονται απο τα ανθρωπινα παθη και αναγκες, ετσι, οσο λαθος ειναι να απορριπτεις καθετι αλλο μπροστα στα υλικα αγαθα, αλλο τοσο λαθος ειναι να απορριπτεις και τα υλικα αγαθα στο συνολο τους. Οχι προβατα που ζουν για να δουλευουν αλλα οχι και μοναχοι που ζουν για κατι ''ανωτερο'' και τιποτα περα απ αυτο.


Μα αυτο με τις συνθηκες ειναι η απλη, στυγνη που-παναθεμα-τη-κι-αν-δει-ασπρη-μερα πραγματικοτητα. Μα που να χτυπιεσαι απο κατω, οταν βλεπεις ζωες να εξαρτιουνται απο σενα και απο τα λεφτα που φερνεις σπιτι, δεν εχεις εναλλακτικη (παρεμπιπτοντως, θα σε συμβουλευα να μην κανεις ποτε παιδια, ειναι αποδεδειγμενο οτι δεν τρωνε τρυφερες στιγμες ζωντανης ευτυχιας ουτε και ντυνονται με τετοιες..)
Αυτο το ''να ειχαμε να λεγαμε οτι καναμε αυτο κι εκεινο'' το ξερω πολυ καλα και με νευριαζει αφανταστα, αλλα ειναι ο τροπος που η κοινωνια λειτουργει απο αρχαιοτατων χρονων, με τα στερεοτυπα της και τα πρεπει της, που υποδεικνυει πως θα διασκεδασεις, πως θα φερθεις και πως θα ζησεις. Οποιος καταφερνει να ξεφυγει απ τα διχτυα της, δε βλεπει τα Χριστουγεννα τοσο τυποποιημενα. Και στο τελος τελος τα Χριστουγεννα οπως και καθετι στη ζωη μας αλλαζει καταλυτικα με βαση το πως το αντιμετωπιζουμε, με αλλα λογια, αν ειναι σαπια η φλουδα δεν πετας και το μηλο!..:P


δεν καταδίκασα τα υλικά , αν δεν υπήρχαν δεν θα ζούσα , και ένας μοναχός τα χρησιμοποιεί.

Αλλά ρε πούστη μου , γιατί να έρθουν τα χριστούγεννα για να πάρω μία γαμάτη κάμερα με περιστρεφόμενη οθόνη και ένα πανάκριβο πουκάμισο και ένα βρακί με το όνομα κάποιου σταμπαρισμένο πάνω μου, αυτή η άμετρη κατανάλωση , η άχρηστη υπεραφθονία τη στιγμή που κόσμος έξω πεινάει και πεθαίνει ... Και όχι μόνο τα χριστούγεννα , αλλά καθόλο το έτος. Ας ξεκολλήσουμε απο αυτό , επιτέλους.

Γιατί να ζητάμε κάθε είδους ψεύτικη μαλακία για να νιώσουμε κάποιοι και χαρούμενοι??

χέστηκα στην τελική για τα υλικά , όσο αδιαφορώ για αυτά τόσο πιο χαρούμενο με κάνουν και τόσο πιο πολύ με εξυπηρετούν.
Στο τέλος γίνεσαι αντικέιμενο των αντικειμένων σου , τελικά. Αν αναλώνεσαι στα υλικά αποκλειστικά.

Και δεύτερον γιατί να περιμένω τα χριστούγεννα για να μαζέψω την οικογένειά μου και να στηθούμε στην κάμερα και να το παίξουμε οι χαρούμενοι , ενώ κάποια λεπτά πρίν μπορεί να διαφωνούσαμε και να μαλώναμε για κάτι?(ένα παράδειγμα φέρνω , όχι ότι μου συνέβη ποτέ)
γιατί να φιλιόμαστε ενώ μπαίνει ο νέος χρόνος και να ανοίγουμε σαμπάνιες??? τι γίνεται ?? τι αλλάζει???

όλα έχουν την υπογραφή απο παγκάρια πολυεθνικών και τραπεζών που διαχειρίζονται τις ζωές και την ευτυχία μας. Και όλα: Πανέμορφα...

μπλιαχ , αηδία.


όχι , διαφωνώ, όσο πιο διχτυωμένος στην κοινωνία είσαι, έτσι όπως λειτουργεί, τόσο πιο πολύ σέβεσαι την ψευτιά της υπερκαταναλωτικης μανίας στις γιορτές.

Είτε με πρόσωπο χριστουγέννων είτε οποιασδήποτε άλλης μέρας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Και δεύτερον γιατί να περιμένω τα χριστούγεννα για να μαζέψω την οικογένειά μου και να στηθούμε στην κάμερα και να το παίξουμε οι χαρούμενοι , ενώ κάποια λεπτά πρίν μπορεί να διαφωνούσαμε και να μαλώναμε για κάτι?(ένα παράδειγμα φέρνω , όχι ότι μου συνέβη ποτέ)
γιατί να φιλιόμαστε ενώ μπαίνει ο νέος χρόνος και να ανοίγουμε σαμπάνιες??? τι γίνεται ?? τι αλλάζει???

Γιατί, η οικογένειά μου, οι συγγενεις μου εργαζονται όλες σχεδόν τις υπολοιπες ημέρες του χρόνου.
Πότε θα τους δω? Δε φταίει μια γιορτή, επειδή η καθημερινότητα μας έχει αναγκάσει να ζούμε σε τέτοιους ρυθμούς.
Επιπλέον, όπως ειπώθηκε και προηγουμένως, είναι και το στοιχείο της θρησκευτικής εορτής, για όσους πιστεύουν.
Δε νομίζω να πρόκειται ΜΟΝΟ για τον άκρατο υλισμό. Ο υπερκαταναλωτισμός βρίσκεται παντού τριγύρω μας, και όχι μόνο στα Χριστούγεννα. Για κάποιους πολύ φτωχούς, είναι μεγάλο δώρο, όλες αυτές οι φιλανθρωπίες που γίνονται αυτήν την εποχή.
Για κάποιους, τα Χριστούγεννα, ο ερχομός του νέου έτους, ίσως σημαίνει μια νέα αρχή, μια νέα προσπάθεια βελτίωσης της ζωής του, έτσι, κάπως συνειρμικά, μια προσπάθεια για να αλλάξουν κάτι που τους ενοχλεί.
Μα είναι αυτές οι στιγμές που αξίζουν.

Κατηγορώ το καταναλωτικό πνεύμα της γιορτής. Ναι, θα έπρεπε να είμαστε πιο ανοιχτοχέρηδες προς τους φτωχούς όχι μόνο τα Χριστούγεννα ή το Πάσχα, αλλά συνέχεια. Δεν έχει κάποιο νόημα η κίνηση αλλιώς.
Αλλά αν μέσα στο γενικότερο κλίμα απάθειας που κυριαρχεί, υπάρχουν τα Χριστούγεννα που προσφέρονται για: εσωτερική/πνευματική αναζήτηση, κυρίως αν κάποιος εμμένει στο θρησκευτικό τους νόημα, συμφιλίωση με τους συγγενείς, ξεκούραση, γιατί να μην εκμεταλλευτεί κανείς την περίσταση? Τι θα σε πείραζε αν σου δινόταν η ευκαρία να τα ξαναβρείς με τους δικούς σου (βασιζόμενη στο παραδειγμά σου)? Ακόμα και αν πριν λίγο είχατε μαλώσει? Άποψή μου: δεν έχει σημασία να κάθεται κανείς να μελαγχολεί για μια γιορτή, να μεμψιμοιρεί, αφού δεν του είναι αρεστό το όλο κλίμα. Ας βάλει τα δυνατά του, να το αλλάξει αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Για κάποιους πολύ φτωχούς, είναι μεγάλο δώρο, όλες αυτές οι φιλανθρωπίες που γίνονται αυτήν την εποχή.

για καποιους πολυ φτωχους, απο τους πολλους που υπαρχουν ειναι δωρο, μεχρι βεβαια να ερθει ο επομενως χρονος, και αν ειναι ξανα το ιδιο τυχεροι και λαβουν παλι φιλανθρωπιες, μια στιγμη χαρας. αυτο, μια φορα το χρονο. μια φορα το χρονο θυμωμαστε να κανουμε τις φιλανθρωπιες μας, οι περισσοτεροι απο μας. μια φορα το χρονο, και μετα "του χρονου παλι".

γιατι ειμαστε υποκριτές Δεσποινα, δεν συμφωνεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Εγώ δεν είμαι το λέω ξεκάθαρα, δεν είναι δικό μου φταίξιμο να πληρώνω για τα δικά τους πάθη, ο καθένας θα επιβιώσει μόνος σου μαζί με αυτούς που επέλεξε να επιβιώσει, δεν πρόκειται να ανοίξω τα χέρια μου τόσο μακριά γιατί απλά θα κάνω μια τρύπα στο νερό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
για καποιους πολυ φτωχους, απο τους πολλους που υπαρχουν ειναι δωρο, μεχρι βεβαια να ερθει ο επομενως χρονος, και αν ειναι ξανα το ιδιο τυχεροι και λαβουν παλι φιλανθρωπιες, μια στιγμη χαρας. αυτο, μια φορα το χρονο. μια φορα το χρονο θυμωμαστε να κανουμε τις φιλανθρωπιες μας, οι περισσοτεροι απο μας. μια φορα το χρονο, και μετα "του χρονου παλι".

γιατι ειμαστε υποκριτές Δεσποινα, δεν συμφωνεις;


Αν γίνεται μια φορά το χρόνο το νταβαντούρι και παρασυρόμαστε από όλα τα μηνύματα του στυλ: "Είναι Χριστούγεννα, ας χαρίσουμε σε αυτούς το δωρο που δεν έλαβαν ποτέ τους ως παιδιά, μπλα μπλα μπλα", είναι υποκρισία, όπως συμβαινει εξάλλου και με τα παρόμοια κινήματα με το περιβάλλον, που κλεινουν τα φώτα μια φορά το χρόνο.
Γι'αυτό, το είπα εξάλλου πριν, θα ήταν καλύτερα να συνειδητοποιούσαμε την κίνηση της φιλανθρωπίας και να πραγματοποιούσαμε φιλανθρωπίες όλο το χρόνο και όχι σε ιδιαίτερες μόνο περιστάσεις. Για να έχει πραγματικό νόημα η κίνηση. Παράδειγμα: Πολλά σχολεία της πόλης μου θα επισκεφτούν την επόμενη εβδομάδα, ιδρύματα, με ΑΜΕΑ. Να το χέσω.
Για τα άτομα αυτά όμως είναι μεγάλη η χαρά τους, εκείνη τη στιγμή κακά τα ψέματα. Αλλά αφού τα Χριστούγεννα προσφέρονται για τέτοιες ευκαιρίες, έστω και μακριά από το ρεαλισμό, γιατί να μην προσφέρει και ο κάθε πικραμένος, μαραζωμένος, σάπιος στην καρδιά του, για να νιώσει ότι κατι προσφέρει? Ίσως έτσι καταλάβει οτι την προσφορά του πρέπει να την κάνει συνήθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Αν γίνεται μια φορά το χρόνο το νταβαντούρι και παρασυρόμαστε από όλα τα μηνύματα του στυλ: "Είναι Χριστούγεννα, ας χαρίσουμε σε αυτούς το δωρο που δεν έλαβαν ποτέ τους ως παιδιά, μπλα μπλα μπλα", είναι υποκρισία, όπως συμβαινει εξάλλου και με τα παρόμοια κινήματα με το περιβάλλον, που κλεινουν τα φώτα μια φορά το χρόνο.
Γι'αυτό, το είπα εξάλλου πριν, θα ήταν καλύτερα να συνειδητοποιούσαμε την κίνηση της φιλανθρωπίας και να πραγματοποιούσαμε φιλανθρωπίες όλο το χρόνο και όχι σε ιδιαίτερες μόνο περιστάσεις. Για να έχει πραγματικό νόημα η κίνηση. Παράδειγμα: Πολλά σχολεία της πόλης μου θα επισκεφτούν την επόμενη εβδομάδα, ιδρύματα, με ΑΜΕΑ. Να το χέσω.
Για τα άτομα αυτά όμως είναι μεγάλη η χαρά τους, εκείνη τη στιγμή κακά τα ψέματα. Αλλά αφού τα Χριστούγεννα προσφέρονται για τέτοιες ευκαιρίες, έστω και μακριά από το ρεαλισμό, γιατί να μην προσφέρει και ο κάθε πικραμένος, μαραζωμένος, σάπιος στην καρδιά του, για να νιώσει ότι κατι προσφέρει? Ίσως έτσι καταλάβει οτι την προσφορά του πρέπει να την κάνει συνήθεια.

γιατι πολυ απλα, επαναπαυεται. αυτο που εγω πιστευω, ειναι οτι πιστευει οτι εκανε το καθηκον του. καλυπτει την οποια υπαρξη τυψεων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
για καποιους πολυ φτωχους, απο τους πολλους που υπαρχουν ειναι δωρο, μεχρι βεβαια να ερθει ο επομενως χρονος, και αν ειναι ξανα το ιδιο τυχεροι και λαβουν παλι φιλανθρωπιες, μια στιγμη χαρας. αυτο, μια φορα το χρονο. μια φορα το χρονο θυμωμαστε να κανουμε τις φιλανθρωπιες μας, οι περισσοτεροι απο μας. μια φορα το χρονο, και μετα "του χρονου παλι".

γιατι ειμαστε υποκριτές Δεσποινα, δεν συμφωνεις;
Μπορει εσυ να αγνοεις το γεγονος ,επειδη δεν δουλευεις , πως οι εργαζομενοι τα χριστουγεννα λαμβανουν το δωρο το χριστουγεννων , οικονομικη ενισχυση δηλαδη.Εχοντας περισσοτερο χρημα στην ακρη μπορει η φιλανθρωπια να δεσμευσει μια μεγαλυτερη θεση στη ζωη τους.
Πολλοι μπορει να το θυμουνται μια φορα το χρονο εξαιτιας οικονομικης (α)δυνατοτητας (ανεργια , χαμηλοι μισθοι κτλ) , αλλοι παλι μπορει να 'χουν την διαθεση να δωσουν μια φορα στα τοσα , δεν τους καθιστα αυτο υποκριτες ,εκτος εαν κοκορευονται πως ειναι αξιοθαυμαστα καλα ατομα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top